Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 36 prej 36
  1. #21
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anëtarësuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar më parë nga jakoblenz Lexo Postimin
    Fuqi apo ndjenje e papergjegjshme.....mendimi im!
    Fuqi ose ndjenje e pa-ndergjegjshme... doje te thoje !
    $ $ ¥ ... ♥♫ - ♥♫

  2. #22
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anëtarësuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Intuita eshte largpamesia e mendjes dhe ajo eshte e lindur.
    Volsiv , kam pare dhe lexuar postimet e tua ndonjehere dhe me kane pelqyer . Pa folur ne menyre fiktive , na sill ndonje shembull konkret ose story qe te ka ndodhur ty ne jete . Ti thuaje ne fillim se do sjell edhe une nje rastin tim me vone .

    Party time ...ahaha .
    $ $ ¥ ... ♥♫ - ♥♫

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Citim Postuar më parë nga Viola.V Lexo Postimin
    Volsiv , kam pare dhe lexuar postimet e tua ndonjehere dhe me kane pelqyer . Pa folur ne menyre fiktive , na sill ndonje shembull konkret ose story qe te ka ndodhur ty ne jete . Ti thuaje ne fillim se do sjell edhe une nje rastin tim me vone .

    Party time ...ahaha .
    >>> Intuita po ti vesh re eshte nje cilesi e atyre qe kane nuhatje pak me te forte se te tjeret ne fusha te ndryshme. Dikush me ane te intuites nuhat qe ky ligj i natyres duhet te jete ne nje forme te caktuar te cilin e kerkon dhe me pas e gjen. Dikush tjeter ka intuite te forte ne filozofi dhe ka gjasa te perparoje ne ate fushe. Dikush eshte inxhinier me intuite dhe gjen zgjidhje gjeniale ku perseri intuita i ben gjenial. Me pak fjale mendoj se intuita eshte cilesi e atyre njerezve qe shohin pak me qarte se te tjeret ne nje drejtim te caktuar. Per te gjitha keto besoj se nuk ka nevoje per shembuj konkret.
    La verita' ti rendera' libero!

  4. #24
    .................... Maska e iktuus
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar më parë nga jakoblenz Lexo Postimin
    Fuqi apo ndjenje e papergjegjshme.....mendimi im!
    Intuita nuk eshte ndjenj. Intuita eshte gjendje inkoshiente, paranormale. Ne gjuhen e perditshme intuita ngatarrohet me instiktin. Intuita eshte NDJENJA E GJASHT.
    Ndjenj jasht ndjenjave...
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  5. #25
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anëtarësuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Intuita po ti vesh re eshte nje cilesi e atyre qe kane nuhatje pak me te forte se te tjeret ne fusha te ndryshme. Dikush me ane te intuites nuhat qe ky ligj i natyres duhet te jete ne nje forme te caktuar te cilin e kerkon dhe me pas e gjen. Dikush tjeter ka intuite te forte ne filozofi dhe ka gjasa te perparoje ne ate fushe. Dikush eshte inxhinier me intuite dhe gjen zgjidhje gjeniale ku perseri intuita i ben gjenial. Me pak fjale mendoj se intuita eshte cilesi e atyre njerezve qe shohin pak me qarte se te tjeret ne nje drejtim te caktuar. Per te gjitha keto besoj se nuk ka nevoje per shembuj konkret.
    Jo me kot te thashe qe sillna ndonje rast konkret nga JETA JOTE . Une e di c'eshte intuita , por deshja te merrja kurajo nga dikush te tregonte experiencen e tij ne fillim , qe me vone te shkruaja timen/timet .

    Kam plot raste por 3 raste do i ndaja ne vecanti . Ladies first -do thoje ti -por une kam pak turp te filloj e para .
    $ $ ¥ ... ♥♫ - ♥♫

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anëtarësuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Intuition eshte edhe cftytezimim i dijes thelle ne ndergjegje.
    Da steh' ich nun, ich armer Tor,
    Und bin so klug als wie zuvor!

  7. #27
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anëtarësuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar më parë nga iktuus Lexo Postimin
    Intuita nuk eshte ndjenj. Intuita eshte gjendje inkoshiente, paranormale. Ne gjuhen e perditshme intuita ngatarrohet me instiktin. Intuita eshte NDJENJA E GJASHT.
    Ndjenj jasht ndjenjave...
    Iktuus , qe te gjitha keto qe shkruan per intuiten je pak a shume 50-50 i sakte .
    Kur thua qe intuita eshte inkonshience =sakte ;
    Kur thua qe intiuta eshte paranormale = gabim ;
    kur thua qe intiuta ngaterrohet me instiktin = sakte ;
    Kur thua qe intuita eshte ndjenja e 6-te je 50% gabim = ndjenja e 6-te perfshin jo vetem intuiten por duhet permbushur me telepathine .Te dyja jane ne nje familje por kane ndryshim nga njera tjetra ;
    kur thua ndjenje jashte ndjenjave =sakte , por por do shtoja qe intuita eshte nje ndjenje , nje dyshim qe ke frike ta thuash me ze te larte = ne anglisht quhet HUNCH .

    Ose sic e kam quajtur me larte = The right mistake =qe me fjale te thjeshta perkthehet "ke nje dyshim , nje pershtypje ose nje mbrese qe tek syri per 1/10 e sekondes dhe i kalohet trurit per analize dhe truri nuk e aprovon ne vend ; te vjen nje vision ne sy , por ke pakez frike se mos je gabim se nuk je i sigurte , por ne fund te fundit te del qe je sakte .

    Pra me pak fjale eshte nje hunch qe truri nuk e pranon me vota unanime .

    The first impression is always right !
    $ $ ¥ ... ♥♫ - ♥♫

  8. #28
    .................... Maska e iktuus
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar më parë nga Viola.V Lexo Postimin
    Iktuus , qe te gjitha keto qe shkruan per intuiten je pak a shume 50-50 i sakte .
    Kur thua qe intuita eshte inkonshience =sakte ; 1)
    Kur thua qe intiuta eshte paranormale = gabim ;
    kur thua qe intiuta ngaterrohet me instiktin = sakte ; 2)
    Kur thua qe intuita eshte ndjenja e 6-te je 50% gabim 1/2) = ndjenja e 6-te perfshin jo vetem intuiten por duhet permbushur me telepathine .Te dyja jane ne nje familje por kane ndryshim nga njera tjetra ;
    kur thua ndjenje jashte ndjenjave =sakte 3) , por por do shtoja qe intuita eshte nje ndjenje , nje dyshim qe ke frike ta thuash me ze te larte = ne anglisht quhet HUNCH .

    Ose sic e kam quajtur me larte = The right mistake =qe me fjale te thjeshta perkthehet "ke nje dyshim , nje pershtypje ose nje mbrese qe tek syri per 1/10 e sekondes dhe i kalohet trurit per analize dhe truri nuk e aprovon ne vend ; te vjen nje vision ne sy , por ke pakez frike se mos je gabim se nuk je i sigurte , por ne fund te fundit te del qe je sakte .

    Pra me pak fjale eshte nje hunch qe truri nuk e pranon me vota unanime .

    The first impression is always right !
    3.5 pergjigje X 20 = 70%. Me ke inat prandaj mohon voten e lire
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  9. #29
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anëtarësuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar më parë nga alem_de Lexo Postimin
    Intuition eshte edhe cftytezimim i dijes thelle ne ndergjegje.
    Alemiiiiiiiiii je gabim !
    Intuita s'ka te beje me dijen dhe nqs me fjalen thelle ne ndergjeje nenkupton - pjesen e pandergjegjshme ose unconscious mind vetem atehere je i sakte , nqs mendon ndergjegjen je gabim .
    $ $ ¥ ... ♥♫ - ♥♫

  10. #30
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anëtarësuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar më parë nga iktuus Lexo Postimin
    3.5 pergjigje X 20 = 70%. Me ke inat prandaj mohon voten e lire
    Aahahaha ....une inat ty ?! - Ok atehere , nqs te them qe te kam shume xhan do flesh i qete sot ?!

    Ja psh une e dija 100% qe do pergjigjeshe , por kjo nuk eshte intuite , do te thote qe te njoh mire dhe quhet Experience .
    $ $ ¥ ... ♥♫ - ♥♫

  11. #31
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    24-06-2011
    Postime
    267
    Intuita eshte nje fler, nje impresion sa shpirterisht, e sa fizikisht. Eshte dicka qe themi ne "n'tamin", me an te ciles mirret nje veprim pa logjikuar, pa menduar, pa rracionalizuar. Eshte nje ndenje, nje bindje e krijuar nga 6 sensat,


    - A ju duket i arsyeshëm fakti, se intuita ka qenë "arma" e profetit ? Pse ? Pse jo ?



    Nuk me duket fakt ky, Profetet ishin njerez te derguar nga Zoti, ata e dinin se nga shkoshin dhe nuk flisnin me intuit, sepse intuita ndodhe qe edhe te mashtron pasi eshte frut i imagjinates, ata nuk u kundershtuan, profetet ishin njerez te inspiruar direkt nga Zoti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga figaro : 28-06-2011 më 17:54

  12. #32
    ღ Ƴℓℓëʓ ღ Maska e RiGerta
    Anëtarësuar
    01-11-2010
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    946
    - Ç farë është intuita për ju ?
    Intuitive konsiderohen ato persona, te cilet i japin zgjidhje ceshtjeve te ndryshme pa ndihmen e arsyes.

    - A mendoni se e zotëroni këtë aftësi ?
    Pak po


    - Nëse intuita ka anë pozitive apo negative cilat janë ato dhe pse ?
    Ka anet pozitive- arrin te ndjesh gjerat edhe pa i pare.Ka shume njerez qe kane te zhvilluar intuiten dhe perfitojne nga kjo ndjesi duke e quajtur veten si parashikues te se ardhmes.
    Ka dhe anet negative- ndjen, mirepo nuk mund te perceptosh.pasi ketu nuk kemi te bejme me shqisat nervore perceptimet, reagimet, dhe mendimet, por me nje kompleks te tere te qenies njerzore qe mund te jene dhe konkludime te gabuara.

    - A ju duket i arsyeshëm fakti, se intuita ka qenë "arma" e profetit ? Pse ? Pse jo ?
    Ndoshta.Nuk e di.
    Mɛ мιяɛ тɛ ʝɛм иɛ ɛяяɛƨιяɛ ɛ тɛ и∂ʝɛʝ αяσмɛи ɛ ∂яιтɛƨ, ƨɛƨα тɛ ʝɛм иɛ ∂яιтɛ ɛ тɛ мσƨ ɛ ƨнσн ғαяɛ✿⊱╮

  13. #33
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anëtarësuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    per mua eshte dhe eksperience.
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga Viola.V Lexo Postimin
    Fuqi ose ndjenje e pa-ndergjegjshme... doje te thoje !
    Faleminderit kete desha te shkruaja
    Por se kam thene une ne fakt dhe te fala
    PS: shume simpatike je dhe besoj se jeni cift ideal.
    KLM

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Citim Postuar më parë nga Viola.V Lexo Postimin
    Jo me kot te thashe qe sillna ndonje rast konkret nga JETA JOTE . Une e di c'eshte intuita , por deshja te merrja kurajo nga dikush te tregonte experiencen e tij ne fillim , qe me vone te shkruaja timen/timet .

    Kam plot raste por 3 raste do i ndaja ne vecanti . Ladies first -do thoje ti -por une kam pak turp te filloj e para .
    >>> Hajde Viola.V mos ki komplekse, nese deshiron te thuash dicka ne lidhje me eksperiencen tende me intuiten atehere thuaje.
    > Une kam aq eksperianca sa mund te kene edhe te tjeret dhe nuk po kuptoj cfare rendesie ka konkretizimi me nje eksperience personale lidhur me te.
    > Gjithsesi mqns po insiston dhe per ti rene shkurt po te sjell nje rast banal kur po eksploroja nje program te ri per mua, intuita me thoshte qe diku duhet te ishte pa tjeter nje komande qe prisja te gjeja tek ai program. Te cilin me vone e gjeta. Kjo ishte intuite, pra ti beson qe atje eshte dicka pavarsisht se nuk e ke pare akoma.
    > Ose nje rast tjeter kur mendon se pergjigja per dicka eshte e tille pa bere asnje lloj llogaritje por thjeshte me intuite mendon se duhet te jete diku tek ajo vlere.
    > Nuk di a mjafton me kaq? Klm.
    La verita' ti rendera' libero!

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anëtarësuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    730

    Për: Cfarë është për ju intuita?

    Intuita është zëri i shpirtit.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Per cilen arsye do braktisnit dike
    Nga Dito në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 69
    Postimi i Fundit: 24-02-2024, 05:59
  2. "Shpirti?"
    Nga iliria e para në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 75
    Postimi i Fundit: 08-04-2006, 12:40
  3. Ngjyrat e Inteligjences
    Nga green në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 14-01-2005, 18:10
  4. Trupi dhe Shpirti
    Nga Fjala e drejte në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 19-03-2004, 17:12
  5. Trupi dhe Shpirti
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-03-2004, 18:55

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •