Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 56
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Cfare eshte psikologjia

  Pervec kesaj pyetjeje po parashtroj edhe disa te tjera shoqeruese me te.

  Cfare quhet shkence?

  A eshte psikologjia shkence?

  Ftoj psikologet qe te pergjigjen

 2. #2
  thinking Maska e Sokoli
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Zanafilla e termit psikologji, vjen nga Greqishtja e Lashte.
  Eshte bashkimi i fjaleve :Psiqi (keshtu shqiptohet) qe do te thote shpirt, dhe Logos shumes Logj(i)a qe do te thote fjale. Pra Fjalet e Shpirtit ose e shqiperuar me pllebishtarce Shpirti pershkruar me fjale .

  Emertimi apo fasada qe i eshte bashkangjitur ne ditet e sotme ne nje shoqeri perendimore, i eshte larguar shume zanafilles (se rrenjes se termit te pakten). Ja ta marrim kete term ne zhargonin e perditshem Amerikan psh. Shrink qe do te thote Zvogeloj. Kjo e shpreh me se miri edhe fasaden nen te cilen i eshte e njohur masave. Pra psikologu eshte dikush qe ti "zvogeloka" apo i miniaturizon problemet qe kane njerzit.

  SA PARA KEMI ECUR...
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 3. #3
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Perkufizim:

  Psikologjia eshte shkenca qe merret me studimin e perjetimeve dhe e sjelljes.

  Shkenca:

  Wissenschaft, Inbegriff dessen, was berlieferter Bestand des Wissens einer Zeit ist, sowie v. a. der Prozess methodisch betriebener Forschung und Lehre als Darstellung der Ergebnisse und Methoden der Forschung mit dem Ziel, fachliches Wissen zu vermitteln und zu wissenschaftlichem Denken zu erziehen. Die Wissenschaft beginnt mit dem Sammeln, Ordnen und Beschreiben ihres Materials. Weitere Schritte sind die Bildung von Hypothesen und Theorien. Sie mssen sich am Material besttigen (Verifikation) oder bei Widerlegung (Falsifikation) durch neue ersetzt werden. Die Zusammenfassung wissenschaftlicher Einzelergebnisse zu einer Ganzheit ist das System. Die Wissenschaft ist dem Ziel nach entweder theoret. (reine) Wissenschaft oder angewandte (praktische) Wissenschaft und wird traditionell in Natur- und Geisteswissenschaften geschieden.

  Quelle:
  Der Brockhaus in einem Band, 9. vollstndig berarbeitete und aktualisierte Auflage.

  Perkthimi me vone
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Na i jep te dyja ne shqip.

  Mundesisht na i rendit sipas relacionit te perfshirjes

  Pra ne fillim perkufizimin e shkences

  pastaj ate te psikologjise

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e skerdi
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  43
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Postuar m par nga Sokoli
  Zanafilla e termit psikologji, vjen nga Greqishtja e Lashte.
  Eshte bashkimi i fjaleve :Psiqi (keshtu shqiptohet) qe do te thote shpirt, dhe Logos shumes Logj(i)a qe do te thote fjale. Pra Fjalet e Shpirtit ose e shqiperuar me pllebishtarce Shpirti pershkruar me fjale .

  Emertimi apo fasada qe i eshte bashkangjitur ne ditet e sotme ne nje shoqeri perendimore, i eshte larguar shume zanafilles (se rrenjes se termit te pakten). Ja ta marrim kete term ne zhargonin e perditshem Amerikan psh. Shrink qe do te thote Zvogeloj. Kjo e shpreh me se miri edhe fasaden nen te cilen i eshte e njohur masave. Pra psikologu eshte dikush qe ti "zvogeloka" apo i miniaturizon problemet qe kane njerzit.

  SA PARA KEMI ECUR...
  Nga greqishtja e vjeter, eshte fjala per logos=shkence, dhe psikos=shpirt=mendje (tru). Fillimisht fjala psikologji u perdor per te nenkuptuar "shkenca e shpirtit" pasi problemet mendore te njerezve nuk kuptoheshin dot dhe botekuptimi njerezor i atehershem i analizonte si probleme te njerezve qe shpirti iu ishte pushtuar nga djalli. Botekuptimi njerezor ka ndryshuar dhe shkenca pak a shume e mohon "existencen e shpirtit". Edhe psilologjia si SHKENCE ka ndryshuar dhe sot fjala nenkupton "shkenca e trurit".

 6. #6
  thinking Maska e Sokoli
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Skerd! "Logos" nuk do te thote "shkence" por "fjale".
  Sidoqofte perkufizime librash gjen kudo, une thashe ti jepja nje drejtim tjeter kesaj "bisede".

 7. #7
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  41
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Me pelqeu spjegimi per shrink=zvogeloj (apo si me volit mua) tkurr. Shkon pershtat me preferencat e mia per te mos e zgjeruar ne permasat qe ka sot. North America pak nga pak po ben nje psikolog per 4 vete, ca si shume nuk jane mo? Kaq te vetmuar e problematike ne ketej? Si eshte Evropa Anton?

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  Baobabi,

  Une po bej perkthimin e shkences.

  Antoni te vazhdoje me nje shpjegim me te gjere per nocionin e psikologjise.  Wissenschaft, Inbegriff dessen, was berlieferter Bestand des Wissens einer Zeit ist, sowie v. a. der Prozess methodisch betriebener Forschung und Lehre als Darstellung der Ergebnisse und Methoden der Forschung mit dem Ziel, fachliches Wissen zu vermitteln und zu wissenschaftlichem Denken zu erziehen. Die Wissenschaft beginnt mit dem Sammeln, Ordnen und Beschreiben ihres Materials. Weitere Schritte sind die Bildung von Hypothesen und Theorien. Sie mssen sich am Material besttigen (Verifikation) oder bei Widerlegung (Falsifikation) durch neue ersetzt werden. Die Zusammenfassung wissenschaftlicher Einzelergebnisse zu einer Ganzheit ist das System. Die Wissenschaft ist dem Ziel nach entweder theoret. (reine) Wissenschaft oder angewandte (praktische) Wissenschaft und wird traditionell in Natur- und Geisteswissenschaften geschieden.


  Baobabi,

  Une po bej perkthimin e shkences.

  Antoni te vazhdoje me nje shpjegim me te gjere per nocionin e psikologjise.  Shkence, ne kuptim te asaj, cfare eshte teresia e transmetuar e dijeve te nje kohe, si edhe para se gjithash procesi i kerkimit dhe i mesimit i zhvilluar ne menyre metodike si paraqitje e rezultateve dhe metodave te kerkimit me qellim, transmetimin e dijeve me nivel shkencor dhe nxitjen e mendimit shkencor. Shkenca nis me mbledhjen, renditjen dhe pershkrimine materialit te saj.
  Hapa te metejshem jane ngritja e hipotezave dhe teorive. Ato duhet te vertetohen ne material (verifikimi) ose nese ndodh kundershtimi (falsifikimi), atehere duhet te zevendesohen me te reja. Permbledhja e rezultateve te vecanta shkencore ne nje teresi eshte sistemi. Shkenca duke u nisur nga qellimi i saj eshte ose e natyres teorike ("e paster") ose e natyres se aplikuar ("praktike") dhe tradicionalisht ndahet ne shkenca natyrore dhe shkenca te shpirtit.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Psikologjia eshte shkenca e sjelljes dhe e kognicionit.
  Sjellja pergjithesisht perkufizohet si gjithcka ne bejme,vecanerisht nese kjo mund te vezhgohet prej te tjerve.
  Psikologet theksojne studimin e sjelljes sepse ajo mund te vezhgohet dhe te rregjistrohet.
  Kognicioni perfshin proceset mendore.Keto procese njohese zakonisht nuk mund te vezhgohen drejt per drejt dhe shpesh studiohen permes veteraportimeve te subjekteve nen mbikqyrje.
  Nje aspekt tjeter i studimit shkencor jane proceset biologjike ose fiziologjike qe shpesh shoqerojne si sjelljen ashtu edhe kognicionin.
  Psikologjia eshte nje disipline magjepese qe prek cdo aspekt te jetes sone.

 10. #10
  "KINGU-1"
  i/e ftuar
  "Qe te njohesh njeriun duhet te njohesh vetveten , qe te njohesh njerzit duhet te jetosh me to"

 11. #11
  thinking Maska e Sokoli
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ata qe i kane mesuar neper shkolla te huaja gugatjet e psikologjise besoj se nuk jane tamam te afte apo e kane te veshtire te shohin celsin e zberthimit te saj ne terminologjine e fjales. Ne shkollat amerkane u mesohet te tjereve qe pjesa e pare e termit Psikologji, Psych i referohet dickaje te brendeshme ndersa Logos ua mesojne nxenesve si zevendesuese apo sinonim te fjales "shkence". Personalisht nuk me duket gjeja me perfekte.
  Sidoqofte, shpjegimi qe paskam dhene kohe me pare verej qe ka qene teper naiv. E kuptova diten qe hyra ne leksion psikologjie.
  Po e spjegoj pak me ndryshe.
  Psiko- logjia eshte i perbere nga 2 fjale:
  Psiko - rrenja Greqisht e fjales Psiki qe do te thote SHPIRT
  dhe Logja qe ne Greqishten e sotme i referohet fjaleve por ne ate te lashten i referohet LOGJIKES, - logjiki.
  Pra: Logjika e Shpirtit.
  ose Logos = Arsye po ne greqisht
  Pra: Arsyet e Shpirtit
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sokoli : 09-10-2003 m 19:33
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 12. #12
  Zogu Arberor Maska e zogu kosovar
  Antarsuar
  19-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Internet
  Mosha
  22
  Postime
  413
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Psikologjia

  Fjala Psikologji pr her t par sht paraqitur n Angli m 1693 por nuk sht prdorur dhe nuk sht kuptuar nj koh t gjat deri n vitet 1800. sht sinonim i prbr nga dy fjale greke "psiko (ψυχή)" dhe "logos (λόγος)". Psiko n origjinal nnkupton frymmarrje, por m vone sht nnkuptuar si shpirt sepse frymmarrja sht i ndikuar shpirtit e cila ende nuk e ka lshuar trupin. N mitologjin greke Psiko ka qene nj grua e cila ka qen n marrdhnie dashurie me perndin e dashuris Erosin. Ai ishte dashnor i saj por kishte nj kusht ndaj saj q mos t'ia shikonte fytyrn e tij kurr. Por nga kurioziteti Psikoja nj nat vendosi nj qiri pr t'ia shikuar fytyrn n momentin kur e kupton Erosi ather e magjeps at. Pr t'ia arritur ngadhnjimit sht dashur t bej nj luft te madhe me prplot rreziqe, por n fund ajo sht transformuar n perndesh dhe iu sht bashkangjitur Erosit n parajs. Psika simbolizon shpirtin njerzor.

  Gjate shekullit t shtatmbdhjet kuptimi i fjals psiko sht shndrruar n kuptimin e mendjes. Logos, nj fjal tjetr greke, nnkupton shkencn ose arsyen. Sipas rrugve Greke psikologjia nj kuptim mbi arsyen ose mbi mendjen, ose si thuhet sot studimi mbi mendjen.

 13. #13
  Zogu Arberor Maska e zogu kosovar
  Antarsuar
  19-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Internet
  Mosha
  22
  Postime
  413
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Po psikologjia eshte shkenc

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga zogu kosovar Lexo Postimin
  Po psikologjia eshte shkenc
  psikologjia studiohet si individi-et engage me the world, se the world judges him/her how th engagment works, in a nut shell thats basically it and it is a science married with medicine.

  harrova, psikologjia eshte shkenca qe deri tani eshte perbuzur sepse vepron verberisht cilat ilace i bejne mire pacietit. akoma nuk po perdoren paisjet qe te shikojne se cfare nuk eshte ne rregull tek truri por ka per te ndryshuar.

  tani eshte dhe po behet HOOOOT! dr. phil etj. it sells good very commercial
  Ndryshuar pr her t fundit nga tvsh : 26-07-2009 m 18:16

 15. #15
  Juventini Maska e EkOnOmIsTi
  Antarsuar
  22-05-2005
  Vendndodhja
  Pse Do Vish Dhe Ti ?
  Mosha
  33
  Postime
  2,420
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mua me duket budallallizem
  S |< R /\ p /\ |_ |
  Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
  Mua me duket budallallizem
  T dalsh n nj konkluzion t till do t thot q nuk ja ke iden se far do t thot Psikologji, far studion, far sht e aft t bj. N rastin tnd do thoja q keni nevoj urgjente pr nj Psikolog, pasi keni krijuar nj sjellje deviante dhe m pas kalon n skicofreni t shfrenuar. Mjer toka far mban dhe mnyra si logjikojn e arsyetojn. Idiotizmi m i madh sht ekzistenca jote si qnie q thua budallallizm pr nj shkenc q ndihmon njeriun dhe i jep kuptim jets s tij.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Psikologjia trajton problemet e sjelljes humane ,duke i ndare ato ne probleme te krijuara dhe probleme te trasheguara .
  Shpjegon dukurite me te cilat ndeshemi dhe qe trajtohen si plage te shoqerive ne tranzicion nga pikepamja e shendetit psiqik dhe e ndikimit ne te te zhvillimeve te veanta per do shoqeri .
  Problemet e tranzicionit ,si krimi ne familje ,prostitucioni,trafikimi,etj,...duke i shpjeguar ato nga pikepamja e rrymave psikologjike ekzistuese.
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pr Psikologjin jan thn shum m lart, un po rendis disa nndeg t Psikologjis.

  1.Psikologjia e kshillimit. Psikologt e kshillimit ndihmojn njerzit q t prshtaten me probleme emocionale dhe personale, t cilat m pak serioze se ato q trajtojn psikologt klinicist. Ata mund t ndihmojn studentve t zgjedhin profesionin apo nj burr dhe nj grua, t diskutojn pr martesn e tyre. Ashtu si psikologt klinik, psikologt e kshillimit vlersojn dhe trajtojn njerzit me probleme n sjellje....

  Psikologjia sht nj fush shum e gjer dhe mbi t mund t shkruash pa fund... Mua m plqen jasht mase.

  2.Psikologjia shkollore. Disa psikolog ndihmojn nxnsit. Kta psikolog shkollor prgjigjen pr prshtatjen dhe interpretimin e testeve t intelegjencss ose t shprehive msimore. Ata konsultohen me msuesit dhe nxnsit pr problemet msimore dhe emocionale.

  3.Psikologjia e edukimit. Disa psikolog edukimi, krahas msimdhnies n kolegje apo universitete, drejtojn studime pr t msuarit dhe metodat e edukimit....

  4.Psikologjia sociale. A keni vn re se mund t'i realizoni m mir disa detyra prpara nj grupi njerzish q ju ndgjojn se sa kur jeni vetm apo me shok t ngusht? Ky fenomen i quajtur lehtsim social sht nj nga shtjet q psikologt social jan duke studiuar....

  5.Psikologjia industriale. Prmirsimi i kushteve t puns sht nj shqetsim i madh i psikologve industrial/organizativ. Ata prfshihen n nj larmi detyrash si p.sh., primirsimi i komunikimit mbrenda nj organizate, konsultimi me drejtuesit pr t knaqur nevojat e t punsuarve.....

  6.Psikologjia e zhvillimit. Objekti i studimit t psikologve t zhvillimit jan ndryshimet e sjelljes q ndodhin te individi me kalimin e gjat t kohs. Prderisa ndryshimet m t msha n qniet njerezore ndodhin m shpejt n fmijri,shum psikolog t zhvillimit jan specializuar n zhvillimin fminor....

  7.Psikologjia eksperimentale. Psikologt eksperimental studiojn shkaqet thelbsore t sjelljes.A ta merren me probleme t tilla si: Prse shohin ndrra njerzit? Cili sht efekti i alkoolit mbi agresivitetin e qenve? Prse njerzit kan iluzione pamore?etj...

  8.Psikologet kognitiv interesohen pr shtje t tilla si perceptimi, kujtesa, t menduarit, zgjidhja e problemeve, gjuha dhe intelegjenca.

  9.Psikofiziologt studiojn proceset fiziologjike q prfshihen n sjelljen e kafshve. Ata mund t studiojn cili sht sistemi nervor dhe trurit n procesin e motivacionit, t t msuarit, perceptimit ose n sjelljen sociale te kafsht.

  10.Psikologt krahasues jan psikobiolog q studoijn sjelljen e kafshve n nj larmi situatash. Ata mund t jen t interesuar t din se si ndikon trashgimia n sjelljen sociale apo si funksionon sjellja e llojeve t ndryshme t kafshve me qllim q t'i ndihmoj t mbijetojn....

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Marya Lexo Postimin
  .........................;;
  Nuk po flasim pr demagogji q t thuash sht loj fjalsh. Prpara se t shkruani, krkoni dy gjra n internet, msoheni si koncept dhe hajde ngrejm pyetje dhe japim argumentat tona n baz t atyre informacione q kemi pr nj fush t caktuar.

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Marya Lexo Postimin
  nuk eshte aspak demagogji thjesht eshte nje koncept , nje mendim i imi rreth kesaj fushe.
  Ai mendim m tepr sht chit-chat. Mos t them provokim dhe krkes e hapur pr t br loj. Nuk jam moderator se dija un se si i jepja zgjidhje atyre shkrimeve q nuk kan aspak lidhje me temn dhe me definicionin e fjals "PSIKOLOGJI".

  Rilexoje dhe njher se far t kam thn un prpara se t japsh prgjigje.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •