Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-12-2003
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    40

    Artificial Intelligence

    pershendetje te gjitheve!!
    besoj se te gjithe e njohin lojen "tresh"...kur kemi qene te vegjel e luanim me tre gura e tre qelqurina . e pra po perpiqem ta realizoj kete loje ne java script.deri tani dicka eshte bere. eshte versioni kur luajne dy lojtare.mund ta gjeni ketu. tani dua qe te shtoj versionin kur lojtari luan me kompiuterin.dhe per kete kerkoj ndihmen tuaj, duke me dhene disa ide, per nje problem qe kam. Puna eshte se kompiuteri duke pasur shume menyra per te levizur, me duhet te gjej ate qe eshte me optimale.ne kuptimin qe duke pasur grafin e levizjeve, me duhet te gjej ate rruge e cila eshte me optimalja.pra me duhet te gjej nje menyre (THE HEURISTIC FUNCTION ) qe te me coj sa me shpejt ne fitore, mgjth nga ana tjeter nuk eshte e thene qe kompiuteri te fitoj gjithmone.pra, me qarte...pse kompiuteri duhet te bej ket levizje dhe jo nje tjeter.per kete me duhet te gjej kete funksionin.shpresoj qe te me ndihmoni per te gjetur ket funksion(menyre), sepse eshte e rendesisshme per mua ta perfundoj kete program.
    shnet e pare

  2. #2
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    hi!
    nuk e mbaj mend mire lojen qe thua. tani sic e kam ne mendje secili ve nga 1 gur/piece. fiton ai qe i ve ne te drejte. keshtu e imagjinoj une nqs s'bej gabim lojen apo rregullat.
    domethene ke nje katror 3x3 cdo cell e te cilen behet nga 0 ( free ) -> 1( e zene). nga computer ose human. funksioni qe kerkon me duket se seshte fare heyrestic. eshte ceshte move prediction ne nje depth qe varet nga possible moves te human player.
    domethene sic e kuptoj une problemin, duhet te besh 2 fuct: 1 per levizjet tende. dhe nje qe ben prediction ne levizjet e human.
    kjo me duket se nuk varet nga kush leviz i pari.
    me duket se seshte shume i veshtire.
    sidoqofte, shpresoj te te ndihmoj, po kam gabim me thuaj please. do ta bej dhe une se me pelqeu si problem. Peace
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  3. #3
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    tani qe e pashe me mire , gjithmone poqese flasim per lojen/regullat qe kam une ne mendje:
    nqs guren/qelqet nuk rivendosen/levizen brenda nje loje -> gjithmone ke per te arritur ne dead end- barazim. rasti tjter eshte nqs luan me ndonje qe si pret kungulli fare, keshtu qe fiton comp.
    ALL 3x3 SET TO 0
    HUMAN SETS 1. COMPUTER SETS 2.

    HUMAN PLAYS FIRST
    A -HUMAN HAS PLAYED 1 STONE
    B -HUMAN HAS PLAYED 2 STONES
    C -HUMAN HAS PLAYED 3 STONES

    WHILE (rounds_played < 4)
    {
    IF (A == TRUE)
    SET_TO_RANDOM_CELL;
    ELSE IF (B == TRUE)
    CHECK_FOR_LINE(2, POSITION_OF_FIRST_STONE_PLAYED_BY_HUMAN);
    PLAY RETURNED_CELL;
    ELSE IF (C == TRUE)
    CHECK_IF_HUMAN HAS WON;
    IF (HUMAN_WINS)
    NEW GAME;
    ELSE
    CHECK_FOR_LINE(2,POSITION_OF_FIRST_STONE_PLAYED_BY _COMP);
    CONTINUE
    }

    CHECK_FOR_LINE (PLAYER, POSITION OF FIRST STONE SET BY PLAYER)
    {
    IF (HUMAN HAS PLAYED 2 && COMP HAS PLAYED ONE)
    RETURN(WHERE_TO_PLAY_TO_AVOID_DEFEAT);
    IF (HUMAN HAS PLAYED 3 && COMP HAS PLAYED TWO)
    GET_FIRST_PLAYED_CELL;
    CHECK_ALL_NEIGHBORS;
    IF ((TWO_CELLS_IN_A_ROW) && (NEXT_CELL_IN_THE_ROW == 0 ))
    PLAY CELL;
    computer wins;
    ELSE
    PLAY RANDOM_FREE_CELL;
    dead end;

    }


    ky me duket se eshte kur luan i pari human player. me duket si i sakte. po qe se e kam kuptuar problemin gabim, mos i shiko fare keto qe kam shkruar dhe sorry nqs te ngaterroj. PEACE
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  4. #4
    Larguar Maska e cunimartum
    Anėtarėsuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    678
    Je i sigurte qe po e implementon me javaScript !!!
    http://prioris.mini.pw.edu.pl/~svezi/Example1.html
    Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-12-2003
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    40
    faleminderit Clauss per pergjigjet.te them te drejten, dhe une mendoj se kjo loje nuk ka perfundim, dhe po mendoja, se nqs levizjet perseriten disa here rrjesht, atehere eshte kjo remis.mendimi im ishte qe te perdorja metoden minmax, dmth. qe funksioni te jete i tille qe te shqyrtoje ne momentin e dhene situaten se si eshte. dmth, cdo levizje ka nje numer te cacktuar rendesie.dmth, qe nqs me leverdis me shume per te bere nje levizje se nje tjeter, atehere, kesaj levizjeje i bashkangjis nje numer.kur jane te vendosura te gjitha guret, eshte nje numer i kufizuar levizjesh, dhe zgjedh ate levizje e cila eshte me optimale duke pasur indeksin me te madh.nderkohe, kjo levizje ndryshon dhe indekset e levizjeve per kundershtarin ( ta kam llafin, se cfaredo qofte ai qe leviz i pari, komp ose lojtar), mgjth, akoma nuk jam i sigurt per kete...mendoj se si levizje fillestare, optimale do jete ajo vendosje e cila lejon per sa me shume levizje( duke filluar nga qendra qe ka 4, anesoret me nga 3 dhe 2 levizje - sigurisht qe kjo varet dhe nga vendodhja e gureve te kundershtarit )
    ....dhe, po kjo eshte bere ne java script
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga suli : 27-02-2004 mė 23:44

  6. #6
    G J I G A N D I Maska e Nickmaster
    Anėtarėsuar
    25-11-2002
    Vendndodhja
    San Francisco
    Postime
    183
    Loja quhet Strice ne shqip
    *Software is like sex...it's better when it's free.*

  7. #7
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    me duket se po i ben gjerat komplexe kot. me duket se ske nevoje per funksionin qe the fare, kontrollo array dhe vendos ku vete. e bera me C, eshte shume e thjeshte, nja 300 codelines. me rregullat qe te tashe. po deshe ta dergoj ta shikosh. s'kisha c'beja sot. Peace
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

Tema tė Ngjashme

  1. Fekondimi artificial, lindin pėr herė tė parė katėrnjakė
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 20-12-2015, 08:05
  2. Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-11-2015, 07:25
  3. Anton Pashku
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 04-09-2012, 09:20
  4. A duhet tė legalizohet aborti?
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 27-02-2006, 18:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •