Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15

Tema: Dhimbja:

 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime

  Dhimbja:

  perSHENDETje
  Dhimbja eshte nje dukuri qe ndodh shpesh te njerezit, eshte nje faze kur njeriu ka problem shpirteror te cilin e shpreh me menyra te ndryshme ose e mban brenda tij duke cuar ne ritjen e ketij problemi.

  Doja ta hape kete teme me Forumsit te cilet i ftoje t'i pergjigjen ketyre pyetjeve:

  C'eshte dhimbja per ju?
  A e keni frike dhimbjen?
  Kur vjen dhimbja te njerezit, cfare gjeje ju ben te dhembni me shume?
  Dhe ndonje rast kur keni ndjere dhimbje.
  falemiNDERit

 2. #2
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime
  Besoni se dhimbja e vashdueshme shkakton semundje te njeriu?

 3. #3
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Popular theme!

  Po shfletoja njė ditar qė kam patur para disa vitesh. Mė duket isha 15-16 vjeē. Kam shkruajtur pėr dhimbjen:

  <<... ēfarė ėshtė dhimbja? Pėr ata qė kanė opsione, shpresa, & durim, dhimbja ėshtė diēka kalimtare, e pėrkohshme, nqs mund tė durojnė edhe pak... Por ēfarė pėr ata qė dhimbja kurrė nuk do i iki? Ata qė e dinė qė dhimbja e tyre s'ka pėr ti ikur, pėr sa kohė tė jetojnė, pavarėsisht sa tė durueshėm tregohen? Pėr ata [mendoj] dhimbja ėshtė vdekja, fundi [i gjithshkaje]... the "dead end" street.>>
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 4. #4
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Vuajtja zgjat nje perjetesi...
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 5. #5
  *MaēokjaVogel*
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Postime
  113
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dhimbja eshte...nje ndjenje e keqe...e temerrshme disa here, zakonisht kalon shpejt, me mesime, me dashuri, shpres dhe ndime, por rrall ka edhe dhimbje te perjetshme pershembull humbja e nje njeriut te dashur. Ne kto raste dhimbja rri gjithmon me te, dhe ndkion ne jeten e perditshme te nje njeriu. nejse varet nga njeriu, ca njerez jane me te forte se sa te tjere dhe e pranojn djimbjen, kurse disa nuk dine si ta perballojn dhe ndonje her kalojn ne faza te tjera, pershembull semundje psiqike....

  I'm like a bottle of wine..... I keep getting better with age!!!!

  ..................... **Smooches**....................

 6. #6
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Une mendoj se pak gje e ndan normalen nga anormalja, absurden nga normalja, dhimbjen nga pershndritja. Cdo dite te jetes sone ne jemi nje hap larg ketyre binomeve..
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  46
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime
  Dhimbja eshte si ilaci, i cili eshte i hidhur, por te sheron ose..... te shkaterron. E kam frike dhimbjen se dhimbja te merr gjerat qe ti don me shume, por te demshme per ty. Shpesh here nuk mund ta kuptojme kete gje, dhe keshtu fillojme te luftojme per ato gjera qe ne duam shume. Sa me shume luftojme qe t'i mbajme ne jeten tone, aq me shume dhimbje ndjejme. I urte eshte ai qe e pranon dhimbjen pa ankesa, dhe si ilac per te miren e tij.

  Pas dhimbjes ai person do dale me i urte, me i pjekur, me i matur, me i forte.

  Nga ana tjeter dhimbja mund ta shkaterroje njeriun plotesisht, si nga ana psikologjike, ashtu edhe nga ajo fizike.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 8. #8
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  16-10-2003
  Vendndodhja
  italy
  Mosha
  29
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  dhimbja esht gjeja me e keqe q eksiston.. sidomos kur shpreson ne dicka e ste realizohet... ndjehesh sh keq moralmente.. dhe te duket sikur asgje ste shkon mire...

 9. #9
  Dark Angel Maska e smokkie
  Anėtarėsuar
  08-01-2004
  Vendndodhja
  verdalle
  Postime
  1,149
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 26 postime
  Dhimbja shpirterore eshte nje gjendje e erret ne te cilen jo pak here ndodhemi, ndodh per shkaqe te ndryshme, ne pergjithsi, na lendojne njerzit qe na rrethojne(kafshet nuk e kane kete veti).
  Ironia: na lendojne njerezit qe duam, sepse vuajme kur ata vuajne, vuajme per shkak te nje fjale/sjellje te ketyre njerezve qe ne duam.
  Eshte me se normale te ndiesh dhembje, her pas here te kujton qe je gjalle.
  Kam frike nga dhimbja, edhe mundohem ta evitoj, kjo gje nuk eshte e lehte per tu arritur sepse te duhet t evitosh njerizt, gje qe nuk eshte normale.

  Personalisht, me lendon fakti qe nuk kam asnje fuqi per te ndihmuar njerezit qe ndodhen ne veshtiresi(ktu nuk fus vetem te njohurit e mi, perkundrazi, te gjithe qe shoh edhe per te cilet degjoj).

  Sinqerisht,
  une
  Cdo gje eshte relative...

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  46
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime
  Dhimbja eshe e domosdoshme. Pa te nuk ka jete. Le te jap nje shembull.

  Nese dikush nuk do ndjenjte dhimbje kur ai ve doren ne zjarr, ai person do digjej dhe do vdiste pa e kuptuar dhe pa ndjere dhembje fare. Prandaj edhe dhimbja na paralajmeron per rreziqet e jetes, dhe keshtu ne jetojme.

  E njejta gje ndodh edhe me dhimbjen shpirterore. Nese nuk do ndjenin dhimbje shpirterore, do silleshim me te tjeret ne menyrat me barbare, dhe keshtu nuk do kishim me jete shpirterore. Eshte dhimbja qe na paralajmeron dhe na ruan nga shkaterrimi i shpirtit. Eshte dhimbja shpirterore qe na ben te kuptojme te tjeret kur ata vuajne shpirterisht.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  o krye plak kjo teme mo mik eshte ev vecante ,,,,,,,tani ka djimbje fizike mendore dhe shpirterore .........une petrsonalisht i kam kalu te dyja dhe jam duke kalu te treten ........dhimbja fizike e kam kalub kur me eshte dash te hiqja nje plumb qe e kisha mare ne luften e kosoves te kemba ne kofsha dhe nu8k kishim narkoze dhe e bewme operacionon ne menyre primitive ........dhimbje e padurueshme por meqe isha ende i nxehte ia dolem mbane .......gjithashtu kam kalu te ftohtin qe te ngrinte veshi dhe te keputej me e kape ........etjera dhimbje me3ndore kur isha ne burg per nje muaj i pafajshem me paqs dola dhe u shfajesova por ishte nje prove e veshtire per mua .......vujtje shpirterore ishte etere kur me vdiq shoku7 im ma i mire te krahet e mia ne kosove vetem e vetem se i thaSHE TE hynte te nje shtepi e braktisur per me mar dicka ,,,,,,shtepia kishte bomba surprize dhe vdiq per shkakun t5im ne nje fare menyre ............por ma e veshtire po e kaloj tani .........kam dashe nje vajze shume te mrekullueshme dhe mendoja te gjeja paqen time nese e mirja per grue por une i thashe jo pa e ditur qe do ishte kaq e veshtirew per mua mu7ngesa e saj ........tani ajo nuk interesoheyt me per mua por une e dua dhe me ben te vuaj qe se kam prane .......ishte nje vajze qe arinte te kuptonte njerezit ishte e mrekullueshme ..........kete dhimje nuk mund me e kalu kaq kollaj dhe ende jam duke luftuar qe te mos vuaj ,,,,,,,,,,,,,,tani une dhashe nje ikonre se cmund te jete dhimbja por gjithe bota eshte ne dhimje ,,,,,,,,,,vetem zoti perendia yne jesu krisht mund me na sjelle paqe ,,,,,,,,,[sepse perendia kaq shume e deshi boten saqe e dha birin e tij te vetem lindur qe kushdo qe beson ne te te mos humbase por te kete jeten e perjetshme ]]]]]]gjoni 3....16

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Anėtarėsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dhimbja,eshte nje ndjenje dhe nje faze ne jeten e cdo njeriu.....Ashtu si dashuria...urrejtja....dhe vdekja.....Dhimbja tingellon e rande,e ashper,por nuk eshte e pakapercyeshme...E ka nje te mire kjo dhimbja,se shumicen e njerezve i ben te forte....Ashtu sic u tha me siper,dhimbja len dhe viktima pas saj....Pranojeni,me mire te jesh viktime e saj,sesa te jesh me i forte se dhimbja...Ata njerez qe dhimbja nuk i prek,e nuk i shqeteson,nuk njohin asnje ndjenje ne kete jete,nuk din ceshte buzqeshja,malli,dashuria,loti.....Pra ,keto njerez jane dhimbje te pasherueshem....Pra,ne qofte se i doni te miren dikuj,urojeni,te provoje dhimbjen.....
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 13. #13
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime
  Ju falenderoje te gjitheve per pergjigjet. Pavarsisht se nuk bie ndakort me mendimet e te gjitheve shkruajtesve, me keni befasuar nga menyra sesi secili prej jush e kupton dhimbjen.
  falemiNDERit

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Atila
  Anėtarėsuar
  10-02-2004
  Vendndodhja
  Las Vegas
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga Kryeplaku
  Besoni se dhimbja e vashdueshme shkakton semundje te njeriu?
  Nuk i jam i ketij mendimi
  A wise chieftan never kills the Hun bearing bad news. Rather, the wise chieftan kills the Hun
  who fails to deliver bad news.

 15. #15
  DJALE SHEJTAN Maska e all the stars
  Anėtarėsuar
  22-08-2003
  Vendndodhja
  milano itali
  Mosha
  35
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pershendetje te gjitheve.

  Dhimbja sipas meje eshte nje dicka qe njerezit emotiv i shkatrron une flas per dhimbjen shpirterore. Per veten time une jam nje person qe dhimbja vetem me forcon me ben te jem m i hapur ne mendime dhe veprime.

  Nga dhimbjet shpirterore qe kam kalu( nga vdekja e bbait deri tek ndenja ime per 2 jave ne koma) kam mesuar respektin per njerezit qe nuk kane familje nuk kane te hane te vishen te shkojne ne diskoteka apo pub si t gjithe njerezit normal. Pra keto jane vetem 1% e atyre gjerave qe te meson dhimbja dhe njeriu pa vuajtje eshte si makina pa timon he me besoni njerez une urrej te shoh te tjeret afer meje qe vuajne ndoshta preferoj me mire te vuaj une.
  Per mua dhimbja nuk semur njeriun ben me te forte se druri e guri.

  Me respekt Bledi
  Pa lek, por me pare ishalla do bejme hajre.

  sepse fjalet e pamenduara jane si k.... e pambuluara

Tema tė Ngjashme

 1. Atje ku dhimbja s'njeh kufij
  Nga krutani79 nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-06-2007, 10:07
 2. Dhimbja të çon në ekstazë?
  Nga Julius nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 13-09-2005, 00:51
 3. Letėrsia fillon tek dhimbja
  Nga toni_nė_PR nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-06-2005, 08:13
 4. Dhimbja dhe Intelekti - A ka ndonje lidhje?
  Nga Hyllien nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 19-03-2004, 03:39
 5. Si te evitoni dhimbjet e qafes!
  Nga ChuChu nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-09-2003, 00:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •