Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 44
  1. #1
    (AHMEDI)
    i/e ftuar

    PSe mendoni ju qe Islami ka nje perhapje te forte tek rinia

    Mbas kohes se diktatures komuniste ne si popull kishim nje magesi te thelle shpirterore,Mbas shembjes se regjimit ateist ne shiqperi nr i praktikanteve muslimane rritet dita dites sa dhe shume kristiane kane pranuar fene islame dhe tani falen 5 here ne dite dhe zbatojne me pikmeri fene e ndritur dhe ta paster te vetmen fe hyjnore e cila predikon besimin evetem tek Zoti dhe nuk lejon qe te luten krijesat si Jezusi budat varret etj.

    Po keshtu ne viset tona shqiptare islami ka nje rizgjim qe dita dites po i erreson syte disa driteshkurterve duke e ndricuar token shqiptare me njerez te mire dhe me moral te larte larg besimeve te kota.Krenar dhe te bindur ne fene e tyre.Shume prej njerzve agjerojne ramazanin biles naten ekadrit e agjerojne dhe kristiane.Stafi i televizorit TOP-Channel ne muajin e ramazanit kane agjeruar pothujase 25% etij po keshtu nuk ka musliman qe mos agjeroje naten e kadrit.
    Ky rizgjim dhe dashuri ndaj fese islame eshte nje krenari per ne si shqiptare dhe jo nje ngushtim qe duan ta perhapin duart e fsheta te vadikanit dhe janullatosit.

    Me ka bere pershtypje nje dite nje shok po me tregonte .
    Ne nje autobuz ne greqi po udhetoja:- me thoshte.Isha ulur prane nje greku dhe ky greku me pyeti cfare feje je ti .
    I thashe jam musliman pa mu dridhur syri.Ai sic ishte shkoi dhe nderroi vend.Nuk jam ndiere me shume ne jeten time krenar se sa ate dite:- me tha.Thashe me veten time njeriu kur e mban ate qe ka edhe nejrzit e nderojne dhe krijon respekt dhe personalitet tek ato sesa behet servil i tyre dhe i pareve te tyre

  2. #2
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anėtarėsuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    ..never never mind..
    ..feja,per ne shqipetaret eshte shqiptania,e ska me te goditur se kjo shprehje.Ama se cdegjojme qe fshihet prapa cdo lloj feje .a lot of pislliqe.E une si rini qe jam respectoj cdo lloj feje,po mos e merni aq seriozish ju lal sa te bini permys duke lexu biblen e kuranin e te haroni detyren tuaj patriotike ndaj vendit e njeri tjetrit.Mos u lodh i dashur duke lexu shume por dije se thelbi eshte qe te jeni te dashur me njeri tjetrin e te ndihmoheni nga njeri tjetri.E cte duhen me shume ne kete shekull,si ha likja prallat me mbret...bye ...
    Wild and crazy can't be lazy

  3. #3
    jessi89
    desha me shkruajtur edhe un ketu po i kishe thane ti jessi89 krejt lol, thx

  4. #4
    ...
    Anėtarėsuar
    26-11-2003
    Vendndodhja
    PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
    Postime
    1,428
    Like ty te duket se si ha perrlallat me mbret, por po i ha aq thelle se do ta ndjesh kur te arrije stacionin e fundit. Like pa me trego pak, cfare detyrash ke permbushur ti per kombin tend??
    HOLLAND...

  5. #5
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anėtarėsuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    Postuar mė parė nga Del Monako
    Like ty te duket se si ha perrlallat me mbret, por po i ha aq thelle se do ta ndjesh kur te arrije stacionin e fundit. Like pa me trego pak, cfare detyrash ke permbushur ti per kombin tend??
    Te gjitha detyrat i kam permbush une byrazer,e "kam luftu me arme ne dore une" ,ke inat ti..
    Po nuk jam asnjehere me ate qe ketej bej te keqija,psh,e nga ana tjeter shko ne kish e xhami a ku di une se ku,e falu e laj shpirtin nga mekatet.E te nesermen fillo prape te njejten histori..
    Te stacioni i fundit te gjithe do vemi,mos u tremb.Asnje prej tyre qe shkuan nuk erdhen te na jepnin habere se si po ja kalojne.

    Wild and crazy can't be lazy

  6. #6
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anėtarėsuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjėkundi
    Postime
    297

    Re: PSe mendoni ju qe Islami ka nje perhapje te forte tek rinia

    Postuar mė parė nga (AHMEDI)
    Mbas kohes se diktatures komuniste ne si popull kishim nje magesi te thelle shpirterore,Mbas shembjes se regjimit ateist ne shiqperi nr i praktikanteve muslimane rritet dita dites sa dhe shume kristiane kane pranuar fene islame dhe tani falen 5 here ne dite dhe zbatojne me pikmeri fene e ndritur dhe ta paster te vetmen fe hyjnore e cila predikon besimin evetem tek Zoti
    [/B]
    Do tė lutesha tė me thoshe,VĖRTET I BESON VETĖ KĖTO QĖ THUA??
    A mund tė na i vėrtetosh me fakte ,qė njė KRISTIAN ėshtė konvertuar ne Mysliman??(Pėrveē Muhamedid ne Washington DC,i cili ishte konvertuar para tre vitesh nė mysliman dhe qė nė emėr tė allahut vrau nuk mbaj mend se sa tė pafajshėm,deri tani shifrat e konvertimit ne myslimanė ,besoj janė -ZERO-.)

    Mos harro se nga 68% myslimanė nė Shqipėri,tani janė 50-50%.
    E di ēfare do tė thotė kjo,apo duhet ta shpjegojnė??

  7. #7
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120

    Re: Re: PSe mendoni ju qe Islami ka nje perhapje te forte tek rinia

    Postuar mė parė nga *DJ-ALDO*
    Do tė lutesha tė me thoshe,VĖRTET I BESON VETĖ KĖTO QĖ THUA??
    A mund tė na i vėrtetosh me fakte ,qė njė KRISTIAN ėshtė konvertuar ne Mysliman??(Pėrveē Muhamedid ne Washington DC,i cili ishte konvertuar para tre vitesh nė mysliman dhe qė nė emėr tė allahut vrau nuk mbaj mend se sa tė pafajshėm,deri tani shifrat e konvertimit ne myslimanė ,besoj janė -ZERO-.)

    Mos harro se nga 68% myslimanė nė Shqipėri,tani janė 50-50%.
    E di ēfare do tė thotė kjo,apo duhet ta shpjegojnė??
    O DJ ALDO une se di ku banon ti por nese shikon ne shqiperi dhe ne bote ka nje ngritje te nr te muslimaneve megjithese shume presion psikologjik u be mbas 11 shtatorit Megjithate ne greqi itali alngli france me ane te refugjateve islami po gjen shume perqafime jo sepse eshte feja ime po kjo ehste e vertet .vetem ne vende ateiste ka perhapje te kristianizmit themiate qe eshte te rrime shtremeber e te flasim drejte.Megjithate ne diten e premte vetem ne njeren prej xhamiave te tiranes mbushet pothuajse 2000 te rinj djem nga mosha 18-30 vjec.megjithate per politike gjithmone permnedet perqindja e popullsise qe jane kaq apo aq por ne realitet nuk jane shifra te sakta sepse ka shume muslimane me emer te cilet jane ateiste ose kristiane por megjithate ka nje rizgjim fetar rinor.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    per te vetemen arsye se feja islamike eshet veja me e bukur qe egziston!

  9. #9
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anėtarėsuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjėkundi
    Postime
    297

    Re: Re: Re: PSe mendoni ju qe Islami ka nje perhapje te forte tek rinia

    Postuar mė parė nga klevis2000
    O DJ ALDO une se di ku banon ti por nese shikon ne shqiperi dhe ne bote ka nje ngritje te nr te muslimaneve megjithese shume presion psikologjik u be mbas 11 shtatorit Megjithate ne greqi itali alngli france me ane te refugjateve islami po gjen shume perqafime jo sepse eshte feja ime po kjo ehste e vertet .vetem ne vende ateiste ka perhapje te kristianizmit themiate qe eshte te rrime shtremeber e te flasim drejte.Megjithate ne diten e premte vetem ne njeren prej xhamiave te tiranes mbushet pothuajse 2000 te rinj djem nga mosha 18-30 vjec.megjithate per politike gjithmone permnedet perqindja e popullsise qe jane kaq apo aq por ne realitet nuk jane shifra te sakta sepse ka shume muslimane me emer te cilet jane ateiste ose kristiane por megjithate ka nje rizgjim fetar rinor.
    Kur flet me gjuhė statistikash,duhet qė ta ilustrosh atė.
    Nuk besoj se bindet njeri me fjale tė tilla.
    E VĖRTETA qėndron se nė Shqipėri,treguesit kanė ndryshuar nė mėnyrė DRASTIKE........por nė favor tė krishterėve.
    Kėto janė fakte,dhe pėr kėto ke mjaft artikuj si nga tė krishterėt edhe nga myslimanėt,por edhe nga vetė statistikat shtetėrore si edhe nga gazetarė e reporterė tė ndryshėm,vendas apo tė huaj,tė cilėt e vėrtetojnė mė sė miri NDRYSHIMIN mes pėrqindjes sė feve nė Shqipėri por edhe mė gjerė.
    Unė mund tė tė sjell me qindra shėmbuj tė PAGĖZIMEVE tė myslimanėve shqiptarė nė Greqi,por ka edhe tė tjerė qė sjellin raste tė ngjashme nė Itali,Gjermani,Francė,Angli,USA etj.
    Kėshtu qė ato qė thuhen nga disa kėtu,pėr myslimanizim tė tė krishterėve,janė IMAGJINATA dhe asgjė mė shumė se sa PROPAGANDĖ.
    Pastaj ē'jane 2000 vetė nė njė xhami??!!
    Janė shumė??Ėshtė shifėr e papėrfillshme,nė se e krahasojmė me ata qė shkojnė nė kisha ,apo me ateistėt.

  10. #10
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    jam shume dakort o dj aldo qe shume shqipetare kane nderruar fene ne greqine dhe kete shume prej tyre e kane bere te detyruar nga sanksionet greke megjithate shume prej tyre kur vijne ne shqiperi thojne se jemi muslimane sepse shume prej atyre e nderruan per arsye ekonomike dhe jo si bindje .Tani nese ti nuk e di qe ne vendet perendimore ka nje perqafim te islamit besoj se me genjen sepse jo vetem ne amerike por edhe ne europe shume krishtere kane pranuar fene islame prandaj disa lobe te fshehta palnifikuan nje ndryshim te botes sot dhe imazhit te muslimaneve dhe islamit sot.Prandaj sot kadareja me shoke kane frike prej rritjes se muslimaneve sepse Islami eshte si nje lume i cili vazhdimisht rrjedh dhe nese ti ja nderpret rrugen ai gjen rruge tjeter per te rrjedhur.Tani ato qe tii thua 2000 kane nje familje por kane dhe fis por kane dhe shoqeri dhe per kete bota e ka frike sot islamin se keta 2000 per dy vjet shumohen shume prandaj duan ta ndalojne lumin te rrjedhe.Por harrojne se burimin e ka dikush tjeter ne dore dhe ai leshon uje me shumice dhe ia prish pengesat .
    Dj aldo kur te flasesh per kristinizmin duhet te dish se cfare ai predikon cfare ka te mire dhe te keqe .Pra dhe nje here ti leme parrullat se mua megjithese nuk me pelqejne parrullat por me detyroni dhe mua te punoj me to per tiu kundervene juve.
    megjithate shendet dhe reflektime ne shkrimet e ardhshme.

  11. #11
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anėtarėsuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjėkundi
    Postime
    297
    Postuar mė parė nga klevis2000
    jam shume dakort o dj aldo qe shume shqipetare kane nderruar fene ne greqine dhe kete shume prej tyre e kane bere te detyruar nga sanksionet greke megjithate shume prej tyre kur vijne ne shqiperi thojne se jemi muslimane sepse shume prej atyre e nderruan per arsye ekonomike dhe jo si bindje .Tani nese ti nuk e di qe ne vendet perendimore ka nje perqafim te islamit besoj se me genjen sepse jo vetem ne amerike por edhe ne europe shume krishtere kane pranuar fene islame prandaj disa lobe te fshehta palnifikuan nje ndryshim te botes sot dhe imazhit te muslimaneve dhe islamit sot.Prandaj sot kadareja me shoke kane frike prej rritjes se muslimaneve sepse Islami eshte si nje lume i cili vazhdimisht rrjedh dhe nese ti ja nderpret rrugen ai gjen rruge tjeter per te rrjedhur.Tani ato qe tii thua 2000 kane nje familje por kane dhe fis por kane dhe shoqeri dhe per kete bota e ka frike sot islamin se keta 2000 per dy vjet shumohen shume prandaj duan ta ndalojne lumin te rrjedhe.Por harrojne se burimin e ka dikush tjeter ne dore dhe ai leshon uje me shumice dhe ia prish pengesat .
    Dj aldo kur te flasesh per kristinizmin duhet te dish se cfare ai predikon cfare ka te mire dhe te keqe .Pra dhe nje here ti leme parrullat se mua megjithese nuk me pelqejne parrullat por me detyroni dhe mua te punoj me to per tiu kundervene juve.
    megjithate shendet dhe reflektime ne shkrimet e ardhshme.
    Shtetet Europiane,po bėjnė atė qė bėri Turqia kur myslimanizoi Shqiptarėt.
    A nuk jepte ajo tokė dhe para,dhe djemtė nuk shkonin ushtarė??
    Kėtė gjė po bėjnė edhe Europianėt sot.
    Kėshtu qė janė edhe ata FAJTORĖ, po AQ SA EDHE TURQIA.

    Ata myslimanėt qė vijnė nė Shqipėri dhe janė tė konvertuar,zor ti besosh ēfarė thonė( nė se nuk janė trillime) sepse ashtu siē lanė islamin dhe u pagėzuan nė tė krisherė,ashtu tė gėnjejnė edhe ty ,duke tė thėnė se e kanė ndėrruar vetėm pėr PĖRFITIM.
    Desha tė tė pyes ,a i bėn gjė islami dhe feja kėtyre qė e braktisėn pėr njė fe tjetėr??


    Bukur na pėrmend shoqėrinė,tė afėrmit e atyre 2000( 200 ke dashur tė thuash se aq nxe xhamia brėnda),por harron tė na thuash se ata qė janė konvertuar,jetojnė pėrgjithėsisht,jashtė Shqipėrisė nė mėrgim.Si pasojė e kėsaj,fėmijėt e tyre shkollohen dhe jetojnė me tė tjera mėsime dhe rriten me tjetėr frymė.
    Kėshtu qė ata fėmijė tė sotėm,janė e ardhmja.
    Je ok deri kėtu??

    Vazhdojmė mė poshtė.

    Mė thua qė flas pėr krishterimin,dhe pa u thelluar tė kėrkosh,nuk kupton qė unė jam ATEIST dhe fetė janė tė gjitha njėsoj pėr mua.
    Pėr mua ekziston vetėm REALITETI,ndėrsa pėr ty ,njė IMAGJINATĖ e paparė nga askush pėr mijėra vjet.

    U kuptuam besoj.

  12. #12
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Postuar mė parė nga *DJ-ALDO*
    Shtetet Europiane,po bėjnė atė qė bėri Turqia kur myslimanizoi Shqiptarėt.
    A nuk jepte ajo tokė dhe para,dhe djemtė nuk shkonin ushtarė??
    Kėtė gjė po bėjnė edhe Europianėt sot.
    Kėshtu qė janė edhe ata FAJTORĖ, po AQ SA EDHE TURQIA.

    Ata myslimanėt qė vijnė nė Shqipėri dhe janė tė konvertuar,zor ti besosh ēfarė thonė( nė se nuk janė trillime) sepse ashtu siē lanė islamin dhe u pagėzuan nė tė krisherė,ashtu tė gėnjejnė edhe ty ,duke tė thėnė se e kanė ndėrruar vetėm pėr PĖRFITIM.
    Desha tė tė pyes ,a i bėn gjė islami dhe feja kėtyre qė e braktisėn pėr njė fe tjetėr??


    Bukur na pėrmend shoqėrinė,tė afėrmit e atyre 2000( 200 ke dashur tė thuash se aq nxe xhamia brėnda),por harron tė na thuash se ata qė janė konvertuar,jetojnė pėrgjithėsisht,jashtė Shqipėrisė nė mėrgim.Si pasojė e kėsaj,fėmijėt e tyre shkollohen dhe jetojnė me tė tjera mėsime dhe rriten me tjetėr frymė.
    Kėshtu qė ata fėmijė tė sotėm,janė e ardhmja.
    Je ok deri kėtu??

    Vazhdojmė mė poshtė.

    Mė thua qė flas pėr krishterimin,dhe pa u thelluar tė kėrkosh,nuk kupton qė unė jam ATEIST dhe fetė janė tė gjitha njėsoj pėr mua.
    Pėr mua ekziston vetėm REALITETI,ndėrsa pėr ty ,njė IMAGJINATĖ e paparė nga askush pėr mijėra vjet.

    U kuptuam besoj.
    lol kam shume qejf kur diktuton shtruar dhe duke ruajtur etiken e bisedes per kete te falenderoj.

    E para turqia i islaminizoi shqiptaret edhe une jam bere qe dikush te behet musliman atehere une e kam pas gabim qe jam bere shkak qe nje person eshte bere musliman ose falet tani dhe praktikon fene islame.Nese do me thuash qe ke bere gabim.bujrum me sill argumente ku qendron gabimi im.Nese evropa do ti bej shqiptaret kristiane duke ia nderruar fene me presione mediatike ose me saksione kundrejt emigranteve une them qe e ka gabim sepse Argumneti im eshte
    Qe ne krishterim Zoti konsiderohet tre persona ose ati biri shpirti i shenjte duke qene se dy prej tyre jane krijesa Jezusi dhe engjelli gabriel.Gabim tjeter i krishterimit eshte se jezusi konsiderohet Zot ose bir i Zotit,Per te cilen deshmon dhe llogjika njerzore kunder sepse ai ishte njeri dhe profet.Tre .Emri i krishter u vendos nga njerzit dhe nuk u emertua nga vete jezusi ose nga Zoti.Pra meqe ne kristionizem nuk adhurohet Zoti por krijesa dhe se emrin kjo fe e ka marre nga njerzit dhe jo nga Zoti dhe jane bere shume ndryshime ne bibel nga njerzit.Me thuaj i dashur se ne cfare feje krishtere shqiptaret duhen te kthehen.Fene katolike ortodokse, evangjeliste,protestante, deshmitaret e jehovait, kisha mormone etj me rradhe.Atehere me thuaj kujt prej ketyre biblave shqiptaret duhen ti besojne se te tera jane ndryshe nga njera tjetra mynyra e besimit ndryshon nga njera tek tjetra.Atehere pse shqiptaret duhen te ndahen ne 70 grupe kristiane dhe te bejne gabime ne adhurimin qe do ia kushtojne Zotit duke qene se ato duhet te jene vetem muslimane duke larguar bektashijte qe jane grup jashte Islamit dhe kuranit.Pra ne si muslimane kemi nje liber Kuranin po keshtu jemi monotesite dhe skemi koncepte panteiste dhe trinite per Zotin.

    Atehere me thuaj a kam te drejte.

  13. #13
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anėtarėsuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjėkundi
    Postime
    297
    Mė vjen keq ,qė nuk po e kap dot fillin e diskutimit dhe nuk po shikon se ku po shkon bota.

    Nga arabia nė Europė kanė ardhur mijėra emigrantė,po ashtu edhe kėtu nė USA,edhe nė Australi.
    Ti nuk bindesh ,se jo kėta vetė(nuk po i fusim nė llogari) por femijėt dhe niprit e mbesat e tyre,do ndryshojnė fenė,si rrjedhojė e imponimeve tė kushtėzuara dhe tė pakushtėzuara ,tė vendeve qė tė pėrmenda mė lart??

    Po ta ilustroj me njė shėmbull

    Nė Greqi,egziston edhe sot,njė ligj,i cili ,nuk lejon regjistrimin e fėmijės sė lindur nė Greqi,as nė kopėsht dhe as nė shkollė,nė rast se ky fėmijė ,nuk ėshtė i pagėzuar mė parė.

    Martesat nė Dhimo(komuna),janė tė ligjshme,por shikohen me sy jo tė mirė nė shumė vende publike dhe private.
    Pra personat janė tė detyruar qė ti bėjnė ato gjėra ,qė ndoshta nuk do t'ju pėlqente ti bėnin,tė pranonin atė qė e mohonin me mėnyra tė tjera..
    Pra derisa ata,qė janė vendas dhe tė lindur,me gjithēka nė atė tokė,kanė tė tillė trajtim,kush do bėjė pėrjashtim pėr emigrantėt??
    Kėshtu qė,fėmijėt shqiptarė atje(flas pas 10-15 vitesh) do krishterohen,duam apo nuk duam unė dhe ti.
    Ky do jetė fakt.
    Po kėshtu do ndodhė edhe nė vendet e tjera.
    Edhe fėmija tėnd,(nuk e di ke apo jo,por do kesh) nė rast se ti do emigrosh dhe do jesh larg mėmėdheut,do bėhet i fesė tjetėr.

    Dhe si rrjedhojė e gjithė kėsaj qė tė thashė,mund tė fusish kėtu dhe probabilitetin numerik,se sa ėshtė numuri i tė emigruarve nė vendet e krishtera dhe sa i tė mėrguarve nė vendet myslimane.
    Duke parė numurin dhjetra herė(pėr tė mos e shumėzuar me zero)mė tė madh tė emigrantėve qė janė nė botėn perėndimore,mė duhet tė tė them,se po mbron njė kauzė e cila po zhduket me ritme shumė tė shpejta nė Shqipėri.
    Ti e kupton kėtė dhe trėmbesh??

  14. #14
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Gabimi jot eshte se ti ngatarron muslimanet shqiptare me me muslimanet jo shqiptare .Muslimanet joshqiptare kane njohuri per fene islame kurse shqiptaret dolen nga nje vorbull ateiste dhe kane shume pak njohuri per Islamin.Prandaj mos kujto se cdo shqiptar do niset per ne amerike ose evrope per te emigruar do rine dhe ne shiqperi disa megjithese shume muslimane edhe atje ku jane e ruajne fene e tyre .
    Nuk e di sa ke njohuri ti por mendoj se e di qe ne turqi ka 3 milione shqiptare plus shqiptaret e kosoves plus shqiptaret e maqedonise .Besoj se te dalin keto.
    Tani duhet te dish dicka mund te jen miliona ateiste dhe kristiane por ideologjia islame ne lidhje me monoteizmin e Zotin dhe pergjigjet qe i jep feja islame njeriut per pyetjet qe ai ka eshte shume forte dhe konkuron cdo ideologji tjeter.Po flas per ideologji jo per shkence.Tani nese une shkoj ne europe ose amerike kam pershtypjen se po tia sqaroj fene disa europinave dhe amerikaneve besoj se edhe ato do ben muslimane.Sepse njeriu kur bindet me llogjike eshte gati ta lere ate qe ka pasur deri dje si trashegimi prandaj ne muslimanet nuk flasim me parrulla por me fakte.Pastaj eshte dhe nje gje tjeter natyrore qe islami do rritet sepse ne Islam i jepet perparesi ruajtjes se familjes ti e shikon sot ne perendim nuk zgjat shume lidhja dhe per kete gje shume nuk lindin femije plus qe kujdesen me shume per kafshet se sa femijet e tyre dhe prinderit.Po ashtu dhe martesat e homoseksualeve jane tjeter nje faktor qe do te ndikoje ne renien e nr te feve te tjera.Pra kam shume argumente por sdu ti hudh te gjitha ketu ne forum .

    Edhe dicka nuk me vjen aspak keq per dicka qe seshte ne duart e mia.Ishte nje djale musliman si origjine shkonte tek deshmitaret e jehovait dhe u be kristian.famuilja ne fillim i bertiste mos shko etj se dilte me cante neper shtepia e njerzve dhe shperndante letra.nje dite erdhi ne xhami per te na ftuar ne muslimaneve te behemi deshmitare te jehovait.

    E mora dhe i bera disa pyetje me miresjellje.
    Cfare eshte jezusi.Zot me tha
    Po Ati .Zot me tha
    I thashe sa Zota jane gjithsej. Nje -me tha
    Atehere i thashe nese Ati eshte Zot dhe jezusi eshte Zot ateher dalin dy zota.
    Jo me tha te dy keta jane nje i vetem.
    I thashe nese jezusi ishte Zot pse e luste Zotin ne qiell kur ishte ne kryq "O ate pse me le mua"
    A e lut Zoti zotin apo nje pjese e Zotit luti Zotin.
    Jo me tha



    Dhe shume argumnete te tjera biseduam dhe e nderoi fene e tij kristina e u be musliman prape por kete here me bindje dhe me argumente nga llogjika e shendoshe..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Klevis2000 : 08-01-2004 mė 09:43

  15. #15
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anėtarėsuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjėkundi
    Postime
    297
    Pse mė ngjan ,ndodhia qė ti tregove,si ata instruktorėt e partisė,qė bėnin punė tė madhe me njerėzit.
    Kooperativat i shtonin pėrditė anėtarėt e tyre,nga ''puna'' e instruktorėve.
    Ngjashmėri,apo mos vallė vetėm emri ndėrroi(nga Instruktor partie,nė propagandist fetar).
    Diēka nuk shkon mirė kėtu......ēalon.!!

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-01-2004
    Postime
    1

    Islami ka nje perhapje te forte tek rinia

    Nevoja e njerezve per besimin ne Allah dhe vetetesia e fese Islame beri qe nje grup i madh i te rinje shqiptare ta pranojne ate me deshire dhe me zemer te paster.
    Mua me habit nje fakt se si mendonje njerezit qe me mire i duket kur njerezit bejne vepra te keqija (si pirja e alkoolit, prostitucioni droga etj., sesa kur njeriu largohet nga keto). Feja islame eshte ajo e cila thote: Me te vertete falja (namazi) te largon nga te keqijat dhe punet imorale.

    Nevoja per te besuar ne Zot nuk eshte e re (siē thone disa te paditur qe te gjitha fete jane fjale te kota dhe kane prapavija-nuk e di se me cfare e argumentojne) por eshte e lindur tek njeriu qysh ne lindjen e tij.
    Nena e lind njeriun njeri por feja e ben njeriun njeri![/SIZE]

  17. #17
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Postuar mė parė nga *DJ-ALDO*
    Pse mė ngjan ,ndodhia qė ti tregove,si ata instruktorėt e partisė,qė bėnin punė tė madhe me njerėzit.
    Kooperativat i shtonin pėrditė anėtarėt e tyre,nga ''puna'' e instruktorėve.
    Ngjashmėri,apo mos vallė vetėm emri ndėrroi(nga Instruktor partie,nė propagandist fetar).
    Diēka nuk shkon mirė kėtu......ēalon.!!
    Mire mire ashtu te duklet ty por une spo te them se meqe me thua e kemi prejardhjen nga majmuni shko rri ne kopesht zoologjik me bashkekafshetaret.Prandaj perdor gjuhe me akademike jo me ofendime te tipit injorant.

  18. #18
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anėtarėsuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjėkundi
    Postime
    297
    Postuar mė parė nga klevis2000
    Mire mire ashtu te duklet ty por une spo te them se meqe me thua e kemi prejardhjen nga majmuni shko rri ne kopesht zoologjik me bashkekafshetaret.Prandaj perdor gjuhe me akademike jo me ofendime te tipit injorant.
    WOW!!!!!!!
    Nerva.......nerva??!!
    Kėshtu tė mėson kurani ty,qė tė ofendosh??
    Edhe sikur unė tė ofendoj ,mė falet se jam i dalė nga rruga zotit,por ty....kurrė.
    Ty tė thotė zoti,se ''po qe se tjetri tė qėllon nga njėra faqe,ktheji dhe tjetrėn'',apo tė mėson edhe kėtė ''duaje armikun tėnd''
    Pėrse vepron nė kundėrshtim me kuranin o besimtar,apo me biblėn??
    Tė lejohet ty kjo??

    Papapapa.......e bėre njė mėkat.
    Tani do japėsh llogari para zotit pėr mėkatin apo jo??
    Mė kujdes herė tjetėr.
    Gėlltiti inatet dhe nervat.
    Bye

  19. #19
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    feja ime nuk thote po te me sjellin ne njeren faqe ktheji tjetren e ngatarron me krishterimin megjithese krishteret pak e zbatojne kete regull .

    feja islame thote keshtu i dashur qe gjarperi mos te kafshoje dy here ne te njetin vend heren e pare fale heren e dyte priti koken.Nuk ekam kupotimin ketu te vras ty por ta kthej ergjigjen sic e meriton nese do me respektosh padyshim do te respektoj nese jo sipas kokes do ta ve kapelen.

    Kjo eshte e keqa ju atesiteve sepse duke mos besuar Zotin per cdo te keqe qe beni justifikoni veten dhe thoni me falet prandaj mos me thuaj pse vijne te keqiat sepse ju e justifikoni fyerjen tuaj kundrejt nje personi me mosbesimin tuaj .Kjo eshte dy here gjynah .ne sepse fyve dy sepse mohon Zotin.

    Si do te vinte ty te fusja nje te share une ty edhe pastaj te thoja me fal Zoti mua se jam besimtar.Eshte gjykim absurd dhe i gabuar.Prandaj kur kerkon per shume gjera barazi me njerzit atehere mbaj dhe ti barazi me to dhe mos i fyaj e te justifikohesh me mosbesimin tend..

  20. #20
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anėtarėsuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjėkundi
    Postime
    297
    Postuar mė parė nga klevis2000
    feja ime nuk thote po te me sjellin ne njeren faqe ktheji tjetren e ngatarron me krishterimin megjithese krishteret pak e zbatojne kete regull .

    feja islame thote keshtu i dashur qe gjarperi mos te kafshoje dy here ne te njetin vend heren e pare fale heren e dyte priti koken.
    Sa mirė qė re nė grackėn time.
    Shiko vetė dhe bėj krahasimin se ēfarė thotė feja kristiane,dhe ēfarė myslimanja ,pėr tė njėjtin problem.

    Pra kristianėt thonė(mos ju bėhet qejfi ju se nuk po ju mbroj) qė mos ja kthe edhe ti njėsoj.
    Kėshtu??
    Feja myslimane,tė mėson ta VRASĖSH dhe TA PRESĖSH tjetrin, duke e krahasuar edhe me gjarpėr.
    Sa injorancė.
    Tė bukur mėsim ju jep feja juaj.
    Kėshtu spjegohen tė gjitha nė Arabi??.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ortodoksia Shqiptare sot
    Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
  2. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
  3. Shqiptarėt Popull Solidar
    Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 29-01-2006, 20:16
  4. Historia E Perhapjes Se Islamit Ne Bote
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 83
    Postimi i Fundit: 05-06-2005, 06:58
  5. Kombi shqiptar ne prag te mijevjeēarit te trete - shkruar nga Ismail Kadare
    Nga Kallmeti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 18-12-2002, 09:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •