Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985

    Zgjedhja e seksit , e drejte apo...?

    Nga zhvillimet e fundit te shkences , behet e mundur qe me ane te nderhyrjeve teknologjike , cifti te vendose per seksin e deshiruar per femijen e vet pa u zhvilluar akoma mire gjate procesit te shtazanise !
    Ju si mendoni , eshte dicka e drejte qe ska asgje te keqe apo e padrejte sepse po nderhyhet ne punen e Zotit ?
    ...

  2. #2
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anëtarësuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Bukuria e jetes eshte tek surprizat e saj. Jeten duhet ta jetojme sic na vjen, me te mirat e te keqijat e saj; e jo ta shkruajme vete skenarin "by playing God."

    Po mire mo, nje pyetje kam une....mire qe e ndryshojne seksin e fetusit, po implikimet qe mund te kete tek femija "in the long run" e kane menduar ndonjehere? Po sikur femija te mos deshiroje ate gjini? Po sikur hormonet t'i kete ndryshe? Po sikur karakteristikat t'i kete te gjinise se kundert?

    nejse, teme e lezeteshme...
    dhe nice avatar gjithashtu
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  3. #3
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985
    Edhe une ashtu mendoj misscongeniality qe njerezit nuk duhet te nderhyjne ne ato qe i perkasin vetem Zotit pasi "pjella e shkences" nuk do mundi kurre ti afrohet perfeksionizmit te punes se Zotit dhe gjithashtu mund te jete e rrezikshme per sa i perket rezultatit qe mund te dali nga ky eksperiment !
    p.s u must really love Sandra Bullock , by the way , edhe avatari jot eshte nice fare , uroj qe te marresh nje te tille neser per Valentino si dhurate
    ...

  4. #4
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Ka njerez qe sia pret mire kaptina dhe merren me budalliqe te tilla. Shkenctaret e bejne kete gje qe te fitojne sa me shume para, prinderit kane pare me shumice dhe s'dine ku ti cojne te shkretet.
    S'kemi c'te bejme ne te tjeret ato me $$ e bejne ligjin gjithandej.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Nga momenti qe shkenca e beri kete dhe ti po na i shkruan ketu, domethen qe te drejten e ka...tani a ka deshire apo jo ta bej kete gje, kjo eshte puna e ciftit.

    Per mendimin tim nuk ehste gje e sakt as e domosdoshme...(well ndoshta per Shqipetaret qe jan akoma me mendalitetin qe femia i par duhet te jet djal.)


    Alda.

  6. #6
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anëtarësuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Jashte teme.
    Ju lutem shkruani shqip.
    Ndryshuar për herë të fundit nga kolombi : 14-02-2004 më 02:49
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  7. #7
    GuEsS...? Maska e Leandra
    Anëtarësuar
    24-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    185
    Nuk kam kundra kesaj gjeje dhe pse me duket si budallek, sepse gjinia e femijeve s'ka rendesi, perderisa ato jane tuajt, i do njesoj, besoj. Pastaj do jete nje zgjidhje, per ca qe jane obsessed te kene djale apo vajze te parin apo te dytin.
    Une me ty pata fillu
    vec ta bej tjetrin xheloz,
    e tash me ty jam dashuru,
    ...kjo pune me ben nervoz....

  8. #8
    jeto i lire ose vdis Maska e shahisti
    Anëtarësuar
    28-09-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    122
    une per mendimin tim do te thoja qe do te ishte gabim i madhe qe te nderhyje ne percaktimin e gjinise se femijes.Ku i dihet ndoshta me vone kjo nderhyrje tek percaktimi i gjinise e femijes, mund te jete fatale per shume gjera.Prandaj gezohu kur zoti te jep nje femije,c'far do qofte djal apo vajze, te jete me kembe e duare dhe te kete jete e shendete.Une per mendimin tim edhe sikure te kisha7 femije dhe te ishin vajza perseri nuk do doja qe te nderhynin ne percaktimin e femijes se 8 per te qen djale,mora nje shembull pak te ekzagjiruar,por gjithesesi nuk do isha pro nderhyrjes se percaktimit te gjinise se femijes.
    Nuk ka me qorre nga ai qe nuk do te shohi me syte e tija[/FONT][/COLOR]

  9. #9
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Ku behet kjo more se kisha degjuar ndonje here..
    Po te kisha gje ne dore vec djem do beja...lol

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-02-2004
    Vendndodhja
    elabasan
    Postime
    3

    per mua nuk eshte problem

    per sa iperket dikujt qe mendon se nderhyet ne punet e zotit e ka gabim sepse dicka e plotfuqishme(ashtu si thuhet)te jep mundesine per te ber dicka te tille ose te jep aftesite dhe paststaj te thot se eshte e gabuar.kjo eshte nje budallalluk. problemi i vetem qe mund te shfaqi dicka e tille eshte problemi moral e vete njeriut qe nuk e ndjen veten akoma aq te fuqishem per gjera te tilla.

  11. #11
    E Lirë! Maska e KaLTerSi
    Anëtarësuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    A e ka te drejten cifti te zgjedhe seksin e femise se tij? Meqe i jepet mundesia sigurisht qe e ka. A do e preferoja personalisht nje gje te tille? Sigurisht qe jo, pike se pari me pelqejne surprizat, sic u tha dhe me siper dhe pike se dyti nje gje e tille shkon kundra etiketave te moralit tim fetar.

    Doja te shtoja dhe dicka qe perderisa shkenca arrin te beje ndryshime kaq drastike tek embrioni njerezor sa te kete katharsis biologjik ne bark te nenes atehere jam e bindur qe kjo(shkenca) do kete mare parasysh problemet hormonale.

    Ne nje artikull qe lexova para disa kohesh thuhej qe persa i perket kesaj te fundit, ekzistojne pilula te cilat i kontrollojne keto hormone, si tek meshkujt ashtu dhe tek femrat, per shembull meshkuj te cilet duan te jene femra marrin keto pilula te cilat u hollojne zerin, ngadalesojne rritjen e leshit te fytyres, nderpresin procesin e shumimit te spermatozoideve, zmadhim gjoksi etj etj.
    Perderisa ketyre te fundit, vetem me ane te pilulave shkenca ka arritur tu ndryshoje trajten natyrore tek keta njerez dhe ne nje moshe relativisht te madhe atehere ky ndryshim do jete me me pak pasoja biologjike kur modifikimet behen qe ne embrion.

    Megjithate kjo eshte anormale per mua, do isha shume mirenjohese ndaj Perendise qe te me bekoje me femije te shendetshem pa nese eshte vajze a djale keto mbeten thjeshte kapricot e preferanceve te mia e te kujtdo tjeter.
    Ndryshuar për herë të fundit nga KaLTerSi : 02-03-2004 më 19:21
    Toleranca, eleksiri i lirisë.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Une jam plotesisht dakort te drejtes per te zgjedhur seksin e femijes. Ne rradhe te pare prindrit qe kan 2-3 femije te te njejtit seks, sigurisht do ishin me te lumtur sikur femija tjeter te ishte i seksit te kundert. Pastaj cili prind e do femijen e e vete te vuaj. Duke pare se femrat vuajne si dreqi, cili prind do ja uronte ate fat femijes se vet.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-02-2004
    Vendndodhja
    zvicer
    Postime
    8
    sa mire do ishte te zgjidhej dhe fati i femijes ku i dihet noshta mund te zgjidhje te behej president,ose kryeminister
    salut

  14. #14
    my prince arrived Maska e joanna
    Anëtarësuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    300
    une jmendoj se eshte nje budallallek se ne femija gjeja me e mire eshte surpriza kur shikon c'eshte dhe gezimi qe ndjen kur behesh prind!!!

    lere te ta jape femija kete gezim dhe jo ta vendosesh ti ate qe do!!!
    _Mos thuaj <<te dua>> pa e ndjere se kur ta ndjesh cfare do thuash?
    -jeta eshte nje rrote qe gjithmone rrotullohet e i sjell gjerat sic duhen per te mbajtur ekuiliber.prandaj kujdes!!!
    E JETO C'DO CAST TE JETES SE NUK KTHEHEN PRAPA. ;) :P

  15. #15
    E Lirë! Maska e KaLTerSi
    Anëtarësuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    e mbase femia sdo te jet president po pusetaxhi....
    salut dhe ty
    Toleranca, eleksiri i lirisë.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-10-2003
    Postime
    153
    po ka te drejte

  17. #17
    BiShEzE Maska e Bisha_Bukuroshe
    Anëtarësuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    U.S.A.
    Postime
    39
    Me te parin zdo doja te beja prove te tille teknike, ama me te dytin me shume deshire, vetem per te arritur ate qe dua te kem dy femi me sekse te kunderta (djale/vajze)
    He came and took me by the hand
    Up to a red rose tree
    He kept His meaning to Himself
    But gave a rose to me
    I did not pray Him to lay bare
    The mystery to me
    Enough the rose was Heaven to smell
    And His own face to see

Tema të Ngjashme

  1. Kushtetuta e Kaçanikut, themelet e shtetit shqiptar në Kosovë
    Nga SkyThinks në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 27-05-2016, 15:32
  2. Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë
    Nga drini_në_TR në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 106
    Postimi i Fundit: 08-02-2013, 09:44
  3. Vargjet e hequra nga Kurani
    Nga Seminarist në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 04-02-2004, 11:40
  4. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •