Close
Faqja 10 prej 22 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 427
 1. #181
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Zan Kosove
  Brari, tema eshte shume e mireqellimte !

  t'pershendet Zane Kosove e cila ka nevoje per t'mesuar drejtshkrimin akoma!

  Zana nuk pajtohem me ty kur thua qe ne kosovaret e flasim ose shkruajme me dobet gjuhen shqipe. Une prej qe kam filluar te vizitoj kete forum, habitem sesa veshtire eshte t'i kuptosh bashkekombasit tone nga Shqiperia. Edhe une ne fillim kam menduar se keta qendrojne shume para nesh. Por nuk eshte ashtu.

  Mendoj se problemi eshte te struktura e fjalise dhe formulimi i fjalise.

  Mirepo mua s'me pengon aspak nese dikush shkruan ne dialekt te vet. Se ketu nuk jemi duke marr nota. Mua me pelqen te flase kosovarce e pranoj.

  Dhe aspak nuk me pengon nese dikush do te fliste dibrance apo korcarce. Mendoj se eshte mire te njohim dialektin e njeri-tjetrit. Ne njefare menyre eshte laramani gjuhesore shqiptare.


  Pra, nuk mendoj se forumi eshte nje vend ku ne mundemi t'i mesojme shqiptaret nga trojet e ndryshme te flasin. Sepse ekziston Gjuha e Unjesuar Shqipe, qe mesohet ne shkolle, te cilen nuk e kane shpikur vetem shqiptaret e Shqiperise apo te Kosoves, Malit te Zi, Maqedonise, Serbise Lindore etj etj, por ajo perfaqeson shkrirjen e te folurit te shqiptareve, qe vijne nga troje te ndryshme. Prandaj nuk pajtohem se duhet te bejme komente dhe kritika ne emer te nje dialekti.

  Sepse historikisht dhe gjuhesisht e shoh si te padrejte.

  Cdo te mire

 2. #182

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Bejani pak te ditur moderatores te ketij nen-forume se si shkruhet nickname i vete Lexusja apo Lexuesja

 3. #183
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Zan..

  drejtshkrimi ma i mire asht shkrimi me llogjik..me melodi .. me kuptushmeri..
  tjerat ndreqen..

  temen e pata hap..qe ata qe kan studiuar gjuhen me themel.. pra qe kan kryer shkolle te rregullt per gjuhesine.. te marrin "sopaten" e ti bien kokes te gjithve qe nuk shkruajne bukur gjuhen shqipe..

  Por deri tash askush nuk e vuri fasulen ne zjarr..

  Disa kujtojne se me drejteshkrim kuptohet e folura rudino xhungshe apo ismailo kadarce apo edvino dadce..
  joo .. mumd ta shkruash bukur dhe dibrancen dhe vlonjatshen..dhe gjakovarcen.. boll te kete Llogjik e kuptimshmeri.. e ca rregulla baze te gramatikes.. e sidomos Morfologjise..

  Zan.. pse nuk shkruan ti si ulqinakovutho-malcore qe je .. ne dialektin shkodran..?

  Mos u sforco me fol toskerishten e Gazetave..

  natyrshem oj cuc natyrshem..

 4. #184
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Mjer Shqipria e mjer Kosova,mjer Tirana e mjer Gjakova,sa shkret do mbesin kto troje tona.Lum po ban grek e shka se shqipe te shqiptarr s`ka.

 5. #185
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Iu lutem atdhetarve nga Kosova t prdorni germn dhe jo q n rastet e duhura.
  T thuash aj dhe ta shkruash qaj nuk sht e njjta gj
  Gabime t tilla drejtshkrimore duhet t evitohen n t ardhmen.
  Nj tjetr shembull, t thuash ika e ta shkruash qika nuk sht e njjta gj por n fakt dika krejt e kundrt e cila relativisht lidhet me fjaln ik pr arsye q mund ti diskutojm n tema t tjera.
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 6. #186
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Arrow

  Pr ju q e flisni dhe shkruani bukur gjuhn shqipe......

  Meq n Elbasan e festojn ditn e vers (para se me ardh Pranvera akoma, e duke qen ende n koh dimri ), dhe si specialitet ushqimi enkas pr kt dit ishin ballokumet.
  KJo fjal qarkullonte gjithandej npr media, por nuk e hasa dot t shkruar, me t dgjuar fjaln menjher e morra fjalorin SHQIP-SHQIP (m duhet ta pranoj, fjalori sht i kohs s xhaxhit Enver) pr ta krkuar kuptimin e fjals, POR nuk e gjeta.

  Eh, mos e zgjas m shum, a ka ndonj q do mund t ma shpjegonte, se far jan ato ballokume dhe A KA version t shkruar t saj n gjuhn letrare shqipe, meq nuk e hasa n fjalor?!

  Ma merr mendja sht fjal e huazuar, por pse nuk sht shqiptarizuar, ndrkohe q prdoret gjithandej, n popull e n media?

  zEm
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 7. #187
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Zana e malit
  Pr ju q e flisni dhe shkruani bukur gjuhn shqipe......

  Meq n Elbasan e festojn ditn e vers (para se me ardh Pranvera akoma, e duke qen ende n koh dimri ), dhe si specialitet ushqimi enkas pr kt dit ishin ballokumet.
  KJo fjal qarkullonte gjithandej npr media, por nuk e hasa dot t shkruar, me t dgjuar fjaln menjher e morra fjalorin SHQIP-SHQIP (m duhet ta pranoj, fjalori sht i kohs s xhaxhit Enver) pr ta krkuar kuptimin e fjals, POR nuk e gjeta.

  Eh, mos e zgjas m shum, a ka ndonj q do mund t ma shpjegonte, se far jan ato ballokume dhe A KA version t shkruar t saj n gjuhn letrare shqipe, meq nuk e hasa n fjalor?!

  Ma merr mendja sht fjal e huazuar, por pse nuk sht shqiptarizuar, ndrkohe q prdoret gjithandej, n popull e n media?

  zEm
  Ballokume sht fjal turke, e ka rrnjn nga fjala llokum.
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 8. #188
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ne duhet t dijm t shkruajm e t flasim sllavisht sepse kshtu na krkohet,e meq ne jemi super t dgjueshm kur t huajt na rekomandoin,besoi se probleme t gjuhs n t ardhmen e afr nuk do t kemi.

 9. #189
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  459
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Zana e malit
  Pr ju q e flisni dhe shkruani bukur gjuhn shqipe......

  Meq n Elbasan e festojn ditn e vers (para se me ardh Pranvera akoma, e duke qen ende n koh dimri ), dhe si specialitet ushqimi enkas pr kt dit ishin ballokumet.
  KJo fjal qarkullonte gjithandej npr media, por nuk e hasa dot t shkruar, me t dgjuar fjaln menjher e morra fjalorin SHQIP-SHQIP (m duhet ta pranoj, fjalori sht i kohs s xhaxhit Enver) pr ta krkuar kuptimin e fjals, POR nuk e gjeta.

  Eh, mos e zgjas m shum, a ka ndonj q do mund t ma shpjegonte, se far jan ato ballokume dhe A KA version t shkruar t saj n gjuhn letrare shqipe, meq nuk e hasa n fjalor?!

  Ma merr mendja sht fjal e huazuar, por pse nuk sht shqiptarizuar, ndrkohe q prdoret gjithandej, n popull e n media?

  zEm

  Meqe jam nga Elbasani dhe meqe familja ime shquhet per gatimin e ballakumeve, po ta shpjegoj se cfare eshte. Ndersa per shkrimin e sakte te fjales, nuk e di, por ne elbasanllinjte i themi "ballakume". Ka mundesi ta kete prejardhjen nga turqishtja, por nuk kam asgje te sigurt. Nese nuk e di vertet se cfare eshte, po ta them:
  Ballakumja eshte nje embelsire shume e mire, nese gatuhet sic duhet, dhe shume e lodhshme per t'u gatuar. Eshte embelsire tradicionale e qytetit te Elbasanit dhe nuk mungon asnjehere per festen e dites se veres. Behet me veze, me gjalpe dhe me miell misri. Gjalpi i shkrire duhet te perzjehet ne fillim me sheqerin per shume kohe, rreth 40 minuta. Kjo procedure eshte mire te behet me ene bakri, me fund te perthyer. Ne Elbasan ka ene enkas per ballakumet. Pasi perzihet mire gjalpi me sheqerin, i shtohen vezet nje e nga nje, dhe perzihen. Ne fund i hidhet mielli i misrit dhe futen ne furre per t'u pjekur. Sigurisht, nuk eshte kaq e lehte sa e shpjegova une per t'i gatuar, sepse duhet shume kujdes me masat, me kohen e trazimit dhe me procesin e pjekjes, sepse eshte embelsire shume tekanjoze.

 10. #190
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Mendoj se ballokum vjen nga llokum.Ne Elbasan kam degjuar edhe fjalen llokem-kafshate e mire.psh llokmat e mishit

 11. #191
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  mbasi qenka me baze misri, kjo embelsire ka periardhje nga amerika prekolombiane ku ka origjinen edhe misri qe njihet si bime e shenjte tek populli i vjeter Maja(Mayas) qe e merr edhe emrin Mas(majis) pra kjo embelsire ka origjine te huaj e jo shqiptare, njesoje si Kaamaku qe eshte specialitete ne kosove me baze miellin e misrit, majisit, dhe gjalpe ose tlynin por ne vende te sheqerit i hedhet shija e gjelbt, pra krip.
  Qe te dy specialete vijne nga amerika qendrore, mos u merzitni e hani sa te mundeni ve a ua kenda...

  ju befte mire !

 12. #192
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  459
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Kreksi
  mbasi qenka me baze misri, kjo embelsire ka periardhje nga amerika prekolombiane ku ka origjinen edhe misri qe njihet si bime e shenjte tek populli i vjeter Maja(Mayas) qe e merr edhe emrin Mas(majis) pra kjo embelsire ka origjine te huaj e jo shqiptare, njesoje si Kaamaku qe eshte specialitete ne kosove me baze miellin e misrit, majisit, dhe gjalpe ose tlynin por ne vende te sheqerit i hedhet shija e gjelbt, pra krip.
  Qe te dy specialete vijne nga amerika qendrore, mos u merzitni e hani sa te mundeni ve a ua kenda...

  ju befte mire !

  Kreksi, mos i ngaterro gjerat. Misri eshte me origjine amerikane, jo ballakumja.
  Kerko sa te duash ne amerike e ne cdo shtet tjeter. Po gjete vend ku behet ballakumja, vec Elbasanit, eja e me thuaj. Ashtu si e shpjegova une gatimin, mbase duket gje e thjeshte, sepse nuk jam kuzhinier. Por ka edhe perberes te tjere dhe nje procedure gatimi qe kerkon shume kujdes.
  Nuk e di se sa ke jetuar ne Shqiperi, apo se ku jeton tani, dhe as sa kontakte ke pasur me Elbasanin, por kjo qe sapo the eshte pak a shume fyerje. Gjithsesi, nese gjen nje vend te huaj ku behet ajo ballakume qe behet ne Elbasan, me lajmero.
  Sipas logjikes tende, i bie qe ky forum eshte amerikan, meqe kompjuterat jane shpikur ne Amerike.

 13. #193
  Larguar!
  Antarsuar
  02-02-2006
  Postime
  448
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga lum lumi
  ____________________________

  MI CARAZON!

  N Fjalorin e gjuhs shqipe, p.sh. i kan harruar fjalt "dallavere" dhe "dallaveraxhinj" (barbarizma hesapi); mungon fjala "kurv" dhe "rrespihe", ndrsa nuk e kan harruar fjaln "kurvri".

  INTERESANT !!
  Nuk eshte rrespihe, eshte rrospi ose rrospie. Fjalori nuk ka patur asnje here fjale te pista. Une kur kam qene e vogel kam kerkuar per fjalen T*m, por nuk e kam gjetur.

 14. #194
  Perjashtuar Maska e Lunesta
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Dove la..Vittoria.....
  Postime
  1,660
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Fjala shqip 'bonbone' qe perdoret per ato embelsirat e vogla te mbuluara me cokollate nga vjen? Kam dyshime kohet e fundit se eshte nje perdorim banal i markes 'bon-bon' qe ben te njejten lloj embeslsie te vogel dhe ne menyre injorante eshte marre ashtu kallup edhe ne gjuhen tone (sic ka ndodhur me fjalen - kolinoz. E di ndonjeri?

 15. #195
  Larguar!
  Antarsuar
  02-02-2006
  Postime
  448
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  fjala Bon bone, eshte emer. Eshte cokollate me qender te bute, zakonisht e mbushur me fruta ose arra, lajthia, bajame, etj, dhe eshte e rrethuar me cokollate te forte ose te bute.

  Vjen nga fjala Franceze Bon, qe do te thote i/e mire, nga Latinishtja Bonus. Kjo fjale ka rrenje te gjuheve Indo - Evropiane.

  Ps. Bonbonet, ne Shqiperi kane qene prej cokollate, te mbushura me nje si shkume te bardhe ose roze.

  Fjala Kolinoz, vertete vjen nga fjala Kolynos qe eshte nje marke per paste dhembesh, por ne ne Shqiperi kemi perdorur shprehjen PASTE DHEMBESH. Perdorimet e emrave te produkteve nga kompanite qe i bejne jane shume te perhapura ne tere boten, dhe perdorimi i tyre nuk ve ne pah ndonje injorance nga ana e Shqipetareve. Psh. ne US, fjala Q-Tips perdoret gjere nga popullsia per cotton swabs, (kruajtese veshesh.)
  Ignore List: Snow~Drop 16. #196
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kurse fjala "livando" perdorej per cdo lloj parfumi, jo vetem ai i verdhi qe kishte arome luleje nga familja livandore (megjithese parfumi mbizoterues qe e gjeje ne mapo, ishte qy i verdhi )
  Summertime baby!

 17. #197
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  41
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Mulineksi gjithashtu. Po si ta perkthesh ne shqip kete pa mire? Rend apo grirse elektronike? Ushqim-punuese? (se leshpunuesja u vajti ne mend patjeter ) Si i thone ne Shqiperi ketyre mjeteve shtepiake tani?
  Perndia nuk sht mace...

 18. #198
  echo Maska e Dara
  Antarsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  694
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Henri
  Mulineksi gjithashtu. Po si ta perkthesh ne shqip kete pa mire? Rend apo grirse elektronike? Ushqim-punuese? (se leshpunuesja u vajti ne mend patjeter ) Si i thone ne Shqiperi ketyre mjeteve shtepiake tani?
  Ndoshta "Makine Grirese" ?

 19. #199
  Perjashtuar Maska e Lunesta
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Dove la..Vittoria.....
  Postime
  1,660
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Po fjala 'albania' qe ka zene vend ne fjalorin e perditshem per makinat e tranpotit me tonazh te larte. Shofer me albania thone, ose shofer me TIR.

 20. #200
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  hmmmm ne familjen tone Mulineksin e njihnim me shume si kombinat ne fakt. hihhihihihi Adhurues te medhenj te shqipes nuk ke c'thua (mgjth origjina e fjales kombinat eshte latine ). Si i quajme paisjet elektro-shtepiake?

  1.fshese me korent (edhe e mbaj qe kur e morem per here te pare diku andej nga 91-92 e imagjinoja si fshese nga ato te verdhat me nje tel dhe u zgjenjeva kur pashe nje gje rrumbullake me tub)
  2.frigorifer (thene edhe firigofer kur kam qene e vogel)
  3.lavatrice (makine larese eshte termi i sakte)
  4.shtrydhese frutash
  5.rrahese vezesh
  6.sobe

  c'ka tjeter se aftesite e mia prej shtepiakeje diletante lene per te deshiruar.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

Faqja 10 prej 22 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 10:35
 2. Ali Riza Ulqinaku (1855-1913)
  Nga Marsel n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-11-2006, 12:23
 3. Baza dialektore e gjuhs standarde
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
 4. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-11-2002, 10:14
 5. Konferenc ndrkombtare pr shqipen standarde
  Nga Beqari002 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-11-2002, 13:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •