Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 106
  1. #1

    Si mund të shtoj peshën?

    Ka disa muaj qe jam dobesuar nuk e di se cfare ndodhi me mua.
    Kisha nje shendet te mire edhe isha e kenaqur. Cfare mund te bej qe te shendoshem edhe pak?
    Ju lutem me ndihmoni
    Me respekt Era
    --------------------------

  2. #2
    legally brunet Maska e maz
    Anëtarësuar
    14-09-2002
    Vendndodhja
    ne planetin tim
    Postime
    194

    Re: Si mund te shendoshem edhe njecike?

    Postuar më parë nga BarBie_GirL
    Ka disa muaj qe jam dobesuar nuk e di se cfare ndodhi me mua.
    Kisha nje shendet te mire edhe isha e kenaqur. Cfare mund te bej qe te shendoshem edhe pak?
    Ju lutem me ndihmoni
    Me respekt Era

    Mos e vrit mondjen per asgje lal & ha sa me shum donaughts & cokollata. Ah sa me pak se*
    SO CLOSE UR EYES AND LET ME KISS U & WHILE U SLEEP I WILL MISS U

  3. #3
    plaç te preft Maska e PLaku-i-Detit
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    175
    Disa e marrin qesharake kete temen e shendetit por dhe kjo kerkon vetite e saj.

    Shendeti nuk vjen vetem nga ushqimi.
    Apo menyrat e ç'thone me larte....
    Njeriu ka nevoje per rehat,duhet mos ket stres,te haje ushqim me vitamine,ambjenti qe e rrethon duhet ta bej te lumtur qe te marri shendet.
    Por sigurisht prape keto sjane te mjaftushme ne qofte se njeriu ka nje organizem qe nuk merr shendet,
    por rasti konkret tregon se nuk ka diçka te tille keshtu qe shoqja Barbie_Gýrl mundohu te jesh larg stresit mos e mundo veten duke menduar ushqimin prape kujdes. me radhe etj.


    Me Respekt.
    " not yet "

  4. #4
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anëtarësuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Era,

    Ka shume shkaqe per kete problemin tend, prandaj desha te te bej ca pyetje para se te jap mendimin tim se si mund te shendoshesh. Po te duash, mund te mi dergosh ne privat.

    Cfare moshe ke? Sa e gjate je dhe cfare peshe ke? Ta pyes kete sepse ti mund te mendosh se je shume e dobet por sipas standartit shendetesor mund te jesh normale me peshe.

    Sa kohe ke qe ke rene ne peshe dhe sa lbs ke rene ne peshe? Ndonje gje e vecante qe te ka ndodhur ne jeten e perditeshme gjate kesaj periudhe? Ndonje gezim apo hidherim? Po ndryshime fiziologjike te tjera ke vene re? Po probleme me gjendjen shpirterore ke (ie. depression)? E ka njeri tjeter ne familje kete?

    E ke pas me pare problem peshen apo vec tani te eshte shfaqur? Pasi han ushqim, te duket sikur po te mbyt dhe do ta vjellesh?

    Nejse, kaq per tani
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  5. #5
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163

    :)

    ne cte bejme te mos shendoshemi kjo kerkon si te shendoshem
    bej shaka ee,se ne fakt eshte problem.edhe une kam pasur nje shoqe te tille..
    te keshilloj te perdoresh sa me shume ushqime te freskta e me shume kalori,merru me sport,fle gjume mire,mos e vrit mendjen shume, e fiksoje ne tru qe do imarresh serisht ato kile!
    te uroj shendoshje te shpejte!
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  6. #6
    jeto i lire ose vdis Maska e shahisti
    Anëtarësuar
    28-09-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    122
    Citim Postuar më parë nga BarBie_GirL
    Ka disa muaj qe jam dobesuar nuk e di se cfare ndodhi me mua.
    Kisha nje shendet te mire edhe isha e kenaqur. Cfare mund te bej qe te shendoshem edhe pak?
    Ju lutem me ndihmoni
    Me respekt Era


    qenke ne siklet te madhe,qe te shendoshesh edhe pak ka shum menyra:e para te kosnulmosh sa me shum brumera,makarona byrek me kungulle shume te tjera si keto ,c'do mengjes futi nje got vere dhe disa kotoleta ne dreke fasule dhe makarona dhe ne darke nje lakror me mjell misri dhe hithra dhe shoqeroje me nje gode llalle ka edhe menyra te tjera qe jan te ndaluara nga moderatoret ti tregojm,por po qe se nuk te bejne efekt keto pyet me mire doktorin popullor Arqile Botin te japi nje shpjegim me te qarte
    Nuk ka me qorre nga ai qe nuk do te shohi me syte e tija[/FONT][/COLOR]

  7. #7
    Shërbyesi i buzëqeshjes Maska e Lancelot
    Anëtarësuar
    20-10-2003
    Vendndodhja
    pranë valëve të detit
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga BarBie_GirL
    Ka disa muaj qe jam dobesuar nuk e di se cfare ndodhi me mua.
    Kisha nje shendet te mire edhe isha e kenaqur. Cfare mund te bej qe te shendoshem edhe pak?
    Ju lutem me ndihmoni
    Me respekt Era
    E nderuara Era,

    Nuk mund te prisni pergjigjje te vlefshme nese nuk spjegoni sadopak faktoret qe ju kane shtyer ne humbje peshe.
    Me rendesi eshte te dihet se a egziston apetiti ndaj ushqimit edhepse keni humbur peshe?
    Si qendron puna me ndonje simptom apo ndonje problem te natyres psikologjike.

    Gjumi, djersitja, mosha, pesha momentale etj.. jane poashtu jane informacione eventuale qe ndonje mjek do ti ndihmonin ne diagnostifikim.
    ...por fjalen e fundit e kane analizat e gjakut dhe jashteqitjes.

    Zakonisht per tretjen e mire te ushqimit rekomandohen verat (kuq/bardhe).
    ...buzëqesh se nuk do të harroj...
    Lancelot

  8. #8
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anëtarësuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahçen time
    Postime
    3,882

    Glukoza

    Nje nga simulantet e shendetit mendoj se eshte glukoza, ne te bejne pjese si cokollatat, embelsirat e ndryshme, e cdo gje tjeter qe permban sheqerna. Por mendoj qe nje pergjigje me e sakte jepet nga nje vizite mjekesore live tek nje mjek, pasi ketu mund te marresh veten ne qafe

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    aha nuk te bejn gje karbohidrated lule, duhet yndyrna te hidrogjenuara

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e miri uk
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Postime
    30

    Si Mund Ta Mbaj Trupin Ne Form

    Midita Te Gjithvi Kam Probleme Me Peshen

  11. #11
    ► ☆☆☆ ◄
    Anëtarësuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mëmëdhe
    Postime
    4,834
    Per mua efikasitetin dhe rezultatin e duhur e duhur per renien ne pershe e ben vetem krosi ne natyre.

    Ka shume e shume menyra qe degjojme perdite me ane te dietes etj etj,por une do te sygjeroja qe te filloje nje kros te lehte c'do mengjes dhe pasi te kthehesh mos te hash mengjes direkt por te pakten gjysem ore mbrapa dhe ne pak kohe do vesh re ndryshimin.

    Gjithe te mirat.

    Lindi

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e miri uk
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Postime
    30
    megjithate faleminderit elena dhe lindi, por problemi eshte se kam humbur pesh dhe dua ta fitoj perseri.

  13. #13
    ► ☆☆☆ ◄
    Anëtarësuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mëmëdhe
    Postime
    4,834
    Kujtova se doje te ulje ne peshe.

    Ha rregullisht dhe me orar.Nqs je konsumator i duahanit atehere te sygjeroj ta lesh.

  14. #14
    Not Interested ! Maska e Marijuana85
    Anëtarësuar
    13-01-2007
    Vendndodhja
    Home for a while and soon back to U.K :)
    Postime
    683
    Citim Postuar më parë nga PLaku-i-Detit
    Disa e marrin qesharake kete temen e shendetit por dhe kjo kerkon vetite e saj.

    Shendeti nuk vjen vetem nga ushqimi.
    Apo menyrat e ç'thone me larte....
    Njeriu ka nevoje per rehat,duhet mos ket stres,te haje ushqim me vitamine,ambjenti qe e rrethon duhet ta bej te lumtur qe te marri shendet.
    Por sigurisht prape keto sjane te mjaftushme ne qofte se njeriu ka nje organizem qe nuk merr shendet,
    por rasti konkret tregon se nuk ka diçka te tille keshtu qe shoqja Barbie_Gýrl mundohu te jesh larg stresit mos e mundo veten duke menduar ushqimin prape kujdes. me radhe etj.


    Me Respekt.
    Oo plak po mir e ki ashtu esht !!! e kam nje ilake te familjes se ka humb shum pesh ashtu, por me shum esht puna nervav edhe se nuk qetesohet edhe pse te tjert mundohen me marr me te miren. se pari duhet me kqyr mos esht nja pb jasht menyres se han , per shembull,( nashta esht deprecioni ? a mos je nda prej dashnorit dhe tash e ki hup vullnetin, apo ki shum stres ? ) ja pra mendoni ju njerz se keni pb me pesh se mundet te jet se ju e ki pergjegjen !
    ju pershendes !! byyeee

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730

    Si te shtoje ne peshe?

    Pershendetje!
    Desha te ju pyese se si mund te shtoje ne peshe dhe a jam ne nen peshe ku:
    Gjatesia: 1.70 cm
    Pesha: 55 kg
    Mosha: 16 vjeq
    Jam futbollist me vyn pesha, ju lutem me tregoni ndonje tabel si te trashem pak...

  16. #16
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Ka njerez qe nuk shendoshen,e kane ne gjenetike ne kodin gjenetik informacionin qe te jene te dobet gjithe jeten,pamvarsisht se cfare ha.
    Nqs babai mamaja jane te dobet edhe cuni do jete i dobet...
    Trupi shendoshet me ushqime qe kane peshe te larte lende e thate qe do te thote po hengre gjelle gjithe jeten i dobet do ngelesh,po hengre sandwitch,mund te shendoshesh,pesha e materialit te thate ne sandwitch(perqendrimi i lendes se thate eshte me e larte krahasuar me nje gjelle),futja mish pule per mengjezl,oriz ose makarona,keshtu gjerash,hiq dore nga ushqimi me luge.Mos vrapo shume mos ec shume se ajo ti shteron kalorite dhe te mban te dobet.Mos harro tja futesh edhe dy shishe birre perdite.Me nje fjale nderro dieten ne ushqim dhe mos vrapo/ec shume.Eshte paradoks qe nje atlette jete i shendoshe,kurre nuk shendoshet,vetem krijon muskuj dhe fiber..
    ---
    Shtimi ne peshe ka nje varg problemesh qe lidhen me zemren,kolesterol,perqindje e larte e yndyres etj qe jane me pasoja per shendetin.Nqs arrin te shendoshesh per 5 vjet psh domethene je mbipeshe,atehere do te te duhen 5 vjet sforco dhe perpjekje per te ulur ne peshe dhe dobesuar.
    Eshte shume e veshtire te ulesh ne peshe.Me mire ashtu si je i dobet.Te dobetit jane ne pergjithsi me shendet me te mire dhe pa probleme krahasuar me te shendoshet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 20-06-2007 më 23:08

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Beno Flm për sugjerimet tuja, por si te mos vrapoje unë ku luaj standard dhe kam çdo dite training. Po pesha me nevojitet se luaj ne pozicion ne fushe te futbollit 4 ose 2 d.m.th. kam për detyre ti prish aksionet e kundërshtarëve kur luaj ne pozicion 4 e si 2 me duhet te krosoj dhe sprintet nuk me ndalen me bie te vrapoj me shumë kupton...
    Por pesha po me duhet qe te jem me i rende ne dyluftim, ne hedhje disi kështu.
    Qe te jem me i forte me peshe më te rende çka me duhet te haj proteina ne mëngjes kalcium te marre nga qumështi po mendoj çka me bene mire...
    Gjithë te mirat, FLM

  18. #18
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Shif te hash sa me shum kalori ne dite dhe do behesh top fare

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL
    Shif te hash sa me shum kalori ne dite dhe do behesh top fare
    FLM RapSoul...

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e artistja
    Anëtarësuar
    20-04-2007
    Vendndodhja
    Amsterdam
    Postime
    39
    Mendoj qe nuk duhet te shqetesohesh,deri ne moshen 23 vjec ne rritemi ti je 16 vjec dhe trupi yt eshte akoma ne zhvillim.Te uroj sukses me futbollin dhe mos u merakos fare

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Peshëngritje: Erkand Qerimaj, kampioni shqiptar i botës
    Nga zeus në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 29-07-2012, 07:44
  2. Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh
    Nga Mina në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
  3. Kontributi i shkenctarëve islam në shkencë
    Nga Bleti002 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  4. Lojrat olimpike - Athine 2004
    Nga kolombi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 211
    Postimi i Fundit: 06-09-2004, 14:24
  5. Ismail Kadare mbart ne supe peshen e tere Kombit Shqiptar
    Nga saimiri-uk në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 10-06-2004, 00:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •