Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 38
 1. #1
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime

  Kėndi i Djallit Nr. 1: FOSTOKSINA

  Fostoksina

  Po i nderuar lexues, quhet fostoksinė dhe rrokjezohet fos – to – ksi – nė bari vdekjeprurės pėr tė cilin ke dėgjuar e lexuar shpesh kohėt fundit. Si shumica e fjalėve tė huaja qė hyjnė nė gjuhėn shqipe ka pėsuar atė shtrembėrimin e ēuditshėm nga helm fosfori: fosfor + toksinė = fostoksinė, nė helm drite: foto + toksinė = ?. E fostoksina nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me fatosinėn, atė barin ēudibėrės qė bėn tė pamundurėn tė mundur e pėrdoruesit me recetė tė saj kėnaqen nga jeta. Pėrveē mediave qė njoftojnė me hidhėrim tė (vetė)helmuarin e radhės herė me “fotoksinė” e herė me fostoksinė pakush tjetėr merakoset nėse ajo ėshtė Fosfat Zinku, Phosvin P2Zn3, Fosfat Alumini, Phostoxin AlP, apo ēfarėdo lloj helmi tjetėr qė ēliron fosfinėn vdekjeprurėse. Ata qė duhet tė shqetėsoheshin fillojnė prej kryekomandantit qė po i flijohen pėr kot ushtarėt, kryetaksambledhėsit qė po i firojnė taksapaguesit, e deri tek ajo dora e zezė qė shiti vdekjen e klientit tė radhės. Nuk mė pėlqen as heshtja e ne tė tjerėve diku nė midis, prandaj shpresėplotė se bashkarisht mund tė thyejmė mė shumė se kėtė heshtje ndjellakeqe po shkruaj pėr atė qė do tė doja mė pak, pėr fostksinėn.
  Sot tregtohet me njė nga emėrtimet a markat e mėposhtėme: Fastphos, Fumitoxin, Gastoxin, Max-Kill, Phosfume, Phostoxin dhe Weevilcide, ndėrsa emėrtimet dhe markat e mėparshme janė: Al-phos, Celphide, Celphine, Celphos, Detia-Gas-Ex, dhe Quick Tox. Mbas gėlltitjes nė organizėm tė fostoksinės ndodhin kėto reaksione kimike qė ēlirojnė fosfinėn apo fosfidin e hidrogjenit (PH3):
  AlP + 3H2O ą Al(OH)3 + PH3
  dhe amoniakun dhe dyoksidin e karbonit:
  NH2COONH4 --> 2NH3 + CO2
  Njė tabletė fostoksine 3 gramshe lėshon 1 gram gas, ato mbahen nė shishe tė taposura mirė sepse nėn lagėshtirėn e ajrit dekompozohen mbas pesė ditėsh. Karakteristike era e hudhrės ndėrsa ngjyra varion nga e gjelbėr e errėt e verdhė deri tek gri. Me 50 ppm (pjesė pėr milion) jeta vihet nė rrezik. Nė varėsi nga sasia e marrė, shėnjat e tė helmuarit janė: prerje, vjellje, diare, dhimbje gjoksi e mbi stomak, vėshtirėsi frymėmarrje, rrahje tė ērregullta zemre e mandej hemoragji, goditje e koma.Vdekja vjen si pasojė e shkatėrimit tė njėkohshėm prej fosfinės tė disa organeve si mėlēisė, mushkėrive, sistemit nervor tė qarkullimit tė gjakut etj. Nuk ka njė antidot tė vlefshėm pėr shpėtim por pėrpjekjet e ndihmės sė parė dhe mjekėsisė bėjnė qė nė perėndim nga ata qė aksidentalisht bien nė kontakt me helmin 50% tė shpėtojnė. Krahasuar kjo shifėr me mbi 90% vdekje nė Shqipėri them se duhen shėnuar disa prej pėrpjekjeve pėr shpėtimin e njė jetė nė raste tė tilla.
  Nxjerrja nė ajėr tė pastėr, mbajtja ngrohtė dhe frymėmarrja gojė me gojė, ndėrsa lajmėrohet mjeku. Shkaktimi dhe nxitja e tė vjellave, duke i dhėnė pacientit njė deri dy lugė gjelle (15ml - 30ml) shurup ipecac-u qė nxirret nga pėrpunimi i rrėnjėve tė njė shkurreje Braziliane (Cephaelis ipecacuanh) i cili duhet tė shitet nė farmaci pa recetė e duhet ta ketė ēdo ēantė ndihmėsmjeku. Dikujt qė ka humbur ndjenjat nuk i duhet dhėnė asgjė nga goja. Ajo qė mjeku mė tej duhet tė bėjė, e qė njė familjar a person i afėrt duhet me kėmbėngulje ta kėrkojė, ėshtė dhėnia pandėrprerė e oksigjenit pėr tė helmuarin me maskė apo gyp, shpėlarja e stomakut me permaganat potasiumi ose peroksid magneziumi derisa lėngjet qė dalin tė mos vijnė erė, transfuzioni i plotė i gjakut e futja e glukozės dhe lėngjeve elektrolitė. Futja e Vitaminės K1 nė vena, morfina (morfin sulfat) dhe Corticosteroidėt nė doza tė larta mund tė ndihmojnė mjekun tė fitojė njė betejė pa pėrsėritjen e refrenit “erdhi vonė”. Ėshtė emergjente pėrgatitja e plotė e sistemit ambulator pėr t’ju pėrgjigjur situatės sė krijuar e cila pakuptuar po ēon tek piramida tė vėrteta vdekjesh.
  I nderuar lexues, janė apo mė saktė deklarohen rreth 60 vdekje tė tmerrshme nga fostoksina pėr vit, apo njė viktimė ēdo javė qė kosa e vdekjes merr dhe po vazhdon tė marrė pandalim, e rrjedhimisht po aq familje vishen nė zi e mallkojnė (ju e dini kė), e diku tek gjysma e atij numri shtohen jetimėt njomcakė e tė pafajshėm. Ndjekėsit e rrugės sė Ajaksit janė burra dhe gra, tė reja dhe plaka, ku me probleme sedre a krenarie tė vrarė, ku krejtėsisht tė dėshpėruar e aventurierė, ku tė papunė e tė pashtėpi, ku tė pangrėnė e tė pashpresė, e qė tė gjithė tė paditur nė pambarim pėr zgjedhjen e gabuar qė bėjnė. Dante Aligeri duhet tė ndjehet vėrtet keq me aq pak vend sa ju ka lėnė kėtyre tė mjerėve qė marshojnė drejt vdekjes me flamurin e zi ku njė kafkė e kuqe kryqėzuar nga kokalla ka tė nėnshkruar me gėrma kapitale HELM, i rrezikshėm nė ekstrem. Dhe ky helm, qė thuhet se lufton minjtė e arrave arrin tė bjerė nė dorė tė atij qė nuk ka shtėpi, atij nė shtėpinė e tė cilit miu bie e thyhen kokėn, bie nė dorė tė 16-vjeēareve sikur tė ishte buzkuqi i parė. Gati gati duket si i njėjti skenar me atė tė atij sektit nė Japoni qė helmohej me gas, vetėm se nė rastin tonė nuk kemi lidera dhe sekti ende nuk ėshtė shpallur de jure.
  Vetėvrasjet nga fostoksina ja kalojnė pėr nga numri viktimave tė fatkeqsive natyrore, viktimave tė Otrantos, atyre tė drogės dhe SIDA-s sė bashku e po i afrohen atyre tė vitit 1997. Po ndėrsa ndaj natyrės dhe SIDA-s rritim shkallėn e kujdesit, trafikantėve pėrpiqemi t’ju tregojmė vendin, e gjakderdhjen e 1997 e kemi lėnė mbas, pėr njė rrezik tė madh qė vjen rrotull jetėve tė shqiptarėve dhe ėshtė jo mė larg se vija e verdhė e ēdo qyteti nuk po bėhet asgjė, pėrpos lajmėrimeve nė media aq ngjashėm me mortoret ngjitur nė mure.
  Me njė numur tė kufizuar vdekjesh nga pėrdorimi i alkolit metilik pėr prodhimin e pijeve vite mė parė strukturat e shtetit krehėn gjithēka nevojitej, dogana, tregtarė, prodhues, e shitės dhe ajo plagė tashmė i pėrket historisė, pse nuk veprojnė ato sot nė rastin e helmimeve me fostoksinė? Me dhjetra raste helmimesh dhe asnjė dorė fajtore, asnjė i implikuar drejtpėrdrejt a tėrthorazi, asnjė i akuzuar e i nxjerrė para njė gjykate (e cila mund ta nxjerrė dhe tė pafajshėm) ėshtė e papranueshme, jo bindėse dhe shkas qė persona tė papėrgjegjshėm tė mos mendohen dy herė.
  Nė sirtaret e burokratėve nė Ministrinė e Bujqėsisė mbase rregulloret mbi administrimin dhe pėrdorimin e helmeve mbase kanė zėnė myk. Me patjetėr ka tė tilla qė shkruajnė tė zezėn mbi tė bardhė se vetėm persona tė specializuar me pajisje speciale, kundragaze e doreza plasitke mund tė ruhen e pėrdorin kėto lloj helmesh nė ambiente tė veēuara aq e kaq larg kalimtarėve e nė ato apo kėto doza. Nėse nuk gjenden apo ndrimi i sistemeve kėrkon pėrmirėsime le tė bėhen ato. Ndėrkohė ėshtė domosdoshmėri krijimi dhe liēensimi i personave a subjeketeve tė posaēme pėr pėrdorimin e kėtyre helmeve, sipas shembullit tė Shoqatave tė Pėrdoruesve tė Ujit apo administrimit tė lėndeve plasėse nė guroret e shumta private. Tė jenė kėta persona tė specilizuar qė tė bėjnė trajtimin me sasitė e nevojshme nė qytete e fshatra, duke operuar si privatė apo dhe pranė njėsive administrative tė pushtetit lokal, bashkive a komunave. Nuk luhet me jetėn e njerzve me shty ta shtyjmė e tė bėhet si tė bėhet. Pėrderisa nuk lejojmė ēdo fshatar qė nxjerr gurė pėr shtėpinė e re tė zotėrojė kallėpė dinamiti e kapsolle nuk duhet tė lejojmė qė kujtdo qė i shkrep nė kokė tė pėrdorė fosfina shkatėrruese pėr jetėn e tė tjerėve.
  Fjalėt e Presidentit tė SHBA-ve Xhorxh Bush para disa ditėsh “Ne e duam jetėn, jetėn qė na ėshtė dhėnė ne dhe tė gjithėve. ... Dhe ne e dimė qė kjo mėnyrė jetese ia vlen tė mbrohet. Nuk ka terren neutral – asnjė terren neutral – nė luftėn midis qytetėrimit dhe terrorit, sepse nuk ka terren neutral midis sė mirės dhe sė keqes, lirisė dhe skllavėrisė, dhe midis jetės e vdekjes.” duhet tė jenė lajtmotivi i shoqėrisė dhe shtetit shqiptar qė nė mėnyrėn ligjore me tė rreptė tė mundshme tė ndalojnė kėtė kob qė na ka rėnė nė pjesė.
  Minimalisht fostoksina tė mos shitet me tableta por e pėrzierė nė formė nė petash, formė qė gjendet nė treg, nė mėnyrė qė helmimi tė kėrkonte konsuminin e njė sasie tė madhe. Ajo tė depozitohet pranė pėrdoruesve tė mėdhenj e jo nė ēdo farmaci bujqėsore qė ndeshen rrugės. Maksimalisht, e mbase duhet, tregėtimi i fostoksinėn nė Shqipėri tė ndalohet me ligj pėr njė periudhė kohe, gjė kjo qė sipas shtypit ėshtė kėrkuar nga pushteti vendor. Nėse tregtimi dhe pėrdorimi i fostoksinės bėhet zap, ne kemi shpėtuar 60 nga ato 70 jetėt e rrezikuara pėr vit, por dhe i japim mundėsi mjekėve, me aq kushte sa kanė, tė shpėtojnė dhe deri nė gjysmat e atyre 10 tė tjerėve qė do ta gjejnė se s’bėn helmin. Ne duhet tė jemi tė vendosur tė fitojmė njė orė e mė parė kėtė luftė tė heshtur qė na ėshtė shpallur, ta heqim kėtė njollė tė zezė njė orė e mė parė nga imazhi ynė i shformuar prej plot tė tjerash.
  I nderuar lexues, pėr sa shkrojta pėrzishėm kėrkoj tė falur por e bėra nė emėr tė jetės. E kur tentova tė bėja kimistin, ndihmėsmjekun e farmacistin, prokurorin e gjykatėsin, nė pamundėsi pėr tė bėrė ligjvėnėsin e shtetarin, po bėj dhe fetarin, po lutem pėr ne dhe tė dashurit tanė, Zoti na ndihmoftė.

  p.s. Zoti ma dėgjoi lutjen e mė tha “mė jepni njė dorė ndihmė”
  wrong verb

 2. #2
  Sweet .. Maska e bebushe
  Anėtarėsuar
  05-11-2003
  Mosha
  36
  Postime
  415
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Perse e ke quajtur kendi i djallit ?
  !!!

 3. #3
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  Sė pari, sepse pėr lehtėsi Diabolis merret Djall, dhe sė dyti se ato qė do shkruaj, Zoti(at) dhe ėngjėjt e parajsės shqiptare i shpėrfillin.


  marrė nga Shekulli i sotėm:

  Vetėhelmohet nėna e tre fėmijėve


  Llambi Kallēo

  DURRĖS- Njė 31-vjeēare, nėnė e 3 fėmijėve i ka dhėnė fund jetės nė rrethana enigmatike.
  31- vjeēarja F.M, banuese nė Manxė tė Durrėsit, ka gjetur vdekjen si rezultat i pėrdorimit tė njė sasie helmi tė llojit fotoksinė. Sipas burimeve nga drejtoria e policisė sė qarkut tė Durrėsit ngjarja ka ndodhur nė orėt e vona tė sė shtunės. Nėnė e tre fėmijė ėshtė dėrguar nė spital nė gjendje tė rėndė dhe mė pas ka gjetur vdekjen e menjėhershme. Pas autopsisė sė bėrė ka rezultuar se 31- vjeēarja ka pėrdorur njė sasi tė konsiderueshme helmi tė llojit fotoksinė. Policia ende nuk ka zbardhur motivet e kėtij rasti vetėhlmimi, ndėrkohė qė po punon intesivisht. Qė nga janari i vitit 2004 nė qarkun e Durrėsit janė shėnuar 3 raste vetėhelmimesh me fotoksinė. Nė tre raste viktimat kanė qenė tė seksit femėr dhe faktor pėr kėtė akt fatal ka qenė gjendja depresive e provokuar nga shkaqe tė ndryshme. Si rezultat i problemeve tė shumta ekonomike, sociale, familjare ėshtė rritur dukshėm numri i vetėvrasjeve nė shkallė vendi.
  wrong verb

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  A e ke nisur per botim artikullin D D, apo do ta kthesh ne kend per artikuj te tu ne forum?

 5. #5
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  Nuk ma botuan e dashur Dita.
  Duket qe eshte djallezor, ndonse e kam autocensuruar paskaj, eshte dele e zeze.
  E sinqerisht nuk kam piken e deshires ta ridergoj kund. Kush te doje le ta marre, te gjithin a ate pak kerkim qe ka brenda.

  Nderkohe une po vazhdoj ne timen.

  Po nga Shekulli:

  E sapomartuar, pi helmin dhe vdes


  Arsen Isai
  ELBASAN- Njė grua 21- vjeēare nė Elbasan i ka dhėnė fund jetės, duke u vetėhelmuar. Viktima Hamide Vllaha, 21 vjeēe, sipas burimeve, ka konsumuar njė shishe me rogor, ndėrsa ka gjetur vdekjen disa minuta pasi ka mbėrritur nė spital. Burime nga policia e Elbasanit thanė pėr gazetėn se 21- vjeēarja, lindur nė Belėsh, qė prej tre muajsh jetonte nė njė lagje perriferike tė qytetit tė Elbasanit, ku dhe ishte martuar. Tė njėjtat burime thanė se ngjarja ndodhi dje nė drekė, nė Elbasan, teksa gruaja e re ishte duke punuar nė kopshtin, pranė shtėpisė. Familjarėt e kanė parė nusen pa ndjenja dhe mė pas e kanė dėrguar atė me urgjencė nė spital. Ajo atje ka mbėrritur pothajse e vdekur dhe pas pak minutash ka ndėrruar jetė. Sipas hetimeve, gruaja 21- vjeēare, e martuar prej rreth tre muajsh, kishte pirė fshehtas familjes, njė shishe me rogor, (helm i fortė qė pėrdoret pėr hardhitė e rrushit dhe mbahet nė ēdo shtėpi qė ka oborr ose tokė). Pėr familjarėt vetėhelmimi mbetet enigmatik. Ata kanė ...
  wrong verb

 6. #6
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Atehere vazhdo shkruaj ne kete kend tendin D D.
  Kisha lexuar vetem mbi vetevrasjet e kryera me fotoksine. Tek forumi Tema Shoqerore (me duket) Brari ka pas nisur dikur nje teme, ku mblidhte rastet e paraqitura ne gazetat e Shqiperise mbi to. U be mire qe po riaktivizohet si teme duke u nisur me nje artikull, ku gjeta informacion te panjohur per mua deri me sot.

 7. #7
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  “Vetėvrasjet, tė tretėt nė botė pas Kinės dhe Francės “


  Vladimir Muēaj

  FIER- Fenomeni i vetėvrasjeve, pėr tė cilat Fieri zė vendin e parė nė vendin tonė ėshtė cilėsuar si tepėr shqetėsues nga kreu i Ministrisė sė Rendit Publik, Igli Toska, gjatė takimit qė ai ka zhvilluar sė bashku me ministrin e Shtetit, Marko Bello, me krerė tė policisė dhe pjesėtarė tė shoqėrisė civile nė kėtė qytet. “Nė statistikat e vitit tė kaluar tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, Shqipėria zinte vendin e tretė pėr numrin e madh tė vetėvrasjeve, pas Kinės dhe Francės. Pėr njė popullsi tė vogėl si kjo e vendit tonė, shifrat janė alarmante”,-ka thėnė Toska. Gjatė takimit me autoritetet lokale, shoqėrinė civile dhe qytetarėt e Fierit, ministri Igli Toska nuk i ka kursyer deklaratat e ashpra, nė drejtim tė vartėsve tė tij.
  wrong verb

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Vetėhelmimi, dy tė reja nė koma nė spital


  Kujtim Boriēi

  ELBASAN - Njė vajzė e fejuar dhe njė nuse e re kanė tentuar t’i japin fund jetės, duke pėrfunduar nė gjendje tė rėndė nė spitalin kirurgjikal tė Elbasanit. 20- vjeēarja B.Stafo, e fejuar, lindur dhe banuese nė fshatin Kusarth, 5 km larg nga qyteti sipas mjekėve tė spitalit, erdhi nė gjendje kome rreth orės 13:30 tė ditės sė djeshme. Ajo ėshtė sjellė nga tė afėrmit e saj. Kėta tė fundit kanė deklaruar se helmimi i saj mund tė ketė ardhur nga helmi ushqimor, por paraprakisht, mjekėt e kėtij spitali e mohojnė kėtė shkak, duke mbrojtur versionin e njė vetėhelmimi nga herbicide me efekt tė fortė. Gjithsesi bluzat e bardha janė duke pritur analizat pėrfundimtare lidhur me kėtė rast. Po pranė kėtij spitali, sipas burimeve pėr gazetėn, rreth gjysmė ore mė vonė, ėshtė paraqitur nė gjendje kome dhe 27- vjeēarja Dh.Lamco, e martuar me njė fėmijė, banuese nė fshatin Shtėpanjė tė komunės Gostiomė, 18 km larg nga qyteti. Sipas mjekėve dhe familjarėve, nusja e re ka gėlltitur njėherazi 2 kuti me tableta me paracetamol dhe nė gjendje kritike ėshtė sjellė nė spital. Familjarėt e saj nuk kanė dhėnė ndonjė shkak lidhur me kėtė tentativė vetėhelmimi, por kanė thėnė se nė momentin qė 27-vjeēarja ka gėlltitur mbidozėn e ilaēeve ka qėnė e vetme nė shtėpi. Kur erdhėm nė shtėpi, shtojnė ata, ajo ishte nė gjėndje kome dhe e sollėm menjėherė nė spital. Policia shton se edhe pėr kėtė rast janė duke hetuar intensivisht. Burimet spitalore shtojnė se gjendja e dy pacienteve ėshtė kritike. Fenomeni i vetėhelmimit nė Elbasan, kryesisht nga moshat e reja (90% gra dhe vajza), vazhdon tė jetė njė plagė e mprehtė nė rrethin e Elbasanit.  shekulli
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 9. #9
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  nga i njėjti shekull

  Vetėhelmohet 20-vjeēarja, pas kthimit nga varrezat


  V. Muēaj

  LUSHNJE - Ėshtė kthyer nga varrezat ku kishte qėnė sė bashku me tė afėrmit e saj dhe mė pas nė rrethana krejt enigmatike i ka dhėnė fund jetės. 20- vjeēarja Dorina Taullau ka mbėrritur nė gjendje tė rėndė nė spitalin e Lushnjes dhe megjithė pėrpjekjet e mjekėve ajo nuk ka mundur tė shpėtojė nga vdekja. Sipas mjekėve tė spitalit tė Lushnjes, vajza ka konsumuar njė sasi tė konsiderueshme fotoksine dhe ka ndėrruar jetė dy orė pas mbėrritjes nė spital. Sipas mjekėve viktima ka qenė e kthjellėt deri nė momentet e fundit tė jetės dhe ka deklaruar se vetėflijimin e ka kryer pa shkak. Policia qė ėshtė marrė me hetimin e kėsaj ngjarjeje ende nuk ka dalė me ndonjė motiv zyrtar.

  Ngjarja
  Dorina ishte e fejuar me njė djalė qė kishte vetėm katėr ditė qė ishte liruar nga ushtria. Nė paraditen e djeshme ajo sė bashku me tė afėrmit e saj ka qenė nė varreza dhe mė pas ka dalė me vjehrrėn dhe kunatėn. Kur ėshtė ndarė prej tyre vajza ėshtė ndaluar nė njė kabinė telėfonike dhe aty ka pirė fotoksinėn. Nė moment ka rėnė nė shesh dhe sipas dėshmitarėve 20-vjeēarja ėshtė parė ashtu nga njė shofer furgoni, i cili e ka marrė dhe e ka dėrguar menjėherė nė spitalin e qytetit. Aty i ėshtė dhėnė ndihma e menjėhershme, por pa mundur tė shpėtojė nga vdekja. Njė nga infermieret qė i ka qėndruar tek koka viktimės deklaroi se Dorina ishte e kthjellėt deri nė momentin e fundit. Ajo mėsohet tė ketė thėnė se nuk kishte patur asnjė shtytje apo shkak primar pėr t’i dhėnė fund jetės. Po ashtu viktima mėsohet t’u ketė thėnė infermiereve se njė natė mė parė kishte parė njė ėndėrr tė cilėn ia kishte treguar dhe tė fejuarit tė saj, Denisit. Endrra kishte tė bėnte me gjyshen e saj qė kishte kohė qė kishte vdekur. Nė ėndėrr 20-vjeēarja kishte parė se gjyshja e tėrhiqte prej dore pėr ta marrė me vetė se e kishte marrė malli dhe se kishte nevojė pėr tė. Ndoshta kjo thanė infermieret ishte vetėm njė aludim i saj pėr t’iu shmangur pyetjes sonė, por janė dhe tė vetmet fjalė qė vajza ka nxjerrė nga goja nė momentet e fundit tė jetės. Familjarėt e vajzės, babai i saj, Kajmaku, e ėma dhe motra Silvana nuk kanė mundur qė tė shprehen lidhur me tragjedinė. Edhe i fejuari i saj nuk ka diktur tė thotė asgjė rreth shkaqeve tė vetėflijimit tė Dorinės. Dy tė rinjtė e fejuar, sipas tė afėrmėve dhe komshijve nuk kanė pasur asnjė problem mes tyre. Si familja Taullau , ashtu dhe familja e tė fejuarit tė saj, Zaka, kanė mbetur tė tronditur nga vetėhelmimi i 20-vjeēares. Ky ėshtė rasti i tretė i vetėhelmimeve nė rrethin e Lushnjes, brenda 10 ditėve tė fundit.
  wrong verb

 10. #10
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  Nga Panorama

  Njė 15-vjeēar ka pirė helm, pasi i ka bėrtitur e ėma. Besart Kuboēi nga Vora, dy ditė mė parė ka ngritur gotėn me helm me qėllimin, pėr t“i dhėnė fund jetės.

  Tė afėrmit tregojnė se, disa orė mė parė, ai ishte grindur me nėnėn e tij, pėr zėrin e lartė tė magnetofonit.

  Kjo e fundit, i ka kėrkuar qė ta ulte zėrin dhe e ka kritikuar edhe pėr rrėmujėn qė krijonte vazhdimisht nė shtėpi. Siē duket adoleshenti ėshtė prekur nga fjalėt e nėnės sė tij, dhe ka vendosur t“i japė fund jetės. Ai ka gjetur rastin, kur nė shtėpi nuk ka pasur asnjė njeri. Ka marrė helmin qė pėrdorte nėna dhe babai i tij pėr tė spėrkatur domatet dhe specat dhe e ka hedhur nė gotė. Mė pas, ai e ka kthyer gotėn deri nė fund. Fatmirėsisht, tė afėrmit e tij e kanė gjetur shpejt. Menjėherė, e kanė transportuar tė riun pėr nė spitalin ushtarak. Fillimisht, ai ėshtė dėrguar nė repartin e toksikologjisė, por pasi ėshtė konstatuar gjendja e tij e rėndė, ai ėshtė shtruar nė sallėn e reanimacionit tė kirurgjisė.
  wrong verb

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e arilda
  Anėtarėsuar
  27-03-2004
  Vendndodhja
  gjithkund e askund
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Vertete qe me fostoxine eshte e sigurt vdekja, sa ne rreth shoqeror thoshim nese te merzitet jeta pi fotoksine dhe max 1 ore je i vajtur.Kur kam qene ne Shqiperi kam pasur disa raste te tilla qe kane shpetuar gjalle, por nese e pi te tretur ne uje tableten ke shanca te shpetosh nese te jepet ndihma mjekesore sepse behet shperthimi kimik ne uje si fillim e jo ne brendesi te organizmit dhe vetem pas 72 oresh mund te flase mjeku edhe ne keto raste. Nejse D.D bashkohem me mndimin tend qe te kete kontroll te rrepte per tregtimin e saj dhe te disa kimikateve te tjera.

 12. #12
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  Nga Shekulli

  Arsen Isai
  ELBASAN -
  ... Nė gjendje kritike pėr jetėn ndodhet dhe njė 18- vjeēare nga Belėshi. Burime tė spitalit thanė pėr gazetėn se 18-vjeēarja Lefterije D. lindur dhe banuese nė qytetin e Belėshit, ėshtė vetėhelmuar me njė sasi tė madhe bar miu fotoksinė. 18- vjeēarja nuk kishte shumė kohė qė ishte fejuar dhe mendohet se shkak i kėsaj tentative vetėvrasjeje ka qenė njė grindje pėr motive tė paqarta me tė fejuarin e saj. Mėsohet se dje nė mėngjes, vajza nuk ka shkuar nė shkollė. Ajo ka qėndruar nė shtėpi, ku dhe ėshtė mbyllur nė dhomėn e saj, pėr tė pirė helmin vdekjeprurės. Vajza e fejuar ėshtė zbuluar nga familjarėt dhe i fejuari dhe me shpejtėsi ėshtė dėrguar nė spitalin e Elbasanit. Sipas mjekėve, gjendja e saj mbetet e rėndė.
  wrong verb

 13. #13
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  nga Koha jone:

  VETEHELMOHET NENA E BINJAKEVE

  Mirdite- Ka shpresuar per nje jete me te mire, por nuk eshte ambientuar me ate cfare ofron metropoli kur nuk e ke te garantuar mundesine per t'u ballafaquar me sfidat. Lindita Beci, 28 vjec, ish-banore e fshatit Zajs, komuna Selite, ka mbyllur syte perpara 2 javeve para dy vajzave binjake, secila 3 vjec e gjysme. Pasi ka gelltitur 2 tableta fostoksine, ka perfunduar ne morgun e njerit prej spitaleve te Tiranes. Ende pa dhene shpirt, eshte kujtuar t'u telefonoje te afermve dhe t'u lere si amanet perkujdesjen per dy vogelushet e saj te denuara tashme per t'u rritur vetem me kujtimin e mamase se tyre. Ngjarja e rende, por edhe e zakonshme, ka ndodhur nje dite me pare ne zonen e Bathores, ku familja Beci ishte akomoduar prej dy vitesh pas largimit nga Kurbneshi. Prej kohesh Lindita jetonte e vetme me dy foshnjet e saj, pasi bashkeshorti, Kastrioti, ishte emigrant ne shtetin helen. Hetimet perjashtojne pisten e situates ekonomike, pasi asaj i jane gjetur rreth 700 mije leke ne banese, te cilat i jane derguar nga bashkeshorti, si dhe baneses i ka qene paguar qeraja per nje vit.

  A.Ndoja
  wrong verb

 14. #14
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  nga Korrieri:

  Vetehelmohet per arsye ekonomike nje 28-vjecare
  Faktoret ekonomike, dyshohet se kane shtyre nje 28 vjecare nga lagja "Skenderbej" ne Elbasan qe te ndermarre aktin e radhes se vetehelmimit. T.Toska 28 vjec, ka arritur ne gjendje te rende ne spitalin Kirurgjik te qytetit rreth ores 18.00 te dites se djeshme. Sipas policise, 28 vjecarja e ka perdorur helmin vdekjeprures ne kushtet e nje tronditje te thelle nervore per arsye ekonomike. Megjithate nje grup hetimor po punon per zbardhjen e shkaqeve. F.Salliu
  wrong verb

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  DaDan .. me vjen mire qe krahas bahces letrare prashit dhe ne temat shoqerore..


  Keto ngjarje te dhimbshme ska se si te mos na tmerrojne e te cirremi sa te mundim qe te mbaroje nje dite ky ankth.

  Fotoksin-piresit sic del nga lajmet jane femra kryesisht e kryesisht femra fshati ose provincash.

  Vec tmerrit te faktit se keto jane njerez na tmerron fakti se jane femra e bile nje pjese Nena me femije te vegjel.

  Ku jane Burrat?
  Ku jane zyrtaret?
  Ku jane polic-prokuror-gjykatesit e shoqatat e ne ne pergjithsi..?

  Kerkund..

  "Linditat" gjejn me gjakftohtesi helmin ..presin tu largohen pak caste te afermit dhe kryejne KRIMIN e vet vrasjes..

  Nje shtet i mire duhet te jete profilaktik ne cdo segment te jetes njerzore..

  Pra asnje mase parandaluese nuk shikojme.. as ajo me e thjeshta nuk behet nga Shteti.. pra Te bllokohet ky ilac vdekje prures qe sic e kam thene me pare i ka mbytur a jo me siguri 20 -30 minj ne gjithe Shqiperine por i ka cuar ne ate vdekjen e sigurte ne ate Bote qindra Vajza te reja e Nena me femij te vegjel..

  Ku eshte ajo ..institucioni pergjegjes direkt per kto tragjedi..qe quhet MINISTRIA e Kujdesit Social?

  Kerkund..

  Jan nderruar dhjetra ministra e ministresha ne kete Ministri fjalshume e pune boshe dhe jam i sigurte se sejcili nga keta ministresha e ministra i ka bere vilat e benzat gjat ditve qe kan ngrohur kolltuqet e kesaj ministrie por sdi asnje rast qe kjo mInistri te jet gjendur sikur njehere prane nje te Mjeruare qe behet gati te pije te tmerrshmen fotoksine e tja ket ndezur driten e shpreses per jete..e te kete shpetuar nje Jet njeriu e nje familje nga tragjedia..

  Valle ska nepunsa Shteti?

  Ka me mijra.. por nuk cajne koken..

  Pabet..Vererat.. Vilat .. Tenderat.. Mercedesat.. bredhjet ne Milano e Struge e Krete jane Puna e vetme qe bejne nepunesit e Shtetit tone.. me ne krye Sheikun e pangopur ne qejfe Fatos Thanasin..

  Partia PS..parti gjoja e Masave te varfera e parti e kujdesit social e parti gjoja e Humanizmit .. nuk ka bere asgje per te ndaluar kte tragjedi te perditshme..

  Kjo Parti do mbahet mend per Revolucionin e pergjakshem te 97-tes.. e per vjedhjen e thesarit te Shtetit e te miliarda euro-dollareve.
  Sikur 1 % e lumit te Parave qe qarkullon e ben rrush e benza e vila e kumbulla kjo parti Mafiozesh te shkonte ne fshatrat e familjet e mjera do ishin shpetuar mijra vogelush nga humbja e Nenave..

  Cfar do nje Fotoksin Pirese qe te mos pije Fotoksine?

  Dy fjale te ngrohta nga nje nepunse Shteti..

  Pse merzitesh ti Moter..Ja ne si komune a ministri do te japim nja 200000 leke ti veshesh femijet e ti cosh ne shkolle a kopesht.. ja ty do te te fusim ne pune si pastruese lulishteje ose shkollash.. Ja do ta biem nje firme ndertimi te ti riparoje birat e catise a dritaret.. Ja do te biem nje doktor te ta vizitoje femijen qe e ke te verdhe e jeshil ne faqe e tere qurre e lecka e ta paguajme ne spital-doktor-farmacine..
  Te ka rrahur burri e ste do Vjehrra e te ka lene i fejuari..edo te pish fotoksine...

  Po ja na ke neve..Shtetin social qe te mbrojme e te japim te drejte e mundesi te jetosh me balle larte..se Ne .. Shteti .. kudo ..ne fshat e qytet jemi superfuqi e nuk te leme te te trajtojne si ne Somali e Zimbabve se jemi Shtet euro atlatikso socialist..me ne krie Zogun e qiejve..me fal qejveve shokun Nanos..

  Ne sic dime te bejme ministresha tere kurvicat e Zyrave te PS-se dime dhe te bejme ty oj moter Belsharake a Lapardharase te te vije ne qejf deshira per jete..

  Ne PS-ja sic dime te trullosim fshataret te na votojne ..jemi aq ne gjendje te ti bindim burrat tuaj te mos ju rrahin e te mos deshperoheni ne ate fshatin tuaj e te ndjeheni te braktisura e te pini Fotoksine..
  Ne PS -ja qe dime te pijme Shampanje ne Rogner e Paris do ju japim shprese juve fshatarkave qe votoni per ne qe ne vend te Fotoksines te pini te pakten Birre pe Korce a Tirane..ose uje Vjose a Osumi ..

  Ja me keto pak gjera po te duan Nepunset cicmdhaja te PS-se mund te shpetojne qindra Fotoksin pirese..


  Mirpo Shteti PeS -eist punon vec per nje grusht grash.. te llojit Rudina..
  Kusuri..ne meshire te Zotit..

  Po i nderuari RROK MIRDITA faqe rruari taze e tesha hekurosuri.. cfar po ben tash 10 vjet ne krye te Kishes Katolike?

  Asnje fshat Katolik nuk e shpetoi nga Tonin Tutoret e Zef Kriminelat .. e asnje Mrik e Drande nuk e ndolli ne kishe e tja forcoje shpirtin e tja largoje mendimin per vetvrasje..

  Po Hoxhallaret c'po bejne..

  Apo vec numerojne petrol-dollaret e Arabise e te Libise..e rrihen e vriten per troje vila-gratacielash sikurse i ndjeri kryetar komuniteti e spiun dege.. Tivari..

  Po keta kabuni-Ashure-ngrenesit e Teqeve a skane tjeter pune vec te puthen me Ilir Meto Nano-Mejdanet?

  Po Shkollat a punojne me vajzat qe te mos shkojne ne Fotoksin per nje 4 a per nje dashuricke me qafleshin e lagjes..??

  Kemi dy vjet qe flasim ketu per keto gjera.. e ato vazhdojne cdo dite..
  Pra ne Shqipot sjemi te zote te levizim asgje per mire..

 16. #16
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  Pėrgjithėsisht tė jap tė drejtė Brari.
  Dje tek Panorama shkruante Besnik Mustafaj, Vdekje e palavdishme e shqiptareve. Tani faqja ėshtė ndruar e unė nuk di ku ta gjej e ta postoj por ai, tek tre arkitipet, siē i quante vete, tė parin radhiste vdekjet nga fostoksina. Kishte dhe njė mbyllje, me pyetjet tė llojit "pse shkroi shkrimtari."
  Pėr mua ai ėshtė mė shumė se shkrimtari, ėshtė opozita, qė unė dua tė marrė pushtetin nesėr, e qė ti nuk e pėrmend mė lart.
  Ai nuk jepte as zgjidhje, e as nuk kėrkonte gjė. Ē'farė pret, nėse e di si mund tė ndalohet fostoksina. Nėse nuk e di ta mėsojė, nė mos tė vdekurit nuk ngrihen nga varri tė votojnė pėr tė.

  Ndėrkohė,
  nga Koha jonė:

  VETEVRITET 13-VJECARJA

  FIER - Vret veten nje 13-vjecare nga fshati Bocove e komunes Levan ne rrethin e Fierit. E mitura, Flutura Jarua, u vetehelmua, pasditen e se henes, ne shtepine e saj, konkluduan hetimet e para te policise. Vajza kishte marre 2 kokrra fostoksine dhe i kishte kaperdire me qetesi, por shendeti i saj u perkeqesua pas pak. Ne oren 16, ajo u paraqit ne gjendje shume te rende ne spitalin e qytetit te Fierit, ku vdiq ne mbremje, megjithe perpjekjt e nje mjeku toksikolog per ta shpetuar. Zyrtarisht, motivi nuk behet i ditur, por thuhet se grindjet e saj me te emen e shtyne te ndermerrte veprimin per t'u vetevrare. Ne diten e fundit te jetes, kishte porositur nje kusherire te saj t'i blinte kokrrat e helmit. 13-vjecarja kishte braktisur shkollen 3 vjet me pare, dhe rrinte e mbyllur ne shtepine e saj, ne fshat. Keshtu, qendrimi i saj pa u angazhuar, per nje kohe te gjate, shkeputja nga jeta shoqerore dhe kultura e manget ne raport me shoqet e shkolles, mund te kene ndikuar ne vendimin e saj. G.R.
  wrong verb

 17. #17
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  dhe Panorama:

  SOKRAT NDREĒKA

  LUSHNJE

  Vetėhelmohet teksa punonte nė arė babai i dy fėmijėve. Pesė kokrra bar miu kanė mjaftuar qė 44-vjeēari Bani Basha tė humbė jetėn tė shtunėn, pak minuta pasi kishte gėlltitur helmin.

  "Fotoksinėn e kam pirė me dėshirėn time. Jam mėrzitur nga jeta. Ju lutem mė lini tė vdes". Kėto kanė qenė fjalėt e Bashės, pasi ka pėrfunduar nė urgjencėn e spitalit tė Lushnjės. Por, megjithėse mjekėt reanimatorė janė munduar ta shpėtojnė nga vdekja, veprimi i 5 kokrrave ka qenė i pashmangshėm. Sipas tė dhėnave tė policisė dhe tė tė afėrmėve tė viktimės, 44-vjeēari ka qenė duke punuar nė arėn e tij tė fshatit Rrupaj pasditen e sė shtunės, ashtu siē bėnte zakonisht. Nė njė moment pushimi, Basha ka gėlltitur pesė kokrra bar miu, me qėllim t“i jepte menjėherė fund jetės. Kanė qenė tė afėrmit e viktimės qė e kanė parė tė shtrirė nė tokė njeriun e tyre dhe menjėherė kanė organizuar punėn pėr t“i dhėnė ndihmėn e parė me mjete rrethanore. Mė pas janė angazhuar pėr ta dėrguar me urgjencė drejt spitalit, mes tė cilėve dhe i vėllai i Bashės, i cili ėshtė njėkohėsisht dhe kryeplaku i fshatit Rrupaj. Gjatė minutave tė pakta nė spital, i vetėhelmuari ka mundur qė tė pohojė me gojėn e tij se helmin e kishte pirė me dėshirėn e tij se donte t“i jepte fund jetės. "Nuk e korr dot jonxhėn pėr bagėtinė. Nuk kam mundėsi fizike ta bėj kėtė punė tė pėrditshme", ka thėnė 44-vjeēari. Fjalėt e fundit tė thėna nė spital i kanė mėsuar dhe tė afėrmit e tij, tė cilėt kanė shpjeguar mė pas se, Basha kishte probleme fizike dhe pikėrisht kėto mund ta kenė bėrė qė tė kalojė nė njė depresion tė momentit, duke pirė dhe helmin. Si pasojė e njė fatkeqėsie, njė nga duart e tij kishte zhvillim tė ngadaltė dhe mė vonė i janė shfaqur dhe shenja paralize. Mund tė ketė qenė kjo arsyeja qė viktima nuk ka pėrballuar dot lodhjen fizike. Ai ka ndėrruar jetė nė spitalin e Lushnjės, pasi sipas mjekėve reanimatorė, pėrhapja e fostoksinės e kishte kaluar nė njė gjendje tė pashpresė. Vitet e fundit, 44-vjeēari kishte ndėrtuar njė shtėpi me kursimet dhe tė ardhurat qė nxirrte nga ekonomia private. Bashkėfshatarėt qė e njohin nga afėr tregojnė se vite mė parė ai ka punuar nė emigracion. Pėr zbardhjen e plotė tė kėsaj ngjarjeje po punon njė grup ekspertėsh, tė cilėt do tė japin dhe pėrfundimet pėr ngjarjen e rėndė nė familjen Basha.
  wrong verb

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Shume fshatare po vet helmohen.

  Megjithse jane bere deri diku pronare toke perseri fshataret shikojne vajtjen e punen pertej kufijve si mundesi te sigurimit te jeteses e jo te ardhurat nga Toka e tyre.

  Kjo tregon se dhe Toka e punuar nga krahet e fshatarit nuk mjafton te siguroje jet normale.
  Pra duhet teknika.

  Shtetet komuniste krijuan te ashtuquajturat SMT (stacione te makinave e traktoreve) .
  Ne parim detyra e tyre ishte qe te gjinden ne ndihme te fshatarit Makineria e nevojshme bujqesore per te kryer punet ne tokat e fshatarit.

  SMT -ja ishte pron e shtetit dhe presupozonte qe me nje qera te arsyeshme te ndihmohej fshatari me tekniken e perparuar.

  Ne Shqiperi SMT-ja punonte me qera per Kooperativat meqense fshatarit ju dha te shtunen Toka (dhenia e Tapive..e keni pare nga filmat e Tiranes.. e te dielen ju muarr perseri me keng e valle e u rrasen ne koperative sipas parimit "vullnetar" ..fshatari para..polici mbas..

  SMT-ja e shtetit sic me kan thene njerez qe i dine kto gjera.. punonte tokat e fshatit dhe u merrte kooperativave qerane per punen e bere..

  Thone se qeraja qe merrte shteti ishte aq e larte sa kooperativat ne fund nuk kishin ctu jepnin fshatareve (antare te kooperatives) nga te ardhurat sepse e gllaberonte SMT-ja..

  Plus asaj ishte shteti qe u diktonte kooperativave se cfar duhej te prodhonin..

  I binte qe nje koperative e Librazhdit psh.. qe kish nje parcele buz lumit e nje ne maj te Sopotit te mbillte grure e puna per ta mbjelle ate grure e per tja cuar Shtetit ish aq jo-Rentabel sa ne xhep te fshatarit nuk mbetej asgje..e djersa e mundi shkonin dem..


  Megjithse ishin te bindur se kjo politike ishte e gabuar duke filluar nga Hyso Kapo ramizat e deri tek Rrapushet e Frroket e fshatit askush nuk guxonte te kundershtonte..
  Jo me kot u shpiken Operativet..

  Ata ishin terbaciotas ose bilishtare e Lapardharas qe megjithse ishin bij fshataresh dinin te zhbirilonin cdo pesh peshe te ndonje fshatari kunder politikes agrare-skllaveruese te PPSH-se..

  Kjo beri qe 40 e ca vjet dit-puna e paguar e fshatreve ne koperativa te ishte katastrofale.. Pra 20 -30-40 lek ne dite..

  Duke ja ngushtuar e asgjesuar dhe at oborr privat me kalimin e viteve .. Shteti i beri fshataret Kafshe pune te llojit te Korese Veriore..

  Jo me kot tere djemt e fshatrave donin te beheshin oficere e ushtare..te pakten per te ngopur barkun me buke..

  Urija e gjate..gati 50 vjet rresht krijoi me dhune.. nje monster.. fshatarin e epokes enveriste.. hajdut..servil..medioker ..te pa bese e te pa ftyre..

  Vazhdoj neser kte teme.. e do dal tek fotoksina..

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  panorama

  ------
  Historia e Merita Markjes, e shtruar nė gjendje tė rėndė nė Spitalin Ushtarak


  Pi valium pėr dhėmbėt e prishur
  24-vjeēarja: Desha tė vdes se nėna nuk mė dha para


  Dorina Topollaj

  Sapo ka mbushur 24 vjeē, por ėshtė hera e dytė nė jetėn e saj qė tenton tė vrasė veten.

  Merita Markja nga Kamza ėshtė lodhur nga borxhet e familjes, nga pamundėsia financiare pėr tė bėrė gjėrat mė elementare, si pėr tė mjekuar njė dhėmb, nga zėnkat me mamanė e saj apo nga grindjet e vazhdueshme me tė dashurin. Ajo ka gjetur njė zgjidhje, tė mbushė grushtat me qetėsues dhe t’i gėlltisė me shpresėn se nuk do tė vuajė mė. “Pėr tri ditė kam gėlltitur rreth 50 kokrra valium, sepse doja tė vdisja”, thotė 24-vjeēarja qė ėshtė shtrirė nė njė krevat nė Spitalin Ushtarak, ndėrkohė qė nėpėr tubat qė ka tė lidhura nė krah, pikon ritmikisht serumi. Flokėt e verdha i kanė rėnė mbi fytyrė, por nuk ka fuqi t’i rregullojė, flet me zė tė ulėt dhe duket shumė e lodhur. “Jam rrėzuar dy herė mbrėmė, ngaqė pasi ngrihem nga gjumi ndihem keq dhe shumė e kėputur”, thotė ajo duke treguar shenjat e rrėzimit. Megjithėse Merita ėshtė vetėm 24 vjeēe, nuk gjen asnjė arsye pėr tė jetuar. Sipas mjekėve, ēdo ditė nė kėtė spital vijnė 2 - 3 raste me vetėhelmim. Pjesa mė e madhe e tyre abuzon me qetėsues, por tė shpeshta janė edhe rastet me fostoksinė. “Herėn e parė qė u shtrova nė spital, kisha pirė valium, sepse u zhgėnjeva nga i dashuri”, tregon Merita, kur tentoi tė vrasė veten katėr vjet mė parė. Ndėrsa tani, Merita Markja nė njė intervistė pėr gazetėn “Panorama”, tregon se ka mė shumė arsye pėr tė bėrė njė gjė tė tillė.

  Pse ndodhesh nė spital?
  Kam pirė valium, pėr t’u vetėvrarė, prandaj ndihem keq.

  Tė kujtohet sa kokrra valium ke marrė?
  Kėto tri ditėt e fundit kam pirė nga 16 kokrra nė ditė.

  Po pse i ke pirė?
  Desha tė vdes. Kam shumė probleme familjare. Familja ime ka ardhur nga Dibra, rreth 7 vjet mė parė. Ne po ndėrtojmė njė shtėpi. Tani pėr tani jetojmė nė njė dhomė tė vetme, unė, motra, mami dhe babi. Pėr tė ndėrtuar shtėpinė, kemi marrė 10 milionė lekė borxh. Unė nuk e duroj dot borxhin. Nė shtėpi gati ēdo ditė zihemi pėr lekė. Unė i kam dhėmbėt shumė keq. Dje pata dhimbje tė mėdha, ndaj i thashė mamit tė mė jepte ca lekė, pasi kam njė vėlla nė Itali dhe na ka dėrguar ca lekė. Mami mė tha qė do vij edhe unė me ty kur tė mjekosh dhėmbin. Por unė nuk desha qė tė vijė ajo, sepse ėshtė shumė e sertė dhe kisha frikė se do tė grindej me dentisten. I thashė tė m’i jepte mua lekėt, por ajo nuk pranoi. Veshi rrobat dhe iku, mė tha vdis, po deshe. U mėrzita shumė, mora njė grusht me kokrra valiumi dhe i gėlltita.

  Ke pirė herė tjetėr valium?
  Unė pi shpesh valium, se nuk mė zė gjumi dhe po tė mos pi, shoh ėndrra tė kėqija. Por nuk pi shumė. Vetėm katėr vjet mė parė, kam pirė shumė valium dhe madje jam shtruar nė spitalin e Dibrės, sepse isha te motra e martuar qė kam atje.

  Pse more valium atėherė?
  I dashuri im ishte tallur me mua, dhe unė isha shumė e mėrzitur.

  Po tani je e fejuar?
  Jo, por jam e dashuruar. Kam dy muaj qė jam lidhur me njė djalė qė e dua shumė.

  Si ia kalon me tė?
  Mirė ia kaloj. Por dje u mėrzita edhe me tė, sepse e mora nė telefon dhe i thashė qė mė ka marrė malli, ndėrsa ai mė bėrtiti duke mė thėnė se kam halle tė tjera unė.

  Sa fėmijė jeni?
  Ne jemi tre fėmijė. Unė kam dy motra dhe njė vėlla. Njė motėr e kam tė martuar, vėllain e kam nė Itali bashkė me tė fejuarėn, ndėrsa motra tjetėr ėshtė beqare si unė.

  Me ēfarė merren prindėrit e tu?
  Babai punon tokėn, ndėrsa mamaja nuk punon.

  Po ti punon?
  Jo unė nuk punoj. Pjesėn mė tė madhe tė kohės qėndroj nė shtėpi.  Pacientja nė spital pa tė afėrm

  Merita Markja, ėshtė shtruar nė dhomėn e urgjencės nė katin e parė tė repartit tė toksikologjisė, nė Spitalin Ushtarak. Ajo ka ardhur e vetme nga shtėpia e saj nė Kamėz, pasi ėshtė ndjerė shumė keq. “U ndjeva shumė keq dhe shkova tė bėj njė serum nė qendrėn shėndetėsore tė Kamzės, por atje mė kėrkuan lekė”, tregon 24-vjeēarja qė mezi ka ardhur deri nė Spitalin Ushtarak. Ajo ka njoftuar fqinjėt para se tė nisej, por deri tani nuk i ka ardhur asnjė i afėrm. “Kam njofuar edhe njė shoqe tė mamasė qė banon kėtu afėr spitalit, por ajo mė tha se ėshtė e sėmurė pėr vete”, tregon me gjysmė zėri Merita. Shpeshherė shikon nga dera, se mos duket ndonjė njeri i saj, por mė kot. “Mė kanė thėnė mjekėt se duhet tė dal, por nuk po vjen tė mė marrė asnjė njeri”, thotė Merita gati nė tė qarė. E afėrmja e njė tė shtruare tjetėr, nė krevatin pėrbri, tregon se Merita ka shumė pak kohė qė ka pushuar sė qari. “Do shkoj prapė me linjėn e Kamzės, vetė”, vazhdon 24-vjeēarja me qepallat gati nė tė mbyllur nga lodhja.  Mjekėt
  Vetėhelmimet, rreth 90 raste nė muaj

  Mjekėt e spitalit nė repartin e toksiko-logjisė, tregojnė se ēdo ditė nė urgjencėn e kėtij spitali vijnė 2-3 raste me vetėhelmim. Sipas tyre, mėnyrat e vetėhelmimit janė tė ndryshme. Tė shumtė janė ata qė abuzojnė me qetėsues. Sipas tyre, valiumi ėshtė njė ndėr qetėsuesit qė pėrdoret mė shpesh. Mjekėt tregojnė se pėrdorimi me doza tė tepruara i kėtij qetėsuesi, sjell dėmtime nė shėndetin e pacientėve, pasi kthehet nė lėndė helmuese dhe gjithashtu i bėn ata tė varur prej tij. Sipas bluzave tė bardha, njė njeri qė abuzon me qetėsues, pra, qė pėrdor mė shumė se ē’duhet, kur ngrihet nga gjumi, ndihet shumė i lodhur, i vjen pėr tė vjellė dhe ka edhe shqetėsime tė tjera qė vijnė si pasojė e efekteve anėsore tė qetėsuesit. Po sipas mjekėve, edhe rastet e helmimit me fostoksinė, nuk janė tė pakta.


  ---------

  Merita .. pra megjithse ka dite ne spital asnje "Pjesez e shtetit socialist " nuk i eshte afruar per ta sjelle ne gjendje pak optimiste...

  Duhej ne fakt qe punonjsja sociale e Kamzes ose kryetari i komunes ose deputeti i zones te vinin ne Spital e te bisedonin me kte fukareshe fshatare..

  Ajo mbas disa ditesh perseri do bej te njejten gje.. por kte radhe jo me valium por me fotoksine..

  Shteti i zene me projekte franceze edviniste nanoiste ska kohe te merret me Meriten..

  Gratacielet e Rudinave kane rendesi..

  Katundaret e Dibres duheshin dikur vec per ndertim ..per zbulim shkelsash kufiri.. e sot duhen per ditet kur votohet ndonji haxhi Llesh a ilir gjon..

 20. #20
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 22 postime
  Kesaj here te jap te drejte dhe me. Si ti, Mustafaj dhe dhjetra gazetare e mjeke qe na njoftojne tash sa vite mbi (vete)helmimet shquani bash bukur lidhjen Shkak Pasoje tek individi, varferia, sistemi, etj.
  Ajo qe une kam shkruar, pa e cutur fare kete pike te cilen s'dime ndonje fuqi prapavepruese ta veme ne pune, eshte dallimi i lidhjes Shkak Pasoje tek mjeti qe keta njerez perdorin. Helmi.
  E ne kete e ndalojme, e kontrollojme qe te mos ju bjere ne dore. Kjo eshte e gjithe historia. Kjo "Sot vendoset" Brari, pushteti vendoset kur te behen zgjedhjet.
  Te mos tringellijne me kembana andej nga anet tona?
  wrong verb

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Alfabeti i Djallit
  Nga ABIGAIL nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 06-11-2010, 08:47
 2. Kujdes! Avokatet e djallit, Rock&Roll dhe Satana.
  Nga DEN_Bossi nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-03-2010, 23:50
 3. Zonja e Djallit, edhe sot krenare pėr kobet qė i ka sjellė Shqipėrisė
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 31-03-2009, 20:52
 4. Perse valle thirjet e djallit na terheqin me shume?!
  Nga baby dream nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 12-04-2006, 06:40
 5. Keshillat e djallit
  Nga Mina nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 06-03-2004, 12:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •