Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 57
 1. #1
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Gruaja dhe politika.

  Gruaja sot loz nje rol te rendesishem,ne te gjitha fushat e jetes.Pjemarrja e saj aktive ne te gjitha sektoret e jetes eshte per tu admiruar ,e pse jo per tu patur zili.
  Cuditerisht,POLITIKA eshte nje fushe ,ku pjesmarrja e sex-it femer eshte e ulet.
  Shume mendojne se grate nuk zoterojne dot aftesine e duhur ,per te mbijetuar ne fushat politike,por edhe sepse nuk kane kurajo ta fitojne vete pushtetin por ngushellohen me ate qe u falin burrat.
  Cilat jane mendimet tuaja lidhur me rolin e gruas ne politike?
  A do te votonit nje grua ne majen me te larte te politikes shqiptare?


  PS Thone se politika eshte nje loje Djalli,atehere a nuk ishin grate ato qe futen djallin ne nje shishe.lol
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 2. #2
  . Maska e *DJ-ALDO*
  Anėtarėsuar
  03-03-2003
  Vendndodhja
  Asgjėkundi
  Postime
  297
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Faktet,tregojnė se gratė,janė politikane tė shkathta.
  Janė me mijėra raste nė botė ,qė ato kanė ngritur nė kėmbė elektoratet,dhe kanė sjellė nė pushtet presidentė.
  Mos harrojmė ish kryeministren britanike,apo ,sekretaren e shtetit amerikan.
  Ato nuk janė KOKA politike,me njė potencial tė padiskutueshėm dhe tė ashpėr??
  Nė kohėt e para,nuk kishte politikane,por kishte luftėtare.
  Vetė ne si popull,kemi heroina si Shote Galica,Laskarina Bubullina,Teuta etj.

  Politika vėrtet ka njė pjesmarrje tė pajėt femrash,por kjo spjegohet me karakterin e tyre.
  Ato duan LULET dhe jo GĖNJESHTRĖN.
  Mos harroni se politkani=gėnjeshtar.

 3. #3
  Free will! Maska e WhaleRider
  Anėtarėsuar
  04-01-2004
  Vendndodhja
  NZ
  Mosha
  38
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une ketu ku jetoj (NZ) ne krye te shteti kemi kryeministreshen Helen Clark.

  Mendoj se ne shqiptaret ende nuk jemi ne gjendje ta pranojm nje fenomen te till, perderisa t'qajm me lot te perpjet mashtruesit do t'sundojn.
  All I got in this world is my balls and my word and I don't break either of 'em for nobody!

 4. #4
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Faktet,tregojnė se gratė,janė politikane tė shkathta.
  Janė me mijėra raste nė botė ,qė ato kanė ngritur nė kėmbė elektoratet,dhe kanė sjellė nė pushtet presidentė.
  Shume dakort.

  Mendoj se ne shqiptaret ende nuk jemi ne gjendje ta pranojm nje fenomen te till
  Nuk jemi por pyetja eshte: a duhet te jemi? Une them se po.

  Eshte hapur nje teme pak me pare ne lidhje me gruan ku kam komentuar me hollesisht qe mendoj se i pershtatet k'saj teme:

  Bota e drejtuar prej femrave

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Kolombi,

  Edhe politika si kudo tjeter eshte si aisbergu, bile me teper se aisbergu.
  Pra c'shohim ne nuk eshte realiteti.
  Sigurisht burrat duket ne balle, trima dhe ne shume raste budallenj. Por ne prapaskene jane ne pjesen me te madhe grate qe thurin intrigat. Dhe ne pjesen me te madhe jane ato me djallezoret, me te pashpirtat, ato qe kerkojne nga bashkeshortet e tyre te mos japin doreheqjen, pasi keshtu do te humbin te tere privilegjet qe kane.
  Dhe shembujt ne i kemi shume ne Shqiperi(NEXHMIJA, FIQIRETJA, MONIKA (jo Levinski, por Kryemadhi), XHOANA e Tosit, pa kaluar tek Bulja, dhe Bisha LUIZA HOXHA).

  Per mendimin tim, S'ka rendesi c'sex ka ai qe drejton, E rendesishme eshte te jete njeri, human, i pergjegjshem, i zgjuar dhe i afte per ta cuar popullin e tij perpara.
  Pastaj dihet qe cdo burre e qeveris gruaja ne krevat...LOL
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 6. #6
  E Lirė! Maska e KaLTerSi
  Anėtarėsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Gruaja jo vetem sot por gjithnji ka lojtur nje rol te rendesishem ne te gjitha fushat e jetes. Ndryshimi eshte qe ne shekullin e fundit ajo ka filluar te fitoje te drejtat e saj natyrore duke dale nga kuintat e renda maskiliste por influenca e saj nuk ka munguar asnjehere dhe kjo eshte e pamohueshme. Lideret me te medhenj te koherave te ndryshme me shume se shpesh kan pohuar qe pa ndikimin e grave ne jeten e tyre(bashkeshortja, nena apo motra) nuk do gjendeshin ne ate pike aktuale te suksesit te tyre.
  Nuk duhet harruar qe arsimi politik i grave, punesimi dhe pjesmarrja tyre e hapur ne kete fushe ishte e vonuar ndaj dhe barazimi politik mes dy sekseve do marri pak kohe qe te arrihet. Megjithate pjesmarrja e grave ne politike po rritet ne hapa gjigandesk dhe eshte per tu admiruar ky dedikim i tyre per te arritur te drejta te barabarta.
  Nuk mendoj qe grave u mungon aftesia politike pasi agresiviteti dhe perkushtimi, si nje nga shtyllat e politikes, asnjehere nuk u ka munguar karakterit te tyre por duhet marre parasysh qe edhe ne shoqerite me te avancuara gruaja ka qene e stigmatizuar si "inferiore" ndaj dhe eshte me e veshtire per ta te mposhtin kete opinion patriarkal por pergjithesues, sidomos ne fushen politike pasi eshte nje nga me te veshtirat per te avancuar se je nen syrin kritik te publikut, por qe gjithsesi historia tregon qe gruaja do arrije barazimin qe i takon dhe ne kete aspekt te jetes.
  Persa i perket votimit tim per nje grua ne pushtet, sigurisht qe do ja jepja nese mendoj qe fushata e saj elektorale preken pikat strategjike te permiresimit shoqeror dhe nese mendoj qe kjo kandidate eshte ne gjendje ti arrije synimet e saj.
  Jo vetem politika, pasi kjo eshte thjeshte nje aspekt i jetes, po e tere jeta eshte nje loje djallezore ku grate dalngadale po arrijne te behen protagoniste te barabarta te kesaj lojeje.
  Ka ndryshuar motoja, dikur ishte Bashkimi ben Fuqine tani eshte Barazia ben Fuqine.


  Diskutim te mbare
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KaLTerSi : 19-01-2004 mė 20:03
  Toleranca, eleksiri i lirisė.

 7. #7
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Postuar mė parė nga KaLTerSi
  Gruaja jo vetem sot por gjithnji ka lojtur nje rol te rendesishem ne te gjitha fushat e jetes.....
  Patjeter ! ...ka lare , thare , gatuar , zbukuruar , dashuruar , prodhuar , mashtruar , tradhetuar , eksituar , etj etj

  Sikur te merrej akoma me keto pune gruaja dhe ti linte gjerat e tjera burrave , shume pune do na kishte lehtesuar

  Grate politikane ( looooooooooooooooool ) ....me mire shko e vrit veten i thone kesaj gjoje .

  Per aq kohe sa femra ta kete trurin ne mes te kofsheve , zor se i pranoj teori te tilla lol

  ...DeuS... ---> maskilist i shekullit " lol "

 8. #8
  E Lirė! Maska e KaLTerSi
  Anėtarėsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga DeuS
  Patjeter ! ...ka lare , thare , gatuar , zbukuruar , dashuruar , prodhuar , mashtruar , tradhetuar , eksituar , etj etj

  sigurisht qe i ka bere ato pune po harrove te shtoje......ka menaxhuar familje, ka udhehequr, ka dhuruar jete, ka rritur, ka perkedhelur, ka sheruar, ka frymezuar, ka shkruar, ka mesuar e ka falur dhe i ka bere te gjitha ashtu si vete mashkulli.

  ne aq pak raste qe ajo eshte futur ne fushen e politikes, udheheqja saj gjithnji ka qene e suksesshme. po thuaj meshkujt vuajne nga komplikacione dominimi dhe ndjehen te pafuqishem kur rivali tyre eshte gruaja. perse do ndjeheshin keshtu sikur te mos e dinin ne ndergjegjen e tyre qe zotesia e gruas eshte po aq e larte sa e tyrja?

  p.s. ate punen e mashtrimit qe e keni e keni, mbajeni se ju jeni ata qe mashtroni nga mengjesi e deri ne darke pa pushim dreke, mendja ju punon vetem si te manipuloni......mashtrues te keqinj lol.
  Toleranca, eleksiri i lirisė.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga DeuS
  Per aq kohe sa femra ta kete trurin ne mes te kofsheve , zor se i pranoj teori te tilla lol


  Eh sa provokon ky djale. Mo shpirt po bisedo me Klintonin pak e me shume meshkuj te tjere te plotefuqishem ne bote e pyeti kush ka qene debulesa e tyre. Bihen si mizat ne qyp..lol

 10. #10
  E Lirė! Maska e KaLTerSi
  Anėtarėsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  lol ooh yeah baby on the floor, sa e goditur kjo pergjigja jote me Aleate hahahaa sa kam qesh mor zot......
  Toleranca, eleksiri i lirisė.

 11. #11
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Isha i gatshem te te ktheja pergjigje moj gjo e Kalter por sapo lexova dy postimet e fundit me ra deshira komplet . E c'te harxhoj kohe une e t'ju mbush mendjen ! ....juve mjafto t'ju blesh nje bizhuteri te bukur dhe me aq jeni te kenaqura . Merreni e perkedheleni me te gjithe diten. Ja cfare pergjigjesh te nivelit sub-dokrra keni dhene lol

  Nejse se harrova .... i keni lare rrobat per sot ? ..po darken e keni bere ? --- sigurohuni qe keni kryer keto pune dhe pastaj harxhoni kohen me forumin . Ah , po noi mashkull keni ndjellur sot apo jo ? lol

  Kolomb , ma bej hallall plako , por irritohem pak kur lexoj milingonat te ngrejne krye dhe te na ndertojne gradacela ( ne ajer )

  ...DeuS... ( gjithmone maskilist ) .... sapunin femrave

 12. #12
  E Lirė! Maska e KaLTerSi
  Anėtarėsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  eh ne vertet kenaqemi me gjera te vogla si bizhute po dhe per keto gjera kaq te vogla duhet tju a kerkojme se sua pret kaplloqja te na e blini vete e te romanconi gruan apo te dashuren tuaj lol.....
  mjaft ndenje ne forum po hik e bli patatet nese do te hash darke sonte.
  Kaltersi.....gjithmone per te drejtat e gruas.

  p.s. po ti mo, sikur ishe nga krah te drejtesise? apo llafe i kishe....e shef kush paska ngrit kalane me fjale mo?
  Toleranca, eleksiri i lirisė.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga KaLTerSi

  mjaft ndenje ne forum po hik e bli patatet nese do te hash darke sonte.

  Harrove ta keshillosh djalin.. "Kur te blesh patatet mos i vi mbi vez se thyhen".. looooooooool.

 14. #14
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Postuar mė parė nga DeuS
  Patjeter ! ...ka lare , thare , gatuar , zbukuruar , dashuruar , prodhuar , mashtruar , tradhetuar , eksituar , etj etj

  Sikur te merrej akoma me keto pune gruaja dhe ti linte gjerat e tjera burrave , shume pune do na kishte lehtesuar

  Grate politikane ( looooooooooooooooool ) ....me mire shko e vrit veten i thone kesaj gjoje .

  Per aq kohe sa femra ta kete trurin ne mes te kofsheve , zor se i pranoj teori te tilla lol

  ...DeuS... ---> maskilist i shekullit " lol "
  Ndersa burri Shqiptar qe eshte marre me politike paska arritur me teper... mjafeton te shikosh se ku eshte Shqiperia sot

  amani, burrat Shqiptar jane vetem per te pire rraki dhe kafe neper lokale duke u munduar te diskutojn politiken por ne realitet duke mos ditur asnje koncept politike...vetem vuajtjet e jetes, por k'to vuajtje nuk te bejn politikan...

  dhe tani, me keq akoma, grat duke fituar nje fare lirie nga kjo demokraci qe ekziston (nese mund te quhet demokraci), mundohen te fitojn po te njejtat privilegje me burrat dhe mendojn se po perparojn duke hecur dhe ato ne hapat e tyre drejt lokaleve...

  gjithe te mirat

 15. #15
  E Lirė! Maska e KaLTerSi
  Anėtarėsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga Anabelaaa
  Harrove ta keshillosh djalin.. "Kur te blesh patatet mos i vi mbi vez se thyhen".. looooooooool.
  LOL eshte i qut vete ai i kupton ca gjera
  Toleranca, eleksiri i lirisė.

 16. #16
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Postuar mė parė nga Veshtrusja
  Ndersa burri Shqiptar qe eshte marre me politike paska arritur me teper... mjafeton te shikosh se ku ESHTE Shqiperia sot
  Mire apo keq , te pakten ESHTE !

  ...imagjino ta kishin ne dore femrat . A thua do ISHTE ?!

  Mjafto te egzistonte nje mbret i pashem dhe i zgjuar ne shetin fqinj dhe do arrinte ta shkembente ( Shqiperine ) me nje varese floriri lol

  Pa le sikur t'ia dhuronte varesen gjate periodave mujore

  Reina dhe Kaltersia , une patatet i bleva , shkoni e na boni nji darke te mire tashi ... shpejt mo

  ...DeuS... ( maskilist i terbuar ) ..... sapunin femrave lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DeuS : 21-01-2004 mė 17:36

 17. #17
  E Lirė! Maska e KaLTerSi
  Anėtarėsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Dale mo dale ke akoma per ti qeruar jo per gje po kemi bere thonjte dje mbrema.
  Dhe persa i perket temes, mendimi gruas eshte nje domosdoshmeri ne nje shoqeri te mirefillte demokratike, perderisa dhe Shqiperia po perpiqet te demokratizohet atehere nuk ka nga tja mbaje po ta pranoje gruan ne politike krahehapur.

  Thiken e patateve e ke tek sirtari djathtas poshte thikave te mishit.
  Pune te mbare
  Toleranca, eleksiri i lirisė.

 18. #18
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Nese do ecnim me teorine qe " Politika eshte Kurve " ( kerkoj ndjese per fjalen e trupshme ) ...atehere padyshim ( si Sala lol ) qe femra duhet te beje pjese ne te.

  ...por ama , edhe ne kete rast ben pjese si inspiruese e saj , nxitese ( asgje me teper )

  PS...hajde , hajde shife pak se cfare dhurate te kam sjelle , se do turresh si dreqi te patatet dhe me ato thonjte qe ke vene sot do ti qerosh Megjithese leri patatet per sonte se po ju coj ne restorant , vec mos kakarisni shume se po degjon lagja..... ( lol )

  ...DeuS... ( realist ) ..... edhe lere sapunin se te kam blere pak ilac rrobash ..... E ke pare lavatricen qe te kam sjellur sot ? Do mi mbash duart e lemuara sot e tutje , se keni filluar te na gervishtni me masazhin qe na i beni " Trupit "

 19. #19
  E Lirė! Maska e KaLTerSi
  Anėtarėsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Nuk dua te anoj nga feminizmi se besoj ne barazi megjithate,
  Dua te te kujtoj qe Mbreti Zog ne kohen e tij ja dorezoi Shqiperine Italise sikur te ishte duke i dhene nje zambak te bardhe, pa rezistencen me te vogel dhe me qetesine me te madhe madje u la ne dore dhe arken e arit shteteror. Mire grate qe duan dhurata, te pakten dine te ujdisin veten e tyre, po ky Mbreti jone cfare mori? Morra mori ja cfare, kjo nxjerr ne pah paaftesine e tij per te udhehequr.
  Dua gjithashtu te te kujtoj qe Teuta e Ilireve ishte krenaria, besnikeria, zgjuarsia, liderja dhe shpresa e tyre. Jo vetem qe nuk u tundua as per nje cast te tregtonte vendin e saj, por ishte ulje per te, te percillte nje mendim te tille ne mendjen e saj, kjo nxjerr ne pah aftesine dhe mprehtesine e mendjes se saj per te udhehequr
  Dhe persa i perket asaj proverbes tende, ajo proverbe ka dale qe ne hapat e pare te diskutimeve politike ne Hellade atehere kur burrat benin dashuri me njeri-tjetrin dhe venin tek grate e tyre vetem atehere kur donin kalamaj. E po te me falesh po shiko sa te cpifur e sa te veshtire keni qene. Ju nuk mbildhnit dot mendjen nese ishit homo apo heteroseksual e ju tani doni qe ne te vazhdojme te ndjekim vendimet tuaja brilante? Bah, kurre. Nese doni te mirni veten ne qaf vazhdoni, po per veten tone po vendosim vete, po arsimohemi vete, po punojme vete, po ngrihemi lart e me lart po vete dhe do arrije ajo dite qe do ju udheheqim vete.

  Tani ec ketej se di une nje restorant te mire fare ne High Street Ken, afer ish-universitetit tim, gatuajne mish qengji ne menyre te perkryer, apo se ha mishin ti?
  Toleranca, eleksiri i lirisė.

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Marmara
  Anėtarėsuar
  12-06-2003
  Vendndodhja
  Ne Rrugen e Zotit
  Postime
  230
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  GRUAJA !

  Gruan zoti eka krijur,te lind,te rrite femi,te i edukoj,te i bej punet e shpise kaq,e jo te merret me politik,politika edhe ashtu eshte djalle,e dy djalla kur takohen ne nje vend,e dini se cka mund te ndodhe ?

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Deklarata universale e tė drejtave tė njeriut dhe Islami
  Nga Cappuccino nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 30-11-2013, 12:37
 2. Per Motrat Muslimane
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-02-2009, 10:12
 3. Si Dashurojnė Burrat Dhe Si Dashurojnė Gratė?
  Nga Albin nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-12-2005, 08:39
 4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
  Nga aluando nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-03-2005, 13:50
 5. UNMIK-u dhe KFOR-i kanė pezulluar aktivitetet e TMK-sė jashtė vendit
  Nga mani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-05-2003, 17:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •