Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Genocidi serb n Kosov

  AKTET DHE VEPRIMET GJENOCIDALE T PUSHTETIT SERB MBI

  MONUMENTET FETARE ISLAME N KOSOV GJAT VITEVE T 90-TA
  Ndr episodet m tragjike t shqiptarev t cilat jan ngulitur n kujtesn ton historike, padyshim jan vitet e dhimbjes s madhe 1877/78 kur nga prfundimet e Kongresit famkeq t Berlinit jepet drita e gjelbr pr coptimin e trojeve etnike shqiptare.Popullata shqiptare e Sanxhakut t Nishit detyrohet q pr disa dit t shprngulet me dhun nga vatrat e tyre strgjyshore. Ky ishte fillimi tragjik i cii shqiptart do ti ndjek vazhdimisht edhe pas vitit 1912 kur Kosova bie nn okupimin serb, pr t vazhduar rishtaz n vitin 1918 . 1945, 1968, 1981, 1989, 1990 e deri n qershor t vitit 1999., kur Srbia pas zbarkimit t forcave t NATO-s me dhun do t dbohet nga Kosova.

  Me qindra njerz do t vriten, me qindra mijra shtpi do t rrnohen, me qindra mij njerz do t shprngulen, me qindra faltore do t zhduken prjet nga faqja e dheut, q prej kur okupatort serb shkeln mbi trollin e Dardanis ilire.

  Urrejtja patologjike e shtresuar thell n gjenet e nj populli barabar sic jan serbt ndaj popujve autokton t Ballkanit do t shkaktoj crregullimet m t mdha n arenn politike t Evrops, e cila n nj mnyr i kishte kontribuuar ksaj gjendjeje. T dhnat historike tregojn se pas fitimit t pavarsis nga Perandoria Osmane, Serbia rrnoi disa qindra faltore, xhamia, mesxhide etj. Sipas statistikave vetm n Beograd jan rrnuar mbi 270 faltore t tilla. Nj fat t till t keq psuar edhe objektet religjioze t shiptarve musliman edhe n Sanxhakun e Nishit mbi 35 xhamia dhe 10 teqeve, prej t cilave sot nuk ekziston asnj.

  Shfrenimi serb ndaj faltoreve islame u shfaq egrsisht edhe n luftn e Bosnjs ku u rrnuan mbi 450 xhamia. T gjitha indikacionet se nj gj e till po prgatitej edhe n Kosov fatkeqsisht u realizuan edhe n vepr, pasi q gjat lufts 17 muajshe n Kosov (shkurt 98-qershor99) barbart serb rrnuan, dogjn, e demoluan 218 xhamia, dhe shum objekte t tjera prcjellse fetare t cilat n aneks t ksaj kumtese do ti paraqesim detajisht.

  Meqensese tema bosht e ktij Sesioni kaq t rndsishm shkencor, trajton vetm periudhn e viteve 90-99, ne do t prqendrohemi shkurtimisht n aktet gjenocidale, q pushtuesi serb ushtroi ndaj popullats shqiptare, e n veanti ndaj prijatarve fetar islam dhe ndaj objekteve fetare islame.

  Errat e ndryshimeve demokratike pas rnies nga skena t sistemit monist i cili pr dekada t tra kishte ngulfatur t drejtat dhe lirit fetare, solln ndryshime edhe n Bashksin Islame, sepse pas shpartallimit t ish-Jugosllavis dhe shpalljes s Republiks s Kosovs, shpalln mvetsin e tyre si Bashksi Islame e Kosovs nga Riaseti i BI t ish-Jugosllavis, t ciln gj nuk bri asnjra nga Bashksit fetare t Kosovs sot e ksaj dite, duke prfshir n gjirin e saj edhe trevat shqiptare t Kosovs Lindore, Preshevn, Bujanocin dhe Medvegjn, t cilat regjione edhe sot e ksaj dite jan pjes prbrse e konstituive e Bashksis Islame t Kosovs edhe prkundr ndarjese me kufij administativ pr ne t papranueshm.

  Aktiviteti i dendur i prijatarve t Bashksis islame n rrafshin fetar e kombtar po edhe n arenn ndrkombtare pr internacionalizimin e shtjes s Kosovs, sidomos n kt dhjetvjetshin e fundit, ishin hal n sy e pushtetit represiv t Millosheviqit, i cili kurr nuk prajti nga maltretimet e hoxhallarve dhe aktivistve t tjer t Bashksis Islame. Maltretimet e shumta q iu bn Kryetarit t BI t Kosovs, Dr Rexhep Bojs gjat ktij dhjetvjetshi, pastaj burgosja dhe dnimi me burg i Kryetarit t Kuvendit t BI z. Miftar Ajdinit, burgosja dhe dnimi me burg i Kryetarit t Shoqats s Ulemave t Kosovs z. Nexhat Ibrahimit,jan vetm disa nga kto akte t shmtuara t pushtetit represiv serb. Mbi 100 hoxhallar dhe prijs t tjer fetar jan rrahur, burgosur e maltretuar n kt dhjetvjetshin e fundit, vetm pse kta haptazi shprehnin ndjenjat e tyre liridashse kudo q gjendeshin.

  T mos harrojm se Bashksia Islame e Kosovs n ditt m t vshtira t popullit t Kosovs, hapi krah e krah dyert e instutucioneve t saja pr aktivitete t nduarduarta me karakter politik, kulturor e shkencor. Duke filluar me strehimin e studentve t Universitetit t Prishtins pas dbimit t tyre nga konviktet, Medreseja e Mesme Alauddin e Prishtin ishte mikprits e m se 1200 tubimeve dhe manifestimeve t tilla, ndr t tjera ishte mikpritse edhe e Kuvendit t pakonstituuar t Republiks s Kosovs, me rast u maltretuan personeli i Medreses n krye me drejtorin e athershm Mr. Qazim Qazimin. Medreseja qndroi pr tri dit radhazi e okupuar nga policia serbe me rast sht demoluar i tr objekti i Medreses. Pr shkak t tubimeve t tilla n bisedat e ashtuquajtura informative jan marr disa dhjetra her drejtort e Medreses z. Resul Rexhepi, Qazim Qazimi dhe z. Naim Trnava. Megjithat edhe prkundr trysnive t vazhdueshme kta kurr nuk u trembn dhe nuk u prkuln por vazhduan q ti japin krah qndress son kombtare. Historia q do t shkruhet pr kto vite t vuajtjeve m t tmershme nuk duhet t harroj t shnoj ditt e para t marsit t vitit 98 kur n lokalet e Medreses merret vendimi historik pr prkrahjen publike t UK-s nga shumica drrmuese e partive politike shqiptare t Kosovs.

  Edhe objektet e tjera t Bashksis Islame si xhamit e shumta, mejtepet etj, u shndrruan n shkolla, pas dbimit t nxnsve nga shkollat shqipe.

  N lokalet e Fakultetit t Studimeve Islame me vite t tra deri n vitin 1999 aktivitetin e tij t mueshm e zhvilloi edhe KMLDNJ.

  N rrafshin ndrkombtar Bashksia Islame ishte nj ambasadore e vrtet e internacionalizimit t shtjes s Kosovs. Kongreset e shumta islame me karakter ndrkombtar, fal angazhimit t BI-s, aprovuan shum rezoluta kundr dhuns q po ushtrohej n Kosov, madje shum shtete islame t prfaqsuara n OKB ishin iniciatore t tyre. Konferenca e fundit fetare me karakter ndrkombtar e krerve fetar t Kosovs q u mbajt n Vjen m 21-24 mars t vitit 99, ishte strumbullar i t gjitha ktyre prpjekjeve fisnike pr jetsimin e liris dhe pavarsis s Kosovs.

  T gjitha kto veprimtari t Bashksis Islame t Kosovs ishin shkas q urrejtja e serbe ndaj Bashksis islame e shtresuar me vite t tra t kulmonte me djegien , shkatrrimin, rrnimin dhe demolimin e 218 xhamive anemban Kosovs;  13 prej tyre n Kshillin e Bashksis islame n Prishtin,

  10 n KBI-Podjev,

  35 n KBI-Pej,

  6 n KBI-Istog,

  23 n KBI-Gjakov,

  14 n KBI-Prizren,

  1 n KBI-Dragash,

  8 n KBI-Sknderaj,

  7 n KBI-Gllogoc,

  8 n KBI-Vushtrri,

  10 n KBI-Mitrovic,

  17 n KBI-Suharek,

  21 n KBI-Rahovec,

  10 n KBI-Gjilan,

  11 n KBI-Ferizaj,

  7 n KBI-Lipjan,

  4 n KBI-Kaanik,

  4 n KBI-Viti,

  2 n KBI-Kamenic,

  4 n KBI-Preshev,

  1 n KBI-Bujanoc dhe

  2 n Komunn e Medvegjs.  U dogjn e u shkatrrua edhe 4 Medrese t Vjetra: n Pej, Gjakov, Ferizaj dhe kompleksi i Lidhjes s Prizrenit q sht pjes prbrse e Medreses s Gazi Mehmet Pashs n Prizren. U dogj poashtu edhe teqeja bektashiane n Gjakov me tr matrialin e mueshm arkivor. U dogj e u shkatrrua edhe Hamami i Pejs, u dogjn e shkatrruan sistematikisht pronat vakufnore t Bashksis islame n mesin e tyre 75 dyane-lokale afariste; 24 prej tyre n Pej, 17 n Gjakov, 26 n Vushtrri, 6 n Mitrovic dhe 2 n Ferizaj. Pastaj u dogjn e u shkatrruan edhe 8 Ndrtesa t Selive t Kshillave t Bashksis Islame : n Prishtin, Lipjan, Pej, Gjakov, Istog, Gllogoc, Vushtrri e Suharek dhe 302 shtpia t imamve. N fund barbart serb nuk u knaqn vetm me kaq, por m 13 qershor 1999, ditn q n Kosov hyn forcat e NATO-s, pasi q m par e kishin demoluar e plakitur, dogjn Selin qendrore t Bashksis Islame me rast psoi edhe tr materiali arkivor aq i mueshm pr t kaluarn ton historike, fetare e kombtare .

  Gjat lufts q e lam pas, Bashksia Islame pos dmeve t mdha materiale, psoi dme t pakompensueshme edhe n kuadrin fetar. N mbrojtje t liris s atdheut n vijn e par t frontit ran dshmor 15 imam, 1 student i Fakultetit t Studimeve Islame dhe 17 nxns t Medreses s mesme Alauddin. Momentalisht npr burgjet serbe gjenden 5 imam, kurse t zhdukur konsiderohen 6 t tjer.

  N mesin e ktyre 218 xhamive t shkatrruara fatkeqsisht kemi edhe xhamia t vjetra me karakter t rndsishm pr t kaluarn ton historike, si xhamia e Hadum Ags n Gjakov 1595, Xhamia e Rogovs s Hasit 1580, Xhamia e Hamamit n Pej 1587, Xhamia e arshis n Pej 1471, Xhamia e Gazi Alibeg n Vushtrri 1410, Medreseja e Madhe e Gjakovs 1748, Xhamia e Brestovcit 1600 , Xhamia e Llapit n Prishtin 1470, Xhamia e Plluzhin n Sknderaj 1666, Xhamia Gazi Isa Beg n Mitrovic 1465, Xhamia e Krajkovs n Gllogoc 1480, Xhamia e Bardh n Suharek 1520 e shum t tjera t periudhs s hershme islame n Kosov. Shkatrrimi sistematik i ktyre objekteve me rndsi t shumfisht pr ne sht nj humbje e pakompensueshme, por megjithat duhet bashkrenditur radht q bashkrisht aq sa mundemi ti rikthejm e ti rindrtojm kto objekte fetare, sepse edhe faltoret islame jan nj dshmi e fort pr autuktonin ton shekullore n kto troje.

  M posht po japim pasqyrn e dmtimeve n secilin objekt fetar t rrnuar n Kosov, me t gjitha t dhnat arkivore pr datat e ndrtimit, t shkatrrimit dhe shkalla e dmtimit t tyre.

  Kshilli i Bashksis islame n Prishtin

  n gjirin e vet prfshin kto kumuna: Prishtin, Fush Kosov, Obiliq, Novobrd.  Nr.
  Emri i objektit fetar
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Llapit
  1470
  1999
  Kjo konsiderohet si njra ndr xhamit monumentale t Prishtins. sht djegur prbrenda nga forcat paramilitare serbe n bashkpunim me romt e lagjes mbi hekurudh m datn 27.03.1999.

  2.
  Xhamia e Prapashtics
  1830
  1999
  Xhamia sht granatuar dhe ka osuar dmtime serioze. Nga brenda sht demoluar dhe jan prdhosur simbolet detare

  3.
  Keqekoll
  1942
  1999
  Dyshemeja e xhamis sht djegur pjesrisht, kurse brendia e saj sht trsisht e de,oluar. Xhamia ka shrbyer si vendqndrim i hordhive serbe. Kulmi dhe muret jan dmtuar nga granatimet.

  4.
  Grashtic
  1846
  1999
  Kjo xhami sht demoluar dhe plakitur nga brenda. N ann e jashtme t mureve gjenden mbishkrime me cirilik serbe. Kulmi ka psuar dme t konsiderueshme nga granatimet.

  5.
  Barilev
  1870
  1999
  Kjo xhami ka shrbyer si venqndrim i forcave serbe dhe n minaren e saj kan qen forcat snajperiste serbe. Xhamia sht demoluar dhe plakitur nga brenda. Dyert dhe dritaret jan t dmtuara.

  6.
  Prugofc
  1998
  1998
  Kjo xhami ka qen n ndrtim e sipr, por disa her sht mitraluar nga bandat serbe gjat rrugtimit t tyre n magjistralen Prishtin Podjev. Kupolla qendrore sht e shpuar vende-vende nga plumbat e kalibrave t ndryshm

  7.
  Hamidi
  1850
  1999
  Xhamia sht vjedhur, plakitur dhe demoluar nga forcat serbe. Poashtu dmtime serioze i jan shkakktuar n muret ansore edhe nga ranatimet e shumta.

  8.
  Halilaq
  1890
  1999
  Xhamia sht shkatrruar trsisht nga bombardimet e aeroplanve serb.

  9.
  Miradi e Eprme
  1944
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. sht dmtuar rnd edhe minareja mbi sherefe.

  10.
  Miradi e Poshtme
  1900
  1999
  Xhamia sht dmtuar nga detonimet e fuqishme artilerike me rast kan psuar dmtime serioze muret e xhamis. Si i zhdukur konsiderohet edhe imami i ksaj xhamie Mulla Nuhi ef. Ismajli.

  11.
  Bardh i Madh
  1921
  1999
  Kjo xhami sht djegur trsisht me t gjitha objektet tjera prcjellse.

  12.
  Xhamia e Lismirit
  1943
  1999
  Xhamia sht djegur dhe shkatrruar trsisht n prill t vitit 1999.

  13.
  Sllatin
  1870
  1999
  Kjo xhami sht demoluar trsisht nga brenda. sht plakitur dhe ka psuar dmtime nga granatimet n kulm dhe n muret e jashtme, t cilat vende-vende jan ar.
  Kshilli i Bashksis islame n Besian (Podjev)  Nr.
  Emri i objektit fetar
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Llapashtic
  1743
  1999
  Xhamia sht djegur n trsi. Nga granatimet e pandrprera ka psuar edhe minarja. Ky fshat sht shkatrruar pothuajse n trsi ngase n t ka qen i vendosur Shtabi i prgjithshm i UK-s i Zons Operative t LLapit.

  2.
  Orllan
  1960
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. sht dmtuar n nj mas t madhe edhe minareja.

  3.
  Dobratin
  1970
  1998
  Xhamia sht dmtuar rnd gjat vitit 1998, kurse n vitin 1999 sht djegur trsisht.

  4.
  Halabak
  1832
  1999
  Xhamia sht djegur nga brenda me ;rast ka psuar dyshemeja, hytbeja, dritaret dhe dhoma e msimit. sht djegur m 18.04.1999 gjat ofansivs famkeqe serbe kundr malsis s Llapit e t Gollapit.

  5.
  Bradash
  1877
  1999
  Dyshemeja e xhamis n pjesn e prparme sht trsisht e djegur. Kubeja e xhamis sht dmtuar nga zjarri. Xhamat e dritareve jan thyer t gjith, kurse oborri i saj sht i minuar!

  6.
  Lluzhan
  1698
  1999
  Nga detonimet e fuqishme t armve artilerike jan ar muret e xhamis gjithandej. Gjithashtu ka psuar edhe nj pjes e kulmit dhe dritaret.

  7.
  Dumosh
  1971
  1999
  Kjo xhami gjat kohs s lufts ka shrbyer si vendstrehim i popullats. Serbt disa her kan granatuar n afrsi t saj me rast jan ar muret e saj. Pjesa e prparme si dhe minareja jan gjuajtur me plumba t kalibrave t ndryshm.

  8.
  Bellopoj
  1993
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda me ;rast jan prdhosur simbolet fetare islame si Libri iShenjt-Kurani dhe mbishkrimet e tjera islame.

  9.
  Penuh
  1997
  1999
  Kjo xhami ka qen n ndrtim e sipr.Nga granatimet ka psuar kubeja qendrore n 3-4 vende, Gjithashtu edhe njra prej tri kupollave t vogla sht dmtuar rnd.

  10.
  Brain
  1776
  1999
  Nga detonimet e fuqishme jan dmtuar rnd muret e jashtme t xhamis, kurse nga brenda xhamia sht demoluar n trsi
  Kshilli Bashksis Islame n Pej;

  n gjirin e vet prfshin kto komuna: Pejn , Klinn, Malishevn dhe nje pjes t Decanit.  Nr.
  Emri i objektit fetar
  Viti i ndrtimit
  Viti i

  dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Carshis
  1471
  1999
  Kjo sht xhamia m e vjetr n Pej dhe sht e evidencuar si objekt i rrall arkitektonik dhe sht nn mbrojtjen e shtetit.. sht djegur prbrenda me rast dme t mdha kan psuar dyshemeja, kubeja e brendshme qendrore me gjith dekorimet artistike disa qindra vjeqe si dhe shtyllat e mermerta brenda n xhami

  2.
  Xhamia e Kuqe
  1755
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. sht djegur gasulhanja e xhamis (lokali pr larjen e kufomave) si dhe shtpia e imamit.

  3.
  Xhamia e Hamamit
  1587
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. Kan mbetur vetm muret.

  4.
  Xhamia e Kurshumlis
  1577
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. Jan djegur edhe dhomat e msimit mektebet e xhamis

  5.
  Xhylfatyn
  1697
  1999
  Kjo xhami sht demoluar n trsi dhe npr muret e saj gjenden shkrime t ndryshme me alfabet cirilik.

  6.
  Xhamia e Puhovcit
  1777
  1999
  Ko xhami sht dmtuar dhe demoluar plotsisht. N pjesn e jashtme t saj vrehen dmtime serioze nga granatimet.

  7.
  Xhamia e Pelivan Mejdanit
  1793
  1999
  sht demoluar dhe plakitur nga brenda

  8.
  Xhamia e Tahtalis
  1587
  1999
  Xhamia n fjal sht plakitur dhe demoluar nga brenda, kurse n ann e jashtme shihen t arat nga detonimet dhe granatimet. Minarja sht dmtuar nga predhat artilerike.

  9.
  Xhamia e Defterdarit
  1570
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. Kan ngelur vetm muret nga guri, t cilat n shum vende jan plasaritur e dmtuar.

  10.
  Mesxhidi i Madh
  1763
  1999
  sht demoluar dhe plakitur

  11.
  Mesxhidi i Vogl
  1839
  1999
  sht djegur dhe shkatrruar trsisht

  12.
  Loxh
  1900
  1998
  Xhamia sht shkatrruar trsisht m 15.06.1998, pastaj me eskavator sht rrafshuar dhe n at vend krej pak mund t dallohen gjurmt e xhamis

  13.
  Raushiq
  1930
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. sht shkatrruar poashtu edhe pjesa e eprme e minares, kurse vrimat e predhave artilerike e kan dmtuar rnd konstruktin e saj.

  14.
  Lybeniq
  1755
  1998
  Xhamia sht djegur nga brenda. Muret e xhamis dhe minareja jan t dmtuar nga plumbat, kurse minareja sht e shkatrruar n pjesn e eprme t saj, mbi sherefe.

  15.
  Strellc i Eprm
  1887
  1999
  Kjo xhami sht demoluar trsisht nga brenda, kurse nga granatimet jan dmtuar pjesrisht muret e jashtme.

  16.
  Strell i Poshtm
  1881
  1999
  Kjo xhami sht demoluar nga brenda dhe sht br tentim pr djegien e saj.

  17.
  Lbush
  1793
  1999
  Kjo xhami sht demoluar dhe plakitur, kurse imami i saj Mulla Beqir ef. Krasniqi sht vrar.

  18.
  Isniq
  1630
  1999
  Xhamia sht djegur nga brenda pjesrisht dhe sht demoluar.sht shkatruuar n nj mas t madhe edhe shtpia e imamit.

  19.
  Kryshec
  1900
  1999
  Xhamia sht djegur dhe shkatrruar trsisht.

  20.
  Baran
  1869
  1999
  Kjo xhami ndr m t bukurat n Kosov sht rrnuar me material t fort eksploziv m 08.05.1999. Kan mbetur vetm gjurmt e saj dhe t minares s gjat 47 m e ndrtuar nga gurt e latuar.

  21.
  Vranoc
  1830
  1998
  Xhamia sht shkatrruar trsisht qysh m 29.05.1998. Edhe pjesa e eprme e minares sht shkatrruar.

  22.
  Leshan
  1862
  1999
  Dyshemeja e xhamis sht djegur pasi q brenda n xhami jan hedhur dy bomba t cilat kan shkaktuar dme t mdha n dyer dhe dritare.

  23.
  Rohot
  1926
  1999
  Xhamia sht demoluar trsisht nga Brenda.

  24.
  Dubov
  1984
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. Kan mbetur vetm muret.

  25.
  Vitomiric
  1979
  1999
  Kjo xhami sht djegur pjesrisht nga brenda m datn 19.05.1999

  26.
  Novosell
  1917
  1999
  Kjo xhami sht djegur dhe shkatrruar trsisht m 13.04.1999. sht shkatrruar edhe minareja mbi sherefe. Nga hordhit barabare serbe sht vrar edhe imami i ksaj xhamie Mulla Sulejman

  27.
  Jabllanic e Madhe
  1490
  1999
  Xhamia sht granatuar dhe demoluar

  28.
  Mesxhidi i Radavcit
  1938
  1999
  sht djegur trsisht

  29.
  Jashanic
  1932
  1999
  Kjo xhami sht demoluar nga brenda, kurse muret e jashtme jan gjuajtur me plumba

  30.
  Gjurgjevik i Madh
  1827
  1999
  Xhamia sht granatuar dhe ka psuar dmtime t mdha n murin e jashtm ansor. Brendia sht trsisht e demoluar.

  31.
  Sverk e Gashit
  1740
  1999
  Xhamia ka qen e ndrtuar nga gurt dhe ka pasur nj vler t madhe si arkitektur e vjetr islame. sht djegur dhe shkatrruar trsisht me 14.03.1999.

  32.
  Bubavec
  1968
  1998
  Xhamia sht djegur dhe shkatrruar n vitin 1998. Ka mbetur vetm minareja e cila poashtu sht e dmtuar n pjesn e eprme.

  33.
  Vrmic
  1539
  1999
  Xhamia sht granatuar me artileri t rnd m 20.03.1999 me rast ka psuar hyrja e xhamis. Gjithashtu jan shkatrruar shtyllat e brendshme t xhamis, kati i dyt dhe jan dmtuar rnd kubeja qendrore si dhe kubet e vogla. Gjat ksaj ofansive sht vrar edhe imami i ksaj xhamie Mulla Shaban ef.Gashi.

  34.
  Drelaj
  1673
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht.

  35.
  Shtupeq i Vogl
  1647
  1999
  Xhamia sht demoluar trsisht.
  Kshilli i Bashksis islame n Burim (Istog)  Nr.
  Emri i objektit fetar
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Istogut
  1730
  1999
  Xhamia sht granatuar me artileri t rnd. sht shkatrruar pjesa e eprme e minares dhe muri i pjess ballore. Pas ksaj xhamia sht djegur trsisht n Prill t vitit 1999. N kompleksin e xhamis ka qen edhe selia e Kshillit, me rast sht djegur edhe tr materiali arkivor.

  2.
  Xhamia e Vrells
  1812
  1999
  Xhamia sht granatuar m 15.04.1999 me rast sht shkatrruar gjysma e kulmit. Xhamis i sht vn flaka afr hytbes por zjarri fatmirsisht sht shuar. Muret e jashtme jan t dmtuara nga predhat e ndryshme artilerike.

  3.
  Studenic
  1803
  1999
  Kulmi i xhamis sht granatuar dhe sht dmtuar m tepr se gjysma. Nj pjes e hytbes dhe e mihrabit jan t djegura. Pjesa e eprme e minares sht shkatrruar. Npr mure shihen gjurm t predhave t ndryshme artilerike.

  4.
  Shushic
  1861
  1999
  Xhamia sht djegur dhe shkatrruar trsisht.

  5.
  Xhamia e Us
  1899
  1999
  Xhamia sht dmtuar dhe demoluar nga brenda. Mektebi i xhamis sht shkatrruar trsisht.

  6.
  Xhamia e Kaliqanit
  1871
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht n prill t vitit 1999. Kan mbetur vtm muret. Poashtu sht djegur e dmtuar edhe minareja.


  Kshilli i Bashksis Islame n Gjakov,

  n gjirin e vet prfshin edhe komunn e Deanit  Nr.
  Emri i objektit fetar
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Hadumit
  1595
  1999
  Kjo xhami monumentale e cila sht nn mbrojtjen e shtetit ka psuar dme t konsiderueshme. Hajati i saj sht djegur trsisht. Jan dmtuar nga zjarri edhe tri kubet e vogla t xhamis. Nga granatimet sht dmtuar rnd edhe minareja.

  2.
  Xhamia e Fetah Ags
  1824
  1999
  Xhamia sht granatuar me rast kan psuar minareja, kulmi dhe pjesrisht muret e jashtme. Xhamia sht e dmtuar fort edhe n pjesn e brendshme.

  3.
  Xhamia e Qylit
  1746
  1999
  Kulmi i ksaj xhamie sht dmtuar pjesrisht, kurse mejtepi i saj sht djegur trsisht.

  4.
  Xhamia e Gecs
  1893

  sht shkatrruar me themel. Ka ngelur vetm minareja.

  5.
  Xhamia e Hanks
  1645
  1999
  Xhamia ka qen e demoluar prbrenda. N pjesn e jashtme sht e shpuar me plumba t kalibrave t ndryshm. Shtyllat e Hajatit (Portikut) jan dmtuar nga granatimet si dhe dyert e jashtme t xhamis.

  6.
  Irzniqit
  1816
  1998
  Xhamia sht djegur dhe shkatrruar trsisht.n shtator t vitit 1998. Minareja sht e granatuar dhe e kputur mbi sherefe.

  7.
  Rogovss Hasit
  1580
  1999
  Kjo xhami me vlera t mdha monumentale sht minuar me rast ka psuar dmtime serioze kubeja qendrore e cila sht plasaritur n shum vende. Minareja sht shkatrruar n trsi. Kan psuar edhe dyert e dritaret e xhamis.

  8.
  Decanit
  1851
  1998
  Xhamia sht djegur trsisht n vitin 1998. Kan ngelur vetm muret gjysm t rrnuara. Minareja sht granatuar n disa vende. sht djegur edhe shtpia e Imamit t ksaj xhamie.

  9.
  Carrabreg
  1816
  1998
  Xhamia sht djegur trsisht, kurse minareja sht e dmtuar rnd nga granatimet

  10.
  Junik
  1849
  1999
  Kjo xhami sht dmtuar rnd n vitin 1998. Minareja e xhamis sht granatuar n 3-4 vende. Nga brenda sht demoluar hytbeja, jan djegur tepihat , kurse sht dmtuar rnd edhe kupolla e brendshme.

  11.
  Cukot Junik
  1580
  1999
  Xhamia sht granatuar n pjesn e prparme dhe ansore. Me kt rast kan psuar minareja dhe dera kryesore e hyrjes. sht shkatrruar n vitin 1999.

  12.
  Prejlep
  1686
  1998
  Xhamia sht djegur dhe shkatrruar trsisht n vitin 1998. Nga granatimet sht dmtuar rnd edhe minareja.

  13.
  Jabllanic
  1984
  1999
  Dyshemeja sht djegur pjesrisht. Nga granatimet kan psuar: kupolla qendrore, tri kupollat e vogla, hajati i xhamis si dhe muri i jashtm.  14.
  Brovin
  1766
  1999
  Minarja sht dmtuar nga granatimet, mbi sherefe. Dyshemeja sht shkatrruar. Poashtu edhe kubeja qendrore e brendshme sht e dmtuar.

  15.
  Botush
  1870
  1999
  sht djegur pjesrisht nga brenda, kurse n muret e jashtme shihen gjurmt e granatimeve.

  16.
  Baballoq
  1868
  1999
  Xhamia sht dmtuar nga granatimet n kulm dhe n muret e prparme ansore. Nga brenda poashtu sht plotsisht e demoluar dhe e dmtuar

  17.
  Ponoshec
  1806
  1999
  Xhamia nga brenda sht shkatrruar trsisht, kurse u ka shrbyer forcave paramilitare dhe ushtarake serbe si vend pr grumbullimin e bagtis, t cilat pastaj i kan therur pr nevojat e veta.

  18.
  Babaj Boks
  1816
  1999
  N kt xhami kan qen t stacionuar forcat ushtarake serbe. sht dmtuar nga granatimet n muret e jashtme, dritaret dhe tavani.

  19.
  Rashkoc
  1992
  1999
  sht djegur n pjesn e brendshme. Npr ka mbishkrime me cirilik serbe. Dritaret jan t thyera, kulmi dhe muret ansore vende-vende jan shpuar nga minahedhsat. Kjo xhami ka qen vendqndrim i forcave paramilitare serbe nga Paneva.

  20.
  Cermjan
  1766
  1999
  sht demoluar nga brenda, kurse nga detonimet jan ar muret ekzistuese, kurse nga ana e jashtme shihen gjurmt e plumbave t kalibrave nga m t ndryshmit.

  21.
  Smolic
  1900
  1998
  N qershor t vitit 1998 sht granatuar, kurse n prill t vitit 1999 sht djegur trsisht.

  22.
  Mulliq
  1877
  1999
  Kjo xhami sht djegur trsisht n prill t vitit 1999.

  23.
  Mesxhidi i Medreses s Madhe
  1748
  1999
  sht djegur e shkatrruar trsisht
  Kshilli i Bashksis islame n Prizren

  Nr.
  Emri i objektit fetar
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Atmaxhs
  1914
  1999
  Nga ekzplozivi i vn m 28.03.1999 ka psuar tr xhamia e cila sht rrafshuar me tok.

  2.
  Landovic
  1997
  1999
  Kjo xhami sht djegur pjesrisht m 27.03.1999, kurse nga granatimet dhe minimi i minares sht dmtuar rnd n kuben qendrore.

  3.
  Poslisht
  1920
  1999
  Xhamia sht trsisht e dmtuar nga granatimet me rast dmtime t rnda kan psuar kubeja qendrore dhe muret e xhamis.

  4.
  Korish
  1890
  1999
  Nga eksplozivet e fuqishme kjo xhami sht shkatrruar trsisht m 28.03.1999.

  5.
  Medvec
  1973
  1999
  1800Kjo xhami sht djegur dhe shkatrruar trsisht m 28.03.1999

  6.
  Pllanej
  1785
  1999
  Xhamia sht rrnuar trsisht

  7.
  Romaj
  1800
  1999
  Nga ekspozivet e vendosura n kt xhami m 06.04.1999 sht shkatrruar trsisht minareja, pastaj jan ar muret e xhamis e nj pjes e tyyre edhe sht rrnuar. Kan psuar t gjitha dyert dhe dritaret e xhamis.

  8.
  Jeshkov
  1930
  1999
  Xhamia sht dmtuar nga granatimet

  9.
  Vlashnj
  1640
  1999
  Kjo xhami ka shrbyer si depo eksplozivi pr forcat ushtarake serbe t cilat gjat trheqjes e kan plakitur dhe demoluar trsisht.

  10.
  Kobaj
  1997
  1999
  Kjo xhami sht dmtuar nga granatimet me rast ka psuar pjesa e jashtme e kubes qendrore. Gjithashtu sht plakitur dhe demoluar nga brenda.

  11.
  Piran
  1870
  1999
  Xhamia sht djegur pjesrisht m 25.03.1999 me rast kan psuar dyshemeja, hytbeja dhe driitaret. Poashtu minarja sht shkatrruar trsisht nga eksplozivi i vendosur n t, kshtu q dmtime ka psuar edhe kubeja qendrore.

  12.
  Vrmic
  1840
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda dhe sht plalitur

  13.
  Gjonaj
  1790
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda, kurse jan dmtuar edhe dritaret e xhamis.

  14.
  Lez
  1650
  1999
  Xhamia sht dmtuar nga granatimet
  Kshilli i Bashksis islame n Sharr (Dragash)  Nr.
  Emri i objektit fetar
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Buqes
  1697
  1999
  Kjo xhami sht djegur nga Brenda
  Kshilli i Bashksis islame n Sknderaj  Nr.
  Emri i objektit fetar
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Llaushs
  1934
  1998
  Xhamia sht dmtuar rnd n vitin 1998, kurse n vitin 1999 sht shkatrruar minareja mbi sherefe. Dritaret dhe dyert e hyrjes jan t shkatrruara, kurse nga brenda xhamia sht djegur pjesrisht. sht vrar edhe imami i ksaj xhamie Mulla Hajdin kurse jan dmtuar edhe gurt e varrezave n oborrin e xhamis.

  2.
  Broj
  1722
  1999
  Xhamia sht dmtuar rnd nga granatimet m 02.04.1999. Minareja sht shkatrruar m shum se gjysma, kurse nga brenda xhamia sht demoluar trsisht.

  3.
  Polac
  1653
  1998
  Xhamia sht granatuar dhe djegur n vitin 1998 me ;rast ka psuar kubeja qendrore, kurse nga granatimet n vitin 1999 ka psuar edhe minareja. Imami i ksaj xhamie Mulla Jetullah ef. Xani sht maltretuar npr burgjet serbe m se dy muaj gjat bombardimeve t Nato-s.

  4.
  Qirez
  1995
  1999
  Xhamia sht shkatrruar trsisht nga eksplozivet e vendosura brenda n t m 12.06.1999. Kjo xhami ka shrbyer si vendstrehim i mijra refugjatve shqiptar gjat ofansivave t vitit 1998 dhe 1999.

  5.
  Prekaz
  1929
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht m 30.04.1999. Gjithashtu sht shkatrruar edhe minareja n pjesn e eprme.

  6.
  Plluzhin
  1666
  1998
  Xhamia sht djegur dhe shkatrruar trsisht nga forcat kriminele serbe qysh m 27.09.1998, kurse gjat vitit 1999 sht granatuar edhe minareja e cila sht dmtuar rnd mbi sherefe dhe n mes.

  7.
  Abri e Eprme
  1882
  1999
  Xhamia prve q sht demoluar trsisht, sht e dmtuar vende-vende edhe nga granatat, n pjesn e jashtme dhe n minare m 30.04.1999

  8.
  Suhogrll (Syrigon)
  1825
  1999
  Xhamia sht demoluar prbrenda nfga forcat serbe, t ndihmuara nga banort vends serb t fshatit Syrigan (Suhogrll).Dyert, dritaret dhe dyshemeja jan t dmtuar mbi 70 %.


  Kshilli i Bashksis islame n Lypian ( Lipjan)  Nr.
  Emri i objektit fetar
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Gadimes s Tashollve
  1513
  1999
  Minareja e xhamis sht goditur me plumba. Jan thyer xhamat e dritareve

  2.
  Gadimes s Poshtme (Elshanve)
  1901
  1999
  Minareja dhe kupolla qendrore jan dmtuar n disa vende nga plumbat.

  3.
  Babushit
  1880
  1999
  Minareja sht shpuar n disa vende nga plumbat. sht plakitur e vjedhur. Kan psuar

  xhamat e dritareve.

  4.
  Magures
  1820 (1881)
  1999
  Nga detonimet e fuqishme, muret e xhamis jan ar vende-vende, kurse minarja sht shpuar me plumba.

  5.
  Ribarit t Madh
  1644
  1999
  Kupolla e ksaj xhamie sht shpuar n disa vende prej plumbave. Nga granatimet kan psuar xhamat e dritareve.

  6.
  Ribarit t Vogl
  1868
  1999
  Xhamia sht djegur pjesrisht. sht plakitur dhe demoluar.

  7.
  Shals
  1805
  1999
  Kjo xhami sht djegur pjesrisht me rast jan dmtuar trajt e xhamis.
  KBI - Ferizaj  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit  1.
  Xh. e Madhe Mulla Veselit n Ferizaj
  1891
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda, ngase serbt e kan shndrruar at n sall sportive. sht demoluar edhe gasullhanja n oborr t xhamis. Jan djegur 4 lokale afariste pron e Kbi Ferizaj

  2.
  Xhamia e Vjetr e Komogllavs
  1857
  1999
  Xhamia sht dmtuar rnd nga granatimet dhe detonimet e artileris vrastare serbe

  3.
  Xhamia e Re Komogllavs
  1983
  1999
  Kjo xhami sht demoluar nga brenda, i jan thyer dyer e dritare, kurse shtpia e imamit sht djegur.

  4.
  Koshares
  1897
  1999
  N kt xhami forcat serbe kan qndruar tre muaj. Nga detonimet e fuqishme muret jan ar vende-vende. N trheqje e sipr kt xhami etnikt dhe vandalt serb e kan demoluar dhe plakitur trsisht.

  5.
  Shtimes
  1824
  1999
  Xhamia sht demoluar dhe plakitur trsisht nga brenda. N dyert e hyrjes nga forcat barbare serbe jan vizatuar kryqa.

  6.
  Reqakut
  1930
  1998/99
  Xhamia sht demoluar nga brenda, kurse muret jan t shpuaraa vende-vende nga plumbat.

  7.
  Carralevs
  1895 (1908)
  1998
  Xhamia sht djegur dhe demoluar trsisht. Pjesa e minares mbi sherefe sht e rrnuar, kurse kupolla qendrore sht e dmtuar rnd nga granatat n disa vende.

  8.
  Davidovcit
  1936
  1999
  sht djegur dhe shkkatrruar trsisht.  9.
  Crnills
  1930
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht.

  10.
  Petrov
  1984
  1999
  Xhamia sht dmtuar rnd nga granatimet n pjesn e jashtme t kubes qendrore, pastaj jan thyer t gjitha dritaret e xhamis. sht dmtuar rnd edhe xhamia e vjetr q gjindet pran t res. Imami i ksaj xhamie Fadil ef. Rashiti ka rn heroikisht n kufirin Shqipri-Kosov.
  KBI - Gjilan

  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit- shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Prlepnics
  1934
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht si dhe mektebi prcjells m 14.04.1999.

  2.
  Dobrqanit
  1526
  1999
  Xhamia sht djegur dhe rrnuar trsisht m 13.06.1999. Gjat trheqjes s forcave serbe sht vrar edhe imami i ksaj xhamie Nysret ef. Hajdari.

  3.
  Crrnics
  1775
  1999
  Kjo xhami sht djegur n trsi m 17.04.1999 dhe ka psuar dmtime shum t rnda.

  4.
  Zhegrs
  1895
  1999
  Kjo xhami sht djegur nga brenda me rast ka psuar dyshemeja, dyert e dritaret dhe instalimi i rryms.

  5.
  Llashtics
  1836
  1999
  Kjo xhami sht djegur nga brenda me rast ka psuar dyshemeja, dyert e dritaret dhe instalimi i rryms. Dmtime t vogla ka psuar edhe minareja.

  6.
  Sllakovcit t Eprm
  1770
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda, ndrsa muret e jashtme jan dmtuar pjesrisht nga granatimet.

  7.
  Livoit t Poshtm
  1965
  1999
  Kjo xhami sht djegur trsisht m 22.04.1999, me ;rast ka psuar edhe kubeja qendrore.

  8.
  Bresalcit
  1856
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht m 10.04.1999.  9.
  Stanqiqit
  1906
  1999
  Kjo xhami sht djegur trsisht.  10.
  Dunav


  Xhamia sht shkatrruar trsisht nga bombardimet serbe

  11.
  Muibab


  Xhamia sht e dmtuar rnd
  KBI - Drenas (Gllogoc)  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit- shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit  1.
  Gllogovcit
  1993
  1999
  Xhamia sht demoluar trsisht nga brenda. Jan thyer duert e dritaret. Kubeja qendrore dhe muret jan dmtuar nga plumbat e kalibrave t ndryshm.

  2.
  Arllatit
  1728
  1999
  Kjo xhami sht djegur trsisht m 1.04.1999. N oborrin e ksaj xhamie policia serbe ka qen e stacionuar m se 1 vit t plot, prej ku jan kryer operacionet e tyre kriminale.

  3.
  Kishnareks
  1842
  1998
  Xhamia sht granatuar gjat dy ofansivave serbe n virin 1998 dhe 1999. Xhamia sht emoluar nga brenda, kurse dmtimet serioze nga granatat mund t vrehen n hyrje t saj. sht dmtuar edhe muri i jashtm i oborrit t xhamis.

  4.
  Korrotics s Eprme
  1864
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda. Jan thyer duert dhe dritaret. Nga granatimet sht dmtuar edhe kupolla (kubeja) qendrore n tri vende. M 13 maj 1999 imamin e ksaj xhamie Mulla Zenel ef. Hoxhn, tetdhjet vje, ushtria paramilitare serbe e morn nga shtpia dhe e drguan n xhami ku mizorisht e mbytn sht torturuar deri n vdekje nga forcat ushtarake dhe paraushtarake serbe.

  5.
  Komoranit
  1855
  1999
  Kjo xhami sht djegur trsisht m 3.04.1999.

  6.
  Krajkovs
  1480
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. Kjo xhami konsiderohet si nj ndr monumentet m t vjetra islame n Drenic dhe Kosov

  7.
  Vrbovcit
  1654
  1999
  Kjo xhami sht demoluar dhe plakitur nga forcat paraushtarake serbe.
  Kshilli i Bashksis Islame n Vushtrri  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit  1.
  Xhamia e arshis
  1878
  1999
  Me urdhrin e kriminelit Dushko Danqetoviq-drejtor i dhunshm i fabriks s Llamarins jan shkatrruar t gjitha xhamit e qytetit. Fatin m t lig e pati kjo xhami e cila pasi q sht hedhur n ajr, sht rrafshuar me tok dhe jan br planet q n vend t saj t ndrtohet nj kish ortodokse.

  2.
  Gazi Ali Beg
  1410
  1999
  Kjo xhami ndr m t vjetrat n Kosov e cila sht nn mbrojtjen e shtetit sht minuar n minare me rast sht shkatrruar minareja n trsi, e prej saj dmtime ka psuar edhe kulmi i xhamis. Dyert dhe dritaret t gjitha jan t thyera. Dmtime serioze kan psuar edhe muret e xhamis nga granatimet e shumta.

  3.
  Karamanll
  1675
  1999
  Kjo xhami e pati t njejtin fat si ajo e Gazi Alibegut. Minarja sht hedhur n ajr me rast ka psuar edhe kulmi i xhamis. sht demoluar dhe plakitur trsisht nga brenda.

  4.
  Llug Dumnics
  1958
  1999
  Kjo xhami ka psuar dmtime nga detonimet e fuqishme me rast jan ar muret e saj. Poashtu sht demoluar nga brenda dhe sht plakitur.

  5.
  Stanovc i Eprm
  1960
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht nga brenda. Nga granatimet kan psuar edhe minareja, muret dhe kubeja qendrore.

  6.
  Stanovcit t Ult
  1827
  1999
  Kjo xhami sht demoluar nga brenda dhe sht tentuar t digjet. N katin e dyt jan djegur t gjith mushafat dhe simbolet e tjera fetare.

  7.
  Zhilivods
  1946/47
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht

  8.
  Beukut
  1867
  1998
  Kjo xhami sht granatuar gjat ofansivave serbe n vitin 1998 dhe n vitin 1999.

  Nga granatimet kan psuar muret e xhamis si dhe kulmi i saj, pastaj sht demoluar dhe plakitur.
  KBI - Mitrovic  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit-shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia Gazi Isa Beg
  1725
  1999
  Xhamia sht djegur nga brenda , kurse simbolet fetare jan prdhosur. Nga granatimet ka psuar edhe minareja e xhamis.

  2.
  Hamidije (Bajrit)
  1881
  1999
  Xhamia sht djegur dhe rrnuar trsisht .  3.
  Husen aush (Haxhi Veselit)
  1777
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht.

  4.
  Ibrit
  1878/82
  1999
  Xhamia sht djegur dhe rrafshuar me tok me 02 05.1999. M nuk dihen as gjurmt e saj s bashku me katr lokalet afariste n kuadr t ktij kompleksi.Xhamia ka qen n ann veriore t Mitrovics mu n afrsi t urs s Ibrit.

  5.
  Bares s Bajgors
  1877
  1998/99
  Xhamia sht djegur nga brenda. Kupolla sht shpuar n disa vende nga granatimet e shumta. Kan psuar gjithashtu edhe dyert e dritaret e xhamis.  6.
  Shipolit
  1994
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda. Nga plumbat dmtime ka psuar edhe kubeja qendrore. Jan thyer dyert dhe dritaret.

  7.
  Vllahis
  1792
  1999
  Xhamia sht demoluar dhe dmtuar nga forcat serbe gjat ofanzivave famkeqe n rajonin e Shals s Bajgors.

  8.
  Koshtovs
  1902/04
  1999
  Xhamia sht demoluar trsisht. Npr muret e saj ka mbishkrime n cirilik kishtare serbe.

  9.
  Dedis
  1884
  1999
  Xhamia sht djegur nga fallangat serbe

  10.
  Xhamia e Zhabarit t Eprm
  1981
  1999
  Xhamia sht djegur pjesrisht nga brenda
  KBI Therand (Suharek)  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimit
  Viti i dmtimit - shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Bardh n Suharek
  1520
  1999
  Minareja e xhamis sht minuar dhe hedgur n ajr. Nga eksplodimi i minares ka psuar edhe kupolla e vogl afr minares. Dyert e hyrjes dhe t gjitha dritaret e xhamis jan shkatrruar. Me kt rast ka psuar dmtime edhe selia e Kshillit t BI-s n Suharek.

  2.
  Gjinocit (Rexhep Shabanit)
  1942
  1999
  Kjo xhami sht djegur dhe shkatrruar trsisht me 05.04.1999.Gjithashtu sht shkatrruar edhe minareja e gjat 38 m.

  3.
  Grejkocit
  1730
  1999
  Minareja sht shkatrruar krejtsisht me material eksploziv. Nga aksplodimi kan psuar kubeja qendrore si dhe pes kubet e vogla. Jan dmtuar rnd dyer, dritaret si dhe dyshemeja e xhamis.

  4.
  Xh. e Hasan Pashs (Mushtishtit)
  1702
  1999
  Xhamia sht shkatrruar trsisht nga eksplozivet e vendosura me 04.04.1999. Me kt rast sht shkatrruar edhe minareja e gjat 47.50 m, ndr m t mdhat n Kosov.

  5.
  Vraniit
  1742
  1999
  Nga granatimet ka psuar kulmi i xhamis e pastaj sht demoluar dhe plakitur.

  6.
  Reqanit
  1969
  1999
  Kjo xhami ka shrbyer si vendstacionim i forcave kriminale serbe. Xhamia ka psuar dmtime nga plumbat e kalibrave t ndryshm. Muri i jashtm i xhamis sht rrnuar trsisht.

  7.
  Bllacs
  1711
  1998
  Kjo xhami sht granatuar gjat dy ofanzivave, n korrik t vitit 1998 dhe n maj t vitit 1999. Dmtime t rnda ka psuar minareja, kulmi dhe muret e xhamis.  8.
  Budakovs
  1873
  1999
  Kjo xhami sht granatuar me predha t ndryshme artilerike m 08.06.1999. Muret e xhamis jan shkatrruar vende-vende. Brendia e xhamis sht demoluar n nj mas bukur t madhe.. Me kt rast kan psuar t gjitha dyert dhe dritaret

  9.
  Grejqecit
  1897
  1998
  Xhamia sht djegur trsusht nga forcat serbe n vitin 1998.

  10.
  Ngucatit
  1880
  1999
  Nga detonimet e forta artilerike kan psuar muret e xhamis.

  11.
  Bellanics
  1754
  1999
  Nga minimi i minares m 01.04.1999, kan psuar muret e xhamis edhe kupollat e vogla.. Xhamia sht granatuar disa her nga forcat serbe.

  12.
  Banjs
  1797
  1998
  Xhamia sht djegur dhe shkatrruar trsisht n vitin 1998. sht shkatrruar edhe pjesa e eprme e minares.

  13.
  Peanit
  1882
  1998
  Xhamia sht shkatrruar rnd nga granatimet e parreshtura n korrik t vitit 1998. Ka psuar edhe minareja mbi sherefe.

  14.
  Studenanit
  1707
  1999
  Minarja sht hedhur n ajr me mjete eksplozive m 28.03.1999, me rast ka psuar edhe kubeja qendrore. Pastaj sht demoluar trsisht nga brenda.

  15.
  Doberdolanit
  1967
  1999
  Nga granatimet ka psuar minareja, duert dhe dritaret

  16.
  Xh. e Hasan Prishtins n Samadraxh
  1802
  1999
  M datn 30.03.1999, nga eksplodimi i fuqishm kan psuar dy minaret e ksaj xhamie, ndr m t bukurat n Kosov. Gjithashtu dm t mdha kan psuar edhe dy kupollat e vogla.

  17.
  Neperbishtit
  1967
  1999
  Minareja e xhamis sht shkatrruar trsisht me 30.03.1999. Jan thyer xhamat e dritareve, Poashtu ka psuar kulmi dhe nnkulmi
  KBI - Rahovec  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimirt
  Viti i dmtimit - shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xh. e Kadirit
  1750
  1998
  Nga granatimet gjat ofansivs s vitit 1998 minareja sht dmtuar rnd.

  2.
  Xh. e Kasumit
  1826
  1998
  E dmtuar rnd nga granatimet gjat ofansivs s vitit 1998. Minarja gjysm e shkatrruar.

  3.
  Xh. e Sokolit
  1824
  1998
  Nga granatimet gjat ofansivs s vitit 1998 minareja sht dmtuar rnd.

  4.
  Bellacrks
  1810
  1999
  Kjo xhami sht djegur trsisht m 27.03.1999.sht shkatrruar edhe minareja e xhamis 42 m.,e gjat me rast kan psuar dmtime edhe 8 kopollat e vogla, kurse viktim e forcave barbare serbe ishte edhe imami i ksaj xhamie Hajrullah ef. Bega.

  5.
  Krushs s Madhe

  1999
  Forcat serbe e kan prdorur kt xhami si vend pr maltretimin e tr popullats s ksaj ane e cila u masakrua barbarisht. Nga ky fshat jan gjithsej 204 t vrar, kurse nga Krusha e Vogl 116 t vrar.

  Nga pasojat e minimit t minares s ksaj xhamie m 27.03.1999 ka psuar rnd edhe kubeja qendrore, pasi q sht plasaritur n disa vende. Brendia sht shum e shkatrruar.

  6.
  Celins
  1916
  1999
  Xhamia sht djegur dhe rrafshuar me tok m 25.03.1999. N mesin e 75 viktimave nga ky fshat sht edhe imami i xhamis Arif ef. Shala.

  7.
  Hoqs s Vogl
  1920
  1999
  Xhamia sht djegur dhe rrnuar n trsi m 25.03.1999. Gjithashtu sht shkatrruar edhe minareja e saj

  8.
  Brestovcit
  1598
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht m 25.03.1999. Gjithashtu sht shkatrruar edhe minareja. Kjo xhami konsiderohet si xhami monumentale pr shkak t vjetrsis s saj.

  9.
  Opterushs
  1860
  1999
  Xhamia sht minuar dhe djegur pa ndonj gjas meremetimi. sht shkatrruar trsisht edhe minareja.

  10.
  Retis s Eprme
  1945
  1998
  Kjo xhami me gjith minaren sht shkatrruar trsisht m25.08.1998

  11.
  Retis s Poshtme
  1947
  1999
  Xhamia sht minuar e pastaj sht djegur nga forcat serbe m 26.03.1999.

  12.
  Astrozubit
  1904
  1999
  . Pas granatimit t par n shtator t vitit 1998, kjo xhami sht minuar m 01.04.1999, me rast sht shkatrruar minareja, kurse dmtime kan psuar kupollat e vogla dhe shtyllat e jashtme t xhamis. Forcat serbe kt xhami e kishin shndrruar n sall sporti e pastaj e kan demoluar dhe djegur tr brendin e saj.

  13.
  Shkozs
  1915
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht m 02.04.1999

  14.
  Pagarushs
  1912
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda

  15.
  Maralis
  1529
  1999
  Nga granatimet e parreshtura ka psuar kubeja qendrore e cila sht dmtuar n disa vende.

  16.
  Zatriqit
  1764
  1999
  Xhamia sht djegur pjesrisht n prill t vitit 1999. Ka psuar dyshemeja dhe disa shtylla nga druri. Muret e xhamis vende-vende jan t shpuar nga granatat.

  17.
  Drenovcit
  1710
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda

  18.
  Postoselit
  1820
  1999
  Xhamia sht demoluar nga brenda

  19.
  Zaqishts
  1990
  1998
  Paramilitart serb t prkrahur nga kryetari i KK t Rahovecit dhe nga prifti i kishs s Zoqishtit shkatrruan dhe dogjn kt xhami m 17 korrik 1998.

  20.
  Nagavcit
  1997
  1999
  Nga granatimet e shumta, kjo xhami ka psuar dmtime t rnda n shum pjes t saj.Xhamia sht demoluar e pastaj sht djegur tr inventari i brendshm m 25.03.1999
  KBI - Kaanik  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimirt
  Viti i dmtimit - shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Ivaj
  1932
  1999
  e djegur dhe e shkatrruar nga granatimet

  2.
  Stagov
  1996
  1999
  e djegur prbrenda nga forcat serbe

  3.
  Pustenik

  1999
  xhamia sht dmtuar rnd

  4.
  Glloboic
  1895
  1999
  xhamia sht dmtuar dhe demoluar nga brenda
  KBI Dardan (Kamenic)  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimirt
  Viti i dmtimit - shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Kranidellit
  1928
  1999
  e dmtuar rnd n muret e jashtme  2.
  Xhamia e Petritit
  N ndrtim e sipr
  1999
  e demoluar trsisht nga brenda
  KBI -Viti  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimirt
  Viti i dmtimit - shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Budrigs
  1942
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht m 12.04.1999 pa ndonj gjas meremetimi.  2.
  Xhamia e Ballancs
  1971
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht. Dmtime ka psuar edhe minareja mbi sherefe.  3.
  Xhamia e Novosells
  1994
  1999
  Xhamia sht djegur trsisht.  4.
  Xhamia e Radivojcs
  1979
  1999


  Xhamia sht djegur pjesrisht nga brenda dhe sht demoluar.
  KBI -Preshev  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimirt
  Viti i dmtimit - shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Re n Miratoc
  1865
  1999
  e demoluar dhe e dmtuar nga brenda

  2.
  Xhamia e Trrnavs
  1836
  1999
  e demoluar trsisht nga Brenda

  3.
  Xhamia e Ceravajks
  1880
  1999
  xhamia sht dmtuar dhe fjegur pjesrisht

  4.
  Xhamia e Vjetr n

  Miratoc


  e demoluar nga brenda
  KBI Bujanoc dhe Medvegj  Nr.
  Emri i Xhamis
  Viti i ndrtimirt
  Viti i dmtimit - shkatrrimit
  Shkalla e dmtimit

  1.
  Xhamia e Asllars - Bujanoc
  1935
  1999
  e djegur nga brenda

  2.
  Xhamia e Sijarins Medvegj
  1877
  1999
  e dmtuar dhe e demoluar nga brenda

  3.
  Xhamia e Kapitit- Medvegj
  1935
  1999
  e dmtuar dhe e demoluar nga Brenda


  Medreset e Vjetra monumentale t rrnuara :

  Medreseja e Madhe e Gjakovs

  Medreseja e Vjetr e Pejs

  Medreseja e Vjetr e Ferizajt

  Kompleksi i Lidhjes s Prizrenit (Medreszja e Mehmet Pashs)

  Medreseja e Mesme Alauddin n Prishtin sht demoluar n trsi  Hamame t shkatrruar:

  Hamami i Haxhi beut n Pej

 2. #2
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Ndryshuar pr her t fundit nga Klevis2000 : 06-02-2005 m 08:16

Tema t Ngjashme

 1. Debati i Knusve (gjelave)
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 04:15
 2. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 4. Msimet e nxjerra nga dhuna n Kosov
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 15-07-2006, 13:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •