Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 141
  1. #121
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    epo ju italjont jeni me koljone per guzhine
    pse sipas kesaj qe thu ti duhet me ardhe kenej robt per ti njit noi pale ahahahahah
    Shyqyr qe s'di me gatu
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  2. #122
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Citim Postuar më parë nga saura Lexo Postimin
    pse sipas kesaj qe thu ti duhet me ardhe kenej robt per ti njit noi pale ahahahahah
    Shyqyr qe s'di me gatu
    askush nu ka lind i ditur
    duhesh mu mesue jo vetem brumin e pizza-ve po edhe burek
    ( na e kem burekin ma te mirë se ne Sarajev.. )

  3. #123
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Me thuani; si te nxeje brumin per Pizza, dekorimin do e beje pastaj vete si dua une ..;çka te beje qe t'ia arrij te nxjerri një brum te mirë si duhet dhe se gati harrova, si e sa duhet te jete temperatura e furres elektrike per furrat shtepiake, po te tregoj se e imja arrine deri ne 250 °C jo me shumë, a kamundesi te nxjerri nje pice ndonjehere si ma do shpirti, si ato ne Napoli tek "Pizza Pressidente" ?
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  4. #124
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Me thuani; si te nxeje brumin per Pizza, dekorimin do e beje pastaj vete si dua une ..;çka te beje qe t'ia arrij te nxjerri një brum te mirë si duhet dhe se gati harrova, si e sa duhet te jete temperatura e furres elektrike per furrat shtepiake, po te tregoj se e imja arrine deri ne 250 °C jo me shumë, a kamundesi te nxjerri nje pice ndonjehere si ma do shpirti, si ato ne Napoli tek "Pizza Pressidente" ?
    kreks me ato furrat e shpise nuk bohet pica.

    po te kesh qejf ta jap une receten.

  5. #125
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    kreks me ato furrat e shpise nuk bohet pica.

    po te kesh qejf ta jap une receten.
    pse nuk bohet me ato furrat e shpisë..?
    me tepsi bohet drague dhe pjeket ma ngadale
    furra e pizzeries asht 300 grad.

  6. #126
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Ka dhe brum te bere .

    Citim Postuar më parë nga saura Lexo Postimin
    Ne Itali ka brum picash te ngrira ....
    Altin shume e mire pica ,sido qe ta besh hahet por mazzarellen e do tip tjeter ..
    une e ha me proshute crudo dhe rucola .
    Me then te drejten te ngrire marim vetem brioshet gjys te gatshme sa per ti futur ne furr.
    Brumin e pices e gjen ne gjdo supermekat benet Iper esselunga te sapozen.
    Ajo gjindet ngjit me shportat e bukes o ku jan fokaciat.
    Brumin nusja o un e marim te fryr kur je afer drekes o te sapozen kur je larg pastes (3-4 ore).
    Un perdore ate te benetit eshte me e mira .

  7. #127
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    epo ju italjont jeni me koljone per guzhine
    Edhe ketu te ne gjen brume picash ne cdo dyqan.
    Feelings change - memories don't.

  8. #128
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632

    Peta per Pizza ...SOS !

    Citim Postuar më parë nga busavata Lexo Postimin
    pse nuk bohet me ato furrat e shpisë..?
    me tepsi bohet drague dhe pjeket ma ngadale
    furra e pizzeries asht 300 grad.
    Furra ime shkon vetem deri ne 250° C. se eshte elektrike, ato me gaz jane me te mira, po s"kam tjeter zgjidhje...
    Po o drague,me dergo reseten e brumit vetem, si te vij deri te nje pet e persosur per pizza ?
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #129
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    kreks me ato furrat e shpise nuk bohet pica.

    po te kesh qejf ta jap une receten.
    Po dergoma receten, mos e mbaj vetem per veti...nuk i kam per shitje o drague, vetem per ne shtepi keshtu te dieleve te bej nje pizza si e kam deshire me zarzavate,me kepurdha te njeriut...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  10. #130
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    He me ju lumte, e paskeni shtruar me pica... Altin te lumshin duart, mua me pelqejne me shume ingrediente...
    Ne vitet e para,kur isha vetem une i merrja gjysem te gatshme (pako me tre ose pese cope) i shtoja mocarelen dhe perberesit e tjere dhe.. ne furre.E thjeshte ishte po nuk e kishte shijen qe duhej, nuk e di pse me thahej shume.

  11. #131
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Sja vlen me be piza vete. Gjithe ajo pune. Me mire e porosisim them une. LOL

  12. #132
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Sja vlen me be piza vete. Gjithe ajo pune. Me mire e porosisim them une. LOL
    PINK, kur te grill-esh heres tjeter bej pizza ne grill. Mund ti besh me ca te duash. They are are crispy and delish.

  13. #133
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Sja vlen me be piza vete. Gjithe ajo pune. Me mire e porosisim them une. LOL
    E ke gabim yllo,po te heqesh kohen qe vjen brumi,duhen 2-3 minuta pregatitje dhe 12-15 minuta pjekje,kaq

  14. #134
    i/e regjistruar Maska e Leo_uk
    Anëtarësuar
    17-08-2009
    Postime
    159
    Ka me shume shije kur e ben vete brumin.. Por do pune dhe pak kohe.. Piza eshte ushqim me teper per shpejtsi kur ke frigoriferin bosh !!!!!
    Kshu qe ne shume raste merr ne telefon.
    I want to know God's thoughts...the rest are details.

  15. #135
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    piza u bente per festa

    Citim Postuar më parë nga Leo_uk Lexo Postimin
    Ka me shume shije kur e ben vete brumin.. Por do pune dhe pak kohe.. Piza eshte ushqim me teper per shpejtsi kur ke frigoriferin bosh !!!!!
    Kshu qe ne shume raste merr ne telefon.
    Shif se piza para 30 vjeteve Italiant e benin per festa...
    Ndersa sot e ben kuzhdo sepse eshte edhe nje pjat komplete boll te shohesh shumllojshmerin e ingriedenteve qe mund te perdoresh ne te.
    Se besoj qe ka ndonje specialitet o pjat qe mund te fusesh nga frutat e detit ,sallame te tipave te ndryshem ,proscuta,e deri tek perimet te bera me perpara grilja.
    Per kete te fundit duhet nje ore e mire.

  16. #136
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Infi, Banished ..

    e kisha me shume, qe gjithe ajo pune, dedikim ... fundja pizza je duke bere. Sja vlen. Ta fillosh qe nga brumi flas. Se kur te ulesh te hash, c'a kemi per dreke ? Pizzzza ?

    Zakonisht e order, smarr mundimin per pizza. Jo se pertoj, po sja vlen dhe rremuja

  17. #137
    human Maska e LAINA
    Anëtarësuar
    13-03-2007
    Vendndodhja
    waiting...
    Postime
    348
    Eeeeh, s po ta thote njeri receten per brumin... Per 1 kg miell duhet rreth 15 gr maja (1 tablete) ose nje luge caji maja pluhur. E tret majane ne 1 filxhan uje te vaket dhe i shton 1 luge gjelle sheqer, i le te rrine nja 5-10 minuta bashke sa te filloje te aktivizohet majaja, pastaj e shton kete perberje te mielli bashke me nje luge caji kripe dhe ze brumin. Mund te te nevojitet te shtosh me teper uje, ne varesi te miellit(e mira eshte qe te jete miell i forte). Ne fund i shton 2-3 luge vaj ulliri. Brumi duhet te jete jo i bute, po as shume shume i forte, pak me i bute se brumi i byrekut te mamase... E le brumin te mbuluar ne nje tas ne temperature ambjenti deri sa te dyfishoje volumin, pastaj e punon edhe nje here derisa ti ikin te gjitha flluskat e krijuara dhe e ndan ne topa me madhesine e grushtit afersisht duke u dhene forme sa me sferike. I rreshton topat ne nje tavedhe i mban te mbuluar. Pas disa minutash mind ta perdoresh kete brume per te bere bazen e pices. Nese do besh brume ne sasi te medha mund ta ruash duke i mbeshtjelle secilin nga topat me vete ne ngrirje per nje periudhe te gjate, mjafton qe ti nxjerresh, ti shkrish dhe je gati. Nderkohe qe brumin e pices e hap ne forme disku ose pete duke e lyer me pak miell qe te mos ngjise ose nese e hap me dore lyeji duart me pak vaj ulliri. Furren duhet ta ndezesh ne temperature maksimale 10-15 minuta perpara qe te jete shume e nxehte kur ta fusesh picen per tu pjekur. E mira eshte te perdoresh tavat e posacme per pica qe jane me vrima ne te gjithe siperfaqen e tyre, piqet me lehte , nese jo perdor ndonje tave alumini s me te thjeshte. Sperkate pjesen e poshtme te petes me pak semolina te trashe ose miell misri, do ta ndihmoje shume ne pjekje. Nese do perdoresh tave alumini mund ta fusesh qe me perpara ne furre qe te jete e nxehte dhe ajo. Pica do jete e pjekur per rreth 15 minuta, nese e le me shume do te thahet dhe korja do jete e pangrenshme. Nese e sheh qe nuk eshte pjekur sic duhet nga poshte ule ne fund te furres per disa minuta te tjera. Suskese dhe kujdes mos djeg duart....
    ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

  18. #138
    human Maska e LAINA
    Anëtarësuar
    13-03-2007
    Vendndodhja
    waiting...
    Postime
    348
    Dhe nese do qe ta besh vete edhe salcen per picen, atehere merr domate te pjekura, laji, pastroi dhe priti ne copa, shto disa thelpinj hudher, kripe, piper te zi dhe disa luge vaj ulliri dhe leri te ziejne derisa domatet te kene filluar te treten dhe tu kete ikur nje pjese e madhe e lengut qe nxjerrin. Te gjithe masen e pergatitur bluaje ne blender ose kaloje ne site dhe ne fund shtoji borzilok te fresket dhe te grire.
    ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

  19. #139
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    marshalla mos te marim m'sysh mi Laina

  20. #140
    i/e regjistruar Maska e Dolce_Angelo
    Anëtarësuar
    25-11-2010
    Vendndodhja
    Long Island NY
    Postime
    256
    Pizza Tuna edhe Margherita

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Makaronat me peshk
    Nga Fiori në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 23-01-2012, 17:03
  2. Si te gatuajme
    Nga Foleja_ në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 06:51
  3. Si të gatuajmë patë
    Nga rachi në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-12-2006, 17:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •