Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8

Tema: Butrinti

 1. #1
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Butrinti

  Rikthehet mrekullia e arkeologjisė shqiptare
  “E pashė veten pėrpara Trojės nė miniaturė” u shpreh Enea, sipas Virgjilit, kur hyri nė fillim nė qytetin antik tė Butrintit. I vendosur nė Shqipėrinė e ditėve tė sotme, ky thesar arkeologjik nuk u pėrdor si tė ishte njė vend i padukshėm gjatė pjesės mė tė madhe tė mijėvjeēarit tė kaluar.

  Por ky vend, dikur i quajtur “mė pak i njohuri, i frekuentuari dhe i ndoturi” i tė gjitha vendeve klasike nė Mesdhe, prej njė studjuesi britanik tė njohur tė Bizantit, tani e sheh veten nė mes tė ri-zbulimit.

  Arkeologjisti Riēard Hoxh thotė se Butrinti “ia dedikon ēdo gjė Musolinit.” Mė 1924, Duēja, duke dashur tė paraqitet si zbuluesi i ri i Romės, ngarkoi Kontin Luixhi Maria Ugolini, njė fashist tė ri, historian tė lashtėsisė, pėr tė rizbuluar gjurmėt e heroit tė Virgjilit. Ugolini gėrmoi nė njė masė mbresėlėnėse, duke zbuluar shumė prej mrekullive tė rajonit, pėrpara se t’i dorėzohej malarjes nė moshėn 41 vjeēare.

  Gjatė regjimit autoritar tė Enver Hoxhės, kjo zonė ishte jashtė mundėsive pėr shumicėn e shqiptarėve dhe puna u ngadalėsua nė mėnyrė tė konsiderueshme. Por kur Shqipėria ri-hapi kufijtė e saj mė 1990, gėrmimet rifilluan nėn kujdesin e Fondacionit Butrini, tė krijuar mė 1993 nga Lordi Rothsēailld, njė bankier britanik dhe Lordi Seinsberi i Preston Candover, njė sipėrmarrės tregjesh tė mėdha. Fondacioni drejtohet nga Sėr Patrik Feiruedhėr, njė ish-ambasador nė Shqipėri dhe Itali; ai financohet kryesisht prej Dejvid Pakard, trashėgimtar i pasurisė sė Hewlett-Packard.

  I braktisur nė masė gjatė sundimit tė Hoxhės, Butrinti ėshtė bėrė tėrheqja mė e madhe turistike e Shqipėrisė, qė prej ri-hapjes sė tij. Mė 1996, ai priti 20,000 vizitorė. Megjithatė, turizmi u pakėsua mjaft pas vitit 1997, kur vendi u dėmtua prej rėnies sė skemave ekonomike piramidale, duke e zhytur shtetin nė kaos. Por pushuesit janė duke u kthyer ngadalė, me parashikime pėr kėtė vit pranė niveleve tė vitit 1996.

  Vendi besohet tė datojė tė paktėn nė shekullin e 8tė p.e.s. Njė teatėr i ruajtur nė mėnyrė fantastike, qė daton prej periudhės klasike tė vonė tė viteve 300-200 p.e.s., ende pėrdoret edhe sot, ku shqiptarėt organizojnė veprimtari qė shkojnė qė prej konkurseve tė bukurisė deri nė festivale folklorike, sipas njė artikulli tė kohėve tė fundit nė Economist. Njė mur tjetėr i tė njėjtės periudhė mban emrat e banorėve tė qytetit.

  Nė ndėrrimin e mijėvjeēarėve, qyteti iu dorėzua romakėve, tė cilėt ndėrtuan njė pallat madhėshtor me njė dysheme tė pėrpunuar me mozaikė. Ai shėrbeu si njė vendqėndrim i krishterė nė shekullin e 6tė, dhe pagėzimorja e tij e madhe, njė prej mė tė mėdhave nė Mesdheun lindor, ekziston akoma. Qyteti ishte pjesė e perandorisė sė Venedikut nė shekullin e 15tė dhe u pushtua prej francezėve mė 1789.

  Megjithatė, jo tė gjithė janė tė entuziasmuar prej famės nė rritje tė Butrintit.

  Entuziastėt janė tė shqetėsur se vėrshimi i dollarėve tė turistėve do tė shuajė shqetėsimet e ruajtjes sė bukurisė natyrore tė rajonit. “Zhvilluesve tė uritur po u shkon goja lėng prej mendimit tė njė Korfuzi tė ri,” paralajmėronte artikulli nė Economist. Plane pėr njė kazino, disa fusha golfi dhe njė numėr hotelesh janė propozuar gjatė viteve tė fundit. E ardhmja e kėsaj zone ėshtė bėrė njė ēėshtje e ndėrlikuar, me njė numėr tė pafund grupesh, qė shkojnė qė prej agjencive tė ndihmės dhe fondacioneve tė huaja tek zyrtarėt vendas, arkeologjistėt dhe sipėrmarrėsit, qė konkurrojnė pėr tė vendosur shenjėn nė zhvillimin e saj.

  Por nėse kjo vorbull interesash tė posaēme mund tė gjejė njė mėnyrė pėr tė inkurajuar turizmin duke ruajtur bukurinė mbresėlėnėse tė rajonit, Butrinti mund tė shėrbejė edhe si njė pėrfitim ekonomik, edhe si nje thesar kulturor gjatė viteve tė ardhshme.

  marre nga,
  (Economist - 16/08/01; Arkeologjia - 14/01/01; Fondacioni Butrinti )

 2. #2
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pamje nga objektet ...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Foto e Gjimnazit Romak ndertuar nga perandori Cezar August pasi e pushtoi qytetin ne shekullin e 2 p.e.s.
  Romaket rindertuan muret mbrojtese te qytetit, ndertuan nje ujesjelles (aquaduct ) si dhe disa ndertesa te tjera.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #4
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Gjimnazi nga brenda ...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 5. #5
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pamje e Baptizer-it ( vend pagezimi )
  Ndertuar ne shekullin e 3-te pas eres sone dhe perbehet nga 16 kollona graniti te cilat dikur mbanin siper catine e nderteses.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #6
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kollone e stilit jonian ne rrenojat e Butrintit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #7
  i ELBASAN-it Maska e mullaymeri
  Anėtarėsuar
  23-08-2002
  Vendndodhja
  BOLZANO/BOZEN - ITALI
  Mosha
  51
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Dea

  Po si ore te bekuar nuk keni vene akoma koken e ēupes se Butrinti-t. Mungesen tuaj po e plotesoj une.
  Dea e Butrinti-t u zbulua nga arkeologu italian Luigi Ugolini ne vitin 1928. Qe prej asaj kohe deri ne vitet '80 ishte ne nji muze te Romes-Itali. Tani ndodhet e ekspozuar ne Muzeun Kombetar ne Tirane.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mullaymeri : 06-09-2002 mė 12:42
  "Arbeit Macht Frei"

  *****************************
  WE DON'T NEED ANOTHER WAR !

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Anėtarėsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Butrinti ,ose Buthrotum u themelua nga princi Trojan Enea ,i cili ne udhtimin e tij legjendar drejt perndimit pas shembjes se Trojes
  ( 1200 pk ) sakrifikoi nje dem ne hyrje te Butrintit per aprovimin e Zotrave per nje hyrje pa -rrezik ne Epir .
  Gj t m .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Tema tė Ngjashme

 1. Rupert Smith, drejtori I fondacionit “Butrinti”Nė Butrint, emėrime politike
  Nga Shijaksi-London nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-04-2007, 14:07
 2. Butrinti, mes dhjetė mrekullive qė s’duhet humbur
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-07-2005, 02:58
 3. Butrinti 2000 - Fest. Ndėrkombėtar i Teatrit
  Nga dodoni nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-09-2004, 01:12
 4. Butrinti
  Nga Redi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 09-08-2004, 13:55
 5. Butrinti: Historia dhe identiteti shqiptar nga R. Hodges
  Nga dodoni nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-04-2003, 19:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •