Close
Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 141
  1. #81
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2006
    Postime
    32

    Brumi për Pica

    Pershendetje te gjitheve

    Nese keni mundesi te me tregon dikush si pregaditet brumi per pica ,pasi se keta te picerive jan ber pak si te fsheht dhe nuk tregojn po mendojn se mos po jau marrim buken prej gojes.

  2. #82
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Ti e ke fjalen per pizza koti,apo per pizza come si deve?
    per pizza te mira fillohet keshtu,ne fillim ik e blej miellin qe eshte apostafat per pizza,te tjerat ti tregoj une pastaj.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  3. #83
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    E bleve miellinOK,mos perdor furre elektrike,sepse pizzat dalin prej koti,gjithmone perdor furre me dru zjari,kjo vlen gjithmone para se te fillosh te zesh brumin.
    PS.nese ti furren e ke elektrike rafim uje ne hava kot me bo pizza te mira.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2006
    Postime
    32
    Jo land une vetem desha te dij se si pregaditet brumi ,mendoj se brumi eshte i njejt per te gjitha pizzat ,nese ke ndonje recet ma trego sa per miellin eshte ma i vogli problem.

  5. #85
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2006
    Postime
    32
    Do e preferoj ashtu si me thua ti ne furr druri

  6. #86
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2006
    Postime
    32
    o landi a nuk po mund ta gjesh receten a po ke harruar krejt te me tregojsh

  7. #87
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Ta tregoj une receten,prit nji sekond
    PS.punoj ne nje restorante pizzeria te famshem ketu ne Gjermani
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  8. #88
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    O Landi ai do me bo pizza ne shtepi se te jete per forno me dru shkon e han ne restorant.receta eshte shum e thjesht

  9. #89
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Pizza per 4 persona(reth 35cmdiameter)250gr miell,10gr maja birre te fresket,kripe te imet,150gr djathe mozzarella per pizza,me i miri absolutisht eshte djathi bufala,por ne Shqiperi nuk ka,atehere gjej djathin e bute dhe pa kripe me te mirin e mundeshem,rigon(origano),vaj ulliri,dhe ingradientet e tjere qe te pelqejne ty.
    Shkermoqe majane ne nje tas me uje te ngrohte,temperatura e ujit eshte shume e rendesishme,nese eshte shume e nxehte do vriste organizmat e gjalla te majase,eshte e persosur temperatura 35-40grade,pak a shume temperatura e gishtit.hidh nje luge te vogel me kripe dhe shto miell pak e nga pak,dhe perzjeje me nje pirun derisa brumi te behet i forte,dhe pastaj vazhdo ta perpunosh me dore duke shtuar dhe miell sipas nevojes,punimi me dore vazhdon per 10 minuta deri sa brumi te behet elastik.Dhe pastaj lere brumin te pushoje reth 2 ore ne nje vend te ngrofet(temperature ambjenti 30-35 grade)kij kujdes qe brumi te jete ne nje ene te mbuluar,dhe duhet te kujtohesh qe brumi te mos fryhet shume.Pastaj mere brumin dhe hape ne nje tavoline te sheshte me dore(ose me okllai apo petes te trashe nese nuk je i zoti me dore,trashesia e petesit 3cm, jo ato qe perdorim ne ne Shqiperi per byreke)kur ta futesh pizzen ne furre mund ta lyesh edhe me vaj,por mos haro qe ne kete rast pizza tenton te mblidhet ne qender,djathin mozzarella gjithmone preje ne copa kubike shume te vegjel dhe shperndaje ne pizze ne menyre te barabarte,gjithmone mrapa se te kesh shperndare salcen e domateve,dhe rigoni hidhet pasi pizza te jete pjekur,mos haro qe tipi i salses te domates eshte i rendesishem(duhet nje salse e mire domatesh,sepse atje ne Shqiperi,shume lloje salsash ta shpifin.
    mua personalisht me pelqen pizza diavola me sallam pikant(djeges)dhe frutti di mare(midhje etjetj).
    PS.Flasim perseri ça ke te paqarte.tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 28-09-2007 më 07:14
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  10. #90
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    tani ja fute kot o LAND.me mozzarella bufala nuk e bojn as ne itali.si e ka emrin ajo pizzeria qe punon ti ne gjermani?

  11. #91
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Drague,e bojn e bojn informohu pak me mire,e njoh mire dhe Italine,shko pak ne Milano dhe do bindesh,pizza me bufala kushton dy Euro me shtrenjte se ajo me mozzarella normale,nigjo mu se nuk ja fus kot
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  12. #92
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    LANDI un kam 17 vjet qe punoj ne restorant(BERLIN).me bufala i kemi bo vetem per vete.

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Piza ne shtepi mbarohet me:
    mill , krip,vaj ulliri maje buke .uj
    per ta dekoru djath, sugjuk,salqe e perzier me mish kater dhjathna ve, kepurdha te ferguara mish te blum.. qka te duash e dekoron sipas shijes.
    fillo me 250 gr mill ,gjusmen e pakos se majes se pakot jan to vogla per 500 gr miell.
    perzin kripen,1 luge vaj ulliri ne miell e majin e zbutur ne uj te vakt siq spjegoi Land e perzin e le ma u rrit^" ..dmth pushim brumi.
    ---------------------------
    tepsia 35 cm pergaditet e lyer me vaj misri apo arachid e jo ulliri sune skam qejf per ta ly me ket vaj....dhe mbi vaj qitet nji lugê miell e merr tepsin e sjell ne qdo kend qe te shperndahet mielli dhe e hjek ata qe asht teper pa e prek me duar millin as me lugê e pse keshtu, pse grate belge gjyshet per munges te shporeteve me dru , mielli e ben si te piqej ne gurê ....
    brumi qe ka pushu e pertrin ( e ben grumbull prap dhe e shtrin me hollojse jo 3 cm por nji gisht te holl (ajo fryhet pâk )dhe lyn siperfaqen e pizes me sallqe (tomate te blera te arromatizuara) te pergaditur me mish apo pa mish i hedh sugjukun apo djathet qe ke deshirê tani piqet .une e bej ne furrê me gaz .20 min jan mjaft por e shiqoj per gjami se ka drit mbrend. pak para se te piqet e hedhi dhjath te imt sikur spagheti te vogla ato shkrihen menjihere dhe skuqen pak .
    ----------------------
    ket recete ma ke dhen nji shqiptar qe kishte nji pizeri ne amerik. nese pergaditet rregullisht tani e beni shpejt dhe dini qka duhet dhe bleni te ngrira per te pas ide se qka me qit mbi to. Une bleva nji te ngrirê 25 cm diameter 2.55 cent me kater djathe te ndryshem ishte super ...per 2 euro e gjysem nuk e bej kuzhinen lomsh ....po edhe ketu duhen 15 min pjekje ...
    vertet gjerat e ngrira nga firma serioze jan super .....Ketu asht firma Backer e mirê e njoftun per seriozitet .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Dorontina : 28-09-2007 më 10:41
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  14. #94
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Nuk i proferoj shume picat. Por ato cka me kane ngelur ne mendje jane picat Italiane nuk mund te mohojme se eshte tradita e tyre dhe se mbajne kampion. Picat greke jane shume te trasha dhe te yndyrshme ne pergjithsi, piten e poshteme e kane shum te trashe, qe une personalisht nuk e preferoj.
    Dy nga llojet e pizzave qe me kane pelqyer me shume ne itali jane, emrat sua mbaj mend se su interesova tia lexoja, por do ju them cfar permvanin. Njera eshte me sardele dhe me domatinja,(domate te vogla brenda, dhe nuk e di cfar tjeter permbante) dhe tjetra ishte pizza me patate, pake e cudicme degjohet por ishin te mbrekullueshme, kurse ajo me frutat e detit nuk me pelqeu ishte shume e varfer ne mbushje kam ankes nga italianet

    Me haper oreksin per pizza tani po u them miqve te mi ne it te me postojne nje
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  15. #95
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    B]Pastaj mere brumin dhe hape ne nje tavoline te sheshte me dore(ose me okllai [/B]
    Hej land pej korce je ti mor djal qe perdor fjalen OKLLAI
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  16. #96
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga jesu Lexo Postimin
    Hej land pej korce je ti mor djal qe perdor fjalen OKLLAI
    Jo,nuk jam nga Korça,jam vetem me origjine pe Korçe.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  17. #97
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Miremengjes Lexo Postimin
    Per 1 dhome me studente duhen

    1 kg miell ( shih mos ka rene ndonje ballist brenda)
    5 kokrra veze ( shkundi mire para se ti marresh se mos jan te prishura)
    1/2 liter qumesht (nga ato me kutia)
    2 luge fare buke
    1 luge kripe
    1 luge vaj
    Ca salcice (sigurohuni qe te jene te paskaduara )
    Djath pice (nga ai qe eshte si fletet e provimit)
    Ca domate simpatike.
    Ca ullinj sy sinj.
    Ca kerpudha genjeshtare ( qe i kane kembet e shkurtra)

    Jemi gati tani.

    Marrim ekranin e kompjuterit e heqim nga tavolina dhe ( mos e fshij fare se pluhuri ka vitamina) dhe hedhim ne tavoline trecerekun e miellit pastaj bejme nje vrime ne mes dhe hudhim aty vezet ( te thyera eee) , faren e bukes , kripen,vajin dhe pastaj therasim dike qe tu hudh qumeshtin. E keshtu vazhdojme hedhim qumesht e shto miell e shto qumesht (po u maru qumshti hudhi uje ere se nuk e dallo kush) . Kur te behet brumi gati merre i tepsi te modhe shume shume e vene aty brumin qe e ke hollu shume sa nje fletore 100 lekshe. Pastaj hedhim siper djathin e pices dhe siper hedhim salcicet e holluara , ulllinjt pa kokrra ere te prere , kerpudhat dhe pastaj e fusim ne furre per ca kohe derisa te piqet , mos e leni me shume se 15 min se digjet.

    Ju befte mire .
    Te gjithe te drejtat e kesaj recepete jane te mbrojtura nga restoranti i studenteve. " Miremengjes "
    ça dreq pizza o kjo mer jahu,veni nai emer tjeter,se le nom.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  18. #98
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Jo,nuk jam nga Korça,jam vetem me origjine pe Korçe.
    Dolem me patriote se cmendoja dhe une origjinen qe andej e kame, di ca fjale korcarce qe kam degjuar gjyshen
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  19. #99
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354

    Per Mirmengjesin

    hahahahaha me ke shkrire me kete portim, receta me perfekte qe kam pare. Ajde na bofte mire....
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  20. #100
    i/e regjistruar Maska e Auroraa
    Anëtarësuar
    02-07-2007
    Vendndodhja
    KOSOVA dhe USA
    Postime
    399
    pershendetje, a keni ndonje recete te mire per picat. Kam deshire te mesoj si pergaditen ne menyre qe me pergadite edhee ne shtepi. me pelqejn shume picat , me kepurdha sidomos.

    PLS per receten postoni.

    Faleminderit.
    Always do right - this will gratify some and astonish the rest.

Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Makaronat me peshk
    Nga Fiori në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 23-01-2012, 17:03
  2. Si te gatuajme
    Nga Foleja_ në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 06:51
  3. Si të gatuajmë patë
    Nga rachi në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-12-2006, 17:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •