Close

Rezultati i Sondazhit: A i mbeshtesni ju protestat qytetare?

Votues
158. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Po

    112 70.89%
  • Jo

    30 18.99%
  • Indiferent

    16 10.13%
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 65
  1. #-19
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,331
    Postimet në Bllog
    17

    Protestat qytetare per rrezimin e qeverise Nano

    Kohet e fundit ne shoqerine shqiptare eshte rritur ndjeshem zeri i qyteterave neper protesta nga me te ndryshmet: protesta spontane neper qytete e fshatra ku mungojne burimet e jetes sic eshte uji i pijshem apo energjia elektrike; protestat e qyteterave te prekur nga gjendja e rende ekonomike si pasoje e rritjes se cmimeve; protestat spontane te studenteve qe lihen ne erresire si pasoje e prerjes se energjise elektrike; protestat e levizjes Mjaft qe proteston kunder qeverise ndaj rritjes se cmimeve ne energjitike dhe telekomunikacion; protestat e fundit qytetare te organizuara nga partite opozitare qe spunton e moren nga tragjedia ne det e 9 Janarit.

    E perbashketa e gjithe ketyre protestuesve eshte fajesimi i qeverise Nano per gjendjen e krijuar ne vend. Kerkesa e tyre eshte doreheqja e kryeministrit Nano si pergjegjesi i kesaj gjendje duke i hapur keshtu rrugen ndryshimeve politike ne vend.

    Pyetjet qe ju shtrohen per diskutim:

    1. Cilat jane shkaqet e ketyre protestave?
    2. A i mbeshtesni ju keto protesta?
    3. Perse mbani ate qendrim qe mbani?


    Albo
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  2. #-18
    Love's Lover Maska e ice_storm
    Anëtarësuar
    24-12-2003
    Vendndodhja
    fajv 1 for
    Postime
    1,043
    Nqs keto protesta i mendoj te drejta patjeter qe PO
    por kur merremi me Salen dhe Fatosin nderkohe qe nuk ka drita e uje vallaj jane absurditet per mua.
    domini sumus
    sumus servi
    ubicumque
    nusquamque

  3. #-17
    Audio Engineer Maska e KACAKU
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    599
    Po te numurosh shkaqet e protestave,eshte e sigurte qe edhe sikur ta mbush kete faqe,do kem harruar gjysmat pa permendur.
    Patjeter qe i mbeshtes protestat,madje me ka bere pershtypje se si nuk ka protestuar ai popull kohe me pare.
    Ne vendet perendimore,me shkakun me minimal qe mund te ekzistoje ngrihen njerezit ne demonstrata e jo te jetojne pa drita,uje,rruge,buke etj.
    Populli shqiptar nuk ka rrugezgjidhje tjeter per zgjedhje sipas deshires se tij,te nje qeverie,pasi vota e individit aty nuk luan asnje rol.
    Ai popull nuk duhet te presi me,qe problemet e tij ti zgjidhi bota,por duhet te vije koha qe te kuptojne qe ne demokraci,pushtetin e ka populli.
    Uroj qe tashme te kete ardhur koha qe te realizohet deshira e shumices ne Shqiperi.
    Gjithe te mirat!

  4. #-16
    i/e regjistruar Maska e Idmon
    Anëtarësuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    detroit
    Postime
    81
    Une mendoj qe shkaku kryesor i ketyre protestave eshte varferia e popullit nuk ka kushte minimale per te jetuar si uje drita dhe buk .Prandaj i mbeshtet keto protesta te popullit shqiptar dhe nuk mund tiquajm si protesta te p.d sepse gjendja e mjerushme eshte si per p. d dhe per p.s .

    Uroj fitore popullit me daten 21 dhe ngushelloj zotin Nano
    nuk ka rendesi

  5. #-15
    Me zemër në Shqipëri Maska e bond james
    Anëtarësuar
    15-03-2003
    Vendndodhja
    shtet i bukur por jo si mëmëdheu
    Postime
    74
    Mendoj se patjetër kjo klasë politike cilidoqoftë krahu të jetë duhet të ndërgjrgjësohen, por sikurse çdo here ne me të mirë sdojmë asnjihere të shkojmë nga pushteti i ëmbël, shpresoj njihere e përgjithmonë populli para se ti votojë këta matrapazë dhe antishqiptarë që edhe opozita të marre shkollë që kur të vijë në pushtet njihere e përgjithmonë duhet tja u mundësoje nji jetë normale këtij populli shumë të vuajtur të ketë punë, bukë drita e gjitha gjërat elementare me bë nji jetë të denjë.
    Inshallaah ska gjakderdhje dhe ikin hajdutët njihere e përgjithmonë
    Përshëndetje për popullim tim bujar
    :^Globi

  6. #-14
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Populli shqiptar ka arritur aty ku nuk mban me(si i thuhet).
    Mjaft me vuajtje,pa drita,pa uje,pa te drejta dhe te vrare ne shpirt.
    Shqiptari i ka dhene mend botes dhe po vuan ne djepin e vet.
    Kemi arritur ne shkallen e fundit te durimit.
    Kush e quan veten shqiptar duhet ti mbeshtesi protestat.
    Pa ngjyra politike,duke luftuar vetem per te drejten,vetem per vendin tone.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  7. #-13
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    Tani e shikoj PD-ne me nje pesimizem pasiv po nganjehere argetues...si te shofesh Charlie Chaplinin. E di qe heret a vone do rrezohet e do te jete argetuese. Edhe keto protestat ne Chaplinizmat e PD-se futen, megjithate sa per te mos prishur shpirtin e celebrimit... NANO iiik!

  8. #-12
    kokeforte Maska e elisabet
    Anëtarësuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    kendej
    Postime
    200
    A i mbeshtet protestat ??
    Sigurisht qe po
    Çfare te keqe kane protestat qe te mos perkrahen
    Tregojne qe populli eshte me kerkues, qe ka kuptuar qe eshte ai qe ka pushtetin dhe jo ata matrapazet qe jane ne qeveri.
    Mendoj se dhe ata qe jane ne pushtet perfitojne pasi popullin mund ta krahasojme me profesorin qe u terheq veshin nxenesve kur bejne nje ushtrim gabim
    Pastaj kur marrim vendin tone ne shqyrtim them se me politikanet tane duhet te rrish cdo fundjave ne shesh se keta te uruar e kane kujtesen e dobet dhe i harrojne shpejt detyrat e shtepise.
    Zoti qofte me ne dhe na dhente zgjuaresi dhe maturi per t'i zgjidhur gjerat.
    O bote, o dreq
    une linda te te ndreq
    Po bota u shthur
    per te mos u ndrequr me kurre.
    :^Globi

  9. #-11
    i/e regjistruar Maska e news24
    Anëtarësuar
    02-12-2003
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    28

    populli pret te iki kucedra...

    shume shqiptar te zgenjyer nga qeveria e tyre te shtunen i japin pergjigjen e merituar atyre qe donin te talleshin me kte komb.le te bashkohemi te gjithe ne kte levizje per ti dhene edhe ne pergjigjen tone ktyre qeveritareve te cilet e kane kthyer shqiperine ne nje ciflik.ka ardhe koha qe shqiptaret sduhet te mendojne per partite por per te ardhmen e tyre dhe te femijve.mendimi im eshte qe ti bashkohemi protestes...
    repskteeeeeeee

  10. #-10
    i/e regjistruar Maska e Idmon
    Anëtarësuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    detroit
    Postime
    81
    Patjeter duhet ti bashkohemi kesaj proteste jo vetem ne por i madh ei vogel pa dallim bindjesh politike pasi largimi i ketij perbindeshi eshte ne temire te popullit dhe kombit .SHqiperia dhe shqipetaret nuk meritojne te drejtohen nga klika apo njerz te tipit Nano me kliken e tij me servile spiune e soj e sorollop .
    Ne shqiperi ka shume intelektuale te shquar te cilet punojne me ndergjegje per te miren e eatij populli dhe si te tille meritojne te drejtojne ate vend panvarsisht nga bindjet partiake .

    uroj popullin e tiranes dhe gjith shqiperis fitoreme 21 shkurt
    nuk ka rendesi

  11. #-9
    jeto i lire ose vdis Maska e shahisti
    Anëtarësuar
    28-09-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    122

    Re: Protestat qytetare per rrezimin e qeverise Nano

    Postuar më parë nga Albo
    Kohet e fundit ne shoqerine shqiptare eshte rritur ndjeshem zeri i qyteterave neper protesta nga me te ndryshmet: protesta spontane neper qytete e fshatra ku mungojne burimet e jetes sic eshte uji i pijshem apo energjia elektrike; protestat e qyteterave te prekur nga gjendja e rende ekonomike si pasoje e rritjes se cmimeve; protestat spontane te studenteve qe lihen ne erresire si pasoje e prerjes se energjise elektrike; protestat e levizjes Mjaft qe proteston kunder qeverise ndaj rritjes se cmimeve ne energjitike dhe telekomunikacion; protestat e fundit qytetare te organizuara nga partite opozitare qe spunton e moren nga tragjedia ne det e 9 Janarit.

    E perbashketa e gjithe ketyre protestuesve eshte fajesimi i qeverise Nano per gjendjen e krijuar ne vend. Kerkesa e tyre eshte doreheqja e kryeministrit Nano si pergjegjesi i kesaj gjendje duke i hapur keshtu rrugen ndryshimeve politike ne vend.

    Pyetjet qe ju shtrohen per diskutim:

    1. Cilat jane shkaqet e ketyre protestave?
    2. A i mbeshtesni ju keto protesta?
    3. Perse mbani ate qendrim qe mbani?


    Albo

    pershendetje Albo dhe te gjithe antaret qe marin pjese ne kete teme.
    1)Une do te thosha qe shkaqet e ketyre protestave jane varferia dhe s'kamja e ketij populli qe po e perjeton me keqe se sa mbas luftes se dyte botrore, nuk besoj se e ekzagjirova kete gje popullit i ka vajtur thika ne palce,atje ku nuk thuhet me,kuptohet papunsia e te gjitha keto jane shkaqet e protestave,ndoshta ka akoma shkaqe te cilat nuk i permenda me larte,por si do qofte mjaftojne keto qe permenda.

    2)i mbeshtes dhe bej cudi qe ky popull i duroi kaq shume kete shushunje me qeverisjen e tije,nuk ja vlene te bej me koment per kete pyetje.

    3)per se e mbaj kete qendrim?!E mbaj kete qendrim sepse e shikoje dhe e digjoje se c'far po ndolle tani ne shqiperi,se si eshte katandisur ky popull.A e dine keta maskarenje apo qeveritare si dreqin quhen (te na falin moderatoret per fjalorin)se ky popull po mbijeton ne saje te emigracionit dhe jo ne saj te qeverisjes se saje .Ku nje pension apo nje rroga apo nje perkrahje sociale nuk mjafton per te ngren buke thate e jo te mbashe familjen apo te paguash drita e uje apo gjera qefi si mund te quhen telefonat apo gjera te tjera,ka dhe shume arsyje te tjera qe mbaj kete qendrim por po ti shkruaja te gjitha besoj se do botoja nje roman,besoj se mjafon me kaqe.
    me respekt shahisti
    Nuk ka me qorre nga ai qe nuk do te shohi me syte e tija[/FONT][/COLOR]

  12. #-8
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    1. Cilat jane shkaqet e ketyre protestave?

    Shqiperia SOT me gjendjen e saj FLET shume here me mire sesa mund te flas une duke e pershkruar me fjale.

    2. A i mbeshtesni ju keto protesta?

    Sigurisht, me nje PO nga ato me te medhajat.

    3. Perse mbani ate qendrim qe mbani?

    Sepse SOT është koha që ne shqiptarët të kuptojmë se JEMI TË LIRË TË KËRKOJMË LIRINË që me të drejtë na e ka dhënë nëna e secilit prej ne që në lindje. SOT është koha që ne shqiptarët të dalim nga gjumi 50 vjeçar, sepse koha e DIKTATORIT ka ka vdekur me kohë. Është gjumi jonë kolektiv që mban gjallë KUÇEDRA të tipit “Nano & CO.” SOT është koha që ne shqiptarët të kuptojmë se pushtetarët janë PJESË E POPULLIT dhe se janë në SHËRBIMIN tonë duke koordinuar dhe duke mundësuar çka na nevojitet ne në jetën ditore, dhe për të ardhmen e fëmijve tanë. SOT është dita që ne shqiptarët duhet të kuptojmë se ne POPULLI JEMI NJË, pra “e mira” e secilit prej ne, është “e mira” e të gjithve. Gjëja që e SHKATARRON më shumë një shoqëri është të menduarit “Secili për vete e Zoti për të gjithë.” Mirëqënia shoqëroro-kolektive, çka është edhe ËNDRA e të gjithve ne, vjen duke kuptuar se POPULLI ËSHTË NJË, dhe se gjithçkaje që duhet t’i vijmë në ndihmë është: vetvetes, të afërme dhe familjeve tona, dhe rrethit tonë shoqëror. SOT është koha që shqiptarët të mendojnë pak më shumë për shqiptarin tjetër, sepse kjo është rruga që na çon në plotësimin e ëndrrës tonë “Ta shohim Shqipërinë duke lulëzuar.”

    SOT është koha të kujtojmë se çfarë do të thotë:
    TË JESH SHQIPTARË JO VETËM ME GJAK, POR EDHE ME SHPIRT!

    Gëzohem që shoh shqitarët sot të bashkuar, me GJITHË ZEMËR
    J’u Zgjastë Jeta (Tungjatjeta) o shqiptarë!

    Me përzemërsi,
    Drini në Los Angeles.

  13. #-7
    i/e regjistruar Maska e news24
    Anëtarësuar
    02-12-2003
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    28
    le ti themi me ne fund jo te gjithe atyre politikaneve qe duan te tallen me kombin e tyre
    repskteeeeeeee

  14. #-6
    Vajza e Eres Maska e Puhiza
    Anëtarësuar
    28-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    355
    1. Shkaqet jane te pafundme per te dale e per te protestuar
    2. Po i mbeshtes por jo menyren ne te cilen ato organizohen dhe jo qellimet politike. Do me pelqente qe te ishte vete populli qe te ngrihej pa asnje lloj iniciative politiike.Ne e dime shume mire se etja per pushtet na ka lene ne gjendjen qe na ka lene. Une nuk e di nese teza e nje kombi pa shtet mund t'i shkoje per shtat Shqiperise.
    Me deshire do shkoja dhe vete te protestoja por ne nje rrugaceri te tille te protestuesve as qe e marr mundimin. Madje sot nuk kam ndermend te dal nga shtepia. Na besoni ne qe jetojme ne Tirane se eshte e frikshme te dalesh sot ne bulevard e madje te krijohet nje lloj ndjesie e cuditshme, nj eshpeshtjellim ne stomak e mezi cpret te perfundoje kjo maskarade.

    Ne kemi nevoje per protesta por te papolitizuara.

    3. Mbaj kete qendrim sepse e ndjej se nuk gezoj as lirite dhe te drejtat me minimale te nje qytetari njeri. Pa drita, pa uje, me cmime ne stratosfere, pa siguri, ne pisllek, pa qetesi, pa besim, pa asgje....Makuteri e pashembullt, politike antivlerash...

    MJAFT ME
    Tingujt e heshtjes së mendimeve te pathëna
    perplasen në detin e renkimit pamor,
    Lotet e kuq gjurmët keqaz mbulojnë
    U mpiksën tingujt, ngrirja filloi
    Heshtja ime u trishtua...

  15. #-5
    Law Student Maska e Arlind
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    SE London
    Postime
    210
    Sic e shifni dhe me siper
    antaret e tjere sme kan len vend t shpreh shqetesimin tim pasi e kan shprehuar ata kte gje
    dhe un thjesht po pronancohem
    qe i mbeshtes keto protesta 100%

    ishalla nje zgjidhje e shpejte krizes qe shqiperia po kalon

    shnet e pare

    Arlindi.
    Tropojan Virus

  16. #-4
    jam 100% dakord...

  17. #-3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-12-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    13
    protestat ishin madheshtore

    dhe me behet qefi per kete dhe i mbeshtes 100% deshira eshumices se popullit eshte qe nane te iki.
    zoti i ndihmofte dhe ishalla kur te shkojme perseri ne shqiperi te jete shume me mire se e lame.


    1000000% protesta madheshtore
    ne qofte se nje dite mendon se per boten sje asgje, mos u merzit se je bota per dike.

  18. #-2
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154
    sigurisht sa me pare te iki Nano dhe gjithe sorollopi i tij!!!
    Tu hapet rruga brezit te ri i cili ka mbi 14 vjete qe po
    formohet ne Shqiperi dhe jashte vendit!
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  19. #-1
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621
    Proteste madheshtore..... por cfare kerkoi populli per veten e tij????? Nano ik... te na vije nje nano tjeter..... dhe historia perseritet.
    A do te mesohet ky popull ndonjehere te kerkoje te drejtat e tij??????
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  20. #0
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Më në fund votova edhe unë në mbështetje të protestave, edhe pse edhe nga PD pres më shumë alternativa në zgjidhjen e problemeve të ndryshme të vendit.
    Për punën e çmimeve, mendoj se edhe opozita do të kishte bërë të njëjtën gjë dhe edhe kur të vij në pushtet nuk do të jetë në gjendje të bëj asgjë më shumë. Është i njëjti rast sikur premtimi i PS-së për kthimin e fajdeve më 1997, që nuk u realizua kurrë.
    Çka pres më shumë nga opozita është:
    -punë më e madhe në interesat kombëtare si çështja kombëtare, në ekonomi duke mbrojtur interesat shqiptare etj.
    - më shumë thithje të investimeve huaja
    - luftë më e madhe korrupsionit
    - luftë më e madhe klanizmit në pushtet, dhe favorizim i profesionalizmit
    -reforma më të shpejta dhe integrim më të shpejt në strukturat euroatllantike.
    Edhe pse përkrah opozitën, mendoj se largimi i Sali Berishës, do të ishte me interes jo vetëm për PD-në por edhe për gjithë shqiptarët. Në PD ka njerëz që do të dijnë të udëheqin PD-në dhe gjithë Shqipërinë shumë më mirë se Sali Berisha.
    Tung
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Alfred Uçi tregon
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 20-12-2010, 08:55
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. Berisha bën publike ndryshimet në kabinetin e tij qeverisës
    Nga Xhuxhumaku në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 110
    Postimi i Fundit: 27-04-2007, 16:53
  4. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 11-02-2006, 15:45
  5. Çështja Çame
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 154
    Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •