Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Flet Ramadan Avdiu, veprimtar i hershm i shtjes kombtare

  Intervistoi : Burim Etemaj  Ramadan Avdiu gjat nj Konference pr shtyp


  Ramadan Avdiu. I lindur m 24. 01. 1964 n Prishtin. Shkolln fillore e ka kryer n Prishtin, n vitin 1979. Shkolln e mesme po ashtu n Prishtin, n vitin 1983. N vitin 1983 sht regjistruar n Fakultetetin Teknik, n drejtimin e Elektrotekniks pran Universitetit t Prishtins. N periudhn 1989-1993 ka vazhduar studimet n Fakultetin Ekonomik t Universitetit t Prishtins. N vitet 1996-2000 studion n Fakultetin e Shkencave Politike n Universitetin e Lausannes n Zvicr. sht i martuar me Zarife Buqe Dajakaj, sht baba i dy fmijve, Shpress dhe Njomzs. Aktualisht sht i vendosur n shtpin e prindrve, n adresn Rr. Bajram Bahtiri (ish Xhemail Ibishi) Nr. 164 n Prishtin. Pr shkak t gjendjes ekonomike, familja e ngusht (bashkshortja dhe fmijt) vazhdojn t jetojn n Zvicr.

  N vitin 1980- antar i Frontit Nacionallirimtar t Kosovs. M 14 shkurt 1984 arrestohet nga Shrbimi i Sigurimit Shtetror Jugosllav, n Zagreb t Kroacis, gjat kryerjes s shrbimit ushtarak n UJ. M 19 qershor 1984 dnohet nga Gjykata e Qarkut n Prishtin me 8 (tet) vite burg, me akuz politike si armik i sistemit t klass puntore dhe i socializmit vetqeveris nga pozitat e nacionalizmit dhe seperatizmit shqiptar, si antar i Organizats Fronti Nacionallirimtar i Kosovs. Gjykata Supreme e Kosovs m 1987 ia vrteton dnimin me kohzgjatje prej 5 vitesh burg. Burguan e ka vuajtuar n burgjet: Prishtin, shkurt- prill 1984; Mitrovic, prill- shtator 1984; Pozharevc, shtator 1984- shtator 1986; Shabac, shtator 1986-qershor 1987; Zajear, qershor 1987-shkurt 1989.

  M 1 shkurt 1989 lirohet nga burgu. Pas daljes nga burgu Avdiu vazhdon veprimtarin n organizatn Lvizja Popullore pr Republikn e Kosovs (LPRK). sht nj prej organizatorve kryesor t protestave popullore n mars, prill, maj, tetor, nntor t vitit 1989, n Prishtin. N shtator t vitit 1989 zgjedhet antar i Komitetit Drejtues t LPRK. Vazhdon t jet organizatori kryesor i protestave gjithpopullore n muajin janar- shkurt 1990. N tetor t vitit 1991 zgjedhet antar i Kryesis s LPRK. M 2 gusht 1993 policia serbe tenton ta arrestoj prsri n Prishtin. M 20 tetor 1993 kalon n mnyr klandestine n Zvicr, ku n gusht 1994 i njihet e drejta e refugjatit politik. M 1994-1997 ka qen kryetar i Kshillit t Rrethit t LPK n Gjenev. M 1997, kryetar i ndegs s LPK pr Zvicr. M1998, antar i grupit politik t UK-s pr marrdhnie me jasht. N qershor 1999, sekretar i Prgjithshm i Qeveris s Prkohshme t Kosovs, t kryesuar nga Hashim Thai. N Tetor 1999, antar i Kryesis s Partis Demokratike t Kosovs. 15 dhjetor 1999- 1 janar 2002, antar i Sekretariatit t Kshillit t Prkohshm Administrativ t Kosovs. M 28 tetor 2000, kshilltar n asamblen komunale t Prishtins, antar i komitetit pr politik dhe Financa. M 4 mars 2002, kshilltar i Lart i Kryeministrit t Qeveris s Kosovs, Bajram Rexhepi.

  Biografin jetsore t msiprme nuk e paraqitm q n fillim pr hir t ndonj rregulli formal. Prmes saj njkohsisht duam t dhm edhe nj prgjigje t shkurtr se prse u b ky bashkbisedim. Kuptohet, prgjigjen m konkrete lexuesit e Epoks s re do ta ken pasi ti ken rn n fund s lexuari gjith asaj q bashkbiseduam me Ramadan Avdiun, duke filluar nga periudha e demonstratave gjithpopullore t vitit 1981, e para dhe pas daljes n sken t UK-s, lufts e paslufts n Kosov e gjer m sot.  KONTAKTET E PARA ME BAJRAM BAHTIRIN DHE DEMONSTRATAT E VITIT 1981  EPOKA E RE: Zoti Avdiu, pr juve nuk dihet shum n opinionin e gjer, keni qndruar larg shfaqjes s memoareve, ndrkoh q sipas dokemnetacioneve t lvizjes nacionale duket t jeni nj nga figurat m t rndsishme t ilegalitetit dhe t viteve t fundit. Meqense ky sht rasti i par q ju pranoni t flisni pakm hapur, a do t na tregoni: kur keni filluar t merreni me veprimtari politike?

  Ramadan Avdiu: Faleminderit pr kto komplimente, por nuk jam aq i rndsishm sa thoni ju dhe nuk mendoj se ka ardhur koha q t flas pr t trat, sepse na duhet edhe koh m shum sesa pr nj kafe.

  Kam filluar t merrem me veprimtari politike q nga momenti kur kam pasur kontaktin e par me materialet e shprndara nga organizatat klandestine, pra n fund t viteve shtatdhjet, kur mendjen e kam pasur t qet. Q nga ajo koh vazhdimisht kam menduar se si t bj dika q t mund tiu ndihmoj atyre q synojn t organizojn rezistenc kundr okupatorve.  EPOKA E RE: Si ndodhi kjo, prmes kujt e keni realizuar kt kontakt?

  Ramadan Avdiu: Rregullisht kam biseduar me Bajram Bahtirin n fillim t vitit 1980, i cili u vra nga policia pushtuese m 8 shkurt t vitit 1984. Bashk me Bajramin kemi br projekte t krijimit t grupeve t vogla pr shkruarje parullash, shprndarje traktesh si dhe t librave q ather cilsoheshin t ndaluar, prfshir ktu edhe Fishtn q e kishim fort pr zemr.

  N vitin 1980 kam pasur kontaktet e para me prfaqsues t organizats klandestine Fronti Nacional lirimtar i Kosovs. N kt organizat jam antarsuar prmes Shemsi Veselit. Demonstratat e vitit 1981, e at bot kam qen nxns n vitin e dyt t shkolls s mesme 19 Nntori n Prishtin, kan qen disi, t them, aksioni i par n t cilin jam angazhuar drejtprdrejt. Un kam qen nxitsi dhe organizuesi i pjesmarrjes s nxnsve t ksaj shkolle n demonstrat m 1 prill n Prishtin.  EPOKA E RE: Si e keni prjetuar pjesmarrjen n kt demonstrat, faktikisht si ka ndikuar ajo tek ju, si nj nxns i asaj kohe?

  Ramadan Avdiu: Kto demonstrata i kan forcuar bindjet e mia q kisha filluar ti ndrtoj dhe m kan nxitur q t jem i vendosur q t kyem n veprimtari t drejtprdrejt dhe aktive. Kshtu q pas demonstratave t vitit 1981 kam filluar t angazhoj edhe shok t tjer n veprimtari klandestine, t organizuar n kuadr t Organizats Fronti Nacionallirimtar i Kosovs. N vitin 1982 dhe 1983 jemi prpjekur q t organizojm demonstrata t reja n shenj t shnimit t prvjetorit t demonstratave paraprake, dhe pjesrisht kemi arritur t organizojm protesta n Prishtin. Gjat ktyre viteve kemi shprndar shum materiale dhe literatur propagandistike q e sqaronin pozitn e popullit ton prej t robruari dhe domosdoshmrin e rritjes s shkalls s rezistencs dhe lufts pr liri.  TAKSA E ILEGALITETIT: BURGJET!  EPOKA E RE: Pastaj ke ni paguar taksn pr kto qllime. Keni qen i burgosur politik, pr shkak t aktiviteteve politike. Sa vite keni mbajtur burg dhe ku?

  Ramadan Avdiu: N kohn kur po prgatiteshim pr nj ristrukturim t t gjith organizimit t fsheht n Kosov, n fund t vitit 1983, do t filloj nj fushat arrestimesh. Atbot un isha n kryerjen e shrbimit ushtarak. Ka qen rregull, pas regjistrimit n fakultet s pari t shkohet n shrbim ushtarak pastaj t vijohen studimet. Sa mbarova shkolln e mesme u regjistrova n Fakultetin Teknik t UP-s.  EPOKA E RE: Dhe

  Ramadan Avdiu: M 11 janar t vitit 1984 do t vriten bartsit kryesor t ktyre prpjekjeve t ristrukturimit, Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, ndrkaq Bajram Bahtiri do t vritet m 8 shkurt 1984. N vazhdn e ksaj fushate jam arrestuar edhe un, m 14 shkurt t vitit 1984, n Velika Goric, afr Zagrebit. T njjtn dit sht arrestuar edhe Afrim Zhitija, i cili po ashtu ishte n shrbim ushtarak n Banja Lluk.

  N Zagreb dhe Beograd m kan mbajtur nj jav duke m marr n pyetje sigurimi i ushtris jugosllave dhe pastaj m kan sjellur n burgun e Prishtins, ku deri n qershor t atij viti sht zhvilluar procedura hetimore, e cila ka qen e prcjellur me tortura t tmerrshme fizike e psikike, far ka ditur ti bj vetm UDB-ja. N qershor t vitit 1984 n serin e proceseve gjyqsore kundr veprimtarve t organizuar n Frontin Nacional lirimar t Kosovs jam dnuar me 8 vjet burg. Drejtuesi kryesor i organizats, Sejdi Veseli, sht dnuar me 14 vjet burg. Nga ky dnim i kam mbajtur pes vjet n burgjet e Prishtins, Mitrovics, Pozharevcit, Shabacit dhe Zajeqarit, prej nga kam dalur n shkurt t vitit 1989. N Qershor t vitit 1984 sht mbajtur nj seri e proceseve gjyqsore n Prishtin, Pej, Prizren dhe Gjilan. Vetm n Prishtin gjat ktij muaji jan dnuar 44 veprimtar nga 3-15 vjet.  N BURG ME FADIL VATN, BARDHYL MAHMUTIN, HALIL SELIMIN, HALIL ALIDEMN, ADEM GRABOVCIN, BAJRUSH XHEMAILIN  EPOKA E RE: Me knd keni qen i burgosur dhe a mund t na thuani dika t veant nga ajo koh?

  Ramadan Avdiu: E thash: nga fundi i dhjetorit t vitit 1983 ka qen nj fushat e madhe e arrestimeve dhe deri n fund t shkurtit 1984, prve vrasjes s tre veprimtarve t devotshm, jan arrestuar mbi treqind veprimtar n t gjith Kosovn. Un kam qen antar i FN-s, e cila organizat praktikisht ishte shkrir n Lvizjen pr Republikn Shqiptare n Jugosllavi, m von LPK. Disa muaj pas procesit gjyqsor nga burgu i Mitrovics m kan transferuar n Pozharevc. Gjat qndrimit n burg kam pasur rastin dhe fatin t njihem me nj plejad t shklqyer t veprimtarve, si me Nezir Myrtajn, Fadil Vatn, Bardhyl Mahmutin, Halil Selimin, Halil Alidemn, Kadri Luzhn, Ibrahim Xhemailin, Adem Grabovcin, Bajrush Xhemajlin, Beqir Beqn, Taip Zekn, Meh Ukn etj.

  Edhe gjat qndrimit n burg n njfar mnyre kemi br jet t organizuar, kryesisht n aspektin e prgatitjes teorike, por edhe n msimin e praktikave m t mira t organizimit n fshehtsi dhe prgatitjeve pr forma t ndryshme t rezistencs, duke mos e prjashtuar asnjher luftn e armatosur.  EPOKA E RE: Si, n far mnyre jan br kto prgatitje n burg?

  Ramadan Avdiu: Puna q e bnim n burg ka qen kryesisht e orientuar drejt formimit intelektual e revolucionar. Secili i burgosur q ishte prfshir n organizim kishte pr detyr q n do dy jav t prgatis nj ligjrat me tem t caktuar, t ciln e zhvillonte para t burgosurve t tjer t t njjtit pavijon dhe pastaj hapej debati. Kshtu q do dit t paktn tre or n dit kemi pasur, si i thoshim ather, or t msimit. Patm organizuar edhe msimin e gjuhve t huja. Un gjuhn angleze e kam msuar n burg...

  Nga burgu kishim arritur t krijojm lidhje me shokt, t cilt e vazhdonin veprimtarin n Kosov dhe viset e tjera shqiptare me t cilt komunikonim, informoheshim pr gjendjen dhe jo rrall drgonim edhe mendimet tona. N fund t vitit 1986 m kan transferuar n Shabac bashk me Bardhyl Mahmutin dhe Mustaf Ademin, ku kemi gjetur edhe shtat t burgosur politik shqiptar me t cilt kemi filluar t punojm n sistemin e njjt q e kishim ndrtur n Pozharevc.

  Mbase pr shkak t modestis, t burgosurit politik gjithmon kan folur pak, dhe nuk kan arritur t ndriojn periudhn e pas demonstratave t pranvers s vitit 1981. Si duket ajo heshtje edhe iu sht hakmarr, sepse sot na dalin m shum atdhetar e veprimtar, ish-inspektort e UDB-s, polict, gjykatsit e prokurort e athershm, se sa vet t burgosurit politik, t cilt kan kaluar nepr rratht e ferrit t burgjeve serbe, t futur aty me vendime e konstruksione t atyre inspektorve, gjykatsve e prokurorve, disa prej t cilve sot gzojn frytet e puns son.  PAS BURGUT: KYJA N LPRK, BASHKVEPRIMTARIA ME DREJTUESIT KRYESOR T SAJ-FADIL VATN, AFRIM ZHITIN DHE BARDHYL MAHMUTIN  EPOKA E RE: Kur dolt nga burgu?

  Ramadan Avdiu: N shkurt t vitit 1989, kam dalur nga burgu i Zajarit. N mbrmbjen e 1 shkurtit jam kthyer n Prishtin, ku n shtpin time prve familjarve m prisnin edhe Afrim Zhitija, Fadil Vata dhe Bardhyl Mahmuti, t cilt i kishin prfunduar dnimet m hert.

  Ata po at nat m njoftuan me gjendjen organizative t Lvizjes q ishte n Kosov si dhe me gjendjen mjaft eksploduese politike. Pra, nga momenti kur jam liruar nga burgu jam kyqur n organizim t LPRK-s dhe vazhdimisht kam qen bashk me drejtuesit m t lart t LPRK, Fadil Vatn dhe Afrim Zhitin si dhe Bardhyl Mahmutin.  EPOKA E RE: Keni qen nj ndr antart m t devotshm t LPK-s. Cilat kan qen funksionet tuja n LPK?

  Ramadan Avdiu: Vitet 1989 dhe 90 kan qen vite t bujshme q karakterizohen me protesta dhe demonstrata t mdha. Prapa t gjitha manifestimeve t protests kemi qndruar ne radht e LPK-s. Paralelisht me organizimin e protestave jemi marr edhe me forcim t organizimit. Un deri n shtator t vitit 1989 kam qen vetm antar dhe nuk kam pasur ndonj funksion. Po vazhdimisht kemi qen bashk me drejtuesit kryesor t organizats: Fadilin, Afrimin dhe Bardhylin. N shtator e kemi krijuar Kshillin e Rrethit t Prishtins, kryetar i t cilit jam zgjedhur un. Po at muaj gjat nj aksioni t shprndarjes s trakteve jan zbuluar dhe pastaj edhe arretsuar disa veprimtar. Arrestimi i tyre bri q t rrezikoheshin edhe Fadil Vata dhe Afrim Zhitija. N at koh Afrimi ishte srish n kryerje t shrbimit ushtarak n Shibenik t Kroacis. Pas drgimit t nj telegrami ai kishte ardhur n Kosov dhe pas shoshitjes s situats sht vendosur q kta dy veprimtar t futen ne fshehtsi t thell.  EPOKA E RE Ku qndruan ata, ngase n at koh, pr shkak t ndjekjeve, sishte edhe gj e leht strehimi i ilegalve politik?

  Ramadan Avdiu: Fillimisht ata kan qndruar n shtpin time dhe pr tri dit rresht kemi biseduar bashk me Afrimin, Fadilin dhe me Bardhyl Mahmutin pr mundsin e daljes nga situata e krijuar.  EPOKA E RE: E gjett zgjidhjen?

  Ramadan Avdiu: Fadili, Afrimi dhe Bardhyli do t m propozojn mua q t kooptohem n Komitetin Drejtues t Organizats, sepse kalimi i tyre n ilegalitet t thell prve se iu pamundsonte lvizjet e lira dhe iu bnte shume kufizime, mund t sillte rrezik pr krejt organizimin. Pastaj Fadili ishte mjaft i smur. Pr Fadil Vatn sht marr vendimi q t kaloj jasht vendit menjher, ngase ishte e domosdoshme t shtrihej n spital. N fillim t tetorit Fadil Vata ka shkaur n Zvicr, ku pas prfundimit t Mbledhjes s Dyt t Prgjithshme t LPK sht shtrir n spital t Bazelit prej nga m nuk ka mundur t dal sepse nuk mundi ti prballoj smundjs t ciln e kishte marr n burgun e Pozharevcit dhe m 25 prill 1990 do t vdes.  EPOKA E RE: U b m pastaj kooptimi juaj n Komitetin Drejtues?

  Ramadan Avdiu: Pas kalimit t Fadilit n Zvicr un jam kooptuar edhe formalisht n udhheqjen m t lart t organizats. N tetor 89 kemi mbajtur mbledhjen e komitetit drejtues, ku pr her t par kam marr pjes edhe un. N at mbledhje u njoha edhe me antart e tjer t Komitetit Drejtues. N mbledhje merrnin pjes: Afrim Zhitija, Bardhyl Mahmuti, Behajdin Hallaqi, Binak Berisha, Ilaz Kadolli, ndrkaq mungonte nj antar i komitetit, q quhej Bajram Kadriu. Natyrisht, un e njihja vetm Afrimin dhe Bardhylin.

  Ndr t tjera n kt mbledhje vendosm q t organizojm demonstrata ditn e fillimit t proceseve gjyqsore kundr atyre q akuzoheshin pr organizimin e grevave t minatorve, aprovuam planin e ristrukturimit t organizats dhe masat q duheshin ndrmarr pr t parandaluar goditjet e arrestimeve t reja nga ana e UDB-s.  EPOKA E RE: Afrim Zhitija gjat ksaj kohe ende ishte n ilegalitet?

  Ramadan Avdiu: Edhe pr Afrimin u vendos q pas sistemimit t t gjitha lidhjeve dhe prfundimit t procesit t ristrukturimit t kaloj jasht vendit. Por m 2 nntor t vitit 1989 Afrimi do t gjendet i rrethuar bashk me Fahri Fazliun n banesn e Fahriut n Breg t Diellit dhe pas nj lufte t pabarabart pr disa or do t bien heroikisht Afrimi dhe Fahriu.  RNIA E AFRIMIT DHE FAHRIUT, EMIGRIMI I FADIL VATS DHE BARDHYL MAHMUTIT  EPOKA E RE: Dhe, si u reflektuar kjo rnie e Afrimit dhe Fahriut n radht organizative?

  Ramadan Avdiu: Rnia e Afrimit dhe Fahriut, emigrimi i Fadil Vats dhe Bardhyl Mahmutit si dhe i disa veprimtarve t tjer n kt koh e vshtirsuan shum gjendjen n organizim. N gjysmn e Nntorit, me iniciativn time u mblodh Komiteti dhe vendosm q t vazhdojm protestat dhe njkohsisht t gjejm lidhjet q kishin mbetur t shkputura. N kt koh LPRK kishte shtrirje t gjr, ishte relativisht mir e organizuar. Pas gjendjes s krijuar morm vendim q deri n Konferencn zgjedhore t drejtojm organizatn sipas planifikimeve t parapara m hert, kemi vazhduar me organizim t protestave popullore deri n fund t shkurtit 1990, pastaj veprimtaria sht zhvilluar nepr tubime t hapura me qytetar dhe n Aksionin pr Pajtimin e Gjaqeve, ku veprimtart e LPK-s kan qen forca motorike edhe e ktij aksioni, ndrkaq n strukturn udhheqse t organizats jan kooptuar Halil Selimi nga Presheva dhe Mentor Kai nga Gjakova. Gjat ksaj kohe, t paktn nj her n muaj, kemi shprndar trakte dhe buletinin e Zrit t Kosovs, Rruga e Liris.  EPOKA E RE: Thuani se nga LPK-ja, apo nga antart e saj, sht br pajtimi i gjaqeve. Ku e mbshtetni kt pohim, a ka mundsi t na sqaroni dika m tepr rreth ktij aksioni?

  Ramadan Avdiu: Gjat grevave dhe protestave gjithpopullore n shkurt-mars t vitit 1989 jan falur disa gjaqe. Madje nj rast i cili ka ndikuar shum n sensibilizimin e popullats lidhur me kt t keqe q ka ekzistuar midis nesh ka qen kur dy minator t futur n horizontet e Treps kan pasur raporte hasmrie. Gjat grevs ata jan pajtuar. Kjo u b publike dhe pati shum jehon pozitive n gjith opinionin ton publik.

  N nntor t vititi 1989, pas rnies heroike t Afrim Zhitis dhe Fahri Fazliut, ne e kemi lshuar dhe shprndar nj proklamat prmes s cils krkonim q t vazhdohet rezistenca kundr pushtuesve, q t afrohet populli mes vete dhe t dshmoj unitet t fort n luft pr lirim, dhe ndr t tjera krkohej edhe t tejkalohen hasmrit n mes t familjeve shqiptare.

  Po ashtu, edhe m 29 janar 1990, n nj komunikat t lshuar kemi krkuar nga familjet q jan n raporte hasmrie t shtrijn dorn e pajtimit n vend t ngrehjes s gishtit t krimit. Kshtu, n fillim t shkurtit, fillimisht nj grup i t rinjve nga Peja, disa nga t cilt kan qen antar aktiv t LPRK, kurse t tjert, nse jo antar, gjithsesi kan qen simpatizant t flakt t saj, e kan filluar Aksionin, duke ndrhyr pr pajtim s pari n Lumbardh pastaj edhe n disa raste n Rrafsh t Dukagjinit. Kshtu iniciativa e tyre u shtri, kuptohet n radh t par prmes tyre, n tr Kosovn, dhe Aksioni mori prmasat e nj lvizjeje gjithpopullore. Nismtart e par kan qen Adem Grabovci, Have Shala, Ibrahim Dreshaj, Lulzim Etemaj dhe Myrvete Dreshaj.

  Ata pastaj kan krkuar nga disa personalitete q njiheshin kryesisht n nivelet akademike q t kyqen n Aksion dhe t paktn t jen t pranishm n ceremonit e faljes s gjakut, apo n momentin e shtrirjes s dors s pajtimit. Kshillat e Pajtimit, q jan krijuar m pastaj npr mjedise t ndryshme n Kosov, kan qen t dominuara nga antart e LPRK. Kto kshilla e kan prgatitur terrenin; i kan zhvilluar t gjitha negociatat pr falje dhe n fund, kur organizohej ballafaqimi i familjeve t hasmuara pr t shtrir dorn e pajtimit, n ato ceremoni kan marr pjes edhe personalitete t jets kulturore e shkencore t Kosovs.  INSTALIMI I SISTEMIT SHUMPARTIAK N KOSOV DHE PRGATITJA E LPRK-S PR AKSIONE T ARMATOSURA  EPOKA E RE: N kt koh fillon edhe instalimi i sistemit shumpartiak n Kosov, si u gjend LPRK prball ksaj situate?

  Ramadan Avdiu: Pr Lvizjen ilegale n Kosov viti 1990 ka qen viti i sfids s madhe. Krijoheshn parti politike legale, kishte krkesa nga disa veprimtar q t legalizonim veprimtarin n njrn an dhe kishte krkesa pr t kaluar n faz t re t rezistencs s armatosur n ann tjetr. Sipas analizave q ne kishim br, konsideronim se sht e domosdoshme t ruhet struktura e organizimit klandestin sepse po t legalizohej veprimtaria jon, pos rrezikimit t disa veprimtarve (meq kishim kryer edhe aksione diversive, kryesisht t sabotimeve n kapacitetet ekonomike me qllim t pamundsimit t eksploatimit ekonomik t vendit), nuk do t mund t bnim asgj m shum se ndonj parti q krijohej dhe ishin mundsit e kufizuara t veprimit. Ndrkaq, pr aksione t armatosura filluam t prgatitemi n konspiracion tepr t madh. Vetm me disa njerz t zgjedhur t cilt ishin piketuar nga sektori ushtarak i organizats. N ann tjetr nj antar i komitetit, Mentor Kai, kok n vete kishte filluar t organizoj grupe gati n form t hapur pr t krijuar Frontin e Rezistencs. Pas prpjekejve tona pr ta penguar, gj q nuk arritm, u detyruam t marrim masa disciplinore dhe ta largojm nga organizata n mnyr q t mos rrezikonim organizimin, sidomos at pjesn m konspirative t tij. Mentorin e kufizuam nga informacionet dhe e larguam nga Komiteti, po ashtu edhe Bajram Kadriu sht larguar pr shkak se ishte mjaft pasiv. N ann tjetr pr shkak t aktivitetit t madh, lvizjeve dhe kontakteve t shumta, edhe Behajdin Hallaqi n mas t madhe ishte dekonspiruar, kshtu q edhe ai krkoi t lirohet nga Komiteti Drejtues dhe t mbetet i prqndruar m shum n Prizren dhe t kufizohet n lvizje, ngase kishte dyshime se sht shum i prcjellur. Edhe kjo koh ka paraqitur nj faz t vshtir pr LPRK.  EPOKA E RE: Ather fillojn s vepruari edhe partit tjera legale, cili ishte aktiviteti i LDK-s?

  Ramadan Avdiu: Ne e kemi prkrahur dhe mbshtetur krijimin e partive politike. Madje edhe i kemi ndihmuar ato. Kt e kemi br sepse e dinim se me formimin dhe shtrirjen e tyre do t prshpejtohet shpartallimi i LKJ-s dhe mekanizmave t tjera t saj. Por, e keqja ktu qndron se strukturat e LKJ-s, ashtu si ishin, vetm barteshin kryesisht n LDK, kurse strukturat e LSPP-s, n Partin Fshatare dhe ato pastaj vazhdonin punn e tyre brendaprbrenda LDK-s.

  Partit q ishin krijuar n vitin 90 praktikisht nuk kan br asgj, prve se kan ndikuar q Lidhja e Komunistve t Jugosllavis t zhduket si nocion por jo edhe si struktur.

  Sot, fjala vjen, LDK-ja prpiqet t materializoj si Deklaratn Kushtetuese t 2 Korrikut, ashtu edhe tr punn q ne e kemi br n at koh. M duhet theksuar se n at koh LDK-ja ka qen kundr do forme aktive t rezistencs, madje edhe kundr vet Deklarats s Kuvendit t Kosovs.  EPOKA E RE: Porse LDK thot se 2 Korriku sht merit e saj.

  Ramadan Avdiu: Deklarata e 2 Korrikut nuk sht rezultat i puns s LDK-s. Kt e them me prgjegjsi. Deklarata e 2 korrikut ka ardhur si rezultat i presionit t madh q iu b Kuvendit t Kosovs nga protestat dhe tubimet e tjera, e sidomos si rezultat i peticionit me qindramijra nnshkrime, t cilat ishin grumbulluar nga ne an e knd Kosovs dhe iu dorzuan Kuvendit, me t cilin peticion krkohej nga Kuvendi q ta shpalli Kosovn subjekt n vete, gjegjsisht t shpalli pavarsin. Atbot m kujtohet mir kur LDK-ja me nj dekalarat t botuar n gazetn Rilindja, nse nuk gabohem t dt. 24 qershor 1990, iu bnte apel qytetarve q t mos nnshkruajn n peticionin q e afrojn njerzit anonim.  EPOKA E RE: Si ka vajtur ecuria e organizimit t mtejm t radhve klandestine?

  Ramadan Avdiu: N shkurt t vitit 1991 kemi organizuar Konferencn e Dyt t organizats. Kjo ka qen Konferenc e jashtzakonshme, pas gjendjes s krijuar, kur n udhheqjen e Organizats ishin krijuar tri vende vakante. sht zgjedhur Komiteti Drejtues prej pes vetave. N komitet jan zgjedhur: Xhavit Haziri, Ramadan Avdiu, Halil Selimi, Ismet Sylejmani dhe Halit Krasniqi. sht aprovuar platforma e puns. sht marr vendim q t vazhdohet veprimtaria n formn klandestine dhe aty ku ka mundsi t kombinohet me praktikat legale t veprimit. sht vendosur q menjher komiteti t filloj punn e prgatitjes s Mbledhjes s Prgjithshme t LPRK-s dhe Kshilli Drejtues i LPRK-s t formohet brenda vendit. Kjo mbledhje sht mbajtur n fshatin Prapashtic t Prishtins, m 2 shkurt 1991.  EPOKA E RE: Folt pr prgatitjen e Mbledhjs s Prgjithshme. Ku dhe kur u mbajt ajo, si doli LPRK nga ajo mbledhje dhe a mund t na thuani kush ishin t zgjedhurit n drejtimin e saj?

  Ramadan Avdiu: Mbledhja e Tret e Prgjithshme e LPRK-s sht mbajtur n tetor t vitit 1991 n Ujmir t Klins. Nga kjo mbledhje sht zgjedhur Kshilli Drejtues i prbr nga 17 antar, i cili pastaj ka zgjedhur kryesin. Antar t Kryesis, pos meje, kan qen edhe Gani Syla, Xhavit Haziri, Halil Selimi, Hidajete Krasniqi dhe Guximtar Labnishti nga Struga. N fund t vitit 1991, do t pasoj nj fushat arrestimesh kundr Frontit t Rezistencs dhe disa personave t tjer t cilt kishin marr pjes n nj strvitje n Shqipri. N vazhdn e ktyre arrestimeve do t arrestohet Halil Selimi, pastaj do t vie deri tek ndeshja e par e Adem Jasharit dhe pjestarve t tjer t familjes Jashari me policin pushtuese dhe do t na krijohet nj situate bukur e rnd, sepse kishim mjaft ilegal q duhej ti mbanim, dhe fare pak mundsi. Pr shkak t arrestimit t Halilit, u detyruam q nj koh t qndronim n fshehtsi t thell edhe Xhavit Haziri, Azem Syla, dhe un. Pr ne kujdesej Ahmet Haxhiu, i cili edhe mbante lidhjet me rrethet, ndrkaq nj pjes e antarve t Kshillit Drejtues ishin pasivizuar, gj q ishte nj sfid m shum pr ne. Prkundr ksaj ne vazhduam me kmbngulje pr forcim t radhve dhe gradualisht ata q n nj mnyr ishin dekonspiruar i kufizonim nga informacionat. Kemi pasur raste kur veprimtart publikisht kan dalur dhe folur n emr t LPRK-s, sepse ishin t nxitur nga deklaratat e vazhdueshme t partive politike legale dhe kishin bindjen sikur nuk po vrehej prezenca e radhve klandestine n Kosov. Kjo natyrisht q na dmtonte. Ata veprimtar detyroheshim ti izolonim nga detyrat dhe nuk i informonim me punt q i bnim e sidomos pr nismat e prgatitjes s brthamave t armatosura.  AHMET HAXHIU DHE MBLEDHJA KONSULTATIVE E LPK-S, E MBAJTUR AFR KROVS  EPOKA E RE: Dika m shum pr bashkpunimin tuaj me Afrim Zhitin, poashtu dhe me Ahmet Haxhiun, njrin nga figurat m t dalluara t LPK-s?

  Ramadan Avdiu: Me Afrimin kemi qen shok gjenerate. Jemi njohur q nga viti 1979. Kemi qen antar t t njjts organizat. Bashk jemi dnuar n nj proces gjyqsor. N t njjtn dit na kan drguar nga burgu i Mitrovics n Pozharevc. Komunikimin dhe lidhjet i kemi forcuar gjat kohs s mbajtjes s burgut. N burg kemi qen t organizuar n t njejtn brtham. Pas daljes nga burgu po ashtu. Afrimi dhe Fadili gjat vitit 1989 kan qen bashkpuntort m t afrt q i kam pasur dhe vetm rnia gjegjsisht vdekja e tyre na ka ndar.

  Ndrkaq me veprimtarin e madh Ahmet Haxhiu do t njihem pes muaj pas rnies s Afrimit dhe Fahriut. N mars t vitit 1990 jemi takuar pr her t par. Un kam ditur pr veprimtarin e Ahmetit, e kam njohur emrin e tij konspirativ, por nuk kisha pasur rastin t takohem ngase pas rnies s Afrimit disa nga lidhjet q i mbante ai kishin mbetur t shkputura. Nga momenti kur jemi takuar me Bacin, ai ka vazhduar ta kryej punn q e ka pasur edhe m hert. Shtpia e tij ka qen baza kryesore edhe e shtypit ilegal, por edhe e mjeteve t tjera materiale. Ai ka vazhduar t prkujdeset pr sjellje t armatimit pr organizatn nga jasht dhe pastaj sipas vendimit t komitetit ato arm jan shprndar nepr rrethet e organizuara. Si me Ahmet Haxhiun ashtu edhe me Afrimin na lidhin shum momente t puns s prbashkt. Ahmet Haxhiu ka pasur edhe vizionin e qart politik. Prkundr faktit se ishte n mosh t thyer dhe bukur i smur, ai nuk ka pushuar asnjher. Kam pasur fatin t kem shum bashkveprimtar, por kam prshtypjen se Ahmet Haxhiu, Adem Jashari, Zahir Pajaziti dhe Fehmi Lladrovci m shum se pr gjithka tjetr kan menduar pr tu prgatitur pr luft lirimtare, sepse kan qen t bindur se sht e vetmja rrug pr t arritur lirimin e vendit dhe prosperimin e popullit ton. Kjo sht rrug q nuk do ta dshironim, por nuk na ka ngelur asnj shteg tjetr do t thot Komandanti Legjendar Adem Jashari.  EPOKA E RE: Nse nuk gabohemi, keni qen pjesmarrs i Mbledhjes Konsultative t LPK-s n Krov, n vitin 1993. Cilat vendime jan marr n kt mbledhje?

  Ramadan Avdiu: Shihni, pr Mbledhjen Konsultative t LPK-s, e cila sht mbajtur afr Krovs, sht folur m shum se pr mbledhjet e tjera t rndsishme t LPK-s, kshtu q sht krijuar prshtypja se kjo mbledhje ka qen m e rndsishmja. Pr nga rndsia mund t them se ajo sht nn nivelin e mbledhjeve t theksuara m lart, e sidomos sht nn nivelin e mbledhjes s Katrt t Prgjithshme, e cila sht mbajtur n Prishtin n fund t muajit korrik 1993.

  N mbledhjen konsultative t mbajtur n fshatin Kollare t Krovs, natyrisht se kam qen jo vetm pjesmarrs por edhe nj nga organizatort e saj, sht vendosur q t formohet Grupi i Organizimit dhe Riorganizimit (GOR). Ky grup ka pasur pr detyr q t prgatit mbajtjen e Mbledhjes s Katrt t Prgjithshme, dhe t konstatoj qart gjendjen organizative e me theks t veant ka pasur pr obligim q t identifioj dhe izoloj nga veprimet operative veprimtart q ishin dekonspiruar. Grupi sht prbr nga pes veta. Kryetar i Grupit kam qen un, kurse antar kan qen Hashim Thai, Bilall Sherifi, Adnan Asllani dhe nj antar nga Kumanova. Menjher pas mbledhjes konsultative kemi filluar punn duke i hartuar materialet pr Mbledhjen e Katrt t Prgjithshme. Kemi hartuar projekt t ri t programit dhe statutit t LPK, q edhe sot ka psuar shum pak ndryshime; rregulloren pr Mbledhje t Prgjithshme; rezolutn, t cilat i kemi shprndar npr t gjitha rrethet e organizuara pr diskutim, dhe ne kemi asistuar ne Mbledhjet e Prgjithshme t Rretheve pr t prcjellur ecurin e tyre si dhe e kemi njohur delegatin e zgjedhur nga rrethi pr t marr pjes n Mbledhjen e Katrt t Prgjithshme, gj q na duhej pr verifikim t mandateve. Prkundr rrethanave t rnda t veprimit, LPRK ka pasur nj demokraci t brendshme shum t zhvilluar dhe shum m t mir se shumica e partive t sotme legale n skenn ton politike.

  Nga marsi deri n korrik kemi punuar n kt drejtim, natyrisht se edhe antart e tjer t Kryesis na kan ndihmuar shum.

  N mbledhjen e katrt t LPK sht vendosur q t ndryshohet emri nga LPRK n LPK, pastaj vendimi m i rndsishm sht afrimi i brthamave t armatosura q i kishim krijuar dhe strukturimi i tyre, duke iu dhn dritn jeshile pr veprim. Pra, vendimi historik pr kalimin n fazn e organizimit t lufts s armatosur. Pastaj n kt mbledhje sht zgjedhur Kshilli Drejtues dhe Kryesia e LPK-s.  FUSHATA E EGR E ARRESTIMEVE T VEPRIMTARVE T LPK-S N VITIN 1993 DHE ADEM JASHARI  EPOKA E RE: Si ndodhi q m pastaj ju t kaloni n mrgim?

  Ramadan Avdiu: Ditn kur po mbahej Mbledhja e katrt e Prgjithshme jan arrestuar 5 veprimtar t LKK-s. Katr nga ta m kan njohur dhe deri diku e kan ditur pozicionin tim n hierarkin organizative t LPK-s. Kshtu q me t kuptuar lajmin e atij arrestimi ne kemi sypozuar se do t ket fushat arrestimesh nga ana e UDB-s dhe i kemi marr masat q fillimisht ti nxjerrim jasht Kosovs delegatt e Mbledhjes s katrt t Prgjithshme q kishin ardhur nga Dega Jasht Vendit. Ata t gjith n Kosov i kishim futur ilegalisht. Kan qen pes: Emrush Xhemaili, Fazli Veliu, Beqir Beqa, Sabri Kimari dhe Bilall Sherifi. Pastaj un dhe disa veprimtar t tjer jemi trhequr n fshehtsi t thell.

  M 2 gusht 1993 ka filluar nj fushat e egr e arrestimeve t veprimtarve t LPK-s. Diku para agimit t dits s dy gushtit sht rrethuar jo vetm shtpia ime, por thuajse e tr lagjja ku un banoja. Un nuk isha n shtpi dhe i shptova arrestimit. Pas nj kontrolli dhe vandalizmi t theksuar nga policia okupatore, jan arrestuar babai Hamiti, xhaxhai Sabiti dhe vllai im Rexhepi. N t njjtn koh jan rrethuar dhe krkuar q t arrestohen pjesa m reprezentative e veprimtarve t LPK-s, jan arrestuar Xhavit Haziri, Ahmet Haxhiu, Nehat Selimi, Rexhep Avdiu e Shemsi Veseli n Prishtin, Ismet Mahmuti, Hajredin Hyseni, Faik Ajeti n Besian, Bejadin Hallaqi e Binak Berisha n Prizren, Shefki Muqaj e Ilaz Kadolli n Therand, Ramadan Pllana e Islam Mulaku n Vushtrri, Bajrush Xhemaili n Ferizaj, etj., kurse jan krkuar q t arrestohen dhe iu kan shmangur arrestimit, prve meje, edhe Azem Syla, Hashim Thai, Kadri Veseli, Ramiz Lladrovci, Ekrem Jashari, Halil Selimi, Ibish Neziri, Hidajete Krasniqi, Adrian Krasniqi etj. Nga t gjith t arrestuarit vetm Xhavit Haziri ka qen pjesmarrs i Mbledhjes s Katrt t Prgjithshme.

  Duke qen se un kisha qen bartsi kryesor i aktivitetit dhe e njihja strukturn e organizimit m s miri nga t gjith n Kosov, kujdesi pr mua ka qen i madh nga t gjith shokt. N Kosov kam qndruar m shum se nj muaj duke u prpjekur q t sanojm gjendjen. Arritm q prmes lidhjeve q kishim n burg t informojm Xhavit Hazirin dhe t tjert se kush sht arrestuar e kush jo. Ky ka qen hapi q e ka ndrprer fushatn e arrestimeve, sepse si Xhaviti ashtu edhe shumica e t arrestuarve t tjer n hetime jan ndalur tek un. Pas nj muaji kam kaluar n Shqipri, prej nga jemi prpjekur q t sanojm pasojat e krijuara me arrestimet dhe goditjet q na ishin br nga UDB-ja. N muajin tetor t viti 1993 sht vendosur q un t kaloj n Zvicr. Ndrkaq me organizimin n Kosov ka vazhduar t mirren Hashim Thai, Azem Syla, Kadri Veseli, Adnan Asllani si dhe veprimtar q nuk ishin t dekonspiruar, si Sokol Bashota, Nait Hasani, Zahir Pajaziti, Xheladin Gashi, Muj Krasniqi, Rexhep Selimi, Luan Haradinaj, Lahi Ibrahimaj, Fatmir Limaj, Rrustem Mustafa, Jakup Nura etj., kurse rol krucial natyrisht se ka pasur Komandanti Legjendar i UK-s, Adem Jashari, t cilin kam pasur fatin ta njoh gjat vitit 1992. Ata kryesisht kan qen t prqndruar n forcimin e organizimit ushtarak dhe strukturimin e brthamave t armatosura nga t cilat u formua Ushtria lirimtare e Kosovs. Sa her q jemi ndodhur n situata t vshtira, gjithmon Dega Jasht Vendit ka luajtur nj rol t rndsishm n forcimin e organizimit dhe n sistemimin e lidhjeve t shkputara. N kt periudh, nga Dega Jasht Vendit venarisht ka qen aktiv dhe ka mbajtur barr t madhe t organizimit dhe strukturimit Xhavit Haliti, por edhe Ali Ahmeti e Jashar Salihu.  EPOKA E RE: Disa her e permendet emrin e Adem Jasharit. ka e ka bashkuar e ka e ka ndar at me LPK-n?

  Ramadan Avdiu: Adem Jashari ka qen antar i LPK-s. Ai sigurisht ka vrejtur se LPK-ja jo vetm q ka menduar, por edhe ka punuar seriozisht n drejtim t ndryshimit t gjendjes. Tek LPK-ja, Ademi ka par gatishmri edhe pr sakrific. Komandanti Legjendar Adem Jashari jo vetm q ka marr pjes, por ka qen edhe nj nga organizatort e protestave gjat vitit 1989-90 n Skenderaj, Drenas, Mitrovic dhe Vushtrri. Kur un e kam takuar n shkurt t vitit 1992, do t m thot se pr mua tashm kapitulli i protestave sht mbyllur. T gjitha potencialet dhe kapacitetet tona duhet ti vjm n drejtim t prgatitjeve t organizimit t lufts s armatosur. Rrug t ciln nuk do ta dshironim, por q nuk na ka ngelur asnj shteg tjetrr. Asnjher nuk do t mund t fitojm lirin ton nse nuk do t sakrifikojm, do t thot Komandanti Legjendar. Ndrkaq nga LPK asgj nuk e ka ndar. Adem Jashari ka qen n favor t shtimit t strukturs ushatarake nga t gjith ata q ishin t gatshm t luftojn e sakrifikojn, pavarsisht se n cilin subjekt ishin t organizuar. Ai ka qen mbrojts i tezs se n rrethanat ekzistuese t okupimit klasik nuk mund t zhvillohet kurrfar aktiviteti politik q mund t rezultoj me sukses, nuk mund t mbrohen argumentet tona t fuqishme q i kemi, nse nuk e kemi forcn.  EMIGRIMI N ZVICR, GRUPI I PRFAQSUESVE POLITIK T UK-S, TAKIMET ME ZYRTART E BE-S DHE SHBA-VE  EPOKA E RE: Dhe, si e prjetuat kt kalim n Zvicr?

  Ramadan Avdiu: Kalimin n Zvicr e kam prjetuar rnd. I vetmi ngushllim ishte puna q e bja si antar i redaksis s organit t LPK-s, Zri i Kosovs, kontaktet q i mbaja me shokt n Kosov dhe angazhimi n kuadr t degs s LPK-s pr ti ndihmuar ata q punonin dhe luftonin n Kosov. N dhjetor t vitit 1993 sht formuar Fondi Vendlindja Thrret. Deri n fillim t vitit 1998 ai fond sht mbajtur vetm nga kontributet e antarve t LPK-s. Me zgjerimin e lufts edhe kontributet pr Fondin... jan shtuar dukshm. Ktu sht merita e bashkatdhetarve tan n diaspor t cilt me kontributet e tyre financiare kan br q UK-ja t forcohet dhe t mund t zhvilloj luftn me sukses kundr okupatorve.

  Krahas aktiviteve, n vitin 1996 jam regjistruar n Fakultetin e Shkencave Politike dhe kam vazhduar studimet ne Universitetin e Lozans. Studimet paksa m kan lehtsuar dhe kan br q emigrimin ta prballoj m leht, por edhe t krijoj nj prvoj t re e natyrisht edhe t profesionalizohem n kt lmi. Pr dy vite kam qen edhe kryetar i nndegs s LPK-s n Zvicr.  EPOKA E RE: Po LKK si u formua?

  Ramadan Avdiu: Nuk m takon mua t flas pr LKK-n. Por, realisht at e kan formuar disa veprimtar q ishin antar t LPK-s, t cilt ne ishim detyruar ti kufizojm me informacione pr shkak se kan pasur njfar euforie t teprt n qasjen e tyre pr veprim, dhe ishin shum kurreshtar pr t msuar gjra rreth organizimit, q nuk kishte nevoj ti din. Kshtu ata kishin krijuar njfar mendimi se nuk po punohet asgj dhe i hyn projektit t krijimit t nj organizate t re.  EPOKA E RE: Cili sht angazhimi juaj n Grupin e Prfaqsuesve Politik t UK-s jasht vendit, me Bardhyl Mahmutin, Jashar Salihun, Bilall Sherifin etj.?

  Ramadan Avdiu: Me zgjerimin e aksioneve t armatosura t Ushtris lirimtare t Kosovs, prve ndihms logjistike pr UK- n, ishte e domosdoshme edhe sqarimi i diplomacis dhe opinionit ndrkombtar me qllimet, legjitimitetin dhe karakterin lirimtar t lufts son. Kshtu, me direktivat e Drejtoris Politike t UK-s kemi filluar kontaktet, s pari me gazetar t agjencive dhe mediumeve m t mdha informative botrore. N kuadr t Drejtoris Politike sht formuar Grupi Politik i UK-s pr marrdhnie me jasht. Fillimisht n at grup kan qen Xhavit Haliti, Bardhyl Mahmuti dhe un. Nga viti 1997 kemi filluar t organizojm konferenca pr shtyp, s pari n selin e OKB-s n Gjenev e pastaj konferenca kemi organizuar edhe n shum qendra, si po praktikohet t thuhet, t vendosjes.

  Me shtimin e volumit t puns grupi sht zgjeruar dhe sht prbr nga: Bardhyl Mahmuti, Ramadan Avdiu, Jashar Salihu, Sabri Kimari, Pleurat Sejdiu, Bilall Sherifi, Muj Rugova, Rexh Ibrdemaj dhe Agush Buja.

  Deri n fund t lufts ky grup ka br nj aktivitet mjaft intenziv si n sfern diplomatike ashtu edhe n at mediatike. Kemi organizuar 73 konferenca pr shtyp me qllim t informimit t opinionit ndrkombtar n Gjenev, Bruksel, Londr, Vjen, Paris, Bon, Berlin New York. Ka pasur me qindra intervista, deklarata n mediumet m t fuqishme botrore, nga ana e prfaqsuesve t ktij grupi. N ann tjetr po ashtu jan vendosur kontakte dhe jan mbajtur takime mjaft t rndsishme me prfaqsuesit e qeverive t shumics s vendeve t Bashkimit Evropian, t Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe me prfaqsuesit e mekanizmave ndrkombtar t BE, OKB, OSBE dhe NATO. Takimi i par- m i rndsishmi- sht br me ndrmjetsimin e Xhavit Halitit, i cili ishte si t thuash boshti kurrizor n funksionimin e UK-s. Takimi sht zhvilluar me nj delegacion t SHBA-ve n kuadr t t cilit ishte nj i drguar i posam i presidentit amerikan. UK-ja ka qen e prfaqsuar nga Bardhyl Mahmuti dhe un. Ky takim m tepr ka pasur karakter t njohjes me qllimet, platformn dhe me mendimin politik t UK-s. N bised, e cila ka zgjatur m shum se katr or, ne e kemi sqaruar dhe justifikuar n detaje luftn lirimtare, kemi br t qarta qllimet tona dhe kemi shprehur vendosmrin e shkuarjes deri n fund. Ky takim i ka hapur rrugn takimeve t tjera me ambasadort Gellbard dhe Holbrouke, t cilat jan realizuar dhjet dit pas takimit t par, dhe pastaj kemi filluar fushatn diplomatike npr t gjitha kryeqytetet e vendeve t Evrops Perndimore. Me nj fjal, ky grup ka funksionuar sikur t ishte ministri e punve t jashtme e nj shteti me prvoj n diplomaci dhe n arenn ndrkombtare.  JASHAR SALIHU- GJENERALI I SHTJES SHQIPTARE  EPOKA E RE: Meq jemi tek kontaktet dhe takimet me diplomat dhe zyrtar amerikan e perndimor, cilat ishin vshtirsit e fillimit me t cilat jeni prballur?

  Ramadan Avdiu: N fillim kemi pasur nj ndjenj t ndrojtjes, sepse nga kto takime e dinim se do t krijohet disponimi i bashksis ndrkombtare pr UK-n. M kujtohet kur n fund t atij takimit t par q e prmenda m lart, para se t prshndetemi, zyrtart amerikan na u drejtuan duke na thn: Ishte knaqsi q patm rastin t bisedojm me ju kaq gjat e kaq hollsisht dhe mund t ju themi se jemi shum t knaqur q m n fund takuam dik nga Kosova q din ka don, din si t krkojn, din t mbroj krkesn e vet dhe din si ta realizoj at. Kjo ka qen shum inkurajuese pr ne, pr Shtabin e Prgjithshm dhe pr gjith UK-n.

  Deri ather prgjithsisht diplomatt e vendeve t Perndimit kishin takuar prfaqsues nga partit e ndryshme t Kosovs dhe e kishin t qart se ata takimet i bnin vetm sa pr t pozuar n mnyr q t krijojn kapital politik pr t manipuluar me opinion dhe q t mbesin n sken. Madje nga takimet me aktert e pushtetit simbolik t LDK-s diplomatt q mirreshin me Kosovn e kishin msuar prmendsh, sikurse edhe qytetart e Kosovs, at rutinn e t premteve para dite.

  Pr punn e suksesshme t grupit politik pr marrdhnie me jasht, Bardhyl Mahmuti do t dekorohet pas lufts me urdhrin Adem Jashari. Kjo dekorat n fakt sht mirnjohje pr t gjith antart e ktij grupi, t cilt vrtet kan br pun t mrekullueshme.  EPOKA E RE: Si bashkpuntor i Jashar Salihut, na thuani se ka e shquante at n prkushtimin e tij ndaj lirimit t Kosovs?

  Ramadan Avdiu: Jashar Salihun kam pasur fatin ta njoh sa ishte veprimtar n Kosov, n vitin 1990. Ai ka qen nj personalitet polivalent. Mbi t gjitha at e ka shquar vendosmria dhe kmbngulja pr ti quar gjrat deri n fund. Jashar Salihu prve vizionit t tij politik e ushtarak, ka qen edhe veprimtar i terrenit. At e ke pasur kudo: N frontin e lufts, n arenn e diplomacis, n qarqet mediale, n terren me bashkatdhetart. Me nj fjal, ai ka qen i pandalshm, apo si e quanim ne- Gjeneral i shtjes shqiptare.  XHAVIT HAZIRI DHE ROLI I TIJ N KRIJIMIN E UK-S  EPOKA E RE: Sa keni qen i involvuar, trthorazi apo drejtprdrejt, n krijimin e UK-s?

  Ramadan Avdiu: Gjith ajo pun disavjeare q sht br n Kosov sht br me qllim q t krijohet nj struktur e till si UK-ja. Prandaj, mund t them se un kam qen i kyqur drejtprdrejt n krijimin e saj. Funksionet q kam ushtruar n hierarkin strukturore t organizimit klandestin kan br q t jem i kyqur drejtprdrejt. Baza e formimit t UK-s ka filluar t ndrtohet q nga viti 1989. Pr ta forcuar kt baz, n kuadr t LPK-s gjithmon ka vepruar nj sektor i veant. Pajisjet e para logjistike kan filluar t vijn n kt periudh, pastaj aftsimi i kuadrove dhe prgatitja psikike dhe taktike e veprimtarve t zgjedhur ka vazhduar deri n zgjerimin e lufts dhe ka qen e organizuar nga ne.  EPOKA E RE: Nj emr paksa i harruar, pr fatin e t cilit ende nuk dihet qart: Xhavit Haziri. Meq ju keni qen i afrt me t, far ishte roli i tij n krijimin e UK-s? Pse kjo heshtje e shokve tjer t Xhavit Hazirit, poashtu edhe e juaja, pr t?

  Ramadan Avdiu: Xhavit Haziri ka dalur nga burgu n vitin 1990. Ai ka qen i dnuar 12 vjet burg n vitin 1985. Ka qndruar n burg afr gjasht vite, sepse n vitin 1990 nga burgjet e Kroacis dhe Bosnjs u liruan thuajse t gjith t burgosurit politik shqiptar. N kt vazhd edhe Xhaviti prfitoj nga situata e krijuar n kto republika n kohn kur kishte filluar fundi i Jugosllavis dhe u lirua nga burgu i Fos. Pas daljes nga burgu, ai menjher sht kyqur n organizim. N vitin 1991 sht zgjedhur antar i Komitetit Drejtues dhe pastaj edhe antar i Kryesis s LPRK-s. Roli i Xhavit Hazirit n krijimin e UK-s sht i madh. Xhaviti u arrestua n gusht t vitit 1993 dhe u dnua srish me 5 vjet burg. Natyrisht se arrestimet e vitit 1993 dhe largimet e nj pjese t veprimtarve e kan zvarritur procesin e strukturimit dhe forcimit t UK-s.

  Pas daljes nga burgu m 1998, sht kyqur menjher n forcimin e UK-s, por ai u kidnapua nga policia sekrete serbe n shtator t vitit 1998, n Prishtin, dhe nga ather nuk ka asnj informacion pr fatin e tij.

  Nuk mund t them se ka heshtje pr Xhavitin. Sa her q kemi pasur rastin t bisedojme pr t zhdukurit ne kemi ngritur para s gjithash shtjen e Xhavit Hazirit dhe t Hysen Zogianit, sepse kta t dy kan qen veprimtar dhe dihet q jan kidnapuar n rrug, si dhe t Ukshin Hotit, i cili dihet q sht nxjerr nga burgu i Dubravs. Ndrkaq pr zbrthimin e veprimtaris dhe pr nxjerrjen n pah t personalitetit t Xhavit Hazirit nuk kemi dashur t ngutemi prderisa nuk do t dihet saktsisht pr fatin i tij.  NGA POZITA E SEKRETARIT T PRGJITHSHM T QEVERIS S PRKOHSHME T KOSOVS DERI TEK KSHILLTARI I LART POLITIK I KRYEMINISTRIT REXHEPI  EPOKA E RE: Me formimin e institucioneve t para kosovare t njohura ndrkombtarisht, keni qen kshilltar i lart politik i kryeministrit Rexhepi. Cilat kan qen problemet e fillimit dhe 'ka do t kishit br ndryshe tani po t ishit n t njjtn pozit?

  Ramadan Avdiu: Edhe pas lufts kam kryer detyra t rndsishme. N Qeverin e Prkohshme t Kosovs kam ushtruar detyrn e Sekretarit t Prgjithshm t Qeveris, pastaj me formimin e Kshillit t Prkohshm Administrativ kam qen antar i Sekretariatit t KPA, kjo ka br q t krijoj edhe nj prvoj t re tash n rrethana t reja.

  Ndrkaq, me krijimin e institucioneve t Kosovs, pas zgjedhjeve t nntorit t vitit 2001, me insistimin e Kryeministrit Rexhepi, t emruar nga radht e PDK-s, dhe me insistim t Kryesis s PDK-s, prkundr faktit q nuk i kisha rrethanat e favorshme familjare dhe private, kam pranuar q t jem kshilltar i Lart Politik i Kryeministrit, me t vetmin qllim, q ti ndihmoj atij derisa t krijoj nj prvoj dhe t ambientohet me pozicionin e lart t shefit t Qeveris si dhe t afroj prvojn time shumvjeare, kapacitetet e mia intelektuale e fizike, pr t ndihmuar ndrtimin e strukturs s par qeverisse t Kosovs, ngase e kam ditur se mund t kontribuoj bukur shum n kt drejtim.

  Natyrisht se vshtirsit fillestare kan qen t mdha. Ishte hera e par q ne po ndrtonim nj Qeveri t njohur ndrkombtarisht. Duhej nisur nga zeroja. N fillim na mungonte (akoma vazhdon t mbetet problem) hapsira e puns, na mungonin mjetet e puns. Ajo ka m s shumti sht vrejtur, ka qen mungesa e prvojs.

  Qeveria sht produkt i marrveshjes politike mes partive politike dhe duhej pasur kujdes n ruajtjen e balancit politik. Qllimi im primar ka qen q t krijohet nj koherenc politike e Qeveris n prgjithsi dhe e Kryeministrit n veanti, gj q konsideroj se sht arritur, t paktn pr kohn sa un kam qen i angazhuar si bashkpuntori i par i Kryeministrit.

  Prkundr vshitirsive dhe kufizimeve q kemi pasur, konsideroj se sht arritur t bhet nj konsolidim solid i strukturs s ekzekutivit kosovar, por tash vshtirsit paraqiten tek menagjimi i ksaj strukture. Mbase pr shkak t koalicionit t brisht t qeveris, ka edhe hezitime n kritika t brendshme dhe n marrje t masave pr ata q punn nuk e bjn mir, pr ata q i shkelin ligjet n fuqi, madje edhe pr ata q synojn t keqprdorin pozicionin brenda institucionit pr interesa t ngushta, meskine apo edhe pr interesa partiake. Mosmarrja masa ndaj keqprdorsve, t korruptuarve madje edhe kundr pa puntorve, mund ti kushtoj Qeveris e rrjedhimisht edhe vet Kosovs.

  Sa i prket pjess s dyt t pyetjes, mund t them se sot pas dy vjetve t funksionimit t Qeveris sht tjetr kontekst kohor. Sot duhet qasje tjetr pr menagjimin e strukturs s Qeveris.

  Un zakonisht kam thn se kjo qeveri po t arrij t krijoj nj baz t mir pr Qeverin q do t krijohet pas zgjedhjeve t ktij viti, do t mund t vlersohet si struktur e suksesshme. Konsideroj se deri diku baza sht krijuar, por duhet shum pun akoma n trajnimin e administrats publike n mnyr q t shtohet efikasiteti i qeverisjes. Kjo po shkon ngadal pr shkak t kompetencave t kufizuara dhe grshetimit t interesave t UNMIK-ut q kontrollon nj pjes t administrats publike, madje e mban n sfern e rezervuar, dhe Qeveris q synon t kompletohet n t gjith parametrat e nj qeverie reale t nj vendi. Pastaj ka edhe probleme t tjera q manifestohen n forma t ndryshme, nj prej tyre sht rekrutimi i njanshm i shrbyesve civil, jo sipas kritereve profesionale, por sipas preferencave partiake e familjare n disa prej ministrive q kryesisht drejtohen nga ministrat q vin nga partia q ka m s shumti vota.

  Ajo ka sht m e keqja dhe karakteristik pr t gjitha institucionet e Kosovs, sht se jo rrall vendimet e rndsishme mirren n forume joformale. Ka tendenca t krijimit t qendrave jashtinstitucionale (q n gjuhn e shkencave politike quhen struktura parapolitike), t konsultimeve t cilat pastaj mund t influencojn n punn e institucioneve dhe n procesin e vendimmarrjes. Kjo mund t ket pasoja fatale pr procest progresive n vend. Kjo dukuri m ka penguar m s shumti dhe maksimalisht jam angazhuar q ta evitoj nj qasje t till t institucioneve t Kosovs. N kt drejtim konsideroj se kam qen i pasuksesshm.  DORHEQJA NGA POSTI I KSHILLTARIT T LART POLITIK I KRYEMINISTRIT REXHEPI  EPOKA E RE: Ku qndron arsyeja e trheqjes nga kshilltari i Lart Politik i Rexhepit- pr studim, karrier personale apo ikje nga prgjegjsia?

  Ramadan Avdiu: Kto dit bhen njzt vjet nga koha kur jam arrestuar. Praktikisht pr gati nj erek shekulli un kam qen i angazhuar ekskluzivisht n rrjedhat e Lvizjes kombtare pr liri e pavarsi. T gjitha punt tjera i kam konsideruar t rendit t dyt e t tret. Disa shtje t mia private m kan ngelur n gjysm. sht koha kur duhet ti prfundoj ato. Kjo ka qen arsyeja primare pse un jam trhequr nga kabineti i Kryeministrit. Ndrkaq sa i prket prgjegjsis, n t gjitha punt q i kam br kam pasur gjithmon nj shkall t lart prgjegjsie.

  I vetmi segment ku mund t them se kam qen i paprgjegjshm ka qen raporti me familjen time t ngusht. Pr kt i jam shum mirnjohs bashkshortes sime Buqes, e cila m ka kuptuar q nga koha kur jemi njohur, n vitin 1989, mbase pr shkakun se edhe ajo ishte aktive dhe e dinte rolin dhe rndsin e angazhimit tim. Pr 12 vite ajo e ka bartur barrn e mbajtjes s familjes, rritjes dhe edukimit t dy vajzave q i kemi.  EPOKA E RE: Kush sht tash Ramadan Avdiu?

  Ramadan Avdiu: Un absolutisht nuk kam ndryshuar dhe nuk do t mund t ndryshoj asnjher. Krahas kryerjes s obligimeve t mia private, jam shum i lidhur me Partin Demokratike t Kosovs, ku jam antar i Kryesis dhe sekretar i saj pr marrdhnie me jasht.

  Vazhdoj t mbaj kontakte me shum prfaqsues t partive politike simotra t vendeve t Evrops Perendimore dhe me prfaqsues t mekanizmave t tjer evro-atlantik, por edhe jam duke i thelluar njohurit e mia profesionale prmes studimeve t shkalls s tret.  EPOKA E RE: ka pas studimeve?

  Ramadan Avdiu: Edhe tash e edhe n t ardhmen do gj q do ta bj do t prpiqem ta bj n funksion t zhvillimit t procesit politik n Kosov, me synim t realizimit t idealeve t shokve t mi dhe t gjith dshmorve q ran pr lirin ton.  BURGOSJA E FAMIT LIMAJT DHE VIZITAT N BURGUN E SHEVENINGENIT  EPOKA E RE: Para disa muajve keni qen pr vizit te Fatmir Limaj, n Hag. Cilat jan prjetimet dhe mbresat e veanta nga kjo vizit?

  Ramadan Avdiu: N vizit te Fatmir Limaj kam qen dy her dhe shpresoj se s shpejti do t shkoj srish. Pr vizitn e par mbresat e mia i pata br publike prmes gazets Epoka e re. Vrtet sht e trishtueshme vetm t mendosh se Fatmir Limaj ndodhet i prangosur dhe pret t ballafaqohet me drejtsin ndrkombtare pr veprimet e tij lirimtare. Nuk do mend se n rastin e Fatmirit dhe t t akuzuarve t tjer shqiptar Gjykata e Nderuar e Hags sht duke u prdorur si instrument pr qllime politike, pr t krijuar njfar balanci pr t gjith hapsirat ku jan zhvilluar luftra n Ballkan. Sigurisht, kjo sht qasje e gabuar. Nuk mund t barazohet krimineli me viktimn, terrorizuesi me lirimtarin. N kt rast Fatmiri mund t them se sht viktim e ksaj tendence pr balancime dhe shprndarje t prgjegjsis pr t gjith n rajon.

  N raste t tilla, nj ingranazh i fuqishm nuk e ka t vshtir t gjej edhe denoncues q mund t bjn gjithka pr motive t ulta, prandaj edhe mund t shpifin. Kurse n Kosov ka t till t cilve vizioni, largpamsia, prkushtimi dhe vendosmria e Fatmirit dhe kolegve t tij n PDK pr ti shtyr gjrat ppapara u ka penguar, prandaj kan dashur t orientojn PDK-n, duke u munduar q tia paralizojn nj shtyll t fort, si sht Fatmir Limaj.  EPOKA E RE: Konkretisht, Ramadan Avdiu do t jet shikues i procesit apo pjesmarrs aktiv n zgjedhjet e ardhshme qendrore q pritet t mbahen kt vit n Kosov?

  Ramadan Avdiu: T jesh shikues, do t thoshte populli yn sehirxhi. N Kosov fatkeqsisht ka shum sehirxhi. Edhe kur nuk m shohin sehirxhinjt, un jam aktiv. Un pr vete asnjher nuk kam pasur ambicie personale dhe vazhdoj t mbetem i till. N zgjedhjet e kaluara kam qen shume aktiv, si para ashtu edhe gjat procesit t zgjedhjeve, por nuk kam dashur t jem i kandiduar dhe kam qen jasht lists s PDK-s pr deputet, pr arsye se kisha plane t kryerjes s ktyre punve t mia q aktualisht jam duke i prfunduar. T qenit apo jo n list pr tu zgjedhur, kjo nuk sht determinuese se a je pjesmarrs aktiv apo jo. Edhe tash jam shum i interesuar, shum i prkushtuar dhe shum i vendosur q t jap kontributin tim n shtyrjen e proceseve pozitive prpara. Duke qen antar i kryesis s PDK-s kam obligime partiake q t jem aktiv n kuadr t partis, por aq m shum kam obligim pr shkak t bindjeve t mia, sepse jam i bindur se pa u br PDK-ja partia kryesore n Kosov gjrat vshtir se do t lvizin nga kjo status quo. Vetm duke qen PDK-ja forca kryesore e vendit do t mund t lvizet nga gjendja iracionale q sht krijuar n Kosov. Njohsit e mir t rrethanave dhe t akterve t skens son politike, e sidomos ata q pretendojn t pengojn Kosovn t avancoj shpejt drejt pavarsis, e din kt, prandaj edhe ka nj tendenc t stigmatizimit t PDK-s si forc e fuqishme politike, e cila n vete prve vendosmris ka potencial t madh politik, inteklektual e profesional, t avancoj procesin drejt pavarsis.  ZGJEDHJET E ARDHSHME T PRGJITHSHME N KOSOV DHE KOALICIONET  EPOKA E RE: A duhet q edhe pas ktyre zgjedhjeve t ket koalicione zgjedhore?

  Ramadan Avdiu: Duke qen se shoqria kosovare ka qen mjaft e orientuar, ne pas zgjedhjeve t para kemi insistuar n bashkqeverisje, me qllimin primar t afrimit dhe bashkpunimit mes partive, t paktn n strukturn e Qeveris. Ky insistim sht br n radh t par pr t ndikuar edhe tek elektorati q t komunikojn mes vete n mnyr q t shtendosen raportet ndrnjerzore n Kosov. Ju e dini se ka pasur raste kur edhe antart e nj familjeje nuk kan komunikuar pr shkak t prkatsive t ndryshme partiake. Kt situat kemi synuar ta tejkalojm prmes bashkqeverisjes. Ndrkaq, arsyeja tjetr e bashkqeverisjes ka qen edhe fakti se pr her t par ndrtonim institucionet e njohura ndrkombtarisht dhe konsideronim se Qeveria me prfshirje t spektrit t gjr politik do t jet m e sukseshme, duke llogaritur n instrumentin e koncenzusit pr nismat dhe aksionet qeveritare, pastaj se prmes komunikimit do t harmonizohen qndrimet e partive pr shtjet fundamentale q kan t bjn me t ardhmen e Kosovs, dhe, n fund, kemi konsideruar se do t krijohet nj balancim politik n administratn publike q sht akoma n krijim e sipr.

  Pas zgjedhjeve t ardhshme, prkundr faktit se Korniza Kushtetuese n nj fare mnyre imponon konceptin e bashkqeverisjes, konsideroj se vendi duhet t ket nj opozit t fort, sepse strukturat e krijuara n bashkqeverisje nse vazhdojn t qeverisin me t njjtn formul edhe pr nj mandat mund t zvetnohen dhe t rrshqasin drejt tendencs s thellimit t nj qeverisjeje t korruptuar. Kshtu q opozita e fort do t mund ta kontrolloj pushtetin vazhdimisht.

  Koha sht dshmitare se kemi pasur t drejt. Nismat qeveritare nuk jan bllokuar nga protagonistt e asnj partie. Raportet ndrnjerzore n Kosov jan prmirsuar dukshm. Ka nj klim shum m t zbutur dhe gradualisht po vie deri tek depolitizimi i popullats. Kjo sht e mir, e domosdoshme. Por, kjo dukuri sht duke u zhvilluar ngadal pr shkak se ka akter politik dhe medial q synojn t mbajn gjithmon nj ambient t tendosur n relacionet ndrnjerzore n Kosov.

  Sigurisht se Qeveria e ardhshme srish do t jet nj Qeveri koalicioni, por njra nga dy partit e mdha dhe disa parti t tjera duhet t jen opozit konstruktive dhe e fuqishme q do t ndikojn gjithmon q pozita t jet e kujdesshme dhe t korrigjohet. N rrethanat kosovare do t ishte shum m mir dhe n interes t Kosovs q LDK dhe disa parti t tjera t jen forca opozitare. Kur e them kt kam parasysh periudhn kur LDK e kishte pushtetin simbolik pr dhjet vite n kohn e okupimit, gjat s cils koh ka krijuar nj fare qasjeje t mospuns, t pritjes dhe lnies s shtjeve n mshir t evolucionit, gj q vshtir sht duke u liruar nga ato praktika edhe tash. Po ashtu edhe n pushtetin lokal nuk jan duke dshmuar se kan potenciale kreative sistematike dhe aftsi pr t qeverisur. Tashm po dihet qart se i vetmi bosht rreth t cilit mobilizohen pushtetart dhe aktivistt e LDK-s dhe jan aktiv, si n nivelin lokal ashtu edhe at qndror, sht boshti i ashtuquajtur tender. Rasti n komunn e Vushtrris m s miri e argumenton kt. Pr tendere tash shkarkohen e ngarkohen zyrtart n pushtet nga LDK.

  LDK duke i humbur pozitat dominante n skenn politike, Kosova do t prfitoj sepse nuk do t ket mundsi t instalohet nj aparat shtetror t cilin do ta karakterizoj mospuna, korrupcioni, abuzimet dhe sistemi mafioz i qeverisjes. Madje ajo akoma nuk sht e prgatitur t jet edhe opozit e fort, prandaj thash se n opozit duhet t jen edhe disa parti t tjera. Pr mendimin tim, LDK akoma ka ngelur parti me koncepte totalitare dhe forc kohezive e saj sht spiralja e llafollologjis.

  Sidoqoft, mendoj se nj koalicion i nj spektri t partive politike, prfshir edhe minoritetet, sht formula m e mir e udhheqjes s vendit drejt prosperimit dhe pavarsis. Ndrkaq, njra nga partit e mdha me disa parti t tjera prreth, duhet t krijojn nj opozit t fort, por konstruktive. Kjo do t mund t prshpejtonte proceset si t demokratizimit ashtu edhe t zhvillimit ekonomik, apo prmbushjes m t shpejt t standardeve pr t cilat aq shum flitet dhe aq pak bhet n Kosov.  ZRI, DHUNA POLITIKE T CILN E USHTRON CHAPELLI DHE EKUILIBRIMI POLITIK TE QEVERIA DHE KRYEMINISTRI  EPOKA E RE: Pak m par folt pr akter politik dhe medial. E keni fjaln pr gazetn Zri dhe deklaratat e Chapellit?

  Ramadan Avdiu: Po. N funksion t ksaj shkon pr shembull deklarata e zdhnsit t policis, se gjoja po na u krcnuakan tre vperimtar t LDK-s. Un, duke i njohur tepr mir rrethanat dhe tendencat n Kosov, jam i bindur se z. apell e ka br at dekalart me paramendim dhe me prapavij; q t ngrit tensionet midis njerzve; t ngjall huti n opinion, por edhe t ndihmoj LDK-n, q gjithmon n prag t zgjedhjeve e shpik dhunn politike kundr saj, si mjetin m t mir pr t zhvilluar fushatn duke u hequr si viktim. Aq m shum e forcon bindjen time pr kt deklarat t pasinqert z. Chapell, kur thot se policia e din kush po i krcnuaka ata dhe nuk ndrmirret asgj pr burgosjen e tyre. N ann tjetr t nesrmen drejtori i Departamentit t Drejtsis, Pol Koofy, thekson se n Kosov nuk ka dhe nuk ka pasur vrasje politike. Nisur nga kndvshtrimi shkencor, deklarata e zdhnsit Chapell, prderisa l hapsir aludimi n nj strukture t caktuar, sht dhun politike t ciln e ushtron vet Chapelli, t paktn n formn simbolike, n sfern imagjinare, apo terror psikologjik, e aq m shum kur kjo bhet n periudhn e analizave t platformave zgjedhore nga t gjith aktert e skens son politike. Me kt ai e hudh nj gur n opinion me t cilin pastaj do t gjuajn drejt nj strukture t caktuar me qllim t stigmatizimit t saj. Madje edhe nse ka krcnime, duhet sqaruar motivin, kurse n Kosov nuk ka krcnime pr shkak t bindjeve politike t njrit apo tjetrit. N Kosov krcnimet dhe vrasjet eventuale kryesisht bhen pr motive kriminale apo pr interesa meskine.

  Shikuar nga aspekti psikologjik e sociologjik, populli yn zakonisht i ka prkdhelur, i ka prkrahur madje edhe i ka mbajtur ata pr t cilt ka krijuar bindje se jan viktima. I ka trajtuar si t mjer dhe i ka mshiruar. Kt jan duke e ditur strategjistt e mendimit t LDK-s dhe prpiqen me do kusht ti imponohen popullit se jan viktima me qllim t zgjatjes s mbshtetjes dhe prkdheljes. Pr vete mendoj se tashm ka kaluar koha kur n Kosov mund t shndritet n mjerim.

  Opinioni yn nuk e besoj se do t mund t vazhdoj t manipulohet me blofe mediale, me shpifje e insinuata kundr njerzve t sinqert e t vendosur, t dijshm dhe t prkushtuar n avancimin e proceseve demokratike drejt realizimit t qllimit final, si jan prpjekur ta denigrojn vazhdimisht liderin e PDK-s, apo veprimtart dhe intelektualt me vizion t qart politik e kombtar, Jakup Krasniqin e Xhavit Halitin, t cilt kan nj eksperienc t gjat m shum se nj erek shekulli n prpjekje pr liri e pavarsi.  EPOKA E RE: sht nj prshtypje se pas largimit tuaj nga kabineti i Kryeministrit Rexhepi ka filluar t shfaqet njfar ekuilibrimi politik te Qeveria dhe Kryeministri. Si e komentoni kt?

  Ramadan Avdiu: Roli i individit nuk sht i parndsishm n shoqrin ton. Por, mendoj se nuk ka njeri t pazvendsueshm. E rndsishme sht q t krijohet nj sistem i puns q baz do ta ket ekipin e jo individin dhe individualizmin. Vrehet jo vetm tek qeveria, por edhe tek t gjitha institucionet, si ato lokale ashtu edhe qendrore, nj moskoherenc politike. Kjo ndodh m shum pr shkak t kompetencave t limituara dhe strukturave parapolitike q i prmenda m lart. Ato shpesh interferojn n pun t institucioneve, duke vendosur parametra ekuilibrues.

  BESIANA-INFO
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 24-02-2004 m 10:44
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Intervista

  Bashk me brllokun duhet t flaken edhe t korruptuarit
  Ramadan Avdiu

  Ramadan Avdiu

  Kryetari i degs s Partis Demokratike t Kosovs (PDK) pr Prishtin, Ramadan Avdiu, n nj intervist pr Kosovapress ka thn se subjekti i tij politik ka qen kundr vendimit pr shtyrjen e zgjedhjeve lokale, sepse pushtetarve aktual po u zgjatet mundsia n kt mnyr pr t keqprdorur dhe keq qeverisur, kurse qytetarve po u rndohet gjendja, mos perspektiva dhe depresioni. Sipas Avdiut n pushtetin lokal dhe at qendror sht i institucionalizuar korrupsioni dhe deri n nj mas edhe krimi i organizuar. Ai ka vlersuar se deklarimet e pushtetarve t Prishtin q kan br kryeqytetin metropol jan vetm iluzione, sepse gjendja sht kaotike si n arsim, shndetsi, urbanizm, shrbime publike, infrastrukturn rrugore, kultur, sport dhe administrat. Avdiu thot se pr t dal nga kjo gjendje duhet t bhet nj pun tepr e madhe pr t’i sanuar pasojat e krijuara gjat keq qeverisjes shtatvjeare.

  Kosovapress: Pas nj kohe t gjat t veprimtaris suaj n LPK kaluat n Partin Demokratike t Kosovs. Pse nuk vazhduat n LPK?

  Avdiu: Pas prfundimit t lufts lirimtare, t gjitha strukturat e LPK-s jan organizuar dhe kan mbajtur mbledhjen e pest t prgjithshme n Prizren, ku sht vendosur q LPK t transformohet n parti politike. Fillimisht sht formuar Partia e Bashkimit Demokratik dhe m von bashk me at parti edhe t gjith veprimtart politik t cilt jan marr me dimensionin politik t shtjes para dhe gjat lufts lirimtare kan formuar Partin e Progresit Demokratik, sot Partia Demokratike e Kosovs. Pra, ka qen vendim i instancave t LPK-s q ajo t transformohet n parti. Mirpo, nj numr i antarve t saj nuk jan pajtuar dhe kan vazhduar ta ruajn organizimin e LPK-s duke rekrutuar njerz t ri n kt subjekt.

  Kosovapress: A kan qen kta njerz q nuk jan pajtuar pjesmarrs t mbledhjes?

  Avdiu: N prjashtim t Emrush Xhemajlit dhe Gafurr Elshanit, t cilt jan konsultuar paraprakisht, t gjith t tjert kan marr pjes.

  Kosovapress: Pse Xhemajli s’ka marr pjes n Prizren?

  Avdiu: Me sa di un, nuk ka marr pjes pr arsye se n at koh ai ka qen i angazhuar me detyra ushtarake si pjestar i UK-s, dhe nuk ka dashur t involvohet n shtje politike prderisa nuk sht br demobilizimi i tij nga komandanti i njsis ku ka qen i angazhuar.

  Kosovapress: Sa ka qen ky numr i t paknaqurve nga kryesia qendrore e LPK-s pr transformimin e saj?

  Avdiu: Ka qen vetm nj vot kundr dhe nj abstenim, t gjith delegatt e tjer t pranishm kan vendosur thuajse n mnyr unanime q LPK t transformohet n parti politike.

  Kosovapress: Ju jeni njri ndr themeluesit e PDK-s. Sa jeni t knaqur me punn e subjektit tuaj gjat ktyre viteve t paslufts?

  Avdiu: N radh t par duhet t theksoj se themelimi i PDK-s, organizimi dhe veprimi i saj politik, fillon pas krijimit t rrethanave t mirfillta pr jet politike pluraliste n Kosov. Pas prfundimit t lufts lirimtare, PDK ka ndikuar q n skenn politike n Kosov t krijohet pluralizmi real dhe i mirfillt politik, sepse deri n vitin 1999 n skenn politike t vendit ka pasur nj improvizim t pluralizmit, dhe n esenc sht aplikuar nj mendsi totalitariste n veprim. Un shpesh her e kam thn se ka qen nj bashkjetes e panatyrshme n mes t pushtetit fizik q e ka pasur okupatori serb dhe pushtetit simbolik q e ka pasur LDK-ja.

  Partit e tjera q kan ekzistuar n at koh n njfar mnyr kan qen nn ombrelln e LDK-s dhe ata n vazhdimsi kan aplikuar filozofin e njmendsis totalitare. Deri pas lufts lirimtare nuk ka pasur kushte pr pluralizm politik, nuk ka pasur mundsi as t mendojm pr demokraci. Me daljen n sken t PDK-s mund t them se instalohet edhe pluralizmi i mirfillt politik n skenn politike t Kosovs. Tani PDK n rrugn e saj shtatvjeare ka marr pjes n katr pal zgjedhje n t cilat n vazhdimsi ka shnuar nj ngritje t leht. Kemi punuar n strukturimin e partis dhe mund t them pa asnj mdyshje se PDK sht partia m e strukturuar, m e organizuar si n rrafshin vertikal ashtu edhe at horizontal q n gjirin e saj ngrthen kapacitete t shumta organizative, politike, intelektuale, profesionale, menaxheriale e morale q jan n gjendje pr t avancuar proceset pozitive n vend.

  Kosovapress: N PDK jan njerz q kan qen n lvizjet ilegale dhe q kan udhhequr luftn lirimtare. Pse ndodhi q t humbni n zgjedhje?

  Avdiu: N katr pal zgjedhje sa jan mbajtur n Kosov ne nuk kemi dal fitues. Kemi dal gjithmon partia e dyt politike. Ne nuk llogarisim q kemi humbur, pr arsye se nj parti menjher pas krijimit t saj n zgjedhjet e para t fitoj 30 pr qind t votave, kjo nuk mund t trajtohet si humbje. Ndrkaq q nga zgjedhjet e para LDK vazhdimisht ka rnie, kurse PDK shkon n ngritje, sepse tani kan ardhur n pah vlerat dhe konkurrenca e mirfillt politike. N vazhdimsi po prpiqemi q t shpalosim sistemin e vlerave q jan t ngrthyera n PDK dhe gradualisht qytetart do dit e m shum jan duke i par ato. Edhe pse partia e dyt mund t them se PDK i ka vn bazat e institucioneve t Kosovs, por koalicioni LDK-AAK pas zgjedhjeve t dyta t prgjithshme n vend, t avancimit t jets institucionale, e ka degraduar dhe devalorizuar at.

  Kosovapress: Ju jeni njohs i mir i rrethanave dhe keni shum prvoj, sepse jeni i shkolluar dhe specializuar n universitete t njohura n Evrop. Pse nuk bni pjes n ekipet pr bisedime pr statusin e Kosovs?

  Avdiu: Kosova ka hyr n fazn e fundit t definimit t shtetsis s saj. Un jam antar i kryesis s PDK-s dhe PDK ka rolin e vet t pazvendsueshm n kt proces. Pra, jam pjes e ktij procesi. Por, tash pr tash, m shum jam i fokusuar n periudhn q do t pasoj pas statusit, q n fillim nuk do t jet e leht.

  Problemi m i madh sot n shoqrin ton sht se institucionet e Kosovs, por edhe qarqe t caktuara t UNMIK-ut dhe bashksis ndrkombtare, pr t’iu shmangur ballafaqimit me problemet dhe stagnimet e mdha zhvillimore n Kosov, kan lansuar nj diskurs q do problem, madje edhe t gropave n rrug, e lidhin me statusin politik t vendit. Kshtu jan duke e ushqyer iluzionin tek opinioni publik se me pavarsimin e Kosovs t gjitha problemet dhe vshtirsit ekonomike, sociale, arsimore, shndetsore, kulturore etj., do t zgjidhen.

  Vmendja e qytetarve sht e prqendruar vetm n institucionet qendrore, sht e prqendruar n procesin rreth definimit t statusit politik dhe fare pak, ose aspak, nuk shihet dhe dihet se si veprohet n nivelet e pushtetit lokal. Kjo mnyr e qeverisjes me vendin nga t gjitha nivelet e pushtetit rrezikon ta shpie shoqrin menjher pas pavarsimit t Kosovs, drejt nj depresioni kolektiv.

  Pikrisht kjo ka br q un t angazhohem n nivel lokal, n mnyr q t prmirsojm jetn e qytetarit, sepse n vazhdimsi prej paslufts jeta e qytetarit sht duke shkuar drejt degradimit. Do t thot n vend t ngritjes s mirqenies s qytetarve, ajo sht duke shkuar n rnie, n vend t forcimit t jets institucionale, ajo sht duke shkuar drejt degjenerimit. Prandaj sht e domosdoshme q njerzit t cilt kan n vete nj prvoj t mir, q kan njohuri se si duhet t funksionalizohet dhe dinamizohet jeta institucionale, zhvillimore dhe shoqrore, t kyen n proces dhe t punojn pr ngritjen e mirqenies dhe prmirsimin e jets s qytetarve.

  Kosovapress: Ish-shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen pas nj konsultimi me subjekte politike ka shtyr mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Ju si kryetar i Degs s PDK-s n Prishtin, a jeni pajtuar me kt vendim?

  Avdiu: Jo. Ne nuk jemi pajtuar me shtyrjen e zgjedhjeve, por kemi insistuar q zgjedhjet t mbahen sa m shpejt, madje duke e pasur parasysh se si qeveriset vendi sot sht dashur q n Kosov t mbahen zgjedhje t parakohshme.

  Kosovapress: Shtyrja e zgjedhjeve do t’ju ndihmoj juve t bni nj strukturim m t mir dhe forcim, apo e kundrta?

  Avdiu: Kemi qen kundr shtyrjes s zgjedhjeve pr arsye se nuk kemi mundur t pajtohemi me vazhdimin e t qenit n pushtet t njerzve t paaft, t paprgjegjshm dhe t cilt jan duke abuzuar tmerrsisht me pozitat q i mbajn. Sot n pushtet sht i institucionalizuar korrupsioni dhe deri n nj mas edhe krimi i organizuar. Pr kt ne nuk kemi qen n favor t shtyrjes s zgjedhjeve, sepse pushtetarve aktual po u zgjatet mundsia edhe m, pr t keqprdorur dhe keq qeverisur, kurse qytetarve vetm sa po u rndohet gjendja, mos perspektiva dhe depresioni.

  Insistimit t UNMIK-ut pr shtyrjen e zgjedhjeve iu kan ndihmuar edhe partit q e prbjn koalicionin qeveriss LDK -AAK, gj q pr ta sht e favorshme, sepse ia zgjasin vetes mandatin keq qeveriss, ndrsa PDK dhe ORA kan qen kundr.

  Kosovapress: Ju po i kritikoni pushtetart, por personalisht si e vlersoni punn e koalicionit qeveriss LDK-AAK?

  Avdiu: Ditn kur sht formuar ky koalicion un e kam definuar si koalicion i ”axhaminjve” politik t Kosovs. Pr fat t keq koha e vrtetuar katriprisht kt konstatim. Ndrkaq kt konstatim e ka vulosur Kryesia e LDK me nj letr drguar kryeministrit para disa ditsh, prmes s cils LDK synon t uzurpoj edhe pozitat e shrbyesve civil q normalisht nuk duhet t jen pozita politike, dhe koalicioni qeveriss synon t prvetsoj tr punn pr brjen e shtetit duke u prpjekur t prjashtojn t gjith t tjert pos vetvetes. Edhe shtat vjet pas lufts, e shihni se akoma sht shum e pranishme logjika totalitariste te koalicioni qeveriss.

  Kosovapress: Sa sht duke e luajtur rolin e opozits konstruktive PDK n KK t Prishtins n shpalosjen e problemeve t ndryshme?

  Avdiu: N KK t Prishtins PDK i ka 13 kshilltar, andaj fuqia e tyre si parti e dyt n asamble nuk sht e mjaftueshme pr t’i avancuar proceset. N vazhdimsi ata jan t mbivotuar. Mirpo, me at fuqi q kan kshilltart e PDK-s kan nxjerr n pah keq menaxhimet, abuzimet dhe dukurit e tjera negative q jan t shumta n Prishtin.

  Angazhimi i kshilltarve t PDK-s n KK t Prishtins nuk sht pasqyruar sa duhet, sepse edhe mbledhjet e asambles mbahen vetm sa pr hir t rregullit. Vendimet q i merr Kuvendi Komunal, ekzekutivi i shkel. Rasti m konkret dhe i freskt sht vendimi unanim q ka marr Kuvendi Komunal pr rregullimin e trafikut n qytet. sht vendosur q t ndrpritet transportimi i pasagjerve prmes kombibusve dhe ai vendim sht dashur t hyj n fuqi nga 1 korriku, por ja q ka dal dikush nga strukturat ekzekutive dhe e ka shkelur vendimin e Kuvendit Komunal. Kjo sht nj dshmi se ekzekutivi n komun nuk i respekton vendimet e kuvendit dhe n shumicn e rasteve nuk prgjigjet para kuvendit fare. Pr shum shtje vendimet n Prishtin merren nga nj rreth shum i ngusht i kryetarit, nnkryetarit dhe shefit t ekzekutivit, e jo rrall edhe jasht hapsirave t puns s Kuvendit Komunal nga struktura parapartiake dhe parapolitike, q jan vendime arbitrare dhe n kundrshtim me rregullat ligjore.

  Kosovapress: PDK deri m tani ka pasur nj mnyr tjetr t organizimit n Prishtin dhe organizimi i saj ka qen n 5 deg, ndrsa tani keni vetm nj deg qendrore. Pse ka ndodhur ky ndryshim?

  Avdiu: Tashm kemi prfunduar procesin e transformimit t degs s partis n Prishtin. Kemi provuar m hert me strukturn e 5 degve dhe kemi mbajtur 4 pal zgjedhje me kt organizim. Ky ka qen nj organizim sikurse i t gjitha partive t mdha n Prishtin, por nuk kemi qen mjaft t knaqur me kt form, prandaj kemi vendosur q n Prishtin t bjm vetm nj deg, e cila do t funksionoj sikur degt tjera, ndrsa organizimin ta shtrijm prmes nndegve dhe seksioneve. Deri tani kemi punuar shum mir dhe jan tejkaluar vshtirsit e para. Tash jemi n fund t konsolidimit dhe zgjerimit t antarsis s PDK-s n degn e PDK-s n Prishtin.

  Kosovapress: Prej se ju jeni vn n krye t PDK-s pr Prishtin jan br disa ndryshime, duke filluar me vendosjen e selis s partis prball Kuvendit Komunal. ka keni dashur t thoni me kt?

  Avdiu: Pr partin me rndsi sht edhe ku do ta ket selin. Ne kemi gjetur hapsir pr pun prball Kuvendit Komunal, kjo ka qen m tepr nj rastsi. Mirpo kjo ka simbolikn e vet, pr arsye se zyra gjendet n qendr t qytetit, sht prball komuns dhe nj pjes e qytetarve do t mund t na informojn me leht pr maltretimet dhe vshtirsit e tyre pr t zgjidhur qoft edhe nj problem shum t vogl n komun.

  Kosovapress: PDK n nivelin qendror ka krijuar nj qeveri n hije kundrejt Qeveris s Kosovs. Do t bni edhe ju n nivelin lokal nj lloj organizimi t till?

  Avdiu: Dega e PDK-s n Prishtin i ka organet e saja dhe prve ktyre ne kemi edhe nj grup t veant t ekspertve, i cili do t merret me krijimin e politikave n fusha t veanta. Pra, ne si deg e PDK-s n Prishtin m shum jemi t fokusuar n problemet lokale.

  Kosovapress: Cila sht objektiva primare pr PDK n Prishtin?

  Avdiu: Ndryshimi rrnjsor i qeverisjes n komun. Kt do ta bjm menjher pas zgjedhjeve lokale pas t cilave nuk do t jemi m n opozit.

  Kosovapress: Po cili sht pr ju problemi m i mpreht n Prishtin?

  Avdiu: Pr ne problemi m i madh sht arsimi. Shpesh thuhet se Kosova ka pasuri t mdha mbi dhe nntoksore etj., mirpo ne konsiderojm q pasurin m t madhe q ka Kosova dhe Prishtina si pjes e ksaj trsie, jan pikrisht resurset njerzore. Kjo pasuri rrezikon t shndrrohet n fukarallk, nse nuk do t arrijm t’i shkollojm si duhet.

  N Prishtin pas lufts lirimtare jan ndrtuar vetm dy shkolla, kurse numri i qytetarve sht dyfishuar. Sot nuk kemi shkoll n Prishtin q nuk punon me 4 ndrrime, nuk kemi klas n seciln shkoll t Prishtins q ka m pak se 40 nxns. Pra, kushtet e msimdhnies dhe msim-nxnies jan shum t rnda, prandaj prioritetet pr PDK-n n Prishtin sht forcimi i infrastrukturs shkollore, duke filluar nga sistemi parashkollor e deri tek ai universitar.

  Kosovapress: Do t mund t ndrtoni ju shkolla?

  Avdiu: Sigurisht q po. Nuk sht problemi q ato varen vetm nga buxheti i komuns. Fundja, vetm nga pasojat e korrupsionit dhe abuzimeve t tjera financiare q bhen nga pushtetart aktual t komuns, lirisht mund t them se humbet t paktn nj shkoll moderne n vit e t mos flasim se pr ndrtimin e shkollave mund t gjenden shum donacione. Pushteti aktual n Prishtin nuk sht treguar i interesuar pr krkimin e mundsive pr ndrtim t shkollave. Madje sipas raportit t puns s ekzekutivit t komuns s Prishtins pr vitin e kaluar, Drejtoria pr Arsim, 48% t buxhetit t saj nuk i ka shfrytzuar pr nevoja t arsimit. Se sa jan t interesuar pr arsimin zyrtart e Prishtins m s miri flet rasti i shkolls “Xhevdet Doda.” sht viti i katrt q shkolla mbahet e mbyllur, kurse nxnsit nuk kan ku t msojn. Dikujt n komun m shum i konvenon shfrytzimi i hapsirs shkollore pr biznese komerciale se sa pr t’u krijuar mundsi t rinjve q t shkollohen.

  Kosovapress: Prve arsimit, cili sht problemi tjetr m i madh?

  Avdiu: Prishtina praktikisht sht qytet i kaosit. Gjendja sht kaotike n arsim, shndetsi, urbanizm, shrbime publike, infrastrukturn rrugore, sfern e kulturs, sportit dhe administrat. Un irritohem nga deklaratat e pushtetarve kur thon se Prishtinn e kan shndrruar n nj metropol evropian. Jam shum i sigurt se ata njerz t cilt pretendojn ta identifikojn Prishtinn si nj metropol evropian, nuk kan qen n metropolet evropiane asnjher.

  Kemi lagje t tra n Prishtin q nuk kan rrug, nuk kan qasje n rrjetin e ujsjellsit, nuk kan kanalizim e t mos flasim pr infrastrukturn tjetr prcjellse. N Prishtin duhet nj pun jashtzakonisht e madhe pr t’i sanuar pasojat q jan krijuar gjat ksaj keq qeverisje shtatvjeare. sht vshtir pr t’ia kthyer Prishtins pamjen e nj qyteti t mirfillt. Mirpo, kjo do t mund t bhet nse angazhohen njerzit e prgjegjshm dhe t ndrgjegjshm, t cilt din se si t’i ndrpresin ndrtimet pa leje, din t orientojn zhvillimin e qytetit, din t menaxhojn me shrbimet publike pr qytetart dhe t zhvillojn infrastrukturn.

  Kosovapress: Pushtetart e komuns s Prishtins akuzojn qytetart q kan ndrtuar pa leje dhe e kan krijuar kaosin urbanistik n qytet do ta keni edhe ju kt akuz?

  Avdiu: Un nuk mund t’i fajsoj qytetart pr ato ndrtime. Fajin e ka pushteti q ka lejuar dhe ju ka mundsuar. Ata e din se si, q t ndrtojn pa leje.

  Kosovapress: Mirpo ekzekutivi i Prishtins ka paraqitur nj plan urbanistik pr qytetin, me t cilin si thon ata do t rregullohen kto shtje?

  Avdiu: Jo vetm nj plan. Komuna e Prishtins i ka aprovuar disa plane rregullative. E veanta e atyre planeve sht se ato jan virtuale. Prgjithsisht institucionet e Kosovs si n nivelin qendror ashtu edhe n at lokal jan futur n njfar bote virtuale ku synojn ta trheqin edhe shoqrin n prgjithsi. Ata perceptojn se n Kosov punt jan m mir se n shtetet tjera, konsiderojn se jan duke punuar mir, por e keqja sht se kjo sht bot virtuale e tyre dhe jan t shkputur plotsisht nga realiteti dhe prditshmria e jets n Kosov.

  Planet rregullative q jan aprovuar n Prishtin jan shum vshtir t realizohen. Pr ato plane virtuale vetm jan shpenzuar para kot. Mund t marrim si shembull planin rregullativ pr lagjen “Tophane”, e cila si lagje e vjetr e qytetit sht dashur t konservohet. Menjher pas lufts thuajse 70 pr qind e lagjes sht rindrtuar, prandaj do t jet vshtir pr t’i bindur qytetart q t rrnohen ato objekte dhe t filloj ndrtimi i objekteve tjera.

  Kosovapress: Sipas jush prej nga duhet nisur pr t prmirsuar gjendjen n kryeqytet?

  Avdiu: Pr ta br Prishtinn tamam qytet, duhet t fillohet nga trajtimi i brllokut. Bashk me brllokun duhet t flaken edhe t korruptuarit dhe t paaftt q e kan katandisur Prishtinn n kt gjendje, pastaj ndrprerja e menjhershme e ndrtimeve pa leje pr t shkruar drejt krijimit t zonave urbanistike, rritjes s nivelit t shrbimeve publike dhe forcimit t infrastrukturs. Pr kta shtat vjet Komuna e Prishtins nuk sht treguar e aft as ta mirmbaj qytetin pastr. Pr nj pjes t komunarve, qyteti sht vetm sheshi “Nna Terez”. Edhe ky shesh nuk sht i mirmbajtur si duhet.

  Prishtins si kryeqytet i vendit, si qendr politike, administrative, universitare, kulturore-sportive do t thosha se i mungon gjithka. Infrastruktura sht n gjendje katastrofale, nuk e kemi as edhe nj qendr kulturore. Jeta kulturore sht zhvendosur npr lokalet afariste. Bizneset jan duke u ngulfatur vazhdimisht dhe nuk iu krijohet hapsir pr pun, derisa tregut t t papunve i shtohen me mijra veta do vit. Kshtu nuk mund t ecet m. Vetm gomisterive apo vullkanizorve n Prishtin u konvenon kjo gjendje.

  Kosovapress: Do t thoni se n gjithka ka dshtuar kjo qeverisje aktuale dhe s’ka suksese?

  Avdiu: Pa dashur t kem qasje nihiliste e ndaj mendimin me shumicn drmuese t bashkqytetarve t mi. Asnj qytetar, madje edhe vet elektorati i LDK-s nuk mund t konsiderojn si t suksesshme kt qeverisje lokale. Nse ndokush ka iluzion se kjo qeverisje sht e suksesshme n momentin kur ka nevoj pr t trhequr nj dokument n komun, apo n momentin kur dshiron t’i nxjerr fmijt pr t’i shtitur ai do ta shoh kt q po them un. Un nuk mund t veoj mendimin nga mendimi dominues t qytetarve n Prishtin se pushtetart nuk mendojn pr t mirn publike, por pr interesa t ngushta individuale e partiake.

  Kosovapress: sht prmendur se mund t’i kthehen lumenjt e humbur Prishtins. A mund t bhet kjo?

  Avdiu: Un mbaj mend kur Prishtina ka pasur dy lumenj, “Prishtinn” dhe “Vellushn”. Ata dy lumenj tani jan t varrosur dhe shrbejn si kolektor ujrash t zeza. Kthimi i tyre sht problem edhe pse mundsi ka, por ky projekt kushton shum. Prandaj n nj perspektiv afatshkurtr jam skeptik se mund t realizohet ky projekt. M von ndoshta do t mund t rregullohen. Un kam par pr shembull n Lubjan, ku nga nj lum i vogl sllovent kan arritur ta rregullojn shtratin dhe lumi tani duket m i madh dhe i jep freski qytetit. Ktu n Prishtin konsideroj se tash pr tash ka probleme shum m t mdha se sa t kthejm lumenjt.

  Kosovapress: Kryetari i tashm i Prishtins gjat fushats i ka premtuar elektoratit se do t bj qytetin me metro. Ju si kryetar i PDK-s n Prishtin a mund t premtoni s paku tramvaj?

  Avdiu: Premtimet se do t kemi metro, se do ta bjm Prishtinn si Parisin, pr momentin jan iluzione. Problemi qndron se n vend q kryetari i komuns t merret me rregullim e hapsirave t gjelbruara, me lirimin e hapsirave q i ka mbuluar brlloku, me lirimin e trotuareve, prmirsimin e shrbimeve publike pr qytetart ai merret me metron. Kjo sht ajo bota e tyre virtuale q e prmenda m hert.

  Kosovapress: Po, tramvaji brenda qytetit?

  Avdiu: Un nuk mund t futem n botn virtuale dhe t them se pr kaq apo aq koh do t bhet tramvaji, sepse nuk sht e logjikshme t flasim pr tramvaj prderisa e kemi t mbuluar qytetin me brllok dhe me nj infrastruktur t tmerrshme, ku s’ka as trotuare t lira, as parkingje, as hapsira t gjelbruara, as uj t mjaftueshm pr pije. Madje Prishtina me mbi gjysm milion banor nuk ka as edhe nj tualet publik. Pasi t jen rregulluar kto probleme mund t vijn n shprehje idet pr tramvaj e metro.

  Para se t premtohet metroja dhe tramvaji duhet t bhet lirimi i qarkullimit t trafikut duke lshuar nj tren urban nga Fush Kosova deri n dalje t Prishtins n drejtim t fshatit Lekaj (Llukar). Kshtu mund t lidhet veriu dhe jugu i qytetit. Pr kt nuk nevojitet pun e madhe, sepse hekurudha ekziston dhe me lshimin e trenit me orar t rregullt menjher do t bhej lirimi i trafikut n tr qytetin. Kjo sht nj pun q mund t kryhet brenda nj viti, kurse pr tramvaj e metro duhet t punohet 10-15 vjet.

  Kosovapress: PDK n Prishtin n t gjitha zgjedhjet ka arritur t fitoj m s shumti 25 pr qind. Sa mund t arrini ju q t shtoni kt prqindje n krahasim se kandidatt paraprak t partis suaj?

  Avdiu: Un jam i sigurt se ne do t mund t shpalosim programe, vlera dhe vizione reale pr zhvillimin e qytetit. Pr shtat vjet PDK nuk ka pasur qasje n pushtetin e Prishtins dhe pr kto vite besoj q qytetart jan bindur se nuk e meritojn kt qeverisje q e kan q nga periudha e paslufts. PDK shtimin e votave nuk do ta bj pr shkak t individve, por pr vlerat q ka, angazhimet dhe qasjet serioze q do t’i bj pr rregullimin e problemeve t mdha t kryeqytetit.

  Kosovapress: A do t kandidoheni pr kryetar t Prishtins?

  Avdiu: Nuk prjashtohet kjo mundsi. Por pr mua m me rndsi se sa pozicioni im, sht q t vijn n shprehje vlerat dhe vizionet reale pr zhvillimin dhe prparimin e qytetit, dhe t shoqris son n prgjithsi.

  Kosovapress: Duke marr pr baz t gjitha kto probleme, nse fitoni n zgjedhje do t mund t’i zgjidhni kto probleme q ka krijuar kjo qeverisje aktuale?

  Avdiu: Po. Edhe pse ka shum pun. Vetm pr t’i sanuar kto pasoja t keq qeverisjes do t duhet t shpenzojm bukur shum koh dhe energji, q pastaj t fillojm nj dinamik institucionale prej nivelit administrativ deri te menaxhimi me problemet dhe ofrimi i duhur i shrbimeve publike pr qytetart.

  Kosovapress: Cilat do t ishin ato pes fushat kryesore q do t fillonit t merreni menjher me to?

  Avdiu: Do t fillonim me funksionalizimin e administrats komunale, pastaj hapsirat e shkollave, shndetsin primare, infrastrukturn n prgjithsi prfshir ktu infrastrukturn kulturore e sportive dhe shrbimet publike. Kshtu do t ndikonim n zhbllokimin e qytetit nga kjo ngufatje q e ka kapluar.

  Kosovapress: Do t mund t’i realizoni kto objektiva vetm si PDK?

  Avdiu: PDK ka kapacitete t shumta q do t jen n gjendje dhe q kan vullnetin dhe prkushtimin pr t punuar me sinqeritet e seriozitet n t mir t t gjith qytetarve t Prishtins. Me kt rast un i thrras t gjith qytetart e Prishtins t na mbshtesin n realizimin e vizionit ton e veanrisht intelektualt, e profesionistt t angazhohen drejtprdrejt dhe t mos mbeten indiferent karshi keq qeverisjes dhe abuzimeve t mdha q jan duke i br pushtetart n t gjitha nivelet e pushtetit mbi kurrizin t qytetarve.

  Kosovapress: Kush sht Ramadan Avdiu?

  Avdiu: Jam i lindur n Prishtin, m 24 janar 1964. Shkolln fillore edhe t mesmen e kam t kryer n Prishtin. Pastaj jam regjistruar n Fakultetin Elektroteknik n vitin 1983, ku nuk munda t’i vijoj studimet, pr shkak se jam arrestuar n shkurt 1984. Kam qen i dnuar me 8 vjet burg nga Gjykata e Qarkut ktu n Prishtin pr veprimtari “armiqsore” si antar i organizats ilegale “Fronti Nacional lirimtar i Kosovs”. Antar i ksaj organizata kam qen q nga viti 1980, do t thot pak para fillimit t demonstratave. Aktivitetet e para politike pra, kam filluar t’i bj pak para vitit 1981.

  Ndrkoh q nga 8 vjet sa isha i dnuar i kam mbajtur 5 vjet burg, pr shkak se Gjykata Supreme zvogloi dnimin pr t gjith 20 antart e organizats s “Frontit Nacional lirimtar”. Pas daljes nga burgu jam regjistruar n Fakultetin ekonomik dhe jam kyur n rrjedhat e organizmit t fsheht n Kosov.

  Kam qen antar i Lvizjes Popullore pr Republikn e Kosovs. Ndr bashkpuntort m t ngusht me Afrim Zhitin dhe Fadil Vatn. Bashk me kta dy heronj kam qen i organizuar n nj celul. Ata t dy kan pasur nj fund, mund t them Afrim Zhitia heroik, kurse Fadil Vata tragjik, pr shkak se Afrim Zhitia ka rn heroikisht bashk me Fahri Fazliun, duke luftuar me policin pushtuese, m 2 nntor 1989, ndrsa Fadil Vata do t vdes nga smundja e rnd e kancerit n mushkri m 25 prill 1990.

  Pas ksaj ne vazhdimisht jemi marr me forcimin e organizimit dhe un kam qen nj prej udhheqsve kryesore t Lvizjes Popullore t Kosovs, deri n vitin 1993. Gjat ktij viti ka pasur nj fushat t madhe t arrestimeve dhe m 2 gusht 1993 sht goditur organizata. Un i kam shptuar arrestimit. Jan arrestuar babai, vllai im dhe shum shok t mi, n mesin e t cilve Xhavit Haziri, Ahmet Haxhiu, Bajrush Xhemajli, Hajredin Hyseni, Ramadan Pllana, Binak Berisha, etj.

  Pas ksaj 5 muaj kam qndruar n ilegalitet t thell dhe n fund t vitit 1993 kam kaluar n Zvicr ku kam vazhduar aktivitetin politik si antar i lvizjes. Kam qen antar i redaksis s gazets “Zri i Kosovs,” kryetar i nndegs s LPK-s pr Zvicr. N Zvicr kam studiuar shkencat politike n Universitetin e Lozans.

  Pas fillimit t lufts lirimtare dhe intensifikimit t saj, Drejtoria Politike e UK-s pati formuar Grupin Politik t UK-s, pr marrdhnie me jasht, ku kam qen antar i ktij grupi, prmes t cilit kemi vendosur kontakte thuajse me t gjitha qeverit e shteteve Bashkimit Evropian dhe SHBA-ve.

  Pas lufts kam qen Sekretar i Prgjithshm n Qeverin e Prkohshme t Kosovs, antar i Sekretariatit n Kshillin e Prkohshm Administrativ dhe Kshillit Transitor t Kosovs. Jam nj prej themeluesve t Partis Demokratike t Kosovs. Q nga themelimi i PDK-s jam antar i kryesis s saj. Nj koh kam qen sekretar i PDK-s pr marrdhnie me jasht. Pas zgjedhjeve t para t prgjithshme kam qen kshilltar i lart politik i kryeministrit Bajram Rexhepi, ku pas dy vjetsh m sht dashur t largohem nga ai post pr t vazhduar studimet e shkalls s tret pr marrdhnie ndrkombtare pran Qendrs pr Studime Diplomatike dhe Strategjike n Paris, ku kam diplomuar duke e mbrojtur temn e magjistraturs “E drejta ndrkombtare dhe ndrhyrja (rasti i Kosovs).”

  Pas prfundimit t shkalls s tret t studimeve jam kthyer n Kosov dhe jam zgjedhur kryetar i degs s PDK-s n Prishtin./Intervistoi: Kreshnik Llabjani/
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  PDK do t fitoj mbi 50 pr qind, LDK duhet t shkoj n pushim

  14 nntor 2007
  PDK do t’i fitoj mbi 50 pr qind, LDK duhet t shkoj n pushim

  Ramadan Avdiu

  PDK do t dal nga zgjedhjet e 17 nntorit, partia e par politike me mbi 50 pr qind. Gjithashtu, PDK do t qeveris edhe me Prishtinn, sepse kandidati i saj Fatmir Limaj, sht i pa konkurrenc dhe mund ta nxjerr kryeqendrn nga kaosi n t cilin e ka zhytur udhheqja komunale q drejtohej nga LDK-ja, ka thn n nj intervist pr Kosovapress, Ramadan Avdiu, kandidat pr deputet n Kuvendin e Kosovs nga radht e PDK-s. Ai nuk beson se PDK do t hyj n koalicion me LDK-n, sepse sipas tij, LDK po shihet se sht e lodhur dhe njerzit e saj kan nevoj pr pushim. Sipas tij, kreu i PDK-s, Hashim Thai, pavarsisht se sht antar i Ekipit t Unitetit, nuk e ka fuqin e mjaftueshme q ta shpreh vendosmrin dhe ta “rrah” tavolinn.

  Kosovapress: Si po ecn fushata paraelektorale e PDK-s?

  Avdiu: Fushata elektorale po ecn shum mir, kur kihet parasysh se PDK si subjekt politik pr her t pest merr pjes n zgjedhje. Mund t them se mnyra e organizimit t fushats s PDK-s sht shembull pr partit tjera, dhe ka elemente t shumta q kopjohen nga partit tjera. sht nj fushat e qet dhe dinjitoze, ku PDK i ka prekur me dor problemet veanrisht n Prishtin, ku edhe jam duke e udhhequr fushatn.

  Kosovapress: Por n fushatat tjera, PDK ka pasur nj fjalor me kritik ndaj partive tjera politike, pse ksaj radhe po heshtni?

  Avdiu: Jo, edhe n kt fushat jemi kritik, sepse shpesh e them se po t vazhdohet q Kosova t qeverist nga kjo klas politike, e cila sht n pushtet, qoft n nivelin lokal, apo qendror, ather falimentimi i Kosovs do t jet i pashmangshm, sepse kjo Qeveri dhe kjo udhheqje komunale n Prishtin kan treguar paaftsi t pashembullt. Thjesht, jan krijuar aq shum probleme, madje edhe elementare, sa q nuk kan munduar as t’i zgjedhin.

  Kosovapress: Pasi q jeni kandiduar nga PDK-ja pr deputet n Kuvendin e Kosovs, a ndjeheni i privilegjuar me kt kandidatur?

  Avdiu: Po, sht e vrtet se pr her t par kandidohem pr deputet n Parlamentin e Kosovs, ndonse kam nj bagazh bukur t mir n veprimtarin time politike q nga vitet e ’80-ta, si nj prej udhheqsve t lvizjes ilegale n Kosov. Kt kandidatur nuk e marr si privilegj, por si nj prgjegjsi ndaj shokve t mi, me t cilt kam bashkvepruar pr m shum se nj erek shekulli.

  Kosovapress: Nse do t arrini q t jeni deputet n Kuvendin e ardhshm t Kosovs, cila do t ishte puna e par q do ta bni?

  Avdiu: Fillimisht, shpresoj se pas gjith ktij angazhimi dhe gjith ksaj sakrifice q e kam pasur pr m shum se nj erek shekulli, qytetart e Kosovs do t ma shprblejn me votn e tyre, dhe kjo do t ishte nj mirnjohje pr mua. Angazhimi im i par do t jet n prshpejtimin e prfundimit t procesit politik, pr zgjidhjen e statusit dhe prmirsimin e jets s kualitetit t qytetarve t Kosovs.

  Kosovapress: Pse duhet elektorati ta votoj Ramadan Avdiun n mesin e 110 kandidatve sa ka PDK-ja?

  Avdiu: Qytetart n radh t par duhet ta votojn PDK-n. Kurse dera pr t ardhur deri t votimi pr Ramadan Avdiu sht fillimisht t votohet PDK-ja me numrin 71, dhe natyrisht n mesin e kandidatve t tjer q do t votohen, qytetart le ta rrumbullakojn edhe numrin tim 22. Qytetart kan nj mundsi t przgjedhjes s kandidatve, sepse n PDK ka kuadro shum t mira, me nj prgatitje profesionale dhe kan bagazhin e tyre kombtar e patriotik nga e kaluara, por kan edhe prkushtimin e guximin pr t’u prballur me t gjitha sfidat q mund t dalin prpara. Andaj, nj prej atyre kandidatve jam edhe un, q i kam t gjitha ato atribute q i prmenda m lart.

  Kosovapress: Jeni optimist se do t jeni pjes e Kuvendit?

  Avdiu: Besoj se po.

  Kosovapress: Po, nga cilat rajone prisni vota m s shumti?

  Avdiu: Besoj se do t marr vota nga t gjitha ant e Kosovs, por veanrisht nga bashkqytetart e mi prishtinas.

  Kosovapress: Keni ambicie pr ndonj post ministror, nse PDK do ta drejtoj ekzekutivin me kryeministr Hashim Thain?

  Avdiu: sht pak hert q t proklamohet kjo q po thoni. Mirpo, do theksuar se jam njeri nga ata q i kam vn bazat e institucioneve t Kosovs, por pr fat t keq at ka PDK e ka ndrtuar, kjo qeveri e ka degraduar komplet. Shpesh e marr at shembullin, sikurse ata vllezrit q e kan rregulluar Urn e Shenjt, t cilt ka kan ndrtuar ditn, dikush e ka rrnuar natn.

  Kosovapress: Besoni se PDK do t jet partia e par q do t qeveris me vendin?

  Avdiu: Padyshim, sepse sht edhe momenti q PDK t qeveris m Kosovn. PDK ka dshmuar edhe n t kaluarn, edhe ather kur i ka humbur zgjedhjet, pavarsisht se kemi pasur indikacione pr manipulime t votave, ne e kemi pranuar rezultatin zgjedhor dhe si opozit q kemi qen, gjat gjith kohs jemi prpjekur q ta edukojm pozitn q t qeveris m mir. Mirpo fuqia jon politike ka qen e pamjaftueshme q t ndikojm n marrjen e vendimeve dhe zbatimin e tyre.

  Kosovapress: Sa pr qind mendoni se PDK do t’i fitoj n zgjedhjet e 17 nntorit?

  Avdiu: PDK-ja do t dal partia e par politike dhe pr kt nuk asnj dyshim dhe do ta ket nj diferenc bukur t madhe nga partia e dyt q do t renditet. Besoj se ne do t dalim mbi 50 pr qind.

  Kosovapress: Mirpo, sondazhet e ndryshme flasin se asnj subjekt politik nuk do t mund ta fitoj shumicn. Cila do t ishte preferenca juaj rreth krijimit t nj koalicioni me ndonj subjekt tjetr politik?

  Avdiu: PDK sht parti bukur e hapur q ofron bashkpunim edhe me partit tjera. Ne tash dihet se kemi br koalicione parazgjedhore me katr parti t vogla politike dhe ne punojm pr t’i fituar zgjedhjet vet dhe PDK ta krijoj qeverin, q do t thot t fitojm shumicn absolute. Mirpo, nse kjo nuk do t arrihet, do t krijojm koalicion me ndonj parti q kemi m shum afrsi programore dhe vizion t njjt.

  Kosovapress: Po me cilin subjekt politik sht m e afrt PDK-ja?

  Avdiu: Tash pr tash nuk do t prmendi ndonj parti t veant, por ne i kemi partnert, apo aleatt me t cilt do t qeverisim. E them srish se besoj q PDK, s bashku me katr partit q ka hyr n koalicion parazgjedhor, do t’i ket votat e mjaftueshme pr t ndrtuar qeverin.

  Kosovapress: Do t krijoj koalicion PDK me LDK-n?

  Avdiu: Nuk e besoj, por vetm nse e imponon matematika, prndryshe nuk e besoj. M t vrtet LDK si parti q ka qeverisur q sa koh Kosovn, po shihet se sht e lodhur dhe ata njerz kan nevoj pr pak pushim.

  Kosovapress: Me cilin subjekt politik nuk do t pranoni n asnj mnyr q t hyni n koalicion?

  Avdiu: Nuk do t’i kisha prmendur me emr, por ekzistojn vrtet subjekte politike q PDK n asnj mnyr nuk do t hyj n koalicion, n kuadrin e t cilave ka persona q jan t involvuar n kriminalitet. Andaj, me ato subjekte politike q jan t involvuara n kriminalitet, nuk vjen n shprehje krijimi i koalicionit. T paktn, un do t jem kundr asaj q me njerz t inkriminuar PDK-ja mos t hyj n koalicion.

  Kosovapress: Pasi q jeni edhe kryetar i Degs s kryeqendrs, besoni se PDK do t qeveris me komunn e Prishtins?

  Avdiu: Po, vrtet sht koha kur PDK do ta qeveris Prishtinn, sepse vetm PDK dhe kandidati i saj Fatmir Limaj do t mund ta nxjerrin kryeqendrn nga ky kaos total, n t cilin e ka zhytur udhheqja komunale e Prishtins. Me sinqeritetit m t madh po ju them se nuk kam mund q t gjej nj pun t mir q e ka br Qeveria e Kosovs, ose Kuvendi Komunal i Prishtins. Sinqerisht jam munduar q t gjej dika t mir dhe ta lavdroj kt udhheqje, por nuk kam mund q t gjej di t mir. Besoj se PDK pas ktyre zgjedhjeve do t jet fituese dhe t jet shembull se si qeveriset vendi.

  Kosovapress: Po, cilit kandidat pr kryetar t Prishtins, PDK i friksohet m s shumti?

  Avdiu: Mund t them se i njoh t gjith kandidatt e tjer q kandidojn pr postin e kreut t Prishtins, por mund t them se kandidati i PDK-s, Fatmir Limaj sht pa konkurrenc.

  Kosovapress: Duke marr parasysh zhgnjimin e madh t qytetarve, mendoni se sivjet do t dilet masovikisht n zgjedhje?

  Avdiu: sht e vrtet se jan rritur paknaqsit me kt qeverisje, por jam i sigurt se qytetart jan t vendosur pr t br ndryshime. Qytetart me votn e tyre do ta ndryshojn konceptin e qeverisjes dhe gjith gjendjen, ngase ata me votn e tyre besoj se do t sjellin njerz kompetent pr t qeverisur vendin dhe t gjitha kto anomali jan rezultat i saj q njerzit e duhur nuk jan n vende adekuate.

  Kosovapress: Dihet se sivjet mnyra e votimi sht paksa m e komplikuar. Mendoni se Kosova do t’i konstituoj institucionet e saja deri m 10 dhjetor?

  Avdiu: Realisht kemi t bjm me nj sistem m t kompletuar, por besoj se ka hapsir t mjaftueshme q deri m 10 dhjetor, Kosova t konsolidohet me institucione.

  Kosovapress: Z. Avdiu, nuk mund t’i shmangemi zgjidhjes s statusit t Kosovs, q sht nj prioritet i t gjitha subjekteve politike. Besoni se statusi do t definohet brenda ktij viti?

  Avdiu: Nuk jam optimist se statusi do t zgjidhet brenda ktij viti, sepse kemi t bjm me nj periudh t shkurtr, mirpo konsideroj se do t varet edhe nga rezultati i zgjedhjeve. Nse PDK do t jet partia e par n vend, ather ju siguroj se edhe procesi politik do t prshpejtohet. Njerzit q do t marrin vendimin pr statusin e Kosovs, jan n PDK dhe shtetin e pavarur dhe sovran do ta bjn me apo pa bashksin ndrkombtare.

  Kosovapress: Doni t thoni se partit n pushtet jan penges pr zvarritje t procesit, kur kihet parasysh se edhe shefi i juaj, Hashim Thai sht antar i Ekipit t Unitetit?

  Avdiu: sht e vrtet se forcat m t mdha politike jan t prfshira n Ekip t Unitetit, por duhet llogaritur se Thai renditet i katrti antar n at Grup dhe nuk e ka fuqin e mjaftueshme q ta shpreh vendosmrin dhe ta “rrah” tavolinn.

  Kosovapress: Mendoni se ka ardhur koha q Kuvendi i Kosovs ta shpall pavarsin pas 10 dhjetorit?

  Avdiu: Vlersoj se Kuvendi i Kosovs sht dashur q ta kryej kt pun qysh m hert. Gjithashtu besoj se sikurse t kishte qen PDK forca e par politike n Kuvendin e Kosovs, shtja e statusit do t ishte harruar deri tash.

  Kosovapress: Po, a parashihni ndonj destabilizim t situats nse Kuvendi i Kosovs e shpall pavarsin?

  Avdiu: Absolutisht, nuk do t ket ndonj rregullim t gjendjes edhe pas shpalljes s pavarsis. Deklarimet e nj garde serbe, e ashtuquajtur “Car Lazari”, se nse Kosova e shpall pavarsin, ather edhe serbt e veriut do ta bjn t njjtn gj, m shum kan t bj me krijimin e nj psikoze dhe friksimin e qytetarve. Serbia gjithmon do t prpiqet q t prolongoj procesin, por mos t harrojm gjithashtu se Serbia me aparatin e saj kurr m nuk do t kthehet n Kosov.

  Kosovapress: Parashihni ndonj rrezik pr ndarjen e Kosovs?

  Avdiu: Rreziku gjithmon ka ekzistuar dhe mbetet permanent, mirpo dihen edhe qndrimet e bashksis ndrkombtare, e cila nuk do t lejoj ndarjen e Kosovs, kur kihen parasysh parimet e Grupit t Kontaktit.

  Kosovapress: Cili sht mesazhi i juaj pr qytetart e Kosovs pr zgjedhjet e 17 nntorit?

  Avdiu: Mesazhi im sht se ne krenohemi me Kosovn, por nuk krenohemi me gjendjen q ekziston sot n Kosov. Besoj se qytetart pas nj mandati t qeverisjes s PDK-s do t krenohen edhe me PDK-n. Andaj i ftoj qytetart q ta votojn numrin 71 t PDK-s dhe normalisht numrin tim 22.

  Kosovapress: Ju faleminderit pr intervistn!

  Avdiu: Falnderim edhe pr Agjencin e Lajmeve Kosovapress, e cila me profesionalizimin e saj t vazhdueshm po luan rol t rndsishm n fushn mediale. /Intervistoi: Lumturie Blakaj/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 14-11-2007 m 06:49
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Tema t Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. Rexhep Mitrovica
  Nga Llapi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-10-2007, 11:30
 3. Plane Kriminale Serbe Pr Zhdukjen E Shqiptarve
  Nga Llapi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-12-2006, 00:52
 4. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 18:56
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •