Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
  1. #1
    Shpirt i Lir
    Antarsuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime

    Prkthimi n shqip - problemet dhe arritjet?

    Intervist me prkthyesin Aristidh Ristani ( Vjen, 2003).
    BUCHKULTUR: Keni filluar disi von me aktivitetin e prkthimit?

    Aristidh Ristani: Po, qysh prej 1991, pas rnies s diktaturs. Deri m 1996 n Shqipri nuk kishte ndonj botues, dhe pothuajse asgj nuk ishte botuar nga literatura gjermane. Nj botues filloi aktivitetin e tij pikrisht me romanin e prkthyer nga un t Erich Maria Remaque-t Nat n Lisbon. Q prej fillimit t viteve 90 deri m 1997 n Shqipri nuk ishte botuar shum nga literatura bottore. Pr t rifituar vitet e mia t humbura tani punoj shum dhe me shum frymzim.

    BUCHKULTUR: Me se merreni n Vjen?

    Ristani: N ditt e para t majit kam filluar t prkthej librin e dyt t biografis s Cannetti-t, Pishtari n vesh. Pr 7 jav kam prkthyer aq shum sa pr 4 muaj q do t m duheshin n shtpi, n Shqipri. Ktu jam br si me krah, nuk m bezdis njeri, shum pak telefonata dhe pak vizitor, gjra q nj intelektuali mund ti rrmbejn kohn e muar. Ktu mund t jetoj me Canetti-n. do mbrmje shkoj n teatrot q Canetti prshkruan. sht ndryshe t prkthesh Canetti-n e Zweig-un ktej, nuk sht si n Shqipri.

    BUCHKULTUR: A ka n Shqipri interes pr letrsin gjermane? Kush jan lexuesit tuaj?

    Ristani: Pas vals s madhe t emigracionit lexuesit e letrsis gjermano-folse jan shtuar gjithnj e m shum. Bota e djeshme arriti t kthehet e n nj libr dhurate. P.sh. nj shitse m tregoi se nj dit i erdhi n librari nj grua e moshuar, e cila kishte qen me profesion msuese, tani ishte tek t 85-at, dhe bleu kt libr. Libri i plqeu shum. U rikthye n librari pr t bler dy ekzemplar t tjer. Gruaja i tha shitses se, kishte folur me mbesn n Sh.B.A. ku i tregoi mbi librin q bleu. Mbesa i kishte thn q ti drgont dy kopje. Pas dy javsh e merr n telefon i nipi nga Gjermania e ku i thot se mbesa nga Amerika i kishte folur mbi librin, dhe kshtu dhe ky dshironte nj ekzemplar t tijin. Kshtu ajo bleu dhe 9 kopje t librit dhe ua drgoi t afrmve n Sh.B.A., n Franc, n Zvicr, n Itali etj. Ky libr ka patur nj sukses t madh n Shqipri.

    BUCHKULTUR: N sa kopje sht botuar libri?

    Ristani: Kopjet tek ne jan t ulta. Maksimumi 1000 ekzemplar. 1000 ekzemplar t shitur tek ne prbjn sukses. Bota e djeshme sht nj nga bestseller-at n Shqipri. Dhe kjo ka kuptimin e vet. Zweig-u prshkruan n t nj periudh kalimtare, periudhn mes dy luftrave botrore. Dhe kjo periudhe kalimtare ka shum afrime m periudhn e tranzicionit n Shqipri pas rrnies se diktaturs, kto dy periudha jan si dy pika uji, t njejtt element, t njjtat ngjarje, t njjtat fenomene. Libri sht tepr interesant. M pas zbulova Canetti-n.

    BUCHKULTUR: Dhe si e zbuluat Canetti-n?

    Ristani: E kisha dgjuar si emr. Por m par nuk mund t gjendeshin libra t do shkrimtari, pasi regjimi komunist nuk i lejonte ata q skishin famn e t qnit shkrimtar prparimtar. Si emr e njihja, por si vepra jo. Para dy vjetsh e zbulova n nj sall leximi t gjermanishtes n Universitetin e Tirans. Po krkoja npr libra, kur gjeta Verbimin dhe e lexova menjher, por do t ishte mir q lexuesi ta kishte n dor kt libr pas botimit t biografis s autorit. Prandaj kam ndrmend q ta prkthej m von si libr. Canetti m ka mrekulluar m shum se kushdo tjetr autor.

    BUCHKULTUR: Kur do t botohet n shqip e gjith autobiografia e Canetti-t?

    Ristani: Brnda ktij viti do t prfundoj librin e dyt dhe vitin tjetr t tretin. Por gjat qndrimit tim n Vjen kam msuar se n fillim t gushtit Shtpia Botuese Hanser n Mynih do t botoj librin e katrt t historis s jets s Canetti-t, e cila u gjet n Arkivin e Canetti-t n Londr nga letrari Jeremy Adler, i cili ka qen dhe mik i ngusht me Canetti-n. Kshtu q e tr autobiografia e Canetti-t n shqip do t jet gati besoj brnda 2005-s.

    BUCHKULTUR: Si do t mund ta krahasonit lexuesin austriak me at shqiptar?

    Ristani: Mua m kan thn disa librar vjenez, se rinia n prgjithsi lexon vetm letrsi argtuese dhe nuk shfaq interes pr shkrimtart e mdhenj, si Canetti pr shembull. E njjta gj ndodh dhe n Shqipri. N prgjithsi lexohet pak. Megjithat, gjendja n vendin tim sht prmisuar. Lexohet m shum se n fillimet e viteve 90-t.

    -----------------------------------------------------------------------------------


    [size=0,5]Aristidh Ristanl u lind m 20 qershor 1938 n Gjirokastr. Studjoi m pas Gjermanistik n Leipzig, ndrsa pas kthimit n Shqipri studjoi Albanologji dhe Filologji klasike. M pas punoi si lektor pr letrsin pr fmij dhe t rinj pran Shtpis Botuese Naim Frashri n Tiran,e m von si Kryelektor n departamentin e letrsis s huaj, po aty. Pas disa konvergjencave me sekretarin e partis u transferua si puntor betoni. M pas punoi si gazetar pran Agjencis s Lajmeve Shqiptare. Q prej 1996-s merret me prkthim t letrsis gjermane (Zweig, Goethe, Remarque, Canetti) dhe t asaj frnge (Guy de Maupassant). [/size]

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e ColaTurka
    Antarsuar
    28-02-2004
    Postime
    10
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    "Bota e djeshme".
    Eshte nje liber me te vertete i bukur. Mendoj se perkthimi ne shqip eshte shume cilesor. Sa te kemi perkthyes te tille do bejme qejf me letersine e huaj...
    Ua keshilloj ta lexoni.
    Anlamak yok ocuğum, anlar gibi olmak var
    Akıl iin son tavır salarını yolmak var

Tema t Ngjashme

  1. Informata Rreth Kultures Islame
    Nga StterollA n forumin Toleranca fetare
    Prgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 24-05-2010, 16:27
  2. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
    Nga Florim07 n forumin Komuniteti musliman
    Prgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-04-2009, 22:26
  3. Problemet e femijeve Shqipetar
    Nga MIRLINDA n forumin Pyetni psikologun
    Prgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 11:52
  4. Problemet e ekonomise Shqiperise
    Nga niku-nyc n forumin Ekonomi & biznes
    Prgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-03-2005, 09:26
  5. Problemet n riviern e Himars
    Nga dodoni n forumin Tema e shtypit t dits
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-03-2003, 22:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •