Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 47

Tema: Arti

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-06-2002
  Vendndodhja
  Kurrkundi
  Mosha
  33
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Arti

  CILI ESHTE OPINIONI JUAJ PER ARTIN????
  ESHTE AI NJE RIPERCAKTIM I VAZDHUESHEM I REALES????
  The path of excess leads to the Tower of Wisdom.(Blake)

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Qka eshte Arti

  Arti sipas mendimit tim nuk mund te paraqitet ne nje fjali.

  Arti varet nga vete artisti. Puna e artistit si rezultat perfundimtar shprehe ndikimin, zbukurimin, prishjen apo perparimin e vete popullit.

  Nese nje artist ka qellime humanitare ajo do te ndikoj ne trurin e shikueve te tij.

  Nese nje artist ka qellime hakemarrese shkaterruese per shkake te jetes se tij personale, e gjithe kjo do te reflektohet ne punen e tij, dhe efekti i tij ne shikues.


  Per kete arsye jane kritiket te vleresojne punen e tij.

  Me nderime,

 3. #3
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Pershendetje,

  Une nuk njoh ndonje artist qe ka qellime te keqia ne artin e tij dhe ndonje art qe perhap mesazhe te keqia per njerezimin. Vete arti e ka miresine brenda dhe misioni i tij eshte nder me fisniket.

  Aftesia per te krijuar dhe per te perdorur imagjinaten- keto jane dy elementet kryesore qe e bejne artistin te dallohet nga nje njeri i zakonte.

  Mua me mrekullon skulptori kur i jep aq bukur jete asaj copes se baltes se forte. Me mrekullon pianisti qe me duart e tij ben te dridhet gjithe qenia ime. Me mrekullojne ngjyrat dhe tonacionet e tablove te ndryshme. Me mrekullojne dhe balerinat lozonjare qe shpalosin mijra emocione.

  Te jesh artist i mirefillte eshte nje gje e madhe ne ditet e sotme. Dhe, keta artiste duhen nderuar dhe respektuar.
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Arti

  Puhiza,

  Plotesishte pajtohem me ty. Dhe te lutem mbaje kete qendrim per sa te jetosh.

  Edhe une jam artist.

  Une marre pjese ne artin e filmit, si kinematograf, drejtor i fotografise, apo siq e quajne te ne ndriqimi i filmit.

  Kjo kerkone nje dijeni te nje fizikantit, nje gjeometri te matematikanit dhe me e rendesishmja syrin e piktorit. Sepse filmi eshte asgje pos nje pikture.


  Per artistet e keqij me shume kisha ndermend regjisoret qe bejne filma shume te ashper. Nje femije sapo qe ka pare nje film kishte dale dhe vu flaken nje femije tjeter.


  Te nderoj,

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  E kam paksa te veshtire te kuptoj artin modern. nuk e kuptoj dot se c'fare artistet jane munduar te shprehin. Si pershembull. Ne nje institucion Arti pashte disa punime ne te cilat piktori kishte marre furcen dhe kishte lyer nje cope me lloj llo ngjyrash por shume rremuje. Se kuptoja se c'fare donte te shprehte.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Me pelqen arti ne kohen e Renessance.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Arti

  Estella,

  Kjo eshte nje rremuje ne vete trurin e artistit.

  Arti eshte asgje pos nje pasqyre e artistit. Nese jeta e artistit kalon peripeti te jashtzakonshme ai do ti paraqese ato ne punimet e tij.

  Ky lloj arti qe ti permende quhet nga Shqipetaret ART MODERN, qe ne fakte eshte nje stile SUREALIZEM qe nuk ka lidhje me realitetin.


  Mua me pelqejne ato qe i kuptojne te gjithe. Nuk kemi kohe per te filozofuar me QKA KA DASHTE TE THOTE ME ATE ETJ.

  Nderime,
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Pelasgian : 11-07-2002 mė 06:32

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Keto i kam pare ne nje institucion american dhe pikerisht galeria me punimet e viteve 1900 e lart ishin vendosur aty dhe ajo pjese e muzeut apo ajo galeri ishte titulluar "Contermporary and Modern Art", nuk ishte nje perkufizim i imi.
  Nuk jam ne gjendje te bej perkufizime te tilla. Jam amatore e artit por nuk mund ta shihja ate me syrin e nje artisti, sepse nuk jam e tille.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Piktoret mundohem ti kuptoj ashtu si edhe shkrimtaret prandaj ata pikturoje, shkruajne, kompozojne qe amatoret e tyre te mundohen te kuptoje apo gjejne se c'fare ata kane dashur te shprehin.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  A mund te shohim ate qe nuk shihet.

  Secili artist merre temen kryesore per punim. Dhe kjo eshte ajo qe shumica e njerezve shohin. Por qka mshehet ne mbrendesin e ketij punimi. Jane ndjenjat, botekuptimet, morali i vete artistit. Dhe ky moral i tij shprehet ne imtesirat me te vogla te atij punimi. Imtesira keto qe eshte veshtire te shihen. Por keto imtesira ndikojne ne nje menyre apo tjeter ne trurin e shikuesve. Per te mire apo keqe.

  Sa i perkete piktures eshte mjafte veshtire per nje autore te saj, sepse duhet ta mberrij qellimin aty, duke mos pas ndonje mundesi tjeter.

  Ne ne botem e filmit kemi fat. Vetem ne nje sekonde shihen 24 fotografi. Dhe me pastaj kemi edhe nje ore e gjymse.


  Ti ke pa me siguri filmat e Quentin Tarantinos. Ai shprehe nje rremuje ne trurin e tij. A eshte kjo rremuje personale apo e rrethit te tij nuk jam i sigurte. Ai njehere kishte thene po te mos ishte filmi ai do ta bente ate ne jeten normale. Por kjo ndoshta nuk eshte e vertete, mund te jete vetem nje propagande.

  Sidoqofte ai ne menyre shume te sukseseshme i bene te gjithe ata vrases qesharak, te papjekur, te kufizuar, thjeshte te pavlere.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Arti eshte pershkrimi i deshiruar i realitetit

  Nje nga veprimtarite me te spikatura te jetes njerezore.
  Nga gjithe cdi une, komunitetet njerezore, perfshi edhe ato te izoluara jane karakterizuar nga veprimtaria artistike.

  Vete arti dhe krijimiet artisitke kane audience.
  Llojshmeria e artit eshte e lidhur me oreksin qe ka njeriu per argetim.

  Arti, kush e kupton ate plotesisht.

  Bashke me volumin gjigand te veprave artistike ka pasur dhe ka vepra qe nuk percjellin mesazhe progresive tek njerezit, por i sherbejne per nje kohe te shkurter interesave te ndonje grupi te vogel individesh.

  Historia ka treguar se pak ka arritur te vije deri ne ditet tona nga krijimtarite obskurantiste ne shekuj.

  Por nuk duhet fjetur mendja se historia do i tregoje vendin edhe krijimeve te ndyra, sepse historine e bejne njerezit. Prandaj secili te luaje rolin ne skenen e madhe te jetes.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Arti

  Baobabi,

  Shume kjo nje fotografi e mire, apo ndoshta eshte nje pikture. A ke disa tjera te ngjajshme.

  Ndriqimi shihet aty 100 %.

  Ndegjohemi,

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Me pelqejne kur piktoret kane krijuar portretet e tyre, pikerisht mundohem te kuptoj gjendjen shpirterore te tyre me ane te ngjyrave, formave, objekteve.


  me vjen tja kafshoj faqkat si molla qe i ka kjo bukuroshja e vogel. eshte si shpirt.

 14. #14
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Si mendoni ju, a ka nja rol social artisti, dhe si mund ta kryeje ai ate?
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 15. #15
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  48
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ate qe une do te thosha per artin eshte se,pa fantazi pa ndjenj do te ishte nje art i vdekur,dhe shpesh ndodh kjo me shume vepra te cfaredo rryme apo dege qofshin ato.
  Besoj se arti ne vetvete los nje rol shume te madhe ne jeten e perditshme,mund te pasqyroj realitetin 100%mund gjithashtu te beje te kunderten.
  Kam studjuar rreth 10 vjete per muzik dhe shpesh pyes veten se si do te ishte jeta pa muzik,nuk mund ta imagjinoj dot.
  Qe nje artist te lozi nje rol social ne rradhe te pare duhet te jete me gjithe kuptimin e fjales artist se per fat te keq ne shume fusha te artit eshte mbushur me sharlatan,te cilet duan te na tregojne se jane artiste por veprat e tyre tregojne mediokritet.
  Jo c'do kush mund te jet artist por veprat e bukura vlersohen nga kushdo.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ari32 : 12-07-2002 mė 14:57
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Rembrandt

  Bukuria dhe madheshtia e artit eshte e thelle.

  Kur pashe veprat e Rembrandt si edhe vogelushja me siper u mahnita dhe fillova te shoh me teper.

  Ne nje veshtrim te pare dukej si fotografi

  Mandej e ngula me teper dhe me teper

  Sa here qe shihja ne keto piktura gjeja dimensione te reja qe asnje fotografi nuk i kishte.

  Nje kombinim i tille me nje ngjyrim magjik, vetem nje njeri me nje aftesi te jashtezakonshme mund t'a bente ate.

  Edhe imagjinata ime nuk mund te shkonte tek ajo qe ai me dore e kishte bere.

  E pabesueshme

  Shenim: Une nuk jam artist


  Sot ka edhe forma te tjera arti, si fotografia artistike.
  Eshte e mahniteshme te shohesh se cfare kombinimesh fantastike dhe te pa imagjinueshme ne bukurine e tyre kane bere keta artiste me fotografine.
  Pasi bejne foton e marrin ne kompjuter dhe e perpunojne duke e transformuar fotografine reale ne nje veper arti te mrekullueshme.
  Jane te zote

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Rembrandt
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Po sikur veprat e artit te ishin pa tituj? Cdo njeri do te mund ti vinte nje titull vete duke u bazuar nga eksperiencat e tij..............jam teper kurioze te shoh rezultatet e nje eksperimenti te tille. Si do te reagonin njerzit?

 19. #19
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Estella shiko ketu ...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Arti

  Kjo eshte nje skene e nje filmi te cilin e kam ndriqu para disa muajve. Kam deshire te frymezohem nga Rembranti.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •