Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 49 prej 49
  1. #41
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anëtarësuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Citim Postuar më parë nga EllaCaramella
    Meqe ra fjala, ka ndonje cun "beqar" doktor ketu?..ta shofim njehere:P
    Y, u lukin' to get hitched? (joke) Gud luck!
    If I Only Could....

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar më parë nga EllaCaramella
    Meqe ra fjala, ka ndonje cun "beqar" doktor ketu?..ta shofim njehere:P
    Vetem doktore i do ti Karamella?

    Jo, se kam une nje shok infermjer...
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga BRADYKININ
    Rexh, mos degjo se c'thone njerezit. Fokusohu dhe cdo gje tjeter rreth teje qe te heq vemendjen nga pikesynimi yt, eshte vec zhurme. Asgje s'eshte e lehte; po ashtu, asgje s'eshte e pa-arritshme. Ju brezi i ri qe keni mbaruar shkollen tetevjecare/te mesme ne USA dhe jeni me letra, keni shume shanse, prandaj shfrytezojini.

    Sa per ate qe nuk punohet kur je ne shkolle mjekesie, prape eshte faulty generalization. Ndoshta shume zgjedhin te mos punojne sepse studimet jane shume te veshtira, por une kam nje mikun tim shqiptar qe studion mjekesi ne 1 nga shkollat me te mira ketu ne USA (Columbia) dhe 4 dite ne jave punon si kamarier. Dhe notat mashalla i ka te gjitha mbi 90. Prandaj mos i degjo shume kalamajte se e bejne qimen tra.

    p.s. white angel, te keqen e firmes.
    thanks sweety :-)

    po mire moj sjane te tere zheni si shoku jot , por ke te drejt dhe duhet te mesoj ti evitoj cfare degjoj nga te tjeret se stresohem per kote ..ja sot u zhgenjeva kaq shume, te tere studentet qe kishin kete profesoren qe kam per anatomy and physiology II me than qe jep provime teper te renda, mesova por nuk ndihesha sikur kisha mesuar mjaft dhe sot e morra provimin, sic po pergjigjesha pyetjet po mendoja "oh mbase ne fillim i jep te lehta"...so kastile vajta te pergjigjesha nga fundi, dhe e fundit me dukeshin te lehta..so vec per 5 pyetje qe sisha e sigurt 100% me dukej provimi i lehte dhe aq e rende sa predikova...kam inat kur thone qe eshte shume e rend, ne vend te thone s'eshte nese meson shume :P..e ke parasysh qe ka disa profesor qe japin pyetje shume te veshtira sadoqe ke mesuar..so that is what i expected so much for stressing for nothing
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    [QUOTE=White_Angel]Elen per mendimin tim mund te futesh per Administrative Medical Assisting ( kete dege po bej une ). Nuk eshte as e lehte as e veshtire por qe mund te gjesh nje pune te mire . Fillon neper klinika private ose spitale. Edhe per ndihmes dentiste ,ka shume shkolla qe nuk do te te pengojne edhe nga jeta familjare.


    FLM White Angel kjo dega jote eshte dicka si ndihmesmjeke?Apo jo?Degjohet interesant tek une.Shkolla eshte shteterore apo private,po deshe me jep me shume hollesira.
    Sdashke hic ti ,vetem prinderit e tu mendoke....
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-02-2006
    Postime
    14
    Rexhina,

    Edhe une te them si te tjeret. Mos ua ver veshin njerezve. Ne fakt perdori fjalet trembese te tyre qe te te motivojne akoma me shume. Une besoj se nese e do me te vertete nje gje dhe jep maximumin tend ia arrin gjithnje qellimit.

    Pac fat!

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Ke shume te drejt Artemis,
    faleminderit ^_^
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  7. #47
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Citim Postuar më parë nga gretsy
    E mira e farmacise eshte qe nuk te kerkon provime si MCAT dhe nbeshtetesh me shume tek notat.
    Maybe ne Northeastern Uni. nuk te kerkohet PCAT per farmacine, por pervec Northeastern dhe nje universiteti tjeter ne Ohio, te gjitha te tjerat qe kam degjuar per farmaci ta kerkojne PCAT-in.

    Tani degjoni ju qe doni te shkoni per mjekesi.
    Nqs. nuk futeni dot ne MD program, shifni se mos futeni ne ndonje shkolle ku ka DO program. Eshte 3 vjet me duket (s'jam e sigurt)... jo 4. Plus qe eshte me e lehte te futesh, sic kam degjuar.

    Nga ana tjeter jane dhe ato universitetet e Karaibeve ose ne ca ishuj ne Paqesor qe njihen edhe ne Amerike. Ka shume amerikane qe nuk jane futur dot ne keto shkollat e mjekesise ne Amerike ku ka shume konkurrence, dhe kane shkuar per 4 vjet shkolle andej. Mbas shkolles kane aplikuar per residencies ne Amerike (praktika qe duhet te beje doktori mbas diplomimit, per ata qe s'e dine) dhe perfundimisht behen doktore ketu.

    Ama po te kesh mbaruar ne shkollat jashte Amerikes, nuk mund te pretendosh te zgjedhesh specialitete si kirurgjia plastike, ophthamology, radiology etc... qe kane me shume $$$. Do shohesh Internal medicine, family practice, e gjera te tjera si keto... Kerkojini njehere ne google se s'humbisni gje.

    Ti goca qe hape temen, me fal por perse ja nis me matematike kur mund te besh dicka me te ngjashme me mjekesine qe te te ndihmoje edhe per me vone. Bej per shembull ndonje biokimi ose biologji. Ose bej ndonje zanat tjeter si Nursing, dhe mundohu qe gjate veres te plotesosh edhe ato kurset e tjera te pre-med. Ne kete menyre do te kesh edhe dicka qe te te ndihmoje per karrieren tende te ardhshme nqs. do shkosh per mjekesi, edhe po te mbarosh 4-vjet shkolle dhe larg qofte nuk futesh dot ne mjekesi, e ke te pakten nje zanat qe te paguan mire, me te cilin mund te marresh dhe green-carden.


    Edhe nje keshille te fundit nga mua qe njoh jo pak njerez qe kane bere mjekesine: nqs. po e beni vetem per parane qe do merrni kur te mbaroni, mos ja nisni fare kesaj rruge. Te mbarosh shkollen e mjekesise, e te rrish pa gjume per te mesuar, te rrish roje naten ne spital, dhe te jesh student i perjetshem, do perkushtim te madh qe vjen vetem nqs. e keni mjekesine pasion, jo interes.

    Suksese pra!
    Ndryshuar për herë të fundit nga angeldust : 05-02-2006 më 16:51
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-09-2002
    Vendndodhja
    Myslym Shyri
    Postime
    644
    Blerta me than te drejten s'e di per nxenesit per F-1 viza. Por edhe une qe jam vit te tret para-mjekesi duhet me marr loan. (E di qe eshte siper 100,000 mij loan), po ashtu kan marr te dyja shoqet e mija qe jan per mjekesi (grad school). I pagon kur del pastaj, u pa puna. Edhe n.q.s ke deshir ta besh dicka shume, MUND TA BESH, mos ndigjo ca thojn te tjeter. Meso ne klasat, bej mir ne MCAT edhe good essay u should b fine. Mendohu taman, n.q.s don te zgjedhesh kete rrug dhe cfar jan arsyet e tuaja. Mjekesia eshte deg shume e bukur edhe vazhdon gjith jetes tende, nuk maron me aq. Me respekt, Fiona.

  9. #49
    Femme Fatale Maska e Poison_Ivy
    Anëtarësuar
    01-07-2006
    Postime
    121
    Na tmerruat fare o njerez! Futet robi i shkrete neper forume te kerkoje dhe del me mendimin se ku te gjej nje burre amerikan per te bere dokumenta qe t'ja paguaje shteti shkollen.
    Edhe nje gje tjeter:
    Kaq praktik ju ben te gjithe Amerika qe kerkoni se si te gjeni nje pune me pak vjet shkolle dhe me rroge te larte?

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. Muslimanët në Amerikë para Kristofor Kolombos!
    Nga Florim07 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 16-04-2009, 17:25
  2. Të jesh a të mos jesh studentë? Kjo është çështja.
    Nga banago në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-05-2006, 11:25
  3. Gert Bogdani, studenti shqiptar i Amerikës
    Nga StormAngel në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 09-07-2005, 09:28
  4. Amerike yll i Lirise! (A literary declaration of love to the US)
    Nga wittstar në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 15-05-2004, 04:48
  5. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •