Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
  1. #1
    Brasil Pentacampeņn ! Maska e inter_forever
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Vendndodhja
    itali / modena
    Postime
    5,443

    Uji ne dietat qe perdoren !

    E hapa kete teme per te marre disa mendime lidhur me dietat qe perdoren per te arritur nje forem te kenaqshme te trupit.E sidomos per perdorimin e ujit ne keto dieta.
    Une personalisht jam marre dhe merrem me sport dhe asnjehere nuk kam pas probleme mbipeshe .
    Ka 1 jave qe nje shoqa ime shkoi tek nje dietologe dhe ajo i rekomandoi nje diete ku eleminohej plotesisht '' BUKA '' e disa ushqime te tjera.
    Ajo ha vetem MISH apo PESHK te shoqeruar me SALLATE.
    ''Pi uje - i tha dietologia . Se vetem mire te ben.''
    A eshte e vertete qe duhet pire shume uje ? Duhet pire edhe atehere kur nuk te pihet ?? Nuk sjell probleme pirja ne sasira te medha ??
    Une kam degjuar qe personat qe organizmi u kerkon shume uje kane probleme me shendetin , pra vuajne nga ndonje semundje. A eshte e vertete kjo ?
    Faleminderit ...Gjithe te mirat...
    Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-08-2002
    Postime
    24
    Eshte shume e vertete qe uji eshte nr 1 neper dieta. Nqs do te humbesh disa kile pi te pakten 2 litra uje ne dite. Edhe dieta qe ajo shoqja jote po ndjek eshte qe ha sa me pak carbohydrates dhe shume proteina me ane te mishit dhe seafood. Eshte nje nga dietat me te mira tani per tnai, kam degjuar shume veta qe po futen ne kete diete.

  3. #3
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Atė dietėn e shoqes tėnde e kam ndjekur dhe unė, dhe kam humbur rrotull 25lbs.... afėrsisht 12kgs..
    S'humb dot mė se kam arritur peshėn qė do kem pėr jetė. Nuk humb & nuk vė dot mė peshė.
    Megjithatė, doja tė thoja, mos mbani shumė shpresa tek uji pasi unė qė pi 1 gallon nė ditė (3.8 litra) s'kam parė asnjė ndryshim. Tė keqe s'besoj se bėn uji, pasi uji s'ka asgjė brenda... vitamina, shėndet, etj. etj.. Hyn e del, e kaq.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  4. #4
    Hakmarrese
    Anėtarėsuar
    07-05-2002
    Vendndodhja
    Ne vednin me te pershtatshem
    Postime
    75
    Uji asht shume i rendesishem, ne te gjitha dietet qe mund te mbash pasi ben hidratimin e organizmit. Gjeja tjeter qe do rekomandoja per kedo qe deshiron te kete nje lekure te mire eshte te pini sa me shume uje, pasi e mban fytyren gjithnje te hidratuar dhe te fresket

  5. #5
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Gjithnje degjon nga doktoret se duhen pire 6-8 gota me uje cdo dite por nje studim qe lexova para disa javesh thoshte se nuk eshte e nevojshme te konsumosh kaq shume uje dhe mjafton te pish kur te kesh etje. Njeriu konsumon plot uje nga ushqimet, sidomos frutat e perimet.

    Sic eshte permendur me lart, uji te ben mire per lekuren dhe nuk mendoj se ka ndonje gje te keqe. Per dietat rekomandohet shume uje qe te ndihesh i ngopur dhe te mos hash shume buke.
    Edi

  6. #6
    Brasil Pentacampeņn ! Maska e inter_forever
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Vendndodhja
    itali / modena
    Postime
    5,443
    Ju falenderoj te gjitheve per pergjigjet !
    Mendoj qe duhet kujdes ne perdorimin e dietave te ndryshme. Keshillat e dietologeve ose mjekeve jane te
    domosdoshme para fillimit te nje diete. Gabimi me i madh qe behet eshte kur per tu dobesuar shume njerez rrallojne te ngrenin , pra hane shume pak . Ose kalojne dreka apo darka pa ngrene me mendimin se do dobesohen , duke harruar qe shpesh ka mundesi qe kalohet ne semundje si anoreksia ose bulimia.
    Ju faleminderit ...gjithe te mirat.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga inter_forever : 08-03-2004 mė 16:22
    Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

  7. #7
    Brasil Pentacampeņn ! Maska e inter_forever
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Vendndodhja
    itali / modena
    Postime
    5,443
    U nisen gabimisht 2 mesazhe . Kete po e fshij.
    Pershendetje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga inter_forever : 08-03-2004 mė 16:26
    Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

  8. #8
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Uji eshte i rendesishem por edhe buka gjithashtu. Buka permban fibra per te cilat organizmi ka shume nevoje. Eshte mire ta pakesosh sasine e bukes por jo ta eliminosh plotesisht. Uje duhet pire edhe kur nuk te pihet derisa ta besh edukate. Nese organizmi te kerkon sasi te medha uji duhet bere nje kontroll (analize gjaku) sepse ne ndonje rast paralajmeron diabetin. Dieta eshte e rendesishme per te ruajtur ekuilibrin e kalorive por aktiviteti fizik eshte i domosdoshem. Keshillohet ecje ne kembe rreth 4 km per cdo dite.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    [QUOTE]Postuar mė parė nga Ekzekutuesja
    [B]Atė dietėn e shoqes tėnde e kam ndjekur dhe unė, dhe kam humbur rrotull 25lbs.... afėrsisht 12kgs..
    S'humb dot mė se kam arritur peshėn qė do kem pėr jetė. Nuk humb & nuk vė dot mė peshė.

    Si mund ta thuash me siguri kete?

    Per mua dieta me e mire eshte ti hash te gjitha po ne sasi te moderuar, dmth aq sa te hahet jo sa te mbarosh pjaten. Sa per te hecur 4 km ne dite me duket e parealizueshme. Noti me duket sporti me i mire per ta mbajtur trupin ne forme.

  10. #10
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    [QUOTE]Postuar mė parė nga D&G Feminine
    [B]
    Postuar mė parė nga Ekzekutuesja
    Atė dietėn e shoqes tėnde e kam ndjekur dhe unė, dhe kam humbur rrotull 25lbs.... afėrsisht 12kgs..
    S'humb dot mė se kam arritur peshėn qė do kem pėr jetė. Nuk humb & nuk vė dot mė peshė.

    Si mund ta thuash me siguri kete?

    Per mua dieta me e mire eshte ti hash te gjitha po ne sasi te moderuar, dmth aq sa te hahet jo sa te mbarosh pjaten. Sa per te hecur 4 km ne dite me duket e parealizueshme. Noti me duket sporti me i mire per ta mbajtur trupin ne forme.
    Obviously, e di sepse jam perpjekur te humb & te ve me shume peshe.

    Nejse, bie dakort qe noti eshte nje nga sportet me te mira per trupin, pasi perdor te gjitha muskujt.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 08-03-2004 mė 20:05
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Me shume se 8 goda ne dite mos pi se te ben dem. Ka te bej me "elektrolytes" etc. Nejse fillova nje dite te pija uje shume dhe skisha ngrene gje ne mengjes pervecse ca fruta. Duart filluan te me dridheshin dhe pastaj gjithe trupi derisa shkova dhe hengra dicka. Gjithashtu ka pasur raste ku nje person ka filluar te pije shume uji per tu dobesuar dhe jane shtruar ne spital urgjentisht.
    Be yourself and you will always be in fashion.

  12. #12
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Postuar mė parė nga mirela
    Eshte shume e vertete qe uji eshte nr 1 neper dieta. Nqs do te humbesh disa kile pi te pakten 2 litra uje ne dite. Edhe dieta qe ajo shoqja jote po ndjek eshte qe ha sa me pak carbohydrates dhe shume proteina me ane te mishit dhe seafood. Eshte nje nga dietat me te mira tani per tnai, kam degjuar shume veta qe po futen ne kete diete.
    Mund tė them se "Atkin's diet" qė po pėrmend mė lart Mirela , ėshtė nga mė tė rrezikshmet ( flas nga pėrvoja ime). Vėrtet qė humb nė peshė dhe jo pak , por kalo njėhere nga mjeku e bėj njė analizė urine ose gjaku edhe e shikon se nė c'pikė alarmante je.
    Unė , nuk ua kėshilloj kėtė dietė. Trupi i njeriut ka nevojė edhe pėr karbohidrate .
    Lėrini dietat vajza, por hani me terezi : shikoni ēfarė dhe nė ē'sasi hani.

    Kush do tė vi me mua tė hamė PIZZA sot?
    Where does a thought go when it's forgotten?

  13. #13
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Ndonje rekomandim per ne qe jemi nen peshe lol
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  14. #14
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    kisha dhe un dicka per te shtuar. Pi shume caj, madje lloj lloj cajrash me lloj lloj ngjyrash.

    A eshte keq te pish kaq shume caj apo njesoj si uji eshte? Se kush me ka thene nje here qe eshte keq dhe me eshte fiksuar... dicka ne lidhje me kapsllekun po nuk e mbaj mend mire.

    Nesje pyetja ime qe e njejte si ai shoku siper vetem se fjalen uji zevendesoheni me ēaj.

    PS: per ty Kolomb nuk ka shpresa ... por kur te filloj evropiani nqs Gjermani do arrije te dali nga grupi atehere do ulesh me shume perpara TVs (se mos besh gaf te shkosh me pa neshjet ne stadium se erdha dhe un) dhe do ndjekesh ndeshjet e ekipit tend duke i futur dhe nje te ngrene te mire.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  15. #15
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Per ata qe jane nen peshe: Hanii shpesh dhe nga pak. Duhet te konsumoni qumesht dhe derivate te tij si dhe produkte deti. Lengu i limonit eshte perfekt sepse te hap oreksin.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  16. #16
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Postuar mė parė nga Anabelaaa
    Me shume se 8 goda ne dite mos pi se te ben dem. Ka te bej me "elektrolytes" etc. Nejse fillova nje dite te pija uje shume dhe skisha ngrene gje ne mengjes pervecse ca fruta. Duart filluan te me dridheshin dhe pastaj gjithe trupi derisa shkova dhe hengra dicka. Gjithashtu ka pasur raste ku nje person ka filluar te pije shume uji per tu dobesuar dhe jane shtruar ne spital urgjentisht.
    ti nje jave rrjesht te hash grosh me pilaf vjen ne vete....sa kile ke vajt kete muaj? e ke arrit 22 kilshin....pa kepucet e lagura ta kam llafin...eehh mi goc ti ke moshen me te madhe se peshen
    nejse, njeriu duhet te dije trupin e tij une personalisht e kam ca metabolizmin e fjetur ndaj dhe perpiqem te kontrolloj se cfare ha dhe sigurisht jam e detyruar te racionoj vaktet e mija dhe shpesh ndjehem e privuar te kenaq nepsin tim. mgjth dhe konsumimi frutave ka te beje me mbajtjen e formes dhe frutat i haj shume kryesisht portokallet e mollet
    hajt pra, aleate mu befsh me faqe te kuqe si kjo ketu
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KaLTerSi : 15-03-2004 mė 13:42
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Postuar mė parė nga KaLTerSi
    dhe sigurisht jam e detyruar te racionoj vaktet e mija dhe shpesh ndjehem e privuar te kenaq nepsin tim. mgjth dhe konsumimi frutave ka te beje me mbajtjen e formes dhe frutat i haj shume kryesisht portokallet e mollet
    hajt pra, aleate mu befsh me faqe te kuqe si kjo ketu
    Shoqe quhem elegante dhe jo anoreksike Ate racionimin e vaktit se kuptova, eshte e veshtire ta kuptosh per arsyen sepse ti rron vetem me kafe dhe portakalle.

    Kolombo bej durim e ca vjet e do shikosh po nuk shtove disa kile me teper..lool
    Be yourself and you will always be in fashion.

  18. #18
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Postuar mė parė nga Anabelaaa
    Shoqe quhem elegante dhe jo anoreksike Ate racionimin e vaktit se kuptova, eshte e veshtire ta kuptosh per arsyen sepse ti rron vetem me kafe dhe portakalle.

    eehh posi se me nxore mishin e gicit ti mua e ta refuzova une.....ti portokalle me nxorre e une ato hengra.

    amanet faqet 'bucko'
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  19. #19
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Citim Postuar mė parė nga Anabelaaa
    Kolombo bej durim e ca vjet e do shikosh po nuk shtove disa kile me teper..lool
    eh te keqen e keshilles...me fal po ckeshille pa kuptim eshte kjo qe i jep tjetrit?? durim dhe ca vjet thote...me fal por 'durim dhe ca vjet' eshte larg ose me sakte i bie te jete pas disa vitesh.

    nejse une personalisht rekomandoj te pihet kafeja...kjo po eshte keshille per te qene, ter sens e kuptim
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    keshilla me e fresket per sasine e ujit me erdhi nga nje estetiste/dermataloge pak minuta me pare,

    sipas saj, pamvarsisht nga dieta qe perdorni, lekura ka nevoje per sasi te caktuar uji dhe kjo varet nga pesha e trupit, p.sh. nese peshoni 150 pound ju duhet te pini rreth 50 oz uje ne dite. Yndyra e tepert ne lekure shpeshhere eshte pasoje e mungeses se ujit, dihidratimit....

    Tjetra kushton $ 150 per konsultimin, so she better knows what she is talking about

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Gramatikė dhe rregulla drejtshkrimi shqip
    Nga alvi nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 26-12-2016, 11:04
  2. Skandali, ilaēe kafshėsh pėrdoren tek njerėzit
    Nga [Perla] nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 06-03-2010, 00:07
  3. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
    Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  4. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  5. Atropina
    Nga Vinjol nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •