Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  Ceshtje shqetesuese per Kuronin¬

  Shkrim apologjetik 14-Maj 1995

  Permbajtja

  A. Pertendimet muslimane mbi Kuronin

  B. Pyetje shqetesuese
  1) A i kemi botimet e Utmanit?
  2) Cfare na thote arkeologjia dhe dokumentat e tjere te jashtem?

  i. Kibla
  ii. Judenjte
  iii. Meka
  iv. Tempulli i shkembit (Dome of the Rock?)
  v. Muhamedi
  vi. Myslimonet
  vii. Lutja
  viii. Haxhi

  C. Konkluzioni

 2. #2
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  vazhdim...

  A : Pretendimet muslimane per Kuronin

  1) Botimet Utmanike te pandryshuara per 1400-vjet

  i. Mbledhur ne 650. (Muhamedi vdiq me 632)
  ii. Kanonizuar me 651 nga Zaid ibn Thabit
  iii. Kater kopje te derguara ne Medine, Meke, Kufa dhe Damaskus

  2) Fjala perfekte e Zotit

  i. Jo gabime
  ii. Jo kontradikta
  iii. Superiore ndaj gjithe librave te tjere ("mema e te gjithe librave" S.43:3)

  a. Cilesi letrare
  b. arabishte perfekte
  c. perdorueshmeri universale
  d. S'mund te riprodhohet. "Bej nje sura tjeter si kjo" (S.2:23)

  iv. Zbulese direkte-pa ndermjetim njerezor

  a. Pasqyrim i pllakave te perjeteshme ne parajse. (Sura 85)

  3) Vula e te gjithe Zbulesave (shpalljeve)

  i. Shpallja perfundimtare
  ii. I tejkalon shpalljet e meparshme.

  4) Drita jeshile per cdo aspekt te jetes

  i. agenda sociale
  ii. moralitet
  iii.program politik
  iv.ekonomi
  v. arsimim


  B: Pyetjet shqetesuese

  Cilat kritere do perdor? Cilin gjygj apelimi?

  1) Ekspertet (orientaliste)

  i. Pyetja e bias
  ii. A ka ndonje program? Po! Ne te gjithe kemi nga nje program.

  2) Cfare eshte orientalizmi? Kush jane orientalistat?

  i. Histori, Antropologji, Sociologji, Filologji, Fonologji, Etimologji.
  ii. Patricia Crone, John Wansbrough, Michael Cook, G. Hawting, A. Jeffrey

  3)Orientalistat e formulojne metodologjine e tyre, duke perdorur Biblen. Te krishteret su struken, por e mbrojten Biblen, duke perdorur kritere skolastike. Keshtu Bibla u perforcua per te krishteret, sepse i qendroi kriticizmit me te ashper.

  B1: A i kemi botimet Utmanike?

  Ku jane kopjet?
  Shqyrtim:

  i. Libri me i rendesishem. Themeli i Islamit.
  ii. KESHTU, duhej te kishte qene shkruar ne material rezistues.
  iii. Ky material rezistues ekzistonte. Kodiket...e shek. IV (Synaticus, Alexandrinus).

  a. Kodiket Ubayy Ka'b, Ibn Masud, Abu Musa, dhe ai Hafsa.
  b. Botimet Utmanike. Jo nje rrotull, por nje kodeks.

  Muslimonet pretendojne se jane dy.
  (Manuskriptet Topkapi dhe Sammarkand)

  Si i datojme skriptet? Boja; mesatar (papyrus-leter e shek.IV.,);shkrimi.

  i. Ma'il, i shekullit te 7-9 ne Medine e Meke.
  ii. Mashq, i shekullit te 7-te dhe me pas.
  iii.Kufik, i shekullit te 8-11-te.
  iv.Naskh, i shekullit te 11-te dhe deri me sot.

  Skriptologjia moderne, qe prej viteve te 1950-es ka zbuluar shkrimet e meparshme.
  Noldeke, Hawting, Schacht, Lings te gjithe e datojne Topkapi-n dhe Sammarkand-in te shekullit te 9-te. Veshtrim praktik: Quarish=Meka, Kufa=636A.D=Persia.

  Kopja me hershme e Kuronit eshte i shkrimit Ma'il ne Biblioteken britanike
  Datuar prej Lings=790 A.D

  Konkluzion
  Si kemi botimet Utmanike. Kemi vetem Kuronin e para 1200-viteve.

  150-vite bosh!!! Ku jane dokumentat? Kurone me te hershem nuk ka! PERSE!!! A mund te kete patur ndonje ndryshim, nje evolim deri me kohen e Utmanit? Ka te ngjare qe Kuroni te mos jete kanonizuar ne shekullin e 7-te, por ne shekullin e 9-te. SI TA DIJME KETE? Ne perdorim arkeologjine dhe burimet e jashteme.

  B2: Cfare na thote arkeologjia edhe dokumentat e jashteme?

  Shqyrtim:

  B2 i. Kibla

  Kibla u kanonizua (percaktua perfundimisht) ne kuron ne 624 perkundrejt Mekes (S.2:144, 149-150) Megjithate, Xhami te zbuluara midis 650-705 nuk e kane Kiblen me fytyre nga Meka.

  a. Uasit ne Irak. Kibla i drejtohet veriut ne vend te jug-perendimit.
  b. Baladhuri pohoi se Kibla ne Xhamine e pare te Kufes (Irak) drejtohej per nga perendimi.
  c. Fustat-i ne Egjypt. Kibla drejtohet Veri-lindje drejt Jerusalemit ne vend te Jug-Lindjes.
  d. Jakobi i Odeses ( Episkop i krishtere) ne 705-en tha se muslimonet egjyptiane (Agarianet) luteshin perkundrejt Jerusalemit, sikunder te krishteret.
  e. (Cook) Prova me e hershme per drejtimin e lutjes ( keshtu edhe drejtimi i Faltores) drejtohet shume me teper veriut se sa Meka. Ne fakt, nuk eshte gjendur asnje Xhami e kesaj periudhe, e cila i drejtohet Mekes. Disa Xhami ne Jordani po ashtu drejtohen per nga Veriu, ndersa ka disa Xhami te tjera te Afrikes veriore (prej shume me vone) te cilat drejtohen per nga Jugu.
  f. "Ata nuk e dinin drejtimin" E megjithate ata ishin tregtare neper shkretetira, neper karvane!

  C'po ndodh keshtu? Perse nuk drejtohen lutjet kundrejt Mekes?

  Arsyet e mundshme:

  a. Relatat ende te mira me Judenjte, keshtu qe s'ishte e nevojshme ndryshimi i drejtimit te kibles( drejtimi i lutjes).
  b. Meka s'ishte ende e njohur mire 9 e famshme).

  Shqyrtim:

  B2ii: Judenjte

  a. Kuroni thote, se Muhamedi u nda me Judenjte ne 624, dhe keshtu Kibla ndryshoi (Sura2:144).
  b. Prape, burime greke thone "se judenjte u perzien me Saracenet, dhe per rrezikun e prrenies ne duar te ketyre Judenjve dhe Saraceneve".
  c. Nje kronist Armen ne 660-ten thote se Judenjte dhe Ismelitet ishin sebashku deri me 640, me nje platforme te perbashket Abrahimike. Ata kishin bere nder mend te pushtonin Palestinen.
  d. Shkeputja erdhi menjehere pas pushtimit te Jerusalemit me 640. Keshtu, evidencat e dokumentuara bien ne konflikt me Kuronin persa i perket ndarjes se Muhamedit prej judenjve.

 3. #3
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  vazhdim..

  B2iii: Meka

  Nuk ishte ende e shquar ne ate kohe

  a. Muslimonet thone :"Meka eshte qendra e Islamit, dhe qendra e historise"

  i. "Faltorja e pare e caktuar per njerezimin ishte ne Bakah, nje vend i bekuar, dhe nje udhezim per njerezit" (S.3:96)
  ii. Adami ka vendosur gurin e zi atje ne Kabe-n origjinale (e pare).
  iii. Abrahami dhe Ismaili rindertuan atje Kabe-n.
  iv. Keshtu ky eshte qyteti i pare dhe me i rendesishmi ne bote!

  b. Muslimonet thone: "Meka ishte qendrae rrugeve tregtare."

  i. Megjithate meka nuk ishte ne rruge tregetare. Eshte ne nje ultesire, pa uje, jo sikurse Taifi, 100-milje me tutje ( me e lire te udhetosh me anije per 1250-milje, se sa te ecesh me Gamile per 50-milje).
  ii. Prape pervec se nje qyteti te quajtur "Makoraba" prej gjeografit Ptoleme, i shekullit te dyte, nuk kemi asnje permendje te Mekes, apo Kabes ne ndonje dokument, deri vone ne shekullin e 7-te (Cook-74). Perse?

  C'po ndodh keshtu pra? Nqs Meka nuk ishte qendra e botes muslimone, cfare te kete qene atehere? Pergjigja eshte e thjeshte. Me sa duket Jerusalemi dhe jo Meka ka qene qendra dhe Shenjtorja per Agarianet, apo Magrebitet deri me 700 A.D. Le te marrim edhe nje shembull tjeter:

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Danieli
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirana
  Mosha
  32
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Perhsendetje!

  Se pari dija te beja nje pyetje, mos valle ke ardhur ne Shqiperi, nese po athere po deshe mund te leme nje takim per nje djalogge, e theme kete pasi argumentat e tua jane mare nga nje liber me titull "Bibla dhe Kurani, nje veshtrim historik" ky liber gjendet tek qendra Stefan, pra ne nje prej biblotekave te tiranes...

  Athere le te fillojme pergjigjet...:

  Duhet te kemi dica parasyshe se Kurani eshte sjkruar i gjithi ne kehen e profetit, kjo gjendtet e dokumentur ne shume haduthe te verteta, te cilat gjenden tek Sahiul Buhari, Mslimi, Hakimi etj...

  Pasi zbritej i gjithė kapitulli, shkruesit i rradhisnin kėto shkrime, nėn drejtimin e profetit (p.q.m.t.) dhe pėrgatisnin kopjen pėrfundimtare (Burimi: Tirmidhi, Ibni Hanbel, Ibni Kethir etj.).

  Gjithashtu dihet, se profeti (p.q.m.t.) i mėsonte shokėt e tij ēdo natė gjatė muajit tė Ramazanit, qė tė falin njė namaz tė veēantė. Kėtė ai e bėnte edhe nė xhami, ku, gjatė namazit nė fjalė, brenda muajit, lexohej i gjithė Kurani, nga fillimi deri nė fund. Ky namaz fakultativ (i quajtur “teravih” ose “kijam”) kryhet me pėrkushtim tė madh edhe sot.

  Pas vdekjes se profetit ne kohen e Ebu Bekrit Kurani i cili ishte shkruiar ne kehen e rpofetit u mblodhe ne nje vedne te vetem, kjo nga njekomisjon me ne kry Zejd Ibn Thabit, pra jo vetem nfa Zejdi, ata te cilet e vendosin me pa te drejt te vetem emrin e tij ne kete ceshtje, si duket kane parasyshe ceshtjen e Ungjijve, Luka, Goni etj, por jo Kurani nuk eshte shkruar si puna e Ungjijeve...

  Pra ky Kuran i mbledhur ishte indentik me ate te shkruar nhe kehen e profetit...

  Me pas ne kehen e Uthmanit, Uthmani kerki nga Zejdi qe te shkruheshin disa opje dhe te dergoheshin ne vende te ndrysgheme, per kete ai kerkoj kopjen qe ishte MBLEDHUR ne kehen e Ebu Bekrit, dhe nga ai shkruan disa kopje, disa prej te cilave jane edhe sote...

  Porse ne fakte Kurani nuk mesohej nga ky liber, porse profeti ua kishte mesuar sahabevem sahabet Tabibeve dhe keshtu me radhe, dihet se athere kishte me mijra persona qe e dinin Kuranin permendesh, eshte per tu cuditur qe nuk ka dale ndonjehere ndonje person edhe pse e kishte mesuar Kuranin ne ate nenyre, apo ndonje jate qe te binte ne kundershtim me ajetet e kppjeve qe u shkruan ne kohen e Uthmanit, u shkruan shuem libra, tefsire te ndrysheme, megjithe ate ne keto libra nuk gjeme asnje ajte i cili te jete i ndrysheme me Kuranin e shkruar....


  Si eshte e mundur?

  Sheme hadithe te cilat flasin mbi ajete, asnje hadith nuk na ka ardhur me ndonje ajte i cili nuk gjendet ne Kuranin e shkruar ne kohen e Uthmanit, disa idjota kande dashur te fusin dydshime ne kete ceshtje, duke thene se ka hadithe te cilat flasin mbi ajte te cilat nuk gjenen sote ne Kuran, keta me dashje duan te ngatrrojne njerzit, hadithe te tilla quhet hadithe Kudsi, dhe vertet flasin mbi fjla te Allahut, porse jo per Kuran, kete gje e di edhe nje musliman fillestar...

  Mbi llojet e shkrimit dhe historine shko tek;

  http://www.ee.bilkent.edu.tr/~history/Ext/Koran.html


  Per me tej, shko ne faqen e meposhteme ki jepet nje pergjige akuzave te bere ne drejtim te Kuranit;

  http://www.answering-christianity.co...ual-reply.html

  --------------------

  Sa per Meken, Kabja ne Mekke ka ekzistuar qe ne kehen e Adamit, nuk eshte e vertet qe Meke nuk permendet ne shkrime e hersheme, Meke biles permendet edhe ne Bibel, permendet nesi "Bekke" nje nga emrat e Mekke, ky emr po "Bekke" permendet edhe ne Kuran:

  Lum ata qė e vėnė forcėn e tyre te ti dhe kanė nė zemėr rrugėt e tua!
  Kur kalojnė luginėn e Bakas, e shndėrrojnė atė nė njė vend burimesh, dhe shiu i parė e mbulon me bekime
  . (psalmet 84:5-6)

  Sa per anen nga ktheeheshin, ne fillime muslimanet ne kohen e profetit ketheheshin nga Jeruzalemi, kjo permendet edhe ne Kuran, shkaku ishte sepse Kabja ishte e mbushur me idhuj, me vone u shpall qe te ktheheshin nga Kabja...

  Sa per xhamit te cilat e kishin kiblen ne ane te ndrysheme, shkaku eshte se keti xhami me para kishin qene kisha, sinagoga, dhe me vone xhamia, dhe duke qene te tilla, ato kiblen e kane pasur nga Jeruzalemi, kurse kur u bene xhami ajo nuk u prishte, muslimanet kthehsein nfa Kabja, pirse vetem se xhamia kishte nje kible nga Jeruzalemi, kur per ate profetin i cili na thote se muslimanet ktheheshi nga ajo ana, eshte nje histori e cila tregohet ne kehen e Umer Ibnul Hhatabit, i cila takohet me nje prift ne Jeruzalem, i cili mundohet ta beje Umerin qe te kthehet nga Jeruzalemi, duke i kthyer shpinen Kabes, pra keto kane qene genjashtra te prifterinjeve, apo edhe mosa arritje tek ata te argumentit, se nga duhet te ktheheshin...

  Eshte e cuditeshme, se vete autoi qe ju merni kto ne nje vende thote se para se te lindete profeti nje Mbret nga Jemeni ka dashur te shkatrroi Kabben, vetem se mohone disa pika, e rendesishme ketu eshte se ky e pranone se ka ekzistuar Kabja pra profetit...

  Ky ishte nje shkrime i shkurter, per me teper me vone inshalla do te shkruaj, madje edhe per ato 5000 kpje "te njejta' te Bibles po deshe...
  Apo jo?

 5. #5
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Ore Daniel! Ketu po behet fjale per vleresimin e Kuranit ne baze te fakteve dhe burimeve te jashteme, sepse jo te gjithe jane te detyruar te marrin burmet e ofruara muslimane (hadithet) si autoritet per matjen e saktesise historike!

  Dmth po sikur ato xhamite te mos kene qene Kisha e sinagoga, ne cfare konkluzioni do te arrinim?

  Kur thuhet se Kaba nuk eshte permendur, nuk mohohet ekzistenca e saj para muhamedit, por vihet ne dukje, ne kundershtim me mesimet tuaja, se historia dhe arkeologjia nuk japin fakte per ndonje fame dhe te qenurit mitropol i Mekes, por perkundrazi te lene te nenkuptosh te kunderten!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Danieli
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirana
  Mosha
  32
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Klodi je ti ai qe je ngatrruar, kur orientalist te ndryshem studjojne mbi Islamin, gjithmone nisen nga burime Islame, edhe ato fakte qe ti ke mare, mbi Kuranin, shkrimetet e tij, mushafin e Ibn Mes'hudit, Aliut, mbi historine e Kabes, Mekkes etj, te gjitha jane mare nga burime Islame, vetem se jane interpretuar sipas mendimeve te ketyre studjueseve...

  Duhet te keshe dicka parasyshe, dhe ta mbashe vathe ne veshe, se jeta e Muhamedit eshte jeta qe i dihet me sakte edhe me gjate nga te gjithe njerzit e tjere ne bote, bibles edhe nga ata te diteve te soteme, kjo fale kujdesit te vecant qe i kane kushtuar muslimanett e pare kesaj ceshtje...

  Per jeten e Muhamedin mund te lexoshe librin "Nektari i vulosur i Xhenetit":

  http://www.albislam.com/nektari/

  Ayhere le te flasim edhe njehere mbi Kuranin;

  Shkrimi i Kuranit ne kohen e profetit

  Evidenca nga Kurani

  Jo ashtu! Nė tė vėrtetė kėto janė kėshilla.
  Kush do merr mesim nga kjo (nga Kur'ani).
  Ėshtė kėshillė nė fletė tė ēmueshme.
  Me vlerė tė lartė e tė ruajtur.
  Nė duar tė udhėtuesve (engjėjve udhėtues mes All-llahut e njerėzve).
  Tė nderuar e tė ruajtur
  80:11-16

  Pėrkundrazi, (ata qė gėnjejnė), ai ėshtė Kur'an i famshėm.
  Nė njė pllakė tė ruajtur mire.
  85:21-22

  Edhe thanė: "(pėr Kur'anin) Janė legjenda tė tė parėve, qė ai (Muhammedi) kėrkoi t'i shkruhen ato, e i lexohen atij mėngjes e mbrėmje".

  Evidenca nga Hadithi

  Trasmenton Zejdi: Ne e shkruanim Kuranin ne prezencen e Muhamdedit..." (Hakimi, Mustadrak)

  Trasmenton Katade: Une e pyeta Enes Ibn Malik:" Kush e shkruante Kuranin ne Kohen e profetit? Ai u pergjgijgje:"pese...Ubai Ibn Kab, Mu‘adh Ibn Xhabal, Zajd Ibn Thabit and Abu Zajd.’ (Bukhari, Kitab Fada’ilu’l-Qur’an)

  Konkluzioni

  I gjithe Kurani eshte shkruar ne kohen e profetit, dhe sic e dime pastaj ne kohen e Ebu Bekrit eshte mbledhur ne nje vend te vetem, dhe ne kohen e Uthmanit jane shperndar duke u bazuar ne kete kopje, disa kopje te tjera ne vende te ndrysheme.

  Trasmentimi gojore

  Sic e dime hafizi i pare ka qene profeti, dhe pastaj shume te tjere e mesuan Kuranin te gjithin permendesh, ne kohen e profetit kishte me qindra qe e dinin te gjithe Kuranin permendesh.

  Ha fizi i pare:

  Ti (Muhammed) mos shqipto atė (Kur'anin) me gjuhėn tėnde pėr ta nxėnė atė me tė shpejtė!
  Sepse Ne e kemi pėr detyrė tubimin dhe leximin e tij!
  E kur ta lexojnė atė ty, ti pėrcille me tė dėgjuar leximin e tij.
  Dhe pastaj ėshtė obligim i yni qė ta shkoqisim atė.
  75:16-19

  Sipas shume hadithesh te gjeata, apo edhe te shkrurtaera, si tek Buhari, Muslimi, Ebu Dautit, Ibn Maxhe, Tirmidhiu, etj na tuhet se ne kohen e rpofetit shume sahab e dinin te gjithe Kuranin permendesh.

  Nder me te njohurit kane qne Ibn Abazi dhe Abdulla Ibn Mes;udi, per Ibn Abazin, profeti ka bere nje lutje e cila sic duket u realizua, thote Ibn Abazi:

  Kur une lexoi nje ajte, dua qe edhe te tjeret ta kuptojne ate te cilen kuptoj edhe une"

  Ibn Abazi eshte quajtur nga dijetaret si "perkethyesi i Kurani" per hskak te dijeve te thella qe kishte ky per Kuranin.

  Abdulla Ibn Mes'udi po ashtu ka qene i njohur, profeti ka thene:

  Kush do ta lexoi Kuranin ashti sic ka zbritur, le ta lexoi sipas Kiraetit (menyre leximi) te Ibn Mes'udit...

  Me vone Sahabet ua mesonin Kuranin femijeve te tyre, femijet e tyre atyre qe vinin me pas e keshtu me radhe, megjithe kete asnje ngatrrim nuk u be, shkaku ishte i thjeshe, keta i benin kujdes te vecant mesimit te Kuranit permendesh, biles ka nga dijetaret qe e kane mesuar ate qe ne moshe te vogel, psh Shafiu (ka jetuar afersishte 300 vjet pas profetit) e ka musuar Kuranin qe ne moshen 7 vjecare te gjithin permendesh!!!!

  Kur dikush e mesonte Kuranin nga nje profesor, i kerkonte profesorit se nga e kishte mesuar ai, bile sote ka persona qe e dine Kuranin permendesh, e dine kush ua ka mesuar ate profesorit te tij e keshu me radhe, deri tek Mmuhamedi...

  Mbledja e Kuranit ne kohen e Ebu Bekrit

  Zejdi thote: "...hura tek Ebu Bekri, atje ksihte qene edhe Umeri me pare. Mw tha Ebu Ebu Bekri:"Ishte ketu Umeri, dhe me tha:'' Lufta ka mare permeasa te medha...kame frike se lufta do te vazhdoje, dhe kshtu do te humbim hafiza te tjere. Une jame i mendimit qe ta mbledhim Kuranin......" (Sahuhul Buhari)

  Keshtu u be, pas vdekjes se Ebu Bekrit, kopjen e mbajti Umeri, dhe pas Umerit Hafsaja...

  Mbledhja e Kuranit ne kohen e Uthmanit

  Uthmani Urdheroi qe te shkruhen disa kopje te Kuranit dhe i dergoi neper qytete te ndrysheme, per kete pune ai ua besoi Sahabeve;

  Zejd Ibn Thabit, Abdulla Bin Zubejr, Abdurrahman Bin Hisham, Seid Bin Assi.

  Vetem Zejdi ishte nga Medineja, te gjithe te tjret ishin Mmekas...

  Ne dime se per Uthmanin qe sipas nje hadithi eshte nj nga 10 te pergezuarit me Parajs (trasmenton: Ahmedi, Tirmidhiu, Ebu Dauti, Ibn Mxhe etj)

  Gjithashtu edhe Zejdi sipas nje hadithi eshte ne Xhenet (trasmenton: Erruejan, Dijai etj)

  Dallimi i mbledhjes ne kohen e Ebu Bekrit me ate te Uthmanit

  Dallimi eshte se ne kohen e Ebu Bekrit (1-2 vjet pas vdeksej se profetit) Kurani u mbledhe ne nje vend te vetem, kurse ne kohen e Uthmanit nga kjo kopje u shkruan disa kopje te tjere...

  Disa nga keto kopje i kemi edhe sote, biles para ne momentin e vrasjes se Uthmanit ai po lexonte Kuran, dhe kur e vrane gjaku u perhap mbi Kuran, kete Kuran ne e kei sote:

  Per me teper shko tek:


  http://www.ee.bilkent.edu.tr/~history/Ext/Koran.html

  -----------------------------

  Mekkeja dhe Kabja

  Sic e kame thene edhe me pare Mekeja ka ekzistuar qe ne kohen e Ibrahimit, pra Lugna (me sakt Paran), kjo sic e thmae permendet ne Bibel:

  "Lum ata qė e vėnė forcėn e tyre te ti dhe kanė nė zemėr rrugėt e tua!
  Kur kalojnė luginėn e Bakas, e shndėrrojnė atė nė njė vend burimesh, dhe shiu i parė e mbulon me bekime.
  (psalmet 84:5-6)

  Pper Paranin shiko ketu:

  http://www.answering-christianity.com/paran.htm

  Ne kete faqe do te gjeshe edhe disa harta.

  Kabja per me teper permendet edhe ne librat e Zaratruseve.

  Ne librin e qujatur "Dasatirin" thuhet:

  Kur persianet te zhyten ne moralin e ulet, ne Arabi do te linde NJERIU pasuesit e te cilit do te rrezoje fronin e tyre, fene edhe te tjerat. Shume njerz te persise do te jene te mudur. STEPIA E CILA ESHTE NGRITUR NE TE CILEN JANE VENDOSUR ISHUJT do te pastrohet prej idhujeve NJERZIT PREJ SAJ DO TI DREJTOJE LUTJET E TYRE..."

  Gjera te ngjasheme gjejme edhe ne librate e Brahameve, Hinduseve etj.
  (Muhammed in the World Scriptures)

  Pra eshte e kote te thuash qe ajo nuk ka qene, sic e thame jeta e Muhamedit njihet me mire nga te tera, eshte e vertet qe ne fillim lutjet drejtoheshin nga Jeruzalemi, per kete na informon edhe Kurani;

  Dhe ashtu (sikur u udhėzuam nė fenė islame) Ne u bėmė juve njė pupull tė drejtė (njė mes tė zgjedhur) pėr tė qenė ju dėshmitarė (nė ditėn e gjykimit) ndaj njerėzve, dhe pėr tė qenė i dėrguari dėshmitar ndaj jush. E kiblen nga e cila ti u drejtove nuk e bėmė pėr tjetėr, vetėm se pėr tė provuar atė qė shkon pas tė dėrguarit, nga ai qė kthehet prapa, ndonėse kjo ka qenė vėshtirė (pėr disa), por jo edhe pėr ata qė All-llahu i drejtoi. All-llahu nuk ėshtė qė t'ua humbė besimin tuaj. S'ka dyshim se All-llahu ėshtė shumė i butė dhe mėshirues ndaj njerėzve.

  Ne shumė herė po shohim kthimin e fytyrės tėnde kah qielli, e Ne gjithqysh do tė drejtojmė ty nė drejtim tė njė kibleje (Qabja) qė ti e do atė. Pra kthehu anės sė xhamisė sė shenjtė (Qabes), dhe kudo qė tė jeni (o besimtarė) kthehuni kah ajo anė. E atyre qė u ėshtė dhurruar libri, ata e dinė sigurisht se kjo (kthesė) ėshtė e vėrtetė nga Zoti i tyre. E All-llahut nuk mund t'i fshihet ajo qė veprojnė ata (2:143-144)

  Ne nuk na duhet se cfar thote nje prifte, apo se cfar thone disa burime arkielogjike, keto nuk jane shkenca ekzakte, ne kemi burimet toane shume here me ta sakta, sic e kame thene edhe me pare, mudesia eshte se ketyre nuk u ka arritur argumenti, apo qe keto me pare kane qene kisha dhe sinagoaga me vone te kethyera ne Xhamia, per me teper qe ne ate koh ishte shume e veshtir te gjeje anen e duheur, prandaj mund te jene edhe ngatrrime te munesheme...
  Apo jo?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Jesushaus
  Anėtarėsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  271
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ore Daniel sa here e kemi diskutuar qe parani eshte 1300 km larg Mekes? Shih hartat e vjetra dhe do e shoihesh.
  Ditėt e njeriut janė si bari;
  ai lulėzon si lulja e fushės;
  nė qoftė se era i kalon sipėr,
  ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
  Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
  pėr ata qė kanė frikė prej tij,
  dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
  pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
  dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
  pėr t`i zbatuar nė praktikė.

  Psalmi 103

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Jesushaus
  Anėtarėsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  271
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ja ku eshte Parani, izraelitet u sollen per afro 40 vjet ne shkretetire dhe disa here ne luguķnen e Paranit.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ditėt e njeriut janė si bari;
  ai lulėzon si lulja e fushės;
  nė qoftė se era i kalon sipėr,
  ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
  Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
  pėr ata qė kanė frikė prej tij,
  dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
  pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
  dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
  pėr t`i zbatuar nė praktikė.

  Psalmi 103

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Danieli
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirana
  Mosha
  32
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pershendetje!

  Jezushuas!

  Ju thoni se Parani eshte 1300 kilometra larg Mekkes, dhe per kete sillni nje hart, qe ne fakt nuk argumenton gje tjeter vecse se ai vende "sote" quhet Paran...

  Eshte nje verset ne Bibel i cili na flet se Israilitet u enden per 40 vjet ne luginen e Paranit, kjo pasi ata kaluan detin dhe Faraoni te mbytej ne dete...

  Pra ne qofte se Kane kaluar ne detin e kuq, athere i bjeqe Parani te jete ne vendin qe ju thoni, porse ne fakt disa burime Hebreje na thone se mrekullia e hapjes se detit nuk ndodhi ne Detin e Kuq, porse ne gushticen e Detit Mesdhe!!!!!!! (David Ben-Gurion, The Jews in Their Land, New York: A Windfall Book, 1974, pp.32-33)

  Pra ku ndodhet Parani???

  Me sa duket edhe na Bibla na bje qe te mose jete atje ku harta e shenone sote.


  Vereni tek Vendi ku eshte shenuar "Paran" dhe shikoni Detin e Kuqe, a eshte e mundur qe Moisiu ta kete kaluar Detin ne te vende aq te gjere???

  Pra duke u nisur nga kjo mund te themi:

  1-Moisiu mund te kete kaluar ne Ngsuhticen e Mesdheut.

  2-Mund te kete kaluar pak me poshte Ngushtices se Mesdheut, pra ne ate vendin e ngushte.

  Nga kjo ne nxjerrim si perfundim se tregimi i Bibles mbi Kalimin e Moisiut ne disa ceshtje eshte e gabuar, si psh tek ceshtja e Paranit...

  Nje gabim tjeter qe vihet re eshte se sic na tregohet ne Bibel Abrahami e le Haxheren dhe Ismailin ne luginen Paran, dihet nhfte mire se ne kete lugine eshte ndertuar Mekkeja e soteme, sepse sic e dime Arabet jane pasardhesit e Ismailit...

  Per me teper ne Bibel na thuhet se ne ate vend ka UJI, ne vendin e hartes qe ke sjelle ti nuk ka uji, porse ne Mekke po, eshte nje burim i quajtur "Zemzem"...

  Duhet te keshe edhe dica parasush, se emrat e atyre kane ndryshuar, psh 2000 vjet me para ne qofte se do te thoshe per "Shqiperin" do te kuptoje nje pjes te Maqedonis, Kosoves madje deri ne Bosnje, te Greqis etj...

  Kurse sote nuk i kupojme me kete emer keto krahina...pra kete emer e mban vetem nje pjese e saj...

  Keshtu eshte ceshtja edhe me Paranin...
  Apo jo?

 10. #10
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Daniel..! Pergjigjen per Paranin e ke tek tema "Muhameti ne Bibel", po ne kete forum, ne nje pergjigje timen te dates 06.06-02

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  233
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Klodi, Jesushaus

  Kot lodheni me ceshtjen e Paranit. Danieli e ka marre pergjigjen per kete ceshtje ne temen "Muhamedi ne Bibel" qe ne diskutimet per Habakukun 3. Autori musliman e kopjoi gabim informacionin nga nje fjalor i krishtere, mirepo, muslimaneve te tjere nuk u mbushet mendja per kete gje, keshtu qe ngelin duke ngulmuar.

  Nejse. Edhe une kete do t'i thosha Danielit. Lexo diskutimet e meparshme.

 12. #12
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  A e mbeshtet arkeologjia Kuranin?

  Pra ne vazhdim te asaj qe kemi thene per arkeologjine Danieli u shpreh, se ato Xhamija me Kiblen jo nga Meka kane qene me pare Sinagoga apo Kisha te kthyera ne xhami.

  Atehere une e pyes Danielin me te drejte se: po nqs vertetojme se ato nuk kane qene vecse Xhami te mirefillta ne cfare konkluzioni do te arrinim? Qe cka pretendohet nga muslimanet eshte kontradiktore me ate qe shenimet historike dhe arkeologjike na kane lene, dhe keshtu tere info-ja e tyre eshte e pabesueshme?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Danieli
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirana
  Mosha
  32
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pershendetje!

  Mire po ti ne cfar konkluzioni do te arrije?

  A e di ti se si dallohen se nga ktheheshin muslimanet?

  Sa per dijeni edhe sikur ta veretoje se ata me te vertet benin nje gabim te tille, nuk do te kishte asnje problem, per me teper qe edhe sote ka gabime te tilla, psh ne nje prej xhamive te Tiranes, me sakt ajo tek Rruga e Kavajes, nuk e ka Kblen ne drejtimin e duhur, porse e ka pak me ne perendim, pra po flasim per nje gabim ne ditet tona, e cfar mund te themi per ate kohe? Ata nuk kishin as busulla e as harta, ata i benin gjerat me aq sa dinin, dhe ska dyshim se gabime te tilla do te beheshin.
  Per me teper ne largesi aq te largeta, mjafton disa grad dhe gjithshka ngatrrohej...

  Po te pues ty, ti cfar nxjerr nga kjo?

  Asgje, tamem asgje, ky eshte nje absurditet, ja e zeme se ti ke te drejt ne pretendimet e tua, po cfar mund te themi per qindra e mijra xhami qe nuk kane gabur?

  Cfar mund te themi per xhamin e profetit ne Medine qe nuk ka gabuar?

  Cfar mund te themi per qindra xhami ne Palestin, Siri, Irak, Jemen etj qe nuk kane gabuar, dhe keto te fundit nga me te lashtat?
  Apo jo?

 14. #14
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Jo Daniel..! Po behet fjale per zemren e muslimanizmit dhe qendrat e tyre! Historia dhe arkeologjia kane sjelle prova te pakundershtueshme se Islami i asaj kohe ka shume gjasa te mos kete qene me ate qe u percaktua perfundimisht te pakten dy shekuj me vone, rreth viteve 900, kur morri edhe nje forme te pergjithshme te perfunduar! E gjitha kjo tregon per mos qartshmeri ne autoritetin e atyre qe ju mesoni!

  Pershendetje..!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Danieli
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirana
  Mosha
  32
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ore pse kush eshte zemra e Islamit?

  Ne afriken e veriut? Ne Irak? Ku pra?

  Nga i nxjerr ti keto konkluzione?

  Atherele te shohim cfar ke shkruar ti, ti thua qe:

  Kibla u kanonizua (percaktua perfundimisht) ne kuron ne 624 perkundrejt Mekes (S.2:144, 149-150) Megjithate, Xhami te zbuluara midis 650-705 nuk e kane Kiblen me fytyre nga Meka.

  a. Uasit ne Irak. Kibla i drejtohet veriut ne vend te jug-perendimit.
  b. Baladhuri pohoi se Kibla ne Xhamine e pare te Kufes (Irak) drejtohej per nga perendimi.
  c. Fustat-i ne Egjypt. Kibla drejtohet Veri-lindje drejt Jerusalemit ne vend te Jug-Lindjes.
  d. Jakobi i Odeses ( Episkop i krishtere) ne 705-en tha se muslimonet egjyptiane (Agarianet) luteshin perkundrejt Jerusalemit, sikunder te krishteret.
  e. (Cook) Prova me e hershme per drejtimin e lutjes ( keshtu edhe drejtimi i Faltores) drejtohet shume me teper veriut se sa Meka. Ne fakt, nuk eshte gjendur asnje Xhami e kesaj periudhe, e cila i drejtohet Mekes. Disa Xhami ne Jordani po ashtu drejtohen per nga Veriu, ndersa ka disa Xhami te tjera te Afrikes veriore (prej shume me vone) te cilat drejtohen per nga Jugu.
  f. "Ata nuk e dinin drejtimin" E megjithate ata ishin tregtare neper shkretetira, neper karvane!

  C'po ndodh keshtu? Perse nuk drejtohen lutjet kundrejt Mekes?


  Athere a eshte e mundeshme qe te gabohej drejtimi? Ska dyshim qe po, une te solla nje shembull me nje xhami ne Tiran, dhe jo me me nje e asaj kohe...

  Pastaj cfar do te nxjerresh ti me kete?

  Keto nuk jane gje tjeter vetem se disa evidenca te mbledhura nga orientalistet se si e si te hapin ndonje dyshim, ceshtja eshte se Islami nuk le vend per dyshim, ta nisesh kete qe nga ajetet e Kuranit e deri tek hadithet e shumta...

  Qe ne kohen e sahabeve e deri vone ne kemi evidenca per kete, per te mose thene se vete Allahu thote ne Kuran se kur ne nuk dime se nga te ktehemi te kthehemi nga ajo an qe ne mendojme se eshte...

  Thote Allahu ne Kuran:

  Tė All-llahut janė edhe (anėt nga) lindja edhe nga perėndimi, dhe kahdo qė tė ktheheni, aty ėshtė anė e All-llahut. Vėrtetė, All-llahu ėshtė i gjerė (nė bujari) e i dijshėm. (Bekare 115)

  Ajeti ipeposhtem eshte per ata si ty:

  Disa mendjelehtė nga njerėzit do tė thonė: "Ēka i ktheu ata (muslimanėt) prej kiblės (drejtimit) nė tė cilin ishin ata (Kudsi)? Thuaj: "Tė All-llahut janė lindja dhe perėndimi, Ai e vė nė rrugėn e drejtė atė qė do". (Bekare 142)

  Nuk ėshtė tėrė e mira (e kufizuar) tė ktheni fytyrat tuaja kah lindja ose perėndimi, por mirėsi e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė i beson All-llahut, ditės sė gjykimit, engjėjve, librit, pejgamberėve dhe pasurinė qė e do, ua jep tė afėrmve, bonjakėve, tė vėrfėrve, udhėtarėve, lypėsve dhe pėr lirimin e robėrve, dhe ai qė e fal namazin, e jep zeqatin, dhe ata qė kur premtojnė e zbatojnė, dhe tė durueshmit nė skamje, nė sėmundje dhe nė flakėn e luftės. Tė tillėt janė ata tė sinqertit dhe tė tillėt janė ata tė devotshmit. (Bekare177)

  Pra a eshte dicka e tille e lejuar edhe nga Kurani kur flasim per pasiguri?
  Apo jo?

Tema tė Ngjashme

 1. Medh'hebet ne Islam.
  Nga ERIKSON nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2009, 17:07
 2. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 12:25
 3. Planifikim familjar sipas Islamit
  Nga FLORIRI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-03-2004, 14:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •