Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Gepardi
    Anėtarėsuar
    30-10-2002
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    169

    QBASIC: numrat natyral qe pjestohen me tre

    Na dhane nje detyre ne shkolle( nuk jam per informatike por ne vitin e fundit gjimnaz dhe mora pjese tek olimpiada e informatikes).

    Ishte:

    Shkruaj nje procedure ne QBASIC qe te afishoje numrat natyral qe pjestohen me tre me te vegjel se vlera N .

    Mos qeshni ju eksperta se une jam akoma ne hapat e para. (Sapo kam filluar te mesoj php se me duhet per ndertimin e faqeve)

    Ne mungese te QBASIC po ju pyes a e kam bere mire?


    limit% = N
    i% = 1
    WHILE numri% < limiti%
    numri% = 3 * i%
    PRINT numri%
    i% = i% + 1
    WEND

    DHe kryesorja kush ma gjen kete ?

    Te shkruhet nje program qe realizon formimin e nje trekendeshi me numra tek!

  2. #2
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    nuk e di pse e ke ngateruar kaq shume ajo behet shume thjeshte ne kete menyre duke perdorur komanden mod

    CLS 'pastron ekranin
    SCREEN 9 ' cakton tipin e ekranit
    INPUT "Ju lutem futni nje numur natyror si limiti i siperm", limit 'kerkon limitin e siperm pasi numri nuk eshte i dhene
    FOR NdihmeVar = 1 TO limit-1 'nderton nje loop per te kontrolluar te gjitha numrat nga 1 deti te numri i futur
    IF NdihmeVar MOD 3 = 0 THEN PRINT NdihmeVar 'MOD te jep mbetjen e nje pjestimi pra qe te jene plotpjestus me 3 duhet qe mbetja te jete 0
    REM nese mbetja eshte 0 atehere numri eshte ai i kerkuar ben afishimini e numrit

    NEXT ' mbyll loop

    persa i perket asaj te trekencit nuk e kuptoj mire pyetjen se ca duhet te kete trekenci eshte e dhene nje matrice apo ndonje gje e tille shpjgoje e do te ta shpjegoj

    P.S. Me kujtove kohen kur kam vajt e une ne ate olimpjade po atehere ishte me te futme (pagese) nuk e di ne eshte akoma ashtu

    take care
    Ardi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 04-02-2004 mė 21:54
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  3. #3
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    gabimet e tua ne kod

    limit% = N ' ke caktuar nje varjabel te ri limit% i cili nuk ka perse te perdoret pasi mund te perdoresh varjablin N
    i% = 1 ' kjo eshte fillimi i kontrollit pra kontrolli fillon nga 1
    WHILE numri% < limiti% ' ketu duhet qe i% < limiti% pasi ti kontrollon numrat i% nga 1 deri ne limit
    numri% = 3 * i% ' ketu ti mer nje prodhim te numrit te radhes me 3 pra normalisht do maresh te gjitha numrat qe ti kontrollon dhe nuk ka te beje fare me pjestimin
    PRINT numri% 'ketu te mungon kushti qe numri pjestohet me 3 apo jo
    i% = i% + 1 'vazhdimi eshte i sakte
    WEND


    perdor help te qbasic pasi te ndihmon shume

    Ardi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 04-02-2004 mė 21:53
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Gepardi
    Anėtarėsuar
    30-10-2002
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    169
    Flm ardi !

    I kuptova dhe gabimet ne kod por ai kodi qe kam shkruar pasi e provova me punoi ( vija nje limiti% = 30 ne vend te N p.sh dhe gjithashtu CLS ne fillim dhe END ne fund). Une u nisa nga fakti qe cdo numer natyror i shumezuar me tre jep nje shumefish te treshit pra nje numer te plotpjestueshem me tre.

    Megjithate e kuptova qe zgjidhja me e sakte ishte ajo e jotja.

    Sa per trekendeshin sna kishin sqaruar fare. Pyetja ishte vetem kaq Te shkruhet nje program qe realizon formimin e nje trekendeshi me numra tek!. Nuk te jepnin asnje sqarim plotesues.

    Per sa i perket Olimpiades nuk ishte me leke por merrnin pjese tre veta nga cdo gjimnaz i Tiranes te zgjedhur me ane te nje minikonkursi ne shkolle. Duke marre parasysh qe programimin ne nuk e prekim fare ne shkolle pasi nuk jemi shkolle porfesionale shumica nuk bene asnje nga pyetjet me programim. Edhe ato qe bene e kishin vetem nga pervoja dhe njohurite personale.

    Pershendetje!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gepardi : 05-02-2004 mė 11:17

  5. #5
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    ok kur une kam dhene ate olimpjade ka qene nje problem i ketille:
    - eshte dhene nje katror me 0 edhe 1 gjeni se sa + formohen ne kete katror duke ditur se + eshte nje sistem i formuar vetem me numra te njejte

    0 1
    psh 000 ky eshte nje + ose 111 dhe kjo
    0 1
    arihej nese beje dy loop te dyfishte, dhe nese i vije kordinatat 1 ose 0 te qendres (j,k) atehere do kontrolloje nese elementet me kordinata matrice (j+1,k) , (j-1,k) , (j,k+1) , (j,k-1) jane te barabarte/njejte me (j,k) edhe kjo me trekendeshin mbase ka te beje me kete pasi ata pervit ne enje vrime i bien fyellit po nese ideja ime me sa mora vesh eshte kjo

    - do imagjinojme sikur do nderojme trekendeshin e tille
    1
    35
    7911
    pra do kontrollosh me sistemin qe te dhashe une te kordinatave e do mbushesh matricen ne ate pike me kete numur: shuma = 1; shume = shuma +2 dhe do ndertosh nje trekendesh ne ate matrice edhe ne vendet ku kushti nuk plotesohet atehere do PRINT " " pra nje empty space ... do te te shkruaj e nje kod per kete po jo tani pasi jam ne mesim ...
    take care
    Ardi

    nje problem ne sistemin e forumit ato 0 edhe 1 jan siper 0 se mezit e 1 te mezit per te formuar nje +
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 05-02-2004 mė 17:12
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

Tema tė Ngjashme

  1. Numrat..!
    Nga altruisti_ek84 nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 114
    Postimi i Fundit: 07-10-2011, 12:28
  2. Mbyllen numrat e aparateve celulare kondrabande!
    Nga YaSmiN nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 23-02-2007, 09:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •