Close
Faqja 15 prej 17 FillimFillim ... 51314151617 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 335
 1. #281
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  PES NOCIONE PR NJ NGJARJE DHE FARSA E KUVENDIT

  PES PIKUDITSE

  -Dje kundr UNMIK- ut e sot pr UNMIK- un; Ku mbetn ata kritikusit e ashpr t UNMIK-ut? Pse e ngritn zrin n ditn e ngjarjeve, ndrsa e zbutn fjalorin pas ngjarjeve?

  -Pse Mbledhja e Kuvendit t Kosovs, e mbajtur m 25 mars 2004, ishte fars e mbledhjes s Kuvendit t Krahins Socialiste Autonome t Kosovs, t mbajtur m 13 mars 1981”; Pse ata q i dnuan ather demonstratat studentore t marsit 1981, tash u “distancuan” edhe nga ngjarjet e marsit 2004?

  - A do ta mbuloj kryekuvendari nesr me plhur edhe pavarsin, si i mbuloi muralet, pr t cilat ishte zotuar ndryshe?  Shkruan Akademik Rexhep Qosja  Besoni a mos besoni lexues: deri sot kur po i shkruaj kta rreshta, pr daljen e qytetarve t revoltuar n rrug dhe n sheshet e qyteteve t Kosovs m 17 e 18 mars jan prdorur kto pes nocione – protest, revolt, demonstrat, trazir dhe kryengritje. I kan prdorur njerz t politiks, institucione administrative, parti politike, gazetar, t ashtuquajtur analist, intelektual dhe i kan botuar gazeta e i kan emetuar radio e televizione. A do t prdoren edhe far nocionesh t tjera n ditt q vijn pr emrtimin dhe vlersimin e tyre politik nuk mund ta di, por mund t them: edhe kto t prdorurat deri sot jan t mjaftueshme pr t krijuar pshtjellime n kokat e qytetarve t zakonshm pr ato q kan ngjar n Kosov m 17 e 18 mars.  N Fjalorin e Shqipes s Sotme, nocionet e prmendura shpjegohen kshtu:

  Protest: shprehje e mospajtimit me dika n mnyr t prer.

  Demonstrat: manifestim i masave poullore npr rrug e sheshe pr t shprehur haptas nj krkes politike, ekonomike a shoqrore, pr t kundrshtuar dika.

  Revolt: kundrshtim q shprthen me zemrim e me dhun kundr institucioneve t rendit n fuqi; kryengritje.

  Trazir: lvizje e paorganizuar e masave a e nj grupi t veant njerzish, q bhet pr t shprehur paknaqsin ndaj regjimit n fuqi; turbullir politike.

  Kryengritje: luft e armatosur e masave popullore pr t’u liruar nga zgjedha e huaj a pr t prmbysur regjimet shtypse.

  N qoft se n institucionet politike dhe administrative t Kosovs; n qoft se n Kuvendin e Kosovs; n qoft se n partit politike t Kosovs prdoren nocione kaq t ndryshme pr t’i “kualifikuar” ngjarjet e 17 dhe 18 marsit, shtrohet pyetja: si do t mund t’i vlersojn sakt e drejt ato ngjarje? N qoft se n institucionet politike dhe administrative t Kosovs; n qoft se n Kuvendin e Kosovs; n qoft se n partit politike t Kosovs prdoren nocione kaq t ndryshme pr t’i “kualifikuar“ ngjarjet e 17 e 18 marsit, shtrohet pyetja: a mund t ndrtojn qndrim t drejt ndaj tyre?

  Dhe, n qoft se n institucionet politike dhe administrative t Kosovs; n qoft se n Kuvendin e Kosovs; n qof se n partit politike t Kosovs prdoren pes nocione t ndryshme pr t njjtn ngjarje, shtrohet pyetja: si mund t ndrtohet politik e njsuar n Kosov, prmbajtje e s cils duhet t jet jo vetm shtja e Kosovs, por edhe problemet e shumta t jets s qytetarve t Kosovs?!  DIFERENCIMI  M 25 mars Kuvendi i Kosovs mbajti mbledhje, nuk e di t rregullt a t jashtzakonshme, n t ciln u b vlersimi i protests s 17 e 18 marsit dhe i ndikimit t saj n zhvillimet n Kosov e n politikn e faktorit ndrkombtar ndaj Kosovs. Mbledhja u mbajt nj dit pasi n Prishtin ishin prfaqsuesi i lart pr Politik t Jashtme e Siguri i Bashkimit Evropian, Havier Solana dhe komisari pr Politik t Jashtme i Bashkimit Evropian, Kristofer Paten. Mbledhja e Kuvendit t Kosovs, e mbajtur me kt 25 mars 2004, megjith ndryshimet n koh, n rrethanat politike e n fatin e Kosovs, ma prkujtoi mbledhjen e Kuvendit t Krahins Autonome Socialiste t Kosovs, t mbajtur m 13 mars 1981, ashtu si fjalt e prfaqsuesve t lart t Bashkimit Evropian mbi ngjarjet e tanishme n Kosov, megjith ndryshime n bindjet politike e n qndrimet e tyre n prgjithsi ndaj Kosovs, m’i prkujtuan fjalt e prfaqsuesve t lart t ish- Jugosllavis pr ngjarjet e athershme n Kosov. Si ather prfaqsuesit e lart t ish- Jugosllavis, q kishte sovranitet mbi Kosovn, edhe prfaqsuesit e lart t Bashkimit Evroian, q kan sovranitet mbi Kosovn, krkuan prej prfaqsuesve t institucioneve administrative t Kosovs q t dnojn: ather- demonstratat, n t cilat krkohej q Kosovs t’i njihej statusi i republiks, kurse tani- protestat, n t cilat krahas krkess pr prshpejtimin e prcaktimit t statusit prfundimtar t Kosovs, u bn, mjerisht, edhe veprime dhune dhe u dogjn shtpi e kisha t serbve e shtpi t romve n Vushtrri. Si ather, edhe tani krkesat e autoriteteve t qendrave me sovranitet mbi Kosovn, u dgjuan dhe u zbatuan vmendshm nga Kuvendi i Kosovs. Si ather, edhe tani diskutues i par n mbledhjen e Kuvendit ishte kryetari i Kuvendit ose, si po quhet n medie, kryekuvendari. Si ather edhe tani, kryekuvendari e filloi diskutimin me fjaln, q hyn ndr fjalt shpesh t prdorura n politikn ton: distancohem, distancohem nga ngjarjet. . . ! Si ather edhe tani n diskutim morn pjes shum deputet, prej m t riut, njzet e sa vjear, deri te m i vjetri tetdhjet e katr vjear! Si ather, edhe tani diskutuan deputet t t dy gjinive, kurse gjinia femrore u tregua m burrrore se ajo mashkullore. sht pr t mos u harruar se n kt mbledhje t Kuvendit t Kosovs u diferencuan edhe disa intelektual q ather, m 1981, ishin diferencuar me themel n t ashtuquajturat kolektive ku punonin!

  Dhe, kshtu, Kuvendi i Kosovs, pas 23 vjetsh, u gjet prsri n nj situat t ngjashme politike e morale si para 23 vjetsh. Historia, ka thn nj filozof (q ishte) m i lavdishm pas vdekjes sesa pr t gjall, mund t prsritet, dhe kur prsritet ajo prsritet n trajtn e farss.

  Por, mbledhja e Kuvendit t Kosovs, e mbajtur tani, kishte nj dallim thelbsor nga mbledhja e Kuvendit t Krahins Autonome Socialiste, t mbajtur ather. N mbledhjen e tanishme, megjithat, kishte kush t mbronte dinjitetin e Kosovs. Dhe, kta ishin ish- pjestart e UK- s dhe ish- t burgosurit politik ndaj t cilve m 1981 bhej i ashtuquajturi diferencim. Edhe kta, natyrisht, dnuan aktet e dhuns, por nuk lejuan q n t njjtin thes t futen aktet e dhuns dhe krkesat e drejta n protesta. Edhe kta, natyrisht, dnuan dhunn, por nuk lejuan q t humbet rruga e filluar pikrisht n demonstratat e rinis studentore e shkollore m 1981.  DJE KUNDR UNMIK- UT E SOT PR UNMIK- UN  Ka koh q institucionet e Kosovs me t drejt krkojn prej bashksis ndrkombtare, prej OKB- s, prej SHBA- ve dhe prej Bashkimit Evropian q t’u jipen m shum kompetenca, n t vrtet q t’u jipen kompetencat q edhe m tej i mban UNMIK- u. Por, kto krkesa koh pas kohe ishin aq t zshme, t prshkuara prej kritikash aq t forta ndaj administrats s UNMIK- ut, sa q nuk mund t mos krijohej prshtypja se misioni i OKB- s n Kosov ishte shpallur plotsisht i padshiruar! Kryetar e antar t institucioneve administrative, deputet, drejtues t disa partive sikur bnin gara kush do ta rndoj m shum UNMIK- un e gjor! Dhe, kjo retorik kritike, shpesh e veshur me ki- patriotizm, zgjati madje edhe ditn e par e t dyt t trazirave. N nj bised televizive, t emetuar n RTK, ndoshta ditn e dyt t trazirave, n t ciln merrnin pjes tre deputet dhe dy ndrkombtar- njri nga zyra amerikane e tjetri nga zyra angleze, ndrkombtart u kritikuan aq fort (nga deputeti i LDK- s dhe i AAK-s) saq mospajtimin e shprehnin jo vetm me fjal, po edhe me gjeste e shikime t hidhura. Nuk mund t mos e them se duke e dgjuar at bised televizive kam ndjer keqardhje pr dy mysafirt, t dy nga vendet q kan br aq shum, n nj ast aq vendimtar historik, pr popullin shqiptar t Kosovs, t cilt pa patos e retorik po me argumente, paraqitnin qndrimet dhe mbronin rndsin e pranis ndrkombtare n Kosov. Po, kjo s’i shptoi ndrkombtart nga turri mohues i dy deputetve tan! ’ti bsh? T gjitha jan t vdekshme- thoshte Gte- vetm marrzira, sht e prjetshme! Ajo nuk zgjedh njeriun, nuk zgjedh vendin dhe nuk zgjedh kohn!

  Tani, pas 17 e 18 marsit, prnjher, kritikat drrmuese ndaj UNMIK- ut pushuan! Prfaqsuesit e institucioneve vendore, prijsit e partive, deputett, gazetart e t ashtuquajturit analistt, i ndrruan fjalt pr UNMIK- un e shkret! Tani nuk dgjohen duke thn se ata t UNMIK- ut rrin n Kosov pr shkak t kuzhins e t vajzave t Kosovs; as duke thn se ata t UNMIK- ut do t donin t rrinin n Kosov dyqind vjet, por ne nuk do t’i lm; as duke thn se ata t UNMIK- ut do t donin q Kosova t jet koloni e tyre; as duke thn se UNMIK- u duhet t mbledh plakat e t largohet sa m par prej Kosovs! Jo. Tani e kan ndrruar gjuhn! Tani t njjtit flasin pr bashkpunim me UNMIK- un; pr partneritet me UNMIK- un; pr koordinim politik dhe aksional me UNMIK- un; pr ridefinim t bashkpunimit me UNMIK- un; e pr njohje t tjera t pranis s UNMIK- ut n Kosov pa caktuar kohn sa mund t zgjas kjo prani. T krijohet prshtypja se m n fund kan filluar t besojn se UNMIK- u dhe KFOR- i jan trsi e pranis ende t domosdoshme t bashksis ndrkombtare n Kosov. E kuptueshme. N kafenet e Ballkanit ende ka shum pianec q kan shum qejf t’i fikin dritat e kur fiken dritat n kafenet e Ballkanit bhet rrmuj e madhe! E ne e kemi psuar pse kur fikeshin dritat n kafenet ballkanike gjithmon kemi qen t vetmuar- pa miq!  FATI TRAGJIK I PIKTURAVE N KUVEND  M n fund pikturat- prfaqsuese t realizmit socialist n Kuvendin e Kosovs u mbuluan: u mbuluan me suva, me ngjyr a me plhur, nuk e di me ka, por u mbuluan. I mbuloi ai, i cili, ditn kur i zbuloi, Harri Holkerit q i quajti t papranueshme si njetnike pr vendin n t cilin jan vn, dhe kritikve, q i quajtn artistikisht t pavlefshme, iu prgjigj i kapardisur si mund t jen t kapardisura gjithmon kokat e vogla: “Institucionet e Kosovs nuk jan t gatshme ta fshijn historin shqiptare n Kosov dhe nuk jemi t gatshm t bjm inzhiniering me kulturn e traditn ton, e cila sht pranuar edhe ndrkombtarisht”! I mbuloi me suva, me ngjyr a me plhur, pa e ditur deputett e tjer t Kuvendit t Kosovs! Ata, m n fund, nuk e ditn as kur u zgjodhn, as kush i zgjodhi, as si u zgjodhn! I mbuloi pas 17 e 18 marsit! I mbuloi kur e pa se me mbulimin e tyre mund ta ndihmoj veten: t mbetet edhe ndonj dit n ki-karrigen e re n t ciln kur ulet- humbet! Dhe, kshtu, pr t shptuar veten n ki- karrigen e re, n t ciln humbet, e fshiu”historin shqiptare n Kosov”! Dhe, kshtu, pr t shptuar veten n ki-karrigen e re n t ciln humbet bri “inzhiniering me kulturn e traditn ton”! Dhe, kshtu, pr t shptuar veten n ki- karrigen e re, n t ciln humbet ulur e n kmb, e bri “ edhe ndrkombtarisht t papranuar traditn ton”! E shkreta tradit- si u mbrojt dhe prej kujt u mbrojt?

  Nuk sht pr shqetsim pse ky njeri i mbuloi pikturat e pavlefshme q nuk do t duhej t viheshin n Kuvend. Pr shqetsim sht pse njerz si ky, q brenda nj kohe aq t shkurtr i krcejn vetes n goj dhe bjn at q m prpara thoshin se nuk do ta bnin pr t gjall, mund t gjenden n krye t institucioneve t Kosovs.

  Kush mund t’i siguroj qytetart e Kosovs se nj njeri i till, pr t shptuar veten n ki- karrigen n t ciln humbet kur ulet, nuk do t mbulonte nesr me suva, me plhur a me ngjyr t zez edhe pavarsin e Kosovs!?  KA THAN PR KOSOVN ANALIST T HUAJ N TIRAN  Si msohet nga Ditari i KTV- s, analist t huaj, n nj diskutim n Institutin pr Medie n Tiran, than: n qoft se statusi i Kosovs nuk zgjidhet (prcaktohet) pr 3 vjet, ather do t bhet luft. Lajmi m brengosi shum dhe m brengosi pr disa arsye: e para, m brengosi pr shkak se nuk do t doja t prjetojm edhe nj luft; do brezi i del boll, madje i bhet tepr, nj luft; e dyta, m brengosi aq shum pr shkak se analist t huaj, bashk me analist tan, ndr t cilt e vrejta edhe njrin nga Prishtina, nuk e quajtn t nevojshme t na thon se mes kujt do t bhej ajo luft pas 3 vjetsh: mes shqiptarve, n njrn an, e serbve, n ann tjetr; a mes shqiptarve, n njrn an e ndrkombtarve, n ann tjetr; a mes shqiptarve e ndrkombtarve, n njrn an, e serbve, n ann tjetr; a mes shqiptarve e ndrkombtarve, n njrn an, e serbve e malaziasve, n ann tjetr; a mes serbve e ndrkombtarve, n njrn an e shqiptarve, n ann tjetr; a mes serbve, malaziasve e ndrkombtarve, n njrn an e shqiptarve, nga Kosova, Shqipria, Maqedonia e Mali i Zi, n ann tjetr; a mes Kosovs e Shqipris, n njrn an, e Serbis e Malit t Zi, n ann tjetr. E kshtu me radh!

  Brengosja ime pr shkak t lufts s paralajmruar pas 3 vjetsh u shumfishua, ndrkaq, kur njri nga analistt e huaj e citoi deklaratn krcnuese t t ashtuquajturit president i Kosovs, i cili n t ua oi kt porosi ndrkombtarve: do t bhet luft n qoft se “nuk njihet edhe formalisht pavarsia e Kosovs”!

  Mendova, tepr, tepr i brengosur: ai q djemve t Kosovs ua fal t gjitha” mkatet”, por jo edhe” mkatin” pse kan marr pjes n luftn lirimtare m 1998-1999, q e bri Ushtria lirimtare e Kosovs, ai po e filloi luftn pas 3 vjetsh, ai do t bj krdin! Kuku, nn!

 2. #282
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Gjenerali Rainhard kritikoi politikn e bashksis ndrkombtare pr Kosovn

  Berlin, 5 prill - Ish-komandandti i KFOR-it, gjenerali Klaus Rainhard n nj intervist pr mediat gjermane, kritikoi politikn e bashksis ndrkombtare pr Kosovn.
  Sipas Rainhardit, "politika sht mbshtetur fuqishm tek ushtria". Pas trazirave t fundit me motive etnike n Kosov, Bundesveri drgoi menjher trupa shtes pa u thelluar pr arsyet e ktyre trazirave. Deri tani sht ende pa prgjigje shtja e s ardhmes s popullsis n Kosov.
  Rainhard sugjeron nj konferenc ndrkombtare midis shteteve dhe organiazatave t ndihms t angazhuara n Kosov n mnyr t ngjashme si sht vepruar edhe pr Afganistanin. Sipas gjeneralit gjerman, Rainhard, "krahas siguris q garantojn trupat e Bundesverit dhe t ushtrive t tjera, sht e rndsishme q t prmirsohen konkretisht kushtet e jetess pr njerzit n Kosov".
  Ai preferon q drejtimin e zgjidhjes s nj problemi t till duhet ta marr prsipr BE-ja, sepse ky problem sht n pragun e ports s Evrops, theksoi Rainhard, ish-komandant i KFOR-it n Kosov.

 3. #283
  Modertator paportofol
  Antarsuar
  01-04-2003
  Postime
  47
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Exclamation

  Citim Postuar m par nga Llapi
  KA PO ZIHET ME SHIFRAT E T VRARVE?

  PROFESIONALIZMI I UNMIK-UT N INFORMIM: BIE NUMRI I T VDEKURVE N 19, RRITET NUMRI I T PLAGOSURVE N 900!?

  Numri i t vrarve n vitin 1981 kurr nuk sht sqaruar. Zyrtarisht sht folur pr 11 shqiptar. Si tani.

  E qart q kurr numri i t vrarve n vitin 1981 nuk sht saktsuar definitivsht : sipas Stane Dollancit n Kosov pati 11 t vrar, sipas Mahmut Bakallit (ather LKJ, tash AAK) dhe Azem Vllasit (ather LKJ, tash PDK) n Kosov pati 9 t varr.

  Nse Stane Dolanci tash sht i vdekur, pse Mahmuti dhe Azemi nuk tregojn drejt, ?

  Kt pun e di Llapi!?

  Edhe ky ve asaj q e di numrin e t vrarve, ky edhe na njeh t gjithve se kush jemi.

  Pssst mos shaj se rrehesh per Zotin!

  Prshendetje
  S. Alidemaj
  Ndryshuar pr her t fundit nga drenica martire : 06-04-2004 m 03:33
  "Duhet t msosh t dalsh m i pastr nga situatat e papastra, dhe nse sht e nevojshme, t lahesh edhe me uj t ndotur".

 4. #284
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Eu po hiq nuk po te pine uje rrenat dhe trillimet tue bre! po kur te rrejsh rrej per tok he burr e mos per hava, po prej kurshit koka Azem Vllasi ne PDK ?Heret pak e paske fillue fushaten ore sefo dhe dihet ti ku e ke vendin qe te besoin ata tut ne borben sot atje shko tregoju .

 5. #285
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kush dhe prse manipulon me protestat?!
  Shkruan Bedri Halimi

  Prille 2004

  Tashm t gjith i din pasojat e protestave. Ndonse pr to ende nuk jan deklaruar organet kompetente, gazeta e vetme n Kosov q veten e quan kombtare, “Bota Sot” u jep konotacione t ndryshme sipas interesave t atyre q u shrben. Pr ta ilustruar kt, ksaj radhe do t japim disa t dhna q jan n kundrshtim mes vete.

  l. Sulmi n presidenc. Edhe prkundr faktit se kamerat kan xhiruar, (kt gj e ka pohuar madje me zhurm vet kjo gazet), ende nuk u zbulua sulmuesi apo sulmuesit, duke vazhduar kshtu kjo ngjarje t mbetet misterioze.

  Fillimisht gazeta “Bota Sot,” pr kt gj e sulmoi Koshtunicn, prkatsisht Serbin (prmes Elida Bupapajt), por zhvillimi i ngjarjeve t fundit bri q po kjo gazet ta amnestoj Koshtunicn dhe ta ndrroj kualifikimin s bashku me pistn e sulmuesve ndaj presidencs. Prse u tha fillimisht se Serbia e sulmoi presidencn? Vet amnestimi i mvonshm i ksaj q u tha, na jep t drejt t konkludojm se kjo sht br, pr t filluar riciklimin politik t LDK-s prmes riviktimizimit, por ksaj radhe (fillimisht) jo nga krahu i lufts, por nga Serbia, pr t’ia br me dije popullit se “a po e shihni k po e lufton dhe si po e lufton Serbia?” Dhe rrjedhimisht pr t nxjerr konkluzion n pyetjen “prse po e lufton”, d.m.th. Serbia po e lufton Rugovn. sepse vetm “ai ktij populli do t’ia siguroj pavarsin.”

  2. Ngjarjet q pasuan e ndrruan kt platform ose t paktn kjo sht konzervuar me mundsi pr t’u riaktivizuar m von.

  ’ndodhi pastaj? Rugova thirri protest dhe n protest vet nuk doli t’ua thot dy fjal pr t’u treguar prse i ka thirrur. Por n kt rast njerzit kan filluar t pyesin se: protestuesit, pastaj u shprndan t gjith apo nj pjes e tyre u nis t drejtim t agllavics? Sa dhe si i menaxhoi LDK-ja protesat q vet i thirri n Prishtin? A pati t rinj (nxns) n protestn e till? Sa sht prgjegjse LDK-ja pr eskalimin e protestave t tilla?

  3. Roli i udhheqsve t institucioneve t Kosovs n ngjarjet e marsit tashm dihet nga t gjith si e di e tr bota. N kt drejtim u shqua Bajram Rexhepi, t cilit pr angazhimin e tij n raport me situatn, publikisht i shprehn mirnjohje edhe Toni Bler, Mark Grosman, Kris Pateni, etj., ashtu si publikisht komisioneri i BE-s Kris Paten u shpreh n mnyr kritike ndaj Rugovs e Dacit. Vrtet ’bn ata gjat ksaj kohe? Rugova, n vend se t dshmohet si president i Kosovs pr t’i vizituar vatrat e krizs, ai edhe njher u dshmua si president n pixhama e pandofla, i cili nuk doli madje as para protestuesve q vet i thirri e lre m t shkoj n ndonj komun pr ta qetsuar situatn. Madje ai, mu n vlugun e protestave, n kundrshtim me deklarimin e “Bots Sot,” rreth sulmit ndaj shtpis s tij, i akuzoi ata q protestonin, duke aluduar se ata ia kan gjuajtur edhe atij bombn.

  4. Kshtu, edhe “Bota Sot” e ndrroi pllakn duke i ra ktij tupani nga Bardhyl Ajeti, Frrok Kristaj, etj…Madje, Frrok Kristaj shkon edhe m larg, duke e zbuluar (prmes kujt tjetr nse jo prmes “Bots Sot”), se “trazirat e fundit ishin t orientuara kundr Rugovs”. Ashtu disi, si Mark Krasniqi n Parlament kur deklaroi se “i dnojm demonstratat”. Pra, kutrum i dnon burri i bots, duke i prfshir edhe ata q kan protestuar pr vrasjen e fmijve n lumin Ibr. Po Marku, mund ta bj edhe kt, se me Serbin ka lidhje gjaku, po ’lidhje ka Frroku xhanm q deklaron si m 1981 “demonstratat armiqsore ishin t orientuara pr rrezikimin e pushtetit politik t klass puntore, pr minimin e sistemit socialist vetqeveriss dhe shkatrrimin e bashkim vllazrimit”?

  M 1989 demonstratat ishin t drejtuara kundr Rrahman Morins, Ali Shukriut, e Hysamedin Azemit, por as ather kjo nuk sht thn kshtu nga komitetlinjt.

  5. Pas pasojave t ktyre ngjarjeve, vrehet nj oreks i shtuar i ksaj gazete pr ta implikuar n kto ngjarje Shqiprin dhe kryeministrin e saj, kurse pr Serbin as q u shkon mendja. N fakt, si mos t’u shkoj mendja kur n kt mnyr i kryejn detyrat e saj?

  6. do protestues ka emrin e mbiemrin e vet dhe bart prgjegjsi pr t brat apo t pabrat e veta, andaj tentimi i “Bots Sot” q arrestimin e dikujt ta adresoj n subjektin politik t cilit mund t’i prket i arrestuari (si ngjau me nj antar t AAK-s), i ngjan metods staliniste t lufts s klasave.

  7. Rugova mund t shprndaj dhurata e madje edhe t marr dhurata t ndryshme, jo vetm t Evrops, por edhe t bots, por ato mime nuk punojn vet as pr pavarsi e as pr implementimin e standardeve, sepse n radh t par nuk punuan n menaxhimin e situats pr uljen e tensioneve me rastin e protestave n Kosov.

  8. Nese nuk zbulohen sulmuesit e shtpis s tij njerzit mund t dyshojn n shumka, madje mund t’iu shkoj mendja edhe pr ndonj skenar pr efekte politike. E rrjedhimisht jo pa shqetsim do t pyesin njerzit pastaj se a do ta kurbanizoj dik LDK sivjet, para dhe gjat fushats zgjedhore, si ndodhi gati me t gjitha zgjedhjet e kaluara, ku deri m sot nuk u zbardh pothuajse asnj nga rastet e tilla?!

  9. N vend se t kontribuohet n qetsimin e situats dhe n tejkalimin e pasojave q pa dyshim i kushtojn Kosovs, kujt i duhen qasjet e tilla tensionuese pa asnj mbshtetje t qndrueshme dhe pr cilat arsye? Kush do t prfitoj politikisht n kt rast dhe pr cilat qllime? Si duket dikush nuk e ka hallin se a po humb Kosova, por, a po fiton dika ai.

  10.Edhe e zeza e ka bukurin e vet, e bukuria e saj sht q t mson pr rndsin e t bardhs. Apo jo?

 6. #286
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  Nga gazeta Shekulli
  Riparimi i s keqes

  ISMAIL KADARE  Ngjarjet e rnda jan dy llojesh. Ato q, t shtyra nga ngjarje m t rnda, harrrohen m leht. T tjerat, q mbahen mend tepr gjat. Ato q ndodhen koht e fundit n Kosov, pr fat t keq, hyjn n kto t fundit. Analizat, t hapta soe t fshehta do t vazhdojn gjat. Pasoja gjithashtu. Jo vetm pr Kosovn, pr t ardhmen e saj, por, n nj far shkalle, pr krejt kombn shqiptar. Le t mos kemi asnj iluzion. N Kosov, n mars t vitit 2004, shtja shqiptare psoi nj disfat. Nj dmtim t rnd. Nj kthim prapa. Le t mos krkojm ngushllim te proverbi do e keqe vjenpr t mir. N kt rast, e mira edhe n ardht, nuk do t ishte e asaj shkalle q do t na duhej. Ne duhet t bhemi t ndrgjegjshm pr t. T shkputemi nga zemrimi i verbr, nga vizioni dritshkurtr, nga dufi katundaresk, ky surrogat i keq i patriotizmit, pr t'u br t aft t shohim at q ndodhi dhe pasojat. U sulmua, me provokim ose jo, (kjo s'e ndryshon thelbin e sulmit) nj pakic etnike. Me ur n dor u dogjn shtpit serbe. Me po ato ura iu vu zjarr kishave serbe. Brenda nj nate u dogjn aq kisha sa ndoshta nuk jan djegur gjat nj shekulli n Evrop. Ishte nj duhm vetvrasse, kryekeput antishqiptare, e veshur me petk antiserb. Sikur t dshmohej se nj qendr shoviniste serbe e drejtonte at furi, nuk do t uditeshim aspak. Brenda nj nate, bashk me kishat, u dogjn ato letra fisnikrie, me t cilat shqiptart, me t drejt, kishin qen krenar shume shekuj: tolerancn fetare, pranimin e tjetrit, mikpritjen n shtpin e vet. U b e besueshme teza e mbrapsht se lufta n Kosov nuk ka qn luft pr liri, por pr fe. U bn t besueshme teza t tjera raciste antishqiptare, q ka vite q propagandohen gjithandej: prirja pr shkatrrim, prarje, luft.
  Nj nga dmtimet m t rnda ishte pezmi kundr bashksis ndrkombtare dhe KFOR-it. Pavarsisht nga problemet q mund t kishte me to, u kaprcye nj kufi q quhej i shenjt: u goditn lirimtart. Bashk me ta, u godit vet fati i Kosoves, i krejt kombit shqiptar. Goditja u krye n prag t 5 vjetorit t lirimit. Disa dit prpara se Shqipria, bashk me Kroacin dhe Maqedonin t merrte ftesn nga presidenti amerikan, si kandidat t NATO-s. Nse do t vrtetohet, si pritet, se dhuna ka qen e organizuar, ateher qllimi i saj kryesor ka qen pikrisht armiqsimi i shqiptarve me Perndimin, rrjedhimisht, prerja e rrugs drejt Evrops. Nisur nga kjo, dyshimi pr ngucje t turmave qndron plotsisht. Ngucje nga ekstremist nostalgjik komunist, ata q luftn kundr Perndimit dhe NATO-s e kan n genet e tyre. Nga radikal t do ngjyre, q nuk e durojn dot Evropn dhe Perndimin. Nga histerik te lindur, zakonisht pula t lagura, q trimrohen kur nuk duhet. S fundi, nga shqiptar t shitur te shrbimet e huaja , kryesisht serb.
  N analizat q do t bhen, nj pesh t rndsishme do t ket mendimi shqiptar. Ai do t bhet pjes e s keqes, ose e kundrta, do t ndikoj pr ta riparuar at. Dnimi i dhuns prej opinionit publik dhe klass politike n Kosov, e sidomos n Shqipri, ka qen nj faktor tepr pozitiv. Dnimi, ndoshta, sht dukur disa her m i ashpr se 'duhej. Por pikrisht ngaq ishte i till, ai e luajti rolin e vet. Ai tregoi se shqiptart, ndryshe nga 'u ka dal nami, jan t aft t ndrgjegjsohen pr gabimet. Dhe kjo ndikoi, pa dyshim, n frenimin e zemrimit botror.

  2

  Thyerjet e prkohshme, humbjet, jan pjes e fatit t popujve. Fitojn, mbeten n kmb ata popuj q arrijn ta kaprcejn, ta riparojn t keqen.
  Nga mendimet me t thella e m fisnike, q jan shfaqur kto dit, jan ato t nj senatori amerikan se, shqiptart kan br nj hap prapa, por ata jan n gjendje t bjn dy hapa prpara, pr t ndrequr at q prishn.
  Koht e riparimit t gabimeve jan shpesh her tepr t frutshme n jetn e popujve. Pr koh t tilla jan m t nevojshm se kurr mendjet largpamse, t pamjegulluara nga interesa t ngushta politike ose vetiake. Pr koh t tilla jan nj murtaje e vrtet spekulantt e t gjitha ngjyrave, klithmat histerike kinse patriotike, justifikimet, vajtimet e ngulet , karakteristik e popujve t dobt. Pa prmendur larjet e llogarive mes veti.
  A mund t riparohet e keqja q ka ndodhur?
  Natyrisht q po. Ajo mund t riparohet ndjeshm, mjafton nj vullnet i mir i pals shqiptare. Deklarimi i qeveris s Kosovs pr rindrtimin e shtpive dhe kishave serbe, sht nj hap i par serioz kundr s keqes. Por hapi sht i pamjaftueshm. Riparimi duhet t jet me i thell. T zbres me guxim n themelet e s keqes.
  N kt rast, n rastin kur shqiptart do t arrinin t bnin ato dy hapat prpara, hapa q ua kshilloi senatori mik amerikan, mund t thuhet plot gojn se riparimi do t ishte gati i plot.
  Nj ndrr pak e tepruar? Merren me mend buzqeshjet skeptike n kt rast. Ato mund t jen t sinqerta, por ato mund t jen edhe dashakeqse. Ka njerz, q prapa skepticizmit mbulojn dshirn e tyre t fsheht q ta shohin Ballkanin gjithmon n flak.
  N Ballkan, ashtu si kudo, e keqja sht e riparueshme. Ballkani nuk sht pjes fatalisht e mallkuar e Evrops. Nj vizion fatalist pr Ballkanin sht baraz me nj program t pashfaqur mohues kundr tij. Kur popujt e Ballkanit, ata q, t verbur si jan tani pr tani, kujtojn se bjn histori, kur kta popuj pra, t kuptojn se, n vend t historis nuk bjn vese nj teatr t prgjakshem e pakuptim, shum gjra do t ndryshojn n kt gadishull.
  T kthehemi te riparimi i plot n kt rast. sht apo nuk sht i pamundur?
  Riparimi do t ishte i mundur nga pala shqiptare nse ajo, ashtu si e kuptoi se duhet t rindrtonte shtpit e kishat serbe, t kuptonte se 'ndodhi n t vertet n Kosov, n mars t ktij viti.
  Q n Kosov humbn n radh t par shqiptart, kjo sht fare e qart. Por n Kosov, si u tha, humbn t gjith. Ngazllimi i serbve nacionalist pr humbjen shqiptare, sht fare iluzor. N nj vshtrim m t thell, ata gjithashtu kan humbur. Zhytja thell e m thell n errsirn shoviniste, sht fatkeqsi pr do popull. N Kosov humbi idea e mirkuptimit, e bashkjetess. Humbn idet demokratike, humaniste europiane. N Kosov fitoi cinizmi prbuzs i nj Evrope t prapambetur raciste, kundr gadishullit t braktisur prej saj.
  Sa m shpejt q popujt e Ballkanit perndimor ta kapin kt, aq m t aft do t bhen ata pr t'u emancipuar. Meqnse shqiptart kan qen n kt rast n syrin e ciklonit, kjo mundsi emancipuese lidhet n radh t par me ta.
  N qoft se shqiptart, n procesin e ndrgjegjsimit do t dijn t rreshtohen me energji n kt zhdrivillim n Ballkan, n kt aksion evropian, ata i kan vrtet shanset pr t kaprcyer t keqen.
  sht thn edhe hert e tjera se procesi i europianizimit te gadishullit prkon plotsisht me interesat shqiptare. Evropianizimi sht praktikisht zgjidhja e disa prej problemeve jetike t hapsirs shqiptare n Ballkan, ndaj vnia e shqiptarve n pararoj t ktij procesi sht i natyrshm.
  Prsri nj ndrrim i tepruar? Aspak. Cili popull tjtr n Ballkan ka dnuar qysh ditn e par, si ndodhi n mars 2004, dhunn e njerzve t vet kundr nj populli tjetr? Kan kaluar gjasht vjet nga tmerret n Kosov dhe ende nuk ka asnj shenj t dnimit t tyre nga pala fajtore. Ky mosdnim, ka qen midis t tjerash, nj nga shkaqet e mllefit t grumbulluar n Kosov.

  3

  Ndr pyetjet q m s shumti bhen pr ato q ndodhin lidhen me adoleshentt. Prse gjith ai shprthim i tyre? Prse u manipuluan kaq leht ata? Jan pyetje dhe njkohsisht dshprim. Nj arsye m shum pr psimizm pr disa. Pr t tjert, nj dukuri e shpjegueshme. Rrjedhimisht, m pak fataliste.
  Ata mijra adoleshent, me mosh midis 12 e 16 vjeare sot, gjat lufts dhe masakrave n Kosov kan qen midis 6 dhe 10 vje. Ata kan qen dshmitar t tmerreve t paprfytyrueshme. Kan par prindrit t'u vriten prpara syve, motrat t'u prdhunohen, shtpit t'u digjen. Kan qen aty, t heshtur e pa t drejt pr gjykim, si shumica e vocrrakve ballkanas. Esht nj cen i mbar njerzimit : harresa e pranis s femijve. N syt e tyre kryhen lemerira e , pr pranine e tyre, rrallkush kujtohet. Por ata jan aty, gjykats pa goj, por edhe pa mshir. Ndaj edhe manipulimi i tyre, n rrethana si ato t Kosoves, ka qene fare i leht.
  Gjetja e manipulatorve dhe dnimi i tyre sht i domosdoshm n Kosov. Cilatdo qofshin shtysat e tyre: mafioz, agjenturor, neokomunist, fetare apo aventuroz, ato shtysa jan thellsisht antishqiptar. Przierja e t rriturve, n marshimet paqsore t fmijeve, e kthimi i tyre n msymje barbare, sht nj nga krimet m t rnda sot. Nj tjetr dukuri, q sa vete e shpeshtohet, nj zakon i shmtuar dhe burracak, i ndikuar, me sa duket, nga konflikti izraelo-palestinez, sht prdorimi i fmijve n protestat e t rriturve. Asnj popull me dinjitet nuk pranon t nxjerr fmijt n vijn e par t rrezikut. Me prmim dhe urrejtje populli i Kosovs duhet t dnoj e t ndaloj kt shmti morale.
  Przierja e fmijve n grindjet etnike n Kosov, ose politike n Shqipri, bhet me qllimin e pabes pr t'i prjetsuar ato. Pas vals s par t adoleshentve, provokatort do t prpiqen, nse do t lejohen, t manipulojn valn e dyt, ata fmij q gjat kohs s tmerreve kan qen 4-5 vje, e q mbajn mend gjithashtu. Kjo s'duhet t ndodh kurrsesi.
  S'sht e rastit q ngjarjet e rnda t marsit nisn me fmijet, pr t prfunduar te kishat. Pr t dy rastet kur kujtesa sht m e gjat. Duke i shtyr fmijt n nj krim, q prek fen e tjetrit, provokatort kan dashur , ve t tjerash, t bjn nj prudnim t identitetit t fmijve. T'u thon atyre se, prpara se t jen shqiptar, jan fetar. T'u mbjellin iden se e keqja n Kosov, prpara se t vinte nga Serbia diktatoriale shoviniste e neokomuniste, ka ardhur nga kishat serbe. N kt menyr do t shuhej do shpres pr pajtim. Sepse regjimet mund t ndrrohen n Beograd, por kishat serbe dihet q nuk do t ndrrohen. Ndaj pajtim, sipas tyre, s'mund t ket.
  Ktij programi makabr: pajtim s'mund t ket kurrsesi, i kundrvihet krejt epoka q po jetojm. I kundrvihet fryma demokratike e saj, qytetrimi perndimor, drejt te cilit gjith gadishulli po synon, lufta kundr terrorizmit, n t ciln ne jemi br pjesmarrs, gjith ngrehat evropiane dhe atlantike, s fundi, forca ushtarake kolosale e ksaj aleance, e cila, luftn e par e t fundit, n gjysmen e dyt t shekullit XX, e bri pikrisht n Ballkan, n emr t ksaj fryme dhe nn flamurin e saj.
  N kto rrethana sht e besueshme q profecia e keqe: pajtim s'mund t ket, t zvendsohet nga e kundrta: pajtim do t ket gjithsesi!
  Pajtim me vullnet ose me gjysm vullneti. Me hir ose me pahir. Pajtimi sht i till q, edhe n rastin me t keq, n rastin e detyrueshm, at t "pahirit", sht i prligjur. sht i prligjur qoft edhe me forc, n at mnyr, si sht e prligjur ndrhyrja brutale pr ta ndaluar dik t vras veten. Sepse n fund t fundit, grindja e pafundme n Ballkan nuk ka vese nj emer: vetvrasje.

  4

  Ndr pes popujt e atij q quhet sot Ballkani Perndimor, dy jan me pesh, pr t mir ose pr t keq: serbt dhe shqiptart. Nga raportet midis tyre varet paqa ose lufta n gadishull.
  Ballkani Perndimor sht cepi i fundit i Evrops, q po mbetet ende jasht kontinentit mm. Ai thyen kshtu iden evropiane n t gjitha fushat: demokratike, ekonomike, s fundi, ushtarake.
  Jo vetm kaq. Me prirjen pr rifillim t konfliktit, ky Ballkan, dashur pa dashur, rreh t sjell n Evrop tmerrin e zgjatur t Lindjes s Mesme. sht jasht do dyshimi se kjo nuk do t lejohet. Ndshkimi do t jet i rnd pr ata q do t shpallen fajtor. Dhe t gjitha gjasat jan q t tillt do t krkohen midis atyre q quhen m me pesh: Serbt, q e provuan nj her ndshkimin. Ose shqiptart q ende s'e kan provuar. Ose t dy bashk.
  'do t bjn kta popuj prball nj gjendjeje t till? T presin q mallkimi t bjer kryesisht mbi tjetrin, pa ka se edhe vet do t dmtohen? Me fjal t tjera, t gzohet Serbia q Shqipria t'i humb t dy syt, pa ka se edhe ajo mbetet me nj sy, si thuhet n perralln e mome, apo t lumturohet Shqipria gjysm e verbr ngaq Serbia verbohet krejt?
  Kjo nuk sht rrug drejt s ardhmes, por drejt gremins. Kjo sht baraz me emblemn e terroristve: ne s'duam t jetojm, por t vdekrojm.
  Ka nj kor t tr mosbesimi ndaj nj pajtimi t mundshm n Ballkanin Perndimor. Gati-gati po krijohet doktrina e mospajtimit t prjetshm. Bhen profeci ogurzeza. Harrohen shembujt e kundrt. Harrohet p.sh. afrimi franko-gjerman. Pas dy luftrash t prgjakshme brenda 30 vjetsh. Harrohet afrimi amerikano-japonez. Me dy bombardime atomike n mes.
  Pajtimi, ose fillimi i zbutjes shqiptaro-serbe nuk sht i pamundur. Nj dit pas ngjarjeve t trishtueshme t marsit, gadishmria e qeveris s Kosovs, pr rindrtimin me ngut t shtpive e t kishave t djegura, ishte baras me nj krkim ndjes. Nj gjest q n Ballkanin ton, i cili aq shum mburret pr gjeste, mbetet dika e rrall. Sepse krkimi i ndjess ktu quhet dobsi dhe jo forc, ka sht n t vrtet.
  Ndjesa e munguar serbe pr masakrat kundr shqiptarve mbetet, si u tha m lart, nj nga faktort kryesore t mosqetsimit n Kosov. Jo vetm kaq. N vend t ndjess sht e kundrta: klithmat pr revansh, madje m keq: thirrje pr prtritjen e krimeve. Madje m keq: krenaria pr to.
  Bashksia ndrkombetare duhet t shqetsohet pr kt psikoz t rnd. Popujt q bien n kurthin e revanshit duhet t ndihmohen t dalin prej saj.
  Historia e raporteve shqiptaro-serbe sht n radh t par nj kronike e gjat revanshi. As njra pale, as tjetra s'jan n gjendje ta shpjegojn qart at qe ka ndodhur. I pengon mosnjohja. N radh t par e vetevetes. Pastaj e tjetrit. I pengon sedra e smur ballkanase. Keqkuptimet tragjike.
  Sa koh u sht dashur pr t kuptuar se nuk e zhdukin dot njeri-tjetrin. Dhe kur e kan kuptuar kt, n vend t krkojn rrugt e afrimit, kan krkuar zvendsimin e zhdukjes me gjymtimin.
  Popuj t sert e kryenee, her njri, her tjetri kan qen t dy n skajim (pozicion) t forcs ose t dobsis. Pas betejs s Kosovs m 1389 akti i fundit miqsor serbo-shqiptar, pr m shum se katr shekuj serbt jan ndier t poshtruar prej pranis gjysm sunduese shqiptare, (feudale, governatore, pashallare mizore) . Fyerja dhe smira ndaj statusit t fqinjve shkaktuan dukurin e njohur t transferimit t urrejtjes antiosmane, kundr shqiptarve. Pas dhnies s Kosovs shtetit sllav, ky transferim nxiti iden fatkeqe t revanshit. Por, ndrsa arroganca shqiptare ishte shtrir n nj pjes t madhe t gadishullit, hakmarrja serbe u dndsua mbi nj cop t hapsirs shqiptare, q mbeti n dor t saj: Kosovn. Ndaj dhe ishte veanrisht e padurueshme. Ishte vshtir pr nj popull t paguante pr disa dekada mizorit e kastave t tij feudale gjysm otomane t katr shekujve.
  Pas lirimit t Kosovs me 1999, zgjimi i refleksit t revanshit , kt her t nj pjese t shqiptarve, ishte po aq fatkeq sa ai i serbve. Historia po prsritej n mnyr dramatike. Kt her ishin nj grusht serbsh t Kosovs, q duhej t paguanin brenda disa vjetsh, pr krimet e nj shteti t tr kriminel gjat disa dekadash.
  Kto revanshe, si ai serb n fillim t shekullit, si ai shqiptar, n mbarim t tij ishin, ashtu si gjith revanshet, n thelbin e tyre: burracake. sht kjo arsyeja, me sa duket, q t dy palt , si t ken rn n nj marrveshje t heshtur, mezi flasin per to.Ballkanasit jan msuar t durojn shum sharje dhe nofka. Por ka nj cilsim q s'e durojn dot: t'i quash burracake.
  E pra, n ardht koha q t ken guximin t thon: ne ishim burracake kur klithnim pr revansh, e trima jemi tani q thrrasim paqen, t gjith do t besojn se kemi kaprcyer nj hap t madh.
  Jan t gjitha shenjat q pala shqiptare po e kupton e para se revanshi i saj jo vetm sht i dmshm pr at vet , por edhe i pamundur. I pamundur sepse pr t'u barazuar n dhun, me fjal t tjera, pr t'u hakmarr, asaj do t'i duheshin disa dhjetra vite. E kto vite, prpara se t shkatrronin paln tjetr, do t'i rrokullisnin shqiptart vet n humner.
  Prishtina dhe Tirana, me sa duket, e ka kuptuar tashm kt gj. Beogradi sht ende pas.

  5

  'do t bhet me Kosovn?
  Kjo pyetje, e br midis vorbulls s ngjarjeve, kaosit informativ, deklaratave kundrthnse, rezoluts 1244, emocioneve, histeris, panikut, mund t duket tepr bezdisse.
  E njjta pyetje, e br n nj zon m t kthjellt t mendimit, atje ku nuk arrin rrebeshi e zhurmat e kota t bots, ngjan m i thjesht:
  sht nj popull n Ballkan, pra n Evrop, prej 2 milion njerzish (popull me shtat mesatar pr prmasat ballkanike), q krkon at q gzojn gjith popujt e tjer t kontinentit: lirin, thn ndryshe, pavarsin e vet. sht dhe nj rezolut me numrin 12 44, interpretimi i vshtir i s cils, her duket se ia pranon lirin, e her jo.
  do gj mund t ndodh n kt bot, por q nj rezolut t mbaj peng lirin e nj populli sht vshtir t besohet. Jemi prpara nj nyje, si ato q tregoheshin n antikitet. Nj popull dhe nj rezolut jan ball pr ball. Ose populli duhet t ndryshoj, t pranoj q, pr hir t rezoluts t heq dor nga liria, gj q sht e pabesueshme. Ose rezoluta t qartsohet. Qartsim do t thot pranimi i liris s Kosovs. E kundrta, do t ishte katastrof.
  Asnjher gjer m sot n historin e Ballkanit nuk ka ndodhur q nj popull t jet vn nn sundimin e nj tjetri. sht e papranueshme, por sht para s gjithash e pamundur.
  N kushte t tilla, shpallja haptas e t drejts m sublime q njeh qytetrimi njerzor, liria e nj populli, nuk duhet t vihej n dyshim. Mdyshja pr ta shpallur at ka qen, me sa dukej, fyerja m e madhe pr shqiptart. Dhe ndoshta shtysa e par e rebelimit t tyre vetvrass.
  Ve ksaj, kjo mdyshje, si nj thik klasike me dy presa, ka nxitur ndrrat e marra t shovinistve serb, pr robrimin e ri t Kosovs.
  T gjith e dim, t gjith pranojm se liria e Kosovs nuk sht pa probleme. Se ka nj sr shtjesh pr t'u zgjidhur. Se ka nj sr kushtesh pr t'u vn. Se pala shqiptare do t ket detyrime pr ate liri. Se do t ket prgjim , arbitrazh. S fundi, do t ket ushtri t huaj, q ta detyroj t mbaj mbajtjen e premtimeve.
  Vshtir t gjenden shqiptare normale q nuk e kuptojn kt. Unanimisht shqiptart kan pranuar administratn e huaj, ushtrit e huaja, arbitrazhin e huaj. Pr pes vjet ata kan qen miqsore me ta. Dhe prap vazhdojn t jen. Nuk sht aq e shpesht nj gj e till, sidomos po t shohim 'ndodh gjetk, kur jo pas pes vitesh, por pas pes orsh, ka nisur keqkuptimi dhe goditja e lirimtarve.
  Paqa pesvjeare me administratn dhe ushtrit e huaja duhej t ishte muar m fort. Pr fat t keq, disa her ka ndodhur e kundrta. Paknaqsi e vazhdueshme ndaj shqiptarve, mohim i kalvarit t tyre, provokime, krcnime, fyerje. E megjithat, deklarimi i shumics shqiptare ishte i qart: asgj nuk e justifikonte dhunn.
  Kjo shumic e pranoi gabimin e 17 marsit. Me kt pranim gabimi kurrsesi nuk duhet t abuzohet. Pranimi i gabimit vetm nj dit m pas, sht n nderin e shqiptarve t Kosovs. Ai s'sht dobsi, prkundrazi, sht gjest trimrie e qytetrimi i rrall n Ballkanin e sotm.
  Pala serbe, tani pr tani, nuk jep shenja t tilla. Por pala tjetr, sidomos ajo e administrats ndrkombtare besohet q ka mjaft pr t rishikuar.
  Nje arbitrazh i huaj, n nj vend ku dy kombet, q sapo kan dal nga kacafytja, duhet t jetojn bashk, nuk sht i leht. Parimi i pare absolut q arbitrazhi t funksionoj sht: paansia. N astin kur paansia cnohet, arbitrazhi vihet n dyshim.
  Sipas shtypit dhe opinionit n Kosov jan t gjitha gjasat q paansia sht cnuar, n dm t shqiptarve. N qoft se kjo vrtetohet, ndr shkaqet kryesor jan pa dyshim dy: E para, nj far pendimi pr bombardimin e Jugosllavis. E dyta, ndikimi i vals s racizmit antishqiptar, vale q, fatkeqsisht, sht prhapur vitet e fundit n Evrop.
  Pendimi pr bombardimet do t sillte ndiesin e kompesimit. Kurse racizmi antishqiptar, do t zgjonte t disa nga npunsit ndrkombtare reflekset kolonialiste, t padurueshme pr kdo, por sidomos pr ballkanasit. (Mllefi kundr popujve t goditur nje her, si rasti i hebrejve, sht nj nga njollat m t zeza t njerzimit, njoll e pashpjeguar ende plotsisht).
  Shtypi n Kosov prej kohsh ankohet pr ftohtsi e shprfillje t ndrkombtarve ndaj shqiptarve. Kjo, nse sht e vrtet, mund t shpjegohet nga vet prbrja e OKB-s. Nj pjes e saj, sidomos vendet e bots s tret, kan qen tepr t lidhura me Jugosllavin titiste, rrjedhimisht t ftohta me Shqiprin e vetmuar. N sfond t ksaj shprfilljeje, gjithmon sipas shtypit vends, vmendja ndaj pakics serbe, vmendje e drejt dhe e prligjur plotsisht, ka raste q kthehet n shfaqje teatrale acaruese pr shqiptart. Lazdrimi i serbve nuk do t ishte ndonj e keqe n vetvete sikur te mos interpretohej prej tyre si miratim i antishqiptarizmit agresiv.
  N sfond t problemeve t rnda ekonomike, gjithmon sipas shtypit, provokimet, qofte nga nacionalistt e Beogradit, qoft nga t tjert, jan br t prditshme n Kosov. sht acaruese t vihet n dyshim mbytja a fmijve t ndjekur nga qent. sht fyese t shikosh komandantin shqiptar t TMK-s, pr t tretn her t lidhur me pranga npr aeroportet ndrkombtare, ngaq Beogradi e krkon kt. Natyrisht q pas do keqkuptimi gjenerali shqiptar lirohet dhe sht prap komandant i trupave t Kosovs, por fyerja mbetet. sht e rnd, n qoft se sht e vertet, q, gjat arrestimeve t sotme t shqiptarve t dyshuar pr dika, t dgjohen, midis atyre q i hedhin prangat fjal serbisht. sht e hidhur, gjithmon nese sht e vrtet, se me 24 mars t ktij viti, ushtarakt francez, me prbuzje refuzuan t merrnin lulet e dhuruara nga fmijt shqiptar. E kshtu me radh, e kshtu do dit...
  T gjitha kto natyrisht q s'duhet t kthehen n nj cistern t mbushur me mri. As ne llogari t zymta: na kan punuar kt, u kemi punuar at, na kan kaq borxh e u kemi aq etj.,etj. Borxhet e vdekjes sht vshtir t shlyhen prej jets.
  Nuk sht ky misioni q pritet prej gadishullit t par t qytetrimit. Popujt misionar jan tepr t rrall n bot. N Ballkan misionarizmi sht nj ndrr q ka dshtuar me turp. Shqipria komuniste e Hoxhes u b gazi i bots, me misionin e saj qesharak t mbrojtjes s marksizm-leninizmit n shkall planetare. Jo m pak pr t qeshur jane dukur me "misionet" e tyre Greqia, Serbia apo Maqedonia gligoroviane.
  N Ballkan as ka e as mund t ket popuj me mision. Rrethanat historike mund t sjellin ndrkaq q t ket ngreha (struktura) t tilla dy palshe ose shum palshe. Nj ngreh e tille sot, me mision t prbashkt sjelljen e paqes n Ballkan mund t shpresohet, sado paradoksale q t duket, midis "vllezrve armiq" (les freres nemies) shqiptareve dhe serbve.
  Tani pr tani vizioni i shumics s shqiptarve pr Kosovn i afrohet m shum atij ndrkombtar: Nj Kosov e pandar, e t dy etnive, q prej shekujsh kan jetuar n t. Kosov e pavarur, vend am pr t dy palt. Nj Kosov natyrale me shqiptart e vet, e po aq natyrale me serbt. Me kishat ortodokse t serbve e me kishat katolike t shqiptarve, me xhamit e shqiptarve e me xhamit, me t rralla, t sllavve.
  Nj Kosov e till nuk sht nj sajes artificiale. E prudur, e gjymtuar do t ishte Kosova e ndar. ndrra e Millosheviit pr nj Kosov pa shqiptar, e pam si prfundoi. Nj Kosov pa serb sht gjithashtu e pamundur. Ndaj gjithsesi do t krkohet Kosova e mundshme.
  Nj Kosov e till, prve q do te jet e natyrshme, do t jet m e begat dhe, kryesorja, m e mbrojtur nga e keqja. E kundrta e saj, Kosova e coptuar, plot xhepa e anklava, s'mund t jet ve Kosova e kurtheve dhe e rreziqeve pafund.
  Zbutja shqiptaro-serbe mund t ndikoj n kt kah. N qofte se nj mision i prbashkt serbo-shqiptar mund t ekzistonte, arsyeja e t qenit t tij mund t ishte ve paqtimi n gadishull.
  Si u tha n krye t ksaj sprove, kta jan popujt me pesh n Ballkanin perndimor. Thn ndryshe, m t rndsishmit. sht koha q bashksia ndrkombtare t familjarizohet me kt ide. E, n baz t saj t rivleresoj gjendjen n rajon. Prve shtatit, popujt e marrin ose e humbin peshn e vet nga ato q bjn. Nuk jan mizorit, as ndrrat donkishoteske, q ua shtojn at. Jane t tjera vlera.
  Pr kt sht i domosdoshm ndrgjegjsimi. T jesh i rndsishm, do t thot t veprosh n mnyr t till. E q t veprosh n mnyr t rndsishme, do t thot: t mendosh ashtu.

  05/04/2004
  KATEGORIA: Analiza

 7. #287
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  nga artikulli i Rexhep Qoses Protesta e deshperimit ne postimin #211

  Nuk m duket se mund t ket zgjidhje tjetr t prhershme pr shtjen e Kosovs prpos lvizjes s popullats t br me marrveshje mes dy palve- t shqiptarve prej disa pjesve n kufi me Serbin, kurse t serbve prej pjesve qendrore t Kosovs. Vetm kjo ndarje e popullats, q me terminologjin politike quhet ndarje e Kosovs, do t mund t prfaqsonte zgjidhjen historike t shtjes s Kosovs. T gjitha zgjidhjet e tjera do t ishin arnime t prkohshme me pasoja t prhershme.


  nga artikulli i Ismail Kadarese

  Tani pr tani vizioni i shumics s shqiptarve pr Kosovn i afrohet m shum atij ndrkombtar: Nj Kosov e pandar, e t dy etnive, q prej shekujsh kan jetuar n t. Kosov e pavarur, vend am pr t dy palt. Nj Kosov natyrale me shqiptart e vet, e po aq natyrale me serbt. Me kishat ortodokse t serbve e me kishat katolike t shqiptarve, me xhamit e shqiptarve e me xhamit, me t rralla, t sllavve.
  Nj Kosov e till nuk sht nj sajes artificiale. E prudur, e gjymtuar do t ishte Kosova e ndar. ndrra e Millosheviit pr nj Kosov pa shqiptar, e pam si prfundoi. Nj Kosov pa serb sht gjithashtu e pamundur. Ndaj gjithsesi do t krkohet Kosova e mundshme.
  Nj Kosov e till, prve q do te jet e natyrshme, do t jet m e begat dhe, kryesorja, m e mbrojtur nga e keqja. E kundrta e saj, Kosova e coptuar, plot xhepa e anklava, s'mund t jet ve Kosova e kurtheve dhe e rreziqeve pafund.  Kjo ishte pergjigja qe kisha pritur per shkrimin e Rexhep Qoses, posacerisht per pjesen e cituar prej meje per here te trete brenda kesaj teme.


  Per te kuptuar e vleresuar drejt, do te ishte mire qe keto dy shkrime te viheshin ne balance prej lexuesve. Ne vazhdim ato do te ishin me vlere per nje krahasim mes ketyre dy figurave te kohes sone, e per nje vleresim te shkruesve te historise se Elites Kombetare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 06-04-2004 m 10:19

 8. #288
  Ros Rosaku Maska e Tal Aga
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Fin
  Mosha
  52
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Dita, mendoj se nuk mund t vhen n balanc kto dy "figura t kohs son" si i quan ti, sepse kemi t bjm me nj kok t ndritur - qytetar bote dhe me nj "dr Adhamudhi"; ose, edhe mund t vihen n peshoj por nuk sht "fair" (m falni pr kt anglizm) se njrit, ktij t dytit pra i ka humbur busolla e nuk sht i vetdijshm se gjendet n mjegull...
  t gjitha me mas!

 9. #289
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  Tal Aga,

  lexo drejt:

  JO


  nga Tal Aga

  Dita, mendoj se nuk mund t vhen n balanc kto dy "figura t kohs son" si i quan ti,
  por

  nga Dita

  Per te kuptuar e vleresuar drejt, do te ishte mire qe keto dy shkrime te viheshin ne balance prej lexuesve. Ne vazhdim ato do te ishin me vlere per nje krahasim mes ketyre dy figurave te kohes sone, e per nje vleresim te shkruesve te historise se Elites Kombetare.

  Pra, te lutem shume mos rrotullo fjalet. Nese citon, cito sic e gjen te shkruar dicka.  Tal Aga,

  ka ndodhur qe persona qe jane shprehur kunder R. Qoses jane quajtur injorante etj ne forum, se ka te rinj e te vjeter qe i kane shume per zemer mendimet dhe veprat e R. Qoses. Pse t'i biet ne qafe atyre, e pse te merren mbi shpine ofendime te kota. Menyra me e mire per gjykimin e dikujt jane veprat e arritura prej tij ne jete e kjo i detyron dhe mbeshtetesit e R. Qoses ta shohin te verteten ne sy e te kuptojne nese distancimi prej mendimeve te tij ne menyre perfundimtare eshte i nevojshem, ose jo.
  Per me tej nje krahasim mes R. Qoses dhe I.Kadarese ka ndodhur edhe me pare, sidomos duke u nisur qe prej kundervenies se tyre ne mendime e qendrime qe ka qene dhe teme ne rrethe intelektuale shqiptare.

 10. #290
  Ros Rosaku Maska e Tal Aga
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Fin
  Mosha
  52
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  T'm falsh Dita, se un injoranti kujtova se vnja n balanc, vnja n peshoj dhe krahasimi jan e njjta gj!!!

  T shkoj t mbytem un tani apo do t kesh mshir?
  t gjitha me mas!

 11. #291
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  Tal Aga,

  s'ka pse te besh ironi. Une shkruajta qe kishe cituar gabim dhe perseri nuk e ke kuptuar, se ku qendronte gabimi ne veshtrimin tim. Kisha shkruar per balancim shkrimesh dhe jo balancim figurash. Cito drejt.

  Shendet!

 12. #292
  Modertator paportofol
  Antarsuar
  01-04-2003
  Postime
  47
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Exclamation

  Citim Postuar m par nga Llapi
  Eu po hiq nuk po te pine uje rrenat dhe trillimet tue bre! po kur te rrejsh rrej per tok he burr e mos per hava, po prej kurshit koka Azem Vllasi ne PDK ?Heret pak e paske fillue fushaten ore sefo dhe dihet ti ku e ke vendin qe te besoin ata tut ne borben sot atje shko tregoju .
  Sa bukur Llapi!

  Kshtu avash, avash te diciplinoj une (hahahah Sefa) se krejt Sefa kam me t'i br. Kushdo q t shkruaj n foruminshqiptar-Sefe ka me te dal!

  Nejse..., kryesorja eshte qe ti te mos te ofendosh askend, se si t'i paraqesin nickat fantazmat tua nuk me intereson.

  Ne vazhdim po te njftoj se sipas kombtares "Bota sot" organizatort e demonstratave jane kater persona t vrar, t ardhur nga jasht Kosoves. Trupat e tyre jane ende ne morgun e spitalit. Ve ketyre te arrestuar jane edhe tre antare t larte t tri "partive arm" (bum-bum, fuk e perfundi): PDK, AAK dhe LPK

  Nga AAK eshte i arrestuar Shukri Buja-antar i Kshillit Kombtar t PDK-s, nga AAK eshte arrestuar Visar Demiri-Kryetar i Deges se Aleances per Rini t Vitis dhe nga LPK eshte arrestuar kryetari e Deges s LPK-s pr Kaanik- Metush Zenuni.

  ka ta merre mendja ty Llapi, se ditet e para t protestes, demonstaratve, revoltes popullore, kryengritjes se armatosur te AKSH-s, revolucionit demokratk t vonuar n Kosov, i ke pas dhn zorr, pardan zjarr!? Ti qe na njeh te gjitheve dhe i di t gjitha gjrat tregona, o l(l)um Llapi si eshte e mundur qe dy polict (nje nderkombetar dhe nje shqiptar te Dumnices t'i vrasin pjestart e AKSH. Ani kush se? Ai, n cilsin e sulmuesit, q u gjind i vdekur kishte qene - ish truproja e Sabit Gecit, i denuar pse vjet, per vrasje.

  Ti e di cili eshte ai, ishte nga Orllani -Sylejmani a?

  Tash hesht e mos shah se rrehesh per bes!? "Mos u b sikur thmi i Marefcit"!


  Une edhe te fala te dergoj pasi po me njeh.
  Qysh e ke ate viran kmbe allahile!
  Arjeta qysh eshte !?
  Ndryshuar pr her t fundit nga drenica martire : 06-04-2004 m 13:22
  "Duhet t msosh t dalsh m i pastr nga situatat e papastra, dhe nse sht e nevojshme, t lahesh edhe me uj t ndotur".

 13. #293
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  E di qe ne antikombetaren Bota sot ti i ke shpik keto qe i thua e dim te gjith
  edhe kan e keni vra e din per bes se ata udbashat shoket e tu te punsuar ne unmik i kan vra e per ate te orllanit mos rrej se nuk ka pas lidhje me AKSH-ne ai ka qen djali i Muses mesuesit te Heroit ton Zahir Pajaziti e ska pas lidhje as me Sabit Gecin ore rrenacak as nuk ka qen i denuar per qfar ke pik ti ne borben sot ore shpierti i shitur po nja tregom ti mua a te ka marr malli per ambasaden e shkieve ne paris sepse tani nuk ishe ma atjer tuj punue per ta por e kishe ndrrue shtetin e ambasaden he shkiet ne fyt kan me te pre siq i kan pre disa bashkpuntor te tyre qe ne fund nuk ju kan nevoit ma ju kan pshurr ne ftyr se fundit.

  Ma se feri nga ana e jote do te ishte sikur te tregosh qe sa koh ske guxue me e shkel token e kosoves dhe mos rrej se per zotin e di mier
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 06-04-2004 m 14:35

 14. #294
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  UNMIK po ruan me fanatizm sekretin pr 6 deri 9 t vrar n trazirat e fundit n Kosov

  "Vullnetar" nga Shqipria n trazirat e Kosovs

  N morgun e Prishtins ka 6 t vdekur t paidentifikuar q besohet se jan nga Shqipria, ndrkoh q UNMIK uli shifrn zyrtare t t vrarve t konfirmuar nga Kosova nga 28 n 19. Rugova n thirrje t qart pr t penguar Shqiprin t ndrhyj n punt e brendshme n Kosov

  Nga Prishtina Drini Gjata

  N morgun e Prishtins jan s paku gjasht kufoma t paidentifikuara nga trazirat e fundit n Kosov, ndrkoh q UNMIK uli nga 28 n 19 shifrn zyrtare t t vrarve n trazirat e fundit. Sipas komunikats s fundit t UNMIK, 11 shqiptar dhe 8 serb jan vrar gjat trazirave t fundit, duke ulur me nnt vet shifrn zyrtare t dhn gjat kohs q ndodhn trazirat. Diferenca prej 9 t varsh ka ngjallur dyshime t mdha n Kosov, ndrkoh q n morgun e Prishtins ka s paku 6 t vdekur t paidentifikuar. UNMIK nuk pranon t bj deklarat zyrtare rreth ktij skandali me shifrat, por burime brenda tij bjn t ditur se kufomat e paidentifikuara n t paktn gjasht raste kan shenja t qarta identifikimi q jan banor t Shqipris.

  Prfshirja e tyre n trazirat e fundit n Kosov sht e paqart dhe ngjall shum dyshime.

  Shtypi shqiptar shkroi rreth implikimeve t mundshme t nj grupi politik n Kosov, afr kryeministrit Fatos Nano si i przier n trazirat e fundit. N nj televizion t Tirans mbshtets t ish kryeministrit Fatos Nano nga Kosova, bn thirrje pr mbshtetje t protestave n Kosov dhe pushimin e protestave kundr Fatos Nanos n Shqipri.

  Shrbimi sekret i Shqipris nuk konfirmon t ket agjent t tij n Kosov dhe aq m pak t przier n trazira, por nuk hidhet posht dyshimi se grupe t lidhura me kryeministrin Nano n Kosov t jen prdorur pr t'u dhn hov trazirave q shprthyen n Kosov me qllim q t trheqin vmendjen nga ngjarjet n Shqipri.

  T vdekurit e paidentifikuar n spitalin e Prishtins nuk jan serb dhe as shqiptar t Kosovs, pasi palt i kan identifikuar t vrart. Ata mbetet t jen shqiptar t Shqipris dhe ka shenja se policia e UNMIK-ut ka identifikuar shenja dhe sende q tregojn qart se ata vijn nga Shqipria.

  Heshtja q zotron n Prishtin rreth ktij skandali nxitet edhe nga qarqe politike n Kosov t interesuara pr t fshehur lidhjet e ktyre trazirave me Tirann zyrtare.

  Por udhheqsi i shqiptarve t Kosovs Ibrahim Rugova l dyshime t qarta rreth ksaj przierje n intervistn e fundit dhn shtypit britanik. Ai u bn thirrje autoriteteve ndrkombtare t frenojn ndrhyrjen e shteteve fqinje n punt e brendshme t Kosovs dhe shihet qart se e ka fjaln pr Shqiprin dhe Serbin.

  Prfshirja e shqiptarve t Shqipris n trazirat n Kosov dhe vrasja e mundshme e tyre, prbjn nj kapitull t dyshimt t rolit q ka Shqipria pr stabilitetin n rajon, deri tani karta m e preferuar mbi t ciln prpiqet t mbshtes prkrahjen ndrkombtare qeveria Nano. Angazhimi i aleatve t tij n Kosov pro protestave dhe heshtja e detyruar e autoriteteve ndrkombtare n Kosov rreth identitetit t t vrarve n Kosov, skandali me shifrat e t vrarve dhe nj lloj shfytyrimi i kryeministrit shqiptar pas vizits n Uashington, duket se do t sjell zhvillime t reja n kt drejtim.

  Tema
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 15. #295
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Intervist e presidentit t Kosovs pr gazetn britanike "Sunday Telegraph"

  Rugova: N trazira ka pasur ndrhyrje nga shtetet fqinje

  Kryetari i Kosovs deklaroi se disa shtete fqinje "po e xhelozojn prparimin e arritur t Kosovs", por refuzoi t thot se pr cilat shtete e ka fjaln

  Kryetari i Kosovs, Ibrahim Rugova, ka apeluar te ushtart britanik q t ndrmarrin masa kundr ekstremistve shqiptar, n momentin kur ky rajon n Ballkan po lkundet drejt nj konflikti t ri etnik.

  N intervistn pr gazetn "The Telegraph", Rugova lavdroi Britanin pr drgimin e shpejt t forcave, menjher pas shprthimit t dhuns etnike muajin e kaluar, por gjithashtu apeloi te kryeministri britanik, Toni Bler, q t mos trheq forcat shtes, vetm pr arsye se kriza urgjente sht qetsuar.

  "Dshiroj t shpreh mirnjohjen time pr Britanin e Madhe dhe zotin Bler, t cilt kan br aq shum pr Kosovn. Forcat britanike u larguan nga KFOR-i vitin e kaluar, por u kthyen shum shpejt me t filluar trazirat. Kemi marr asistenc pozitive, por ushtart duhet t qndrojn ktu m gjat", theksoi Rugova.

  Dhuna e muajit t kaluar, si pasoj e s cils humbn jetn 28 persona, ishte shprthimi m i keq q nga kriza n Kosov, n vitin 1999, kur forcat e NATO-s dbuan nga Kosova forcat e siguris t Sllobodan Millosheviit. Ekstremistt shqiptar, disa prej tyre nga vendet e tjera jasht Kosovs, n mas t madhe dyshohet se kan inicuar sulmet kundr enklavave t mbetura serbe, pas mbytjes s disa fmijve n lum, pr t cilt thuhet se kan humbur jetn pasiq jan ndjekur nga serbt.

  "Situata sht eksploatuar nga nj numr i grupeve ekstremiste. Jemi t mendimit se ka pasur ndrhyrje edhe nga shtetet fqinje, t cilat po na xhelozojn pr shkak t prparimit ton", tha Rugova, i cili refuzoi t thot se pr cilat shtete fqinje e ka fjaln.

  "The Telegraph" ka msuar se kufomat e katr personave, t cilt kan kryesuar trazirat dhe t cilt jan vrar nga forcat e siguris, pritet t krkohen nga familjet e tyre, duke sugjeruar se ata nuk jan nga Kosova.

  Rugova 58-vjear pranoi se dhuna i ka dhn goditje synimit t tij pr sigurimin e pavarsis s plot pr Kosovn, pasiq t fillojn negociatat rreth statusit prfundimtar, ndoshta vitin e ardhshm. Megjithat, ai insistoi se pavarsia sht zgjidhja e vetme e zbatueshme dhe e qndrueshme kundrejt tensioneve t vazhdueshme n rajon.

  Duke folur n rezistencn e tij, t rrethuar me mure dhe t mbrojtur n nj shpat mbi Prishtin, Rugova, i cili ka qen avokat i rezistencs pasive kundr pushtetit serb, me kostumin e tij dhe me shallin e tij t mndafsht, paraqet nj figur xhentile, por t vendosur. Ai bri t qart brengn e tij se mungesa e prparimit politik n Kosov do t bj gjithnj e m t vshtira prpjekjet pr t'u ballafaquar me grupet ekstremiste.

  "Kjo dhun ka ndodhur pr arsye se edhe pes vjet pas intervenimit t NATO-s, kompetencat ende nuk jan transferuar te institucionet lokale. Kjo pengon zhvillimin e duhur ekonomik dhe nnkupton se nuk mund t prmirsojm vet situatn e siguris", theksoi kryetari i Kosovs.

  Porosia e tij e pakompromis bie ndesh me parimet: q nga shprthimi i dhuns, shum diplomat perndimor po e rivlersojn mundsin e pavarsimit t Kosovs, pr shkak t friks pr sigurin e pakics serbe, pr t ciln vlersohet se arrin n 10 pr qind. N ndrkoh, krkesat e serbve pr ndarjen e Kosovs n kantone etnike po shqyrtohen n nj mnyr m serioze.

  Megjithat, Rugova sht kmbnguls: "Ne mund t vendosim sigurin pr t gjitha komunitetet, nse posedojm kompetencat pr t br kt", theksoi Rugova, duke theksuar se dy nga dhjet ministrat n qeverin e prkohshme t Kosovs jan serb dhe se serbt jan grupi i tret pr nga madhsia n parlament.

  Ai ishte m pak i prirur q t ndalet n ngjarjet n terren, ku shum serb jetojn me frik pr jetn e tyre n enklava n tkurrje e sipr, shum prej t cilve kan par shkatrrimin e kishave, shkollave dhe spitaleve t tyre. Pa pavarsin e Kosovs, ekstremistt do t fitojn n fuqi, tha kryetari i Kosovs. Armata misterioze Kombtare Shqiptare ishte e prfshir n disa nga rastet e dhuns.

  "Ky grup angazhohet pr bashkimin e t gjitha trojeve shqiptare. Nse bhemi dshmitar t njohjes s pavarsis s Kosovs, ata do t humbin n fuqi. Nse jo, ather prkrahja pr t do t shuhet n radht e njerzve", tha Rugova.

  Sa i prket dshirs s tij pr prfshirjen e britanikve, kryetari i Kosovs tha: "Na nevojitet prkrahja politike e Britanis pr pavarsi, pr t kryer punn sa m shpejt q sht e mundur. Britania ka ndikim t madh n BE dhe SHBA dhe ka njohuri t mira rreth situats n terren".

  Besimin e tij n aftsin e forcave britanike e ndajn edhe zyrtart e tij. Kshilltari ushtarak dhe informativ i Rugovs theksoi: "Ushtart britanik n Kosov jan m t popullarizuarit n radht e popullats. Ata cilsohen si ushtart m profesional dhe m neutral n radht e KFOR-it. Ata rrezatojn siguri n kokat e njerzve".
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 16. #296
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Perse i ndrrohet titulli kesj teme sipas nji shkrimi apo nji interviste kur dihet qe ketu eshte shkrue per trazirat qe e kapluan kosoven me 17 dhe 18 mars
  e kur dihet se per fat te keq pati te vrar e shume te plagosur
  dhe sipas titullit te temes del se vetem rugova po e ditka se kushe i paska orgnizue keto protesta ndoshta ju zoteri qe e bet ket nuk do te keni mundesi edhe historin ta ndrshoni se me siguri do e kishi shkrue edhe ate sipas qefit te juaj personal a ne ket teme ka me qindra mendime argumente e kundra argumente per to nuk e di kush i ndrron keta titujt e temave se nuk eshte hera e pare veq nja e di qe ky forum nga dita ne dit eshte me pak i vizituar dhe edhe ata vizitor apo antar te paket qe kan mbet aktive po binden qe ky forume nuke eshte si e ka emrin por nji forum i nji rrethi te ngushte apo nji forum privat i dy tre personave.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 07-04-2004 m 07:58

 17. #297
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Rugova
  "Situata sht eksploatuar nga nj numr i grupeve ekstremiste. Jemi t mendimit se ka pasur ndrhyrje edhe nga shtetet fqinje, t cilat po na xhelozojn pr shkak t prparimit ton", tha Rugova, i cili refuzoi t thot se pr cilat shtete fqinje e ka fjaln.


  Hahaha po qfar perparimi paska ba rugova ta gjelozoi kushe ei ???!!!!
  ndoshta ka mendue ne shperndarjen e kuralecve,dhe a thua se perse nuk i ceku emrat e atyre shteteve qe kokan ba gjeloz ne "punen "e ti?!


  Rugova
  "Ky grup angazhohet pr bashkimin e t gjitha trojeve shqiptare. Nse bhemi dshmitar t njohjes s pavarsis s Kosovs, ata do t humbin n fuqi. Nse jo, ather prkrahja pr t do t shuhet n radht e njerzve", tha Rugova.


  Jo more ky per ju disa eshte djathtist e eshte kah punon per "Bashkim Kombetar"veq ne te tjeret jemi qorra e nuk e shofim as nuk e kuptoim se qfar don ai te thot hahaha

 18. #298
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Ne shkrimin e ALBOS thuhet:UNMIK po ruan me fanatizm sekretin pr 6 deri 9 t vrar n trazirat e fundit n Kosov dhe:"Vullnetar" nga Shqipria n trazirat e Kosovs
  N morgun e Prishtins ka 6 t vdekur t paidentifikuar q besohet se jan nga Shqipria
  ------------------------------------------------------------------

  Llapi
  Nuk e di kuj me i besue a shkrimeve te gazetave serbe qe i perktheu bota sot e per fat te keq i paskan kopjue edhe ndonji gazet e shqiperis (tema)dhe kan raportue kinse ne murgun e prishtines jan edhe disa kufoma nga Shqiperija dhe rugoves qe po mundohet ta implikoi ne keto ngjarje Shqiperin dhe nuk e di perse kufomat e serbve thon se jan nga Shqiperija ne baz te qfar argumenti shpifin keta gazetar e politiqar .apo ti besohet raportit te policis.
  ----------------------------------------------------------------------

  Po bhen hetime ndaj 180 personave t arrestuar pr shkak t ngjarjeve t marsit n Kosov


  Prishtin, 7 prill - UNMIK-u ka shum informata se far ka ndodhur m 17 dhe 18 mars mirpo shumica e tyre duhet t verifikohen se far n t vrtet ka ndodhur gjat trazirave. Zdhnsi i policis s UNMIK-ut Niragj Sing, tha se nuk mund t dal n kt faz me ndonj informat t veant pasi hetimet jan n vazhdim e sipr. Ai vetm ka njoftuar se pas trazirave t marsit jan arrestuar 180 persona n Kosov. "180 kosovar t etniteteve t ndryshme jan arrestuar nga policia pr ngjarjet e 17 dhe 18 marsit. Kta persona jan intervistuar. Kto raste jan n faza t ndryshme t hetimeve edhe pse ka pasur disa spekulime lidhur me identifikimin e personave gjat tazirave.T gjith jan arrestuar pr vrasje, djegje t kishave, shtpive dhe vjedhje. Duhet theksuar se 19 persona vdiqen si pasoj e dhuns s 17 dhe 18 marsit, 11 prej tyre jan shqiptar dhe 8 serb t Kosovs. Nj kufom e djegur nuk sht identifikuar n mnyr ligjore pr shkak t mungess s mostrave t ADN-s”, tha Niragj Sing-zdhns i policis s UNMIK-ut. Zyrtart e policis s UNMIK-ut njoftuan se njsia pr persona t zhdukur n UNMIK ka identifikuar 5 viktima t prkatsis serbe t cilat iu kan dorzuar sot familjarve serb n pikn kufitare n Merdare.Vikatimat kan qen banor t Fush Kosovs, Lipjanit, Gjilanit dhe Shtrpcs. Autopsia e tyre sht br n prezencn autoriteve serbe, tha zdhnsi i policis s UNMIK-ut. Ndrsa pr komentet e ndryshme se policia nuk ka qen efikase gjat trazirave Niragj Sing tha se polict jan treguar t kujdesshm dhe se n asnj faz demostruesit nuk jan shprndar duke prdorur armt. "Sa i prket KFOR‑it pr ngjarjet e 17 dhe 18 marsit ne keni pasur dy aksione. Ndrsa pr vendosjen e rrethojave me xhemba npr enklava serbe kjo na ndihmon q t kontrollojm se kush hyn dhe kush del nga kto zona”, tha Jim Moran-zdhns i KFOR-it. Ende nuk sht gjetur Florent Veseli, i mbytur n lumin Iber s bashku me dy fmij e tjer. Zyrtart e policis s UNMIK-ut dhe KFOR-i nuk dhan ndonj shpjegim t sakt pr kt. "E dij se jan duke u br tentime pr gjetjen e fmijs s tret q sht mbytur n lumin Iber.Nuk kam informata ende”, tha Niragj Sing-zdhns i policis s UNMIK-ut. Ndrkaq n Prishtin kan vazhduar patrollimet e shumta t KFOR-it. .
  Radio21
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 07-04-2004 m 19:02

 19. #299
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Thai krkon vazhdimin e procesit t privatizimit


  Hashim Thai


  Kryetari i Partis Demokratike t Kosovs z. Hashim Thai priti sot prfaqsuesin personal t z.Havier Solana pr Kosov z. Fernando Xhentilini.Kryetari Thai njoftoi z. Xhentilini pr pikpamjet e tij mbi zhvillimet e prgjithshme n Kosov duke u ndalur me theks t veant n ngjarjet e 17 dhe 18 Marsit.

  “N shum segmente protestat e 17 dhe 18 Marsit kan qen t arsyeshme. Qytetart e Kosovs kan shum arsye pr t protestuar, ne jemi vendi me prqindjen m t madhe t papunsis, vendi m i varfr n Evrop, nj vend me nj status t padefinuar q shkakton shqetsim dhe pasiguri ndr qytetart. Por, prdorimi i dhuns sht i papranueshm dhe i dnueshm“.

  Duke u fokusuar n mnyrat se si mund t dilet nga kjo situat, z. Thai deklaroi se institucionet vendore dhe ndrkombtare n Kosov duhet t ken nj ofert konkrete pr qytetart e Kosovs.

  “Duhet vazhduar procesi i privatizmit, duhet intensifikuar luftn kundr korrupcionit dhe dukurive negative dhe duhet kontribuar n krijimin e nj shoqrie kur mbretron rendi dhe ligji, por jo nj sistem ligjor me standarde t dyfishta. UNMIK-u duhet t ridefinoj substancialisht raportet me institucionet vendore. Institucionet e zgjedhuara nga vota e qytetarve duhet t ken m shum kompetenca“, tha z. Thai

  “Ne jemi t vetdijshm se Kosova nuk do t shprblehet pr ngjarjet e 17 dhe 18 Marsit, por njkohsisht nuk duhet lejuar q t ndshkohet Kosova dhe qytetart e saj” deklaroi z. Thai n vazhdim.

  “Ne do t punojm pr krijimin e nj shoqrie demokratike e tolerante, ku t gjith qytatart do t ishin t barabart para ligjit. Nj Kosov ku nuk do t kishte qytetar t diskriminuar e as qytetar t privilegjuar n baza etnike”, tha z. Thai.

  Z. Xhentili nga ana e tij rikonfirmoi prkushtimin e BE-s pr Kosovn. “ Ne do t vazhdojm t punojm s bashku n tejkalimin e situats s krijuar dhe n prmbushjen e standardeve pr Kosovn.”, tha z. Xhentili.

 20. #300
  i/e regjistruar Maska e Jesushaus
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  271
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi
  Thai krkon vazhdimin e procesit t privatizimit


  Hashim Thai


  Kryetari i Partis Demokratike t Kosovs z. Hashim Thai priti sot prfaqsuesin personal t z.Havier Solana pr Kosov z. Fernando Xhentilini.Kryetari Thai njoftoi z. Xhentilini pr pikpamjet e tij mbi zhvillimet e prgjithshme n Kosov duke u ndalur me theks t veant n ngjarjet e 17 dhe 18 Marsit.

  N shum segmente protestat e 17 dhe 18 Marsit kan qen t arsyeshme. Qytetart e Kosovs kan shum arsye pr t protestuar, ne jemi vendi me prqindjen m t madhe t papunsis, vendi m i varfr n Evrop, nj vend me nj status t padefinuar q shkakton shqetsim dhe pasiguri ndr qytetart. Por, prdorimi i dhuns sht i papranueshm dhe i dnueshm.

  Duke u fokusuar n mnyrat se si mund t dilet nga kjo situat, z. Thai deklaroi se institucionet vendore dhe ndrkombtare n Kosov duhet t ken nj ofert konkrete pr qytetart e Kosovs.

  Duhet vazhduar procesi i privatizmit, duhet intensifikuar luftn kundr korrupcionit dhe dukurive negative dhe duhet kontribuar n krijimin e nj shoqrie kur mbretron rendi dhe ligji, por jo nj sistem ligjor me standarde t dyfishta. UNMIK-u duhet t ridefinoj substancialisht raportet me institucionet vendore. Institucionet e zgjedhuara nga vota e qytetarve duhet t ken m shum kompetenca, tha z. Thai

  Ne jemi t vetdijshm se Kosova nuk do t shprblehet pr ngjarjet e 17 dhe 18 Marsit, por njkohsisht nuk duhet lejuar q t ndshkohet Kosova dhe qytetart e saj deklaroi z. Thai n vazhdim.

  Ne do t punojm pr krijimin e nj shoqrie demokratike e tolerante, ku t gjith qytatart do t ishin t barabart para ligjit. Nj Kosov ku nuk do t kishte qytetar t diskriminuar e as qytetar t privilegjuar n baza etnike, tha z. Thai.

  Z. Xhentili nga ana e tij rikonfirmoi prkushtimin e BE-s pr Kosovn. Ne do t vazhdojm t punojm s bashku n tejkalimin e situats s krijuar dhe n prmbushjen e standardeve pr Kosovn., tha z. Xhentili.

  Or Llapush,

  Thaqi e ka vendin ne Den Haag!!!
  Kriminelet ne burg!!
  Ditt e njeriut jan si bari;
  ai lulzon si lulja e fushs;
  n qoft se era i kalon sipr,
  ai nuk sht m dhe vendi i tij nuk njihet m.
  Por mirsia e Zotit vazhdon nga prjetsia n prjetsi
  pr ata q kan frik prej tij,
  dhe drejtsia e tij pr bijt e bijve,
  pr ata q respektojn beslidhjen e tij
  dhe mbajn n mendje urdhrimet e tij
  pr t`i zbatuar n praktik.

  Psalmi 103

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •