Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15

Tema: Dhimbja:

  1. #1
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    Dhimbja:

    perSHENDETje
    Dhimbja eshte nje dukuri qe ndodh shpesh te njerezit, eshte nje faze kur njeriu ka problem shpirteror te cilin e shpreh me menyra te ndryshme ose e mban brenda tij duke cuar ne ritjen e ketij problemi.

    Doja ta hape kete teme me Forumsit te cilet i ftoje t'i pergjigjen ketyre pyetjeve:

    C'eshte dhimbja per ju?
    A e keni frike dhimbjen?
    Kur vjen dhimbja te njerezit, cfare gjeje ju ben te dhembni me shume?
    Dhe ndonje rast kur keni ndjere dhimbje.
    falemiNDERit

  2. #2

  3. #3
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Popular theme!

    Po shfletoja njė ditar qė kam patur para disa vitesh. Mė duket isha 15-16 vjeē. Kam shkruajtur pėr dhimbjen:

    <<... ēfarė ėshtė dhimbja? Pėr ata qė kanė opsione, shpresa, & durim, dhimbja ėshtė diēka kalimtare, e pėrkohshme, nqs mund tė durojnė edhe pak... Por ēfarė pėr ata qė dhimbja kurrė nuk do i iki? Ata qė e dinė qė dhimbja e tyre s'ka pėr ti ikur, pėr sa kohė tė jetojnė, pavarėsisht sa tė durueshėm tregohen? Pėr ata [mendoj] dhimbja ėshtė vdekja, fundi [i gjithshkaje]... the "dead end" street.>>
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  4. #4
    Vajza e Eres Maska e Puhiza
    Anėtarėsuar
    28-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    355
    Vuajtja zgjat nje perjetesi...
    Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
    perplasen nė detin e renkimit pamor,
    Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
    U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
    Heshtja ime u trishtua...

  5. #5
    *MaēokjaVogel*
    Anėtarėsuar
    09-02-2003
    Postime
    111
    Dhimbja eshte...nje ndjenje e keqe...e temerrshme disa here, zakonisht kalon shpejt, me mesime, me dashuri, shpres dhe ndime, por rrall ka edhe dhimbje te perjetshme pershembull humbja e nje njeriut te dashur. Ne kto raste dhimbja rri gjithmon me te, dhe ndkion ne jeten e perditshme te nje njeriu. nejse varet nga njeriu, ca njerez jane me te forte se sa te tjere dhe e pranojn djimbjen, kurse disa nuk dine si ta perballojn dhe ndonje her kalojn ne faza te tjera, pershembull semundje psiqike....

    I'm like a bottle of wine..... I keep getting better with age!!!!

    ..................... **Smooches**....................

  6. #6
    Vajza e Eres Maska e Puhiza
    Anėtarėsuar
    28-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    355
    Une mendoj se pak gje e ndan normalen nga anormalja, absurden nga normalja, dhimbjen nga pershndritja. Cdo dite te jetes sone ne jemi nje hap larg ketyre binomeve..
    Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
    perplasen nė detin e renkimit pamor,
    Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
    U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
    Heshtja ime u trishtua...

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Dhimbja eshte si ilaci, i cili eshte i hidhur, por te sheron ose..... te shkaterron. E kam frike dhimbjen se dhimbja te merr gjerat qe ti don me shume, por te demshme per ty. Shpesh here nuk mund ta kuptojme kete gje, dhe keshtu fillojme te luftojme per ato gjera qe ne duam shume. Sa me shume luftojme qe t'i mbajme ne jeten tone, aq me shume dhimbje ndjejme. I urte eshte ai qe e pranon dhimbjen pa ankesa, dhe si ilac per te miren e tij.

    Pas dhimbjes ai person do dale me i urte, me i pjekur, me i matur, me i forte.

    Nga ana tjeter dhimbja mund ta shkaterroje njeriun plotesisht, si nga ana psikologjike, ashtu edhe nga ajo fizike.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  8. #8
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    16-10-2003
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    94
    dhimbja esht gjeja me e keqe q eksiston.. sidomos kur shpreson ne dicka e ste realizohet... ndjehesh sh keq moralmente.. dhe te duket sikur asgje ste shkon mire...

  9. #9
    Dark Angel Maska e smokkie
    Anėtarėsuar
    08-01-2004
    Vendndodhja
    verdalle
    Postime
    1,137
    Dhimbja shpirterore eshte nje gjendje e erret ne te cilen jo pak here ndodhemi, ndodh per shkaqe te ndryshme, ne pergjithsi, na lendojne njerzit qe na rrethojne(kafshet nuk e kane kete veti).
    Ironia: na lendojne njerezit qe duam, sepse vuajme kur ata vuajne, vuajme per shkak te nje fjale/sjellje te ketyre njerezve qe ne duam.
    Eshte me se normale te ndiesh dhembje, her pas here te kujton qe je gjalle.
    Kam frike nga dhimbja, edhe mundohem ta evitoj, kjo gje nuk eshte e lehte per tu arritur sepse te duhet t evitosh njerizt, gje qe nuk eshte normale.

    Personalisht, me lendon fakti qe nuk kam asnje fuqi per te ndihmuar njerezit qe ndodhen ne veshtiresi(ktu nuk fus vetem te njohurit e mi, perkundrazi, te gjithe qe shoh edhe per te cilet degjoj).

    Sinqerisht,
    une
    Cdo gje eshte relative...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Dhimbja eshe e domosdoshme. Pa te nuk ka jete. Le te jap nje shembull.

    Nese dikush nuk do ndjenjte dhimbje kur ai ve doren ne zjarr, ai person do digjej dhe do vdiste pa e kuptuar dhe pa ndjere dhembje fare. Prandaj edhe dhimbja na paralajmeron per rreziqet e jetes, dhe keshtu ne jetojme.

    E njejta gje ndodh edhe me dhimbjen shpirterore. Nese nuk do ndjenin dhimbje shpirterore, do silleshim me te tjeret ne menyrat me barbare, dhe keshtu nuk do kishim me jete shpirterore. Eshte dhimbja qe na paralajmeron dhe na ruan nga shkaterrimi i shpirtit. Eshte dhimbja shpirterore qe na ben te kuptojme te tjeret kur ata vuajne shpirterisht.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    o krye plak kjo teme mo mik eshte ev vecante ,,,,,,,tani ka djimbje fizike mendore dhe shpirterore .........une petrsonalisht i kam kalu te dyja dhe jam duke kalu te treten ........dhimbja fizike e kam kalub kur me eshte dash te hiqja nje plumb qe e kisha mare ne luften e kosoves te kemba ne kofsha dhe nu8k kishim narkoze dhe e bewme operacionon ne menyre primitive ........dhimbje e padurueshme por meqe isha ende i nxehte ia dolem mbane .......gjithashtu kam kalu te ftohtin qe te ngrinte veshi dhe te keputej me e kape ........etjera dhimbje me3ndore kur isha ne burg per nje muaj i pafajshem me paqs dola dhe u shfajesova por ishte nje prove e veshtire per mua .......vujtje shpirterore ishte etere kur me vdiq shoku7 im ma i mire te krahet e mia ne kosove vetem e vetem se i thaSHE TE hynte te nje shtepi e braktisur per me mar dicka ,,,,,,shtepia kishte bomba surprize dhe vdiq per shkakun t5im ne nje fare menyre ............por ma e veshtire po e kaloj tani .........kam dashe nje vajze shume te mrekullueshme dhe mendoja te gjeja paqen time nese e mirja per grue por une i thashe jo pa e ditur qe do ishte kaq e veshtirew per mua mu7ngesa e saj ........tani ajo nuk interesoheyt me per mua por une e dua dhe me ben te vuaj qe se kam prane .......ishte nje vajze qe arinte te kuptonte njerezit ishte e mrekullueshme ..........kete dhimje nuk mund me e kalu kaq kollaj dhe ende jam duke luftuar qe te mos vuaj ,,,,,,,,,,,,,,tani une dhashe nje ikonre se cmund te jete dhimbja por gjithe bota eshte ne dhimje ,,,,,,,,,,vetem zoti perendia yne jesu krisht mund me na sjelle paqe ,,,,,,,,,[sepse perendia kaq shume e deshi boten saqe e dha birin e tij te vetem lindur qe kushdo qe beson ne te te mos humbase por te kete jeten e perjetshme ]]]]]]gjoni 3....16

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Dhimbja,eshte nje ndjenje dhe nje faze ne jeten e cdo njeriu.....Ashtu si dashuria...urrejtja....dhe vdekja.....Dhimbja tingellon e rande,e ashper,por nuk eshte e pakapercyeshme...E ka nje te mire kjo dhimbja,se shumicen e njerezve i ben te forte....Ashtu sic u tha me siper,dhimbja len dhe viktima pas saj....Pranojeni,me mire te jesh viktime e saj,sesa te jesh me i forte se dhimbja...Ata njerez qe dhimbja nuk i prek,e nuk i shqeteson,nuk njohin asnje ndjenje ne kete jete,nuk din ceshte buzqeshja,malli,dashuria,loti.....Pra ,keto njerez jane dhimbje te pasherueshem....Pra,ne qofte se i doni te miren dikuj,urojeni,te provoje dhimbjen.....
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  13. #13
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Ju falenderoje te gjitheve per pergjigjet. Pavarsisht se nuk bie ndakort me mendimet e te gjitheve shkruajtesve, me keni befasuar nga menyra sesi secili prej jush e kupton dhimbjen.
    falemiNDERit

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Atila
    Anėtarėsuar
    10-02-2004
    Vendndodhja
    Las Vegas
    Postime
    12
    Postuar mė parė nga Kryeplaku
    Besoni se dhimbja e vashdueshme shkakton semundje te njeriu?
    Nuk i jam i ketij mendimi
    A wise chieftan never kills the Hun bearing bad news. Rather, the wise chieftan kills the Hun
    who fails to deliver bad news.

  15. #15
    DJALE SHEJTAN Maska e all the stars
    Anėtarėsuar
    22-08-2003
    Vendndodhja
    milano itali
    Postime
    40
    Pershendetje te gjitheve.

    Dhimbja sipas meje eshte nje dicka qe njerezit emotiv i shkatrron une flas per dhimbjen shpirterore. Per veten time une jam nje person qe dhimbja vetem me forcon me ben te jem m i hapur ne mendime dhe veprime.

    Nga dhimbjet shpirterore qe kam kalu( nga vdekja e bbait deri tek ndenja ime per 2 jave ne koma) kam mesuar respektin per njerezit qe nuk kane familje nuk kane te hane te vishen te shkojne ne diskoteka apo pub si t gjithe njerezit normal. Pra keto jane vetem 1% e atyre gjerave qe te meson dhimbja dhe njeriu pa vuajtje eshte si makina pa timon he me besoni njerez une urrej te shoh te tjeret afer meje qe vuajne ndoshta preferoj me mire te vuaj une.
    Per mua dhimbja nuk semur njeriun ben me te forte se druri e guri.

    Me respekt Bledi
    Pa lek, por me pare ishalla do bejme hajre.

    sepse fjalet e pamenduara jane si k.... e pambuluara

Tema tė Ngjashme

  1. Atje ku dhimbja s'njeh kufij
    Nga krutani79 nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-06-2007, 10:07
  2. Dhimbja të çon në ekstazë?
    Nga Julius nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 13-09-2005, 00:51
  3. Letėrsia fillon tek dhimbja
    Nga toni_nė_PR nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-06-2005, 08:13
  4. Dhimbja dhe Intelekti - A ka ndonje lidhje?
    Nga Hyllien nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 19-03-2004, 04:39
  5. Si te evitoni dhimbjet e qafes!
    Nga ChuChu nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 10-09-2003, 00:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •