Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Si ushqehet poezia moderne ?!?

  Pershendetje te sinqerta per tegjith dashamiret e fjales se shkruar. Duke pare interesimin shum te madh te shkronjesve ketu per te bere poezi dhe njekohesisht per te nxjerr vrullin nga shpirti i tyre do te ju sjellja disa elemente qe e percjellin poezin moderne.
  Para se te thoja ato do te potencoja se ne ket komunitet kam lexuar poezi te shum antareve te cilat poezi jan te percjellura me nje entuziazem te madh me ide te pa shtershme e qe u ka munguar vetem forma qe t'i bej ato poezi te gjalla dhe te pa shuara ne cdo sfide ne cdo kohe ne cdo vend.

  Duke percjellur letersin moderne (sipas mundesis) shqipetare e boterore, gjithashtu duke bashkpunuar me kritik, redaktor ,recenzent te ndryshem ne Maqedoni (ku dhe jetoj ) dhe Kosove e Shqiperi (Korc me se shumti ) kam arritur te krijoj nje teresi poezie te ushqyer nga elementet e ritmit moder te krijimit.

  Poezia moderne si dhe ato te rrymave te kaluara letrare duhet te ken shpirt i cili i mban, ide qe eshte e gjalle, gje te cilen shumica e shkronjesve ne ket komunitet e kan, mungon vetem struktura e cila duhet te ket formen moderne.

  Pra poezia moderne:
  1. Ka tematike dhe shpirt
  2. Nuk ka rime por ka vetem ritem
  3. Nuk ka strof te ndara por eshte e len e lire
  4. Nuk ka shenja pikesimi
  5. Nuk ka shkronj te madhe as ke emrat
  6. Nuk ka emra njerezish (emra konkret)
  7. Nuk ka emra vendesh
  8. Nuk ka kohe
  9. Nuk ka percaktim
  10. Eshte e ndertuar nga elementet e thjeshta
  11. Flitet ne gjuhe te thjesht me plot kuptim
  12. Nuk eshte e autorit por e lexuesve.

  - Perse keto?
  - Nje sqarim i shkurt:
  Tematika dhe shpirti jan elemente mbi te cilat ngritet zeri i shpirtit te poetit
  rima e zebeh shpirtin e frikon dhe nuk e lejon te e zbraz shpirtin , kurse e lire poezia vet krijohet dhe shpirti i jep melodin e kedeshme kenaqet
  strof nuk duhen sepse vete lexuesi merr frym thell aty ku do ne nuk duhet ta detyrojm te merr frym ku dojm ne por le te kenaqet lexuesi si te doje vet
  shenjat e pikesimit e kufizojn i vejn 4 mure poezis
  shkronja e madhe e ben te vrazht poezin ,imponuese
  emrat e njerezve nuk e len lexuesin te ndjehet se ti e ke shkruar poezin bash per at lexues por i ndjehet i huaj ne at poezi
  vendet e bejn kurbetci lexuesin i cili nuk eshte i atij vendi
  koha e ben poezia te vdes kurse lexuesi ndjehet i merzitur dhe ne jeten e tije don qe at poezi te e lej trashigim dhe ajo poezi te jetoj pa kohe
  percaktimi e ben poezin pron , askush nuk ndjehet i qete dhe i sigurt ne prone te huaj
  poezia i kendon nenes, dashuris, tradhetis, atedheut si gjith poetet por me frym moderne
  komplikimi e ben poezin te pa dashur filozofi, enigm revistash gjuha e thjesht e kenaq cdo lexues se gjen pjese te tije ne poezi
  definitivisht poezia moderne nuk eshte e autorit por e lexuesit, cdo lexues e kupton ndryshe sepse e lexon me ritem te ndryshem, me kufi te ndryshem , ne vend te ndryshem , ne kohe te ndryshme dhe ndjehet ndryshe. Ashtu nuk eshte ndje autori ate nuk e ka menduar autori nuk e ka pas ne shpirt por lexuesi e shpreh e ndjeh dhe poezia behet e tija.

  Te dashur lexues , dashamire te poezis , te shpirtit te embel dhe te cmendur , e te krisur percillni ritmin e zemres suaj , te kesaj kohe te akullt dhe shruani per akuj me ritmin modern.

  Shkruani ate qe ju thot shpirti , mos i fshini , mos i grisni , mos i urreni sepse poetet jan te krisur , te cmendur, nuk jan ne rregull por prap jan poet dhe te dashur.

  Shendet
  Blu
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 2. #2
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ka mundesi te me shpjegosh c'ka perfaqson termi "moderne" dhe arsyen/t perse i eshte bashkangjitur fjales "poezi"?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 20-01-2004 mė 23:05

 3. #3
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Bazuar ne shkrimet e kritikeve letrat duket sikur edhe poezia strukturaliste me ka filluar te behet te behet e kaluar sepse vec me ka filluar te rrymoj , rryma letrare e njohur si horizontalizem.

  Nga frika se do te ngaterroj rrymat qe jan akoma te nxehta dhe a shkojn e me vrull mbushen me autor e me poezi u permbajta dhe keto dy rrymat e fundit i permblodha me emrin moderne gje qe le te kuptojme gjithcka qe i takon dites qe sapo lam pas eshte jo moderne (mos te merret bukvalisht kjo e dites qe lam pas).

  Une kam par shkronjes qe akoma merren me rilindje dhe me poezi "moderne" te stilit te pas Luftes se Dyte Boterore dhe ne ket komunitet ka shkronjes te tille dhe kjo ke arsyja perse hapa kete teme qe te jap nje mori elementesh te fresketa qe nuk do te thot se duhet pranuar shkronjesit.

  Shpirti eshte i shkronjesve dhe as i imi as i kritikeve , por poezia eshte e lexuesit dhe nese aj shpirt nuk e ka marr formen e duhur atehere lexuesi nuk do te jet i poezis.

  Shpresoj te jam pergjigjur qart

  Shendet
  Studenti
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 4. #4
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Jam dakort me natyren e asaj qe kerkon te besh ndaj dhe po shkruaj ketu.
  Po sikur te gjendej nje emertim tjeter, i ndryshem nga ai "poezi moderne"?

  Vete nocioni i asaj qe perfaqson modernizmi shkon ne kah te kundert me permbajtjen e atyre qe ti rendit me poshte.
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 5. #5
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Emertimin , nuk them emertim qe eshte por vetem nje titull i nje artikulli qe sado pak shpreh frymimin e poezis qe shkruhet nga autor te shquar te diteve te sotit te mos them autor modern.
  Termi modern faktikisht nuk prezenton asgje me shum se :ditet e sotit dhe nje te ardhme te pa percaktuar.

  Sa i perket pjese tjeter nuk pajtohem me kete qe thua se ato qe kam radhitur shkojn ne kah te kundert. Nuk e di sa ke percjellur nga strukturalizmi por strukturalizmi si i till (qe ne poezin shqiptare nuk eshte perhapur edhe aq shum , por qe ka autor qe e kultivojn) eshte i ngritur mu mbi keto elemente te radhitur me siper.

  Nuk them per poezi konkuruese neper revista te ndryshme por per poezi qe kan kaluar neper duar te recenzures dhe redaktures se vertet.

  Shendet
  Studenti
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 6. #6
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Titulli i nje artikulli zakonisht identifikon dhe jep informacion rreth permbajtjes se tij njesoj si etiketa e nje kavanozi te shitshem salce.

  Moderne do te thote bashkekohore, qe ecen bashke me kohen, i bindet asaj, ndryshon bashke me te, eshte e varur prej saj... e une nuk po shoh se si kjo ka te beje me ato qe vijojne ne 12 pikat qe ke vene me tej.

  Pavarsisht se nuk bie 100% dakort me 12 pikat (dhe mund te jete normale) nuk shkoj dot me tej pasi shoh nje mosperputhje midis asaj qe servir dhe menyres si e emerton.
  Vete pikat qe rendit luftojne kohen, nuk i binden asaj, nderkohe qe ti produktin e mundshem te tyre e emerton modern, skllav te kohes. Per mua ky eshte nje lapsus logjik.
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 7. #7
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  aspak nuk ka te bej me lapsus logjik

  nuk e di se sa me ke kuptuar por ne pikat e renditura une kam dhen elementet te cilat e percjellin poezin moderne ,keto elemente e clirojn nga prangat poezin dhe vetem nje ja mveshin ate te posedimit.

  nese e ke lexuar shenimin un pikat e lartpermenduara i kam sqaruar nje nga nje dhe ne nje pik kam potencuar se poezia i takon lexuesit

  ku eshte qellimi?

  (une flas nga pervoja sepse kam 4 vellime pozish , 1 te botuar dhe 3 nder dore per shkak te studimeve nuk mund t'i botoj)

  qellimi eshte qe poezia te depertoj ne lexuesin dhe lexuesi pikat qe kam permendur une ia ve poezis , pra lexuesi ia mvesh ato pika kurse une si poet ia hjeki sepse une jam vetem nje njeri dhe nje lexues .

  lexuesi e ben poezin te asaj kohe ne te cilen e lexoj , te atij vendi ne te cilin eshte , e ben te tijen , thjesht e posedon shpirtin e poezis

  elementet e mesiperm jan per poetet e jo per lexuesin , lexuesi mund te ti bej cfardo qe te doj poezis , te e ndjej si te doje dhe une nuk ia mveshi ndjenjen ( me cdo respekt dhe pa asnje tentim per xhvleresim e per keqkuptim po marr shembull "Vaji" te Cajupit, autori te mvesh nje elegji , nje ndjenje dhembjeje fascinuese , nje ritem te embel ,nje skene mahnitese , por poezia mbetet vetem elegji dhe nuk mund te ndjehet ndryshe lexuesi , poezia moderne tenton qe disa lloj ndjenjash ti perjetoj lexuesi ne nje poezi mvaresish nga gjendja e tij shpirtere kur ai lexon poezin , kete e mundesojn elementet qe e clirojn ate poezi)

  pa keqkuptime un nuk thash se elementet qe i thash i kam dhene un por qe jan dhe une vetem i kam servuar ketu qe te ken mundesi lexuesit dhe shkruesit te njihen sa me shum me formen e nje poezie moderne.

  modernen nuk e marr aq tragjike une , sic thua ti, sepse cila do kohe qe te jete para syve tone ajo koh eshte moderne dhe nese poezin nuk e limitojm ne lexues atehere kot e kemi shkruajtur sepse ska kush ta lexoj.

  Me respekt
  Studenti
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 8. #8
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Postuar mė parė nga Studenti_blu
  ku eshte qellimi?

  qellimi eshte qe poezia te depertoj ne lexuesin

  nese poezin nuk e limitojm ne lexues atehere kot e kemi shkruajtur sepse ska kush ta lexoj.

  Sinqerisht me vjen te bej kshu , por konkretisht po te them qe ke ngaterruar gazetarine me poezine si nocione.
  Kam pershtypjen se ne nje fare menyre a ne tjetren ka mundesi qe te jesh prezantuar me nje te vertete te pjesshme te cilen e ke shtremberuar ne te pavertete.

 9. #9
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Poezia vete ne qenien e saj e ka nje funksion (te cilin lejohet edhe ta ofendosh duke e quajtur qellim) por ti po ngaterron qellimin e poezise me ate te autorit.

  Nuk di c'te bej, te habitem a te mos habitem.
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Sokol pse kerkon ta futc ne kavanoz diskutimin e Studentit e me zor ti rrasi etiket ideve e pikpamjeve te tija...

  Lere ne ate menyren e tij te konceptimit te poezise..

  Mendimet e Studentit jane interesante dhe te dobishme per ata qe duan te bejne poezi..

  Njerzit kane natyre e karakter te ndryshem dhe patjeter do kerkojne forma e sisteme tjera ne shije e krijimtari..

  Mjafton te jene origjinale..

  Pra kur lexojme dike te mos vije era x ose y por te jete dicka e pa njohur..

  urime Student..
  gez ... Sokol vitin e ri..

 11. #11
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Sokoli

  Aspak sjam kunder asaj qe thua, por aspak nuk e perkrahi.
  Aspak nuk nxehem me subjektivizmin tuaj.

  Sai perket ate qe thua qe kam ngaterruar gazetarin dhe poezin ska ne ate gjykimin tuaj asgje te vertete. Sdo te diskutoj kete qe them sepse nuk kam prirje per fyerje dhe luft mes njerezve.

  Un kam lexuar poezit tua (si thua ti shkarravitjet ) dhe poezit e te tjereve dhe asnjehere nuk kam luftuar shpirtin e askujt sepse as ti as une skemi te drejt te nderhym ne vrullin e shpirtit te ndokujt.

  Nese me shembuj nuk ke arritur te kuptosh se une shkruaj poezi e jo artikuj gazetash atehere ja vertetohu direkt me shkrimet e mia dhe me thuaj se jan shkrime gazete apo poezi :
  Ja sekuenca poetike (pjese poezish ashtu te momentit pa korigjim )

  http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=29648

  dhe ja poezit e botuara dhe te pa botuara akoma

  http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=24688

  Kurse sa i perket elementeve mbi te cilet une e shoh se paraqitet poezia shoh ti nuk e akcepton dhe ke argumente qe jan elemente te tjera sinqerisht kisha dashur qe t'i paraqisje ato elemente.

  Pres pergjigje.

  Shendet
  Blu
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 12. #12
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Gezuar vitiriun dhe ti Brar.

  Studenti, une i paraqita nja dy argumenta me siper e ti i kaperceve pa i prekur fare. C'i do me shume, qe te mbesim tere diten duke kercyer?

  Nese ke deshire mund t'u rikthehesh duke i pare me ngadale. I diskutojme me radhe po deshe.
  Une kam thene vetem ato qe kam shkruar une (jo atyre te cilave u pergjigjesh ti) e ato qe kam thene kane mbetur pa u diskutuar, fare.

 13. #13
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Sokoli

  Te them sinqerisht "me ke detyruar" te i lexoj edhe nje here shkrimet tua edhe pse i kisha lexuar me shum vemendje me pare.

  Ti nuk ke asgje pervec kundershtimeve ne shkrime, diku tek-tuk ke dhen ca sqarime ne mbrotje te asaj qe thua dhe asgje me shum.

  Kundershtimet jan te shumta dhe argumentimi i tyre eshte i pakt.

  Sa per diskutim te pikave tua ,une ate e pres dhe nuk di pse sillemi ne rreth e rrotull. Une jam gjithnji i sinqert ne shkrimet e mia dhe e analizoj cdo detaj dhe nuk bie ne kundershtim me veten time edhe pse ti pretendon te ma mveshesh at atribut.

  Sidoqoft e drejta jote eshte qe mos te te pelqejn shkrimet e mia ose elementet e mia te radhitura konkretisht ne postin #1 por nese ato i lufton ti dhe i merr si te pa verteta atehere duhesh qe ti rradhitesh elementet mbi te cilat ti e sheh poezin.
  Ato elemente une nuk po i shoh askund gjer me tani.
  Pastaj nuk eshte e thene qe ti te pelqesh stilin tim te shruarit te poezive por nuk eshte logjike te kundershtosh me cdo kusht pa afar argumenti.

  Personalisht shum jam kunder diskutimeve jasht teme dhe jam kunder te merremi me ceshjte , ishte apo nuk ishte ashtu , ne duhet te servojm argumentet tona dhe le te luftojn argumentet mes tyre.

  Qellimi im eshte cdo here dhe ne cdo teme qe ti servoj argumentet e mia dhe pastaj lexuesi i zgjedh se te cilit shkrues jan me te pershtatshme me logjike etj.. , por nuk tentoj asnjehere qe lexuesit ti sqaroj se un jam ne te drejt e tjetri jo. Kete ia le lexuesit te vleresoj.

  Pastaj ceshtjet sociale , psikologjike , filozofike si krijimi letrar e poetik ne te shumten e rasteve jan te gjithanshme.

  Nese ka nje kof me uj dhe un e fut doren them se eshte mesatarisht i ngroht ashtu eshte uji , dhe nese ti e fut doren dhe thua se eshte i ngroht e jo mesatarisht i ngroht ashtu eshte uji dhe qe te dy gjykimet jan te vertete sepse ndjenja eshte ceshtje relative.

  Do imponoheshe edhe ne ate?

  Sdi se ku te gjej logjik me te kulluar.

  Shendet
  Blu
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 14. #14
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Eshte gjynah qe po detyrohemi te pershkruajme e spjegojme ato qe po ndodhin para syve tane.

  Duhet bere nje ndarje midis atyre qe kane thene ato pika dhe radheve te tua.
  12 pikat kane te metat e tyre, por deri tani une jam marre me menyren si i ke shtjelluar ti.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 22-01-2004 mė 15:00
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 15. #15
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Sokoli

  Une nga shenimet qe ke bere kam fituar pershtypjen qe ske kurfar synimi qe te me ndihmosh te permisoj gabimet e mia ne shenimin tim fillestar dhe aspak ske qellim te sjellesh elementet e reja por vetem ke iniciativ te me kundershtosh me cfardo kushti dhe pa asnje argument.

  Ti i ik drejt perdrejt diskutimit te shenimeve te mia dhe pyetjeve qe po bej.

  Fundja perse akona nuk i ke sjell elementet mbi te cilat ti mendon se duhet ngritur poezia?

  I mirepres sepse jam kurioz te i shoh, te i njoh te i misheroj ne shpirtin e poezive te mija.

  Dhe njekohesisht mire eshte te i shtjelloje 12 piket e mia te paraqitura ne postimin #1 dhe ti tregosh te metat e tyre.

  Falmenderit per "ndihmen"

  Shendet
  Studenti
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 16. #16
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Pikerisht per kete arsye po shkruaj ketu . E jo vetem te jem i dobishem per ty por dhe per argumentin apo edhe veten time.

  Duhet te me kuptosh qe nuk po kerkoj te nderhyj ne ato qe shkruan ti (poezite e tua dmth) por mbi konceptet qe u ke bashkangjitur atyre 12 ideve.

  Per mua poezia nuk ka qellim a synim, ne te kundert ajo i largohet natyres se saj te lire. Nese poezia nuk eshte e lire nga qellimet ajo nuk eshte me poezi, qofshin keto synime edhe te tipit "depertim ne lexues" pale "pershtatje ndaj lexuesit".
  Poezia eshte ilac!
  Po ashtu dhe poeti nuk ka qellime te vetdijshme kur shkruan poezine.
  Poetet jane te semure, njerez te manget, qe vuajne, dhe poezia e vertete eshte nje forme vetmjekimi qe ata e shpikin per te sheruar veten e tyre ne radhe te pare e suksesi i saj eshte pasoje qe varet nga fakti se sa lexues te tjere ka arritur "te mjekoje" poeti me ate poezi, por e theksoj 'PA DASHJE'. Poetet, me poezite e tyre sherojne vetem semundje shpirterore, mbushin vec boshlleqe te brendshme te tyret ne radhe te pare.
  Pra poezia nuk ka qellim por nje funksion, kurimin apo mbushjen e mangesive te poetit. Them KURIMIN pasi aty qendron bukuria, se poezia nuk sheron ndaj dhe vazhdojne te shkruhen te tilla.
  Nese nje poet ka shkruar per nje mangesi qe nuk e ka vetem ai, por dhe shume te tjere tematika mund te marre edhe dimensione universale pasi e ndjen kushdo, kudo, ne cdo kohe pa qene nevoja t'u ruhesh vendeve, emrave etj. Nese poezia trajton me sinqeritet te cmendur tematika te tilla, te cilat prekin shume njerez ato i rezistojne kohes duke e mundur ate dhe sinqeriteti i cmendur, ai pa kushte, i jep poezise nje thellesi ndjesore. Vetem sinqeriteti pa kushte i afrohet me shume te vertetes e nuk mbahet mend qysh kur njerzit kerkojne vec ate, te verteten.
  Per mendimin tim sa me e sinqerte te jete poezia, sa me e vertete, aq dhe me shume deperton lexuesin, por ky nuk duhet te jete synim (depertimi). Synim duhet te jete sinqeriteti pa kushte, i cili nese mungon ne nje poezi i zhduk asaj vlerat kurative. (ketu ka me per te thene)

  Nje gabim tjeter i yti eshte ndjenja relative. Nuk ka evolucion ndjesor ne kete bote! Dhimbja eshte dhimbje e gezimi gezim, per cdo njeri, ne cdo kohe.

  Temes se poezise nuk i gjendet fundi ndaj kjo eshte thjesht nje tentative per te kuptuar me shume e jo per te bere me shume.

  Poezia nuk eshte moderne, e vjeter, e kesaj apo asaj rryme... Thjesht POEZIA ESHTE dhe kaq! Per mendimin tim, keto jane thjesht menyra evidentimi por jo percaktimi. Edhe "modernizmi" aty ngaterrohet me kembet e veta.
  Moderne mund te jete nje teknike, por jo nje poezi. S'ka poezi moderne e jo moderne. ka vetem POEZI. Moderne ti mund te emertosh nje teknike, por dhe aty ki kujdes se kur dedikohesh aq shume pas teknikes ben synim tekniken dhe harron qe vete teknika s'eshte nje sherbetore mjerane e poezise. Per mua teknika e ndergjegjshme e vret poezine bile.
  Ende s'kam shkuar tek 12 pikat.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 22-01-2004 mė 16:36

 17. #17
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  49
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime
  Pra poezia moderne:
  1. Ka tematike dhe shpirt
  2. Nuk ka rime por ka vetem ritem
  3. Nuk ka strof te ndara por eshte e len e lire
  4. Nuk ka shenja pikesimi
  5. Nuk ka shkronj te madhe as ke emrat
  6. Nuk ka emra njerezish (emra konkret)
  7. Nuk ka emra vendesh
  8. Nuk ka kohe
  9. Nuk ka percaktim
  10. Eshte e ndertuar nga elementet e thjeshta
  11. Flitet ne gjuhe te thjesht me plot kuptim
  12. Nuk eshte e autorit por e lexuesve.

  Duke mbeshtetur ne secilen fjali, reagimet e soklit, duke te cmuar ty, per perpjekjen qe ben per te patur lidhje sa me te aferta me poezine ( e cila nuk kam as nje emertim , apo mbiemer, si ai"poezi moderne" )me lejo te them vetem dy gjera krejt shkurt, thjesht e vrap.
  E para , qe e theksoj per se dyti me vjen mire , qe ti kerkon krijosh lidhje me poezine....por me sa lexova me lart, nuk i ke te natyrshme. PPoezia , nuk eshte njera nga llojet e edukates morale, nuk mesohet te behesh krijues, kritiket qe njeh ti as nuk e kane idene c'eshte poezia, vec bejne grumbuj fjalesh si keto 12 pikat qe sipas tyre , ose teje , qenkan kriteret qe e dallojne dhe e emertojne nje poezi moderne.
  E fundit eshte kureshtja ime, e cila m'u prin gjithnje mendimeve me pyetje.A nuk me percielll vetem njeren nga poezite qe thua ti, dhe qe qenka e ngritur mbi keto fare soj elemnetesh te me larte, dhe sidmos, ndonje emer te redaktures dhe recensures te ciles iu falke????
  pls!
  ....
  stundent, te pershendes edhe nje here per perpjkejen qe ben te krijosh nje lidhje , me poezine, duke me ardhur te te them se lidhjet me poezine duhet te jene te hershme....

  Me shume respekt , macia blu
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 18. #18
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Pergjigje Sokoli dhe macia_blu

  Asgje sdo te shtoj me shum per kete sepse shoh qe keni ngaterruar nje teresi me nje te mete.

  Teresia per te cilen flasim qe te tre eshte poezia (sido qe ta quani ju ate qe une e shpreh) kurse e meta eshte ajo qe ju e moret me te madhe termin MODERNE edhe pse ky term eshte nje ritem i pa shterrur dhe percillet nga cdo gjenerat e se tashmes dhe se ardhmes , dmth thjesht mund te themi se termi modern mund te identifikohet me nje vazhdimesi qe sapo e takojm dhe vazhdon te jetoj ne pa fund.

  Nuk e di pse aq shum e ngrisni mbi ceshtjen kryesore kete term.

  Sido qe te jet une dhash elemente mbi te cilat ngritet poezia (mos te "gaboj" te them modern se frikohem se mezi presni te kapeni ndokun per kritik ose xhvleresim ) , thjesht une dhash dicka qe cdo dit kur lexoj mesatarisht i shoh keto elemente.

  Une vetem shpalosa dicka qe shoh dhe asgje me shum. Kete dhe perkrah.

  Nese keni lexuar shkrimin #1 t'imin ne teresi ndonese keni pare sqarimet qe kam dhen per pikat mesiper dhe menyren se si poeti eshte Nga postimi #1 Shkruani ate qe ju thot shpirti , mos i fshini , mos i grisni , mos i urreni sepse poetet jan te krisur , te cmendur, nuk jan ne rregull por prap jan poet dhe te dashur. dhe ne asnje moment nuk kam thene se duhet bere kete JU por vetem se kam par se behet dhe bej dhe ndjehem shum mire kur lexoj nje poezi te tille te Lindite Ahmetit "Ishulli Adular" , Arben Ibrahimi " Rrjedhes se kokitit" etj.

  Dhe me citimin e mesiperm ( me bold) e kam cekur edhe njehere se ju mund te beni cfardo dhe ajo eshte me vlere ...mos i fshini , mos i grisni ... dhe nuk jan ato pika qe une ua percaktoj per nje krijim por vetem ua servoj si pasqyr te re qe mund ta shihni e ta pranoni ose refuzoni.

  Pergjigje Sokoli

  Eshte fare leht te te pergjigjem ty Sokol. Ato qe thua ti i them dhe une. Une kam cekur se poeti shkruan se eshte i cmendur (nga gezimi , hidherimi , dhembja , melankolia ,vetmia etj).
  Edhe ate qe thua ti se sa me shum veta te kaploj poezia eshte aq me e dashur per tegjith edhe at e kam cekur me 12 pikat qe kam numruar.
  Ja sqarim direkt :

  MBI JETĖ

  mbi ty lule
  me ty
  dhe mbi ty asgjė

  me ne frika e humbjes
  mbi ne rreze
  pa fund shushurima
  vijnė sot nga tėgjitha anėt
  vijnė shpejt
  pas zėrit
  nė greminėn e jetės
  pėr ty

  njė ditė tė xhveshur
  s'bashku tė xhveshur
  do tė shohim
  pėrgjigje nėn ne
  dhe mbi rėrė
  mbi jetė

  mbi jetė
  me atė
  lule


  - Poezin ja kam kushtuar nje miku tim qe ka vdekur pra 2 vitesh ne moshen time.
  Nese une do te kisha permendur vendin e tij te lindjes , daten e vdekjes se tije , emrin e tij , ose do ti kisha dhen rime si kenget e shundit , dhe nese do te kisha tentuar te e filozofoj vdekjen e tij me gjitha ato elemente si thua ti do te ishte poezi ?

  Nuk di se si me keni kuptuar prap them por une ato elemente kam cekur se ia jap POETIT dhe struktures se poezis te cilen e kam permendur , per me shum lexojeni shenimin #1 ku po citoj kam thene: Poezia moderne si dhe ato te rrymave te kaluara letrare duhet te ken shpirt i cili i mban, ide qe eshte e gjalle, gje te cilen shumica e shkronjesve ne ket komunitet e kan, mungon vetem struktura e cila duhet te ket formen moderne.

  Ne anen tjeter kur thua ti se dhembja eshte dhembje e , gezimi gezim edhe une e them kete ne piken e 11 dhe 12.
  Po eshte aq e veshtir te kuptohet kjo??

  Per bes kam bindjen se vetem tentoni te me "sulmoni" dhe te me "nencmoni" sepse me duket shum e thjesht te kuptohet ajo qe kam shkruar e shum irituese eshte qe ju shtjelloni nje ceshtje te njejt si une vete me fjal tjera. (( sado qe te shkruani ne te ardhmen do ti ik "konfliktit me ju sepse e vleresoj sikur sulm dhe jo sidur debat dhe nuk do te diskutoj sepse flasim per nje ceshtje te njejt dhe ska nevoj dy veta te flasin , le te flet 1 ))

  Pergjigje macia_blu

  Une ate lidhje e kam e nderuar dhe ti e ke. Po kur? Kur e shkruajm nese e shkruajm , kur e lexojm , kur e ndjejm , kur na ben te zbrazim emocion. Une kete lidhje kam cekur.
  Ne nje shenim i kam then dhe Sokol-it se poezia eshte e autorit vetem ne at shpirt qe aj e shkruan dhe e lexon kurse menyrat se si lexuesit e lexojn e ndjejn ajo eshte e lexuesve. Kete lidhje une e cmoj qe lexuesi te ndjehet pjese e poezis dhe poezia pjese e tije.

  Nuk e di dhe nuk mund te e kuptoj se si mund te jet kaq e veshtir per tu kuptuar kjo?

  Por une kam bindjen se ju nuk keni lexuar tere shenimin tim me vemendje por vetem ato 12 pa e lexuar shenimin e tere dhe qellimin tim se perse i kam vene ato pika.

  Me rendesi ka qen per ju titulli dhe ne sy ju kan rene 12 pikat, kete nuk e them kot por ne baz te shkrimeve tuaja.

  Poezi te tilla macia_blu ja ketu i ke , i kam shkruajtur une thuajse gjitha jan te reja vetem disa ka nga botimi im i pare "Kaloresit e viajtur" viti botimit 1999

  http://www.forumishqiptar.com/showth...5&pagenumber=1

  Shpresoj se do te te pelqejn

  Shendet
  Studenti
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 19. #19
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Shkrimin tim #1 ua dedikova poeteve te rinje , atyre qe sapo kan filluar te lulezojne dhe duan qe te shtrihen dhe te cmendet shpirti i tyre ne poezi dhe ne ritmin e te rrahurave te "zemres se poezis"


  Shendet
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 20. #20
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Perfundimisht zgjedh te mos habitem.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 11:27
 2. Fethullah Gylen
  Nga HamatieL nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-05-2006, 03:33
 3. Unė dhe poezia
  Nga Kryeplaku nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 08-06-2005, 06:48
 4. Georg Trakli, Driteroi Dhe Poezia Si Mesianizem
  Nga shigjeta nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-08-2003, 02:41
 5. Struga, aty ku poezia jonė u ndie e vlerėsuar
  Nga marinI nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-09-2002, 14:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •