Close
Faqja 1 prej 16 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 306
 1. #1
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim

  Si pastrohet kompjuteri nga reklamat dhe spiunėt

  Nė kėtė temė janė mbledhur tė gjitha pyetjet dhe pėrgjigjet nė lidhje me programet reklamues, spiunė, dhe programe tė tjera keqbėrėse.

  Ēfarė janė adware, spyware?
  Adware quhen programet qė bėjnė reklama. Spyware quhen programet qė pėrgjojnė pėrdorimin e kompjuterit, zakonisht faqet qė viziton nė internet ose emailin. Programet qė pėrgjojnė internetin mundohen tė zbulojnė se ēfarė i intereson pėrdoruesit dhe dėrgojnė reklama qė u pėrshtaten atyre interesave.

  Ēfarė dėmi shkaktojnė nė kompjuter?
  Ka shumė programe tė ndryshme nė kėtė grup por shumica pėrqėndrohen nė kėto:
  - Ndryshimi i faqes sė hapjes tė shfletuesit (internet explorer, netscape, aol, msn, etj).
  - Instalimi i ikonave tė reja nė krye tė shfletuesit. Zakonisht kėto ikona janė pėr kėrkimin e internetit, dyqane, bixhoz, pornografi, shkarkime (download), etj.
  - Hapja e dritareve ose mesazheve tė ndryshme qė ju ofrojnė tė blini diēka, tė vizitoni njė faqe, tė luani njė lojė, tė merrni njė shpėrblim/llotari qė keni fituar, etj.
  - Gjurmimi dhe pėrgjimi i faqeve qė vizitoni me qėllim qė tė bėjnė reklama qė u interesojnė.
  - Ngadalėsojnė kompjuterin dhe lidhjen e internetit.
  - Ngarkojnė kompjuterin me programe tė shumta.
  - Fshihen nė kompjuter dhe nuk tė japin mundėsi pėr ti hequr.

  Lexoni pyetjet e shtruar nė kėtė temė pėr probleme tė tjera tė shkaktuar nga kėto programe.

  Si futen nė kompjuter?
  - Duke hapur njė program qė i instalon ato. Ky program mund tė futet nė kompjuter nga emaili, mund tė shkarkohet nga faqet e internetit, nga Kazaa, shkėmbimi i skedarėve nė Chat (mirc, msn, yahoo, aol), e plot tė tjera.

  - Shumė nga kėto programe instalohen me, ose pa dijen tėnde, kur viziton njė faqe interneti. Kėto faqe pėrdorin mėnyra nga mė tė ndryshmet me dritare tė vogla pop-up, mesazhe tė ndyshme, cookies, reklama, flash, activex, etj qė tė gėnjejnė ose detyrojnė pėrdoruesin pėr tė instaluar reklamat, pėr tė ndryshuar faqen e hapjes nė internet explorer, pėr tė instaluar njė toolbar, etj.

  Disa prej kėtyre faqeve shfrytėzojnė gabimet ose konfiguracionin e gabuar tė shfletuesit (internet explorer) dhe instalohen menjėherė pa bėrė asnjė pyetje.

  - Njė pjesė tjetėr e programeve parazitė vijnė bashkė me programe tė tjera. Pothuajse tė gjithė programet e vegjėl qė ofrohen falas si Kazaa, Date Manager, Time Manager, Calendar, Gator, lojra interneti, gjatė instalimit futin nė kompjuterin tuaj edhe programet parazitė qė pėrgjojnė veprimtarinė e komjuterit dhe pastaj dėrgojnė reklama nė lidhje me informacionin qė pėrgjuan. psh: Nqs unė hap njė faqe me muzikė tė Madonės, programi spiun do ta shikojė kėtė dhe do dėrgojė njė reklamė pėr tė blerė njė album tė Madonės.

  Kini kujdes se disa nga programet qė hiqen sikur i ndalojnė reklamat, instalojnė akoma mė shumė. Pėrdorni vetėm programet serioze si Ad-Aware (jo adware), Spybot, CWShredder.

  Si t'i parandaloj programet reklamues dhe spiunė?
  - Azhurnoni windows duke vizituar faqen www.windowsupdate.com ose duke hapur Windows Update nga menuja start e kompjuterit. Nė kėtė faqe mund tė merrni tė gjitha freskimet qė nxjerr Microsoft pėr mbrojtjen nė internet, sigurimin e kompjuterit, etj. Nė disa kompjutera azhurnimi bėhet vetvetiu por nqs zgjidhni ta bėni vetė, pėrdorni njė nga mėnyrat e lart-pėrmėndura njėherė nė muaj.
  - Mos hapni dhe mos instaloni asnjė program pa ditur se ēfarė pėrmban.
  - Mos hapni asnjė skedar tė bashkėngjitur nė email, nqs nuk e keni kėrkuar atė. Shumica e skedarėve tė infektuar kanė prapashtesat .exe .pif .bat .js
  - Tregoni kujdes edhe sikur emaili tė duket sikur ėshtė dėrguar nga njė miku juaj pasi adresa e dėrguesit mund tė jetė e fallsifikuar.
  - Mos pranoni tė merrni asnjė skedar nė chat pėrveē fotografive me prapashtesėn .jpg .gif .png .tif ose skedarėve tekst me prapashtesėn .txt .doc. Kini kujdes se disa skedarė mund tė kenė dy prapashtesa .jpg.exe ose .gif.pif pėr tu gėnjyer.
  - Mos vizitoni faqe qė hapin shumė dritare, ose qė u bėjnė pyetje pėr instalimin e programeve. Shumica e programeve keqbėrėse kėrkojnė leje nga ju para se tė instalohen. Lexoini me kujdes pyetjet qė u bėn kompjuteri dhe pastaj zgjidhni Po ose Jo (Ok/Cancel, Yes/No).
  - Mos u gėnjeni me reklamat qė ju ofrojnė tė instaloni programe ose lojra falas. Ndėrtimi i programeve kėrkon mundim tė madh dhe janė tė pakėt programet qė shpėrndahen falas. Programet qė janė falas zakonisht e nxjerrin fitimin duke reklamuar.
  - Nqs zgjidhni tė instaloni kėto programet, gjatė instalimit mund t'ju ofrojnė programe tė tjera. Mos i pranoni kėto oferta.

  Si tė pastroj kompjuterin nga kėto programe keqbėrėse?
  Programet me tė sukseshme pėr pastrim janė Ad-aware, Spybot dhe CWShredder. Ka dhe programe tė tjera por mund tė perdoren vetėm pėr 15 ose 30 ditė dhe pastaj duhet t'i blini. Ad-aware, Spybot, CWShredder dhe programet e tjera pa pagesė mund t'i merrni duke klikuar kėtu
  Janė tė renditura sipas numrit tė pėrdoruesve.

  Nqs pėrdorni Windows 2000 ose Windows XP, mund tė merrni edhe programin qė ka ndėrtuar vetė Microsoft pėr kėtė problem. Quhet Windows Defender dhe ju mundėson pastrimin, si dhe mbrojtjen e kompjuterit pėr tė ardhmen. Mund ta shkarkoni kėtu.

  Njė mėnyrė tjetėr ėshtė kontrolli nėpėrmjet faqeve tė internetit. Njė nga kėto faqe ėshtė ajo e kompanisė Trend Micro. Vizitoni kėtė faqe dhe ndiqni udhėzimet pėr tė kontrolluar kompjuterin pėr reklama e spiunė.

  Programet janė tė thjeshta pėr tė instaluar dhe pėrdorur, por nqs keni pyetje, lexoni postimet nė vazhdim ose shkruani pyetjen tuaj nė kėtė temė.

  Shėnim: Tė gjithė programet/shėrbimet e pėrmendur mė lart janė falas dhe mos u gėnjeni nga reklamat qė u premtojnė pastrim mė tė mirė kundrejt pagesės.

  Pėr tė mėsuar pėr viruset dhe programe tė tjera keqbėrėse, lexoni edhe temėn Sigurimi i Kompjuterit. Aty mund tė gjeni edhe disa antivirusė falas tė cilėt tashmė kanė filluar tė mbrojnė kompjuterat jo vetėm nga virusėt, por edhe nga programet keqbėrės (reklamat, spiunėt).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 27-10-2006 mė 23:23
  Edi

 2. #2
  Pergjithmone Shqiptar Maska e euzfor
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Between the heaven and the hell !
  Mosha
  33
  Postime
  110
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Kam nje problem

  Kur hap int explorer dhe e kam vene blank me hapet nje faqe tjeter edhe pse une e kam vene blank. Si mund ta zgjidh kete prob ?

 3. #3
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Me siguri qė do kesh programe spyware ose adware nė kompjuter. Janė programe qė pa lejėn tėnde rruajnė gjurmėt e tua nė internet dhe reklamojnė produktet e tyre. Kėto programe zakonisht instalohen pa dijeninė tėnde kur ti instalon njė program tjetėr si psh Kazaa ose viziton njė website qė tė detyron ti instalosh ato nė kompjuter.

  Pėr ti hequr kėto programe shko tek download.com
  http://www.download.com/Ad-Aware-SE-...ml?tag=lst-0-1

  Bėje download dhe instaloje nė kompjuter ad-aware.
  Pas instalimit bėj scan kompjuterin me default options.
  Adaware do ti gjej tė gjitha programet dhe tė lejon ti fshish ato nga kompjuteri.

  Pas kėsaj internet explorer do hapė njė faqe bosh ose njė faqe tjetėr sipas dėshirės tėnde.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 28-09-2004 mė 20:02
  Edi

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  kontrollo per ndonje program te dyshimte qe te aktivizohet sapo ndez kompjuterin
  Per ta bere kete klikon start pastaj run aty shtyp fjalen msconfig
  kliko ok dhe te dritarja qe hapet kliko ne sturtup buton lart te cepi i dritares te menuja e artikujve qe ndizen ne startup mund te shikosh per ndonje aplikacion qe te ka bere Hijack homepage
  klikon te boxi i aplikacionit qe ka shenjen e V duke e lene boxin anash bosh.Per ta gjetur aplikacionin kollaj mbaj mend addresen ose emrin e faqes qe te del megjithse e ke vene homepage blank
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  euzfor, shko tek Tools mandej Internet Option dhe atu ku shkruan Address: fshije tekstin qe eshte me backgraund blu. Po deshe te te hapet faqe tjeter, atehere shkruaje linkun e asaj faqes.

  Duhet te te dal nje kuti opcjonesh si kjo:
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Vito Corleone
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  New York City
  Mosha
  35
  Postime
  73
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  si te bej?

  edhe une kisha te njejtin problem me internet explorer i cili me hapte faqe me reklama kot se koti, ose me ndryshonte faqen time aktuale dhe me hapte sa here te njejtin sit(qe une nuk e desha te hapej). Instalova ad-aware 6, bera scan me default, dhe me nxorri rezultat nje liste goxha te madhe me file dhe skedare. por me sa shoh une disa prej tyre jane file regjistri dhe kam frike ti fshij se mos me hapin pune tjeter. Si te bej?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 29-05-2003 mė 21:12
  "You should keep learning as long as you are ignorant."
  "As long as you live, keep learning how to live."

 7. #7
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Z. Corleone, fshiji se nuk do kesh probleme.

  Adaware mbahet si njė nga programet mė tė mirė pėr saktėsinė qė ka nė gjetjen e parazitėve/reklamave.

  Ato qė ke nxjerrė ti nė foto nuk duhen. Me siguri qė ke plot tė tjera poshtė dhe pėr mendimin tim tė gjitha nuk duhen.

  99.99% ato registry/skedarė/foldera etj nuk duhen por edhe sikur ta fshish gabimisht adaware tė jep mundėsinė ti kthesh mbrapsh ato qė fshive. Pėr siguri ti mund ta bėsh vetė backup registry. start>run>regedit

  Shikoje listėn dhe nqs shikon emra programesh qė ti nuk i ke parė ndonjėherė atėherė fshiji.

  Ke pėr tė parė njė rritje tė madhe nė shpejtėsinė e kompjuterit tėnd. Windowsi do bėhet load mė shpejt, do kesh mė shumė memorie pėr programet qė pėrdor dhe faqet e internetin do hapen mė shpejt.

  Gjithė tė mirat.
  Edi

 8. #8
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  ide shume e mire qe ke vene fotografine me listen.Me cfare tregon lista shkaku kryesor qe te ndryshon faqen Home te internet explorerit eshte programi Xupiter ne krye te listes >programi xupiter ashtu si edhe Gator( qe eshte ne liste)zakonisht instalohen automatikisht pa dijenine tende nepermjet reklamave popup qe dalin direkt ne ekran ose pop under qe dalin vetem si butona poshte te task bari.Xupiter te ka bere haixhek browserin( browser hijack) dmth te ka marre nen kontroll toolbarin.Me cfare jep lista te gjitha skedaret jane te kategorise data miner dmth ato mbledhin informacion per komplet historine
  e faqeve qe ke pare ne internet si dhe te gjejne dhe raportojne e mail adressen te serveri qe i ka keto aplikacione dhe qe me vone shesin adresen e emailit qe ke tek kompani qe blejne lista email adresash.Te gjitha duhen hequr nuk ka asnje rrezik.problemi eshte se edhe po i hoqe te gjitha kjo ta zgjidh vetem perkohsisht problemin,pasi xupiter dhe gator po ashtu edhe erzula e te tjerat instalohen automatikisht.Per ti hequr qafe pergjithmone ndiqen 2 rruge.E para shkon lart klikon te tools zgjedh dhe klikon internet options pastaj klikon advanced tab aty te lista ka mundesi qe 2 rreshta < enable install on demand(other) dhe enable install on demand(internet explorer) te dyja keto rreshta i ke me dialog boxin katrorin e vogel anash me shenjen e v-se(checked)>I ben katrorave uncheck(i heq shenjen e V-se) dhe pasi klikon posht apply dhe ok.Komplet keto xupiter gator dhe pislliqet e tjera nuk te instalohen me.Rruga tjeter eshte duke i bllokuar hyrjen me ane te firewall it psh Zone Alarm duke pare te dritarja e lajmerimit te firewallit per Emrat e tyre dhe i ben bllokim
  te perhershem.Ka te ngjare qe Xupiteri dhe keto te tjerat te te aktivizohen qe ne start up dmth sa ndez kompjuterin.per kete eshte mire te kalosh nga Start/Run shkruan te kutia ekzakt
  msconfig klikon ok te dritarja tjeter klikon te startup tab dhe te lista qe hapet u heq shenjen e V-se gjithe rreshtave qe kane
  xupiter si fjale diku ose gator.Nganjehere eshte e veshtire ti heqesh te gjitha se disa rreshta ne liste jane edhe te veshtira per tu kuptuar.Mire eshte te kesh te instaluar edhe ndonje program bllokimi te reklamave ose te ndryshosh Privacy settings
  nen tools/internet options/privacy ndryshon nivelin e privacise nga i ulet ne te mesem ose nivel te larte me kontroll me te forte per cookies dhe reklamat.Nje menyre tjeter per ti kontrolluar keto gjera eshte te instalosh nje Browser tjter jo te perdoresh Internet Explorerin.Une vete perdor si browser MY IE2 Browser eshte i ngjashem me Explorerin por ka me shume funksione te
  menuja e butonave ne toolbar.Eshte shume here me i mire
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Vito Corleone
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  New York City
  Mosha
  35
  Postime
  73
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit edspace, benseven, dangerous dhe nickmaster. mesova shume gjera nga keto qe me thate (disa i dija, kuptohet). tani nuk jam ne shtepi, me te vajtur do ti fus nje te fshire te mire atyre gjerave, dhe te shikojme pastaj. eshte e vertete ai Xupiter eshte i poshter shume. duhet hequr qafe. te gjitha keto vijne ngaqe shkarkoj shume me iMesh-in. heret apo vone do futeshin ngaterresat. gjithashtu nga linja e dobet e internetit qe kam, pasi jam ne konvikt studentash dhe me modem telefonoj nje server Albacom etj etj. Shpresoj te mbaroj pune me keto qe me keshilluat. Faleminderit dhe mire u degjofshim-
  "You should keep learning as long as you are ignorant."
  "As long as you live, keep learning how to live."

 10. #10
  i/e larguar Maska e ermal80
  Anėtarėsuar
  24-11-2002
  Vendndodhja
  forumi shqiptar
  Postime
  305
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga MtrX
  po une kam spybot tani dhe ka dhe version shqip, te ik truri fare
  ku mund ta shkarkoj versionin ne shqip ?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  36
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  shkarkoje spybot, dhe e ke versionin shqip ne program, pastaj shikoje tek opsionet...
  shendet...
  MtrX ubicumque felix

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  36
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  1 shiko te options Tools/Internet options, se cila eshte homepage jot, se do kesh ndonje faqe pirate (ose sex) se zakonisht ato hapen ashtu me nga 10 dritare pop-up, prandaj ndryshoje njehere homepage, vere ne www.google.com ose forumi shqiptare cfare te te doje zemra ty...
  2. varianti i dyte merr edhe nje program qe zbulon cookies spyware psh. adaware ose spybot, dhe instaloje e beji skanim kompjuterit, qe mos lejosh te te hapen me reklama te bezdisshme...
  Po pika 1 eshte me e rendesishme per mendimin tim, megjithate edhe po more spybot eshte gje e mire, se nuk do kesh shume problem me vone...
  Shendet, e pac fat me rregullimin e problemit...
  MtrX ubicumque felix

 13. #13
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  Kujdes me programin Spybot eshte shume abraziv e gerryen shume fort regjistrin dhe ka raste qe pervec celesave te programeve spiune ose te pavlere heq edhe ndonje celes qe i duhet programeve dhe windowsit dhe e con windowsin per lesh
  me ka ndodhur ne dy raste
  Me mire do ishte te perdorje programin adaware eshte me i sigurte.Pervec skedareve spiun adaware heq edhe cookies
  Per heqjen e gjithe cookies mbaj parasysh qe perpara se ti heqesh sheno ne nje bllok te gjitha username dhe password
  te disa websajteve qe ti je anetar ose i abonuar,sepse kur heq te gjitha cookies windowsi nuk i mban mend paswordet ti fusi per ty automatikisht(ajo i fut automatikisht paswordet kur ato jane te ruajtura ne temporary files),po ashtu edhe username sic eshte rasti i forumit ketu.po i hoqe cookies nuk futesh dot ne forum duhet te kesh shenuar diku paswordin (numrat) e forumit
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  36
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  spybot ka dhe version ne shqip (e ke tek opsionet) sic e kam permendur edhe ne nje teme tjeter, nuk besoj se eshte aq e rrezikshme sa tha benseven, une nuk kam pasur asnje problem deri tani, me adaware ishte pak me e veshtire per t'u marre me programin, nejse te dyja e bejne punen, zgjidh ke te duash...
  MtrX ubicumque felix

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nje zgjidhje e thjeshte mund te jete edhe instalimi i Google Toolbar (http://toolbar.google.com/), i cili pervec kerkimit ofron edhe bllokimin e popup dritareve.

 16. #16

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Exclamation SoS

  Ckemi trima .....
  Hej une kisha nja shume probleme me pc time..
  1- Pasi lidhem ne internet ka raste qe ekrani me behet feeze dhe del ne ekran nje faqe e bardhe ....kam provuar mbase iken me alt +f4 po asgje
  2-msn me behet freeze too ...nuk mund te futem njekohesisht si ne Mirc edhe ne msn

  instalova spy hunter dhe ai me gjeti 132 ''paracite'' por nuk munda ti heq
  so me thoni nje link per ndonje antivirus

  p.s pc ime eshte win98 nuk e kam formatuar asnjher 3 vjet qe punoj me te...

 17. #17
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime nė 25 postime
  ajo qe ke futur ne P.S. tregon pakashume per arsyet. shko ne www.download.com dhe merr nje program qe quhet Registry Clean Expert.

  aty poashtu merr edhe, Ad-Aware dhe beja nje full system scan. Per anti-virus free, kerko neper keto temat ketu se ke ndonje link.

  Ben mire ta formatosh ndonjehere sistemin ne pergjithesi.

 18. #18
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  mund te provosh Easycleaner tek kjo faqe eshte falas
  http://www.webtree.ca/newlife/easycleaner_info.htm
  punon mire si program per te hequr gjithe skedaret pa vlere ,temporary files,history,si dhe fajlla pa vlere nga regjistri
  ose regjistri mekanik ky si program eshte me prove30 dite
  Gjithashtu duhet ti besh defragmentarizim kompjuterit duke perdorur diskkeeper lite te www.diskeeperlite.com ky version eshte falas po defragmentarizimin e ben shume me shpejt
  se sa ai qe ka vete windowsi dhe avantazhi eshte se funksionon
  pa problem megjithse ne kompjuter jane disa aplikacione qe punojne per momentin.Mire eshte ti besh kontroll kompjuterit per ndonje virus nje program i mire eshte AVG6 versioni falas tek
  www.grisoft.com
  shiko ti besh stop messengerit si service qe te te mos aktivizohet sa ndez komputerin per kete shkon start/run/msconfig/ ketu klikon tek startup butoni dhe te lista anash e heq shenjen e V te katrori i vogel ne krah te windos messenger klikon apply poshte
  po ashtu ne krah te startup butonit klikon te services dhe te lista ben njelloj heq shenjen e V ne krah te fjales messenger
  Pastaj ben ristart kompjuterin
  kompjuterit mund ti kete ardhur koha gjithashtu ti ndrrohet power supply(kutia metalike qe ka mbrapa folene ku lidhet
  kablli korentit)ne shume raste power supply nuk e perballon ngarkesen e punes"nuk mbush mire" si pasoje e rasteve kur ne kompjuter shton CD_RW driver.Mire eshte te blesh nje power supply box te ri me fuqi 350 wat dhe je ne rregull del e tepron.Gjithashtu mund te kerkoje edhe pastrim te brendshem nga pluhurat sidomos ventilatorett ai mbi motherbord dhe ai brenda power supply si dhe nje
  zberthim mberthim total duke i fiksuar fort gjithe konektoret dhe kabllot ka shume mundesi te jete edhe problem i memorjes Ram ne qofte se ke 128 mb ram te duhet te instalosh nje program Rampage eshte shume i mire pasi cliron memorje te lire dhe nuk lejon qe kompjuteri te pesoje freeze kur ska memorje te lire
  faqja http://www.jfitz.com/software/RAMpage/index.html
  programi liron memorje automatikisht pasi e ke konfiguruar te opsionet pasi e ke instaluar
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 30-11-2003 mė 19:14
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 19. #19
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  52
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime
  Shto ca ram, nese nuk i ke, vendos Win XP prof dhe do te shikosh qe nuk do te kesh me probleme.
  Injoranti eshte......
  Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

 20. #20
  huh? Maska e hmmm
  Anėtarėsuar
  23-04-2003
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  27
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Spyware

  Pershendetje,
  U be rreth nje muaj qe kompjuteri im bllokohet nga dhjetra pop-ups. Besoj qe kam spyware - adware. Sot regjistrova spybot, nje program qe mendoja qe mund ta fshinte spyware, por dhe pse u duk qe fshiu disa pjese programesh, kur e ristart kompjuterin c'do gje duket si me pare. Komjuteri eshte ngadalesuar shume. Do te doja ndonje keshille per te rregulluar kete problem pa formatur kompjuterin.

  faleminderit
  I'm afraid I haven't gone crazy...

Faqja 1 prej 16 12311 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kompjuteri ėshtė ngadalėsuar dukshėm
  Nga Berni nė forumin Pyetni ekspertėt
  Pėrgjigje: 368
  Postimi i Fundit: 01-04-2012, 21:52
 2. Ēfarė ėshtė BIOS dhe si ta pėdor atė?
  Nga isak100 nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-12-2006, 18:30
 3. Kompjuteri Personal: Ditėlindja e 25-tė
  Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:52
 4. Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe...
  Nga benseven11 nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-08-2003, 12:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •