Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
 1. #21
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga citizen insane
  ...te ma lejoni nje pyetje (jo krejtesisht) off topic, per diikush-in, nqs mundet; cfare qendrimi mbajne psikologu dhe psikiatri kundrejt njeri-tjetrit ne USA?
  Pershendetje Insane

  Sic mund ta maresh me mend, cdokush ka egot e veta, dhe disa i bien daulles se njeres pale duke thene se jane me mire se pala tjeter, po ka plot raste qe ka kooperim shume te mire ne hulumtime shkencore midis tyre. Po sic thashe, ne pergjithesi jane psikologet qe bejne me te shumtat hulumtime shkencore (ata klinike disomos).

  Per punen e dhenies se recetave, tani qe psikologet po perpiqen te ligjerojne te pasurit te drejte te japin receta, kuptohet psikiaterve nuk u vjen dhe aq mire, se deri tani e kane pasur monopol te tyren, po si cdo gje, do behet normale eventualisht dhe they will get over it lol

 2. #22
  Spider & I Maska e citizen insane
  Antarsuar
  24-02-2004
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  flm diikush

  dmth tendenca eshte te behen si njeri-tjetri, apo?
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 3. #23
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga diikush
  ti kete njehere e ke kopjuar diku tjeter

  po gjithesesi, te pakten ne Amerike
  - Psikiaterit bejne 4 vjet shkolle mjekesie te pergjithshme (para kesaj bejne bachelors ne cfaredolloj dege, mjafton te kene disa klasa kimie, etj), me dhe pas bejne sepecializimin, qe quhet residency, pra kryesisht praktike ne psikiatri duke punuar ne spital

  - Psikologet (klinike behet fjale) bejne 4 vjet bachelors ne psikologji, pastaj bejne doktoraturen qe zakonisht zgjat rreth 6 vjet, dhe gjate ketyre 6 vjeteve punojne intensivisht me mentore akademike ne hulumtime shkencore, mbrojne masterin dhe me pas temen e dokotoratures, e akoma me pas kesaj i duhet te punojne 1 vit nen mbikqyrjen e nje psikologu te licensuar dhe me pervoje ne menyre qe te marin licensen e psikololgut.

  Keshtu qe kur nuk i din gjerat tamam, ben mire te shprehesh te pakten me rezerva

  sa per dhenien e recetave ke te drejte qe vetem psikiaterit e japin, pasi ata kane pasur trajnim ne fushen e medikamenteve dhe pasojat anesore qe ato mund te kene tek njeriu, dhe jo se jane superiore ne dijen e tyre per semundjet mendore.

  Edhe kjo eshte duke u ndryshuar ne Amerike (one state at a time, New Mexico first ...) dhe psikologet po promovojne levizjen e tyere qe te kene te drejte te leshojne receta per semundjet mendore, mbasi kane plotesuar edukimin dhe trajnimin e duhur shtese per medikamentet etj.
  Nuk eshte ashtu or mik: qe te hysh ne shkollat mjeksore ne USA eshte shume e veshtire dhe jo disa klasa kimie....

  Ne USA, qe te jesh psikiater duhet te mbarosh 12 vjet High school=(shkolla e mesme), mbas kesaj duhet te vazhdosh edhe 4 vjet te tjera undergraduate(shpesh i thone kolegj, por termi i sakte eshte nengraduim).Pas kesaj per te hyre ne "graduate school" duhet te kalosh nepermjet nje provimi pranimi qe quhet "provimi i pranimit per graduim ne mjeksi". Ky provim eshte shume i veshtire dhe duhet te pregatitesh mire gjate nengraduimit ose kolegjit.Pra pasi pranohesh vashdon edhe 4 vjet te tjera sholle...shume e veshtire...por jo e pamundur.Kur mbaron kete shkolle quhesh MD= doktor ne mjeksi, qe i korespondon ne grade PhD(doktor ne filosofi).Me tutje vazhdon 3vjet rezidenci ose praktike mjeksore zakonisht prane nje spitali (ketu akoma eshte e veshtire, sepse po te kesh mbaruar me rezultate te ulta ose diku ku nuk ka emer edhe spitalet nuk kane qejf te te pranojne per rezidenci). Ne kete kohe ben edhe specializimin ne psikiatri e cila eshte shkenca qe studion dhe kuron semundjet mendore.
  Dua te shtoj dicka...provimet me te veshtira per te kaluar ne graduim jane : ai i mjeksise, dentistrise dhe juridikut. Prandaj dhe keta profesionoste paguhen me mire se te tjeret
  Shenim.Pranimi per PhD behet mbi bazen e rezultatebe te undergraduate, por pas nje apo ne disa shkenca dy vjetesh pregatitje perseri kalon nje provim pranimi per temen e doktorates. Kjo eshte e vlefshme edhe per Mjeksine dhe Juridikun.
  DP
  Ndryshuar pr her t fundit nga dp17ego : 18-05-2006 m 12:27
  sereno

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  mos harro qe ne fund te cdo etape/hapi ke nga nje provim (e c'provim se) te kaluar, dhe me nota te mira po deshe.


  qashtu. lol
  TBD

 5. #25
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga citizen insane
  flm diikush

  dmth tendenca eshte te behen si njeri-tjetri, apo?
  Nuk e di ku e ke fjalen Insane, por nuk mendoj se tentojne te behen si njeri-tjetri...  Citim Postuar m par nga dp17ego
  ....[/B]Kur mbaron kete shkolle quhesh MD= doktor ne mjeksi, qe i korespondon ne grade PhD(doktor ne filosofi).Me tutje vazhdon 3vjet rezidenci ose praktike mjeksore zakonisht prane nje spitali (ketu akoma eshte e veshtire, sepse po te kesh mbaruar me rezultate te ulta ose diku ku nuk ka emer edhe spitalet nuk kane qejf te te pranojne per rezidenci). Ne kete kohe ben edhe specializimin ne psikiatri e cila eshte shkenca qe studion dhe kuron semundjet mendore.
  ...
  o doktor, doktoret bejne undergraduate, po ashtu edhe psikologet, pra 4 vjet secili (120 credit hours), me ndryshimin qe doktoret undergraduate e bejne te pergjithsme me concentration ne mjekesi (pasi nuk ka dege mjekesie ne undergraduate) kurse psikologet bejne undergrad per psikologji, pra marrin shume me shume klasa per ceshtjet e psikologjise ne kete nivel.

  Doktoret pastaj sic the bejne 4 vjet shkolle mjekesie te pergjithshme, dhe mbas provimeve behen MD. Gjate kesaj kohe marin klasa per psikiatrine, por ne nivel te pergjithshem apo jo? si per cdo subjekt tjeter.
  Vetem 3 vjetet e fundit te arsimit te tyre marin KRYESISHT arsimim/specializim per psikiatrine.

  Gjithashtu, MD nuk eshte aspak ekuivalent me PhD

  Psikologet mbas bachelors bejne PhD, qe zgjat mesatarisht 6, 6.5 vjet (teorikisht mund ta besh edh eper vjet, por asnje nuk e mbarron aq heret per hir te temes se doktoratures). Mbas kesaj marrin PhD (kuptohet provime, mbrojtje Masteres njehere, provime, mbrojtje Desertation).

  E me pas prap punojne nje vit nen mbikqyrjen e dikujt tjeter.

  Pra shuma totale e viteve te edukimit i bie pak a shume njesoj ne secilin zhaner, me dallimin qe psikologet fokusohen totalisht ne ceshtjet mendore/tru/ etj qe ne fillim dhe marin shume me shume edukim per ate pune, pasi specializohen VETEM per gjerat mendore qe ne fillim, jo per gjithe trupin njehere, pastaj etj etj


  Citim Postuar m par nga dp17ego
  ... Dua te shtoj dicka...provimet me te veshtira per te kaluar ne graduim jane : ai i mjeksise, dentistrise dhe juridikut. Prandaj dhe keta profesionoste paguhen me mire se te tjeret...
  Ka shume provime te veshtira ne graduate school, dhe qe te thaush se keto zanate paguhen me shume pikerisht sepse kane provime te veshtira, eshe absurde (se je dhe doktor zotrote).

  Paga eshte supply and demand, pra pak a shume biznes dhe ekonomi tregu.

  Mos valle professional athletes kalojne provime shume shume me te veshtira qe paguhen miliona ne vit? Apo aktoret e Hollivudit?


  Citim Postuar m par nga dp17ego
  ...
  Shenim.Pranimi per PhD behet mbi bazen e rezultatebe te undergraduate, por pas nje apo ne disa shkenca dy vjetesh pregatitje perseri kalon nje provim pranimi per temen e doktorates. Kjo eshte e vlefshme edhe per Mjeksine dhe Juridikun.
  DP
  Rezultatet e undergrade meren parasysh por nuk jane faktori kryesor ne pranimin per PhD ne Psikologji i dashur doktor. Meret shume parasysh eksperienca paraprake ne hulumtime shkencore te ngjashme me ato te shkolles dhe profesorit ku aplikon per PhD, piket ne testin e GRE, etj.

  Kshu o doktor
  Ndryshuar pr her t fundit nga diikush : 18-05-2006 m 16:57

 6. #26
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Per vitet e shkolles mendojme pak a shume njesoj, per veshtiresine e pranimit, nuk mendoj se ke kundershtim...Ate qe thote Larsusi se une e harrova, besoj edhe ti e pranon.
  Ndryshimi eshte ne ca gjera te vogla...lol kush eshte me i rendesishem ne ambjentet sociale mjeku psikiater apo psikologu(i cili nuk eshte mjek), me duket ketu divergojme te dy, apo jo?
  Une mendoj qe eshte me e veshtire te behesh MD.
  Per punen e pageses une mendoj se pagesa eshte me e larte ne rastin e MD, mos ke kundershtim?
  Ajo qe thua ti per artistet atletet etj eshte tjeter gje. Mos u rrembe te thuash gjera qe edhe ti i di edhe une po ashtu
  - e para: ata jane te talentuarit e njerezimit dhe sigurisht do te paguhe ne menyre te paskeduar nga ekonomistet
  - e dyte kur krahasohen pagat, behet fjale per dy profesione ne momentin e startit dhe ne kushte te barabarta aftesie. Te themi nje MD i graduuar dhe nje PhD i graduuar. mOs fut ne krahasim shkencetaret bisnesmenet, artistet, fatlumet etj sepse nuk jane e njejta njesi...eshte si te krahasosh litrat me kilogramet apo patatet me qepet.
  DP
  Ndryshuar pr her t fundit nga nausika : 27-05-2006 m 22:46
  sereno

 7. #27
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  tema ishte se cili eshte ndryshimi dhe ndaj u fokusova tek ajo, pra cfare kane te perbashketa dhe te vecanta si profesion, sfare edukimi marin secili per te aritur trajtimin dhe hulumtimin e ceshtjeve mendore, etj.

  Per sa i perket pageses, thjesht meqe e permende ti, kundershtova idene tende qe ai qe paguhet me shume rrezulton te jete me superior profesionalisht ose intelektualisht ne fushen perkatese. Kjo dihet qe nuk eshte e vertete githmone (pra nuk eshte rregullsi), pasi paga tradicionalisht ne boten kapitaliste nuk ka qene ne korelacion perfekt me aftesite e nje profesioni apo kontributin qe jep ai profesion/njeri per njerezimin.

  Edhe brenda fushes se mjekeve p.sh. ka plot mjeke qe bejne me shume para duke praktikuar mjekesine ne nivele relativisht ordinere, kur ne te njejten kohe ka plot mjeke qe merren me hulumtime shkencore ne nje institucion te caktuar dhe marrin me pak (universitete, etj.) packa se kontributi i tyre eshte me madhor, po ashtu superioriteti profesional dhe itelektual.


  me te mira
  Ndryshuar pr her t fundit nga nausika : 27-05-2006 m 22:45

 8. #28
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Mina
  Psikologjia trajton individin, psikiatria: patologjine e tij! Nje psikiater mund te jete edhe psikolog i mire, kete e vlereson pacienti nese krijon besim. Tek psikologu mund te drejtohen edhe ata qe nuk konsiderohen te semure! Psikologu te kthjellon mendimet ndersa nevoja e psikiatrit lind ne nje stad me te avancuar, atehere kur je semure dhe nuk funksionon psikoterapia dhe detyrimisht duhet t`i neshtrohesh terapise me sedative!
  Mina e ka thene shume bukur!
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 9. #29
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Shn Albani
  Tri semundje me te njohura qe trajtohen nga psikiatri e jo nga psikologu jane:

  Shizofrenia
  Paranoja
  dhe depresione te renda!

  Psikologu ne krahasim me psikitarin nuk eshte asgje!
  Skizofrenia, paranoia dhe "depresonjet e renda" jan bere publike nga psikologjia, je totalisht gabim!
  Psikologjia eshte ajo qe i analizon dhe "sheron" keto tre semundje.

  Gjithe te mirat.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Rakel
  Antarsuar
  31-01-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Si fillim me vika keq qe ngaterroni rolin e psikologut me te psikiatrit, Nga eksperienca ime e perditshme me kete fushe ,per ata qe kane thene se psikologu seshte asgje para psikiatrit , do doja te theksoja se kane nje mendim komplet te gabuar persa i perket vendit qe zene qe te dy profesionistet ne terapine e shendetit mendor. atehere pa u zgjatur shume sic eshte thene me lart psikologu sheron anen mendore ,emocionale , shpirterore, anomali te sjelljes dhe shume te tjera qe kane te bejne me cregullime te sistemit nervor, ndersa Psikiatri kuron anomalite e ndryshme te trurit , absurditetin dhe humbjen e kontaktit me realitetin simptoma keto qe i shfaq pacienti ,i cili e ka humbur teresisht lidhjen me boten qe e rrethon, dhe ku te gjitha keto pasohen nga simptoma sic jane halucinacionet optike apo akustike, gjendja e agresivitetit qe jane pjese e skizofrenise dhe semundjes se titulluar BIPOLAR e perfshire nga mania dhe depresioni bashke , semundje kjo e cila sjell pasoja shume te renda per individet qe rrethohen nga te semuret me kete diagnoze, dhe ku ne keto raste emergjente kerkohet ndihma e drejte per drejt e psikiatrit i cili pervec psikoterapise perdor dhe medikamentet qe jane pjese kryesore e profesionit te tij. Por ne brendesi lidhja midis psikologut dhe psikiatrit kane te perbashket crregullimin mendor te individit.
  Sinqeriteti i dikujt vlen me shume se nje justifikim i rastit

 11. #31
  Larguar..
  Antarsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime n 14 postime

  Si ta dallojme psikologun nga psikiatri.

  Shpeshher ndodh q t ngatrrohen profesioni i psikologut me at t psikiatrit. Prandaj sht e rndsishme q t bhet dallimi mes psikologut (psikologut klinik) dhe psikiatrit.

  Psikiatri nuk mund t krahasohet m psikologun. Ai sht krejt ndryshe. Psikiatrt jan mjek t specializuar t trajtimin e sjelljeve anormale dhe si t till ata mund t rekomandojn medikamente, gj q smund ta bjn psikologt. Psikiatrt ndjekin shkolln mjeksore dhe jan n fillim doktor n mjeksi. Ata pastaj specializohen n trajtimin e sjelles anormale, smundjet psikike. Psikiatrt shohin te problemet e sjelljs s pacientit shkaqe mjeksore dhe n kt mnyr prdorin trajtim mjeksor, dmth. terapi me medikamente, krahas terapis psikologjike. Psikiatria sht deg e mjeksis, jo e psikologjis.

  Psikologu klinik diplomon n psikologji dhe m pas vazhdon studimet pasuniversitare. Zakonisht pas dy apo tre vjetsh i jepet grada e zakonshme pr psikologt klinik, e cila varet nga do shtet. Pas ksaj, ai duhet t praktikoj nj koh t gjat n nj instuticion nn kujdesjn e psikologve t tjer ose psikiatrve, para se t filloj t trajtoj, diagnostifikoj njerzit n menyr t pavarur n praks private.


  Ph. D. ose Dr. phil. (doktor i filozofis)…..


  Marre nga psikologjia.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga gloreta : 25-06-2010 m 05:19 Arsyeja: korrigjim

 12. #32
  Kerkoj fshehtesit e jetes Maska e vali@
  Antarsuar
  07-04-2010
  Vendndodhja
  Stockholm, Suedi
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ate qe thate mbi psikiatrin eshte e sakte.

  Si psikiatria ashtu edhe psikologjia jane pjese e nje " familje" te perbashket ne lenden e mjekesise.
  Psikiatri mjekon semundjet mendore, ndersa psikologu bisedon rreth semundjeve mendore; jep ndriim problemeve mendore; ben perpunimin e tyre qe te kuptohen me mire.

  Vete fjala psikologji dmth shkenca mbi shpirtin ( ndjenjat) dhe perfshine sjelljet ,ndjenjat dhe mendimet e njerezve. Kur flitet per psikologji, flitet edhe per psikoterapi,neurologji, keshillim dhe zhvillimin psikologjik duke filluar prej femijeve e deri tek te moshuarit.
  Nje psikolog ka njohuri mbi psikologjine e perditshme dhe crregullime psikike, por nuk mirret me mjekimin farmakologjik te tyre.
  Ndryshuar pr her t fundit nga vali@ : 25-06-2010 m 06:30

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  Psikiatri meret me skizofreniket dhe semundje te tjera te renda qe kan te bejn me trurin.

  Nje qe u nda me te dashurin ose eshte shume i/e stresuar me shkollen, punen etc vete te psikologu per te folur. Per te mar kshilla, te ndihet me mire. Zakonisht njerezit qe kan shenja depresioni ven te psikologu. Kur behet fjal per depession te rend marin dhe ndo nje ilac.

  Nje shoqa ime ne shkolle vajti te nje nga psikologet e shkolles sepse ndihej e merzitur se nuk po gjente dot te dashur lol

 14. #34
  谷ஜ๑۩۞۩๑谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Antarsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,085
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Cdo gje eshte e ndare ne Psiqiatri dhe ne Psikologji mjeket ne Psiqiatri meren me kurimin me ane te barnave te substancave qe mungojne ne tru dhe kjo ben nje nje fare menyre regullimin dhe stabilizimin ne nje fare menyre te sjelljes kurse psikiatri meret me probleme qe lindin mbas kalimit te nje traume apo dhe mbas kalimit nga nje psikiater ne doza me te lehta dhe me pas ne reabilitimin e tij dhe me ane te nje psikoterapie i behet e qarte se cfare duhet te ndjeke nje pacient dhe ketu e kam fjalen per semundje qe duhet gershetim i Psikiater Psikolog .Vazhdon.......
  skerdigodo@hotmail.com

 15. #35
  Special Guest Maska e Genius
  Antarsuar
  04-10-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  47
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga AuGuSt_ Lexo Postimin
  Cdo gje eshte e ndare ne Psiqiatri dhe ne Psikologji mjeket ne Psiqiatri meren me kurimin me ane te barnave te substancave qe mungojne ne tru dhe kjo ben nje nje fare menyre regullimin dhe stabilizimin ne nje fare menyre te sjelljes kurse psikiatri meret me probleme qe lindin mbas kalimit te nje traume apo dhe mbas kalimit nga nje psikiater ne doza me te lehta dhe me pas ne reabilitimin e tij dhe me ane te nje psikoterapie i behet e qarte se cfare duhet te ndjeke nje pacient dhe ketu e kam fjalen per semundje qe duhet gershetim i Psikiater Psikolog .Vazhdon.......
  Psiqiatri? Psikiatri - sht mjek i cili lshon receta, n baz t kontrolleve.

  Psikologu klinik - Konsultohet dhe nuk jep receta pr pacientin. Sa shum je zgjatur dhe pa shkak.
  If you are first you are first. If you are second, you are nothing.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •