Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-10-2003
  Vendndodhja
  Durres
  Mosha
  43
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Figurat historike dhe Besimet fetare

  Nuk kisha fare nderment qe te hapja nje teme te re, por pasi tema "C'mendojne muslimanet per Skenderbeun" ishte mbyllur, vendosa qe ta pergjithesoja shkrimin edhe per ndonje pyetje qe mund te kete dikush tjeter (jo se pretendoj se pergjigjet e mia jane te pa gabueshme, por per t'ua bere te qarte pyetje beresve dhe pyetje pergjigjesve se jo cdo pyetje do doemos pergjigje).
  Eshte per tu habitur qe pyetje te tilla shtrohen vetem per Skenderbeun, dhe jo p.sh. per Teuten, Batot etj (pyetje qe mund tu behen besimtareve pa dallim), apo per figura si Ali Pashe Tepelena, Ismail Qemali etj (qe gjithsesi prape mund te pyeten te gjithe llojet e besimtareve).
  Ne qofte se do ti referoheshim pak trashe historise se Skenderbeut do ta shikojme te luftoje ne shume fronte, kunder turqve, kunder Papatit, kunder Venedikut etj, keshtu qe padyshim nuk mund te flitet per beteja fetare, por vetem per te ruajtur identitetin kombetar dhe rrjedhimisht ka vleresimin me te larte per kete, sepse hodhi themelet e shtetit dhe te kombit shqiptar ne ndergjegjen dhe historine e vete shqiptareve.
  Per hir te ketij identiti Naim Frasheri(nje musliman) e beri jo vetem personazh kryesor ne vepren SKENDERBEU, por e mori si shembull ne te cilin duhet te ecnin shqiptaret.
  Nga ana tjeter Gjergj Fishta ne kryevepren Lahuta e malcise me te njejtin qellim qe te ndergjegjesoje shqiptaret, me shume se disa here merr si shembull e personazhe kryesore muslimanet(Ali pashe Gucia, etj).
  Per ta mbyllur ne lidhje me pyetjet dhe me pergjigjet, kush pyet apo pergjigjet te kete pak parasysh si historine ashtu edhe parimet e besimit te cilit i referohet.
  Keshtu te pakten nuk do te fyeje, e aq me teper te ngreje paragjykime te ndryshme per cdo lloj besimi fetar.
  Dhurata nuk eshte e barabarte me dhuruesin, e aq me pak mjeti eshte i barabarte me qellimin.
  Mjere per ate qe dashuroi dhuraten ne vend te dhuruesit dhe e ktheu mjetin ne qellim.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Nė shėnjestėr Skėnderbeu

  b-a-t-o, mė intereson tė di mendimin tėnd, si e sheh reagimin e disa mendimtarėve qė mundohen qė Skėnderbeun ta paraqesin, ashtu tė them, si kundėrshtues tė shqiptarizmit kur nė tė njėjtėn kohė krerėt shqiptarė i ndėrtojnė atij lapidare, madje deri mė sot ka qenė simbol i bashkimit shqiptar. Edhe diēka, njė qasje negative ndaj Skėnderbeut vėrehet mė sė shumti nė rendet e mendimtarėve me fe Islame.
  Nuk jam shumė i informuar, prandaj kam dėshirė tė dėgjoj mė shumė rreth kėsaj ēėshtjeje si shoku me shokun.

  Falėminderit qė mė parė!
  IHS

 3. #3
  i/e larguar Maska e Traboini
  Anėtarėsuar
  09-12-2003
  Vendndodhja
  East of Las Vegas-West of Atlantic City
  Postime
  390
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Re: Nė shėnjestėr Skėnderbeu

  Postuar mė parė nga Shpresmiri
  b-a-t-o, mė intereson tė di mendimin tėnd, si e sheh reagimin e disa mendimtarėve qė mundohen qė Skėnderbeun ta paraqesin, ashtu tė them, si kundėrshtues tė shqiptarizmit kur nė tė njėjtėn kohė krerėt shqiptarė i ndėrtojnė atij lapidare, madje deri mė sot ka qenė simbol i bashkimit shqiptar. Edhe diēka, njė qasje negative ndaj Skėnderbeut vėrehet mė sė shumti nė rendet e mendimtarėve me fe Islame.
  Nuk jam shumė i informuar, prandaj kam dėshirė tė dėgjoj mė shumė rreth kėsaj ēėshtjeje si shoku me shokun.

  Falėminderit qė mė parė!
  Une per kete arsye edhe e fillova temen per Skenderbeun. disave ju pengon qe skenderbeu luftoi per shqiperine e krishtere, pse quhet kalores i krishterimit.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-10-2003
  Vendndodhja
  Durres
  Mosha
  43
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pothuajse te gjitha materialet qe flasin per Skenderbeun, dhe qe nje lexuaes i thjeshte mund ti arrije ti lexoje jane vepra artistike qe nga Marin Barleti, Fan Noli, Naim Frasheri, Sabri Goda etj.
  Botime te plota ne forme kritike mbi ate periudhe ka pasur vetem ne botimet komuniste ku kritikohej Skenderbeu per perkrahjen e rendit feudal !!!, ndersa mungojne vepra kritike te mirefillta, ku pikat me te erreta te asaj historie te larget te shikoheshin nen disa kenveshtrime.
  P.sh qe i vogel me vinte keq qe Skenderbeu besonte fjalet e Vatikanit apo te Venedikut dhe e prishi paqen me sulltan Mehmetin, kur edhe nga historiane te huaj kjo periudhe pershkruhet si periudhe e begate.
  Po keshtu ekspedita ne Itali ne perkrahje te mbreterise se Napolit, mund te kritikohet se mund te vileshin me shume perfitime nga fitorja, etj.
  Per te bere kete lloj kritike duhet nje njohje e thelle e historise jo vetem te shqiperise por edhe te rajonit, dhe nje kritike e tille nuk i sjell asgje te keqe as heroit e as shqiptareve.
  Kurse te paraqesesh cdo lloj ideje si mendim te larte nuk eshte e ndershme ndaj vetvetes dhe atyre muslimaneve qe e kane pasuar dhe e pasojne vepren e Skenderbeut ne mbrojte te atdheut edhe duke flijuar jeten.
  Dhurata nuk eshte e barabarte me dhuruesin, e aq me pak mjeti eshte i barabarte me qellimin.
  Mjere per ate qe dashuroi dhuraten ne vend te dhuruesit dhe e ktheu mjetin ne qellim.

 5. #5
  i/e larguar Maska e Traboini
  Anėtarėsuar
  09-12-2003
  Vendndodhja
  East of Las Vegas-West of Atlantic City
  Postime
  390
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  [QUOTE]Postuar mė parė nga b_a_t_o
  Pothuajse te gjitha materialet qe flasin per Skenderbeun, dhe qe nje lexuaes i thjeshte mund ti arrije ti lexoje jane vepra artistike qe nga Marin Barleti, Fan Noli, Naim Frasheri, Sabri Goda etj.
  Botime te plota ne forme kritike mbi ate periudhe ka pasur vetem ne botimet komuniste ku kritikohej Skenderbeu per perkrahjen e rendit feudal !!!, ndersa mungojne vepra kritike te mirefillta, ku pikat me te erreta te asaj historie te larget te shikoheshin nen disa kenveshtrime.
  P.sh qe i vogel me vinte keq qe Skenderbeu besonte fjalet e Vatikanit apo te Venedikut dhe e prishi paqen me sulltan Mehmetin, kur edhe nga historiane te huaj kjo periudhe pershkruhet si periudhe e begate.
  Po keshtu ekspedita ne Itali ne perkrahje te mbreterise se Napolit, mund te kritikohet se mund te vileshin me shume perfitime nga fitorja, etj.
  Per te bere kete lloj kritike duhet nje njohje e thelle e historise jo vetem te shqiperise por edhe te rajonit, dhe nje kritike e tille nuk i sjell asgje te keqe as heroit e as shqiptareve.
  Kurse te paraqesesh cdo lloj ideje si mendim te larte nuk eshte e ndershme ndaj vetvetes dhe atyre muslimaneve qe e kane pasuar dhe e pasojne vepren e Skenderbeut ne mbrojte te atdheut edhe duke flijuar jeten.
  [/QUO

  Une do te pergjegji ma gjeresisht kur te kam kohe, por po, po te them se sa per kritika qe behen ndaj cdo personit, historik apo jo, jane ne rregull. Por te quajsh nje njeri aq te madh Hajdut dhe Tradhtar nuk eshte dhe smund te jete ne rregull.

  Sa per veprat a Barletit, Nolit, Godo etj. pyetje eshte ku te merren te tjeret nese keto s'besohen. Ne arkivat turke? Ti e kupton se cfar mendimi kane Turqit per nje njeri qe u dha aq kokecarje.

  Mos harro, ishte skenderbeu qe si figure historike edhe per se vdekuri luajti rrolin kyc ne vetedijen kombetare te rilindasve tane.

  Te kujtohen fjalet e Naimit:

  Lum per ty Shqipri une thash,
  armet tua kur i pash..............

  Edhe me ne fund, kam impresion se keto behen kryesisht per ceshtje fetare. Ai lindi ne familje te krishtere dhe vdiq si i krishtere (u varros ne kishen e Shenkollit ne Lezhe, nga turqit e moren trupin e tij ne drejtim te peditur deri sot, kurse kete kishe e shendrruan ne xhami).

  Pra nese keto kritika nuk kane dicka te fshehte ne qellimin e tyre jane ne rregull, por keto duket se kane shume gjera ne agjenden e tyre te fshehte........

  kalofsh mire etje ne Durres...........

Tema tė Ngjashme

 1. Historia e lindjes se komuniteteve fetare kombėtare
  Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 18-01-2015, 11:32
 2. Besimet fetare nė Shkodėr
  Nga Anesti_55 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 18:50
 3. Feja nė shėrbim te kombit
  Nga RaPSouL nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-04-2009, 19:52
 4. Rexhep Qosja: Tė vėrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
 5. KADAREJA mbi Fene ne Shqiperi !!
  Nga NoName nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 01-07-2006, 00:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •