Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Galaxy
  Anėtarėsuar
  18-02-2004
  Vendndodhja
  CZ
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Muzika klasike shqiptare dhe ajo botërore...

  Te nderuar miq,

  Ju ftoj te gjithe te merrni pjese ne diskutimimin rreth kesaj teme...

  Do te mireprisja me dashamiresi cdo shkrim tuajin i cili ka lidhje me boten e artit klasik te muzikes...

  ju pershendes te gjitheve...Galaxy

 2. #2
  Spider & I Maska e citizen insane
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  urime per temen!

  kohet e fundit po degjoj ca études te Franz Liszt.

  jam sh. i interesuar te degjoj --> Les jeux d'eau à la Villa d'Este, nqs e ka njeri a mund ta sjelle ketu.
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 3. #3
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Nice

  Vendi ku degjoj muzike klasike eshte ne Australian Broadcasting, tek adresa meposhte ne krah te majte te faqes ka programe te ndryshme.
  http://www.abc.net.au/classic/

 4. #4
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Tani per tani , kam marre nje CD nga i madhi Vivaldi .

  Me pelqen jashte mase , me relakson ne max .


  Vendi ku e kam marre eshte ne biblioteken e qytetit ku jetoj , dhe sa here e coj paguaj dallare ... late fees .. lol
  Heren e fundit qe kisha marre Mozartin , e cova 1 muaj me vonese . Te pakten po bejne pare me mua .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #5
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK
  Tani per tani , kam marre nje CD nga i madhi Vivaldi .

  Me pelqen jashte mase , me relakson ne max .


  Vendi ku e kam marre eshte ne biblioteken e qytetit ku jetoj , dhe sa here e coj paguaj dallare ... late fees .. lol
  Heren e fundit qe kisha marre Mozartin , e cova 1 muaj me vonese . Te pakten po bejne pare me mua .
  Pse nuk tenton te blesh CD, ne vend qe t'i marresh kshu si i merr ti? lol
  Une per vete bleva Caj-kovskin, for a nominal fee of 4 franks. Tashi, jane ca dyqane qe mbajne antikvitete, mirepo...shpesh paguhet te shkojsh anej verdalle.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 6. #6
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga StormAngel
  Pse nuk tenton te blesh CD, ne vend qe t'i marresh kshu si i merr ti? lol
  Une per vete bleva Caj-kovskin, for a nominal fee of 4 franks. Tashi, jane ca dyqane qe mbajne antikvitete, mirepo...shpesh paguhet te shkojsh anej verdalle.
  Ne fakt ti Stormo , aty i merr per free ti degjosh brenda nje kohe te caktuar , ne dac CD .. ose libra per te lexuar . Por eshte faji im , se si "korrekte" qe jam .. me del nga mendja dhe dihet pazari i coj me vonese .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-11-2011
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pėrshėndetje!

  Emri im ėshtė Tobias dhe unė jam i studjuar mbi punon pėr violinė dhe orkestėr tė shekullit tė 20. Pėr kėtė hulumtim unė jam natyrisht duke kėrkuar pėr vepra nga kompozitorė shqiptarė shumė. Por pėr fat tė keq unė kam disa probleme pėr tė gjetur informacion tė detajuar nė enciklopedi kryesore dhe unė nuk e di ēdo burim i pėrkushtuar plotėsisht nė historinė e muzikės klasike shqiptare (qė pėrmban listat punės sė kompozitorėve).
  Prandaj unė do tė doja tė pyesni anėtarėt e kėtij forumi pėr libra, artikuj ose faqet e internetit me informata tė detajuara pėr punėt shqiptare pėr violinė dhe orkestėr. A e dini se ēdo burim tė mirė ose mund tė ndajnė njohuritė tuaja kėtu?
  Ju mund tė gjeni database e mia me disa kompozitorė shqiptarė (Gaci, Peci, Gaqi, Simoni, Agolli, etj) dhe punon kėtu: http://www.violinconcerto.de

  Unė do tė jenė mirėnjohės pėr ndihmėn tuaj!

  mirė,
  Tobias  ________________ E N G L I S H ____________________


  Hello!

  my name is Tobias and I am researching on the works for violin and orchestra of the 20th century. For this research I am of course looking for works by Albanian composers too. But unfortunately I have some troubles to find detailed information in the main encyclopaedias and I don't know any source dedicated completely to the history of Albanian classical music (that contains work lists of the composers).
  Therefore I would like to ask the members of this forum for books, articles or websites with detailed information on Albanian works for violin and orchestra. Do you know any good sources or can share your own knowledge here?
  You can find my database with a few Albanian composers (Gaci, Peci, Gaqi, Simoni, Agolli, etc) and works here: http://www.violinconcerto.de

  I would be grateful for your help!

  Best,
  Tobias

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime

  Pėr: Muzika klasike shqiptare dhe ajo botërore...

  “Sa e trishtueshme tė mendosh sa shumė ka qenė, aq shumė ėshtė zhdukur! Ne na vjen keq pėr tė kaluarėn, por ne e kemi as kurajon e as dėshirėn pėr tė filluar sėrish jetėn. Ne jemi tė lodhur sė ekzistuari.” – Ēaikovski

  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

 9. #9
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime

  Pėr: Muzika klasike shqiptare dhe ajo botërore...

  Beautiful!!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #10
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime

  Pėr: Muzika klasike shqiptare dhe ajo botërore...

  A masterpiece!!  Enjoy!
  Where does a thought go when it's forgotten?

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 2. Drafti pėr Unitet
  Nga Modesti nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 3. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 4. Pėrgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
  Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •