Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Serenata korare, historia e krijimit t grupit "Lira"

  gsh

  --------

  SERENATAT KORARE

  Rasti i Mis Kors 1942 sht nj serenat e madhe me vete q ndihet n shum serenata t knduara pas ktij viti. Zonjusha SH misi i '42 m pas u kthye n mister

  Serenata korare, historia e krijimit t grupit "Lira"


  ---------------------------------------------------

  Donika Anxhaku
  Zenel Anxhaku


  Tole Adhamoi prmend gjith shokt e tij t paharuar t kngs t korit karakteristik "Lira" Gaqo Jorganxhi, Ilo Mosko, Raqi Treska, Raqi Floriri, Maqo Frashri, Niko Cavali, Llambi Ziko, Koli Kondakiu, Andon Bitri, Teli Mele

  Uji vrtitet, guri rrotullohet
  Ditn dhe natn mulliri punon.

  Ushton knga e mullirit npr dhom dhe prhapet tej. Jam lindur n vitin 1913 n qytetin e Kors. Baba im ishte me profesion murator. Ishim tre vllezr dhe nj motr. Them ishim se njri, Vangjeli u vra q i ri. U nis pr n luft partizan kundr fashizmit dhe nuk u kthye m Mua q n vitin 1928 shoku im Vask Xherahu m foli pr korin "Lira": Jemi t gjith zanatinj dhe bij zanatinjsh- m tha Vaska kndojm pas puns Vajta dhe aty filloi nj jet e re pr mua, bota e madhe e kngs dhe e serenats. Un bra edhe dy vjet liceun francez n Kor dhe isha nj ik m i shkolluar se shokt e tjer, por n drejtimin ton artistik ishin personalitete t tilla si Kristo Konua, Mihal Cikua etj me nivel t lart kulturor. Me kngn e tyre t mrekullueshme ata ju kushtuan popullit t tyre dhe sidomos t varfrve. Me kta njerz t paharuar t korit "Lira" ne kemi knduar kng t tilla si "Knga e mullirit", "Dua m shum Shqiprin" n "Drenovares", "O moj korare" dhe dhjetra serenata. Ishim 12 n fillim t puns son, tani kam mbetur vetm un o Zot. M duket se edhe un m shum jam nn tok sesa mbi tok. Por ata jetojn nprmjet kngs. A mund t vdes Gaqo Jorganxhiu, Vask Xherahu, Kosta Osmanlliu, Mihal Ciko etj. Jo, natyrisht jo. Me duart q i dridhen Tole Adhami hap manjetofonin dhe npr dhom dhe nga dritarja e hapur ushton knga e famshme:

  Dua mngjeset e majit
  Kur kndon bilbili i bukur
  Kur fryn erza e malit
  Dhe qarku sht i skuqur.
  Dhe lulet e fushs
  N mngjes kur
  jan plot me ves
  Dokat e bardha t ups
  Q vet me mall ti pres
  Por nga gjith kto m par
  Dua m shum Shqiprin
  Dua ti vej puna mbar
  Dhe prjet t ket lirin

  Knga mbaron dhe n syt e Tole Adhamit shket nj pik lot si nj ortek i vogl dhimbjeje t kujtimeve. Ah, ajo knga Edhe pas vdekjes dua ta dgjoi. Manjetofoni n kng vazhdon me kngn e Mullirit:
  Dielli vritet, bota rrotullohet
  Mbi jetn ton koha po kalon
  Pa dgjo ky sht zri i Gaqos, ky sht zri i Vasks, ky sht zri i Kolit
  Uji vrtitet, guri rrotullohet
  Ditn dhe natn mulliri punon
  Tole Adhami sht nj nga gurt e themelit t grupit "Lira". Por 'sht dhe si u formua ky grup i famshm q u b i dgjuar dhe i paharruar edhe pr interpretimin madhor t serenatave t Kors, t shpirtit lirik t qytetit t tyre t dashur? Ja 'na thot tani udhheqsi artistik i ktij grupi Jorgaq Nano: - Faktor kryesor q i dha impuls lindjes s grupit t kngve karakteristike "Lira" sht ardhja e bands "Vatra" nga Amerika n Kor me drejtuesin e saj zotin Thoma Nasi. Me impulset e bands "Vatra" u formua n Kor shoqria e Arteve t Bukura dhe midis degve t shumta kjo shoqeri krijoi edhe grupin koral t burrave nn drejtimin e t palodhurit dhe t apasionuarit t kngs korare, zotit Ilo Mosko. Aktiviteti i grupit "Lira" nuk sht ndrprer pr asnj cast. Gjat gjith jets s tij jan t pallogaritshem shfaqjet e shumta q ky grup ka dhn. Vlen t prmendim edhe koncertin q ky grup ka dhn pr t ndihmuar poetin Lasgush Poradeci, i cili at vit ishte shtruar n sanatoriumin e Gracit n Austri. Ky koncert u dha m 28 shkurt t vitit 1929 ku kishte t ftuar edhe nga Tirana dhe midis t tjerave edhe princeshat. Me grupin "Lira" kan punuar personalitete t paharruara n Kor si prshembull arbreshi Paskuale Anibali e m tej Mihal Ciko, Gaqo Avrazi etj. Vlen pr t prmendur mbajtjen gjall t ktij grupi, prej drejtuesit t apasionuar Kostaq Osmanlliu i cili e drejtoi kt grup n vitet 1945-1978, Kostaq Osmanlliu punoi dhe e pasuroi traditn dhe t serenats korare N nj nga lagjet karakteristike t Kors sht edhe shtpia e Kostaq Osmanlliut njrit prej kngtarve m t vjetr t Kors. Kostaqi tani nuk jeton m. E bija e tij pianistja Ina Osmanlliu na nxjerr nj album t mrekullueshm. Kostaqi sht nj nga t part q mblodhi kngt karakteristike. Ishte nj natyr fisnike dhe njerzit e donin dhe e respektonin.
  Kori n fillim u quajt grupi i kngve karakteristike dhe m von kori i pleqve. Dhe vrtet, ata q knduan m bukur serenatat, m me madhshti dhe m me fisnikri ishte kori i pleqve.
  Si ka mundsi q serenatat i kndoi m von m bukur ky kor? A thua se ky kor ruante mir thesaret e viteve tridhjet dhe i shprndau n ardhmri fuqin kozmike t ktyre kngve t dashuris? A thua se ata e kuptuan se serenatat lindn n nj koh t caktuar dhe do t zhdukeshin n nj koh t caktuar? Do t zhdukeshin, por si ata prrenjt me burimin tek zemrat do t prfundonin n detin e prjetsis t artit t madh dhe dashuris s madhe? Ata pleq shtatdhjet vjear tetdhjet vjear q vinin do pasdite pr n pallatin e kulturs ju ngjanin m s shumti atyre pleqve trojan q ishin vn n rradh n Iliadn e Homerit pr t par si ekspert bukurin e Helens s Trojs. Dhe kta pleq korar vinin do pasdite pr t par bukurin e dhjetra Helenave q ju knduan serenat, bukurin e zmerave dhe i bn ato t pavdekshme. Shum prej atyre njerzve, djemve q ngritn serenatat tani prehen n varrezat e qytetit. Por shpirti i tyre nuk ka vdekur dhe nuk do t vdes kurr. Se shpirti nuk vdes, aq m shum ky shpirt i madh fisnik dhe njerzor q buroi dhe shprtheu npr serenatat. Serenatat jan nj trashgimi dashurie dhe mirsie q na lan prindrit gjyshrit dhe strgjyshrit. Esht nj trashgimi q na ka ln Kora jon, kjo nn e dhimbshur dhe e mir, kjo flladitse shpirtrash t lir q gjithmon artin e ka par si nj smerald t pazvendsueshm t zemrave. Natyrisht q serenatat nuk mund t futen n muze. Ato nuk jan thjesht relike. Ato sjellin nj rigjenerim t vazhdueshm, ato jan nj katraris shpirtror, nj ballafaqim i asaj q sht m e bukura, m e mira, m fisnikja. Nse sot mjaft kngtar t mrekullueshm dhe t talentuar korar si Mihallaq Andrea, Afrdita Zonja, Eli Fara, Lindita Theodhori etj kndojn serenata kjo jo rthjehst pr nj nderim pr t kaluarn dhe traditn. Ne kemi nevoj pr serenatat. Kemi nevoj pr at ajr t pastr q fryn nga maja e shpirtrave t s kaluars q vjen nga zemra e madhe e Kors, nga shpirti fisnik i qytetit. Dhe na vjen t nrgem nj kryesereat pr Korn ton, pr Shqiprin, pr do shqiptar q i bjm t kujtoj at kngn e paharruar t viteve tridhjet:

  Kur ika lash Shqiprin
  Kur lash prapa Korn
  Ato male, at lndin
  Ku humbet njerzia mendjen.
  Pash Moren dhe Italin
  Shtita Francn dhe
  Gjermanin
  Barita tr Bullgarin
  Barita fushne Rusis
  T Rumelis, t Serbis
  Pash malet e Helvetis
  Por s'paska si t Shqipris.

  Po. Ne jemi t dashuruar me kt qytet. E duam at dhe do ti thurim serenataMeq jan shpirti i ktij q yteti serenatat jan kng t shenjtruara, psallme t dashuris s brezave n faltoren e madhe t zemrs njerzore. Por serenatat korare duke qen njhersh romantike dhe realiste nuk din t fshehin "mkatin". Por kto "mkate" nuk sulmohen me fjal t vrazhda q t ln shenja plumbi n kujtes. Jo, ato "qllojn" me pambuk duke pranuar se t gjith njerzit jan mkatar. Nj ironi e leht si nj avull e dal nga parajsa futet si pakuptuar n purgatorin njerzor e deri n perandorin e t vdekurve. Madje kto kng serenata t "mkatit" japin nj dekor preiz me interjer t tyre, madje edhe em emrat e personazheve.

  N dyqan e Tasit karshi Mitropolis
  Mblidhen djemt e Skolis
  nga sevda e dashuris
  Bm moj zonj dhndr
  Se jam djal i mbl

  N kto rreshta jepet nj kolorit korar n dinamik. Po dale: m tej vjen nj kng e uditshme "T mori Pali:
  T mori Pali, t shpuri n Rrmbec
  Surat karajane kok kastravec
  Jam, jam e mir dhe n s'jam e mir
  Jam pr veten time
  Kjo kng kndohet sot npr dasma, sepse serenatat prve se jan t bukura ato kan edhe natyrn q msohen leht q nga t vegjlsit deri tek t mdhenjt.Ne sot e kndojm kngn e Tasit apo t Palit por pak kush shtron pyetjen: Se kush ka qen ky Tasi q ka pasur dyqanin karshi Mitropolis. Po Pali kush ishte q morri at up "me kpuc vidello, me balt Pojani" q i thrriste dajos "mbam dajo mbam, se m merr shejtani".
  Por ama skena erotike del aik n serenat dhe jepet e plot:

  Npr vrkt t gardhit
  fshehurazi
  Ti moj nuse e Tasit bnje
  dashuri
  Npr vrk t kyit fshehurazi
  Ti moj nuse e tasit bnje dashuri

  do t thoshte bota? Si do ti binte filli ksaj aventure q kngtari e "studion" me shaka q nga vrka e gardhit? Kush ishte kjo mkatare q n vend t skuqet dhe t marr vrapin shpall sfidn ndaj gjith qytetit dhe si rrjedhoj ndaj gjith bots:
  Jam jam e mir, dhe n
  s'jam e mir
  Jam pr veten time
  Nj buzqeshje e leht i prshkon kto kng dhe madje edhe nj mshir e padukshme kur dramat marrin prmasat q i kalojn qytetit: Esht shum larg q nga Fieri
  Dashurin q ta kesh
  Esht shum larg q nga Fieri
  Pr n Shkodr q t vesh
  lamtumir o moj e dashur
  Lamtumir un t l
  Esht shum larg q nga Fieri
  Pr n Kor q t vesh
  Ktu mshira bashkohet edhe me nj mister, me nj "sekret" q kngtari nuk e jep. Prmend qytete por ktu heshtet pr emrat e njerzve. Dika tepr aventurore do t ket ndodhur, madje dhe me tragjizm. Po pse pr emrat ktu heshtet? Mos vall kemi t bjm ktu me Mis Korn 1942, nj personazh real q i donte aq shum serenatat dhe u dashurua pas nj serenate dhe s fundi prfundoi n nj qytet tjetr.
  Ndoshta Rasti i Mis Kors 1942 sht nj serenat e madhe me vete q ndihet n shum serenata t knduara pas ktij viti. Por a sht ajo nj "mkatare"? Jo, jo. Ajo sht nj shenjtore e dashuris. Dhe t gjith duan t din rrugn e shenjtorve
  Pranvera si nj vajz rebele e 'burgosur kishte dal fushave, ishte rritur dhe fustani nuk e nxinte m, kishte shprthyer npr gonxhe dhe npr lule. N kinema "Majestik" shpallej at mbrmje "Mis Kora 1942". Komentatori Italian prmendi emrin e saj: Zonjusha Sh Salla brohoriti O Zot Sa lule, puthje dhe duartrokitje u derdhn mbi t. Por ajo nuk lvizi. Ajo qndronte si nj shtyll mermeri e nj teatri antik. Jo, zemra nuk i gzonte. Kishte hyr n at gar marramendse pa dshirn e saj dhe ja, po merrte kurorn e Mis Kors 1942. vajzat e tjera qanin se nuk kishin fituar. Ajo qante thell n zemrn e saj. "Dgjoni kishte thn s fundi ai. E ke lexuar vjershn e Hajnes "Asra". Pra, un jam si ata t fisit Asra q vdesin kur dashurojn". Komentatori Italian krkoi q ajo t thoshte dika. Ndrsa n syt e saj nuk kishte gzim, as shpres, as dshir pr jet. Hodhi sy nga ballkohet ku dukej nata e mrekullueshme e pranvers qndisur me mijra xixllonja dhe ju kujtua serenata e par.
  Nj dit ti do t iksh
  do t iksh larg
  Dhe mua zemrn
  do ma marrsh pas
  Zonjusha Sh.. juve patjetr duhet t thoni nja dy-tre fjal, patjetr duhet t thoni.Salla ra n nj heshtje t thell, torturonjse. Ajo bri dy-tre hapa prpara. Dhe hapat e saj ishin t rnd dhe funebr, jo sikur t merrte kurorn e Misit por sikur po shkonte drejt vdekjes. N qiell nga ballkoni lart ajo pa se u kput nj yll. Esht ai- tha ajo me z t lart.
  Salla mbeti pezull nga nj zjarrmi torturonjse. O Zot, mos u mend nga gzimi kjo upa e bots?
  Esht ai, sht ai Kush pra- ndrhyri komentatori Italian ksaj radhe me nj z t paduruar dhe t egrsuar, pothuajse brutal. Salla priste prgjigjen. A thua t gjitha yjet do t kputen sot n zemrn e saj? Esht Ai. Ai ishte prej fisit Asra q vdesin kur dashurojn. Dhe ajo prmendi me t fort emrin e tij, emri i nj shegerti t varfr q tanim nuk jetonte. Salla shtangu. Ajo tha prsri emrin e tij dhe iku me vrap dhe pastaj u dgjua krkllitja e metalt e ders s madhe t "Majestikut".
  Moj vajz e arratisur ku rend kshtu? A mund t gjendet ylli i kputur?
  T nesrmen Mis Kora hipi n nj llandon apo n nj kamion dhe nuk u pa m n qytetin e saj. Dhe mbeti aq e bukur sa dhe misterioze ajo nat pranver e vitit 1942. Zonjusha SH nuk jeton m, por shumkush nga t moshuarit n Kor e prkujtojn si nj mall t val, dhe prshprit: Ndoshta ishte nga ata t fisit Asra q vdesin kur dashurojn. Ndoshta, por serenata ka mbetur pr kt shenjtore t dashuris A ka ktu mkat? Aspak
  Un do t iki, do iki larg
  Por zemrn ti do t ma
  marrsh pas
  A keni qen ndonjher pr Pashkt n Kor? A keni par se si marrin zjarrin me qirinjt n kish dhe pastaj e shprndajn kt zjarr hyjnor shtpi m shtpi dhe zemr m zemr duke thn:
  - Krishti u ngjall
  Dhe serenatat pra duket se shprndajn kt zjarr t shenjtruar. N nj intervist me kngtaren e mirnjohur Afrdita Zonja ajo na tha: Kngt e serenats ose "serenata korare jan pjes e qytetit t Kors dhe t korarit. Nuk duket se sht e vshtir t jepni saktsisht nj prgjigje: I lindi qyteti kto kng apo bashk me to u ndrtua vet qyteti?
  Kjo sht nj pyetje retorike q ndoshta nuk krkon prgjigje por q ka n vetvete nj t vrtet t madhe: Kora sht shkrir n kto kng, merr frym npr vargjet e serenatave jeton dhe dashuron, fisnikron me to brezat e saj.

  Po pr serenatat kemi intervistuar edhe Artistin e Popullit Gaqo ako. E pyetm: Kemi dgjuar se serenatat korare ishin shkolla juaj e par artistike. A qndron kjo pandehm?
  Kora u b pr mua me t vrtet akademia e par e Arteve t Bukura. N rinin time t par mbaj mend serenatat e paharrueshme korare kur me grupe shoksh vinim me kitar pran dritareve t vajzave q preferonim dhe ju kndonim atyre kng dashurie.
  far poezie? far harmonie, far miseri fshihej n ato net. Ishin net me t vrtet t bardha t nj rinie t pakthyeshme dhe pa lamtumir.
  Serenatat zgjasnin nga ora dhjet deri n tre pas mesnate me kng dashurie nga m t ndryshmet dhe nga m t uditshmet. Secili kishte vajzn e vet. Kngt e dashuris ishin konkrete dhe organizoheshin n periudhn e vers
  Net t bardha: Sa shum i shkojn Kors kto net t bardha
  Isht nj ikon e mrekullueshme e Onufrit "Shn Mrija me Krishtin e vogl n krah". 'buzqeshje e mrekullueshme lexohet n fytyrn e Shn Mris? far buzqeshje? A nuk flet ajo pr dashurin hyjnore por edhe njerzore? Ai nuk flet pr gzimin e paprsritshm q t sjell fmija?
  E pra vajza korare dhe djali i dashuruar shkonin n kish n Mitropoli apo n Shn Gjergj dhe aty shikonin ikonat e pavdekshme. Shn Mria me Krishtin n krah sht dashuria e dashurive, sht knga e kngve, sht serenata e serenatave.
  Ne mendojm se kjo frym hyjnore ikonat duket dhe ndihet edhe npr sereneatat, te kto kng t dashuris s shenjtruar. A nuk ndihet n kng prve trokitjes s prvluar t dashuris, edhe pritja e fmijs s par, edhe belbzimi i perndishm i foshnjs, edhe ngrohtsia n vatrat familjare, edhe brja e kryqit para buks dhe bekimi i madh i prindrve. Dhe t gjitha kto prmblidhen n at buzqeshjen e Shn Mris, n at buzqeshje nismtare t natyrs dhe t jets, n at shprthim t par kozmik t bots moderne. Dhe kjo buzqeshje e Shn Mris sht e prhapur si nj bekim i mbl npr serenatat korare q pa frik mund ti quajm ikona me tinguj. Ndaj edhe tingllon natyrshm ai vargu madhshtor q duket se ka zbritur direct nga Olimpi:
  Perndesh e bukuris ti je
  E till sht Afrdita e shtpive korare e thjesht, e ulur mbi avlimend ose mbi gjergjef, e pastrt si pika e vess e dal nga shkuma e detit t qelibart t serenatave Dhe si drit t prjetshme ka at buzqeshje, buzqeshjen e Shn Mris me Krishtin.
  Kng-Ikona dhe Ikona-kng
  N vend t epilogut
  Serenatat kan natyrisht nj karakter romantik. Ato zakonisht kndohen nn dritn e praruar t hns dhe fjalt m t zakonshme pr to jan "Bilbil", "hn", "trndafil". Ato jan kryefjala e serenatave. Por krahas karakterit romantik, si tham ato fshehin n vetvete diku n thellsi nj karakter t spikatur realist. Se kujdes.. Mund t vesh t bsh nj serenat dhe mund t bijesh pa dashur n nj drras t kalbur, t paprshtatshme. T mos harrojm pr asnj cast se Kora n vitet tridhjet ishte e ndar n tre lagje t mdha n Varosh, Katavarosh dhe lagjen prtej lumit.
  Martesat bheshin brenda "srs tnde" dhe jo t dilje jasht ksaj "sre". Po t veproje ndryshe ose do t bheshe gazi I bots ose do t ndodhte ndonj tragjedi si midis Montekve dhe Kapuletve.
  Ndaj ai q vinte n mbrmje bashk me dy-tre shok ose vetm e kishte studiuar mir vajzn e tij n t gjitha drejtimet.
  Serenata ishte me objekt, e adresuar, vetm pas viteve pesdhjet serenata u b pa objekt t caktuar. Madje n kng I kndohej hollsisht bukuris shpirtrore dhe fizike t vajzs t cils mentohej ti fitohej zemra. Ndaj kngt jan me fjal t zgjedura, fisnike, t zhveshura nga do fjal banale, nga do shprehje e rndomt. Jo thjesht se n kngt e serenats prdoren shpesh fjalt "Mbretresh e Zemrs", "o mbreti im" "mbretresh e mbretruar" etj por m tepr pr faktin se n thellsi t tyre ato kan nj qllim tejet fisnik ndaj femrs, me fjalt m t zgjedhura t zemrs, me nj temp t spikatur kalorsjak, ato, serenatat, dallohen pr nj shpirt mretroir, madhshtor, sipror.
  Serenatat jan e kundrta e kngve t mejhaneve dhe t klubeve, ku qejflinjt me gotn e hedhur njra pas tjetrs nuk din ti kontrollojn fjalt dhe shprthejn n kng.
  Serenatat kan fjal t pastra zemre dhe shpirti. Fjalt e tyre kan vezullimin e yjeve dhe t buzqeshjeve, freskin e pikave t vess dhe mrekullin e flladit parajsor t pranvers.
  Shpirti I tyre mbretror duket q n misionin, q n objektin dhe n qllimin e tyre dhe deri n mjetet dhe n arsenalin e prdorur.
  Mbretresha e Zemrs duhet t jet e denj pr nj mbret. Edhe sjelljet edhe fjalt duhet t jen mbretrore. Madje edhe n qoft se nuk e arrin objektin tnd duhet t largohesh si nj mbret dhe kujtimin e saj ta ruash t shenjt, si nj vajz t fronsuar prjetsisht n zemrn tnde. Ndaj serenatat na duken kaq t bukura dhe t afrta, edhe sot n nj prag shekulli t ri, t nj epoke t re. Ato jan Titaniku yn "i mbytur" nga kujtimet, jan brilantet e gjyshrve t zhytur n thellsit e tingujve. Ndaj kur i kndojm na drithrohen zemrat dhe na fisnikrohet dhe zbukurohet shpirti.

  Sepse gjithkush e
  ka nj dritare
  Nga e mban kokn prapa
  prjet
  Nj siluet del, zhduket
  dhe shuhet fare
  Dhe prap shfaqet si nj
  margaritar n det
  Lum ne pr margaritar
  t till mbretror

  ------------gaz shqiptare---------

 2. #2
  Person
  Antarsuar
  06-09-2005
  Vendndodhja
  Massachusetts
  Mosha
  34
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shume faleminderit. KORCA eshte me te vertete qyteti, jo vetem me i bukur ne Shqiperi, por edhe me artistiku. Rrofte Korca. Amin

Tema t Ngjashme

 1. Serenata dhe Kng Korare
  Nga Fiori n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 92
  Postimi i Fundit: 17-09-2015, 07:17
 2. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 10:37
 3. Sumeret - Epika E Krijimit
  Nga Darius n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 15-08-2011, 13:30
 4. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 5. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 01:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •