Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 67

Tema: Epilepsia

  1. #21
    Student
    Anėtarėsuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21
    Citim Postuar mė parė nga angeldust
    Aj Djali, kure qe ta beje epilepsine komplet te zhduket nuk ka, por ka plot ilace qe reduktojne ndjeshem numrin e krizave, nqs. se merren rregullisht. Per keto duhet konsultuar mjeku perkates sigurisht.

    Disa ilace jane Fenobarbital, Karbamazepine, Acid valproik etj, por varet edhe se cfare lloj krizash ke, qe te perzgjidhet kura perkatese.
    angeldust, nuk e kam une epilepsin e ka nje djalosh 11 vjecar eshte epilepsi e cila eshte lajmruar tek personi per shkak te temperatures se madhe kur ka qene i vogel 1 ose 2 vjet. Pas gjith kesaj kohe tash 11 vjet e ka sulmin e pare dridhje te trupit, sipas kesaj semundje te epilepsise cilen barne duhet te perdor nga keto qe i ke shkrujt me lart. 10X

  2. #22
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anėtarėsuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Aj Djali, a eshte vizituar ndonjehere ne mjkeku ky person?
    Nqs. po, cfare i ka thene mjeku?

    Nqs. jo, qe ashtu me duket rasti mua ketu nga toni yt, atehere mos kerko ilace ne forum, dhe te shkosh t'i marresh ne ato farmacite andej pa recete. Mund ta demtosh me keq ate person nqs. vepron ashtu.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  3. #23
    Student
    Anėtarėsuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21

    angeldust

    Ka qene disa dit ne spital tash eshte ne shtepi dhe eshte me mire. Nuk eshte dashtur te vizitoj mjekun kur eshte dashur (kur ka qene i vogel) do e vizitoj tash kur me eshte i semure. Per ilace mendova te perdore ilace qe mos te kete sulme si pati kete her po mjeku i ka thene te perdor Fenobarbital dhe krejt ne rregull eshte.

  4. #24
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Citim Postuar mė parė nga Aj_DjaLi
    Ka qene disa dit ne spital tash eshte ne shtepi dhe eshte me mire. Nuk eshte dashtur te vizitoj mjekun kur eshte dashur (kur ka qene i vogel) do e vizitoj tash kur me eshte i semure. Per ilace mendova te perdore ilace qe mos te kete sulme si pati kete her po mjeku i ka thene te perdor Fenobarbital dhe krejt ne rregull eshte.
    Cfare epilepsie ka ky djali? I humb ndjenjat?

    Megjithate, sic ta ka thene dhe mjeku atje, ilaci me i mire per femijet dhe per grate shtatzene dhe ne boten perendimore eshte Fenobarbitali (Phenobarbital). Femija ka nevoje per kontroll te rregullt tek mjeku. Dhe nese ai te rekomandon per ilace te vazhdueshme, mos ja nderprit sepse do keqesohet. Forumi mund te te ndihmoje me informacione shtese nese ke deshire te lexosh mbi kete semundje por vendimet duhet ti marresh ne baze te asaj qe rekomandon mjeku atje....ai ka mbaruar shkolle dhe ka eksperience.
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  5. #25
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anėtarėsuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Aj Djali, me behet qejfi qe ky femije po mjekohet dhe sic thua ti, qe eshte ne rregull.

    Ashtu sic tha dhe MisCongeniality me lart, nqs. ke deshire te mesosh me shume per semundjen e tij, me mire pershkruaj sa me gjate qe te mundesh krizat qe i kane ndodhur. Per shembull humb ndjenjat? Apo eshte i ndergjegjshem? Thote gje gjate krizes... e njeh ambientin dhe njerezit perqark apo jo? Bie pertoke dhe fillon dridhet apo ka spazme qe i tendoset trupi dhe s'leviz dot? Sa minuta i zgjat kriza gjithsej? etj. etj. etj.

    Gjithė tė mirat ty, dhe me tė lehta pėr kėtė fėmijėn.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  6. #26
    Student
    Anėtarėsuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21
    Po angeldust, ka dridhje te trupit edhe nuk mundet me pershkrujt ma mire se se pari her i ka ndodhe prej kur ka qene i vogel kjo eshte hera e par pas shum viteve ka dridhje te trupit edhe e humb vetedijen por tash krejt ne rregull eshte mjeket veq me se i kishin rekomanduar Fenobarbital. Une prej fillimit temen e pershkrujta se a ka sherim kjo semundje apo nuk ka sipas disave thon qe ka sherim disa thone qe ska per qato ne forum kerkova mendime dhe jo sherim .
    MisCongeniality prej kur ka qene i vogel kur ju ka paraqit per te paren here kjo semundje nuk e kan que ne mjek por tash se pari her qe ka pasur sulm nga semundja me rregull e viziton mjekun dhe konzumon barnat e rekomanduara.

    Keni ndonje njohuri per kete lloji te Epilepsise ka sherim ose nuk ka.... ose keni patur rasitn te njihni ndonje person qe ka patur kete lloji te Epilepsise, a eshte sheruar ose si i ruhet sulmeve te semundjes.

  7. #27
    Student
    Anėtarėsuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21

    Thumbs up

    [QUOTE= Gjithė tė mirat ty, dhe me tė lehta pėr kėtė fėmijėn.[/QUOTE]

    Te falemenderit shum

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Epilepsia eshte nje obalance mes trurit dhe cellave nervore..Kjo obalance mund te jete e lindur ose e krijuar nga nje vrarje,infeksion ne tru,cregullime te qarkullimit te gjakut...PETIMAL -Epilepsi femijesh!Zhduket mbas Adoleshences!Duhet te jeni te kujdesshem qe gjate atakut epilepsik-Mundohuni te jeni te qete...Largo sende te forta dhe te mprehta qe mund te demtojne femijen...Zberthe kopsa ose robba qe veshtiresojne frymemarjen...Vendos dicka nder koken e femijes...Mos fusni gishtat ne goje te femijes dhe mos mundoheni ti hapnei gojen..Nuk eshte e vertete qe femija mund te gelltite gjuhen gjate Atakut...Mos i mbani duart....Mos i beni frymemarje Artificiale gjate Atakut...Te ndodheni prane femijes qe te mos vritet.Mbas Atakut,kthejeni femijen ne krah dhe lereni te fleje..Epilepsia nuk eshte semundje ngjitese!Medikamentet qe perdoren per Epilepsi,jane per aresye te shmangjes se Atakut.Duhet te konsultoheni me nje mjek per te vendosur se cili medikament, i pershtatet femijes.Shkaqe qe ndikojne ne afrimin e nje Ataku jane-Pagjumesia,Tv,Kompjuteri,harimi i marjes se medikamenteve,lodhja fizike dhe psiqike,temperatur..Medicamentet me te zakonshme janeENEMAL,TEGRETOL,HERMOLEPSIN,TRIMONIL,ABSENOR,ERGEN YL,ORFIRIL,FENANTOIN,LEHYDAN,EPANUTIN,IKTORIVIL,AP ODORM,STESOLID,LAMICTAL,TOPIMAX,NEURONTIN,SABRILEX ,SAXINUTIN.Me shume se 40 miljon njerez ne Bote ,kane Epilepsi..70% e personave qe kurohen me medikamente Epileptike,clirohen nga Ataku Epilepsik...Epilepsia mund te krijohet te cdo njeri...Epilepsia nuk eshte semundje Psiqike!!!!Disa personalitete te njohura qe kane pasur Epilepsi-SOKRATES,RICHARD BURTON,CAESAR,NAPOLEON,LORD BYRON,CHARLES DICKENS DHE VINCENT VAN GOGH!
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  9. #29
    Student
    Anėtarėsuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21
    Anisela sipas teje ky femi ka gjasa te sherohet nga ataku i epilepsise apo tan jeten duhet te mere barnat e rekomanduara nga mjeku?

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Citim Postuar mė parė nga Aj_DjaLi
    Anisela sipas teje ky femi ka gjasa te sherohet nga ataku i epilepsise apo tan jeten duhet te mere barnat e rekomanduara nga mjeku?
    Nuk dua te nxjerr konkluzione qe i perkasin vetem nje mjeku,por nga studimet qe kam bere,kam permbledhur ate qe nje mjek ka konkretizuar!Keta te dhena qe kam shkruar ketu jane fakte nga Mjeksia ketu ne Stockholm.Sweden..Duhet te konsultoheni me nje mjek te specializuar atje ku jetoni ju.Me respekt Anisela
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e GiSHteZa
    Anėtarėsuar
    11-02-2005
    Postime
    39

    Cool

    Teme me te vertete interesante me te vertete dhe une dua te di se sa qendron mundesia qe kjo semundje te sherohet. Une njoh nje person i cili ka 30 vjet me kete semundje ,ai vazhdon te kete kriza i vetmi ndyshim eshte qe forma e krizes ka ndryshuar ,pra ai nuk semuret aq gjate si ne vitet e para te jetes por pyetja ime eshte ...A MUND TE SHEROHERT KJO SEMUNDJE?

  12. #32
    Student
    Anėtarėsuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21
    GiSHteZa, edhe une bej pyetjen e njejte por ska pergjegje.

  13. #33
    Student
    Anėtarėsuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21
    Anisela sigurisht se me specjalist te kesaj semundje jemi konsulltue e jo me dentist por aij na ka lene varur: "Le te perdor keto barna do shofim me vone" une e kam ceken se cilen Epilepsi e ka ky djal 11 vjec edhe gjeja qe me intereson eshte se a ka sherim ose nuk ka dhe tan jeten do vuaj nga kjo semundje.
    Djali gjendet ne Paderborn te Gjermanise dhe ne spitalin atje paska disa specjalist te Epilepsise dhe i kan than qe nuk eshte asgje ne rrezik por se a ka sherim nuk ka thene asgje!!!

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Kjo diagnoze(jo semundje)befasisht shfaqet e po ashtu zhduket.....Mjeku, smund ta kete ate pergjigje ekzakte...Djali te vazhdoje te mare medikamentet ne regull,dhe pergjigjen do ta tregoje koha...Duhet te keni Shpresa dhe Durim..
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e GiSHteZa
    Anėtarėsuar
    11-02-2005
    Postime
    39

    Question

    Citim Postuar mė parė nga Anisela
    Kjo diagnoze(jo semundje)befasisht shfaqet e po ashtu zhduket.....Mjeku, smund ta kete ate pergjigje ekzakte...Djali te vazhdoje te mare medikamentet ne regull,dhe pergjigjen do ta tregoje koha...Duhet te keni Shpresa dhe Durim..
    ah jo menyra se nga vjen kjo semundje jane te ndryshme p.sh vellai im ka kaluar ne epilepsi ne moshen 1 vjecare nga temperatura shume e larte , mjeket mendojn se kjo i ka dhene p[robleme ne tru po kur ai ka bere EZHENE kopjuteri tregon qe ky person nuk eshte i semure por atij i vazhdojne krizat ne menyre te rregullt por si thoni ju qe kjo semundje befasisht shfaqet e po ashtu zhduket une nuk jam dakort personi qe e ka kete semundje me kalimin e kohes kur kalon ne moshe madhore mund ti lehtesohet forma e krizes .Por nga nje ane kjo semundje ka te beje edhe me gjendjen shpirterore te njeriut p,sh vellai im kur eshte i merzitur mund te qendroje nje jave i semure me kriza ne shtrat, pra menyra e kesaj semundje eshte ne forma te ndryshme sa Shpresa dhe Durim duhet te kemi.
    me thuaj me ke rri te te them kush je

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Tek postimi im i pare,kam treguar te gjthe faktet per Epilepsin...Ataku i Epilepsise tek femijet ,vjen papritur dhe zhduket papritur(tek femijet)dhe jo tek te riturit!Meqenese,shanset jane me te medha te femijet,zhduken keto atake ne moshen e adoleshences.Pra, durimi dhe shpresa, duhet te ekzistojne.
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  17. #37
    Student
    Anėtarėsuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21
    GiSHteZa sa vjet i ka tash vllau i jot edhe a ka ndryshyme prej heres se pare prej semundjes deri sot?
    Fisniku ka 11 vjet jeton ne gjermani heren e pare ju ka paraqit kur ka qene shum i vogel nuk e di sakt me vite por kriza e tije eshte e krejt dridhje te trupit, kjo eshte hera e 2 qka i ndodhe prej kur ka qene i vogel.
    Pasi u be ma mire tash kemi durim edhe shpresojm se do i kaloj krejt pergjithmone por mire the koha do tregoj............................(sa kohe duhet te kaloj???)

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e GiSHteZa
    Anėtarėsuar
    11-02-2005
    Postime
    39
    Citim Postuar mė parė nga Aj_DjaLi
    GiSHteZa sa vjet i ka tash vllau i jot edhe a ka ndryshyme prej heres se pare prej semundjes deri sot?
    Fisniku ka 11 vjet jeton ne gjermani heren e pare ju ka paraqit kur ka qene shum i vogel nuk e di sakt me vite por kriza e tije eshte e krejt dridhje te trupit, kjo eshte hera e 2 qka i ndodhe prej kur ka qene i vogel.
    Pasi u be ma mire tash kemi durim edhe shpresojm se do i kaloj krejt pergjithmone por mire the koha do tregoj............................(sa kohe duhet te kaloj???)
    Po ai ka 29 vjet me kete semundje gati cdo muaj ka kriza kur i filloi kjo semundje ishte vetem 1 vjec thane nga syri i keq po nuk e dime edhe atij i dridhet trupi e i shtrmberohet gjithe fytyra kur e kapin krizat
    po ishalla do i lehtesohet cfare te them une me teper
    me thuaj me ke rri te te them kush je

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e natyra
    Anėtarėsuar
    23-06-2005
    Postime
    55
    Epilepsia eshte semundje e cila nuk zgjedh moshen ,ajo shfaqet si tek femijet ashtu edhe tek te rriturit ,nuk dua tju humb shpresat por epilsepsia eshte semundje qe zgjat apo edhe te them se ska sherim ,mirepo kur shfaqet ne moshe te vogel mundesite per sherim jane te medha,e vetmja gje qe mund te bejme per kete semundje eshte qe terapite ti perdorim rregullisht pa e huqur asnje tablete ndryshe krizat lajmerohen serish,na mjafton te mbajme nen kontroll te semurin nga kjo semundje dhe mos ta rendojme shum,personat qe vuajne nga kjo semundje duhet ti mbajme nen kujdes sepse kurr nuk i dihet kur lajmerohen krizat

  20. #40
    Miush modern Maska e miushi
    Anėtarėsuar
    04-08-2007
    Vendndodhja
    si thua shpirt te mungoj ndo pak?
    Postime
    217
    Epilepsia e kores tėmthore tė trurit (lobit temporal) jep njė efekt tė pazakonshėm anėsor. Tek disa pacientė ajo shkreh shajni fetare duke i bėrė njerėzit tė mendojnė p.sh. se kanė vdekur apo kanė sjellė nė jetė Krishtin.
    What Must the world be like in order that man may know it? -Thomas Kuhn

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Epilepsia
    Nga Anna1982Epilesy nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-11-2006, 18:54
  2. Epilepsia & Xhinėt
    Nga bleripz nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 28-08-2006, 09:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •