Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-01-2004
    Vendndodhja
    tiran
    Postime
    5

    Pekmez Berati

    Pekmezi eshte nje leng i embel i bere nga zierja e frutave si psh rrush ose qershi etj.

    Dikur kur nuk kishte Akullore stergjysherit tane trima shkonin ne malin e Tomorrit e gjenin shpateve ku nuk binte Dielli copa Bore te ngrire dhe mbasi e ngarkonin me gomeret e mushkat tona heroike e shpinin ato copa te medha ne qytetet tona proletare.

    Copat e Bores mbasi sharroheshin me sharre ne forme kasatash 5 lekshe vaditeshin me kte Pekmezin e embel dhe shiteshin ne pazar si sot akulloret.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    u ai pekmezi sa i mire qe ishte...

    e di cfare tjeter eshte e mire qe une kam kohe pa pare? Narden, narden pe korce.....
    TBD

  3. #3
    ________
    Anėtarėsuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Interesante kjo puna e akulloreve alla pekmezce o tupan djali.

    Pekmezi eshte mrekullia vete.Si i apasionuar mbas guzhines do te iu them se si behet pekmezi.Pamvaresisht se eshte pak i njohur ne krahasim me ballokumet gurabiet etj kam qene prezent kur po benin pekmez diku.Si cilesi mbetet njeshi mbas mjaltit.Eshte sa e sahere me cilesor se receli.mendimi im

    Pekmezi behet me
    1-Mana(jo me mana te zinj sepse thartohet)
    2-Rrush
    3-Qershia
    4-manaferra
    5-manatoke
    etj

    Zgjidhet rrushi i pjekur mire hidhet ne ene dhe me pas shtypet derisa ti dale lengu.Lengu kullohet me site dhe quhet musht.Mushti eshte i embel dhe nuk permban alkool por me fermentimin e tij behet vera.Kur behet pekmezi nuk pritet qe mushti te fermentohet por valohet aq sa te ngeli si tip xhelatine ne fund.Dhe pikerisht kjo xhelatina ngjyre kafe quhet pekmez.

    ______________
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga FLORIRI : 15-09-2005 mė 09:19

  4. #4
    Larguar Maska e tironse_me_fiks
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Vendndodhja
    anej knej gjithanej
    Postime
    58
    Un se ka provuar ndonjehere po me tregon shpesh babi kur ja u jepte gjyshja kur ishin te vegjel, kshu si ma pershkruani duket shum e shijshme
    Sot jemi akoma ktu,me te mdhenj se kurr,me te fort se kurr.


    SuperKlub Tirona
    Gjithmon Bardheblu!!!

  5. #5
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Interesante. Hera pare qe degjoj per kete. Ja 1 gje me teper "in my to do list" para se te vdes.
    If I Only Could....

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Citim Postuar mė parė nga FLORIRI
    Lengu kullohet me site dhe quhet musht.Mushti eshte i embel dhe nuk permban alkool por me fermentimin e tij behet vera.Kur behet pekmezi nuk pritet qe mushti te fermentohet por valohet aq sa te ngeli si tip xhelatine ne fund.Dhe pikerisht kjo xhelatina ngjyre kafe quhet pekmez.
    ______________

    isha shume dakort me ty deri tek Mushti...varet nga lloji, dhe fermentimi.. ka dhe musht qe permban fare fare pak alkol, i ndermejtem midis pekmezit dhe veres.

    Pse me c'kujton ti se benim dolli naten e vitit te ri ne si kalamaja, deri ku u rritem qe te pinim vere (raki per tim vella)?
    TBD

  7. #7
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Kurse une kam patur ne klase nje goce me mbiemrin Pekmezi, ishte Tironse a Tironce nuk e di mire (se mos eshte nga ato Tiloncet qe kemi ketu se na mori lumi ), edhe qe thoni ju ajo ishte me floke te shkurtra e te zeza edhe kishte ca veprime prej pekmezi...

    Tjeter Pekmez nuk njoh, per bese nuk njoh... Floriri u lodh me mana e qershia, por une pekmez nuk kam provu asnjehere, vetem nja dy here i kam folur, dhe kaq

  8. #8
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anėtarėsuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar mė parė nga FLORIRI
    Interesante kjo puna e akulloreve alla pekmezce o tupan djali.

    Pekmezi eshte mrekullia vete.Si i apasionuar mbas guzhines do te iu them se si behet pekmezi.Pamvaresisht se eshte pak i njohur ne krahasim me ballokumet gurabiet etj kam qene prezent kur po benin pekmez diku.Si cilesi mbetet njeshi mbas mjaltit.Eshte sa e sahere me cilesor se receli.mendimi im

    Pekmezi behet me
    1-Mana(jo me mana te zinj sepse thartohet)
    2-Rrush
    3-Qershia
    4-manaferra
    5-manatoke
    etj

    Zgjidhet rrushi i pjekur mire hidhet ne ene dhe me pas shtypet derisa ti dale lengu.Lengu kullohet me site dhe quhet musht.Mushti eshte i embel dhe nuk permban alkool por me fermentimin e tij behet vera.Kur behet pekmezi nuk pritet qe mushti te fermentohet por valohet aq sa te ngeli si tip xhelatine ne fund.Dhe pikerisht kjo xhelatina ngjyre kafe quhet pekmez.

    ______________


    Me sa kam degjuar une se zierjes se rrushit ne tepsi i futet nje lloj dheu qe quhet asraf (me duket ne mos gaboj) dhe pekmesi eshte shume kalorik sidomos keshillohet perdorim ne dimer per te mbajtur organizmin ngrohte sepse cliron shume energji per shkak te perberjes se tij.Thuhet se ne luften e dyte boterore ndersa ushtaret ruse perdornin alkol per tu ngrohur nga te ftohtet gjermanet perdorinin pekmes.Prandaj ka dale dhe ajo shprehja urte. Jam ne muajin e pekmesit (se mjalti vjen me mbrapa).
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  9. #9
    ________
    Anėtarėsuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Ger,
    Po eshte e vertete dhe ky tip dheu eshte i rralle.Nese iu kujtohet... Sali Berisha i thoshte shpesh Arta Dades ne parlament "ti je nga dheu i bardhe...apo balta e bardhe"..lol.Perdoret ne menyre ironike kjo shprehje sepse ne ate zone shtepiat ndertoheshin me qerpic prej kesaj balte.Jo si kullat tona me gure te gdhendur .

    Ky tip dheu gjendet ne zonat me shkembinj gelqerore dhe ajo qe te cudit eshte se jane ne forme kodrash te bardha ku rreth e rrotull dheu eshte i kuq.Nejse kjo nuk na intereson gjeja qe duhet te shtoj eshte se ky hiri bardhe i hidhet mushtit kur po valon.Arsyet pse i hidhet jane tre:
    1-Behet me i trashe
    2-Behet me i embel
    3-Nuk fermentohet kollaj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga FLORIRI : 17-09-2005 mė 07:20
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  10. #10
    MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
    Anėtarėsuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
    Postime
    605
    Jam ne muajin e pekmesit (se mjalti vjen me mbrapa)..........................


    Ta dish ti mor djale se sa shpejt mbarojne ata muajt e pekmezit dhe te mjaltit bashke.....dhe pastaj fillon jeta e m.....dhe smbaron me.....

  11. #11
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    kam shume vite pa provuar pekemez...mire qe ma kujtuat, do tia them kur te me pyesin 100 here kur te vete prap ne Shqiperi 'çte te bejme sot per te ngrene/pire?' lol


    Citim Postuar mė parė nga Antipatrea
    Jam ne muajin e pekmesit (se mjalti vjen me mbrapa)..........................


    Ta dish ti mor djale se sa shpejt mbarojne ata muajt e pekmezit dhe te mjaltit bashke.....dhe pastaj fillon jeta e m.....dhe smbaron me.....


    eh, sejcili shprehet per shijet e veta, nganjehere edhe per pershtypjet personale mbas shijimit te shijeve

    bej gariet dhe dite me te pekemezcme ketej e tutje

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    here tjeter shko ne supermarket grek/turk dhe e gjen-- po thuaj aq te mire si prej Berati

    Pekmez e quajne dhe ata-- nese do kerkosh emr dhe eshte ne nje kavanoz te erret--madhesia ndryshon lol
    TBD

  13. #13
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga Larsus
    ... eshte ne nje kavanoz te erret--maPekmez e quajne dhe ata-- dhesia ndryshon lol
    like everything else in life lool


    thx for the tip

  14. #14
    SHALOM
    Anėtarėsuar
    07-02-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    1

    mmmm sa i mire

    C`me ke zgjuar ca kujtime te bukura o Tupan! Dhe gjyshja ime nga Berati bente nje pekmez rrushi qe te lepije gishtat. Do kisha qejf te shkoja dhe nje here ne femijerine time dhe te shijoja ate pekmezin qe bente gjyshja.

Tema tė Ngjashme

  1. Pamje nga Berati
    Nga Orion_DYRRAHU nė forumin Albumi fotografik
    Pėrgjigje: 112
    Postimi i Fundit: 20-09-2010, 10:42
  2. Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 06-04-2006, 13:45
  3. Tifozėt e Super Kampiones Tirana
    Nga BlueBaron nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 157
    Postimi i Fundit: 26-02-2006, 22:05
  4. Berati Dhe Beratasit Mbi Tre Shekuj Me Pare
    Nga Newhost nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-10-2005, 21:55
  5. BERATI me dy Keshtjella
    Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 01-12-2002, 05:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •