Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  38
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Sa i pėrket ligjeve tė pėrkohshėm dhe atyre tė amshuar, mund tė them se katolikėt besojnė se ligji ekziston edhe nė ata qė nuk besojnė. Thjesht pėr arsye se kanė mendje/intelekt nė ta ekziston ligji tė cilin Zoti ua ka vendosur nė krijim. Ky ligj ėshtė ligji natyror. Dhe ēdo ligj natyror nuk mund tė jetė nė kundėrshtim me ligjin e Zotit, sepse ligji i Zotit vetėm e konfirmon ligjin natyror. Ēdo mendje njerėzore urdhėron qė tė bėhet e mira kurse e ndalon tė keqen. Ky urdhėr i arsyes njerėzore nuk do ta kishte forcėn e ligjit po tė mos ishte zėri dhe shtjelluesi i njė arsyeje mė tė madhe sė cilės duhet t`i nėshtrohet shpirti dhe liria jonė.
  Shpresmir per mua je shume i pakuptueshem nga mynyra se si shprehesh ndoshta duhet te jesh pak me i qarte qe te kuptoj se cfare ke dashur te thuash.

  katolikėt besojnė se ligji ekziston edhe nė ata qė nuk besojnė
  Si ta kuptoj kete.

  Thjesht pėr arsye se kanė mendje/intelekt nė ta ekziston ligji tė cilin Zoti ua ka vendosur nė krijim. Ky ligj ėshtė ligji natyror. Dhe ēdo ligj natyror nuk mund tė jetė nė kundėrshtim me ligjin e Zotit, sepse ligji i Zotit vetėm e konfirmon ligjin natyror.
  Po kete ligjin natyror si ta kuptoj mos e ke pas fjalen per ligjin qe ka krijuar njeriu apo per ke.

  Ēdo mendje njerėzore urdhėron qė tė bėhet e mira kurse e ndalon tė keqen. Ky urdhėr i arsyes njerėzore nuk do ta kishte forcėn e ligjit po tė mos ishte zėri dhe shtjelluesi i njė arsyeje mė tė madhe sė cilės duhet t`i nėshtrohet shpirti dhe liria jonė.
  Po kete si ta kutpoj me thuaj ose me sakte eshte qe je shume filozofik dhe gjerat qe mundohesh te shpjegosh nuk kane shpjegim te qarte po te pyes sepse sdua ti kuptoj gabim ose ti perceptoj sipas mendjes time dhe pastaj te me thuash nuk thashe keshtu por e kisha me kuptim tjeter prandaj nuk po ti analizoj keto.


  fjala ime

  Por ne shoqerine sotme kjo eshte shume ideale dhe imagjinare .pra duke dhuruar liri njeriut me ane te ligjeve ne i dhurojme atij te drejten per te shkelur normat njerzore per te cenuar intregritetin e qenieve te tjera perte shkelur ne lirine e te tjereve per te shkatarruar veten e tij.
  fjala e shpresmirit
  nuk qėndron, sepse prapė mė bėn tė kuptoj se nuk e ke marrė vesh pėrkufizimin e lirisė.
  Fjala ime eshte mėse e sakte dhe ta kam ilustruar me shembullin e duhanit per ta bere me te qarte.Pra duke i lene njeriut te lire me ane te ligjeve ,, duke i dhene te drete per te vepruar ate qe ai s'duhet te veproje Pra pirjen e duhanit ose homoseksualizmin ose bixhozin ose drogen etj shteti nuk i dhuron njeriut liri por i dhuron shkatarrim sepse njeriu eshte i predespozuar qe dicka qe s'eshte e ndaluar me ligj mund ta veproje duke e pare si dicka te lejuar pavarsisht ndergjen e tij se ajo eshte e demshme.Sa njerez ka sot qe e dine qe duhani eshte i keq per shendetin ose alkoli ose droga .Me gjithe ndergjgjen e tyre te "paster" ato kane mungese vullneti per ti lene kete te cilen kete mungese e ploteson ligji i forte ne te mire te njeriut pra duke e ndaluar kategorikisht duhanin dhe jo duke vendosur taksa te larta mbi te ose duke e ndaluar bixhozin dhe jo duke e tatuar me akciza shume te larta.

  Pra ku eshte roli i shtetit per te permisuar gjendjen e njerzve ku eshte shteti per te parandaluar te keqiat qe i vijne njerzimit prej ketyre te keqijave .Mirepo shteti sot ka marre rolin e mjekuesit te pasojave dhe jo parandalusit ose eleminuesit te shkaqeve qe lene keto lejime ligjore pra ka hapur qendra rehabilitimi ka hapur ndihmesa mjeksore ka vendosur ligje qe ne paketa te shkruhet "duhani demton shendetin".

  Pra per mua keto jane hipokrizi dhe tallje me njerzit roli i shtetit eshte qe ai te vej doren e tij ligjore qe ne fillim te perhapjes te te keqes ne eleminimin e saj ne rrenje dhe jo te merret me pasojat mbasi njeriu eshte demtuar prej tyre.Pra mos te prodhohet duhan alkol (70 e vrasjeve aksidenteve ndodhin prej tij) mos te lejohet bixhozi qe shume familje jane shkatarruar prej tij .Po keshtu cdo produkt qe sjell dem per njerzit te ndalohet .Kete qe po them une sot perhapet ne medja si shtet i cili shkel te drejtat njerzore qe si jep liri qytetareve te tij kjo eshte ajo demokraci e brishte qe nuk kujdeset per qytetaret e saj duke i lene ate skllever te epshve te tyre.Mire shume prej njerzve jane koshieente se po gabojne por prape ato nuk largohen nga e keqa sepse kane nevoje per "fuqi vullneti" po e quaj ose fuqi shpirterore te cilen ia jep besimi ne Zotin dhe kane nevoje per ligje qe te kete ekuiliber shoqeror dhe jo kaos ose degjenerim publik dhe kjo te sherbeje si reklame ose motivim per njerzit qe jane te mire ose te paprekshem nga keto fenomene te keqija,

  Pra si i behet halli i nje adoleshenti qe pi droge ose pi duhan ose nje femije qe shikon ne proteste homosksualet qe kerkojne te drejtat e tyre .Ky femije eshte i paformuar psikologjikisht ose menderisht ai eshte i pafuqishem qe me mendjen e tij te shikoje se kjo eshte e keqe atehere shteti si nena ose babi i madh vendos ligje te cilat ndalojne cdo ves te keq.Sepse sado qe ta edikoje familja njeriun ai prape nese nuk beson ne Zotin jeta e tij eshte me shume publike se familjare pra me shume kohe kalon me shoqerine sesa me familjne kurse besimi ne Zotin eshte i pranishem tek ai ne cdo moment dhe eshte nja nga faktoret me ndikues ne largimin nga e keqa.Shume prej njerzve sot mendojne se ato jane te barabarte me ate qe spi duhan me ate qe svjedh me ate s'vret me ate eshte homoseksual .jo kurre nuk jane te barabarte ai qe e ndalon veten prej te keqijave me ate qe se ndalon.Pra shoqeria njerzore eshte lene ne meshire te fatit per shkak te mos vendosjes se ligjeve qe ndalojne te keqiat.

  Pra ka nje lidhje te fuqishme shtet- individ.. Individi perpiqet me "vetveten e tij" per ndalimin e se keqes kurse shteti perpiqet "per te miren e te gjitheve".
  Sepse ne mungese te njeres do kemi mosekuiliber. Pra ne mungese te perpjekjes individuale do kemi thyerje te ligjit nga individi fshehtas ligjeve po keshtu ne mungese te perpjekjes per te vendosur ligje per rregullimin e shoqerise do kemi shthurje nga individe te cilet e kane shume te veshtire te merren me veten e tyre.Pra bashikimi individ shtet le ligje dhe vullnet shpirteror te forte bejene ate qe quahet rregullim te shoqerise.

  Pra demokracia nuk eshte sistem ideal ashtu sikurse laicizmi perderisa ajo lejon te keqen dhe nuk motivon te miren me ligjet e saj.Po keshtu si mund te jet i mire laicizmi kur ai lejon predikim se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni pra vete kristianet duhen ta huhin poshte shtetin laik perderisa ai lejon te keqiat mosbesimin etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 03-03-2004 mė 08:32
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pjesėmarrja e besimtarėve nė jetėn politike

  Fjala e drejte,
  do tė mundohem pak nga njė kėndvėshtrim tjetėr tė diskutoj pėr tė qenė mė i qartė. Nuk tė fajsoj ty, edhe pse deri diku e shoh se ke kuptuar, por gjithmonė nevojiten sqarime, sepse kemi tė bėjmė me pikėpamje qė kėrkojnė kėndvėshtrime tė ndryshme qė tė dalė nė formėn e tyre tė plotė. Prandaj edhe jemi kėtu, apo jo? Nuk do t`i zgjidhim tė gjitha problemet, por sė paku do ta njohim njėri-tjetrin duke u drejtuar kah e vėrteta.

  Gjatė historisė kemi shumė fetarė tė krishterė, madje Kisha katolike disa i ka shpallur shenjtėr qė e kanė dėshmuar me vdekje kėtė tė vėrtetė: "njeriu nuk mund tė ndahet nga Zoti, as politika nga morali".
  Koncili II i Vatikanit mėson: «besimtarėt laikė kurrsesi nuk guxojnė tė heqin dorė nga pjesėmarrja nė 'politikė', me fjalė tė tjera nga veprimtaria e shumėfishtė dhe e llojllojshme ekonomike, shoqėrore, legjislative, administrative dhe kulturore, e cila ka pėr qėllim promovimin qenėsor dhe institucional tė sė mirės sė gjithėmbarshme» gjė qė pėrfshin promovimin dhe mbrojtjen e tė mirave, siē janė rendi publik dhe paqja, liria dhe barabartėsia, rrespektimi i jetės sė njeriut dhe mjedisit, drejtėsia, solidariteti etj.
  Nėpėr shkrimet e Kishės hasim edhe kėto vėrejtje:

  "Nuk mund tė heshten rreziqet reale tė disa synimeve nė shoqėri, qė promovohen pėrmes legjislaturės, e as nuk mund tė mospėrfillen pasojat e mundshme pėr gjeneratat e ardhshme.
  Sot ėshtė nė fuqi njė lloj relativizmi kulturor qė reflektohet qartė nė pėrpunimin teorik dhe nė mbrojtjen e pluralizmit etik, i cili arsyeton dekadencėn si dhe braktisjen e shkaqeve dhe parimeve tė ligjit natyror moral. Nė kėtė drejtim, pėr fat tė keq, nuk ėshtė pėr t'u ēuditur kur dėgjojmė deklartat e dhėna publikisht, nė tė cilat shprehimisht thuhet se pluralizmi etik ėshtė parakusht pėr demokracinė. Si pasojė, qytetarėt kėrkojnė autonominė e plotė pėr pėrcaktimet e tyre morale, derisa ligjdhėnėsit mendojnė se e respektojnė kėtė liri tė tė vendosurit duke sjellur ligje tė cilat nuk marrin parasysh parimet e etikės natyrore, dhe duke lėshuar pe kėshtu drejtimeve tė pėrkohshme morale dhe kulturale, posi tė kishin tė gjitha botėkuptimet vlerė tė njejtė. Njėkohėsisht, me hipokrizi theksohet vlera e tolerancės, kur kėrkohet nga shumica e qytetarėve, nė mes tyre edhe nga katolikėt, qė kontributin e tyre jetės shoqėrore dhe politike – pėrmes mjeteve legjitime tė cilat janė tė arritshme pėr tė gjithė nė demokraci - mos ta mbėshtesin nė kuptimin e personit dhe tė mirės sė gjithėmbarshme, tė cilin e konsiderojnė tė drejtė dhe tė vėrtetė. Vetė historia e shekullit XX tregon se kanė tė drejtė ata qytetarė qė njohin gabueshmėrinė e relativizmit dhe, sė bashku me tė, edhe tė kuptimit se nuk ekziston norma morale e rrėnjosur nė natyrėn e qenies njerėzore, qė do tė duhej tė udhėheqte tė kuptuarit tonė mbi njeriun, tė mirėn e gjithėmbarshme dhe shtetin.
  Ky kuptim relativistik i pluralizmit, natyrisht se nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me lirinė legjitime tė qytetarėve katolikė qė midis mendimeve politike tė zgjedhin ato mendime qė janė konforme me fenė dhe me ligjin natyror moral dhe tė cilat sipas kritereve tė tyre mė sė miri pėrputhen me kėrkesat pėr tė mirėn e gjithėmbarshme. Liria politike nuk ėshtė dhe nuk mund tė mbėshtetet nė idenė relativistike se tė gjitha botėkuptimet njerėzore kanė vėrtetėsi dhe vlerė tė njejtė, por, duhen mbėshtetur nė faktin se veprimtaria politike, hap pas hapi, duhet drejtuar nė jetėsimin sa mė konkret tė sė mirės sė vėrtetė njerėzore dhe shoqėrore nė kontekstin e caktuar historik, gjeografik, ekonomik dhe kulturor. Nga veēantia e detyrave qė duhen zbatuar dhe nga rrethanat e ndryshme nė pėrgjithėsi edhe rrjedhon pluralizmi i drejtimeve dhe zgjidhjeve politike. Kisha nuk ka pėr detyrė tė paraqet zgjidhje konkrete – aq mė pak tė propozon disa zgjidhje, dhe t'i determinojė ato si tė vetmet qė vijnė nė konsiderim – pėr disa ēėshtje tė jetės tokėsore, pėr tė cilat Zoti i ka dhėnė lirinė dhe pėrgjegjėsinė ēdo individi tė sjell gjykimin e vet, ndonėse ėshtė e drejtė dhe detyrė e Kishės tė jep gjykime morale mbi ēėshtjet shekullare kur kjo kėrkohet nga feja ose nga ligji moral. Nėse tė krishterėt duhen «tė njohin si legjitime, mendimet e ndryshme, nė rregullimin e gjėrave bashkėkohore» , njėlloj janė tė ftuar tė braktisin dhe tė refuzojnė pluralizmin i cili mbėshtetet nė relativizmin moral si tė dėmshėm pėr jetėn demokratike. Demokracia, me fjalė tjera, duhet tė mbėshtetet nė themele tė vėrteta dhe tė forta, nė parime etike tė parevokueshme tė cilat pėr nga natyra dhe roli i tyre pėrfaqėsojnė vetė themelet e jetės shoqėrore.
  /.../
  Rregullimi demokratik si bazė nė tė cilėn orvatet tė ndėrtohet shteti bashkėkohor do tė ishte tejet i gjymtė poqe se nė qendėr tė tij nuk do tė gjendej personi. Rrespektimi i personit mundėson pjesėmarrjen demokratike. Siē na mėson Koncili i Dytė i Vatikanit, mbrojtja "e tė drejtave tė personit, me fjalė tjera, ėshtė kusht i domosdoshėm qė qytetarėt, si individėt ashtu edhe grupet, tė mund tė marrin pjesė aktive nė jetėn dhe udhėheqjen e punėve publike".
  /.../
  Gjon Pali II, duke e vazhduar mėsimin e pėrhershėm tė Kishės, disa herė ka pėrsėritur se ata qė janė drejtėpėrdrejtė tė kyēur nė pėrfaqėsitė legjislative kanė «obligim tė pamėdyshėm t'i kundėrvihen» ēdo ligji qė cenon jetėn e njeriut. Ata, si edhe ēdo katolik, nuk mund tė marrin pjesė nė promovimin e njė ligji tė tillė, dhe nuk guxojnė tė votojnė pėr tė [19] . Kjo nuk pengon, siē na mėson Gjon Pali II nė enciklikėn Evangelium vitae kur flet pėr rastin kur nuk ėshtė e mundur tė mėnjanohet ose plotėsisht tė abrogohet ligji mbi abortin i cili veēse ėshtė nė fuqi ose ėshtė i propozuar pėr votim, «njė deputet, qėndrimi personal i tė cilit kundėr abortit ėshtė i qartė dhe i njohur pėr tė gjithė, lejueshėm i ofron mbėshtetjen e vet personale propozimeve qė kanė pėr qėllim zvogėlimin e dėmtueshmėrisė sė ndonjė ligji dhe zvogėlimin e ndikimeve negative nė nivelin e kulturės dhe moralit publik»

  Kur veprimtaria politike bie nė kontakt me parimet morale qė nuk lejojnė anulime, pėrjashtime ose kompromise, atėherė angazhimi i katolikėve ėshtė edhe mė i theksuar dhe i rėnduar me pėrgjegjėsi edhe mė tė madhe. Kur ėshtė fjala pėr kėrkesat parimore dhe tė patjetėrsueshme etike, besimtarėt duhet tė dijnė se ėshtė fjala pėr vetė themelet e rendit moral, qė ka tė bėn me tė mirėn e personit nė tėrėsi. Kėshtu ėshtė rasti me ligjet mbi abortin dhe eutanazinė (e cila nuk guxon tė ngatėrrohet me vendimin qė tė heqet dorė nga terapia e pashqitur; ky vendim, pėr nga qėndrimi moral ėshtė i arsyetuar). Kėto ligje duhen mbrojtur tė drejtėn themelore pėr tė jetuar, qė nga mbarėsimi e deri nė mbarimin natyror. Gjithashtu ėshtė e nevojshme tė mbrohet dhe promovohet familja, e themeluar nė bashkėshortėsinė monogame tė lidhur midis personave tė gjinive tė ndryshme dhe tė mbrojtur nė unitetin dhe qėndresėn e vet, pėrkundėr ligjeve bashkėkohore pėr shkurorėzim: me familjen nuk mund tė identifikohen kurrsesi format tjera tė bashkėjetesės, dhe ato nuk mund tė njihen kurrsesi me ligj. E njėjta gjė vlen pėr garantimin e lirisė sė prindėrve tė edukojnė fėmijėt e tyre; kjo ėshtė e drejtė e patjetėrsueshme e cila, nė mes tjerash, ėshtė e konfirmuar edhe nė Deklaratėn e Pėrgjithshme pėr tė Drejtat e Njeriut. Nė tė njejtėn mėnyrė duhet shikuar edhe nė kujdesin e shoqėrisė pėr tė miturit dhe nė ēlirimin nga format bashkėkohore tė robėrisė (p.sh.: keqpėrdorimi i drogave dhe prostitucionit). Gjithashtu egziston edhe e drejta e lirisė fetare dhe zhvillimit ekonomik i cili do tė jetė nė funkcion tė njeriut dhe tė mirės sė gjithėmbarshme, tė respektimit tė sė drejtės shoqėrore, tė parimeve tė solidaritetit dhe supsidiaritetit njerėzor, sipas tė cilave duhet «tė njihen tė drejtat e tė gjithė njerėzve, tė gjitha familjeve dhe grupeve, si dhe shfrytėzimi i kėtyre tė drejtave nga ata». Sė fundi duhet pėrmendur ēėshtjen e paqes. Disa vizione paqesjellėse dhe ideologjike tentojnė, nganjėherė, tė shekullarizojnė vlerėn e paqes, derisa, nė disa raste tė tjera, paraqitet problemi i vlerėsimeve tė gjeneralizuara etike, me ē'rast harrohet ndėrlikueshmėria e ēėshtjes nė fjalė. Paqja ėshtė gjithmonė «fryt i drejtėsisė dhe rezultat i dashurisė»; kėrkon flakjen e plotė dhe rrėnjėsore tė dhunės dhe terrorizmit, si dhe kėrkon angazhim permanent dhe tė zgjuar tė tė gjithė njerėzve pėrgjegjės nė politikė.

  Pra, Kisha katolike autonominė e vlerave tė ligjeve qė ekzistojnė nė shtete e sheh nė respektimin dhe pėrputhjen e tyre me ligjin natyror tė individit shoqėror, tė mirės sė pėrbashkėt. Pikėrisht ato vese shoqėrore qė i ke pėrmend janė nė kundėrshtim me ligjin natyror, pra qėllimit pėr tė cilėn ėshtė krijuar njeriu.

  Qė mos ta rėndoj tekstin pėr kėtė do tė flasim mė vonė.
  IHS

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  38
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Fjala e drejte, cili eshte ai popull musliman qe ka perqafuar Sheria, ligjin islamik dhe shtetin islamik dhe jeton sot ne paqe e prosperitet?
  Tani do ju pergjigjem te gjitheve edhe shpresmirit dhe albos dhe ndonje vajze ose djali tjeter .

  Pra me lart folem per rregullimin e shoqerise me ane te ligjeve te shtetit por duhet me theksuar dicka se sot ligjet e shtetit i bejne njerzit sipas interesave te tyre individuale dhe jo sipas interesave te tyre te pergjigjthshme shoqerore.

  Pra egzitojne sot ligje per lejimin e duhanit alkolit droges kamates homoseksualizmit etj te gjitha keto te ndaluara ne bibel ose ne kuran.

  Pse egzistojne kur keto jane te ndaluara nga Zoti.Kujt i sherbejne.

  Atehere dalim tek ato qe vendosin ligjet pra pushetmbajtesit ose ligjvenesit qe zgjidhen nga populli i thjeshte.

  Mynyra se si fuksionon bota sot eshte katastrofike per qyteterimin njerėzore.Pse do pyesni ju.

  Atehere sot mynyra se si vendosen ligjvenesit eshte nje faktoret te cilat kane ndikuar ne prishjen e njerzimit.

  Pra egzistojne monopole trileterale ekonomike te cilat prodhojne Paketa cigaresh (malboro rrothmans) alkol nga te gjitha tipet wiski xhin kampari etj) egzistojne banka te cilat kane kamate te gjithe keto kane pushtetin ekonomik dhe me ane te ketij pushteti ekonomik kane vendosur pushetin tjeter ate qe quhet pushteti mediatik pa dale tek mediat dhe cka ajo presupozon se i ben ndergjegjes njerzore me ane te reklamave,, filmave,, vizioneve materialiste te gjalla dhe te vdekura ne shpirt ose ne karaktere dhe vlera te shkatarruara i japin njeriut vizione dhe perceptime te tjera per jeten.

  Me pushtetet ekonomike dhe me pushtetet mediatike vendoset ai qe quhet pushtet politik me ane te pushtetit politik pastaj behet lejimi i duhanit ose alkolit ose droges ose kamates edhe ne qoftese keto jane te demshme per shoqerine Por e rendesishme eshte qe keto jane fitimprurese per keto lobe qe rrine mbrapa skenave te teatrove politike.

  Pra si mund ta ndaloj Bushi kamaten kur lobi qe e sponsorizon ate eshte lob hebre qe ka shumicen e bankave amerikane.Si mund ta ndihmoj Kerry alkolin nese ate e sponsorizon ne fushate nje kompani alkolike ose nje kompani prodhimit te cigareve.

  Atehere si mund te lejohet shamia e femres muslimane kur nje nga lobet e veshjeve "lewis" eshte pjesmarrese ne keto fushata politike do i sjellte dem asaj nese do lejohej shamia sepse nuk do blinin me muslimanet "levis" dhe do i ulte xhiron ose te ardhurat po keshtu si do te lejohej qe te perhapet islami kur muslimanet nuk pine alkol kur nuk pine duhan kur nuk perdorin kamate atehere c'pasoja do te sillnin muslimanet ne kete ekonomi te ketyre lobeve ekonomike mediatike dhe politike.Do te sillnin renien e te ardhurave te tyre qe keto ka vene ne rezik shoqerine vetem qe te kenaqur epshet e tyre materailste per para, pushtet ose ego raciliale.

  Ketu qendron dhe nje prej pyetjeve qe ndonje nga forumi ka bere pse shtetet muslimane jane me te varfera se ato kristiane.
  Pra sepse GDP(prodhimi kombetar b) vendeve muslimaneve eshte e kufizuar vetem ne te mira kurse GDP e vendeve kristiane permban dhe brenda saj dhe prodhime te keqia.Pra kjo eshte nje prej faktoreve pse muslimanet nuk jane me shume te pasur sepse ekonomia e tyre shte vetem me te mira por ne islam njeriu eshte me i pasur shpirterisht dhe me vlera njerzore sesa me ato vlera materiale dhe pasurore.Pra dallimi i shqiptareve me italianet ose greket eshte se megjithese jemi me te varfer permbajme me shume vlera njerzore se keto popuj te tjere.Pra megjithese Fatos Nano eshte me i pasur se shumica e shqiptareve kjo nuk ben ate me te mire se shqiptaret qe skane pasuri sepse ai kete pasuri mund ta kete fituar ne mynyre te paligjshme .Po keshtu vendet perendimore shumicen e kapitalit te tyre e kane qe i ben dem njeriu si alkol duhan bixhoz etj si keto vetem per vetem qe te shtohen xhepat e disa lobeve .Pra megjithese muslimanet mund te jene nen nivel ekonomik kjo eshte nje prej shkaqeve .

  Pra mos lejimi i prodhimit te keqiave ne shtetet e tyre.

  Tjeter eshte lufta qe u drejtohet atyre dhe kolonizimi i gjate .Embargot dhe saksionet qe i vendoste atyre sa ndonjeri prej tyre mundohet te rritet ekonomikisht do shpiket ndonje lufte ndonje gje qe te coje ne dobesim ekonomik.nga kush behet kjo nga ato pra qe i permendem ne fillim lobet politiko ekonomike dhe mediatike qe me ane te sherbimeve sekrete planifikojne presione psikologjike kunder popullsise shkatojne vrasje njerzish te pafajshem fusin dy shtete ne lufte/te gjitha keto jane te dokumentuara me fakte nga historia po deshe ja permend por shembulli me i mire eshte shembulli i kullave binjake per te cilat akuzohet Cia amerikane ne bashkepunim me sherbimet Israelite per ta cuar boten ne nje vizion te ri boteror lufte kunder terrorizmit per te vjedhur naften dhe gazin natyror/
  Sa kushtoi kjo lufte e dini, Shume aq shume sa miliona njerez sot do te ishin duke ngrn buke ne vend te vdekjeve masive nga semundjet ose nga uria por do kushtoje akoma vazhon kostoja e saj humane dhe monetare.

  Megjithese dola pak nga tema pergjigja per albon ishte se ne shtetet Islame akoma nuk ekziston vendosja e nje sheriati sipas kuranit i vetmi shtet qe e ka me ndryshe eshte Arabia Saudite por dhe ketu ka presion nderkombetar per tu futur ajo demokracia qe e shpjegova me larte se kujt i sherbente.
  Ka nje rizgjim i muslimaneve per konceptet e jetes se tyre ka nje rizgjim fetare per te permisuar lidhjet e tyre me Zotin .Por gjithmone ka presione per moslejimin e ketij rizgjimi fetar ka nje perhapje te islamit ne europe amerike dhe vende te tjera por prape ka presion pikologjik kunder muslimaneve dhe kunder njerzve te tjere duke i thene ne mynyre indirekte po u bere muslimane do jesh terrorist ose do te indetifikohesh si terrorist.(kujt i hyn ne sy kjo:P)

  Mirepo kjo ska per te zgjatur shume ashtu sic ne ekonomi produkti ka ciklet ejetes dhe historia njeh ciklet e jetes se njerzimitte saj.

  Pra ne ekonomi produkti kalon nga hyrja- rritja -pjekja dhe ne fund renia .Po keshtu njeh dhe historia hyrjen- rritja- ekonomike pjekja dhe arritja e nje fuqie boterore po keshtu po historia nga ka njoftuar ose na ka mesuar se ka dhe renie qofte ai shtet islam ose shtet laik ose kristian.

  10:24.
  Shembulli i jetės sė kėsaj bote ėshtė si i njė shiu qė e kemi zbritur nga qielli, e me anėn e tė cilit gėrshetohen bimėt e tokės (mbijnė dhe shpeshtohen tė gjitha llojet) prej nga hanė njerėzit e kafshėt deri kur toka tė ketė marrė stolinė e vet dhe tė jetė zbukuruar (me bimė, pemė e behar), e banorėt e saj tė mendojnė se janė tė zotėt e saj, e asaj i vjen urdhėri ynė, natėn ose ditėn, Ne e bėjmė atė (tė mbjellat) tė korrur sikurse tė mos ekzistonte dje. Kėshtu Ne u sqarojmė faktet njerėzve qė mendojnė


  Shkencetaret kane zbuluar se bota do te kete dhe 20-100 vjet nafte .Si mendoni ju se ekonomia do rrije po ketu mbas mbarimit te naftes do mendoni se do gjendet ndonje produkt tjeter zevendesues .Une them jo eshte ligj i Zotit Universal se cdo gje duke filluar tek cdo krijese njeriu kafsha bima perandoria ose superfuqite do ti nenshtrohen ligjit te Zotit.

  Pra lindje rritje pjekje dhe pastaj plakje ose renie ose vdekje.Ky eshte ligj i Zotit per njerzimin.Qe here pas here ia nderon pushetin njerzve ne bote duke ia ndryshuar biles dhe pushteti islam nuk eshte Absolut ose i qendrueshem ne toke por dhe ai bie me kalimin e kohes per te vetmen arsye sepse kjo bote eshte bota e kalimit ose bota e sproves ajo nuk eshte banesa njerzore e perhershme por banesa e [perhershme eshte xhenti ku sipas veprave i varferi mund tia kaloj te pasurit kur pasuria shpirterore do ia kaloj asaj teknologjike.

  Imagjinoni nje njeri ka vetm 100 leke dhe kete ia jep nje te varferi kurse nje tjeter ka 1 milion dhe i jep nje te varferi 100 leke keto nuk jane njesoj pavarsish se dhane te njeten shume .

  Pra shikoni ndryshimin rrenjesor se i varferi dha te gjithe ate qe pati kurse i pasuri dha nje pjese qe si bente dem atij.

  Pra shikoni se njeriu qe eshte i apsur jo gjithmone eshte me i mire se varferi sepse eshte Zemra ajo qe ben dallimin midis njerzveme shume se pasuria e tij sepse eshte zemra vendi ku Zoti i i shikon njerzit .Mund te japi dikush miliarda po i jep per mendjemadhesi pra puna eshte elidhur me zemren dhe sinqeritetin e saj sado qe te perpiqet dikush ti marri pasurine dikujt ose te mundohet ta nenshtroj ose ti bej presion per tia larguar dicka zemra eshte e panenshtrueshme ndaj njeriu ajo i nenshtrohet vetem Zotin Esht Ai qe i jep jete asaj dhe jep vdekje.Pra sa do te perpiqen njerzit per ta ndaluar islamin dhe perhapjen e tij ai qe ka ne dore zemrat qe ka ne ore planetet dhe universet ai qe ka ne dore atomet dhe neutronet do ta triufoje ate kunder cdo faktori keq dashes .Kjo eshte siguri absolute per cdo besimtar musliman.duke u mbeshtetur ne fjalen e Zotit

  6:34.
  Janė pėrgėnjeshtruar tė dėrguar para teje, duruan atė gėnjeshtėr, dhe u torturuan pėrderisa u erdhi ndihma Jonė, prandaj s'ka kush qė ndryshon fjalėt (premtimet) e All-llahut. E ti je i njohur me disa nga ngjarjet e tė dėrguarve (edhe ti do tė ndihmohesh sikurse ata).

  30:47.
  Ne edhe para teje popujve tė tyre u dėrguam pejgamberė dhe ata u erdhėn atyre me argumente tė qarta, e kundėr atyre qė bėn krim, Ne ndėrmorėm masa ndėshkuese. Obligim yni ishte tė ndihmojmė besimtarėt.
  )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 03-03-2004 mė 10:00
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 4. #44
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Fjala e drejte, pyetja ime eshte e thjeshte.

  Nga cili shtet e shoqeri duhet te marre shembull Shqiperia ne ndertimin e institucioneve kushtetuese?
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  38
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga Albo
  Angeldust, pyeti shoket e tu nga Kosova ne forum, sa milione dollare kane shpenzuar sheiket e arabise saudite ne Kosove dhe sa xhami te reja jane ndertuar ne Kosove nga keto investime bamiresie. Pyeti edhe sa shkolla, shtepi te shkaterruar nga lufta dhe jetimore per jetimet e luftes kane ngritur sheiket arabe ne Kosove. Pasi te marresh ate pergjigje, pyeti edhe sa kisha katolike dhe orthodhokse jane ndertuar ne Kosove ne keto 5 vjet liri, dhe veri pak ne "balance". Hipokrizia qendron pikerisht ne faktin se kur gazetaret e huaj raportonin "kerpudhat"(xhamite) qe linden ne Kosoven e sapocliruar, askush nuk u ndie te denonconte politikat asimiluese te arabeve ndaj shqiptareve. Politika qe po ndiqen ne shekullin e XXI jo te XV. Kur Vatikani financon nje projekt per te ngritur vetem 1, vetem NJE katedrale ne Prishtine, te gjithe u hodhen perpjete te kerkojne "te drejten". Vatikani eshte vetem pak milje nga Prishtina, gadishulli arabik eshte ne anen tjeter te botes.

  Angeldust, sipas cilit model te shoqerive te botes do te doje ti te ndertoje shoqerine shqiptare?


  Fjala e drejte, cili eshte ai popull musliman qe ka perqafuar Sheria, ligjin islamik dhe shtetin islamik dhe jeton sot ne paqe e prosperitet?

  Nga cili shtet e shoqeri duhet te marre shembull Shqiperia ne ndertimin e institucioneve kushtetuese?
  Nuk e di por ti je gabim qe ne origjine e pyetjes nga cili shtet thua do te marrim shembull.Nese do te bisedoje me student te shkencave politike do ta zgjeronte pak me shume dhe do ta sqaronte me qarte pse e ke gabim kurse une po ti bie shkurt dhe qarte.

  Kur formohet nje shtet nuk ecet me shembuj.Pra shteti eshte i ndertuar nga ideologjia (kur ne te hyn politka ligjet normat ,kushtetuta etj) ose e quajtur ndryshe prapavija ideologjike dhe e nga pushteti ekzekutiv dhe ai gjygjesor.

  Pra nese ne do te mundohemi gjithmone te kopjojme ndaj shteteve te ndryshme kjo me duket gabim sepse shume kemi kopjuar qe ne kohen e komunizmit kur morem teorine ose idelogjine maksiste dhe e vume si ideologji shtetore tonen po keshtu nese do mundohemi te kopjojme ose temarrim si shembuj shtete te tjera pa i analizuar se cfare po marrim do bejme gabimet qe keto shtete kane rene dhe duan ti ndryshojne keto gabime por tani eshte shume vone per ti ndryshuar sepse populli eshte gatuar i tille sa qe e pelqen te keqen dhe nuk ka koncepte per ndryshimin e saj iu eshte bere si gje normale e keqa .Po ti pyesesh amerikanet ku je ti ne amerike se cmendim keni ju per homoseksualizmin edhe pse ato vete nuk e ushtrojne si "profesion" ato do te pergjigjen qe secili ka jeten e tij e jeton ashtu sic do vete.Pra ka humbur koncepti i te qenurit gabim dhe i ndalimit te keqes pra secili kujdeset per veten e tij ne thonjza duke e lene tjetrin qe te shkeli mbi dinjitetin e tij moral dhe njerzor dhe mbi te drejtat e tij dhe lirine e tij.

  Pra si mund te themi ne qe do kopjojme ameriken ose evropen ose kinen ose kuvajtin dhe arabine saudite pa i analizuar efektet psikologjike -sociale qe do bien keto ligje.

  Pra une nuk jam qe ne te atribojme ligjet frnaceze kur i japin shume te drejta laicizmit duke lene ne shkolla qe femijet te mesojne se njeriu e ka prej ardhjen nga majmuni etj si keto ose duke emesuar me koncepte te gabuar per jeten duke i thene ti je i lire ne jete mund te besh cte duash pa i kuptuar ai pse jeton ?C'detyre ka ne jete ndaj Zotit,, ndaj prinderve,, ndaj shoqerise ndaj vetes etj.

  Pra une nuk po them o burra vendosim sheriatin islamik ne shqiperi por une jam shume dakort qe ne ne shqiperi ti japim perparesi te mires dhe ta minimizojme te keqen qe ne origjine qe ajo mos te kete mundesi te krijoje pasoja sociale dhe pastaj te harxhohen miliona leke per keto pasoja.

  Po te marr nje shembull.

  Ne amerike taksa kunder duhanit eshte shume e larte dhe prej kesaj shteti fiton shume te ardhura qe po keto te ardhura i shpenzon per qendra te cilat merren me pasojat e duhanit ose kerkime shkencore per duhanin ose per rregullimin e ajrimit ose natyres Pra fitimi =humbjen atehere cili ishte fitimi ne kete rast .Une them se kishte humbje njeriu me pasojat e tij me kancer ne fyt ose mushkuri me kancer ne zemer me bronshit azmatik etj si keto .

  Pra shteti nuk beri gje tjeter vetem se beri ekuliber te te ardhurave kurse per njeriun i cili akoma vazhdon pasojat e tij nuk u beri gje tjeter vetem se u mor me pasojat e tij.Kurse une them dhe keshtu thote dhe Islami qe shteti duhet ta eleminoje te keqen qe ne origjine ne mynyre qe ajo mos te jete shkak per te lene pasoja dhe pastaj shteti te merret me keto pasoja.
  Mirepo jo kushdo mendon keshtu si mua sepse megjithese shumica njerzve e dine qe duhani demton shendetin prape ai e pi duke qene i pafuqishem ndaj largimit te ketij vesi shkatarrues.

  Parimi im politik
  Nje njeri qe sdo veten e tij sdo dhe te tjeret.


  Pra si mund te bej Fatos Nano per shoqerine kur ai vete pi duhan si mund te shkoje dikush te qaje hallet me te per buken per shtepine per familjen si mund ta qaje njeri hallin per problemet sociale te te rinjeve sot me te.Kur ai ose ndonje udheheqes tjeter i fut nje shirit te bardhe te tavolinen e kryeministrise .Kur ky udheheqes ose ligjvenes nuk mendon per veten e tij per famijen e tij si mund te pretendoj une qe ai do me mbroje mua qofsha musliman apo jo.Kur ky fut helm (duhan ose droge) ne trupin e tij ai per ty ose per mua sia ndien fare se cfare ben ti apo populli.

  Pra si mundet Bill Klintoni te marri insiativa sociale per familjen kur qe ai i pari shtetit qe theu etiken ligjin familjar tradhetoi bashkeshorten e tij .Po ku ?Ne zyren presidentciale.Atehere mendoni se cfare mund te bejne keto njerez per ne kur keto s'duan familjet e tyre kur keto s'duan vetet e tyre cfare te pres une prej tij.ASGJE

  Pra albo kopjimi i ligjeve eshte shume i demshem nga mynyra se si kopjohen pa pasur nje mynyre analize nga sociologe ose psikologe juriste ekonomiste se cfare keto ligje i sjellin shoqerise.Nese ti se di shumica e kushtetutes shqiptare ka karakter frakofon ose me mire eshte kopjuar nga kushtetuta franceze.Eshte kushtetute laike.Je ti dakort qe kur te vish ne shqiperi femija yt te mesoje se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni .Une per vete s'jam dakort me laicizmin as me demokracine ne shume gjera .Ka ne demokraci perputhje te te mires por prape te le shume per te deshiruar.
  Si mundet qe shteti mos ndikoje fare per shoqerine per homoseksualizmin per drogen per prostuticionin per duhanin alkolin per kamaten te gjitha keto te ndaluar ne bibel ose ne kuran.
  Pra si do jete demokracia ose laicizmi ligji ose sistemi yne qe do na drejtoje.Si mendon ti neser kur djali yt te shkoje ne shkolle te kete nje shok homoseksual ose drogazhi.Sepse njeriu merr kulture ne familje por te shumten e mesimdhenies ose kohen ai e kalon ne shoqeri dhe sadoqofte ndikimi i familjes njeriu ne kete shoqeri me keto principe dhe parime qe ka kjo shkatarrohet shume shpejt biles del dhe kunder familjes.


  Nuk i shikoni problemet sociale sot .
  Vajza qe vrasin veten .baballare qe vrasin vajzat.Djem qe shajne prinderit .Prostituta qe shesin nderin e tyre per te mbajtur famijen ose per te bere qejf.Drogmene qe shijojne jeten .Te gjithe njerzit po ecin me moton

  Shijojme jeten duke shkatarruar veten

  Kjo eshte motoja e lirise sot a asaj lirie qe amerika i ben reklame me "germa" sherbimesh sekrete , media dhe politike nderkombetare.Si shikon sot pak pleqte neper azile ose me shume rrine me kafshet se sa me njeriun .Kane humbur vlerat njerzore njeriu me shume merret me kashet qenin macet se me edukimin e femijes se tij.Pleq te cilet shkojne me prostituta.Pederaste qe zgjidhen kryetare bashkish ose martohen neper faltore .Ku jemi ku po shkojme me keto parime me keto principe dhe koncepte.

  Kush i motivon te gjitha keto

  Ideologjia iluministe apo ajo kristiane apo ajo masonike.Ne Islam nuk gjen perkrahje per te gjitha keto .

  Atehere zgjidhja eshte e lehte por veshtire per ato qe do e paraqesin per shoqerine. Do merremi me shume me individin do merremi dhe do te tregojme atij se kush eshte e mire dhe kush eshte e keqe do ti tregojme atij se laicizmi i humb vlerat njerzore humb parimet humb normat humb besimin ne Zotin i cili eshte burimi i miresive,
  Do merremi me individin megjithese e tani sdo ta kemi te lehte sepse sic e thashe me pare pengesat do te jene nga po ato qe e dine qe duhani eshte i keq por prape e pijne,Do hudhin shume mjegull kunder nesh do bertasin se jemi terroriste do shpikin luftra do shpikin plane qe ne te faqesohemi vetem qe motoja e tyre te triumfoje qe epshet e tyre te kenaqen me te keqen .

  Para 4 vjetesh mendoja me veten time megjithese i paformuar mire.Si do ti shkoje halli Islamit dhe muslimaneve ne shqiperi.Thashe me vete qe atehere ne kur te arrijme 20% e praktikanteve fillojne te na sulmojne do na shajne ose do na tregojne me gisht se jemi njerez te tjere jemi te keqinj terrorista jemi ekstremista te prapambetur jemi njerez qe duam vetem gjak.Dhe keshtu u be.Cfare opinioni kishin njerzit per muslimanet para 99 njerez te thjeshte qe s'luajne njeri qe shikojne hallin e tyre qe nuk shajne qe nuk zihen qe me to shteti ska probleme.

  Sot tjeter vizion terrorist kanibale te prapambetur te varfer etj.
  Kush na ka miq e di qe s'jemi te tille dhe shume prej njerzve jane zhgenjyer kur na kane njohtur dhe kane thene.Cudi thone iu mendonim njerez te tjere sikur donit vetem gjak vetem lufte.lol

  Sa do zgjasi kjo lufte kunder muslimaneve sa vete jeta se besoj te zgjasi.Padyshim erresira ashtu sic vjen largohet dhe shpejt .Po ashti si dhimbja ose semrundja vjen te kujton se je krijese dhe mbeshtetu tek Zoti per sherim lute ate te sheroje dhe mbasi i ben keto Zoti te sheron.Lum si ai qe mbeshtet ne Zotin .

  Ligjet laike a do te jene pergjithmone kunder nesh muslimaneve deri tani ka fakte ose politika te cilat mundohen qe Islami ne shqiperi ti vihet njolle ose vule qe mos luaj ose mos zgjerohet shume me njerez intelktuale ose te rinj dhe paraqitet si kercenim terrorismi nga disa pseudointelktuale nga disa njerez te shitur per interesa materiale.
  Ne si muslimane kemi mesuar nga feja jone qe kjo eshte rruga e te gjithe profeteve ngushtica ne nje kohe te shkurter pastaj vjen liria por liria e vertete e jo liria e shkatarrimit.


  Pretendojme ne muslimanet qe te vendoset sheriati islamik ne shiperi.Eshte utopi per momentin te vendosesh sheriat islamik .Ne duam qe te jetojme ne kete shtet me te drejta te plota pa na u kufizuar asnje e drejte lirie e cila "padyshim" nuk i ben dem njerzve te tjere.Duam qe ne mos dhunohemi psikologjikisht per nderimin e fese ose per te ushtruar presion per mos perqafimin e fese nga njerzit e tjere.Le ti lejne njerzit te lire dhe mos hudhen afishe meditike kunder nesh.Duam qe tia japim njerzve fene si alternative pa u dhunuar ato psikologjikisht ose fizkisht .Le te vendosin vete shqiptaret pastaj se cfare te zgjedhin.

  Sduam qe ti hidhet sy njerzve me teorira qe kane deshtuar qe ne origjinen e tyre qe turku na beri muslimane me dhune dhe shteti laik s'duhet ta lejoje shamine.Nuk eshte "turku krishter" por eshte "turku laik" te cilin e komendojne te krishteret qe se lejon shamine.Si hajme dot keto ne muslimanet.Sduam qe te ndalohen muslimanet ne marrjen pjese ne instuticione private ose shteterore ne organizata etj.

  Shume "sduam" por ne realitet sot eshte bere cdo gje ne kundershtim me fjalen "sduam".Atehere ka dy gjera prej kesaj rrjedhe politike qe po vjen.Ose ne muslimanet te shperngulemi ne vendet arabe ose te na lene te lire ne vendin tone duke na respektuar dhe duke mos na dhunuar psikologjikisht ose le ta durojne laiket pastaj nje lufte fetare laike-kristiane kunder muslimaneve duke e kthyer evropen ne shesh beteje.Dihet qe po mori ballkani merr bota njihet historikisht.Jane muslimanet ne bosnje ne kosove ne shqiperi ne maqedoni ne turqi plus refugjatet muslimane ne evrope pra do kemi kaos ne evrope qe kete kaos e do dhe po e pergatit shume bukur Amerika per te eleminuar konkuruesin e saj ekonomik Evropen.A sa gjera njerzit si kuptojne.Kujt do ti sherbej ky konflikt pastaj muslimaneve apo kristianeve besoj se te dy palet do humbin do humbin stabilitetin do humbin ekonomine do humbin njerzit do humbin jeten e tyre qe eshte gjeja kryesore per ta .

  Pra laicizmi do ti sherbeje nje dore te fshehte e cila shume e ka fut kete dore ne historine njerzimit por nje dite do ti pritet nga mendjet dhe zemrat e njerzve sepse njeriu me ndergjegje e kupton se kur nje gje eshte e gabuar ose e mire.

  Ne muslimanet e Shqiperise kosoves maqedonise malit te Zi nese do ta analizosh mire nuk na sherben konflikti perkundrazi na ben dem na shton me shume demken te cilen na ekane vene pa te drejte terroriste ose luftekerkues.Ne duam qe ne shqiperi te jetojme ne mynyre qe femijet tane te kene te drejten per tu arsimuar te kene te drejten per organizim ne shoqeri te drejten per te ushtruar biznes dhe cdo te drejte qe garanton ligji islam.Ne nuk i bejme keq kurre shoqerise me ligjet tona perkundrazi shoqeria me ligjet laike na ben keq ne.Mirepo jo gjithmone gjerat jane si i duam ne ndonjehere dhe na imponohen pse duhet te shikohet muslimani si terrorist ne shoqerine shqiptare pse duan te na imponojne dallime fetare nen emrin terrorista ose ekstremista ose muslimane te arabizuar/A flasim shqip cte drejte ka nje ateist me shume se nje musliman per te jetuar me i qete per kundrazi muslimani ka me shume te drejta si besimtar qe eshte se nje homoseksual qe kerkon lirine e tij per te thyer normat dhe natyren njerzore.Atehere kur homoseksuali kerkon kete te drejte per nje gje te keqe po ne muslimanet a nuk emeritojme me shume qe te kemi te drejtat tona.Sa do ti kemi pastaj eshte ceshtje kohe ose historie sepse keshtu si po vine punet ahe veshtire eshte qe te kemi ekuliber fetar ne shqiperi.Kemi faj ne muyslimanet kurre s'kemi dhe as kemi per te pasur ndonjeher faj.

  Ndoshta mund te arrihet deri atje sa te planifikohen atentate vetem per vetem qe ne te biem ne carkun e laikeve dhe duarve te huaja qe merren me politiken shqiptare sikur jane bere shpesh here nga sherbime te caktuara sekrete.

  Ne muslimaneve po jua them dhe njehere nuk na inetreson asnje kaos ose lufte ne shqiperi perkundrazi na intereson nje intergritet ne Europe por duke i lene te keqiat e saj na intereson qe te tjeret mos luajne me ndjenjat tona fetare ose shpirterore.Duam ta praktikojme fene tone lirshem mos te ngrihet nje prift grek ose nje politikan i shitur dhe te na tregoje se si ne duhet te rrime ne shoqeri.Por nuk e dine keto qe po e hoqi muslimanja shamine me shume vajza do behen muslimane sepse shume vajza nuk e praktikojne islamin nga frika se do vejne shamine.Pra ne cilendo ane te na sulmojne ne jemi te fituar.

  Atehere po e mbyll me fjalen e Zotit te madheruar

  “Ata duan ta shuajnė Dritėn e Allahut me gojėt e tyre. Por Allahu do ta pėrmbush Dritėn e Tij, edhe pse mosbesimtarėt e urrejnė atė. Ai ėshtė i Cili ka ēuar tė Dėrguarin e Tij me udhėzimin dhe fenė e sė vėrtetės pėr ta shpallur atė ngadhėnjuese mbi tė gjitha fetė e tjera, edhe pse politeistėt e urrejnė atė.”

  ----------- kliko------
  http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=32055
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 04-03-2004 mė 12:12
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 6. #46
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Kur formohet nje shtet nuk ecet me shembuj.Pra shteti eshte i ndertuar nga ideologjia (kur ne te hyn politka ligjet normat ,kushtetuta etj) ose e quajtur ndryshe prapavija ideologjike dhe e nga pushteti ekzekutiv dhe ai gjygjesor.
  Kur formohet nje shtet nuk ecet me shembuj? Nese kjo do te ishte e vertete, atehere llogjikisht duhet te dalim ne perfundimin se shqiptaret bejne perjashtim nga gjithe popujt e botes, jane ufo te rene nga qielli qe u duhet te shpikin rroten e historise pasi asnje model i shoqerive te botes nuk u pershtatet atyre.

  Shqiptaret nuk jane ufo dhe nuk ndryshojne shume nga popujt e botes qe kerkojne, paqe, zhvillim e prosperitet. Shqiptaret jane ndryshe vetem ne mendjen tende qe te duket sikur Islami eshte zgjidhja e te gjitha problemeve. Islami apo feja nuk eshte zgjidhje e problemeve shoqerore, po te ishte, sot nuk do te kishim rregjime talibanesh ne bote, por do te kishim shtete islamike qe do et ishin model per mbare boten me paqen dhe prosperitetin e tyre.

  Vetem nje shtet me popullsi muslimane eshte model i shoqerise se hapur dhe demokratike, dhe ky shtet eshte shteti turk qe urrehet dhe sulmohet nga bota arabe pikerisht, se e ka bere shume te qarte ndarjen e institucioneve kushtetuese, nga institucionet fetare. Ligjin ne Turqi nuk e bejne kleriket islamike sic e bejne ne Iran, e bejne parlamentaret e zgjedhur me voten e lire.

  Ne ka nje popull musliman nga i cili Shqiperia duhet te marre shembull kur vjen fjala tek ndarja e shtetit nga feja, ai shtet eshte pikerisht Turqia. Merita kryesore i takon Qemal Ataturkut qe ngriti nje shtet modern mbi rrenojat e nje perandorie qe kish sjelle shkaterrim dhe prapambetje nje pjese te mire te botes dhe vete Turqise.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 7. #47
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  35
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Postuar mė parė nga Albo
  Fjala e drejte, pyetja ime eshte e thjeshte.

  Nga cili shtet e shoqeri duhet te marre shembull Shqiperia ne ndertimin e institucioneve kushtetuese?
  Albo!

  Nese e ke fjalen per shtetet Islamike te sotme nuk ben te marresh shembull nga asnje shtet pasi aty vetem behet sikur zbatohet Islami dhe ne te vertete shikohet interesi i ngushte personal.

  Nese do te marresh shembull tek nje drejtim apo qeverisje e vertete hyjnore duhet ti kthehesh bazave te Islamit dhe jo modeleve Islamike te sotme.

  Sistemi Politiko-Ekonomik Islam.

  Qarqe te ndryshme pa e studjuar Islamin,jane perpjekur ta reduktojne ate,ne lloj lloj shpifjesh te pa baza, si fe emocjonesh e ceshtjeve private, dhe duke e zhveshur nga cdo element Politiko-Ekonomok.
  Prezantimi i ketyrere elementeve dhe implikimi i tyre me qellime dashakeqe kerkojne se paku nje barazpeshe midis dy feve kr. Ne vendin tone, madje edhe nder fe te tjera qe nuk i zoterojne keto lloj segmentesh qe disponon Islami.
  Prandaj nuk duhet lene menjane se mesazhi i Islamit e ka konceptuar ne praktike qyteterimin, nje qyteterim ku ska pasur kurre vend per nacjonalizem,ndarje klasore dhe klerikalizem.
  Qellimi i tij ka qene konstitiumi i teokracise ne raport me Zotin dhe te barazise ndermjet njerezve.
  Kjo mund te zberthehet ne kater ceshtje:
  1-Sistemi politik Islam praktikon se pushteti suprem i takon Zotit,. Islami e siguron drejtesine unike dhe eshte kunder marrjes se vendimeve te njeanshme arbitrare. Allahu i Madheruar thote: “O Allah Sundues i cdo sendi,Ti ja jep pushtetin atij qe do,ti ja heq prej dore pushtetin atij qe do,larteson ate qe do, dhe perul ate qe do, cdo e mire eshte vetem ne doren tende,vertete qe ti ke mundesi per cdo gje.”(Ali-imran 26).

  2-Parim tjeter shume i rendesishem eshte qe ne Islam te gjithe njerezit jane te barabarte si para Zotit ashtu edhe perpara ligjit.
  Ketij parimi i nenshtrohen te gjithe qytetaret, duke filluar nga sunduesi i tyre e deri tek me i thjeshti.
  Asnje histori tjeter pervec asaj Islame nuk ka njohur rastin qe kryetari i shtetit te ulet ne banken e te akuzuarit, dhe ta humbe gjyqin.
  Historia njeh vetem rastin e Aliut r.a. e cili akuzohet nga nje cifut dhe gjukatesi musliman gjykon ne favor te cifutit.
  Politikanet e sotem jane te mbrojtur me imunitet dipllomatik i cili ne Islam shumezohet me zero, dhe nuk ka asnje vlere.

  3-Sistemi politik Islam kembengul qe te gjitha punet me rendesi te pergjithshme i takojne Allahut dhe sunduesi sundon ne suazat e urdherave te Allahut dhe ne baze te porosive te Muhammedit a.s dhe kjo sigurisht per te miren e pergjithshme.

  4-Sistemi politik Islam ka vendosur parimin se te gjitha punet shteterore vendosen me marreveshje , mirekuptim madje duke degjuar edhe mendimin e qytetareve. Kurani famelarte ne lidhej me kete thote:”Ti ishe i bute ndaj tyre ngaqe Allahu te urdheroi meshire dhe,sikur te ishe i vrazhde e zemerforte ata do te prisheshin me ty,ndaj ti falua atyre dhe kerko ndjese per ta,konsultohu me ta ne te gjitha ceshtjet, e kur te vendosesh atehere mbeshtetu tek Allahu sepse me te vertete Allahu i do ata qe i mbeshteten.”(Ali imran 159).

  “ Edhe ata qe i pergjigjen thirrjes se Zotit te tyre dhe falin namazin rregullisht, dhe ata qe konsultohen me njeri-tjetrin ne pune te perbashketa e japin nga lemosha qe ne ju kemi dhene”( shura 38).

  Kurani i kushton nje rendesi te vecante mireqenies se njeriut , menyres se drejte te zoterimit te mjeteve materiale menyres se drejte te fitimit dhe menyres se drejte te shpenzimit te pasurise.
  Islami angazhohet qe te gjithe njerezit te kene te drejte te arrijne e te sigurojne ushqimin e tyre te perditshem ne toke nepermjet rrugeve te ndershme ligjore e morale.
  Cdo gje qe ekziston i perket Allahut ndersa njeriu eshte shfrytezues i keture miresive si burimet , druret fushat , lumejte , detet etj.
  Vetem perdorimi i tyre i drejte krijon kushte e mjedis te pershtatshem per mirekuptim.Njekohesisha Islami kerkon barazi ndermjet njerezve, jo ne aspektin material te zoterimit te pasurise por ne aspektin e krijimit te kushteve te barabarta per fitim.
  Per realizimin e ketyre te drejtave Islami ka percaktuar edhe mekanizmat e duhur sic jane Zekati, sadakaja e detyrueshme e vullnetare,ligji mbi trashegimine institucjoni i vakefit etj.
  Muaslimanet te udhehequr nga hadithi i Muhammedit as. “ ..Askush nuk ha ushqim hallall nese ai nuk eshte frut i punes se duarve te tij” po ashtu te udhehequr edhe nga ajete te shumta kuranore ,ne islam ndalohet monopoli fajdja kamata dhe kjo duket fare qarte nga shume ajete kuranore. Si psh” … Allahu e ka lejuar shitblerjen por ka ndaluar kamaten”
  Nga te gjithe keto qe permenda dhe nga shume te tjera qe nuk po i permend del qarte ne pah se Islami nuk eshte vetem Adhurim, por eshte mesim, pune provoje, ekonomi , pilitike sistem e menyrte te jetuari, sipas ligjeve hyjnore.

  Indriti.
  Injoranca nuk zhduket me top

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  38
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga Albo
  Kur formohet nje shtet nuk ecet me shembuj? Nese kjo do te ishte e vertete, atehere llogjikisht duhet te dalim ne perfundimin se shqiptaret bejne perjashtim nga gjithe popujt e botes, jane ufo te rene nga qielli qe u duhet te shpikin rroten e historise pasi asnje model i shoqerive te botes nuk u pershtatet atyre.
  Epo jemi mesuar ne shqiptaret me te kopjuar por ti ose se ke lexuar shkrimin tim ose se ke kuptuar sido qe te jete fatkeqesia eshte e jotja.
  E para une te thashe s shqiptaret duhet te kene kujdes ne ate qe kopjojne nga ligjet ete tjereve pra le ti lene ligjet e keqija mos i marrin ose mos i zbatojne dhe te vendosin disa ligje per rregullimin e shoqerise qe ne shumicen e vendeve perendimore mungojne.Ajo qe sme pelqen tek ty dhe shume te tjere eshte se nuk mendoni dhe analizoni por vetem kopjoni si tifoza te shteteve te tjera .Vdekja ime tifozlluku pa llogjikuar.Nese ti mendon se shqiptaret duhet te marrin ligje nga vendet e tjera duhet te jesh dakort me mua qe ligjet qe nuk jane te mira ti lene ose aty ku ka mungese ligjesh ti vendosim ne.

  Por akoma ju skeni dalur nga kollapsi ideologjik .Mendoni se demokracia eshte i vetmi sistem qe eshte i mirefillte per njeriun qe vetem me nje ligj une e hudh poshte demokracine ideale.Pra demokracia ka brenda saj te mira h te keqija detyra jone eshte marrja e te mirav dhe largimi nga te keqiat.
  Po sot ka shume ligje ne demokraci qe jo vetem nuk i sherbejne njezimit por perkundrazi jane shkak per prishjen e tij,

  Pra si qeka demokracia sistem ideal kur ne te lejohen martesa me homoseksualet ose lejohet droga ose armembajtja sic eshte ne amerike.Pse lejohet armembajtja ne amerike sepse nuk ka siguri per shtetasit e saj sepse nese dikush vjedh nuk denohet me denim te rrepte ne mynyre qe mos vjedhi njeri tjeter me .Por ju keto i quani ligje te ashpra kur denimi me vdekje ne disa shtete egsiston ne disa te tjera jo pra nje vrases vret ne New York denohet me vdekje ne nje shtet tjeter nuk denohet me vdekje.Pse te jete keshtu.A eshte e drejte kjo.Patjeter jo.  Shqiptaret nuk jane ufo dhe nuk ndryshojne shume nga popujt e botes qe kerkojne, paqe, zhvillim e prosperitet. Shqiptaret jane ndryshe vetem ne mendjen tende qe te duket sikur Islami eshte zgjidhja e te gjitha problemeve. Islami apo feja nuk eshte zgjidhje e problemeve shoqerore, po te ishte, sot nuk do te kishim rregjime talibanesh ne bote, por do te kishim shtete islamike qe do et ishin model per mbare boten me paqen dhe prosperitetin e tyre.
  Pra ti nuk e di se cdo te thote zhvillim properitet paqe se po ta dije nuk do te flisje keshtu .Ose nuk do te thoje qe te kopjojme prej sheteve te tjera duke e ditur mangesite tyre ne ligje. Ku ka me shume zhvillim me thuaj ne Amerike po paqe ku ka me shume ne amerike. Sa vajza perdhunohen ne dite sa vjedhje ndodhin sa e sa krime te tjera ndodhin ne Amerike ne dite .Ky eshte prosperiteti apo zhvillimi.Pa dyshim jo.Atehere problemi yt eshte si ti je tifoz pa llogjikuar se cfare ligjesh ka Amerika pa i analizur ato vetem i pranon dhe i hudh ne bisede vetem pse ty te pelqen kaq Se cfare ndikimesh psikologjike ose socologjike kane ato ne shoqeri as e ke idene fare.Pra ti merr te miren Amerikane dhe me te mbulon te keqen amerikane dhe i pranon qe ne shqiptart ti marrim te dyja kurse une them te marrim te miren dhe te lejme te keqen.

  Shqiptaret ta thashe dhe njehere s'duhet te marrin ligjet qe perendimi ato ligje qe i ka ne dem te shoqerise pra lejimin e te keqijave te duhanit alkolit droges etj si keto se nese i merr keto ligje shabllon si thua ti atehere behen ufo shqiptaret.Je dakort ti qe shqiptaret te pine cigare po te pyes.Do te thuash kush te doje le te pi kush te doje mos te pij.Po une qe se pi cfaj kam qe te duroj tymin dhe te prish shendetin tim pse ty te teket te shkatarrosh veten tende.Pra e shikon sa holle gjykon kur brenda presporitetit dhe zhvillimit fut dhe te keqen brenda tyre.

  Vetem nje shtet me popullsi muslimane eshte model i shoqerise se hapur dhe demokratike, dhe ky shtet eshte shteti turk qe urrehet dhe sulmohet nga bota arabe pikerisht, se e ka bere shume te qarte ndarjen e institucioneve kushtetuese, nga institucionet fetare. Ligjin ne Turqi nuk e bejne kleriket islamike sic e bejne ne Iran, e bejne parlamentaret e zgjedhur me voten e lire.
  Lol me vjen mire qe ti e perkrah shetin turk qe ka nje parti Islamike ne krye te vendit dhe po mundohet ta fusi vendin ne keshillin europian.Po c'halli ti besh grekeve se vendosin veton.Sepse Turqia eshte popullsi muslimane dhe greku eshte orthotodks racist.Fjala ortodoks o te thote te ndjekesh traditnen.

  Ne ka nje popull musliman nga i cili Shqiperia duhet te marre shembull kur vjen fjala tek ndarja e shtetit nga feja, ai shtet eshte pikerisht Turqia. Merita kryesore i takon Qemal Ataturkut qe ngriti nje shtet modern mbi rrenojat e nje perandorie qe kish sjelle shkaterrim dhe prapambetje nje pjese te mire te botes dhe vete Turqise.
  Shqiperia duhet te konsolidoi ne fillim individin,, njeriu qe mos behet tifoz i mendimeve te gabuara por te jete i ditur mbi parimet virtytet ,,vlerat,, normat per te cilat shoqeria ka nevoje .Te mesojne dhe mos jene injiorante te arsimohen ne shkolla te ndryshme dhe secili pastaj keto mesime ti bieri ne shqiperi dhe te ngrejme me te vertet nje shtet te forte ekonomikisht dhe jo nje shtet te degjeneruar kur njerzit jane tifoza ose injorante dhe s'njohin parimet qellimet themlore te njeriut ne jete>Jo te vij ne shqiperi nje ateist dhe te na japi mend ne besimtareve ne lidhje me mynyren e praktimit te fese ose mynyres se jeteses kur ai akoma eshte ne konfuzionin e egzistences se tij .Pra shqiptari duhet te jete i zgjuar dhe te kte kujdes qe ligjet qe i sjellin dem atij mos i marri qofshin ato ligje amerikane apo franceze apo turke ose iraniane.Shqiptari me shume se kurre duhet te arsimohet dhe jo te emigroje jashte shtetit dhe ti duket vetja se i mbushi xhepat me leke ka mbush dhe trurin me dituri.Pra njeriu krijohet ose formohet si njeri duke mesuar lexuar dhe jo duke luajtur me makina ose duke e kaluar jeten e tij neper diskoteka ose kafene dhe te merret me thashetheme se pastaj i humb vlera si njeri dhe ngelet ne rradhet e injoranteve dh kopjaceve te te tjereve.
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 9. #49
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Indriti, "Sistemi Politiko-Ekonomik Islam" eshte nje demagogji qe ti vete e thua nuk eshte realitet ne asnje vend islam. Kur nuk ka gjetur aplikim ne shoqerite arabe qe kane bashkejetuar me Islamin qe nga krijimi i tij, kujton se do te gjeje vend ne nje shoqeri shqiptare qe eshte shume me prane jetes europiane e shume me larg jetes arabe?!

  Teorite e shumta jane fukarallek. Ky debat nuk duhet te ngrihet mbi teori fetare, duhet te ngrihet mbi realitete qe jetojne kombet e botes sot. Bota sot njeh vetem nje sistem te suksesshem qeverisje te vendit, ajo eshte demokracia e perfaqesuar qe populli amerikan ka perfeksionuar me kushtetuten e tyre. Nga Amerika nuk marrin shembull vetem popuj te vegjel si Shqiperia, por edhe ish-armiq si Rusia, Japonia e Italia.

  Fjala e drejte, shqiptaret e bene te qarte ne mase deshiren e tyre te zjarrte, qe ne fillimet e viteve 90 kur brohorisnin: "E duam Shqiperine ne Evrope", "E duam Shqiperine si Amerika". Edhe pse nuk kishin dijen dhe kontaktin e duhur me boten jashte fale izolimit, Evropa dhe Amerika per ta simbolizonte vendet e zhvillimit dhe lirise. Feja nuk luan asnje rol ketu, te gjithe shqiptaret pa perjashtim ne mase kane kete deshire te shohin Shqiperine me nje shtet te konsoliduar demokratik qe mbron lirine e shtetasve dhe krijon sigurine ne vend per te hedhur rrenje ekonomia e tregut qe fillon me insiativen e lire.

  Nese ti je kunder nje Shqiperie demokratike, thuaj qe une jam kunder nje Shqiperie demokratike. Por mos e fut debatin ne kanale fetare, kur nuk ka perse te jete i tille.

  Albo

  P.S Orthodhoks nuk do te thote "vazhdim tradite" do te thote "adhurimi i drejte".
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  38
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ore akoma se ke kuptuar ti qe shqiptaret thirren e uam shqiperine si gjithe europa sepse sapo kishin dale nga ateizmi dh laicizmi qe ju e mbroni me shume zell.Sepse ishin futur ne kthetrat e ateizmit e mosbesimit ne dhomat e shkatarrimit dhe perndjekjeve atehere pse ma merr mua kete parrule dhe ma fut ketu per ti dale ne mbrojtje muslimaneve qe perzihen nga shkolla per shkak te shamise apo e bie per ti treguar shqiptareve qe te shikojne amadamentet amerikane ne lidhje me te drejtat themelore te lirise fetare.Shko lexo c'thote kushtetuta amerikane per lirine fetare /Pra shqiptaret thane "E duam shqiperine si gjithe Europa" po kjo nuk behet me zar magjik dhe nuk ishin dakort qe te behen homoseksuale ose te shkojne femrat shqiptare per prostuticion ose shqiperia te behet qendra e trafikimit te droges per europen>Kete kishin qellimim shqiptaret ne brohoritjete tyre Ato donin qe vendi i tyre te arrinte standarte euopina ne ekonomi dhe ne lirite njerzore.
  .Pra mos bej sikur sme kupton po te them duhet te marrim vetem te mirat dhe ti lejme te keqiat nga cdo shtet qofte ai evropian amerikan ose arab/Pse ben sikur se kupton shkrimet e mia.
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 11. #51
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  35
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Postuar mė parė nga Albo
  Indriti, "Sistemi Politiko-Ekonomik Islam" eshte nje demagogji qe ti vete e thua nuk eshte realitet ne asnje vend islam. Kur nuk ka gjetur aplikim ne shoqerite arabe qe kane bashkejetuar me Islamin qe nga krijimi i tij, kujton se do te gjeje vend ne nje shoqeri shqiptare qe eshte shume me prane jetes europiane e shume me larg jetes arabe?!

  Teorite e shumta jane fukarallek. Ky debat nuk duhet te ngrihet mbi teori fetare, duhet te ngrihet mbi realitete qe jetojne kombet e botes sot. Bota sot njeh vetem nje sistem te suksesshem qeverisje te vendit, ajo eshte demokracia e perfaqesuar qe populli amerikan ka perfeksionuar me kushtetuten e tyre. Nga Amerika nuk marrin shembull vetem popuj te vegjel si Shqiperia, por edhe ish-armiq si Rusia, Japonia e Italia.

  Fjala e drejte, shqiptaret e bene te qarte ne mase deshiren e tyre te zjarrte, qe ne fillimet e viteve 90 kur brohorisnin: "E duam Shqiperine ne Evrope", "E duam Shqiperine si Amerika". Edhe pse nuk kishin dijen dhe kontaktin e duhur me boten jashte fale izolimit, Evropa dhe Amerika per ta simbolizonte vendet e zhvillimit dhe lirise. Feja nuk luan asnje rol ketu, te gjithe shqiptaret pa perjashtim ne mase kane kete deshire te shohin Shqiperine me nje shtet te konsoliduar demokratik qe mbron lirine e shtetasve dhe krijon sigurine ne vend per te hedhur rrenje ekonomia e tregut qe fillon me insiativen e lire.

  Nese ti je kunder nje Shqiperie demokratike, thuaj qe une jam kunder nje Shqiperie demokratike. Por mos e fut debatin ne kanale fetare, kur nuk ka perse te jete i tille.

  Albo

  P.S Orthodhoks nuk do te thote "vazhdim tradite" do te thote "adhurimi i drejte".
  Albo!
  Une nuk kisha qellim ti jepja debatit karakter fetar por ti kerkove qe te dish se ku duhet te mbeshtetemi per nje sistem politoko-ekonomik islam dhe une te shkrova postin e mesiperm dhe nuk e di sa e ke lexuar.
  E Para: Nese Arabet do ta zbatonin kete sistem Islam nuk do te ndodheshin ne kete gjendje qe jane sot. Pa marre parasysh se sa kohe kane jetuar arabet me Islamin. Dihet qe eshte ndryshe te jesh musliman dhe ndryshe besimtar musliman.
  Muslimane ka 1 miliard e treqind miljon ndersa besimtare muslimane se di cte them pasi smun te gjukoj dot.
  Arabet ne kohen e sistemit politiko ekonomik Islam arriten majat si ne civilizim po ashtu edhe ne cdo aspekt tjeter jetesor ndersa kur e hodhen poshte kete sistem duke e nderruar me ate amerikan apo Komunist Rus u poshteruan dhe rane ne kete grade qe jane sot.
  Shembujt jane te dukshem.

  Ndersa per sistemin demokratik besoj se eshte me i pershtateshmi momentalisht per shqiptaret pasi ata e kane keqkuptuar sistemin Islam por nese do te vije nje kohe qe njerezit te kuptojne mire se cdo te thote Sistem hyjnor atehere sistemi Islam mun te hyje ne fuqi.
  Indriti.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INDRITI : 07-03-2004 mė 17:01
  Injoranca nuk zhduket me top

 12. #52
  ________
  Anėtarėsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  une kisha nje pyetje per hapesin e temes.
  A do te ishte ky zhvillim ne vendet perendimore sikur te ecej simbas fese kristiane? po permend fene kristiane pasi nuk po i permendet emri fare ne kete teme.
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. A janė shqiptarėt myslimanė tradhėtarė tė Krishtėrimit?
  Nga fisniku-student nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 1299
  Postimi i Fundit: 19-10-2009, 10:40
 2. Historia, si pėrfunduan kokat e shtetit shqiptar
  Nga PORTI_05 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-11-2007, 23:22
 3. Shteti, mėnyra dhe forma e ndėrtimit tė shtetit tė Kosovės
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 13:31
 4. Histori me vlere per te kuptuar "Dosjet"
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 15-02-2005, 17:07
 5. Informacion i pėrgjithshėm mbi Republikėn e Shqipėrisė
  Nga bastardi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •