Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e larguar Maska e Mjellma
  Anėtarėsuar
  26-06-2002
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Ishulli i premtimit tė harruar !

  Viti i shiut tė dashurisė
  Data: Incognito


  Ishulli i premtimit tė harruar !

  Ulur pranė bregut tė qetsisė qaja me dhimbjen time edhe shiqoja detin ,rrezet e diellit i jepnin njė sipėrfaqe tė kristalt detit dhe e bėnin edhe mė tė bukur,valėzat mė shoqėronin me ritmin e tyre karakteristik.Nė hapsirė pulėbardhat vallėzonin vallen e tyre tė dashurisė.
  Papritmas valėzat ndrrojnė ritmin edhe u shėndrruan nė valė, deti filloj tė trazohet, pulėbardhat prishen lojen e tyre edhe paralajmruan se nga ishujt e shirave po vjen njė erė shkatrrimtare. Nuk pata zgjidhje tjetėr,vetėm tė lundroj me barkėn time tė vogėl nė detin e trazuar.
  Hyra nė det,barka ime filloj ti ndiej dridhjet e erės, fuqija e erės sa vinte e shtohej, nga ēasti nė ēast, mė goditke nga tė gjitha anėt ashtu pamshirshėm. Isha pirate e vjetėr nė kėto ujra tė trazuara por njė erė tė tillė kurrė nuk e kisha pėrjetu. Nė njė moment humba kontrollin, edhe era vėrejti atė edhe mė goditi me njė valė tė madhe e cila mė pėrplasi nė diq tė fort!
  Ashtu nė ankth shiqoja pėrreth, njoha vendin ku isha pėrplas, isha nė ishullin e "Premtimit tė Harruar ". Kisha dhėnė njė premtim nė atė ishull, mė lidhnin shumė kujtime tė hidhura nga ai ishull. Njohja po thuajse cdo qosh tė atij ishulli ,aty kishte ca zana por njė shumicė e madhe ishin fantazma,edhe unė dikur isha pjesė e kėtyre fantazmave.Fantazmat mė joshnin qė tė futem nė ujrat e tyre ,e njihja atė ujė , nuk doja tė notoja nė ato ujra por isha e plagosur, nuk kisha fuqi tė ju kundėrvihem fantazmave.
  Hyra nė ujė edhe fillova tė notoj,filluan tė bien ca pikėza shiu,sytė e mi u drejtuan kah horizonti dhe vrejta njė shkelqim,ishte shumė i dobėt por vėrehej , ndrroja mėnyren e notimit ashtu siq kėrkonin fantazmat edhe kohė pas kohe drejtoja sytė e mi kah ai shkėlqim ,sa mė gjatė mbaja sytė e mi kah ai shkėlqim ai vinte e rritej, tani shkėlqimi kishte shkėlqy fytyrėn time edhe mundohej tė mė tėrhiqte nė sipėrfaqe tė ishullit, pėrdora tėrė forcėn qė mė kishte mbet edhe dola nė ishull ,shkėlqimi mistik mė mbulloj me shkėlqimin e tij tėrė trupin edhe u ngrita nė kėmbė...nė moment mė kaploj friga se mos ky shkėlqim ėshtė vetėm shkėlqim i maskuar ...ika nga shkėlqimi duke mos patur tė dhėna se nga cili ishull mistik i takon shkėlqimi qė mė shkelqeu !
  Kaluan ca muaj tė shiut tė erės ...unė fillova tė kėrkoj shkėlqimin tim sikur pirate qė kalon nėpėr ishujt e shumtė nė kėrkim tė thesarit tė tyre...kėrkova nė 21 ishull edhe nė ishullin 22 e gjeta shkėlqimin tim ,kishte po tė njėjtėn bukuri qė kishte kur e takova nė ishullin e premtimit tė harruar.Ja dhashė kordinatat drejt ishulli tim tė qetsisė...erdhi me tėrė shkelqimin e tij ...

  Tani tok me shkėlqimin tim po ja puthim buzėt vesės, po e ndėgjojmė kėngėn "momenti" tė kėnduar nga zogjt e parajsės!  Shkrimi ju ka dediku njė margaritari,i cili papritmas erdh dhe shkėlqeu shpirtin tim.

  F.D aka Mjellma

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  ~ Ishulli i Premtimit tė Harruar ~

  E ulur pranė bregut tė qetėsisė qaja me dhimbjen time dhe vėshtroja detin, mbi sipėrfaqe ku rrezet e diellit i jepnin njė pasqyrim tė kristalt dhe e bėnin atė edhe mė tė bukur. Valėzat mė shoqėronin me rritmin e tyre karakteristik e ēplodhės. Nė hapsirė pulėbardhat fluturonin vallen e tyre tė dashurisė.

  Papritmas valėzat ndruan rritmin e u shėndrruan nė valė, ndėrsa deti filloj tė trazohet. Pulėbardhat ndalėn lojen e tyre duke paralajmėruar se nga ishujt e shirave po vinte njė erė shkatarrimtare. Nuk pata zgjidhje tjetėr veēse tė lundroja me barkėn time tė vogėl pėr nė detin e trazuar. Hyra nė det dhe barka ime filloj t’i ndjej drridhjet e erės, fuqija e saj sa vinte e shtohej nga ēasti nė ēast e mė godiste nga tė gjitha anėt pamėshirmshmi. Isha pirate e vjetėr nė kėto ujra tė trazuara por kurrė nuk e kisha pėrjetuar njė stuhi tė tillė. Pėr njė moment po humbja kontrollin, dhe stuhia u duk sikur e vėrejti duke mė goditur me njė valė akoma mė tė fuqishme e cila mė pėrplasi me diē tė ngurtė.

  Sikur nė ankth endja sytė pėrreth, e duke parė njoha vendin ku isha pėrplasur. Unė kisha pėrfunduar nė ishullin e "Premtimit tė Harruar." Kisha dhėnė njė premtim nė atė ishull, e mė lidhnin shumė kujtime tė hidhura nga me atė vėnd. Njifja pothuajse ēdo qoshe tė atij ishulli, e aty kishte disa zana por njė shumicė e madhe ishin shpirtra, dhe dikur unė bėja pjesė me to. Shpirtrat mė joshnin qė tė futesha nė ujrat e tyre, e qė tė zhytesha nė atė ujė, por unė nuk doja tė notoja nė ato ujėra sepse isha e plagosur dhe nuk kisha fuqi t’iu kundėrvihesha.

  Hyra nė ujė dhe fillova tė notoj, ndėrkohė filluan tė bien disa pikėza shiu. Sytė e mi u drejtuan kah horizontit duke vėshtruar njė shkėlqim, ishte shumė i dobėt por dalloheshe nė largėsi. Ndroja mynyrėn e tė notuarit ashtu siē kėrkonin shpirtrat, dhe kohė pas kohe i hidhja sytė e mi kah ai shkėlqim. Sa mė gjatė t’i mbaja sytė e mi kah shkėlqimit, aq mė shumė vinte duke u zmadhuar ai. Tani shkėlqimi kishte filluar tė ndrinte ftyrėn time dhe mundohej t’mė tėrhiqte nė sipėrfaqen e ishullit. Pėrdora gjithė forcat qė mė kishin mbetur dhe dola sipėr nė ishull. Shkėlqimi mistik mė mbuloj tėrė trupin me dritėn e tij, dhe unė u ngrita nė kėmbė... Nė ēast mė mbėrtheu frika se mos ky shkėlqim ishte vetėm njė verbėrim... Ika prej tij duke mos e ditur se nga cili ishull mistik e kishte prejardhjen drita qė mė shkelqeu.

  Kaluan disa muaj mes shiut e stuhisė. Unė fillova tė kėrkoj shkėlqimin tim sikur pirate qė lundron nėpėr ishujt e shumtė nė kėrkim tė thesarit tė gjėmuar... Kėrkova nė 21 ishuj dhe nė ishullin e 22-tė gjeta shkėlqimin tim. Kishte po tė njėjtėn bukuri qė pati kur e takova nė ishullin e “Premtimit tė Harruar.” I dhash koordinatat pėr nė drejtim tė ishullit tim tė qetėsisė... Erdhi me tėrė shkelqimin e tij... Tani tok me shkėlqimin tim po i puthim buzėt e vesės, po e dėgjojmė kėngėn "moment" tė kėnduar nga zogjt e parajsės!

  (pėr)Kthyer nė “drinish version” pėr motrushen Mjellma
  Urime, ėshtė shkrim me tė vėrtetė shumė i bukur!
  Paē sa mė shumė fat me gjasat e mėtejshme tė tregimit...


  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

  Lulja e Drenicės
  (30 Prill 2003)

  Era e fryn Lulen e Drenicės
  e lėkund dhe e valėvitė tė ēiltėr
  e bėn tė duket sikur i buzėqesh tė gjithėve
  dhe nė qetėsinė e fushės e lė tė rritet

  Dielli megjithėse larg e sheh ēdo ditė
  i sjell asaj bekimin ditor
  dhe shpresėn se njė ditė
  do jetė nė mė tė mirėn dorė

  ...duke parė rrezet e diellit
  tė pasqyrojnė nga ndriēimi
  i ngjyrave tė lules sė Drenicės...


  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

  Ylli i Drenicės
  (1 Maj 2003)

  Kjo ėshtė historia e njė ylli qė ra natėn nė Drenicėn e Dardhanishtes
  dhe sesi banorėt e tokės i la tė ēuditur
  nė mėgjesin e agimit tė ditės
  kur ata panė njė lule tė mrrekullueshme tė ish rritur

  I kalli tan banorėt krejt
  e i boni me e vėn si emblemė
  ktė lule tė ēiltėr dhe tė pafajshme
  qė pėr Drenicėn ėshtė njė mbretėreshė

  Mos vallė kishin faj banorėt
  tė violoheshin nga ky mallėngjim
  mos vall e kishin dit
  se njė yll mund tė kthehej nė mishėrim?

  Ky yll po bie nė agim edhe ktu
  njėlloj si atė natė tė moēme
  po mė godet ku do lėr shenjė
  aty ku u mundova tė gėrvisht edhe unė

  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

  Dhe dy poezitė qė po kėrkoje,
  me pėrzemėrsi,
  Drini nė Los Angeles.

Tema tė Ngjashme

 1. Tė gjymtuar nga serbėt, tė harruar nga shteti i tyre
  Nga Edvin83 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-11-2008, 15:01
 2. Vazhdojne luftimet ne rripin e Gazes
  Nga StormAngel nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 22-04-2006, 08:44
 3. Mes grave tė burgosura qė kanė harruar erėn e burrit....
  Nga White_Angel nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 04-02-2006, 21:38
 4. Kam harruar fjalėkalimin pėr webmin
  Nga shadow nė forumin Pėrdoruesit e Unix
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-01-2005, 07:52
 5. Marrdhėniet Izraelo-Palestineze hyjnė nė njė erė tė re.
  Nga Albo nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 181
  Postimi i Fundit: 29-10-2003, 11:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •