Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 142
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anėtarėsuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745

    pershendetje nga gjermania

    Citim Postuar mė parė nga majla Lexo Postimin
    Shpresat jane te tilla por ka raste qe te shkaterron te gjitha skemat.. kesaj ja kam shume friken.. Mgjte, prape ngrihemi dhe ecim para....
    Optimistet mendojne se mbas nje dite me shi e rrebesh,bie dielli i ngrohte e i larmishem,qe ngroh gjithesine.

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anėtarėsuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Njeriu duhet te kete ndergjegje dhe jo frik.

  3. #43
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    20-12-2009
    Postime
    306
    Friga eshte e domosdoshme ne jete ,dhe ajo existon ne shume aspekte te jetes tone te perditshme ,psh une kam frige moderatoret,hahahahahaha

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Eshte mese normale te kemi frike. Kemi frike nga erresira, nga lartesite. Dikush nga gjilperat, insektet, etj, etj. Rruga me e mire nuk eshte t'u shmangesh ketyre situatave qe te shkaktojne friken, por te gjesh nje menyre ta luftosh friken, te mesojme prej saj.
    Frika ne shume raste eshte dhe e domosdoshme se na ben tu shmangemi veprimeve mendimeve qe mund te na demtojne. Na ben qe ta gjykojme nje veprim me me kujdes, pra te jemi me te kujdesshem. p.sh frika nga ndonje shtatezani e padeshiruar te ben te tregohesh e kujdesshme dhe te zgjedhesh rrugen me te pershtatshme se si te ruhesh. Pra ndjenja e frikes te shtyn te mbrosh veten nga situata te pakendshme qe do vinin nga neglizhenca. Frika se do ngelesh a do marresh nje note te keqe, apo do zhgenjesh prinderit te shtyn te mesosh. Frika e gjobes te ben te ngasesh me kujdes brenda rregullave. Frika ne nje fare menyre eshte kontroll me i kujdesshem i vetvetes. Gjithsesi nuk duhet ta leme friken te na sundoje, pasi me shume te mbyll ne vetvete, te demton duke te drejtuar jeten tende.
    Me duket me i frikshem nje person qe nuk ka frike nga asgje. Nuk besoj se ekzistojne tipa te tille gjithsesi.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 06-01-2010 mė 11:37

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e stern
    Anėtarėsuar
    09-10-2008
    Postime
    5,034
    Frika ėshtė jo njė ēėshtje e izoluar, por ajo tregon se ēfarė do tė thotė tė jesh njeri
    Dänischen Philosoph Sųren Kierkegaard
    "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


  6. #46
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Nqs nuk do kishim frike do hynim tek njerzit e cmendur.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  7. #47
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Te kesh frike sipas mendimit time eshte normale...pa mare parasysh se nese ate frike te ngjall nje njeri tjeter...
    p.sh une kam frik dhunen,kur behet nervoz dikush dhe aty jam prezent dhe bertet me ze te larte... kam frik nga keta gjera...( vall a jan normale)???
    kam frig edhe nga insektet...offf....
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anėtarėsuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Kush nuk ka frik nuk ka fantazi.
    Erich Kästner

  9. #49
    humble
    Anėtarėsuar
    24-03-2007
    Vendndodhja
    in M.T's heart
    Postime
    637
    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    Nqs nuk do kishim frike do hynim tek njerzit e cmendur.
    izi kjo mund te mos jet e vertet.
    Perkundrazi un menoj qe frika saboton funksionimin normal t'qenjes njerzore.
    Kjo sepse frika interferon me celebrimin e plot t'liris... . Celebrimi i Liris t'plot asht nji nder parakushtet esenciale me u klasifiku Njeri.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GANGO of SG : 06-01-2010 mė 15:38
    Yevgeny Rodionov
    Rroft AMERIKA!

  10. #50
    i larguar Maska e bindi
    Anėtarėsuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    normale eshte qe njeriu te kete frike...!Por te frigohet njeriu ,edhe per gjera te pa qena, kjo nuk eshte frige ,por smundje, paranoje...!

  11. #51
    Erando
    Anėtarėsuar
    19-07-2004
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    865
    kam e skam..., zakonisht nuk kam frike, por ndodhe qe edhe kam frike por ne kte rast njeriu mendon te miren dhe hiqet frika
    HISTORY HOLDS
    for the time to come and share.

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-05-2005
    Postime
    103
    Un mendoi qe friga esht nje fole ku mblidhen te gjitha pa-aftesit tona.njeriu duhet te ket kujdes,por jo frig.

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    frika, instikt qe na ruan nga e panjohura,
    sepse ne thelb frika ngjallet nga e panjohura.

  14. #54
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anėtarėsuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    frika, instikt qe na ruan nga e panjohura,
    sepse ne thelb frika ngjallet nga e panjohura.
    Hmmmmm se luan topi thenje e qelluar, te lumte...

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-04-2007
    Vendndodhja
    under the sun
    Postime
    1,285
    kemi frike ngaqe jemi te vetedijshem se skemi mundesi qe te dime dhe te kontrollojme gjithcka qe ka lidhje me ne.

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    frika, instikt qe na ruan nga e panjohura,
    sepse ne thelb frika ngjallet nga e panjohura.
    Edhe: frika eshte per ne dicka plotesisht racionale dhe e kuptueshme.
    Eshte nje reaksion ndaj perceptimit te nje rreziku te jashtem,te nje demtimi te pritshem te parashikuar.
    Kjo natyrisht,ne nje mase te madhe varet nga gjendja e dijes sone dhe nga ndjenja jone e fuqise perballe botes se jashtme.
    Nga Zigmund Frojd faqe 66-67 FRIKA.

  17. #57
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anėtarėsuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    1,966
    Citim Postuar mė parė nga GANGO of SG Lexo Postimin
    izi kjo mund te mos jet e vertet.
    Perkundrazi un menoj qe frika saboton funksionimin normal t'qenjes njerzore.
    Kjo sepse frika interferon me celebrimin e plot t'liris... . Celebrimi i Liris t'plot asht nji nder parakushtet esenciale me u klasifiku Njeri.
    Duke ju referuar shprehjes tuaj kemi perkatesisht nje "ID" (qenie iracionale qe vepron mbi bazen e instikteve dhe nevojave) me nje ego te pazhvilluar dhe nje superego inekzistente.

    Kjo krijese qe ndervepron mbi bazen e ketij sistemi nuk eshte as kafshe. Edhe kafshet me evoluimin e tyre kane formuar hap pas hapi sistemet e tyre mbrojtese ndaj rreziqeve te jashtme.

    E kam theksuar edhe me siper qe: frika eshte nje ndjesi e domosdoshme per njeriun, nje instikt mbrojtes. Ndjesia e frikes eshte si nje receptor i domosdoshem per njeriun nepermjet se ciles varet dhe funksionimi i rregullt apo i ērregullt i njeriut me boten e jashtme. Ekstremitetet e saj jane problematike dhe aspak te shendetshme.
    Nje individ qe nuk njeh friken eshte problematik, po keshtu nje individ qe friken e kthen ne obsesion apo fobi edhe kjo eshte e tepruar dhe si e tille shqetesuese.
    »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

  18. #58
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga J@mes Lexo Postimin
    Nje individ qe nuk njeh friken eshte problematik...
    Nuk e ke idene sa te drejte ke...

  19. #59
    humble
    Anėtarėsuar
    24-03-2007
    Vendndodhja
    in M.T's heart
    Postime
    637
    Citim Postuar mė parė nga J@mes Lexo Postimin
    Duke ju referuar shprehjes tuaj kemi perkatesisht nje "ID" (qenie iracionale qe vepron mbi bazen e instikteve dhe nevojave) me nje ego te pazhvilluar dhe nje superego inekzistente.

    Kjo krijese qe ndervepron mbi bazen e ketij sistemi nuk eshte as kafshe. Edhe kafshet me evoluimin e tyre kane formuar hap pas hapi sistemet e tyre mbrojtese ndaj rreziqeve te jashtme.

    E kam theksuar edhe me siper qe: frika eshte nje ndjesi e domosdoshme per njeriun, nje instikt mbrojtes. Ndjesia e frikes eshte si nje receptor i domosdoshem per njeriun nepermjet se ciles varet dhe funksionimi i rregullt apo i ērregullt i njeriut me boten e jashtme. Ekstremitetet e saj jane problematike dhe aspak te shendetshme.
    Nje individ qe nuk njeh friken eshte problematik, po keshtu nje individ qe friken e kthen ne obsesion apo fobi edhe kjo eshte e tepruar dhe si e tille shqetesuese.
    Un rrebelohem ndaj teorive te Freudit qe e disinegrojn njerin en tri komponente... id ego e superego... e nenshkruj te shkolla e mendimit Gestalt qe e percepton njerin si entitet t'integrum. ; ) . Njeri asht qenje integrale, jo i ndam en Id Ego Superego e supermarrzina!Kto jan inegzistente! Funksionimi i njerit nuk ndermjetsohet simas forcave te noj konflikti a triumfi mekanzimaash te mrenshem ndaj njanitjetrit. (Psh Id en luft me superego, egoja me id, e idi kundra tanve ahaha)Rujna Zot!! Perkundrazi njeri asht qenje integrale, jo i ndam en 3 apo ma shum pjes me funksion e natyr te kundert. Pasi keshtu do pranonim qe en ne nji njeri jan tre 'njerz' ... Njeri asht shembelltyra e Zotit. Ne Bibel Zoti citohet te ket shoqnu krijimin e njerit me kto fjal ' Un e Krijova Njeriun Simas Shembelltyres Teme" . Mendimet e Freudit (QE KAN MBET THJESHT MENDIME ...e ASNJHER TE PROVUME NGA SHKENCA)jan, pak me than, te cmenduna... ose te inspirume nga Djalli. Tu ju kthy diskutimit shkencor, un e perseris simas filozofis Gestalt, njeriu asht unik mendimet sjellja e vlerat e tij integrale! Liria per te qen i till... INTEGRAL.... asht parakusht per tu qujt njeri! Liria me ken vetvetja across all situations!!! Kurse FRIKA per te funksionu si i till e ban njerin me 3 ftyra.. ashtu ma me tri komponente , e ban me id ego e superego
    Shnet!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GANGO of SG : 08-01-2010 mė 16:31
    Yevgeny Rodionov
    Rroft AMERIKA!

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga GANGO of SG Lexo Postimin
    Un rrebelohem ndaj teorive te Freudit qe e disinegrojn njerin en tri komponente... id ego e superego... e nenshkruj te shkolla e mendimit Gestalt qe e percepton njerin si entitet t'integrum. ; ) . Njeri asht qenje integrale, jo i ndam en Id Ego Superego e supermarrzina!Kto jan inegzistente! Funksionimi i njerit nuk ndermjetsohet simas forcave te noj konflikti a triumfi mekanzimaash te mrenshem ndaj njanitjetrit. (Psh Id en luft me superego, egoja me id, e idi kundra tanve ahaha)Rujna Zot!! Perkundrazi njeri asht qenje integrale, jo i ndam en 3 apo ma shum pjes me funksion e natyr te kundert. Pasi keshtu do pranonim qe en ne nji njeri jan tre 'njerz' ... Njeri asht shembelltyra e Zotit. Ne Bibel Zoti citohet te ket shoqnu krijimin e njerit me kto fjal ' Un e Krijova Njeriun Simas Shembelltyres Teme" . Mendimet e Freudit (QE KAN MBET THJESHT MENDIME ...e ASNJHER TE PROVUME NGA SHKENCA)jan, pak me than, te cmenduna... ose te inspirume nga Djalli. Tu ju kthy diskutimit shkencor, un e perseris simas filozofis Gestalt, njeriu asht unik mendimet sjellja e vlerat e tij integrale! Liria per te qen i till... INTEGRAL.... asht parakusht per tu qujt njeri! Liria me ken vetvetja across all situations!!! Kurse FRIKA per te funksionu si i till e ban njerin me 3 ftyra.. ashtu ma me tri komponente , e ban me id ego e superego
    Shnet!
    Une se llogjikoj Freudin,ti rebelohesh apo e kritikon.
    Rruget e simptomave.
    Nervozizmi.
    Frika.
    Ti qenke imun.
    Se keto te mungojne,dhe je djall.
    Trung

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •