Close
Faqja 8 prej 22 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 427
  1. #141
    gone Maska e helene
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Debatin e pashe tani.Ka te drejte elisabet.Te ajo fjalia me lart "te çon" ndahet ne "te" dhe "çon",nuk eshte menyra lidhore,por deftore.

    Une çoj Nuk e di nese forma shqip eshte SHPIE dhe jo çon
    Ti çon
    Ai çon

  2. #142
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472
    Citim Postuar më parë nga helene
    Debatin e pashe tani.Ka te drejte elisabet.Te ajo fjalia me lart "te çon" ndahet ne "te" dhe "çon",nuk eshte menyra lidhore,por deftore.

    Une çoj Nuk e di nese forma shqip eshte SHPIE dhe jo çon
    Ti çon
    Ai çon
    Argument qesharak!!!!!

  3. #143
    gone Maska e helene
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Argument qesharak!!!!!
    Dikush me lart kishte pyetur elisabet ,si zgjedhohet folja,keshtu qe nuk ishte argument per ate qe thashe.Argumente ka dhene elisabet plot,s'ka nevoje per perseritje,kush do i kupton(edhe kush di).
    Nejse,rendesi ka qe ti qeshe!

  4. #144
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472
    Mos ndryshoni kontekst!

    Fjala është për këtë fjali:

    " I ngjitem monopatit që të con në qender të fshatit tim të lindjes"

    Argumenti "qesharak" është zbulimi se folja "të con" ndahet në "të" dhe "con"( cfarë risie!!!). Cila folje e lidhores nuk ndahet sipas kërsaj logjike?!!

    "" në këtë rast është pjesëz, ndërsa fjala "con" është folje. Foljeve në lidhore u paraprinë pjesëza trajtëformuese "të" në të gjitha rastet. Nese foljes "con", në fjalinë "I ngjitem monopatit...." nuk i paraprinë pjesëza "", atëherë do kishte drejtë edhe Elisabet dhe tranzistori me nickun Helene. Në një rast, Elizabet thotë se fjala "" është nyjëz e lidhores. Sa e di unë, nuk ka "nyjëz të lidhores", por ka nyje të përparme (i,e,të)që vendosen para një emri, mbiemri, përemri dhe numërori në rasën gjinore. Kur fjala "" vendoset para një folje , atëherë fjala "" është pjesë e pandryshueshme e ligjeratës që quhët pjesëz.
    Ndryshuar për herë të fundit nga lum lumi : 17-04-2004 më 20:31

  5. #145
    gone Maska e helene
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Me fal! Une nuk e di nga je ti,po me duket se ke probleme me kuptimin e gjuhes shqipe,te pakten te asaj qe flas une.Nese do patjeter te kapesh diku per te debatuar,vazhdo fol,vetem kujdes,se gjej une njezet gabime te fjalimi yt me lart.
    Ne fund,meqenese qellimi im nuk eshte ky qe thashe,po te sqaroj te fjala NDAHET qe une kam perdorur do te thote "jane te pavarura nga njera tjetra",kete nuk marr merita ta kem zbuluar une.
    Ndoshta ke te drejte vetem per nje gje:duhet te flas me fjale me te kuptueshme,se mund te lexoj gjithkush.Do e kem parasysh.

  6. #146
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Citim Postuar më parë nga helene
    Me fal! Une nuk e di nga je ti,po me duket se ke probleme me kuptimin e gjuhes shqipe,te pakten te asaj qe flas une.Nese do patjeter te kapesh diku per te debatuar,vazhdo fol,vetem kujdes,se gjej une njezet gabime te fjalimi yt me lart.
    Ne fund,meqenese qellimi im nuk eshte ky qe thashe,po te sqaroj te fjala NDAHET qe une kam perdorur do te thote "jane te pavarura nga njera tjetra",kete nuk marr merita ta kem zbuluar une.
    Ndoshta ke te drejte vetem per nje gje:duhet te flas me fjale me te kuptueshme,se mund te lexoj gjithkush.Do e kem parasysh.
    Ne rradhe te pare nje gabim i tej-perseritur qe po verej ne ky shkrim eshte se pas shenjave te pikesimit nuk perdoret nje hapesire bosh, si ajo qe ndan fjalet qe s'kane shenja pikesimi ne mes. P.sh.:
    Me fal! Une nuk e di nga je ti, po me duket se ke probleme me kuptimin e gjuhes shqipe, te pakten te asaj qe flas une. Nese......
    Perdoren fjali te bashkuara gabim qe ose duhet te bashkohen me lidhez, ose te ndahen fare e te fillohet pjesa tjeter si fjali e re me shkronje te madhe. P.sh.:
    Ne fund,meqenese qellimi im nuk eshte ky qe thashe,po te sqaroj te fjala NDAHET qe une kam perdorur. Do te thote "jane te pavarura nga njera tjetra". Kete nuk marr merita ta kem zbuluar une.
    Si edhe firma e postueses:

    "Nese do te jesh pjese e botes time.
    mendohu mire,ndoshta rrotullohet shume shpejt per mendjen tende... "

    ...duhet te jete:
    Nese do te jesh pjese e botes time, mendohu mire. Ndoshta rrotullohet shume shpejt per mendjen tende...

    Shendet nga angeldust!

    P.S.: Mund te lexoje gjithkush.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  7. #147
    kokeforte Maska e elisabet
    Anëtarësuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    kendej
    Postime
    200
    Ti ke shume te drejte pasi ne postimin e fundit e paskam shkruar "nyjez", ndoshta nga shpejtesia. Megjte ke shume postime te miat me larte qe e kane quajtur "pjezes te lidhores". Mendoj se nuk perfitojme asgje duke u kapur me gabime shpejtesie.
    Persa i perket asaj qe e kam thene e sterthene nuk kam ndermend te vazhdoj me. Une kur bej gabime e pranoj, kurse ti, mesa shoh, jo.
    Ndryshuar për herë të fundit nga lum lumi : 23-05-2004 më 11:09
    O bote, o dreq
    une linda te te ndreq
    Po bota u shthur
    per te mos u ndrequr me kurre.
    :^Globi

  8. #148
    kokeforte Maska e elisabet
    Anëtarësuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    kendej
    Postime
    200
    Mgjte po te jap nje ushtrim te thjeshte
    Zgjedho foljen "punoj" ose "çoj" ne rastin tone, ne kohen e tashme te menyres lidhore ne te gjitha vetat.
    Me pas,bej te njejten gje ne menyren deftore.
    Ndoshta keshtu e ve re me mire ndryshimin.
    Si gjithmone jam duke pritur pergjigjen tende.
    Ndryshuar për herë të fundit nga elisabet : 19-04-2004 më 08:05
    O bote, o dreq
    une linda te te ndreq
    Po bota u shthur
    per te mos u ndrequr me kurre.
    :^Globi

  9. #149
    gone Maska e helene
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    hahahahahhahahahahahahahahahahahahahahaha!

    angeldust shpresoj qe ato vendet bosh gabim te mos kene ndryshuar kuptimin :P

    Pas Mendohu mire vihet !!!!!!! :P

  10. #150
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Epo tani ty mund te te pelqejne shume gjera, se edhe nga pamja e jashtme qeflie po na dukesh mashalla, por hop.... hop-hop..... fikun... fikun moj... S'e kap dot kaq shpejt me duket.

    He u rritsh xhan, ok?
    Me te mira.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  11. #151
    gone Maska e helene
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Po ti ke ndonje gje personalisht me mua? Nuk po ta them kete sepse me bezdis,perkundrazi po shkrihem se qeshuri me ty qe kerkon gjilperen ne kashte:P

    Mendohu mire eshte urdher keshtu qeeeeeeee vihet !!!.

    P.S. Ku ma pe ti si e kam qejfin???

  12. #152
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Shume kollaj u preke me duket. C'ke? Une ndonje gje personalisht me ty s'mund te kem, dhe aq me teper shoqeri s'kam nder mend te ze.

    Oj xhane, ne do te mesosh meso, ne s'do te mesosh eshte puna tende. Une me muret nuk merrem. "Mendohu mire" mund te jete urdher, por fjalia e plote me kuptim duhet te jete "Nese do te jesh pjese e botes time, mendohu mire". Thjesht "Nese do te jesh pjese e botes time" nuk eshte fjali e plote.

    Kaq me ty. He u rritsh vajze!
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  13. #153
    kokeforte Maska e elisabet
    Anëtarësuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    kendej
    Postime
    200
    Dhe meqe lum lumi nuk po duket, po e bej une zgjedhimin e foljeve ne te dyja menyrat qe thashe me siper.

    [B]menyra deftore, koha e tashme
    une ço-j
    ti ço-n
    ai/ajo ço-n
    ne ço-jme[/B
    ju ço-ni
    ata/ato ço-jne

    menyra lidhore, koha e tashme


    Une te ço-j
    ti te ço-sh
    ai/ajo te ço-
    ne te ço-jme
    ju te ço-ni
    ata/ato te ço-jne

    Pra, sic e shihni eshte shume e qarte qe folja "çon"nuk eshte ne menyren lidhore, por ne ate deftore.
    Po te ishte ne lidhore do te kishte trajten"te çojë".

    Jo gjithmone fjala "te" kur eshte para nje folje, eshte ne menyren lidhore.Duhet pare kuptimi i fjalise dhe sigurisht zgjedhimi i foljes.
    Fakti qe fjala "te" mund te jete trajte e shkurter e peremrit vetor, pjeses e lidhore apo nujez e gjinores, nuk do te thote qe t'i bejme lemsh te gjitha, pasi gramatika e gjuhes sone per secilen trajte ka pergjigjen e vet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga elisabet : 22-04-2004 më 06:31
    O bote, o dreq
    une linda te te ndreq
    Po bota u shthur
    per te mos u ndrequr me kurre.
    :^Globi

  14. #154
    kokeforte Maska e elisabet
    Anëtarësuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    kendej
    Postime
    200
    Me nje fjale u pergjigjke ti???
    Une thashe se e kishe lene forumin, pasi prita te me besh zgjedhimin e foljeve ne te dyja menyrat, dhe mesa pashe nuk kishte asnje pergjigje nga ty.
    Si ishte puna???
    Apo nuk e kishe idene e zgjedhimit??
    Ti nqse merr vesh nga gjuha, duhet te kesh parasysh, qe kryesore per nje folje eshte zgjedhimi i saj.
    Sa per lidhezat, ato nuk kane te bejne me foljet por me llojin e fjalise se nenrenditur.Nga lloji i lidhezes varet lloji i fjalise se nenrenditur.
    Mund te ngaterrohen fillestaret me kete "te" para foljes, por sic e pe dhe vete zgjedhimi eshte ai qe te nxjerr nga medyshjet.

    "Ky eshte peshqeshi qe te la nena para se te vdiste"(deftore)
    "E porosita gjyshen qe t'i jape femijes per te ngrene"(lidhore) t'i =te +i
    Ja ku i ke te dyja bashke. Nuk ka asnje rregull kur keto te dyja mund te jene bashke apo veç. Jane te lira persa i perket vendit ne fjali

    P.S. Ato pyetjet shume çorbe i kishe bere.
    Ndryshuar për herë të fundit nga lum lumi : 23-05-2004 më 11:05
    O bote, o dreq
    une linda te te ndreq
    Po bota u shthur
    per te mos u ndrequr me kurre.
    :^Globi

  15. #155
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Pershendetje Lum Lumi!

    Po shoh pergjigjen tende per Elisabet lidhur me pjesezen „te” ne fjaline:


    nga te cilat e dyta nuk qendron si fjali, sepse “ku” eshte e pavend aty dhe nuk mund te sherbeje si lidhez ne nje fjali qe tregon levizje, por vetem ne nje fjali qe tregon per nje vend te palevizshem. Ketu levizjen e sjell fjala "con" qe tregon per nje rruge qe po behet.

    Por qellimi kryesor i nderhyrjes nuk ishte ky, por ceshtja e pjesezes “te” ne fjali.
    Ti ke shkruar se ajo qendron bashke me foljen “con” pra si folje ne menyren lidhore. Une them se e ke gabim. Arsyetimin e gjen ne vazhdim.

    Per te kuptuar funksionin e fjaleve ne fjali perdoren pyetjet. Ne rastin e pjeses se nenrenditur te kesaj fjalie kemi:

    .., i cili te con ne qender te fshatit tim te lindjes.

    Per pjesezen “te” pyetja qe shtrohet eshte:

    Ke con monopati ne qender te fshatit te lindjes?

    Pergjigje: te con ty (personin qe eshte perballe me treguesin, perballe me shkruesin gjate leximit te nje artikulli/libri, etj, nje dikush i pergjithshem).

    Ky arsyetim perforcohet edhe me faktin tjeter qe fjalia qendron fare mire edhe nese largohet pjeseza „te“.

    Pra kemi:

    “I ngjitem monopatit,qe/i cili con ne qender te fshatit tim te lindjes.”

    Nese do te kishte qene pjese e formes se foljes ne menyren lidhore, atehere fjalia nuk do te mund te kishte qendruar, ashtu sikurse ne te vertete ben.

    Pra „te“ eshte pjesez e ndare nga folja „con“ dhe e lidhur me peremrin “ty” qe eshte i fshehte ne kete fjali. "Te" eshte ne rasen KALLEZORE dhe jo ne veten e dyte njejes.
    Ndryshuar për herë të fundit nga lum lumi : 23-05-2004 më 11:16

  16. #156
    kokeforte Maska e elisabet
    Anëtarësuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    kendej
    Postime
    200
    Mire qe erdhe moj Dita, se mua me mbaruan te gjitha argumentet, dhe prape s'i mbushet mendja ketij.

    Ti thua qe folja"çoj" dhe "laj" nuk qenkan njesoj.Une them se jane njesoj, pasi kane te njejtin zgjedhim
    la-j, la-n, la-n, la-jme, la-ni, la-jne.
    ço-j, ço-n, ço-n, ço-jme, ço-ni, ço-jme.

    Nuk e marr vesh kete arsyetimin tend , qe sipas teje folja "çoj" paska teme ne zanore.
    Ato qe kane teme ne zanore jane: ha, pi,rri, fle qe kane zgjedhim ndryshe
    ha, ha, ha, ha-me, ha-ni, ha-ne. ne lidhore veta e trete "te ha-je"
    Dhe foljet qe mbarojne ne bashtingellore: prek, kap, nxjerr etj.
    prek, prek, prek, prek-im, prek-ni, prek-in. ne lidhore veta e trete "te prek-e"
    Pra, sic e sheh folja "çoj" eshte folje normale qe hyn tek zgjedhimi i pare, dhe qe ne lidhore.

    Persa i perket lidhezes"qe" e cila mund te jete ftilluese dhe percaktore, ne rastin tone eshte percaktore.
    Do thuash ti pse?
    Ne radhe te pare ç'eshte fjalia e nenrenditur ftilluese?
    Eshte ajo fjali, e cila ftillon ose sqaron kuptimin e nje foljeje ne pjesen kryesore.
    Psh I thashe qe do te vija.
    Ne kete rast, "qe"eshte lidhez ftilluese dhe si rrjedhim dhe fjalia e varur eshte ftilluese, pasi sqarohet kuptimi i foljes: thashe ... çfare?? .. qe do te vija.
    Kurse fjalia e nenrenditur percaktore eshte ajo fjali qe percakton kuptimin e nje emri ose peremri ne pjesen kryesore.
    I ngjitem monopatit qe te con ne qender te fshatit.
    I ngjitem cilit monopat?? Atij qe te con ne qender dhe jo atij qe te con ne Rome.
    Pra percaktohet fjala "monopat", i cili eshte emer.
    Per me teper te ka sqaruar Dita.

    Mundohu te bazohesh ne gramatiken e sakte dhe mos fillo te na nxjerresh trajta qe nuk eksistojne, pasi behesh qesharak.
    Ndryshuar për herë të fundit nga lum lumi : 23-05-2004 më 11:18
    O bote, o dreq
    une linda te te ndreq
    Po bota u shthur
    per te mos u ndrequr me kurre.
    :^Globi

  17. #157
    Mbreti_ILI Maska e Mbreti_ILI
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Në Francë !
    Postime
    558

    pyetje

    Kam një pyetje për të gjithë këtu që merreni më drejtshkrimin e gjuhës shqipe .
    Më ka rënë rasti në një konflikt verbal më disa shokë e shoqe rreth një emri dhe unë mendoj se kam të drejtë kurse ata poashtu këmbëngulin njejtë.
    E shkrova një fjali më një vend publik dhe shikoni se cila ishte arsyeja

    Çdo ekipë ,që humb lojën ,e ka dëshmuar se ,herën tjetër duhet të jetë më i përgatitur! - kjo është fjalia të cilën e kam shkruar .Ndërsa disa miq më thonë se
    emri ekip duhet të shkruhet pa '' ë '', dmth :
    Çdo ekip , që e humb lojën ,e ka dëshmuar se, herën tjetër duhet të jetë më i përgatitur! ---
    nëse ndokush e dini cila është më e drejtë shkruani ,ngase më duhet përgjigje nëse kam gabuar apo mund të përdoret poashtu ....
    Për t'i njohur të tjerët
    më parë ,duhet ta njohësh vehten.

  18. #158
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2003
    Postime
    80
    Meqe po flasim per drejtshkrimin e gjuhes shqipe, a e ka vene re njeri kete:

    Ne disa fjale qe jane te shkruara ne shqipen zyrtare, shkronja 'r' nuk shqiptohet si 'r' por si 'rr'. Per shembull, rofte, trim, ndryshe,drejte. Te gjitha keto fjale shqiptohen me 'rr' , Rrofte, Trrim, ndrryshe,drrejte, edhe pse jane te shkruara me 'r'.

  19. #159
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-11-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    11
    Citim Postuar më parë nga Mbreti_ILI
    Kam një pyetje për të gjithë këtu që merreni më drejtshkrimin e gjuhës shqipe .
    Më ka rënë rasti në një konflikt verbal më disa shokë e shoqe rreth një emri dhe unë mendoj se kam të drejtë kurse ata poashtu këmbëngulin njejtë.
    E shkrova një fjali më një vend publik dhe shikoni se cila ishte arsyeja

    Çdo ekipë ,që humb lojën ,e ka dëshmuar se ,herën tjetër duhet të jetë më i përgatitur! - kjo është fjalia të cilën e kam shkruar .Ndërsa disa miq më thonë se
    emri ekip duhet të shkruhet pa '' ë '', dmth :
    Çdo ekip , që e humb lojën ,e ka dëshmuar se, herën tjetër duhet të jetë më i përgatitur! ---
    nëse ndokush e dini cila është më e drejtë shkruani ,ngase më duhet përgjigje nëse kam gabuar apo mund të përdoret poashtu ....
    Fjala "ekip" shkruhet e shqiptohet pa ë ne fund .
    Njesoj sikur me thene "KIP" ....shkurtimi i emrit Rakip. Pse kur i therret Rakipit ti, si bertet oooooooooo Kipëë...
    Jo, ti bertet : Uoooooooooooo KIP !

  20. #160
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-11-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    11
    Citim Postuar më parë nga elbasanas
    Meqe po flasim per drejtshkrimin e gjuhes shqipe, a e ka vene re njeri kete:

    Ne disa fjale qe jane te shkruara ne shqipen zyrtare, shkronja 'r' nuk shqiptohet si 'r' por si 'rr'. Per shembull, rofte, trim, ndryshe,drejte. Te gjitha keto fjale shqiptohen me 'rr' , Rrofte, Trrim, ndrryshe,drrejte, edhe pse jane te shkruara me 'r'.
    Fjala rrofte shkruhet e shqiptohet me "rr".
    Sa per fjalet : trim, ndryshe , drejt ose e drejtë shkruhen e shqiptohen me "r".

    Ndersa ne raste te vecanta , varet edhe nga gjuha(llapa) e shqiptuesit. Sa me te trashe( te rende) ta kete, aq me shume i rendon "r-së" se shkrete, duke e çiftezuar me zor.

Faqja 8 prej 22 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  2. Ali Riza Ulqinaku (1855-1913)
    Nga Marsel në forumin Shkrimtarë shqiptarë
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 07-11-2006, 13:23
  3. Baza dialektore e gjuhës standarde
    Nga Albo në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
  4. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-11-2002, 11:14
  5. Konferencë ndërkombëtare për shqipen standarde
    Nga Beqari002 në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-11-2002, 14:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •