Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  ________
  Anėtarėsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  A ka te beje me zemren?

  Qe prej dy javesh kam pasur nje mpirje ne krahun e majte,vecanerisht ne pjesen e poshtme te brrylit,por ne menyre te vecante kjo mpirje me shfaqet me shume tek gishti i vogel dhe tek i parafundit,dhe ndjej pak veshtiresi ne perdorimin e dores
  duke mos harruar te them edhe gjate perdorimit te tastjeres,cfare mendoni juve per kete pasi deri tani nuk jam keshilluar me ndonje mjek.

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  wow, Sapo u nisa te hapja te njejten gje. Me ka ndodhur ekzaktesisht e njejta gje por me krahun e majte ne pergjithesi dhe jo me doren, madje disa here ne jave. Ka raste qe eshte intensiv ka raste qe kalon shpejt.

  Me sa ckam kerkuar thuhet se ka te bej me zemren por nuk e di sakte te them cfar tamam.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Cyclo , zemra nuk te nxjerr probleme ne kete moshe mer cun.
  Pastaj dhimbje te tilla mund te jene thjesht nga pozicioni i vazhdueshem i qendrimit te dores ( mpirje - jo dhimbje )

  Kur te dhemb ( te ther vazhdimisht ) mbrapa kurrizit ne pozicionin e zemres , atehere duhesh shqetesuar.

  Mua psh me dhimbte shume pjesa kraharorit , pingul me zemren.Me therrte ( dmth me jepte si kontraktim dhe impulse qe nganjehere me bllokonte ) Behesha merak shume . Marr plakun ne tel ( sepse e kam doktorr qerosin ) dhe me thote qe eshte thjesht muskulare dhe te mos shqetesohesha. Me pak kohe , kaloi !

  Per ate te Floririt them qe eshte thjesht mpirje krahu dhe asgje me teper. ( mendimi i varfer i imi ky )

  Sidoqofte uroj qe t'ju kaloje !

  Shendet

 4. #4
  Shėrbyesi i buzėqeshjes Maska e Lancelot
  Anėtarėsuar
  20-10-2003
  Vendndodhja
  pranė valėve tė detit
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ashtu siq shkroj edhe Deus, nuk shoh asnje asociacion ne mes mpirjes se krahut/dores me semundjet kardiovaskulare.
  Ne te kundert therjet e kohepaskohshme qe fillojne nga gjoksi dhe shperndahen ne krahun si dhe ne pjeset e dores mund te jene ne lidhshmerin me ndonje Angin (psh. ne zemer: Angina Pectoris).

  Mpirjet e dores/krahut kane te bejne me se shumti me trysnin dhe pozicionin e nervit, i cili mund te bllokohet per ca minuta mvaresisht nga pozicioni i dores/krahut (sidomos ne gjume).
  Pra mendoj se nuk egziston arsyeja per shqetesime.

  Lancelot
  ...buzėqesh se nuk do tė harroj...
  Lancelot

 5. #5
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  40
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Floriri,
  nga ato qe thua duket si problem neurologjik.Duket si irritim i Nervit ulnar.Kontrolloje tek neurologu.

 6. #6
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga DeuS
  Cyclo , zemra nuk te nxjerr probleme ne kete moshe mer cun.
  Pastaj dhimbje te tilla mund te jene thjesht nga pozicioni i vazhdueshem i qendrimit te dores ( mpirje - jo dhimbje )

  Kur te dhemb ( te ther vazhdimisht ) mbrapa kurrizit ne pozicionin e zemres , atehere duhesh shqetesuar.

  Mua psh me dhimbte shume pjesa kraharorit , pingul me zemren.Me therrte ( dmth me jepte si kontraktim dhe impulse qe nganjehere me bllokonte ) Behesha merak shume . Marr plakun ne tel ( sepse e kam doktorr qerosin ) dhe me thote qe eshte thjesht muskulare dhe te mos shqetesohesha. Me pak kohe , kaloi !
  Po; 100 % e vertete cdo fjale qe ke thene.

  Zemra nuk prezanton ne ate moshe dhe me ato lloj simptomash. Mund te kesh probleme me zemren ne ate moshe vec kur ke hereditary hypercholesterolemia.

  Floriri, sic tha dhe Zani ka nje demtim te lehte te nervit ulnar i cili furnizon gishtin e fundit te dores dhe gjysmen e gishtit te unazes. Tani, nga se mund ta kete? Mund te kete fjetur keq ose "anything" eshte mundesi.

  Nejse, nuk eshte nevoja te shkosh tek neurologu sepse s'ka per te te bere derman. Kjo kalon vetvetiu brenda ca diteve.
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 7. #7
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  E di more e di qe jam i ri ... ne Internet se nga u ngaterrova dhe pashe qe ka nje lidhje me dhimbjen/mpirjen ... te krahut te majte me zemren, prandaj dhe u merakosa pak sa.

  Falimnderit per pergjigjet relaksuese.
  Po me ndodhi gje ... hė hė ... e di une ku te vij. D:
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e kapone
  Anėtarėsuar
  17-02-2004
  Vendndodhja
  trupin tim
  Mosha
  36
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mos u brengo se me te vertet eshte mpierje e muskujve per ndryshe shtypje e venave(nuk lejon te kalon gjaku)eper ate arsye te ben shtypje ne zemer po te kalon.

 9. #9
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Per perdorimin e kompjuterit ki parasysh keto kėshilla:

  Vendose tastieren dhe miun, ne te njejten lartesi; duhet te jene ne nje nivel me brylin. Krahet duhet te jene te lire ne ane te trupit dhe duhet te formojne nje kend te drejte kur je duke shkruajtur me tastiere.

  Kur shtyp, qenderzoje tastieren perpara trupit dhe mbaje miun afer tastieres. Gjithashtu edhe telefonin ose sende te tjera qe i perdor shpesh duhet ti mbash sa me afer.

  ilustrim:
  http://www.microsoft.com/hardware/im...G_Illust02.gif

  Kycet e duarve duhet ti mbash drejt. dhe kur je duke perdorur tastieren mos i mbeshtet mbi tavoline por mbaji ne ajer. Kjo te ndihmon qe te levizesh te gjithe krahun per te shtypur butonat qe jane larg. Gjate pushimeve mund ti mbeshtetesh duart mbi tastiere ose mbi tavoline. E njejta gje keshillohet edhe me miun. Mbaje doren te lire dhe butonat shtypi lehte. Per te levizur shigjeten mundohu te perdoresh te gjithe parakrahun dhe mos thyej kycin.

  ilustrim:
  http://www.microsoft.com/hardware/im...G_Illust03.gif

  Me pak praktike, mund te eliminosh nje pjese te madhe te levizjes se miut duke rritur nivelin e ndjeshmerise te shigjetes ne ekran. Pra nqs ti tani e leviz miun 10cm per te levizur shigjeten nga nje cep i ekranit ne tjetrin, mund ta ndryshosh windows qe shigjeta te beje te njejten levizje me vetem 5cm te levizjes se miut. Ne kete menyre zvogelon rrugen qe ben miu por duhet pak praktike per tu ambjentuar me levizjen me te shpejte te shigjetes.

  Gjithashtu, nqs je i zoti mund te mesosh ta perdoresh miun me te dyja duart qe kur te lodhet nje dore, te hedhesh miun ne krahun tjeter te tastieres dhe te perdoresh doren tjeter. Kjo nuk eshte e lehte por njoh njerez qe jane detyruar te bejne kete gje nga dhimbjet.

  ilustrim:
  http://www.microsoft.com/hardware/im...G_Illust05.gif

  Per me shume informacion shiko kete faqe te microsoft:
  http://www.microsoft.com/hardware/hcg/default.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 03-03-2004 mė 03:54
  Edi

 10. #10
  ________
  Anėtarėsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  edspace keshillat tuaja i shoh teper te rendesishme,faleminderit per mundin qe moret per te shkruajtur.edhe njehere faleminderit dhe gjith te mirat.
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 11. #11
  Moderator Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime nė 79 postime

  Pėr: A ka te beje me zemren?

  Nqs se ka ndonje qe ka informacion me shume mbi kete fenomen sepse edhe une kam nje problem te tille prej disa javesh,krahu i majte dhe dy gishtat e fundit me qendrojne te mpire,do ju isha shume mirenjohes per informacionit(pervec ketij informacioni qe ekziston ketu).
  Faleminderit paraprakisht

 12. #12
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime

  Pėr: A ka te beje me zemren?

  Citim Postuar mė parė nga Korca 123 Lexo Postimin
  Nqs se ka ndonje qe ka informacion me shume mbi kete fenomen sepse edhe une kam nje problem te tille prej disa javesh,krahu i majte dhe dy gishtat e fundit me qendrojne te mpire,do ju isha shume mirenjohes per informacionit(pervec ketij informacioni qe ekziston ketu).
  Faleminderit paraprakisht
  ne radhe te pare duhet qartesuar qe ky problem nuk ka te beje me zemren. mpirja vjen si pasoje e vuajtjes te nervit ulnar, i cili kontrollon funksionet sensitive (ndjesite) ne pjesen e gishtit te vogel dhe gjysmen e gishtit te unazes dhe motorike (ve ne levizje muskujt) te duarve. dmth jane te sakta informacionet e dhena me lart.
  ky nerv kalon permes artikulacionit te berrylit ne kanalin kubital, i cili eshte i formuar ne pjesen e poshtme nga kocka, ndersa ne pjesen e siperme nga muskujt dhe ligamentet te cilet e mbajne ne pozicionin e duhur nervin. pra probleme te kockes, muskujve ose ligamenteve te dobeta nga shkaqe te ndryshe (shpesh here traumatike apo si pasoje e levizjeve te njejta dhe te vazhdueshme te berrylit) cojne ne shtypjen e nervit ulnar, qe zakonisht manifestohet me dhimbje ne zonen e berrylit sidomos kur e perthyen ate, mpirje, sensacion mizash, deficit muskular dhe deformim i gishtave ne raste ekstreme. por edhe probleme me shtyllen kurrizore ose ndonje kist apo neoformacion ne ate zone ndikojne ndonjehere.
  ne raste te tilla eshte e keshillueshme te besh nje vizite te kirurgu ortoped, qe nepermjet ekzaminimit klinik, ndoshta edhe pas nje elektromiografie (e cila analizon funksionalitetin e nervit) apo rezonance, mund te te keshilloje terapine e duhur, ndoshta edhe nje nderhyrje kirurgjikale nese eshte e nevojshme.
  asgje per t'u shqetesuar gjithsesi

 13. #13
  Moderator Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime nė 79 postime

  Pėr: A ka te beje me zemren?

  Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
  ne radhe te pare duhet qartesuar qe ky problem nuk ka te beje me zemren. mpirja vjen si pasoje e vuajtjes te nervit ulnar, i cili kontrollon funksionet sensitive (ndjesite) ne pjesen e gishtit te vogel dhe gjysmen e gishtit te unazes dhe motorike (ve ne levizje muskujt) te duarve. dmth jane te sakta informacionet e dhena me lart.
  ky nerv kalon permes artikulacionit te berrylit ne kanalin kubital, i cili eshte i formuar ne pjesen e poshtme nga kocka, ndersa ne pjesen e siperme nga muskujt dhe ligamentet te cilet e mbajne ne pozicionin e duhur nervin. pra probleme te kockes, muskujve ose ligamenteve te dobeta nga shkaqe te ndryshe (shpesh here traumatike apo si pasoje e levizjeve te njejta dhe te vazhdueshme te berrylit) cojne ne shtypjen e nervit ulnar, qe zakonisht manifestohet me dhimbje ne zonen e berrylit sidomos kur e perthyen ate, mpirje, sensacion mizash, deficit muskular dhe deformim i gishtave ne raste ekstreme. por edhe probleme me shtyllen kurrizore ose ndonje kist apo neoformacion ne ate zone ndikojne ndonjehere.
  ne raste te tilla eshte e keshillueshme te besh nje vizite te kirurgu ortoped, qe nepermjet ekzaminimit klinik, ndoshta edhe pas nje elektromiografie (e cila analizon funksionalitetin e nervit) apo rezonance, mund te te keshilloje terapine e duhur, ndoshta edhe nje nderhyrje kirurgjikale nese eshte e nevojshme.
  asgje per t'u shqetesuar gjithsesi
  Shume faleminderit per pergjigjen,nga nje kerkim qe bera,kjo me rezultoi edhe mua se duhet te ishte,gjithsesi them te shkoj per nje vizite nga java qe vjen.Edhe nje here faleminderit

 14. #14
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime

  Pėr: A ka te beje me zemren?

  Citim Postuar mė parė nga Korca 123 Lexo Postimin
  Shume faleminderit per pergjigjen,nga nje kerkim qe bera,kjo me rezultoi edhe mua se duhet te ishte,gjithsesi them te shkoj per nje vizite nga java qe vjen.Edhe nje here faleminderit
  s'ka perse... per kaq pak

Tema tė Ngjashme

 1. Kurdise vetė zemrėn tėnde
  Nga Shpirt Njeriu nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-12-2006, 17:03
 2. Kthimi Kah Zoti
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 17:41
 3. Filozofia Biblike
  Nga Albo nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 29-12-2005, 06:19
 4. Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 07-07-2005, 05:04
 5. "Te marurit e Jezusit ne zemren tende"!!!
  Nga Seminarist nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 13-02-2003, 09:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •