Close
Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 427 prej 427
  1. #421
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    Gjuha jone sa e mire...
    Sa e embel sa e dlire...

    Bukur gjuha duhet shkruar...
    Asnjehere s'duhet harruar!


    Teta!

  2. #422
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga pranvera bica Lexo Postimin
    Gjuha jone sa e mire...
    Sa e embel sa e dlire...

    Bukur gjuha duhet shkruar...
    Asnjehere s'duhet harruar!


    Teta!

    Guha jonë sa e mirë
    sa e omël sa e dlirë
    Guha bukur duhet shkruar
    Asnjiher s'duhet harruar!


    Cila osht ma shqip?
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  3. #423
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Viola, shkon nga shkon e rremon temat e vjetra. Po ta shohesh, ate teme e ka hapur ne 2004. Ti ne fakt duhet ta kishe pergezuar ne krahasim me shkrimet/postet e sotshme. Ne vend te permirsohej, meqe ka dhene kontributin e tij si nderrmarres per permiresimin e gjuhes dhe drejteshkrimin e rregullt, po ti besh nje krahasim atehere me sot, Brari ka harruar fare se cfare kish shkruar ketu.

    Brari, je per ibret fare. Nga nota 7, ke shkuar te 5 me shkelma. Cdo post fillon me "nje dizaj". lol
    Ate po mendoja dhe une. Nga ja paska gjetur Brarit kete shkrimin kaq perfekt, se shkrimet e Brarit mezi lexohen. Ve shtate pika ne vend te presjes dhe dy rreshta hapesire ne vend te pikes.

  4. #424
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Citim Postuar më parë nga Viola.V Lexo Postimin
    Eh c'me gjeti belaja !- Viola , pse nuk shkruan shqip , pse keshtu pse ashtu ?!

    Thone qe gjuha e nenes nuk harrohet , por mos harro se qe te dyja njerkat qe kam pasur , Kanadaja dhe Greqia , me kane trajtuar mire . Ne kete rast mundohem te tregohem pak zemergjere per te dyja , se kam jetuar me ato pothuaj gjysmen e jetes time ...ahahaha.
    Po vjerre ke ke tani?
    "Shoku Mjekesise"

  5. #425
    Citim Postuar më parë nga _Mersin_ Lexo Postimin
    Nuk shkruhet orthografike por ortografike.Ben te njejtin gabim me disa forumas qe thojne orthotodoksi dhe jo ortodoksi.Gjuha shqipe perdor bashketingulloren "T" dhe jo "Th" ne keto raste.Bejne perjashtim vetem thuthuqet.lol

    Pink, Brarit duhet ti kishe vende noten " te lumte dora e vogel" qe su be kurre e madhe per te shkruar shqipen letrare.lol
    Ne fakt e shkruajne akoma me keq, orthodhoks. Po kjo behet fetem nga fetaret ashtu sic shkruhet gabimisht edhe musliman.

  6. #426
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anëtarësuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Meqe po flasim per gjuhen shqipe po sjell nje fragment te Mesharit te Gjon Buzukut,libri i pare ne gjuhen shqipe:Pasthënia e "Mesharit" të Gjon Buzukut (1555) :

    U Donih Gjoni,biri hi Bdek(1) Buzukut, tue u kujtuom(2) shumë herë se gluha jonëh
    nukë kish gjaa të endigluom(3) ensëh shkruomit shenjtë(4), ensëh dashunit(5) sëh
    botësë sanëh(6), desha me u fëdigunëh(7) për saa mujtah meh ditunëh, meh zdritunë
    pak mendetë e atyneh qi t'eh endiglonjinëh, për seh ata tëh mundëh mernëh(8) saa hi
    naltë e hi mujtunë(9) e hi përmishëriershim(10) anshtë Zotynë atyneh qi tah duonë em
    gjithëh zemërë. U lus enbas sodi maa shpesh të vinih em kishëh, përseh ju kini meh
    gjegjunë(11) ordhëninë e Tinëzot. E atëh nëh enbaroshi(12), Zotynëh tëh ketëh mishërier
    enbii juu, e atah qi u munduonëh dierie tash maa mos u mondonjënëh.E ju t'ini tëh
    zgjiedhunitë e Tinëh Zot, e përherë Zotynë kaa meh klenëh me juu: ju tueh endiekunë tëh
    dërejtënë e tueh lanë tëh shtrenbënë; e këta(13) ju tueh baam,Zotynë ka me shtuom endër
    juu,se tëh korëtë tajh(14) tëh englatetëh(15) dierie ensëh vjelash, e të vjelëtë dierie ensë
    enbiellash.

    E u' maa due tëh enbaronj vepërënë teme, Tinë Zot tueh përqyem. Endëh vjetët MDLIV
    njëhzet dit endëh mars zuna enfiill e enbarova endëh vjetët MDLV, endëh kallënduor V dit.
    E seh për fat nëh keshë kun enbëh endonjë vend fëjyem(16), u duoh tuk të jetëh fajtëh, aih
    qi tëh jetë maa hi ditëshim seh u', atah fajh e lus tah trajtonjëh(17) endë e mirë. Përseh nukë
    çuditëm seh në paça fëjyem,këjo tueh klenëh maa e para vepërë e fort e fështirëh për tëh
    vepëruom enbëh gluhët tanëh. Përseh mund mund e qëllonjinë(18), se fajh të mos banjinë;
    përseh përherë ëndajh tah nukë mundëh jeshëh u' tueh enbajtunëh njëh klishëh enbëh të dyy
    anët mëh duhë meh shërbyem. E tash u jam enfalëh gjithëveh, e lutëni Tinëh Zonëh endeh për
    muoh.
    Të gjitha gjërat që ne shohim apo duken, janë vetëm një ëndërr brenda një ëndrre

  7. #427
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    Guha jonë sa e mirë
    sa e omël sa e dlirë
    Guha bukur duhet shkruar
    Asnjiher s'duhet harruar!


    Cila osht ma shqip?
    Haha

    Te dyja shqip jane, po kjo e dyta me pelqen me shume lol

Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122

Tema të Ngjashme

  1. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  2. Ali Riza Ulqinaku (1855-1913)
    Nga Marsel në forumin Shkrimtarë shqiptarë
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 07-11-2006, 13:23
  3. Baza dialektore e gjuhës standarde
    Nga Albo në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
  4. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-11-2002, 11:14
  5. Konferencë ndërkombëtare për shqipen standarde
    Nga Beqari002 në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-11-2002, 14:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •