Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-06-2002
    Vendndodhja
    Kurrkundi
    Postime
    132

    Post Endrrat:interpretim I Reales Apo Parathenie?

    DEBAT I HERSHEM KY APO JO???
    SIDOQOFTE SADO PROVA TE NA SERVIRIN PERPARA SYVE PRAPE NUK BINDEMI!
    E KENI VENE RE NJE DUKURI QE ESHTE QUAJTUR "SPIRITIZEM"
    NDJENJA E TE JETUARIT TE NJE MOMENTI EDHE ME PARE...
    IDEALISTET DO E PRANONIN ,PO JU?
    E KAM LEXUAR FROJDIN PO NUK ME BIND
    KAM STUDIUAR PLATONIN POR ME DUKET SIKUR ME HEDHIN HI SYVE.............................................. ..
    CFARE SAJOJNE TRUTE TANE GJATE GJUMI PRA?????????
    The path of excess leads to the Tower of Wisdom.(Blake)

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Arval
    Anėtarėsuar
    28-05-2002
    Vendndodhja
    Udine(Itali).
    Postime
    43
    Zarathustra....
    Persa i perket provave qe na servirin, ti nuk ke te drejte te shprehesh me "NE"eshte e drjra jote bindja o mosbindja per provat qe jepen.
    Per mendimin tim eshte Sigmund Freud qe i spjegon ne menyre
    shkencore enderrat ne librin"L'interpretazione dei sogni"
    Frojdi duhet studjuar per tu kuptuar,jo lezuar siē shkruan ti me siper...nuk eshte roman...studjoje dhe do te krijosh nje ide me te qarte per endrren...pershendetje Arval!

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet nė Bllog
    17
    "Enderrat jane menyra se si Zoti shperblen sherbetoret e Tij"

    Bibel
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230
    Albo,

    Ku ne Bibel gjendet ai varg qe ti thua?

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet nė Bllog
    17
    berat nuk jam ne gjendje te te them se ne cilen varg, nuk kam memorie te forte per numra dhe vargje, por kjo eshte nje nga ato vargje qe e kam rregjistruar ne mendjen time. Jam i sigurt qe eshte ne Bibel, dhe nese deshiron ta gjesh, besoj se duhet te jete tek kapitulli i fjaleve te urta.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391

    Enderrat

    Arval,

    Na le te presim per pergjigjen tende. Si duket e keni studjuar Frojdin.

    Nje shoke imi me ka propozuar te mos e studijoj Frojdin perderisa te vendosi per veteveten. (Ekam fjalen ketu per nje qeshtje te veqante)

    Sidoqofte po e jap mendimin tim per enderrat.

    Enderra ka nje kohezgjatje shume te shkurte. Faktikishte na vie vetem si nje fotografi. Kete fotografi ne e marrim dhe e perpunojme sipas deshirave, ndjenjave, frikes apo qfaredo emocioni tjeter.

    Per kete arsye jane publikuar disa libra si lloj interpretimesh te anderrave duke u bazuar ne emocionet e pergjitheshme te njeriut.


    SHEMBULLE NE RASTIN E FRIKES

    Nje fotografi nje person e zhvillon deri ne ate moment ku vetem vdekja mungon. Disa persona e zhvillojne kete fotografi edhe deri ne vdekje, por keta jane te rrale. Pra ne jeten normale mund te jete e kunderta.

    SHEMBULLE NE RASTIN E DASHURISE

    Nje person kete fotografi e zhvillone dhe e zgjate sa te mundet, deri ne fund.

    Edhe ky shembull gjithashtu tregone te kunderten. Ne kete rast mungesen e atij personi per dashuri.


    Nuk kam pa anderra te tilla prej qe jam martuar.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230
    Albo,

    Une kerkova por nuk e gjeta gjekundi. Edhe tek www.biblegateway.com kur ben search ne te gjithe Biblen dhe nuk nxjerr gje.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Arval me me ngadale me Pelasgian, ai nuk tha asgje, pervecse futi veten e vet midus shume te tjereve. Mbase mbase, ti nuk ishe pjese e "Ne-se " te tij.

    Enderat simbolizoje dicka, interpretohen ne menyra te ndryshme nga njerez te ndryshem.
    Une personalisht ka pasur raste kam besuar ne to sepse me kane dale kam pasur rste qe jo.

    Froid ka thene se cdo person shef endra madje ato jane 6-10 ne nate, por shume prej nesh nuk i mbajne mend enderat. Shume nga ne nuk e kane praktikuar dicka te tille.

    A keni ndonje ender qe ju shfaqet shpesh ne gjume? Cila eshte ajo? Jeni munduar ndonjehere te gjeni kuptimin e rishfaqejes se kesaj endere? jam icki kurioze une...

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391

    Enderrat apo perseritja

    Estella,

    Kam pare te njejten enderr shume here. Aqe shume sa qe pas nje kohe e kam dite cila enderr eshte dhe kur do te perfundoj.Mirepo asnjehere nuk jam munduar ta gjeje kuptimin e saj.

    Enderrat e mija jane shume te pakuptimta, te pashpjegueshme, qe skane kurfar lidhje me realitetin. Ne ate nivel sa qe nuk e beje veten merak per to.

    Me nderime,

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Une nuk i mbaj mend fare enderat e mia. Dikush me tha se n.q.s ngrihem ne mengjes dhe jam duke pare ndonje ender ose mbaj mend dicka te shkruaj menjehere por nuk mbaj mend asgje.


    Nuk e kam idene fare a me perseriten enderat. Di qe cdo nate kur shkoj te flej e nis nje ender vete dhe nuk e di si mbaron. biles kam nisur te njejten ender disa here dhe me duket sikur ndalem ne te njejtin vend. Cudi?

  11. #11
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Kam lexuar nje liber te cilin e kishte botuar i ati i nje fatkeqi qe pershkruante endrren e tij te fundit dhe aksidentalisht kishte vdekur. Ne doreshkrimin e te ndjerit ishte percaktuar perpikmerisht skema e aksidentit qe i ndodhi me pas. Kjo e ka nje domethenie.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  12. #12
    Jo per supersticiozitet, (sa fjale e rende qe e dhjefsha ate qe na e mesoi) po une besoj ne ate qe ka thene dikush :
    Endrrat jane pergjigje te pyetjeve qe s'ia kemi bere akoma vetes
    • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


    • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
      po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Mbreme kam pare nje ender teper te cuditshme? Kush nga ju di te shpjegoje endera?

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Arval
    Anėtarėsuar
    28-05-2002
    Vendndodhja
    Udine(Itali).
    Postime
    43
    Nepermjet enderres ne arrime te shohim te kaluaren tone,e cila ndodhej diku e hedhur ne ndonje qoshe te erret te ESIT tone,pra na ben te mundur te njohim ngjarje qe kane lidhje me femirine tone,e cila tashme ishte e harruar.Freud sheh tek enderra,ashtu siē e kujtojme kur zgjohemi,shprehjen e mendimeve tona ne rruge te fshehura te panjohura nga te cilat merren kto iformacione.
    Pra enderra vjen e trasformarmuar,dhe gjith ky trasformim eshte i imponuar nga ēensura ndermjet konshijos dhe inkonshijos, qe ketu fillon nderhurja psikanalitike per zberthimin ne detale te saj.
    Pas nje pune te perpikte,e sila fillon me pyetjet e enderrshikuesit
    per spjegimin e detaleve me imtesi edhe ato qe ne aparence duken te pa vlfshme, arrim ne konkluzjon se nepermjet enderres shprehet nje deshire e fshehte ne menyre teper te kamufluar.
    Kjo deshire e fshehte shkon larg ne feminine tone te hershme
    kur kemi qene me te detyrar nga faktor objektiv o subjektiv qe kto deshira ti ndrydhim pra te mos realizohen.
    Freud me punen e tij shkencore hodhi poshte teorin se enderrat jane sinjale qe vijne nga lart me ane te se cilave mund te parashikohet e ardhmja e enderrshikuesit.

    Listen e plote te burimit te enderrave e ndajme ne kater grupe.
    1)Stimulimi i ndjenjave nga jashte(objektive)
    2)Stimulimi i ndjenjave nga brenda(subjektive)
    3)Stimulimete brendeshme te trupit(organete ndryshme te trupit)
    4)Burime te pastra psiqike.
    Keto kater grupe jane hapi i pare qe perben bazen e spjegimit te enderrave,qe deshiroj ti analizoj nje nga nje duke i shoqeruar me shembuj konkret.
    Tani po pregatitem te shkoj me pushime ne Durres...pershendetje
    dhe pushime te mbara te gjitheve atyre qe jane shkojne ose do te shkojne me pushime...Arval!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Ares
    Anėtarėsuar
    30-06-2002
    Vendndodhja
    Danimark
    Postime
    22
    mua me ka ndodhur qe ne enderr,mu jane paraqitur reziqet dhe njerezit qe isha ne rrezik nga ata.edhe nese je shume permalshem per nje njeri,dhe mendon shume qe ta shohesh,ate person ne enderr do ta shohesh.por nese shihni endra te tmershme,merreni nje leter te bardh vizatojeni enderen si e keni pare ose perafersisht,dhe pastaj vejeni letren tjeter te bardh persiper,dhe filloni ta kopjoni nga letra qe eshte vizatuar me pare,dhe qe ndodhet perfundi letres se dyte
    God Save My Nation

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    enderrat nuk kane lidhje me paratheniet ato jane vetem pasqyrim i te pavetedishmes qe gjendet nė ne .ato kane lidhje me deshirat dhe me ate se qka na mungon.
    S.Freud i shpjegon me se miri enerrat dhe ate me ane te psikoanalizes.
    ai thote se pa enderra as qe do te mund te flinim dot.
    shpesh kam pare enderr qe po bie bore dhe kur jame zgjuar me te vertete i kam pasur kembet jashte jorganit.
    une pa enderen do te isha zgjuar dhe do ta kisha zgjedur proglemin.por ajo qe u mundu qe ta vere gjumin ne rregull eshte vetem enderra
    mendoj prandaj jam egoist

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Ares
    Anėtarėsuar
    30-06-2002
    Vendndodhja
    Danimark
    Postime
    22

    antit

    mua seriozisht nganjeher endrrat me paraqesin te ardhmen.Nuk e di ndoshta,une kam mardhenje me te mira me zitin se ti por,tek une me te vertet ndonjeher endrrrat ma tregojn rrezikun e se ardhmes
    God Save My Nation

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Arval
    Anėtarėsuar
    28-05-2002
    Vendndodhja
    Udine(Itali).
    Postime
    43
    Stimulimi i jashtem i ndjenjave(nepermjet shqisave)

    Gjeja e pare kur duam te flejme mbyllim syte(shqisa kryesore qe na lidh me boten e jashteme)per tu shkeputur nga ky realitet,qe ne fakt nuk mund te shkeputemi se mjafton nje zhurme e ēfardoshme qe mund te na zgjoje.Stimulimi i jashtem i marre nepermjet shqisave mund te behet burim i enderrave.
    Ps.Ne qofte se naten na bie mbulesa mund te shohim ne enderr
    sikur po ecim te xhveshur ose te kemi rene ne uje.Nese jemi ne krevat te shtrire dhe kembet i kemi jashte enderrojme sikur ecim ne nje rrepire qe nga ēasti ne ēast mund te shkase kemba dhe te biesh ne humnere.Nese rastesisht koken e kemi poshte jastikut
    atehere ndjejme nje peshe te rende dhe s'arrijme te mbushemi me fryme.Zhurma e forte e shkaktuar nga bubullimat trasformohet ne enderr sikur jemi ne nje fushe beteje.
    Shembuj te shumte kemi edhe nga shume studjes te enderrave
    te cilet kane kryer prova duke stimuluar veprime te ndryshme
    ne gjume dhe si konkluzion lind pyetja perse psiqika jone ne enderr e deformon natyren e stimujve te preēepituar nga shqisat
    gjate nje enderre;pergjigjiae dhene nga Strłmpell dhe Wundt,te njohur si studjues te enderrave eshte se psiqika jone ne perballimin e stimujve te papritura ne gjume gjendet ne kushte te tilla te krijimit te iluzijneve.Nje impresjon i ndjenjave eshte i njohur nga ana jone,qe do te thote eshte pjese e kujtimeve tona
    pra eshte nje impresjon mjaft i forte qe ka lene gjurme te qendrushme dhe kohe te mjaftueshme ne dispzicjon.Nese kto kushte nuk jane te mjaftushme per te njohur objektin dhe prejardhjen e tije psiqika jone krijon iluzjone pra deformon objktin.
    Me respekt... Arval
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arval : 04-08-2002 mė 12:22

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Arval
    Anėtarėsuar
    28-05-2002
    Vendndodhja
    Udine(Itali).
    Postime
    43
    Stimulimi i brendeshem i ndjenjave neperjet shqisave.(subjektive)

    Stimujt e jashtem,gjate kohes jemi duke fjetur jane burime te padiskutushme te enderrave.Tani nuk dihet cilit studiues i erdhi idea te studionte stimujt ebrendshem te organeve ne sensin subjektiv perkrah stimujve te jashtem.Ne iluzionet onirike(endrres)nje rendesi te veēante te ketyre sencacioneve subjektive te te parit dhe te degjuarit ne kushtet e zhgjendrres
    (as ne gjume as zgjuar)e njohim si ndriēim te forte ne fushen e te parit ne erresire.Keshtu spjegohet tendencat e ēuditeshme ne enderr te na paraqiten perpara syve objekte midis tyre te ngjashem si p.s nje tufe te madhe zogjsh,fluturash,peshqish me nje larmi te mahniteshme ngjurash. Pluhuri lyminoz ne fushpamjen
    tone ne erresire merr forma fantastike dhe nje numer i madh i tyre
    i vishet enderrave.Si burim i imagjinates onirike,stimulimi i shqisave subjektive kane karakteristika te qarta te mos humbin si ato objektivet,ngakushtet e jashteme.Por jane me inferjore se stimujt objektiv, dhe jane pak te oservuara nga verifikimi i provave.Prova kryesore e forces se tyre per te krijuar enderrat
    eshte marre nga aluēinazione te llojeve te ndryshme,percaktuar nga J.Młller si" paraqitje vizive fantastike".Ato jane shpesh shume te levizshme dhe ndryshojne formen dhe ngjuren e tyre,dhe shume persona edhe pasi jane zgjuar i mbeten akoma para syve keto pamje.Maury qe ishte shpesh subjekt i ketyre fenomeneve i ka bere nje analize te thelle duke arritur ne konkluzjon se ato jane te lidhura dhe koinēidojne me imagjinacionet onirike ne te njejtin konkluzion kishte arritur edhe Młller.Maury arriti te kujtojepasi u zgjua qe kishte pare ne enderr nje seri figurash groteske me shprehje te shtremberuara dhe me nje lloj krehje te flokeve te ēuditeshme,e njejta gje e kishte shqetesuar me nje insistim te pabesushem pra se te flinte.
    Pertej ketyre imagjinatave ne periudhen gjysefjetur(ndoshta nuk e shqiperoj shume mire)mundet edhe te degjojme fjale emra qe ne gjume te na paraqiten serishmi ne forme enderre.Nete njejten rruge te Młller e Maury ne studimin e aluēinacjoneve ipnagoxhike
    eshte edhe G.Trumbull.Ladd.duke u praktikuar ai mesojte zgjohej pa i hapur syte pese minutamepare dhe pas njefjetje graduale pati mundesi te konfrontoje ipresjonet e retines me shperberjen ne imagjinaten e jetuar duke kujtuar enderren.Ai konkludon se sa here qe ishte e mundur te njihte me imtesi mardhenjen ndermjet te dyjaveikat dhe linjat e ndriēushme te drites pikerisht ne retinen e syrit te favorizuara nga ambjenti ku ndodhemi,skema e figurave enderruese preēepitohet psiqikisht.Ladd kerkon te na spjegoje pa nenvlehtesuar pjesen qendrore te fenomenit nuk mund te kete vend nje enderr e pare ne qofte se nuk bazohet ne materjalin e marre nga retina ne kushtet e ngacmimit te brendeshem te saj.Pra nese do ti bazohemi ne vlerat dhe zbulimet e arritura nga Ladd nuk mund te mohojme rendesine per enderrat ne burimin subjektiv te stimulazjonit,meqe imagjinata vizive e sila eshte burimi kryesor i enderrave tona.


    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arval : 10-08-2002 mė 08:31

Tema tė Ngjashme

  1. Midis Endrres Dhe Reales
    Nga Agim Doēi nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 28-06-2005, 13:19

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •