Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 105
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  38
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  KA DASH zOTI I MADH QE CVESHTJET I NJOH NE BRENDESI.  1)Muslimanet shqiptare nuk kane nevoje per parti dhe nese kjo parti do formohej do te ishte ne dem te muslimaneve per disa arsye.


  A) mentaliteti shqiptar ndaj partise
  b) pamundesia e zgjidhjes se problemeve te popullit me kete parti
  c) tendeca emdiave per te luftuar fene islame me kete parti
  d)Lufta ndaj islamit ne shqiperi dhe hudhja shepsh here e rrezikut islamik ne shqiperi per marrjen e te ashtuqujturit pushtet.
  e shume padobi te tjera sic jane percarja midis muslimaneve dhe mospasja ne kontroll te partise nga faktoret agjenturore greke serbe amerikane etj e shume te tjera qe skam ohe tiua permend.


  E para nuk njeh metodologjia Islame futjen ne politike me ane te partive kur populli ka dale nga sistemi ateist dhe nu eshte shume i konsoliduar me rregullat fetare.

  E dyta qellimet e kesaj partie jane shume te dyshimta sepse kam dy lloj informacionesh qe sdo ti permend ketu por njeri nga keto eshte se nje qellim eshte se kjo parti do formohet nga interesa te jashtme per te vjedhur elektorat partive kryesore dhe pastaj bashkepunimi ose koalicioni i kesaj partie me te djathten per te nxjerre dhe njehere ne pah se Sali Berisha eshte islamik dhe sduhet te jete me ne politike te njeten gje qe ka bere per shume kohe gazeta Zeri i popullit duke e nxjerre Sali berishen me callme ne koke dhe duke deklaruar se ai eshte nje perkrahes i Islamizmit ne shqiperi Loja e miut Brace per te mjegulluar deklaratat e europarlamentareve kunder partise socialiste dhe konkretisht kunder Fatos Nanos.Prandaj ne kete gje jane klane shume te erreta qe ju as qe ia keni idene se kush jane.Prandaj as keni per ta mesuar ndonjehere se kush vepron mbas saj.


  Pra kjo parti sic e shikoni dhe nga shtypi eshte kndershtuar nga vete muslimanet shqiptare dhe ska nevoje perperralat e grekofoneve te partise se te drejtave te njeriut dhe katolikocentristet e Nikolle lesit.

  A kemi te drejte ne muslimanet te formojne parti me kushtetute.

  Atehere sot po mendoja doja tiu beja juve si pyetje Quiz se kush eshte vend me me shume plurarizem Shqipertia Apo Amerika.Te gjithe ju do thonit qe eshte amerika kurse kjo pyetje sarkastike do ju jepte nje pergjigje ironike se ne shqiperi gjenden 50 e disa parti po ne amerike sa jane.Po shikoja emisionin ne tv Klan ne lidhje me disa parti si ajo ekologjike e dy te tjera dhe me vinte cudi se si te ardhurat e taksapaguesve shqiptare shkojne ne duart e disa injoranteve qe se dine cdo te thote parti pse formohet partia sikurse shume prej jush.


  Atehere partia formohet per te perfaqesuar nje grup shoqeror ne parlament duke shpallur nje progarm ose statut per nje platforme te cilen ajo mendon te realizoje objektivat e saj.

  Pra nese ne muslimanet shqiptare deshirojme te formojme nje parti kjo eshte brenda te drejtave tona si shtetas te ketij vendin dhe brenda kopetencave qe na lejon kushtetuta.Pra pse paska te drejte minoriteti i Albos te formoje nje parti me ne krye disa greker dhe spaskan te drejte sipas albos muslimanet shqipatare te formojne nje parti me shume per te mbrojtur interesat dhe te drejtat e tyre sesa per nje qellim qeverises.Pra pse paska te drejte komiteti katolik me ne krye nje amabsador ne vatikan dhe kalimi i kesaj par4tie ne duart enje njeriu qe lufton me shume se kushdo tjeter fene islame(Nikolle Lesi) dhe muslimanet shqiptare nuk paskan te drejte.Dikush lart tha qe partiademokriane ndodhet dhe ne europe.E dime qe eshte ne gjermani po kjo sdo te thote mohim i te drejtes time meqe e e drejta jote egziston.Pastaj ju ndoshta se dini por Vatikani eshte shteti i vetem brenda shtetit qe merret me shume me spiunlluqe sesa me fene dhe perhapjen e nje krishterimi religjoz.Pra kristianet dhe ortodokset jane shume te shkathet qe vendosin kukulla ne parti dhe vete finnacojne dhe komandojne partitet etyre religjoze nen emra laike.Per kete pyesini mire se ksuh e sposorizon Nikolle lesin dhe partine minortitetit grek po keshtu po fus ketu dhe fatos Nanon qe i sherben me shume se kurre shtetit grek dhe Janullatosit .

  Para nje dite komiteti grek ne Amerike leshoi nje deklarate qeverise amerikane per gjoja dhunim ndaj komunitetit grek ne shqiperi \prishje te kishave etj e dini pse e beri.Pyesni albon me mire ai i di shume gjera.

  Pra me gjithe te drejten tone si muslimane per te formuar nje parti me emrin MEMEDHEU dhe bazat e saj jane laike prape po jua p[erseris se ne muslimaneve nu na intereson dhe nuk e shikojme ne dobine tone formimin e nje partie laike er mbrojtjen e muslimaneve.Sa per sqarim partia Mememdheu eshte parti qe ne progarimin e saj eshte me shume laike sesa islame.


  Prandaj katundare dhe punetore intelektuale dhe injorante boll hudhet opinionet ejuaja te pavlera duke mosllogjikuar me drejtesi per kete ceshtje .Shpresoj se vitin e ardhshem tiu gjej me me shume njohuri dhe koncepte per jeten dhe njeriun shoqerine dhe problemet qe ate e shqetesojne .

  Me respekt ndaj atyre qe gjykojne dhe e marrin te verteten me zemer te paster.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 14-03-2004 mė 13:29
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 2. #22
  kokeforte Maska e elisabet
  Anėtarėsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Mosha
  42
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Thashe me lart te shohim pasi akoma nuk e dime programin e kesaj partie...
  Mua per vete me duket nje absurditet, pasi besimtaret besoj se duhet ta kene te qarte qe feja dhe politika nuk kane asgje te perbashket. Bile mendoj se keshtu i zhgenjejne pasuesit e tyre pasi te gjithe e shohim qe politika le shume per te deshiruar.
  Ata ndoshta mund ta legalizojne partine e tyre por jam e bindur se shqiptaret do dine te zgjedhin...
  O bote, o dreq
  une linda te te ndreq
  Po bota u shthur
  per te mos u ndrequr me kurre.
  :^Globi

 3. #23
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Shigjeta shkroi :
  Cfaredo lloj programi dhe cfaredo lloj feje, uroj qe ato te mbesin jashte politikave qeverisese. Feja dhe shteti duhet te mbeten te ndara.
  Behet fjale per "Parti" moj shigjeta . Ke pare apo degjuar ndonjehere per "parti" qe nuk kane te bejne me politiken ? Feja dhe shteti mbeten te ndara vetem atehere kur fidane te tilla nuk lejohen te mbillen ......... neser behet Peme dhe kam frike se frutat do ti kete te hidhura fort !

  Albo, si zakonisht tha:
  Komuniteti orthodhoks ngelet komuniteti i vetem fetar shqiptar qe nuk ka nje parti politike qe te perfaqesoje interesat e veta. Katoliket kane partine demokristiane, muslimanet kane partine islamike dhe rimekembjen kombetare, ateistet dhe komunistet kane partine socialiste. Kjo nuk eshte nje rastesi. Besimtaret orthodhokse nuk i varin shpresat e tyre tek partite politike apo tek pushteti njerezor. Ata i varin shpresat tek Zoti i tyre Krisht dhe Mbreteria e Qiellit qe po afron.
  Ujku , ujku por cakejte po bejne namin ! - thote populli .
  Shajme dhe akuzojme myslimanet per extremiste , por po harrojme keto thengjillet e mbuluar , qe per mendimin tim jane po aq te demshem sa te tjeret. Edhe ajo qe kam vene re tek shumica qe i perkasin fese Orthodokse eshte se , sa here percmohen apo diskriminohen myslimanet , direkt suleni me ate nofullen e fshehte per te kafshuar ndonje cope dhe pastaj per te bere reklama te tilla , "te neveritshme"

  Persa i perket asaj qe paske thene mbi "testimin" qe do u behet shqiptareve une po te them djalosh qe Shqiperia nuk ka nevoje per testimive dhe prova me te. Boll . Do qetesi populli or cun . Kemi nene e babe , vellezer e farefis ne Shqiperi . Ti me jeton atje ne maje te USA dhe me therret nga lart , kurse njerezit tane jane ato te cilet "testimet" e ofruara po i vuajne ne kurrizin e tyre.

  Jamarber tha :
  per mu mund te krijohen shum parti se demokracia e permban,pore gjithēka ekstremiste dhe gjithēka joshqiptare do demtoje se tepermi vendin tone.
  pershendetje
  Kjo eshte shprehja me e drejte !


  Macia blu tha :
  domethene hajde le te tallim edhe nje here b. me pop.Ta testojme edhe nje here? ta provokojme, ta terheqim zvarre, ta mashtrojme e me pas ta bindim me dhune.
  Parti Islamike ne Shqiperi? Kjo eshte cmenduria e fundit, qe na ve vulen si pop e ven qe e ka ndare mendjen te shkoje vetem mbrapa , me nga 500 vjet brenda nje hapi te vetem.

  Mu me duket paradoks, kjo qe kerkojne te bejen shqiptaret-hoxhallare.Te nderrosh emrin e fese me emrin parti apo ti shtosh fese tende emrin parti....politike(ose jo politike) i bie se nuk e ke ende idene sa larg duhet te jete feja me parti.A eshte e besueshme se kjo parti islamike mund te sjelle ndonje gje me te dobishme se percarjen????

  Percarja eshte pak , por une parandjej nje gje akoma me te komplikuar dhe te frikshme per te cilen i lutem ZOTIT te mos na beje vaki se pastaj do na duhet tu tregojme femijeve kufijte e Shqiperise si legjenda qe u perkasin nje bote te shkuar...

  ------------------
  Tani dicka me kokrete ne lidhje me temen !
  ------------------

  Te mos bejme Panik dhe ti shqyrtojme gjerat me qetesi :

  Jam dakort me Trimin kur thote qe ne USA ka lloj lloj partish dhe meqe jemi vend demokratik , duhet tu lejome edhe atyre te drejtat e barabarta me te tjeret.
  Themelimin e Partise Islamike !

  Supozojme qe kjo parti u krijua . Cdo te kete me tej ? C'ndodh sikur te supozojme qe kjo parti arrin te fuqizohet ( gje qe nuk ndodh kollaj ) shume dhe te formoje nje elektorat te forte ?
  Kush jane qellimet e kesaj partie ?
  A nuk ju mjafton EMRI i saj per te kuptuar se ku mbaron "fija e perit " ?

  --------------------
  Te bejme panik dhe ta ndalojme para se te nxjerre rrenjet :
  --------------------

  Kjo parti nuk duhet lejuar !
  PSE ?
  ...sepse eshte mese e qarte qe sunimet e Islamikeve jane shtrirja me e gjere e fese se tyre , shtimi i popullsise suportuese islamike , perdorimi i Shqiperise si nje pike kyce ne Ballkan , mbeshtjellja tokesore e kufijve prane Grekut qe u jep mundesine Turqise te arrije synimet e saj , kthimi i Shqiperise ne nje vend Islamik .

  E pranoj qe shqiptaret ( myslimane ) nuk vuajne shume nga simptomat terroro-extremiste . Nuk duhet kurre te krahasojme myslimanet e Shqiperise me ato te Lindjes se Mesme etj .
  Por , nderkohe qe diten kalojne , rinia shqiptare duket qe po peson nje brainwash ( lavazh truri ) teper te demshem . Duket qe influenca e predikuesve islamike por ngul rrenje ne mentalitetin shqiptar.

  Ku na co mushka neve o popull ?

  Si do reagoje BE , USA ne lidhje me kete fenomen ?

  Shqiptaret synojne te bejne pjese e nje Europe te bashkuar . Kemi kaq kohe qe kerkojme dhe enderrojme nje integrim ne Europe. Jemi ne kohen kur duhet me doemos te shmangemi nga gjithcka qe nuk eshte ne dobine tone . Duhet ti hedhim hapat teper te matura nese kerkojme qe femijet tane te mos ecin ne hapat e ironise se fatit tone qe na hodhi pertej detit , duke diskutuar per fatin e kombit dhe duke ndjere pranine e gjakut shqiptar ndermjet disa faqeve qesharake te internetit . Gjithe jeten do mbetemi " emigrante " ?

  Shteti nuk duhet te bashkangjitet me Fene ! Kurre !
  Shteti dhe feja duhet te jene detyrimisht te ndare !

  Shqiperia po mbetet nje fushe loje ku fuqite e medha zbaviten me manovrat e tyre dhe experimentet . Me kete lloj partie qe po kerkon te hapet , zor se kjo loje Kaosi do perfundoje .

  Po vriten njerzit cdo dite ne bote !
  Po vriten Paletineze dhe Israelite !
  Po vriten Irakiane , Afgane , Islamike me USA , Angli , Europe etj .
  Pse !PSE ?
  ...prej kesaj FEJE te ndryre qe po merr boten ne qafe . PIKE !

  Thirrini mendjes heeeeeeeeeeeejjjjjjj !

  C'faj kam une apo dikush tjeter qe nuk eshte i obsesionuar poas dokrinave , riteve dhe rrugeve fetare ?
  Pse duhet te behem une viktima e nje lufte idioteske dhe barbare midis dy grupeve fetare ?
  Pse te vdesin 200 njerez te pafajshem , 4 dite perpara ne Spanje ?!

  Vetem fjale " Islamike " me fut tmerrin sikur ta dija qe evulon me teper ne Shqiperi .

  Nuk do mbetet gje tjeter vec " LUFTE "

  Edhe titullin mos e lini me " Partia Islamike " por kthejeni " Partia Katastrofike " ----> pas nja 1 viti ( sikur kjo parti te formohet ) do bini ne fjalet e mia.

  Larg qofte !

  PS: ...edhe kur te kthehem ne darke ishalla se nuk i gjej nja 2000 paralajmerime apo noi BAN nga forumi . Se e prishni muhabetin fare pastaj !
  Oh se harrova , pastaj merrni edhe lugen ......
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DeuS : 14-03-2004 mė 13:42

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  38
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nqs duam rrikthim ne vlera le te kthehemi tek Iliret pra dhe feja e tyre tek arberit e ti bejm punet nje here e mire.
  Nese ti e quna te share te verteten dhe ajo te djeg atehere o burra ne shatrivan.te gjithe diskutoni me injornace te plote sepse ju se dini se cfare progarmi ka kjo parti ka program musliman apo laik.Pra beni kot fjale dhe jepni kot mendime poa i pare gjerat ma shtruar.Pra nese llogjikon me padituri dhe diskuton me padituri ateher mos do te jap ndonje titull une ty intelktual i mbaruar .Sigurisht qe injornt je nese jep mendim paditurine me te vogel per kete ceshtje.prandaj mua me vjen mire qe ka nje parti katolike ne shqiperi qe kur u shajt papa ose Agron Llaka luajti skecin me papen i ngrit Nikolle lesi me flamur per te mbrojtur papen ne parlament kur vjen puna per islamin gazeta e Tij "Koha e jone" e mesjetes vetem di te shpifi dhe te shaje kunder muslimaneve.
  Prandaj i dashur filozof here tjeter kur te hapesh nje teme mundohu ta hapesh ne mynyre sa me akademike duke qene brenda ceshtjesh dhe jo jashte orbite si ne mendime dhe me llogjiken tende te nje filozofi tashme joadekuat.

  Pra ne muslimanet "religjoz " nuk e perkrahim kete parti sepse kjo nuk na sherben neve por i sherben duarve te fshehta qe duan te lozin me jeten nderin dinjitetin dhe te drejtat tona.

  Kete gje per partine kam dash ta them em pare ne forum per kete shiko dhe temen qe kam diskutuar me ate lexuesen!963 kur kam permendur qe ne kurriz te m,uslimaneve prietet dhe gjerqt te tjera te behen por se thashe per partine me shpresen se sdo ta formonin por ja doli e verteta ne shesh.

  PRa e theksoj se ne msulimanet kemi te drejte te formojme parti por ne sna intereson formimi i partise dhe kushdo qe formon parti islame i sherben duarve te shebimeve te huja qofte ato grek amerikane apo serbe ose italiane.Per kete te siguroj shume mire.

  Sa per emrat Halil dhe rexhep dhe emrat Muhamed el Baradej etj si keto kemi ngjuar shume por keto gjera i hajne vetem injorante si puna jote qe sdallojne dot te shiturit per pushtet dhe para me njerzit e ndershem dhe te sinqerte.

  Prandaj lexoje mire kete artikullin dhe mundohu ta biesh ne forum sepse ka shume dobi per ju.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 5. #25
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  Postuar mė parė nga Cyclotomic
  Dmth shkon tek shteti i huaj ku 98 % jane katolik dhe i thote atyre hiqni ju keto gjera se nuk dua une.


  ehhhh mire gomari qe na ngordhi tha ai po nuk na lene rehat dhe mizat

  Te kame thene qe me kujton disa grek ti.... greket nuk ju japin te drejtat Shqiptarve ne greqi kurse jashte greqie qe jane rreth 11 miljon grek ngjiren per te drejtat dhe kur ju shkelet ndonje e drejte flasin per te drejtat e njeriut

  Po ashtu dhe puna jote o Cyclotomic (qe na ciceroke ne forum me genjeshtra) ti aty ne amerik kerkon te drejtat e tya pike me pike si refugjat apo imigrant c'far do qofshe

  Ateher ty mor Cyclotomic tu dhimkerka kryqi ne Itali qe nje Musliman qytetar italjan kerkoj te hiqet nga shkolla publike hmmmm

  A nuk eshte e drejta e tyre te kerkojne kete dhe pse duhet te qendroj kryqi ne shkolla publike . Kur ka dhe nxenes qe nuk i perkasin ketij besimi

  si thua ti ?

  Ps Permbaju temes qe ke hapur dhe mos mu perdridh si ne c'do teme
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 14-03-2004 mė 14:00

 6. #26
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Altini dhe Fjala e Drejte.

  Meqe jeni intelektual duhet ta kishit kuptuar thelbin e shkrimit tim. Ai person i ardhur nga Siria nuk di cfar planesh mund te kete apo bashke me hoxhen e shkodres ne krye. nqs keta persona qenkan kaq objektiv do vi une i pari ketu te kerkoj falje, mirepo nuk eshte ashtu, pasi shifet qarte nga reagimet qe keni ju ketu ne forum e jo mo ata andeja. Per punen e Italise desha qe te theksoja qe eshte nej shtet qe i garanton cdo te drejte Muslimaneve madje dhe te hedhin Vatikanin ne gjyq. MUSLIMANET NE SHQIPERI NUK JANE TE PERSEKUTUAR MADJE AS NE EVROPE. DHE KY QE THELBI I SHKRIMIT TIM QE E KAPNI PERCIPTAZI DHE NE SIPERFAQE... SEPSE KAQ OBJEKTIVIZEM KENI , NUK JU VE FAJ. KY QE THELBI I SHKRIMIT TIM, MIREPO JUVE ... spo e them fare


  Muslimanet qe nuk e perkrahin kete parti jane po ata qe nuk shkojn ne xhamira dit per dite, jane po ata qe kane me tolerance se ju ketu. Po na ben thirrje per llogjike pa e ditur se cfar eshte fjala llogjike ne vetvete. Vazhdo sha e ofendo ti se mire e ke nisur. Ne fillim ju drejtove gjith forumit, e pe qe bere gabim dhe po e kap me mua tashti. Vazhdo te lutem, shaplos "intelektin" qe ke ketu ne forum.

  Un grek Altin? nga e gjete kete more i ururar? apo mbaruan argumentat dhe o burra fillojm me nofka tani. Nesje sje i ri me keto gjera ti, qysh kur kam ardh me ke qujt lloj lloj gjerash.

  Mire un grek sipas teje por ju car jeni? Vetem Shqiptar nuk jeni me keto mend ta kesh te sigurt kete gje.

  Cdo te mire,
  "Intelektuali dhe injoranti i mbaruar"
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 7. #27
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Me quajte gangsterr !
  E bere qe te te tregoj gangsterrllikun tim me fjale dhe presje , apo e bere sepse do detyrimisht qe te te shaj dhe ti prish bukurine kesaj teme ?

  E megjithate po te injoroj kesaj rradhe ! ( sepse vleresimin ta japin te tjeret qe lexojne )

  Tani pak sqarim :

  FEJA = cfaredo feje ne kete bote . Jo vetem myslimane . Jepi dum .
  Ti e ke vene re shpesh here , ose duhet ta kesh lexuar edhe ne postimin tim me lart qe une nuk jam i njeanshem . Kur diskutoj per fete , nuk mbaj krahun tend , apo te nje kristiani .

  Nese se ke kuptuar , kurre mos e kuptofsh !

  Ti meriton nje nickname qe te shkon shume per mendimin tim === Extremist ===

  Pse e them kete ? ...sepse nese fjalet qe ke shkruar ketu , kane te njejtin kuptim sic i perceptoj une , vetem po te ishim BUF nuk do e dallonim extremizmin tend.

  PS: Mos mu drejto tjeter here me gangsterr etj , sepse tregon veten te ulet shume. Une nuk jam gangsterr or cun . Ketu ne forum shpreh mendimin tim . Te pelqen apo jo ty , ajo eshte puna jote . Ama , mos ma drridh bishtin i kunadhe . Ketej me flet ne MSN dhe ketej me shkruan ne kete menyre .
  Jo mire djalosh !

 8. #28
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  Postuar mė parė nga Cyclotomic
  Altini dhe Fjala e Drejte.

  Meqe jeni intelektual duhet ta kishit kuptuar thelbin e shkrimit tim. Ai person i ardhur nga Siria nuk di cfar planesh mund te kete apo bashke me hoxhen e shkodres ne krye. "Intelektuali dhe injoranti i mbaruar"
  Kush je ti mor qe do paragjykosh njerzit ... E clidhja ke se ku ka mbaruar shkollen?

  Mua me vajti mendja dhe thash mos e djeg Cyclotomikun se ku ka mbaruar shkollen pastaj thash jo mo jo se seshte kaq i idjot po qenkam gabuar

  Ai ka mbaruar per hoxhe dhe shkollat e larta Islamike jane ne vendet Arabe ......
  psh nje prift shqiptar ortodoks shkon dhe mbaron shkollen ne greqi po ashtu dhe nje katolik ne itali .... por nuk do te thote qe keta kur te kethehen kane qellime ani shqiptare ....pra sipas fese qe i perkasin do te mbrojne te drejtat e tyre

  Cyclotonic un nuk te kame quajtur grek po dhe po te ishe nuk do beje me shume se nje grek ...menyra se si diskuton ke per ligj trojen .....por jo se je grek

  Sa per ate "Intelektual dhe injorant i mbaruar" ketheje koken majtas dhe djathtas po pe mamin dhe babin thuaju atyre kaurr i piste dhe i pa bese

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-10-2003
  Mosha
  49
  Postime
  156
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  partia islamike shqiptare shume qesharake, po ju o vellezer dhe motra nuk e vereni se kjo iniciative eshte nga fryma e shpirtit te shenjet ,e cila fryme do veje ne peshore frymat e 90% te muslimaneve qe jetojne ne trojet e tyre,nje propozim per muslimanet ne keto situata, qeshuni se peshorja nuk do te tregoj saktesisht peshen e frymes.Hyrja ne evrope prap qesharake ,po thuaj bre burre o do mendosh si une (Krishtere) dhe do jetosh si shtaze , o do ju mbysim si shtazet, po ju nuk keni sy ,nuk e shifni qe europa po mundohet te dale prej lekures shtazarake ,dhe ju deshironi te futeni aty,jo o bura jo ,do jetojme dhe mendojme shqip,do marim fryme shqip,dhe do vdesim ashtu siq ka hije njeriut,,,,,,,,,,,,

 10. #30
  ketu Maska e Redi
  Anėtarėsuar
  29-03-2002
  Postime
  859
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Perse disa persona fetare kerkojne formimin e nje Partie Politike?

  Feja ka te beje me te tjera gjera dhe jo me politiken. Ata qe hidhen perpjete si me demek te indinjuar qe kjo formimi i kesaj partie shikohet me skepticizem duhet te shohin vetvete ne pasqyre cdo mengjes.

  A do ta mbeshtesin ate kete lloj partie? Ne rast se duhet te falen para Zotit te tyre, perse kerkojne qe ta ngaterrojne me politiken?

  Ne princip mendoj qe perderisa ne Shqiperi ekziston Partia Komuniste, mund te ekzistoje dhe Partia Islamike, por qe nuk duhet kurrsesi qe te emerohet Memedheu.

  Kjo eshte nje Fjale teper e madhe qe asnje Parti nuk mund ta perdhose duke e mbajtur si Emertim.

  Memedheu nuk perbehet vetem nga myslimane, por nga dhe nga shqiptare te feve te tjera e mbi te gjitha asnje nuk e ka ekskluzivitetin e perfaqesimit te te gjithe Shqiptareve.

  Partia Islamike le te mbroje te drejtat e 50% te Shqiptareve dhe 50% tjeter tja lere Zotit, pasi ndryshe nuk ka se cfare te beje se do te dale nga shtrati i vete.

 11. #31
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Redi!!
  Pėr tė mos e ngatėrruar njėrėn ideologji me tjetrėn,duhet tė kemi tė qartė se politika me ideologjitė e saj shprehen nėpėr salla tė ēfarėdoshme,ndėrsa ideologjitė fetare kanė tempujt e tyre dhe nuk mundet tė psallten nė ēdo vend.
  Tė gjithėve na ēudit fakti qė edhe ti sjell kėtu:
  PĖRSE FETĖ DUHET TĖ MERREN ME POLITIKĖ pėrderisa dihet qė ATO janė pėr qetėsimin e shpirtrave tė trazuar dhe jo pėr nxitje ,siē ėshtė politika???
  Mund ta shpjegoni ju MBROJTĖSARABĖ pėrse mbėshtesni formimin e njė PARTIE FETARE?????!!!!!A e argumentoni juve dot pėrse krijohet kjo parti??
  ADMINISTRATOR1

 12. #32
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  36
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ju pershendes nje here ne fjalimet e zjarrta qe paskeni hapur
  Edhe pse temat e shtypit Shqiptar s'para me terheqin shume per informacionin e "sakte" qe kane, do ti lidh dy shkronjka

  Filani kerkon te themeloje nje parti te re. Para se te filloni te nxirrni zjarrin qe ju vlon ne gji duke numeruar terroristat, alkaidasit, ekstremistat e me the te thashe vendosini ato gjysllyke mbi hunde e vieni ne pune mehallen e siperme.
  Ne rradhe te pare mendon njeriu dhe thote per ke do diskutoj, per gjykaten e cila duhet te jape pergjigjen, apo per filanin qe do ta krijoje.
  Pasi i ve damke kesaj pune thote, gjykata s'duhet ta pranoje se keshtu keshtu dhe fillon shifet programi qe filani do paraqesi se pa program gjykatesit te percjellin qe ke dera, shifet ligji cfare kriteresh ka, nese ligji thote qe s'pranohen nuancat fetare atehere sa do zbatohet ky ligj nga keta gjykates. Sa mire do gjykojne keta gjykates etj.
  Pastaj nese doni te beni "thashetheme" per filanin qe do ta themeloje edhe kjo mund te quhet deri diku pjese diskutimi. Edhe fillon na tregon dikush qe e ka njohur edhe thote keshtu e keshtu.
  Keshtu diskutohet dhe nuk hidhen fjale boshe drejt njeri tjetrit.
  Personalisht mendoj qe ata Myslimane qe i kane thene jo-ne kesaj partie ate jo-ne ta bejne me germa te medha. Feja Islame nuk ka nevoje te perlyhet ne ingranazhin e piste (te pakten tani per tani) te politikes Shqiptare.
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

 13. #33
  ...
  Anėtarėsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  E kam ven re qe nga keto tema nuk del ne pah asnje gje vec perfundon ne fund me komplimenta te ngrohta per njeri tjetrin. Prandaj jam terhequr njeher e pergjithmone. Per nje gje me vjen shume keq . Pse jeni te betuar te luftoni Islamin? Ne kemi fene tone dhe do te vdesim ashtu inshallah, ska burre nene ta ndryshoje ate pune. Ju keni fene tuaj, vete e dini. Pse skam pare nje teme qe thote krishterim keshtu e ashtu. Asnjehere. Sejcili ben si gjykon vete. Gjykimi i mbetet zotit. Por gjithmone, shikoj terroristat myslymane, qarqet islamike, ujku, cakalli myslyman, ariu.....Bin Ladeni bla bla bla. Ca keni mer? Nuk jemi terrorrista ne jo. As nje terrorrist kurre nuk mund te perfaqesoj islamin.

  P.S: Na duhet me shume paqe me njeri tjetrin.
  HOLLAND...

 14. #34
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Mire e ke Del Monako... por paqja do ekzistoj kur fjala "NE" mos te perfaqesoj vetem fene Muslimane por te gjithe kombin Shqiptar... pa dallim krahine feje dhe ideje.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 15. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  Postuar mė parė nga AsgjėSikurDielli
  Jo more? Nuk e dija kete une! Komuniteti ORTODOKS, ka Janullatosin si anetar te komisionit qe 'shkrojti' Kushtetuten qe eshte ne fuqi, e s'ka nevoje per parti politike, se sic e dime te gjithe tani, partia nuk ta bjen fuqine, po aleanca me te fortet. A i njeh te fortet? Ke disa vite qe po permend "ikjen" e tyre, e "renien" e tyre, e as afer nuk eshte bile.
  Haxhi Qamili eshte figura me e shquar e dale dhe mbeshtetur nga kleri islamik ne vend. Kur patriotet shqiptare shpallen Pavaresine nga TURQIA ne Vlore, Haxhi Qamili ne krye te disa trimave te tij te Shqiperise se mese beri kunder-revolucion kunder pavaresise dhe pro-Turqise ne vend.

  Qe te kuptosh se pse Baleta e kompani jane Haxhi Qamilet e shekullit te XXI eshte fare e thjeshte, mjafton te lexosh shkrimet e tyre. Kur shqiptaret ne mase e shprehin deshiren e tyre per te pare nje Shqiperi te integruar ne Europe, Haxhi Qamili demaskon gjithcka Perendimore, e gjithcka kombetare, qe nga 500 vjetet e pushtimit turk e deri tek kreret e komuniteteve te krishtera ne vend, qofshin katolike apo te orthodhokse. Por nuk sulmohet vetem kreret e komuniteteve fetare, sulmohene dhe Kadare, Berisha e kushdo qe del ne popull e te mbroje orientimin Perendimor te Shqiperise qe e largon Shqiperine nga Lindja.

  Shume shpesh i permend Haxhi Qamilet, po nuk e di pse? Haxhi Qamili nuk po kerkon ta grabis Epirin, po komuniteti 'orthodhoks' ne krye me Janullatosin, te cilin ky komunitet, e ka driten e 'Zotit' e shpirtin e Aleances (me te fortet, mos harro). Kush eshte Haxhi Qamili ne krahasim me nje anetar komisioni qe 'shkrojti' Kushtetuten e nje shteti, e qe pretendon, te jete njeri i Zotit, e prift? Muhabet, se jo mahi.
  Hiresia e Tij Janullatos, edhe pse eshte njeriu me pak i ekzpozuar ne media dhe politiken shqiptare, eshte personi me i sulmuar nga Haxhi Qamilet e shekullit te XXI. Sulmet ndaj Janullatos nuk jane vetem sulme ndaj nje personi, jane sulme per gjithe komunitetin orthodhoks shqiptar qe vine nga njerez te ulet e djallezore. Janullatos akuzohet se eshte grek dhe punon per te keqen e interesave shqiptare, edhe pse ne 1997 ishte ai Janullatos qe doli ne mediat greke per ti apeluar popullit grek qe te ndihmoje me ndihma ekonomike refugjatet e luftes se Kosoves. Kampi i refugjateve ne Tirane i sponsorizuar nga KOASH ishte kampi i fundit qe u mbyll ne Tirane. Janullatos sulmohet pasi ai vuri ne vend me sukses Vullnetin e Perendise, ringjalljen e Kishes Orthodhokse shqiptare. Nese 12 vjet me pare kleriket shqiptare numeroheshin me gishtat e dores, sot Janullatos eshte i rrethuar me plot prifterinj shqiptare qe ne momentin e duhur do te marrin drejtimin e KOASH.

  Por sulmet nga Haxhi Qamilet nuk kane per te pushuar ndonjehere edhe kur Janullatos te largohet nga Shqiperia pasi keto sulme jane si puna e atyre njerezve qe i tremben se vertetes dhe i largohen asaj si djalli eres se thimiamit. Nuk jane besimtaret orthodhokse ata qe mbajne fene e pushtuesit 500 vjecar. Besimtaret Orthodhokse Shqiptare mbajne fene e Gjergj Kastriotit, Heroit tone kombetar qe luftoi Turqine dhe mbrojti lirine e popullit te tij dhe mbare botes perendimore. Prandaj urrejtja, sulmet dhe kercenimet vine gjithmone nga komuniteti islamik ne vend.

  Ate me ushtrine turke, e sajove shpejt e shpejt? Se mesa e di une, dhe e gjithe Bota, zgjedhjet i fitoi Partia e Drejtesise dhe Prosperitetit, e udhehequr nga Tayyip Recep Erdogan. Ai sot eshte Kryeminister i Turqise, bile bile, nen udheheqjen e tij, Kuvendi Turk, miratoi nje numer paprecedent ligjesh liberale, dhe nen udheheqjen e tij, po diskutohet per nje bashkim te Qiprose, e sot u hap Shkolla e Pare Kurde, e financuar nga shteti?! Sot me afer se kurre eshte Turqia te hyje ne BE, dhe vendi e administrata ka kaluar reformen me te madhe e me te rendesishme e pozitive qe nga koha e Ataturkut, e ti thua se, qeveria e ushtria i anuloi zgjedhjet?! Po cila qeveri, kur qeveria ishin vete keta?! (...)

  Peralla grash. [/B]
  Si Turqia edhe Egjipti kane parti islamike qe marrin pjese ne zgjedhje dhe kane nje program fetar qe nuk njeh shtetin laik por njeh shtetin islamik te ngritur mbi Sheria, ligjin islamik. Vellazeria Islamike ne Egjip dhe partite islamike (me shume emra) ne Turqi kane qene dhe vazhdojne te jene nen monitorimin dhe trysni te brendshme dhe te jashtme pasi shihen si kercenim per demokracine turke dhe vete rolin e Turqise ne arenen nderkombetare. Erdogan qe drejton nje parti me rrenje islamike por jo me program islamik, iu desh qe te mohonte te shkuarren e tij me qendrime radikale islamike, ne menyre qe te qetesonte kritiket e tij si ne vend edhe ne Perendim. Lexoje ketu "perallen" e Albos qe e ka publikuar edhe CNN.. Lexo edhe lajmin 3 vjet me pare se si shteti turk mbylli me ligj nje parti islamike "Partine e Virtyteve" BBC.

  Une e pershendes krijimin e nje partie islamike ne Shqiperi edhe pse mendoj se ajo eshte nje njolle e zeze per Shqiperine dhe interesat tona kombetare. E pershendes per faktin e thjeshte se prezenca e nje partie te tille do te ndaje radikalet islamike ne Shqiperi, nga besimtaret e thjeshte muslimane qe besojne ne nje Shqiperi me shtet laik dhe te integruar ne Europe. Do ndaje sharpin nga sheqeri.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 16. #36
  i thare
  Anėtarėsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  50
  Postime
  384
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pershendetje!

  Temat me nacionalizem fetar nuk me kane pelqyer ndonjehere sepse kalojne direkt ne anarshi.
  Por kesaj rradhe ndieva nje gezim shume te madh kur vellezerit tane te nje gjaku kane ndermend te krijojne nje parti Islamike.
  Per mua ngelet gjeja me mend qe besimtaret myslimane kane ndermarre per te miren e tyre dhe te kombit shqipetar.
  Rregjimi kukull i Enver Hoxhes shkaterroi te gjitha xhamiat shqipetare me pretendimin se jemi popull laik por me kete veprim Hoxha vetem rrenoi kombin shqipetar.

  Shqipetaret e besimeve te tjera nuk duhet te behen katalizatore te bindjeve te tyre perkundrazi ata duhet te respektojne shumicen e popullit qe i perket besimit muhamedin.
  Demokracia per te cilen kemi nevoje, nuk duhet te shfrytezohet per qellime te erreta antikombetare.
  Neqoftese pergjate kolonizimit te kombit tone ne peseqind vitet e kaluara nga pushtuesit osmane si dhe me ndihmesen e tyre te dhene nga arrnautet shqipetare ne dem te pakicava etnike shqipetare te besimit orthodoks dhe katolik, sot ne duhet te tregohemi jashtezakonisht tolerante, dhe te bindim shqipetaret e besimeve te tjera se te gjithe jemi shqipetare dhe jo turq apo arabe dhe greke apo si na shkon ne mendje neve dhe se ne na perket e ardhmja.

  70% e popullit mysliman duhet te kete nje parti te sajen e cila te perfaqesoje popullaten myslimane dhe qe ne paltforme te saje te kete prosperimin dhe integrimin e popullsise me popujt e tjere te Ballkanit dhe Orientit.
  Civilizimi i kombit shqipetar vjen vetem nga Orienti nga ai vend ku lindi demokracia, matematika, nga ai vend ku myslimanet i dhane mjaft botes se Orientit dhe gjithashtu duke ditur se ne shqipetaret kemi nje miqesi te lashte me popujt e orientit, ne do te arrijme te sigurojme "arin e zi"per te cilin kemi nevoje aq shume.
  Partia Islamike duhet te krijohet menjehere dhe te zere vendin e saj te merituar ne parlament, ne BE, ne Konferencen Islamike , ne organizata te ndryshme boterore dhe te jete partia e Vertete per te miren e popullit mysliman.

  Ky eshte lajmi me i mire qe kam lexuar per kete muaj dhe gjate gjithe ketyre viteve.

  Pune te mbare partise se perfaqesimit te myslimaneve dhe inshalla i fiton zgjedhjet ne 2005.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lis : 15-03-2004 mė 00:22
  "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

 17. #37
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Pershendetje lis,
  Shkrimi i pare objektiv dhe pa te shara qe shoh njerezit e besimit Muhamedin ne forum(me ne fund ka dhe njerez pa paragjykime).

  Enever Hoxha sa per shenim... ishte Musliman, dhe nuk shkaterroi vetem xhamiat por ktheu edhe Kishat ne palestra ku luante rinia, i futi dhe nje te lyer te bukur veprave kishtare qe tregonin origjinen e kombit dhe pastaj e shpalli shtetin laik.

  Duke qene qe edhe merrem me matematike.. ajo nuk ka lindur as nuk eshte shpikur nga gjikund. Matematika zbulohet, eshte koncept i larte qe zbulohet dhe jo qe shpiket nga dikush. Nuk dua te futem thelle ne keto debate, por ky zbulim ka ndodhur ne egjiptin e lashte dhe ne Greqine e lashte me kulmin e tij me Arkimedin dhe me librin Elementet te Euklidid. Me konceptin mbi infinitin dhe zeron te Zenos e keshtu me rradhe. Merita e matematicieneve Musliman qe erdhen shume me vone qe ajo e futjes se konceptit te zeros dhe infinitit gje qe Zeno e kishte bere gati 1000 vjet me pare por u vra nga Pitagora dhe ndjekesit e tij. Vendet e Matematikes sot e kesaj dite mbahen 1) Gjermania 2) Franca 3) Anglia 4) Rusia.

  E dyta, sa per orientin me shume nga kush do tjeter ka dhene Perandoria Bizantine, qe kur u shkaterrua dhe u dhunua te gjithe shkollaret erdhen ne Evrope, dhe u vendosen ne Gjermani duke nisur dhe ate periudhe qe njihet me emrin e Helenizmit Gjerman apo Idealizmit Gjerman. Qe pra Perandoria Bizantine qe ka patur ne krye nje nga perandoret me te famshem ne boten antike si Anastasius I, Justin I dhe se fundi Justinianin dhe ligjet e tija te famshme.

  Per mos thene pastaj dhe per Skenderbeun se si i ktheu krahet turqise dhe luftoi me ta. Sot e kesaj dite po te shkosh ne Rome do gjesh dhe heroin tone kombetar tek sheshi i Romes me nenshkrimin e Mbrojtesit te fese Kristiane. Prandaj kur flasim per historine para 100 vjetesh eshte mire te kemi parasysh se kush kemi qene... nqs dikush i kundershton keto gjera eshte e kote pastaj qe te shkruajm ne kete teme dhe te themi se jemi Shqiptar ne te njejten kohe.

  Populli Muhamedin ka gezuar gjithmone rrespektin, Shqiperia gjithmone eshte para me zili nga bota per tolerancen e madhe fetare qe ka, ne nje vend ku i behen vizita njeri tjetrit per festat e ndryshme fetare pa dallim feje, ne nje vend ku Hoxha del dhe flet ne mengjes dhe kembanat e kishes tingellojn pa asnje te keqe.

  Kur flasim per historine, kemi parasysh kthimin e dhunshem qe eshte bere. Ky kthim nuk pranohet nga disa Muslimane dhe pranohet nga te tjera. Pak rendesi ka, le te themi qe Shqiptaret jane kthyer per qef. Perseri akoma duhet te kemi parasysh qe kur flasim per historine e hershme ndryshon krejtesisht puna, vetem se 70 % jane Musliman tani, kjo nuk do te thote kurrsesi qe Shqiperia ka qene gjithmone Muslimane. Ketu pra biemi ne disa labirinthe shume te rrezikeshme pasi po ndryshojm historine tone me duart tona, ajo histori qe na lejon te themi se Kosova (qe eshte 90 % Muslimane) na perket neve, e keshtu me rradhe.

  Mirepo keto kohet e fundit Shqiptaret i ka kapur halli i madh te kthehen ne "tradita" ne vend qe ti shtrohen punes. Se per car traditash e kane fjalen un akoma spo e marr vesht... ato para 100 vjetesh apo ato te hershmet qe kemi qene gjithmone?

  Cdo te mire
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 15-03-2004 mė 02:12
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 18. #38
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  35
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Postuar mė parė nga Jamarber
  Normalisht shteti dhe feja duhet te jen katerciperisht te ndarer,dhe kjo ndodh ne te gjitha vendet demokratike ne bote.
  Vetem ne shum vende arabe feja dominon shtetin ,dhe ketu duket qarte edhe zhvillimi ,perparimi dhe integrimi i ketyre vendeve me boten e zhvilluar e demokratike.
  Derisa nuk kemi ne dore programin e kesaj partie,nuk kemi emrat e njerezve qe do ta kryesojne,si dhe nuk shohim e prekim menyren e aktivitetit te saje,nuk mund te themi shum per kete qeshtje.
  Eshte e vertete qe ne europe e bote ka shum parti demokristiane disa prej tyne edhe ne pushtet,ne kualicion siē eshte sot ne Itali pore keto parti nuk kan noj lidhje te forte me vatikanin apo me qarqe fetare dhe ne programet e tyre nuk shprehin asgja fetare,dhe ketu duhet tye bajm kujdes,e mos i ngaterrojm gjerarat siq ne nje far menyre i beri qorbe dhe Albo.
  Ne bote zoti Albo ka parti demokristiane,dhe jo parti demokristiane katolikee demokristiane ortodokse,dhe sa per dieni askush nuk ju ka ndaluar ta krioni nje parti demokristiane,pore duhet bere shum kujdes ekjo parti mos te komandohet nga qarqet Greke antishqiptare dhe te zbatoj ca kritere qe po i shkel kisha ortodokse.
  pikerisht dhenia e meshes ne gjuhen greke per ore te terea ka qen nje akt jokomtare per kush i thote vetes patriot e SHqiptare,me rastin e krishtlindjeve.
  per mu mund te krijohen shum parti se demokracia e permban,pore gjithēka ekstremiste dhe gjithēka joshqiptare do demtoje se tepermi vendin tone.
  pershendetje
  Ej a nuk me tregon se ne cvend arab na dominoka feja??/
  a e di ti more se muslimani shqiptar eshtte me i lire te praktikoje fene se nje musliman qe jeton ne vendet Arabe???
  Injoranca nuk zhduket me top

 19. #39
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  35
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Ndersa per partine e re:
  Me qene se ne shqiperi ka diku 70 e me shume parti e spo prishin pune se kuptoj pse prishka pune nje parti Islamike???/
  pak e cuditshme kjo apo jo? Ne nje shqiperi me 75%muslimane prish pune partia Islamike ndersa parti te tjera si Omonia me tendenca Greke dhe Partia domokristjane duhet te jene pasi ndihmojne ne frymen e bashkepunimit!!!!
  Mendimi im eshte ky: Po te verejme alfabetin tone shkronjat fillojne: A b c ....... E DERI TEK zh apo dini edhe me tutje ju???
  Muslimani shqiptar duhet te ndergjegjesohet se kane rradhe punet, thuhet abc dhe jo a g zh pra Fillimisht duhet te qartesohet nje here se kuish eshte Islami, Shqiptaret duhet te dijne se cperfaqeson identiteti i tyre si muslimane qe jane, me pas te shikohet se ne shume venda popullsia shqiptare nuk ka kuadro fetare, nuk ka xhami, nuk ka literature.....
  Se kuptoj pse te gjithe vrapojne tek kolltuku menjehere?? perse nuk mendon dikush per keto probleme???
  Pastaj dakort kjo parti do kerkoje vote nga muslimanet por cka bere per keto muslimane kjo parti??? e dyta nese do kete sukses te marre zgjedhjet cfare do ti ofroje ketij populli??
  Pra mendimi im eshte i qarte partia Islamike shqiptare eshte nje hap i nxituar pasi edhe nese do te kete sukses kjo parti nuk do jete ne gjendje tju jape shqipetareve ate cka ata kerkojne dhe ate cka ajo kerkon apo qe ka qellim tju jape. Punet kane rradhe.

  Sa per Janullatusat dhe bandat e tyre spo nxjerr me gje pasi kam neveri.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INDRITI : 15-03-2004 mė 03:53
  Injoranca nuk zhduket me top

 20. #40
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga INDRITI
  Ndersa per partine e re:
  Me qene se ne shqiperi ka diku 70 e me shume parti e spo prishin pune se kuptoj pse prishka pune nje parti Islamike???/
  pak e cuditshme kjo apo jo?
  A mundesh ti INDRIT tė mė shpjegosh,se me ēfarė merret njė parti sot??
  Gjithashtu a mundesh tė mė shpjegosh me se merret njė fe sot??
  Pra a mundesh tė mė gjesh njė tė pėrbashkėt, midis partisė politike dhe islamit??
  Sa pėr Janullatosin,jam njė nga mijėra ORTHODHOKSĖT shqiptarė qė duan largimin e tij,sepse pėrbėn shkelje tė ligjeve tė kishės Autoqefale Shqiptare.Ē'ti bėsh?!
  Sala na e la peshqesh.Por.......edhe qė tė vijnė njerėz qė kanė studjuar nė Damask e me mjekra si tė Bin Ladenit e tė na mburren pėr SHQIPTARIZĖM ,kjo nuk gėlltitet fare.Gjėmb i gjallė ėshtė.
  INDRIT duhet ta dish patjetėr se FEJA ėshtė e NDARĖ nga POLITIKA.
  Pra nuk duhet tė ēuditesh,pėrse kaq shumė shqiptarė ngrenė zėrin kundra partive tė tilla tė tipit NAZIST.Dhe numuri i myslimanėve nė Shqipėri sot,nuk ėshtė mė 75%(sepse 68% ishte nė 93) por pothuaj shifrat shkojnė 50-50%.Kthime nė origjinė tė shqiptarve gjatė kėtyre 10-12 vjetėve tė fundit,po bėhen nė masė tė madhe.Shifrat e tua janė thjeshtė tė marra nga propaganda fetare dhe nuk kanė aspak saktėsinė dhe asnjėanėsinė e statistikave zyrtare.

  Pastaj tek e fundit si do ta thėrrisni me iniciale kėtė parti ??

  P.I.S.??

  Si shumė shėmtuar duket!!

  ADMINISTRATOR1
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Administrator1 : 15-03-2004 mė 08:07

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
  Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Shumėllojshmėria e partive politike!
  Nga YoUGoTNoGaMe nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-04-2009, 04:53
 3. Letėrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
 4. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •