Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 106
  1. #21
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Jepi shume rendesi ngrenjes ne mengjes,shto brumrat
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Vdekja
    Anëtarësuar
    20-06-2007
    Postime
    268
    Citim Postuar më parë nga LOGIC
    Pershendetje!
    Desha te ju pyese se si mund te shtoje ne peshe dhe a jam ne nen peshe ku:
    Gjatesia: 1.70 cm
    Pesha: 55 kg
    Mosha: 16 vjeq
    Jam futbollist me vyn pesha, ju lutem me tregoni ndonje tabel si te trashem pak...
    Nje reqete popullore :ne nje gote qumeshte hidhe te kuqte e vese se pa zier ,perzije dhe pije ........ndoshta te ndihmon !!!

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    FLM te gjitheve per sugjerimet.
    Ja kalofshit mir

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2007
    Vendndodhja
    uK
    Postime
    103
    ca brumrash thu mi bebushe lol

    plako, ha 5-6 here ne dite me porcione te vogla. kushtoi rendesi mengjesit si ne mas stervitjes qe bo, ne drek ha gjithmone mish pule, gjoks pule, gjera qe kan perberje proteinike, pasi proteina e rrit peshen e njeriurt, ne mengjes ha 3-4 te bardha veze, nje sandwich ta sugjeroj gjithashtu mere me buk te zez ose kafe, e bardha nuk osht e mire, tjeter fruta ha shume banane molle kiwi, sallatra mas stervitjes me i mish te pjekur, ene ke per me pa qe do boesh si herkul

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Citim Postuar më parë nga machooo
    ca brumrash thu mi bebushe lol

    plako, ha 5-6 here ne dite me porcione te vogla. kushtoi rendesi mengjesit si ne mas stervitjes qe bo, ne drek ha gjithmone mish pule, gjoks pule, gjera qe kan perberje proteinike, pasi proteina e rrit peshen e njeriurt, ne mengjes ha 3-4 te bardha veze, nje sandwich ta sugjeroj gjithashtu mere me buk te zez ose kafe, e bardha nuk osht e mire, tjeter fruta ha shume banane molle kiwi, sallatra mas stervitjes me i mish te pjekur, ene ke per me pa qe do boesh si herkul
    Ok machooo do filloj ti provoj kete te bardhat e vese dhe te ha shpesh e nga pak, flm plako, gjithe te mirat.

  6. #26
    .. Maska e km92
    Anëtarësuar
    24-08-2005
    Vendndodhja
    Kumanovë
    Postime
    4,210
    Mos shko ne stervitje ne futboll 2 jave ose me shume ha buke 4 here ne dite dhe rri veten mos puno asgje dil shetitu rri ne pc dhe per 3 jave prej 55 do te behesh 65-70

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-04-2006
    Postime
    560
    pershendetje"Logic"

    Provoje te hashe edhe sia embelsira, jo disa por per gjdo dite, pasi ti ushtron shume, une mendoj se embelsirat do te bejn mire dhe se munde te shtoshe ndonje kile.
    Mose ha shume salata, mose ha shume speca etj, ngase humb ne peshe!

    Te uroj shendet te mire se pesha nuk eshte shume me rendesi!pasi qe je sportist, ti vetem ha qka te servohet, mose e ke gajle per kile.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Citim Postuar më parë nga dardaniAU
    pershendetje"Logic"

    Provoje te hashe edhe sia embelsira, jo disa por per gjdo dite, pasi ti ushtron shume, une mendoj se embelsirat do te bejn mire dhe se munde te shtoshe ndonje kile.
    Mose ha shume salata, mose ha shume speca etj, ngase humb ne peshe!

    Te uroj shendet te mire se pesha nuk eshte shume me rendesi!pasi qe je sportist, ti vetem ha qka te servohet, mose e ke gajle per kile.
    Embelsira thua ti dardan nuk e guxoj se e eshte keqja qe me felliqet fytyra.
    Megjithate Flm per mendimin tend.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Ju falenderoje te gjitheve per mendimet, njeher do e provoj te ha me shpesh e nga pak e me kalori.
    Gjithe te mirat, shendet

  10. #30
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Mendimi im te rekomandoj: Ne mengjes nje gote qumesht me mjalte brenda dhe nje luge te vogel kafeje me limonj te sheqerosur. (Limonjte i pret ne copa te vogla dhe i hedh sheqer. Kuptohet ngrenia fillon pas nje jave qe jane sheqerosur. Mbaji ne frigorifer). Limoni ne mengjes te hapen oreksin.

    Shpretka, zemra, melcia kane shum proteina dhe gjithmone jane rekomanduar per njerezit qe jane me diabet apo anoreksi. Mund ti perdoresh pasi kane shum vitamina dhe te japin nje "uri" te papare me vone lol.. Duhet te kujdesesh per ushqimin qe ha. Vecanerisht ti qe je sportist. Mishin nuk duhet ta ndash asnje dite nga menuja jote. Perpiqu te hash dhe gjera te skuqura pasi ato te shendoshin goxha.

    Ps. Ne pergjithesi njerezit kujdesen se si te ulin peshen lol.. Ti paske deshire te shtosh ne peshe
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Zemrushe, e po unë jam unikat lol hehe.
    Shume flm për ketë sugjerim dhe po me përshtatet disi me i thjeshte dhe shpresoj te ketë edhe sukses.
    Po një gjë se kuptova ketë gotën me qumësht qe përmban mjaltë e limon, si ta përdori pas një jave ta hidhi limonin e sheqerosur ne gote me qumësht apo ta mbaj ne frigorifer limonin me sheqer nje jave ne frigorifer?!
    Nëse ke mundësi ma sqaro pak se po me konvenon se qenka e shpejt dhe mund ta përdori para stërvitjes...
    FLM, gjithë te mirat.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga LOGIC
    Pershendetje!
    Desha te ju pyese se si mund te shtoje ne peshe dhe a jam ne nen peshe ku:
    Gjatesia: 1.70 cm
    Pesha: 55 kg
    Mosha: 16 vjeq
    Jam futbollist me vyn pesha, ju lutem me tregoni ndonje tabel si te trashem pak...
    Keshilla e pare

    Mos provo asnje nga keshillat qe jane thene para meje dhe ato qe do vine pas meje .

    Keshilla e dyte
    lexo ne fillim ketu http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=80701
    dhe do kuptosh shume gjera.

    keshilla e trete disa gjera po ti sqaroj une derisa te lexosh temen e mesiperme.

    Kemi dy lloj shendoshje e para duke vene tul dhe dhjam qe te ben shum dem dhe nuk te vlen per sportin.

    e dyta te vesh muskuj dhe force qe eshte edhe me natyrale dhe ndihmon per sportin .
    e para ha mish pi vere, ha brumra,sheqerdhe yndyrna te ndryshme qe eshte e barabarte me vetevrasje prandaj nuk ta keshilloj.
    e dyta mos ha mishin e kuq por vetem te bardhe ne zgare per disa minuta sa te trulloset sidomos peshkun te gjitha perimet dhe zarzavatet nuk duhen ziere pasi humbasin enzimet dhe vitaminat keshtu qe do harxhosh shum energji nga trupi per ti shperbere ato ushqimet e ziera jane ushqime te vdekura cdo gje qe fut ne stomak duhet te jete natyrale ose e perpunuar shum pak ne kete menyre ju do te jeni gjimon i fresket pasi ato do te shperbehen ne organizem me vet subsatancat qe kane ushqimet dhe jo me ato qe ke ti ne trup.Njeriu normalisht nuk duhet ta perdori fare zjarrin per gatim pasi ndryshon dhe humbet cdo gje.
    Ka shum per te thene prandaj nuk po zgjatem lexo ne fillim temen qe te kam rekomanduar dhe do kuptosh shum gjera.

    nje keshille pergjithsuese

    Mos ha mish te kuq, qumesht ,djath , biskota,veze brumera .
    Mos pi alkol

    Ha me shumice fruta te fresketa dhe te bera,zarzavate dhe perime jo te ziera ne uje por ne avull per 10 min ,Ne drek dhe ne dark ha gjithmon nje pjate sallat me gjethe jeshile pa kercell dhe me pak vaj ulliri

    Fytyra jote do zbardhet dhe lekura do zbutet forca do jete shume me e madhe se me pare dhe nuk do kete nevoje te jesh i rende per te lozur por i shpejte lufta trup me trup me kundershtarin evitohen nese ti e mor topin i pari dhe largohesh pra lufto per top te pare pasi po luan futboll evropian dhe jo Amerikan qe kerkon dyluftim me trup ta thot nje ish futbollist .
    Nejse nigjohemi prap.
    ciao
    Ndryshuar për herë të fundit nga dardajan : 24-06-2007 më 04:59
    larguar forever

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Citim Postuar më parë nga dardajan
    Keshilla e pare

    Mos provo asnje nga keshillat qe jane thene para meje dhe ato qe do vine pas meje .

    Keshilla e dyte
    lexo ne fillim ketu http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=80701
    dhe do kuptosh shume gjera.

    keshilla e trete disa gjera po ti sqaroj une derisa te lexosh temen e mesiperme.

    Kemi dy lloj shendoshje e para duke vene tul dhe dhjam qe te ben shum dem dhe nuk te vlen per sportin.

    e dyta te vesh muskuj dhe force qe eshte edhe me natyrale dhe ndihmon per sportin .
    e para ha mish pi vere, ha brumra,sheqerdhe yndyrna te ndryshme qe eshte e barabarte me vetevrasje prandaj nuk ta keshilloj.
    e dyta mos ha mishin e kuq por vetem te bardhe ne zgare per disa minuta sa te trulloset sidomos peshkun te gjitha perimet dhe zarzavatet nuk duhen ziere pasi humbasin enzimet dhe vitaminat keshtu qe do harxhosh shum energji nga trupi per ti shperbere ato ushqimet e ziera jane ushqime te vdekura cdo gje qe fut ne stomak duhet te jete natyrale ose e perpunuar shum pak ne kete menyre ju do te jeni gjimon i fresket pasi ato do te shperbehen ne organizem me vet subsatancat qe kane ushqimet dhe jo me ato qe ke ti ne trup.Njeriu normalisht nuk duhet ta perdori fare zjarrin per gatim pasi ndryshon dhe humbet cdo gje.
    Ka shum per te thene prandaj nuk po zgjatem lexo ne fillim temen qe te kam rekomanduar dhe do kuptosh shum gjera.

    nje keshille pergjithsuese

    Mos ha mish te kuq, qumesht ,djath , biskota,veze brumera .
    Mos pi alkol

    Ha me shumice fruta te fresketa dhe te bera,zarzavate dhe perime jo te ziera ne uje por ne avull per 10 min ,Ne drek dhe ne dark ha gjithmon nje pjate sallat me gjethe jeshile pa kercell dhe me pak vaj ulliri

    Fytyra jote do zbardhet dhe lekura do zbutet forca do jete shume me e madhe se me pare dhe nuk do kete nevoje te jesh i rende per te lozur por i shpejte lufta trup me trup me kundershtarin evitohen nese ti e mor topin i pari dhe largohesh pra lufto per top te pare pasi po luan futboll evropian dhe jo Amerikan qe kerkon dyluftim me trup ta thot nje ish futbollist .
    Nejse nigjohemi prap.
    ciao
    Te falënderoj shume për këshillat e dhëna dhe me te vërtet mendoj qe me hyjin ne pune. Është e natyrshme qe un s’jam duke kërkuar tul e dhjam ajo nuk me vyen, unë po kërkoj force e fuqi.
    Nëse ke qene ti një futbollist e din dhe vet qe me vyen shpejtësia se normal qe po luaj futboll evropian. Jam duke filluar te përgatitem seriozisht për futboll se mendoj te dal ne prove ne një klub ne Evropë(jo qe po dëshiroj te ju tregoj se sa jam sportiste apo qe po përgatitem, kërkoj falje për ata qe mendojnë qe jam duke u shitur si një sportist apo disi kështu...).
    Dhe për ketë arsye po mendoj te ushqehem mire e jo vetëm ta beje ushqimin pune rutine, vërtet ty te kish shtyre ajo sëmundje te studiosh, gje qe me beri te kuptoj shum gjera intersante qe tani i shoh me nje sy tjeter.

    A ma rekomandon atë dietën qe kishe postuar ne temën se si te ushqehemi?
    Gjithë te mirat, shëndet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga LOGIC : 25-06-2007 më 06:55

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga LOGIC
    Te falënderoj shume për këshillat e dhëna dhe me te vërtet mendoj qe me hyjin ne pune. Është e natyrshme qe un s’jam duke kërkuar tul e dhjam ajo nuk me vyen, unë po kërkoj force e fuqi.
    Nëse ke qene ti një futbollist e din dhe vet qe me vyen shpejtësia se normal qe po luaj futboll evropian. Jam duke filluar te përgatitem seriozisht për futboll se mendoj te dal ne prove ne një klub ne Evropë(jo qe po dëshiroj te ju tregoj se sa jam sportiste apo qe po përgatitem, kërkoj falje për ata qe mendojnë qe jam duke u shitur si një sportist apo disi kështu...).
    Dhe për ketë arsye po mendoj te ushqehem mire e jo vetëm ta beje ushqimin pune rutine, vërtet ty te kish shtyre ajo sëmundje te studiosh, gje qe me beri te kuptoj shum gjera intersante qe tani i shoh me nje sy tjeter.

    A ma rekomandon atë dietën qe kishe postuar ne temën se si te ushqehemi?
    Gjithë te mirat, shëndet.
    Ate diet qe ke lexuar ti nuk ta rekomandoj pasi eshte vetem per ata qe kane acid te tepert ne trup dhe eshte vetem per 14 dite por do te jap disa keshilla te tjera dhe nje diet per sportistet duro disa dit dhe do ta jap ketu .
    larguar forever

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Citim Postuar më parë nga dardajan
    Ate diet qe ke lexuar ti nuk ta rekomandoj pasi eshte vetem per ata qe kane acid te tepert ne trup dhe eshte vetem per 14 dite por do te jap disa keshilla te tjera dhe nje diet per sportistet duro disa dit dhe do ta jap ketu .
    Te falenderoje shum dardajan do prese...

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Ushqimi eshte sekreti i suksesit te sportistit
    Aftesia e cdo individi ne nje fushe te caktuar te jetes eshte dhunti.
    Ndersa fati vjen duke kerkuar, e punuar, shum rralle bie nga qelli.

    Fjala diet do te thote te ushqehesh per nje periudhe te caktuar kohe me disa lloj ushqimesh te cilat zakonisht kane efekt kurues per njerez te cecante ne kushte te vecanta ndersa ti nuk ke nevoj per nje gje te tille por per njohuri apo si i thone edukate ushqimi te dish cfar haet dhe cfar nuk haet pastaj brenda asaj qe haet mund te zgjedhesh vete dieten sipas deshires pasi trupi yne te ben qe ta kuptosh se cfare te haet dhe cfar jo por sigurisht me pare duhet ti shijosh te gjitha ushqimet qe haen .Supozojme se shkon ne nje dyqan frutash hidhi syte dhe shikoji te gjitha me siguri do te pelqeje dicka dhe ajo dicka qe do te pelqeje eshte pikerisht ajo qe ka nevoje trupi ne ate moment po te hash per tre kater dit te njejtin frut trupi nuk ta pranon me dhe te heq deshiren e ushqimit te atij fruti per aq kohe sa nuk ka nevoje per te .Prandaj per kete arsye mund t'ju jap te lexoni nje liber nese dini ndonje gjuhe te huaj.
    Passi vetem duke dhene keshilla nuk eshte aq kollaj dhe une nuk kam shume kohe.Nerse ke kohe kur futesh ne forum lexo temen qe te thash ajo teme do pasurohet shume dhe do behet me interesante dhe e dobishme per te gjithe por koha qe kam ne dispozicon eshte e paket dhe bej vetem nje postim ne jave pak a shum.

    Ti je 16 vjec dhe ke akoma 4 vjet per tu rritur prandaj gjate rritjes trupi ndryshon shume formen,peshen dhe gjatesine e tij dhe kjo behet nepermjet ushqimit qe ti fut ne organizem, ku shpesh shum lloj ushqimesh ne vend qa te ndihmojne rrtijen e ngadalesojne ate nje nga keto eshte buka, pra mielli ,biskotat dhe te gjitha drithrat sepse ato permbajne Glutine e cila eshte e demshme per organizmin megjithese jo te gjithe e ndiejne por qe nuk do te thote se nuk i demton dhe i vetmi ushqim i kesaj familie qe nuk ben dem ne kete drejtim eshte orizi dhe misri .
    Te gjitha llojet e qumshave bejne dem sepse permbajne Latosio, dhe te gjith derivatet e tyre si djath gjalpe gjize etj por nese duhet te zgjedhesh zgjidh gjithmon qumesht dele ose dhie edhe djathin gjithmon prej tyre asnjeher lope .
    Mishin te keshilloj vetem peshkun ne zgare dhe jo te skuqur dhe sidomos mos e lyej me miell , vendose ne zgare disa min nga njeri krah dhe pastaj edhe nga tjetri por mos e kthe shum here .ne pamundesi te ketij te keshilloj pulen gjithmon pa lekure.
    Mishrat mos i shoqero asnjeher me limon pasi stomaku me sensoret e tij ndjen qe ky ushqim ka acid dhe leshon shum pak acid per tretjen e tij gje qe vonon shume tretjen.Mos ha kurre mishin e kafsheve te medhaja ose si i thone mishin e kuq.

    Ne te vertet ato qe kam shkruar me siper nuk duhet te haen nga ne humanet dhe nuk mund ti lesh dot pernjeher , dhe po t'ju thuash prinderve apo shokeve qe nuk do ti hash, ato do te shajne ty edhe mua nga padia . prandaj dhe ti vura qe te pakten te marresh te keqen me te vogel dhe ti perdoresh nje here ne dite.
    Zgjidh here njerin e here tjetrin , prej atyre mishrave dhe haje gjithmon vetem ne dreke dhe kurre ne darke.

    Kur te hash proteina mishi mos ha ne te njejten kohe edhe proteina bulmeti si gjalp djath qumesht etj pasi komplikon shum punen e intestinos.
    Frutat gjithashtu mos i ha menjeher mbas ushqimit por ne mes dy vafteve .
    Ne dreke dhe ne darke ha shpesh nje pjate sallat jeshile pa kercell, karota, kastraveca , speca, ullinj limon, e shum te tjera te ketij lloji me pak vaj ullri
    Perimet dhe zarzavatet mos i zie kurr ne tenxhere pasi humbasin gjithcka ne temp 46-48 grade.Ju keshilloj gatimin me avull per disa min dhe sperkatja me vaj ulliri.
    Frutat e bera jane ushqimi me i mire dhe me natyral per njeriun eshte benzina me e fuqishme .
    Ato pastrojne trupin dhe i japin energji ndersa perimet dhe zarzavatet e ndertojne dhe rrisin trupin.
    Kripe duhet te perdoresh kripe himalaje si kjo ketu http://www.macrolibrarsi.it/prodotti...alaya_fino.php Kripa qe perdorim ne ka vetem nje element Nacl, ndersa ajo ka 84 element pikerisht aq sa ka edhe trupi yne e aq sa ka edhe uji i detit.Gjithmon sa per shije pa e tepruar.

    Frutat nuk duhen perzier ato te emblat me te thartat psh kur ha banane nuk duhet te hash menjeher limon apo portokall dhe anasjelltas por te emblat me te emblat dhe te thartat me te thartat.

    Mos ha sheqer te bardhe mos pi kafe mos pi ilace .
    Ujin zgjidhe ma pak residui (mbetje ) dhe me pak minerale pasi ato i merr ne vend tjeter .
    Mos pi kurre uje te zier dhe te nxehte.
    Kur ke etje shuaje me fruta si psh shalqi, pjeper,etj.. frutat kane 65%uje po aq sa kemi edhe ne ne trup .
    Nuk duhen ngrene kurre te njejtat gjera cdo dite prandaj dhe nje diete eshte e veshtire te behet ti duhet te dish rregulla te pergjithshme te ushqimit pastaj duhet te hash ate qe te kerkon organizmi ne ate moment.

    Frymemarrja njeriu merr fryme nepermjet mushkrive dhe nepermjet lekures po te futesh ne vaske do ndjesh ngushtim te frymes kjo si rrjedhoje e bllokimit te kontaktit te poreve te lekures nga uji , por ky bllokim vjen edhe kur ushqehemi me yndyrna e mishra te shumte te cilat trupi mundohet ti nxjerre jashte nepermjet lekures ne forme pucrash etj.
    Veza gjithshtu eshte e demshme sidomos e bardha , vezet farerat e ndryshme kane shume proteina etj por i kane per te dhene nje jete te re jo per te ushqyer trupin tone ato me shume e lodhin trupin per ti tretur se sa ti japin proteina.veza do 3 ore qe te tretet .

    Sekreti i nje diete eshte te ushqehesh me ushqime qe per tu tretur nuk marrin energjine nga trupi, por shfrytezojne ate te vet ushqimit, sa me i gjalle te jete ushqimi aq me energji ka.Dhe ti do ndjehesh i forte jo se ushqimi eshte superkalorik apo super proteinik por sepse nuk harxhon kalori per tretjen e tyre nga rezervat e vet trupit.Prandaj do ndjehesh gjithmon i fresket dhe i forte.
    Ka shum per te folur por nuk kam kohe me thuaj cfar gjuhe di te jap adresen ku te blesh librin.

    Dhe ne fund cdo gje varet edhe kushtet ekonomike te familjes .

    Energjite duhen kursyer edhe ne fushe duke bere nderhyrje te sigurta dhe duke mos ardhur verdall kot por kjo i perket nje teme tjeter.
    ciao dardajan
    larguar forever

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730

    Thumbs up

    Njëherë te falënderoj Dardajan për kohen e çmuar qe harxhove për mua...

    Citim Postuar më parë nga dardajan
    Prandaj per kete arsye mund t'ju jap te lexoni nje liber nese dini ndonje gjuhe te huaj.
    Po di Anglisht dhe pak Gjermanishte...

    Citim Postuar më parë nga dardajan
    Mishin te keshilloj vetem peshkun ne zgare dhe jo te skuqur dhe sidomos mos e lyej me miell , vendose ne zgare disa min nga njeri krah dhe pastaj edhe nga tjetri por mos e kthe shum here .ne pamundesi te ketij te keshilloj pulen gjithmon pa lekure.
    Përveç këtyre mishrave a me bën mirë edhe mishi i bardhe dhe proshuta?

    Citim Postuar më parë nga dardajan
    Ne dreke dhe ne darke ha shpesh nje pjate sallat jeshile pa kercell, karota, kastraveca , speca, ullinj limon, e shum te tjera te ketij lloji me pak vaj ullri.
    Ketë sallatën jeshile pa kërcell, nuk duhet ta përziej apo mund ta bej me këto perime qe ke përmendur me sipër...

    Citim Postuar më parë nga dardajan
    Sekreti i nje diete eshte te ushqehesh me ushqime qe per tu tretur nuk marrin energjine nga trupi, por shfrytezojne ate te vet ushqimit, sa me i gjalle te jete ushqimi aq me energji ka.Dhe ti do ndjehesh i forte jo se ushqimi eshte superkalorik apo super proteinik por sepse nuk harxhon kalori per tretjen e tyre nga rezervat e vet trupit.Prandaj do ndjehesh gjithmon i fresket dhe i forte.
    Dardajan te falënderoj shumë shumë për kohen qe gjete për mua, nëse ke edhe një qik kohe te përgjigjesh ne këto pyetje, a janë vetëm ato ushqimet qe nuk marrin energji te madhe nga trupi qe mi ke përmendur dhe me pare apo ka edhe tjera dhe me trego se si ta blej atë libër...
    FLM shumë, gjithë te mirat shëndet
    LOGIC

    p.s. sa i përket temës se “si te ushqehemi” jam vazhdimisht duke lexuar ne te dhe po mësoj gjera te reja qe edhe ne shkolle nuk i kisha mësuar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga LOGIC : 26-06-2007 më 17:02

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    http://www.arnoldehret.org/agent.cgi?agent=10497
    Futu ne kete faqe dhe lexo pak sa te ambientohesh Pastaj gjej librin e Arnold Ehert Dieta pa mucho.. kujdes duhet te dish gjuhen pasi cdo rrjesht shpreh mendimin e nje faqe te tere dhe cdo faqe e lexuar mund te krahasohet me dhjetra faqe te libra te zakonshem ndersa kur te mbarosh librin do jesh shum konfuz dhe do te duhet ta lexosh dhe rilexosh pasi mbas cdo leximi kupton gjithnje e me shum dhe vetem kur te jesh i sigurt qe ajo qe ke lexuar eshte e vertet mund te aplikosh mesimet e tij per ushqimin mbi dieten e ushqimit pa mucho.Ose me mire te them qe nuk eshte diet por menyre jetese e cila perdoret edhe si ilac per sherimin e shum semudjeve per te mos thene te gjithave.Mund edhe te regjistrohesh ne ate forum dhe te lexosh ata te cilet e kane lexuar dhe perdorur para teje.Sikur vetem dieten e tranzicionit te ndjekesh eshte shum mire per ty.

    Përveç këtyre mishrave a me bën mirë edhe mishi i bardhe dhe proshuta?
    Asnje mish nuk ben mire , por per nje periudhe kohe perdoror vetem mishrat e bardhe ndersa per proshuten un nuk e di car shteti je dhe c'far proshute ke ti aty por mund te perdoresh vetem proshute Parma ose san daniele pasi per ruajtjen e tyre nuk perdoren soluzione kimike, por natyrale.


    Ketë sallatën jeshile pa kërcell, nuk duhet ta përziej apo mund ta bej me këto perime qe ke përmendur me sipër...
    Si te kesh qef mir eshte te dominoje sallata sepse con oksigjen ne intestino , te tjerat nga pak per shoqerim qe te mos besdiset pjata.

    Dardajan te falënderoj shumë shumë për kohen qe gjete për mua, nëse ke edhe një qik kohe te përgjigjesh ne këto pyetje, a janë vetëm ato ushqimet qe nuk marrin energji te madhe nga trupi qe mi ke përmendur dhe me pare apo ka edhe tjera
    Po ta kishe lexuar mire temen qe te keshillova do ta kishe kuptuar qe enzimet ndodhen ne te gjitha gjerat organike qe nga gjethja e pemes trungu rrenjet , mishi dhe cdo gje tjeter organike sekreti eshte qe te mos i humbasesh ato gjate gatimit se pastaj kthehen ne ushqime te vdekura dhe organizmi i nxjerr jashte me jashteqitjen .
    Edhe qeni e di se cfar jane enzimet dhe veprimin e tyre .
    A ke pare ndonjher qen qe pasi ha mishin provon te haje edhe kocken per eshte e forte dhe sja del dot ateher hap nje grope dhe e mbulon kocken shkon pas nje jave ne te njejtin vend merr kocken qe tashme eshte zbutur per reaksion te enzimeve dhe e ha ai qen eshte por e di qe po ta lere ne diell kocka do thahet dhe se han dot me pasi enzimet veprojne ne nje temp te caktuar dhe prandaj ai e mbulon, kete gje atij nuk ja ka mesuar njeri ne shkolle por ja kane lene trashegim gen pas geni para ardhesit e tij, dhe jo vetem qeni por edhe shume kafshe te tjera i perdorin enzimet ne dobi te tyre per tretjen e ushqimit.

    Lexoje prap pjesen ku flitet per enzimet dhe do ta kuptosh.

    gjith te mirat
    suksese
    larguar forever

  19. #39
    Mos e ler kurre stomakun bosh, ke parasysh ndonjehere qe te hahet edhe perton te hash, ose ke pune per te bere?? Gabim.. dil direkte edhe ha ndonje gje, edhe ha mire.. ska rendesi se cfar ha, mjafton qe te hash edhe stomaku te jete i mbushur..

    Mos flisni kot per cokollata etj etj, se kan edhe demtime ansore, smund te hash gjithmone embelsira qe te shendoshesh, njeriu ka nevoje te haje cdo gje qe hahet... cdo lloj perimje, edhe mos ja perto shume bukes, haje gjithmone.. edhe spagheti te hash te bejn mire te japin shendet..

    Por kte kije parasysh, kurre mos e ler barkun bosh, kur te hahet ik e ha, ska rendesi se ca do hashe, edhe mos bej gabim te hash embelsira kur ke uri te tepert, mbushe barkun me ushqim, jo me cokollata..

    ha buke, fasule, pras, spinaq, ca te dale perpara.. mos ja perto ktyre gjerave..

    embelsirat haj pas buke nese ka ndonje vend bosh :P

    un kshu kam ber edhe kam shtuar ne peshe rreth 15 kile per 2 muaj

    sjan pak apo jo? duke marre parasysh se jam duke djegur ushqim ter dites, te shtosh 15 kile jan goxha.. edhe kto vetem e vetem qe haja pa pyetur, nuk i zgjidhja ushqimet


    tani jam 83 kile, edhe sdua te ndryshoj... kaq jam mire se me pershtatet edhe me gjatesine.

  20. #40
    schatz
    Anëtarësuar
    01-09-2007
    Vendndodhja
    TIRANE
    Postime
    22
    mendoj se si shtimi ne pesh dhe humbja ka nje arsye qe mund te mos jemi ne te vullnetshem per ta kontrolluar.kete e them pasi nuk e di nese ke kaluar ndonje shqetesim shesndetesor para kesaj apo jo?por nuk di dhe nese kjo ka te beje me ndonje ceshtje tjeter qe i perket gjendjes tende psikologjike.me kete dua te them qe mund te kesh a po po kalon ndonje periudh kohe jo te mir por te keshilloj nese ti lexon shkrimin tim dhe po mendon se esht kjo,per asgje ne je nuk mund te lesh mbas dore veten.cdogje sheron koha por vetem veten ton e semur.ndaj mendo me shum per veten dhe mbi te gjitha ha ato ushqime qe ty te shijojne.kalofsh mir.gjithcka do rregullohet.po megjith keto keshilla do na shkruash si te dobesoem.(bej shaka)KALOFSH MIRE.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Peshëngritje: Erkand Qerimaj, kampioni shqiptar i botës
    Nga zeus në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 29-07-2012, 07:44
  2. Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh
    Nga Mina në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
  3. Kontributi i shkenctarëve islam në shkencë
    Nga Bleti002 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  4. Lojrat olimpike - Athine 2004
    Nga kolombi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 211
    Postimi i Fundit: 06-09-2004, 14:24
  5. Ismail Kadare mbart ne supe peshen e tere Kombit Shqiptar
    Nga saimiri-uk në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 10-06-2004, 00:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •