Close
Faqja 8 prej 22 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 427
 1. #141
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Debatin e pashe tani.Ka te drejte elisabet.Te ajo fjalia me lart "te on" ndahet ne "te" dhe "on",nuk eshte menyra lidhore,por deftore.

  Une oj Nuk e di nese forma shqip eshte SHPIE dhe jo on
  Ti on
  Ai on

 2. #142
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga helene
  Debatin e pashe tani.Ka te drejte elisabet.Te ajo fjalia me lart "te on" ndahet ne "te" dhe "on",nuk eshte menyra lidhore,por deftore.

  Une oj Nuk e di nese forma shqip eshte SHPIE dhe jo on
  Ti on
  Ai on
  Argument qesharak!!!!!

 3. #143
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Argument qesharak!!!!!
  Dikush me lart kishte pyetur elisabet ,si zgjedhohet folja,keshtu qe nuk ishte argument per ate qe thashe.Argumente ka dhene elisabet plot,s'ka nevoje per perseritje,kush do i kupton(edhe kush di).
  Nejse,rendesi ka qe ti qeshe!

 4. #144
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mos ndryshoni kontekst!

  Fjala sht pr kt fjali:

  " I ngjitem monopatit q t con n qender t fshatit tim t lindjes"

  Argumenti "qesharak" sht zbulimi se folja "t con" ndahet n "t" dhe "con"( cfar risie!!!). Cila folje e lidhores nuk ndahet sipas krsaj logjike?!!

  "T" n kt rast sht pjesz, ndrsa fjala "con" sht folje. Foljeve n lidhore u paraprin pjesza trajtformuese "t" n t gjitha rastet. Nese foljes "con", n fjalin "I ngjitem monopatit...." nuk i paraprin pjesza "t", ather do kishte drejt edhe Elisabet dhe tranzistori me nickun Helene. N nj rast, Elizabet thot se fjala "t" sht nyjz e lidhores. Sa e di un, nuk ka "nyjz t lidhores", por ka nyje t prparme (i,e,t)q vendosen para nj emri, mbiemri, premri dhe numrori n rasn gjinore. Kur fjala "t" vendoset para nj folje , ather fjala "t" sht pjes e pandryshueshme e ligjerats q quht pjesz.
  Ndryshuar pr her t fundit nga lum lumi : 17-04-2004 m 20:31

 5. #145
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Me fal! Une nuk e di nga je ti,po me duket se ke probleme me kuptimin e gjuhes shqipe,te pakten te asaj qe flas une.Nese do patjeter te kapesh diku per te debatuar,vazhdo fol,vetem kujdes,se gjej une njezet gabime te fjalimi yt me lart.
  Ne fund,meqenese qellimi im nuk eshte ky qe thashe,po te sqaroj te fjala NDAHET qe une kam perdorur do te thote "jane te pavarura nga njera tjetra",kete nuk marr merita ta kem zbuluar une.
  Ndoshta ke te drejte vetem per nje gje:duhet te flas me fjale me te kuptueshme,se mund te lexoj gjithkush.Do e kem parasysh.

 6. #146
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga helene
  Me fal! Une nuk e di nga je ti,po me duket se ke probleme me kuptimin e gjuhes shqipe,te pakten te asaj qe flas une.Nese do patjeter te kapesh diku per te debatuar,vazhdo fol,vetem kujdes,se gjej une njezet gabime te fjalimi yt me lart.
  Ne fund,meqenese qellimi im nuk eshte ky qe thashe,po te sqaroj te fjala NDAHET qe une kam perdorur do te thote "jane te pavarura nga njera tjetra",kete nuk marr merita ta kem zbuluar une.
  Ndoshta ke te drejte vetem per nje gje:duhet te flas me fjale me te kuptueshme,se mund te lexoj gjithkush.Do e kem parasysh.
  Ne rradhe te pare nje gabim i tej-perseritur qe po verej ne ky shkrim eshte se pas shenjave te pikesimit nuk perdoret nje hapesire bosh, si ajo qe ndan fjalet qe s'kane shenja pikesimi ne mes. P.sh.:
  Me fal! Une nuk e di nga je ti, po me duket se ke probleme me kuptimin e gjuhes shqipe, te pakten te asaj qe flas une. Nese......
  Perdoren fjali te bashkuara gabim qe ose duhet te bashkohen me lidhez, ose te ndahen fare e te fillohet pjesa tjeter si fjali e re me shkronje te madhe. P.sh.:
  Ne fund,meqenese qellimi im nuk eshte ky qe thashe,po te sqaroj te fjala NDAHET qe une kam perdorur. Do te thote "jane te pavarura nga njera tjetra". Kete nuk marr merita ta kem zbuluar une.
  Si edhe firma e postueses:

  "Nese do te jesh pjese e botes time.
  mendohu mire,ndoshta rrotullohet shume shpejt per mendjen tende... "

  ...duhet te jete:
  Nese do te jesh pjese e botes time, mendohu mire. Ndoshta rrotullohet shume shpejt per mendjen tende...

  Shendet nga angeldust!

  P.S.: Mund te lexoje gjithkush.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 7. #147
  kokeforte Maska e elisabet
  Antarsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Mosha
  42
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ti ke shume te drejte pasi ne postimin e fundit e paskam shkruar "nyjez", ndoshta nga shpejtesia. Megjte ke shume postime te miat me larte qe e kane quajtur "pjezes te lidhores". Mendoj se nuk perfitojme asgje duke u kapur me gabime shpejtesie.
  Persa i perket asaj qe e kam thene e sterthene nuk kam ndermend te vazhdoj me. Une kur bej gabime e pranoj, kurse ti, mesa shoh, jo.
  Ndryshuar pr her t fundit nga lum lumi : 23-05-2004 m 11:09
  O bote, o dreq
  une linda te te ndreq
  Po bota u shthur
  per te mos u ndrequr me kurre.
  :^Globi

 8. #148
  kokeforte Maska e elisabet
  Antarsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Mosha
  42
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mgjte po te jap nje ushtrim te thjeshte
  Zgjedho foljen "punoj" ose "oj" ne rastin tone, ne kohen e tashme te menyres lidhore ne te gjitha vetat.
  Me pas,bej te njejten gje ne menyren deftore.
  Ndoshta keshtu e ve re me mire ndryshimin.
  Si gjithmone jam duke pritur pergjigjen tende.
  Ndryshuar pr her t fundit nga elisabet : 19-04-2004 m 08:05
  O bote, o dreq
  une linda te te ndreq
  Po bota u shthur
  per te mos u ndrequr me kurre.
  :^Globi

 9. #149
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  hahahahahhahahahahahahahahahahahahahahaha!

  angeldust shpresoj qe ato vendet bosh gabim te mos kene ndryshuar kuptimin :P

  Pas Mendohu mire vihet !!!!!!! :P

 10. #150
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Epo tani ty mund te te pelqejne shume gjera, se edhe nga pamja e jashtme qeflie po na dukesh mashalla, por hop.... hop-hop..... fikun... fikun moj... S'e kap dot kaq shpejt me duket.

  He u rritsh xhan, ok?
  Me te mira.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 11. #151
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Po ti ke ndonje gje personalisht me mua? Nuk po ta them kete sepse me bezdis,perkundrazi po shkrihem se qeshuri me ty qe kerkon gjilperen ne kashte:P

  Mendohu mire eshte urdher keshtu qeeeeeeee vihet !!!.

  P.S. Ku ma pe ti si e kam qejfin???

 12. #152
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Shume kollaj u preke me duket. C'ke? Une ndonje gje personalisht me ty s'mund te kem, dhe aq me teper shoqeri s'kam nder mend te ze.

  Oj xhane, ne do te mesosh meso, ne s'do te mesosh eshte puna tende. Une me muret nuk merrem. "Mendohu mire" mund te jete urdher, por fjalia e plote me kuptim duhet te jete "Nese do te jesh pjese e botes time, mendohu mire". Thjesht "Nese do te jesh pjese e botes time" nuk eshte fjali e plote.

  Kaq me ty. He u rritsh vajze!
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 13. #153
  kokeforte Maska e elisabet
  Antarsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Mosha
  42
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Dhe meqe lum lumi nuk po duket, po e bej une zgjedhimin e foljeve ne te dyja menyrat qe thashe me siper.

  [B]menyra deftore, koha e tashme
  une o-j
  ti o-n
  ai/ajo o-n
  ne o-jme[/B
  ju o-ni
  ata/ato o-jne

  menyra lidhore, koha e tashme


  Une te o-j
  ti te o-sh
  ai/ajo te o-j
  ne te o-jme
  ju te o-ni
  ata/ato te o-jne

  Pra, sic e shihni eshte shume e qarte qe folja "on"nuk eshte ne menyren lidhore, por ne ate deftore.
  Po te ishte ne lidhore do te kishte trajten"te oj".

  Jo gjithmone fjala "te" kur eshte para nje folje, eshte ne menyren lidhore.Duhet pare kuptimi i fjalise dhe sigurisht zgjedhimi i foljes.
  Fakti qe fjala "te" mund te jete trajte e shkurter e peremrit vetor, pjeses e lidhore apo nujez e gjinores, nuk do te thote qe t'i bejme lemsh te gjitha, pasi gramatika e gjuhes sone per secilen trajte ka pergjigjen e vet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga elisabet : 22-04-2004 m 06:31
  O bote, o dreq
  une linda te te ndreq
  Po bota u shthur
  per te mos u ndrequr me kurre.
  :^Globi

 14. #154
  kokeforte Maska e elisabet
  Antarsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Mosha
  42
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Me nje fjale u pergjigjke ti???
  Une thashe se e kishe lene forumin, pasi prita te me besh zgjedhimin e foljeve ne te dyja menyrat, dhe mesa pashe nuk kishte asnje pergjigje nga ty.
  Si ishte puna???
  Apo nuk e kishe idene e zgjedhimit??
  Ti nqse merr vesh nga gjuha, duhet te kesh parasysh, qe kryesore per nje folje eshte zgjedhimi i saj.
  Sa per lidhezat, ato nuk kane te bejne me foljet por me llojin e fjalise se nenrenditur.Nga lloji i lidhezes varet lloji i fjalise se nenrenditur.
  Mund te ngaterrohen fillestaret me kete "te" para foljes, por sic e pe dhe vete zgjedhimi eshte ai qe te nxjerr nga medyshjet.

  "Ky eshte peshqeshi qe te la nena para se te vdiste"(deftore)
  "E porosita gjyshen qe t'i jape femijes per te ngrene"(lidhore) t'i =te +i
  Ja ku i ke te dyja bashke. Nuk ka asnje rregull kur keto te dyja mund te jene bashke apo ve. Jane te lira persa i perket vendit ne fjali

  P.S. Ato pyetjet shume orbe i kishe bere.
  Ndryshuar pr her t fundit nga lum lumi : 23-05-2004 m 11:05
  O bote, o dreq
  une linda te te ndreq
  Po bota u shthur
  per te mos u ndrequr me kurre.
  :^Globi

 15. #155
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  Pershendetje Lum Lumi!

  Po shoh pergjigjen tende per Elisabet lidhur me pjesezen te ne fjaline:


  nga te cilat e dyta nuk qendron si fjali, sepse ku eshte e pavend aty dhe nuk mund te sherbeje si lidhez ne nje fjali qe tregon levizje, por vetem ne nje fjali qe tregon per nje vend te palevizshem. Ketu levizjen e sjell fjala "con" qe tregon per nje rruge qe po behet.

  Por qellimi kryesor i nderhyrjes nuk ishte ky, por ceshtja e pjesezes te ne fjali.
  Ti ke shkruar se ajo qendron bashke me foljen con pra si folje ne menyren lidhore. Une them se e ke gabim. Arsyetimin e gjen ne vazhdim.

  Per te kuptuar funksionin e fjaleve ne fjali perdoren pyetjet. Ne rastin e pjeses se nenrenditur te kesaj fjalie kemi:

  .., i cili te con ne qender te fshatit tim te lindjes.

  Per pjesezen te pyetja qe shtrohet eshte:

  Ke con monopati ne qender te fshatit te lindjes?

  Pergjigje: te con ty (personin qe eshte perballe me treguesin, perballe me shkruesin gjate leximit te nje artikulli/libri, etj, nje dikush i pergjithshem).

  Ky arsyetim perforcohet edhe me faktin tjeter qe fjalia qendron fare mire edhe nese largohet pjeseza te.

  Pra kemi:

  I ngjitem monopatit,qe/i cili con ne qender te fshatit tim te lindjes.

  Nese do te kishte qene pjese e formes se foljes ne menyren lidhore, atehere fjalia nuk do te mund te kishte qendruar, ashtu sikurse ne te vertete ben.

  Pra te eshte pjesez e ndare nga folja con dhe e lidhur me peremrin ty qe eshte i fshehte ne kete fjali. "Te" eshte ne rasen KALLEZORE dhe jo ne veten e dyte njejes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga lum lumi : 23-05-2004 m 11:16

 16. #156
  kokeforte Maska e elisabet
  Antarsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Mosha
  42
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mire qe erdhe moj Dita, se mua me mbaruan te gjitha argumentet, dhe prape s'i mbushet mendja ketij.

  Ti thua qe folja"oj" dhe "laj" nuk qenkan njesoj.Une them se jane njesoj, pasi kane te njejtin zgjedhim
  la-j, la-n, la-n, la-jme, la-ni, la-jne.
  o-j, o-n, o-n, o-jme, o-ni, o-jme.

  Nuk e marr vesh kete arsyetimin tend , qe sipas teje folja "oj" paska teme ne zanore.
  Ato qe kane teme ne zanore jane: ha, pi,rri, fle qe kane zgjedhim ndryshe
  ha, ha, ha, ha-me, ha-ni, ha-ne. ne lidhore veta e trete "te ha-je"
  Dhe foljet qe mbarojne ne bashtingellore: prek, kap, nxjerr etj.
  prek, prek, prek, prek-im, prek-ni, prek-in. ne lidhore veta e trete "te prek-e"
  Pra, sic e sheh folja "oj" eshte folje normale qe hyn tek zgjedhimi i pare, dhe qe ne lidhore.

  Persa i perket lidhezes"qe" e cila mund te jete ftilluese dhe percaktore, ne rastin tone eshte percaktore.
  Do thuash ti pse?
  Ne radhe te pare 'eshte fjalia e nenrenditur ftilluese?
  Eshte ajo fjali, e cila ftillon ose sqaron kuptimin e nje foljeje ne pjesen kryesore.
  Psh I thashe qe do te vija.
  Ne kete rast, "qe"eshte lidhez ftilluese dhe si rrjedhim dhe fjalia e varur eshte ftilluese, pasi sqarohet kuptimi i foljes: thashe ... fare?? .. qe do te vija.
  Kurse fjalia e nenrenditur percaktore eshte ajo fjali qe percakton kuptimin e nje emri ose peremri ne pjesen kryesore.
  I ngjitem monopatit qe te con ne qender te fshatit.
  I ngjitem cilit monopat?? Atij qe te con ne qender dhe jo atij qe te con ne Rome.
  Pra percaktohet fjala "monopat", i cili eshte emer.
  Per me teper te ka sqaruar Dita.

  Mundohu te bazohesh ne gramatiken e sakte dhe mos fillo te na nxjerresh trajta qe nuk eksistojne, pasi behesh qesharak.
  Ndryshuar pr her t fundit nga lum lumi : 23-05-2004 m 11:18
  O bote, o dreq
  une linda te te ndreq
  Po bota u shthur
  per te mos u ndrequr me kurre.
  :^Globi

 17. #157
  Mbreti_ILI Maska e Mbreti_ILI
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  N Franc !
  Postime
  558
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  pyetje

  Kam nj pyetje pr t gjith ktu q merreni m drejtshkrimin e gjuhs shqipe .
  M ka rn rasti n nj konflikt verbal m disa shok e shoqe rreth nj emri dhe un mendoj se kam t drejt kurse ata poashtu kmbngulin njejt.
  E shkrova nj fjali m nj vend publik dhe shikoni se cila ishte arsyeja

  do ekip ,q humb lojn ,e ka dshmuar se ,hern tjetr duhet t jet m i prgatitur! - kjo sht fjalia t ciln e kam shkruar .Ndrsa disa miq m thon se
  emri ekip duhet t shkruhet pa '' '', dmth :
  do ekip , q e humb lojn ,e ka dshmuar se, hern tjetr duhet t jet m i prgatitur! ---
  nse ndokush e dini cila sht m e drejt shkruani ,ngase m duhet prgjigje nse kam gabuar apo mund t prdoret poashtu ....
  Pr t'i njohur t tjert
  m par ,duhet ta njohsh vehten.

 18. #158
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-02-2003
  Postime
  80
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Meqe po flasim per drejtshkrimin e gjuhes shqipe, a e ka vene re njeri kete:

  Ne disa fjale qe jane te shkruara ne shqipen zyrtare, shkronja 'r' nuk shqiptohet si 'r' por si 'rr'. Per shembull, rofte, trim, ndryshe,drejte. Te gjitha keto fjale shqiptohen me 'rr' , Rrofte, Trrim, ndrryshe,drrejte, edhe pse jane te shkruara me 'r'.

 19. #159
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-11-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Mbreti_ILI
  Kam nj pyetje pr t gjith ktu q merreni m drejtshkrimin e gjuhs shqipe .
  M ka rn rasti n nj konflikt verbal m disa shok e shoqe rreth nj emri dhe un mendoj se kam t drejt kurse ata poashtu kmbngulin njejt.
  E shkrova nj fjali m nj vend publik dhe shikoni se cila ishte arsyeja

  do ekip ,q humb lojn ,e ka dshmuar se ,hern tjetr duhet t jet m i prgatitur! - kjo sht fjalia t ciln e kam shkruar .Ndrsa disa miq m thon se
  emri ekip duhet t shkruhet pa '' '', dmth :
  do ekip , q e humb lojn ,e ka dshmuar se, hern tjetr duhet t jet m i prgatitur! ---
  nse ndokush e dini cila sht m e drejt shkruani ,ngase m duhet prgjigje nse kam gabuar apo mund t prdoret poashtu ....
  Fjala "ekip" shkruhet e shqiptohet pa ne fund .
  Njesoj sikur me thene "KIP" ....shkurtimi i emrit Rakip. Pse kur i therret Rakipit ti, si bertet oooooooooo Kip...
  Jo, ti bertet : Uoooooooooooo KIP !

 20. #160
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-11-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga elbasanas
  Meqe po flasim per drejtshkrimin e gjuhes shqipe, a e ka vene re njeri kete:

  Ne disa fjale qe jane te shkruara ne shqipen zyrtare, shkronja 'r' nuk shqiptohet si 'r' por si 'rr'. Per shembull, rofte, trim, ndryshe,drejte. Te gjitha keto fjale shqiptohen me 'rr' , Rrofte, Trrim, ndrryshe,drrejte, edhe pse jane te shkruara me 'r'.
  Fjala rrofte shkruhet e shqiptohet me "rr".
  Sa per fjalet : trim, ndryshe , drejt ose e drejt shkruhen e shqiptohen me "r".

  Ndersa ne raste te vecanta , varet edhe nga gjuha(llapa) e shqiptuesit. Sa me te trashe( te rende) ta kete, aq me shume i rendon "r-s" se shkrete, duke e iftezuar me zor.

Faqja 8 prej 22 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 10:35
 2. Ali Riza Ulqinaku (1855-1913)
  Nga Marsel n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-11-2006, 12:23
 3. Baza dialektore e gjuhs standarde
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
 4. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-11-2002, 10:14
 5. Konferenc ndrkombtare pr shqipen standarde
  Nga Beqari002 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-11-2002, 13:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •