Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Lexuesja
  Anėtarėsuar
  11-11-2003
  Postime
  185
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Angry Poezi vajtimi !

  Vajtim per babin !

  27.Janar 2001_27Janar 2004


  Nje lengim buron nga shpirti
  Nja ofsham qe skaperdihet
  Mallengjim nder telefona
  Babe e bij, me nuk po shihen

  Baba fillon len amanetet
  Qe s'arriti me gezu femijet
  Larg larg pertej deti
  Shpirti tij duke u perpelit

  E renduar jam ne shpirt
  Me merr malli shume per ty
  Babe !T'lutem ma bej hallall
  Qe s'arrita te gjej te gjalle

  Jeta, hallet na larguan
  S'na lane te rrimte te dy prane
  N'mergim shume po vuajm
  Malli na ka shkatru te'tan

  Duke t'vajtu kam ndez cigaren
  Shllunga tymi, me behesh ti
  M'pershendet me fjal te ngrohta
  me thua ,"Boll m'vajtove mori bij"

  Ah mor babe s'gjej fjal per ty
  Me t'vajtu e me heq mallin
  Nuk t'vajtoj se ti ke vdek
  Po t'vajtoj vujtjet dhe hallin

  Vdekja eshte ligj i natyres
  dhe te gjith ne varr do t'shkojm
  por vajtim i bejm vujtjes
  qe nga anet tona eshte si zakon

  Nje qiri sot per ty kam ndez
  ne ate jete tu beft drite
  shpirti jot tu ndricofte
  e ne ketu ,na n'ndihmofte.

  Kete poezi vajtimi , ja kam kushtu babit tim , qe sot ai mbush 3 vjetorin e vdekjes. E kam dashur aq shume , sa nuk mund te gjej fjale qe te shprehi mallin qe kam per te . Kjo dite me frymzoi aq shume qe te hedh keto vargje vajtimi ketu ne kete forum, ku ndoshta shume nga ju jeni larg ne mergim , ku nuk keni pas as mundesin te shikoni baben apo nenen para se te vdesi , apo te jeni aty ditet e varrimit . Pra eshte nje gje shume e dhimshme .
  Pėrmbi za, qė lėshon bylbyli,
  Gjuha shqipe m'shungullon,

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Re: Poezi vajtimi !

  Postuar mė parė nga Lexusja_1963  Ah mor babe s'gjej fjal per ty
  Me t'vajtu e me heq mallin
  Nuk t'vajtoj se ti ke vdek
  Po t'vajtoj vujtjet dhe hallin


  Atij shpirti i bėftė dritė e ti e paq faqėn e bardhė!

 3. #3
  dipl-ing
  Anėtarėsuar
  09-11-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  E dashur lexuese,
  poezia jote me mallengjeu aq shume sa fillova duke qare. Mergimi na ka larguar nga familja dhe ketu fillojme e ndjejme se cdo te thote te jesh larg prinderve, qe jane gjeja me e shtrenjte ne bote. Sa te do prindi, nuk te do njeri tjeter ne bote. Baba na past lente uraten dhe ju prefte shpirti ne paqe ne ate bote.

  Faleminderit per poezine e mallengjyeshme!!!
  Studentja
  Rruga me e shkurter midis dy personave eshte nje buzeqeshje

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  lexova poezine tuj .une jam vete ne mergim di dicka per mungesen e prinderve . rasti juj eshte i vecante .zoti ju bekofte moj moter .kafshate qe skaperdihet asht mergimi per ne shqiptaret.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Lexuesja
  Anėtarėsuar
  11-11-2003
  Postime
  185
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Lum Lumi . studentja , nikos_z ! Ju falenderoj qe keni shkruar ketu .Zoti ju ndihimofte , e mos pafshi keq ne familjet tuaj . Te gjith do vdesim , ajo dihet eshte ligj i natyres , por njeriu kur ndahet me te afermit e tij , kujton me me shume dhimje , vuajtjet qe kemi kaluar , e sidomos ne Shqiptaret .

  Pershendetje .
  Pėrmbi za, qė lėshon bylbyli,
  Gjuha shqipe m'shungullon,

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Lexuese, shume prekese poezia jote.
  Dhimbjen tende mund t'a kuptoje shume kush, por jo sa ata qe kane patur te njejten fatekeqesi, te humbin babain.
  Edhe babai im ka 7 vjet qe nuk jeton.Kam mall qe nuk mund ta pershkruaj.Me mungon shume fjala,keshilla dhe dashuria e tij.
  Regjistrimet qe kam ne kaseta-video me shume me shtojne se sa me heqin mallin per te.Nuk mund te shkruaj me gjate.

  Ju prehte shpirti ne paqe baballareve qe nuk jetojne.

  sinqerisht
  hope31
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 7. #7
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Mė preku shumė poezia juaj lexuese megjithse jam pak mė i ri nė moshė se ty, dhe kam familjen time pran ketu ku jetoj nuk do ta imagjinoja dote se si jeta ime do ishte pa ta. Edhte mese e vertet fakti qe te gjithe thone si familja ose si Prinderit nuk ka.

  Urime per Poezine, vertet fjal te dala nga shpirti me duken!

  Driloni...
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 8. #8
  ...........
  Anėtarėsuar
  24-12-2002
  Vendndodhja
  home
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Re: Poezi vajtimi !

  Postuar mė parė nga Lexusja_1963
  Vajtim per babin !

  27.Janar 2001_27Janar 2004


  Nje lengim buron nga shpirti
  Nja ofsham qe skaperdihet
  Mallengjim nder telefona
  Babe e bij, me nuk po shihen

  Baba fillon len amanetet
  Qe s'arriti me gezu femijet
  Larg larg pertej deti
  Shpirti tij duke u perpelit

  E renduar jam ne shpirt
  Me merr malli shume per ty
  Babe !T'lutem ma bej hallall
  Qe s'arrita te gjej te gjalle

  Jeta, hallet na larguan
  S'na lane te rrimte te dy prane
  N'mergim shume po vuajm
  Malli na ka shkatru te'tan

  Duke t'vajtu kam ndez cigaren
  Shllunga tymi, me behesh ti
  M'pershendet me fjal te ngrohta
  me thua ,"Boll m'vajtove mori bij"

  Ah mor babe s'gjej fjal per ty
  Me t'vajtu e me heq mallin
  Nuk t'vajtoj se ti ke vdek
  Po t'vajtoj vujtjet dhe hallin

  Vdekja eshte ligj i natyres
  dhe te gjith ne varr do t'shkojm
  por vajtim i bejm vujtjes
  qe nga anet tona eshte si zakon

  Nje qiri sot per ty kam ndez
  ne ate jete tu beft drite
  shpirti jot tu ndricofte
  e ne ketu ,na n'ndihmofte.

  Kete poezi vajtimi , ja kam kushtu babit tim , qe sot ai mbush 3 vjetorin e vdekjes. E kam dashur aq shume , sa nuk mund te gjej fjale qe te shprehi mallin qe kam per te . Kjo dite me frymzoi aq shume qe te hedh keto vargje vajtimi ketu ne kete forum, ku ndoshta shume nga ju jeni larg ne mergim , ku nuk keni pas as mundesin te shikoni baben apo nenen para se te vdesi , apo te jeni aty ditet e varrimit . Pra eshte nje gje shume e dhimshme .
  Lexuesja me bere te qaj me kte poezin...
  Ngushellime motra.Me vjen jashtmase keq per vdekjen e babait tuaj...thjesht me ke prekur jashtmase dhe me bere te relize qe prinderi eshte vertet dicka e cmuar.
  Shpresoj qe kurr mos te shofesh keq me ne jeten tende por vec gezime dhe buzqeshje ne familjen tende.
  Pac fat dhe lumturi gjithmon.
  What we do does not define who we are. What defines who we are, is how we rise when we fall!!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e inspektori
  Anėtarėsuar
  28-12-2003
  Vendndodhja
  korce
  Mosha
  38
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  komplimente

  lexuese vargjet shume te bukura e prekese.nuk mund te hahesh dot me fatin ndaj dhe i bie tejetojme ate cka eshte shkruar.
  te uroj gezime e lumturi ne jete.
  me respekt inspektori
  me ben te mendoj mendimi,ne me mendon ti sa te mendoj dhe une...

Tema tė Ngjashme

 1. SPIRITUALITETI: Kapitulli II - Lumurimet
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-09-2006, 19:42
 2. Seria Shpirtėrore II: Vajtimi pėr Atdheun e humbur
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-08-2006, 23:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •