Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 88
 1. #21
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  o doktor4u ngele me ate adrese neper forum o lumadh tema eshte mrekullit shkencore te Kur'anit dhe bibles

  un te them ujku ti me thua gjurmet keta jane shkenctare te shkences bashkekohore qe kane pranuar publikisht Islamin me FAKTE shkencore do apo nuk do ti

  na sill ndonje mrekulli te bibles si ato te seminaristit dhe deshmuesit

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Une per gjerat qe nuk i di , nuk pretendoj ti di. Por me trego ti se ku ne kuran tregohet qe djelli eshte krijuar i pari para tokes? (e gjithse kurani flet percart, pasi ai profeti juaj ka kopjuar shkrime te turbulla qe thuheshin en ate kohe)
  Sa per Bing bangun, flasim me pas, sepse kjo teori , bazat dhe medimet e saj i mbeshtet ne rrenjet e terosie se evolucionit (Perjashto eksplozionin).
  Por ti Exorcist, je aq injorant ne kete fushe te shkeces, sa qe me mire do te ishte te mos beje pyetje mbi biblen dhe shkencen. Materjalet qe une kam sjelle , jane pranuar dhe jane studiuar nga shkencetare. Nuk i kam kryer une ato studime.
  Ne lidhje me Djellin, bibla thote se, ai eshte NDRICUESI i dites, dhe Hena ndricuesi i nates. Pra te dy jane yje.Tani qe te ta jap pak me te CALITUR, te pyes: ENERGJIA prodhohet nga DIELLI, apo ENERGJIA vepron ne djellin dhe ai ndricon? Shembull analogjik po te jap Energjine elektrike qe vepron ne filamentin e llambes, dhe me pas ne saje te ketij bashekverpimi krijohet drita elektrike.
  Nuk kupotoj nje gje me ju te gjithe . Nga nje ane kerkoni te dini te dhena shkencore , te cilat gjejne piknisje nga bibla, dhe me pas me tregon bingbangun, teori qe mohon te verteten biblike te krijimt. Shkenca deklaron se, cdo gje perbehet nga Atomi, dhe une te solla konkretish prej bibles ate qe shkenca deshmon. Bibla thote se , perpara se Perndia te krijonte universin tone, ai solli ne ekzistence bazen MATERIALE. Ti thua jo, ....e cfare tju them?????????????
  Deshmeusi

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Postuar mė parė nga altini55
  o doktor4u ngele me ate adrese neper forum o lumadh tema eshte mrekullit shkencore te Kur'anit dhe bibles

  un te them ujku ti me thua gjurmet keta jane shkenctare te shkences bashkekohore qe kane pranuar publikisht Islamin me FAKTE shkencore do apo nuk do ti

  na sill ndonje mrekulli te bibles si ato te seminaristit dhe deshmuesit
  Ja the, po kujt ja the!!!!
  Ps. shko mer arsimin perkates Altini, se tani nuk ka dhe shkolle naten.

 4. #24
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Ja the, po kujt ja the!!!!
  Ps. shko mer arsimin perkates Altini, se tani nuk ka dhe shkolle naten.


  arsimi jote vertetohet me shkrimet qe hedh ne forum nuk ka nevoj per me shume

  Ps: nuk mesohet per shkencen me fshese dhe duke lare sallone

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Une per gjerat qe nuk i di , nuk pretendoj ti di. Por me trego ti se ku ne kuran tregohet qe djelli eshte krijuar i pari para tokes? (e gjithse kurani flet percart, pasi ai profeti juaj ka kopjuar shkrime te turbulla qe thuheshin en ate kohe)
  Deshmeusi
  Prape ti deshmues ?? Habitem ..... Sa here qe mundesh dhe del bllof akoma me shume kerkon ti.
  Atehere le ta fillojme prape lojen me ty... Une nuk thashe se ne Kuran thuhet se dielli eshte krijuar para Tokes. Nqs e paskam thene nje gje te tille , je i ftuar ta gjesh dhe bej quote. Une nuk kam diskutuar Kuranin me ty apo harrove ??!!Ne po diskutonim per Biblen apo jo ? Pse hidhesh te Kurani ?
  Kjo thjesht tregon qe ti nuk mund ta argumentosh mendimin tend dhe mundohesh te gjesh shtigje te tjera per tja hedhur debatit.


  [QUOTE]Postuar mė parė nga deshmuesi
  Sa per Bing bangun, flasim me pas, sepse kjo teori , bazat dhe medimet e saj i mbeshtet ne rrenjet e terosie se evolucionit (Perjashto eksplozionin).

  O deshmues me thuaj Teorine e Bing Bangut please , dhe mos e dridh tani sepse ne fillim the qe kjo ishte teoria e evolucionit , kurse tani thua qe mbeshtetet ne renjet e kesaj teorie. Me thuaj kush e thote kete dhe cfare esthe kjo Teoria....Pres pergjigje deshmues.


  [QUOTE]Postuar mė parė nga deshmuesi
  Materjalet qe une kam sjelle , jane pranuar dhe jane studiuar nga shkencetare. Nuk i kam kryer une ato studime.

  Kush i ka kryer pra , me jep referenca sic te ka dhene Altini55. Per ty , seminaristi mund te jete shkenctar dhe ka kryer studime dhe keshtu ja hodhe debatit. Mos e ndrysho temen e debatit , me thuaj kush , me referenca......


  [QUOTE]Postuar mė parė nga deshmuesi
  Ne lidhje me Djellin, bibla thote se, ai eshte NDRICUESI i dites, dhe Hena ndricuesi i nates. Pra te dy jane yje.Tani qe te ta jap pak me te CALITUR, te pyes: ENERGJIA prodhohet nga DIELLI, apo ENERGJIA vepron ne djellin dhe ai ndricon

  E para e punes dielli eshte ndricues dhe ngrohes sepse cliron nxehtesi. Hena nuk eshte ndricues , por reflektues e drites se diellit. Me nje fjale o teologo-shkenctar po te them dicka qe mesohet ne fillim ne fizike (te pakten ne gjimnaz): Energy can neither be created nor destroyed. Cfare kupton me kete ti ? A di Anglisht apo jo ?
  Shkojme te pika ku ishim ne fillim tani. Nxehtesia qe del prej Diellit eshte nje forme energjie. Nuk e di shkencen Biblike apo tenden te pakten , se cfare do te thuash me Energjia vepron ne Diell apo anasjelltas. Dielli eshte burim nxehtesie dhe kete ta kam thene nga nej definicion ne nje fjalor te cfaredoshem anglisht , apo jo ?
  [QUOTE]Postuar mė parė nga The exorcist
  often "Sun" A star that is the basis of the solar system and that sustains life on Earth, being the source of heat and light. It has a mean distance from Earth of about 150 million kilometers ...... [QUoTE]

  Tani marrim definicionin e fjalorit dhe te pyesim nje cike veten (me duket vetja sikur po mesoj nje kalama te shkruaj ) qe pse Dielli eshte baza e sistemit diellor dhe mbeshtet jeten ne Toke ? Na jep nje cike pergjigje...Atehere lind prape nje pyetje ... Nqs Toka do te ishte krijuar para Diellit nuk do kishte nevoje per mbeshtetjen e Diellit apo jo ??
  Deshmues ben mire te marresh nje library card dhe te shkosh ne librari dhe te lexosh ndonje liber sepse je shume i varfer.
  Ja pra Deshmues , njeriu plaket duke nxene , por ti ne vend ke per te ngelur me keto mend qe ke.


  Ke harruar te me thuash cfare eshte "Hapesira" , "Lenda" dhe "Energjia" tek Atomi .... Cfare jane keto mi thuaj pak sepse eshte hera e trete qe po te pyes....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Newhost : 15-01-2004 mė 02:38

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Re: Re: Re: vazhdojme

  Postuar mė parė nga doktori4u
  e cfare te themi per faktet e altinit ??? do te sygjeroja ne se dini anglisht te lexonit ca perralla tek http://answering-islam.org.uk/Quran/Science/index.htm dhe do te shikoni dhe disa fakte qe besoj altini si ka lexuar ndonjehere

  Pershendetje doktori
  Ato qe shkruhen atje jane me te vertete perralla bashke me te gjithe ju qe hani veten me dhembe kot.

  Ti doktori4u ben mire te hapesh ndonje liber dhe te lexosh ose te pakten te hedhesh ndonje sy nga ndonje enciklopedi sepse vetem te kopjoke nga interneti dike ti.

  Muslimanet te pakten i kane te faktuara argumentet shkencore ne Kuran dhe te mbeshtetura nga shkenctare.

  http://www.islam-guide.com/truth.htm

  Tek linku me siper keni komente (video ) mbi ajetet Kuranore qe flasin per shkencen , nga :
  Prof. Keith Moore , Prof Alfred Kroner , Prof T.V.N Persuad , Prof Joe Leigh Simpson , Prof E. Marshall Johnson , Prof William W. Hey e te tjere

  p.s : Dicka qe harrova per Deshmuesin . Hena nuk eshte yll por satelit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Newhost : 15-01-2004 mė 03:05

 7. #27
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  35
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime

  atehere une spo perzihem me grindjet tuaja!

  po i futem temes direkt!

  Kurani mrekulli bashkohore

  Falenderoj Allahun e Madheruar paqa bekimi dhe meshira e Tij qofshin mbi profetin Muhamed a.s dhe mbi te gjithe ata qe e ndoqen e ndjekin dhe do te vazhdojne rrugen e tij deri diten e fundit.

  Sot do te flasim mbi mrekulline e Muhamedit a.s dhe kryesisht mbi kuranin si mrekulli bashkohore
  Kurani esjhte liber i Allahut qe ju shpall Muhamedit a.s si udhezim drejtesi dhe meshire per mbare njerezimin.
  Ai u shpall si udhezues i se drejtes thote Allahu i madheruar: “Me te vertete ai kurani udhezon ne ate qe eshte me e drejta…”.
  Ai u shpall si udhezues per te devotshmit: “Ky eshte libri mbi te cilin ska dyshim udhezues per te devotshmit”
  Ky liber hyjnor ka nje strukture te nderlikuar matematikore dhe nje kod te forte mbrojtes i cili e mbron ate nga cdo fallsifikim.
  Thote Allahu i Madheruar : “Me te vertete ne e zbritem kuranin dhe ne jemi mbrojtes te tij”.
  Kurani me ardhjen e tij i sfidoi te gjithe poetet e gjuhetaret e asaj kohe dhe te gjithe ata qe thonin se Muhamedi a.s e trilloi ate.
  Allahu i Madheruar i sfidio duke ju thene: “Nese do te mblidheshin te gjithe njerezit dhe xhindet per te bere nje kuran si ky nuk do te mundeshin madje edhe po te konsultohen me njeri tjetrin”.
  Shume u munduan por nuk arriten te sjellin nje kuran te tille megjithese ishin ne nivelet me te larta gjuhesore.
  Me pas Allahu e lehtesoi sfiden duke ju thene: “Nese thoni qe e trilloi [kuranin] thuaj sjellni ju vetem dhjete sure si ai nese jeni te drejte ne ate qe thoni”.
  Por perseri askush nuk arriti ta imitonte kete mrekulli.
  Allahu i madheruar ju dha edhe nje mundesi te trete duke e lehtesuar edhe me shume sfiden dhe ju tha:” Nese thoni qe ai e trilloi ate thuaj sjellni ju nje sure te vetme si ky dhe pervec Allahut merrni ne ndihme ke te doni …”.
  Me ne fund Allahu deshi qe ta qartesonte edhe me shume se askush nuk mund ta beje dicka te tille pervec Tij dhe tha: “A nuk e perfillin ata kuranin sikur te ishte prej dikujt tjeter pervec Allahut do te gjenin ne te shume kunderthenie”.
  Mesimin e ketij libri te shenjte Allahu e beri te lehte duke thene:” Me te vertete ne e lehtesuam kuranin por a ka nga ata qe e mesojne”.
  Kurani ka mrekulli te shumta ne brendesine e tij por nga pamundesia per ti permendur ne do te qendrojme vetem ne aspektin shkencor.
  Kurani nuk eshte nje liber I mirefillte shkencor por ai I nxit njerezit drejt shkences dhe kjo shihet qarte ne shume ajete.
  P.sh. ajeti I pare qe zbriti ishte:” Lexo me emrin e zotit tend qe te krijoi ”.
  Gjithashtu thote :”Me te vertete ne krijimin e qiejve dhe te tokes ne kombinimin e nates dhe te dites ka argumente per te zotet e mendjes”.
  Keto mrekulli shkencore te zbritura qe 1423 vjet me pare nuk jane kuptuar por jane besuar nga besimtaret pasi kane qene fjale te allahut.
  Allahu I madheruar na pemtoi qe keto mrekulli do te zbulohen e do te kuptohen me kalimin e kohes e me zhvillimim e mendjes njerezore dhe tha :” Ne do te ju ofrojme atyre argumentet tona ne horizonte e ne vetet e tyre derisa te ju qartesohet se ai (kurani) eshte I vertete”.
  Nga mrekullite qe do te permendim jane;
  1-mbi levizjen e tokes.
  Allahu megjithese ne menyre indirekte ka permendur ne kuran levizjen e tokes dhe thote: “I shikon kodrat dhe mendon se jane te pa levizshme ndersa ato levizin ashtu si dhe rete dhe kjo eshte nje mjeshteri e Allahut I cili persosi cdo gje me te vertete ai eshte I mireinformuar per cdo gje qe ju beni”.
  Them ne menyre indirekte pasi levizjen e tokes Ai e lidh me levizjen e reve te cilat levizin me ane te eres gjithashtu edhe kodrat nuk mund te levizin vetevetiu por me levizjen e tokes.
  2-Mbi etapat e krijimit te njeriut.
  Nje nga hipotezat e hedhura mbi prejardhjen e njeriut eshte se prejardhja e tij rrjedh nga majmuni.
  Por Darvini nuk arrin te shpjegoje se perse majmunet e sotem nuk kthehen sot ne njerez gjithashtu nuk shpjegon se nga kane ardhur majmunet.
  Gjithesesi shpjegimin me te mire te ketyre etapave e dha vete Krijuesi I gjithesise I cili thote:”Per Allahun, ne e krijuam njeriun prej nje ajke (lengu) e nje balte.
  Pastaj ate (ajke-balte ) e beme (shenderruam) pike uji (fare) ne nje vend te sigurte.
  Me pas ate pike uji e beme cope gjaku,ate gjak te ngurte e beme cope mishi, e ate cope mishi e shenderuam ne eshtra , edhe eshtrave ju veshem mishin e pastaj e beme ate krijese tjeter (me shpirt)”.
  I larte eshte Allahu me I miri krijues.
  Pra ky ajet tregon origjinen tone tregon fazat tona te krijimit dhe hedh poshte hipotezat qesharake qe thone se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni apo sapuni apo ku ta di une.
  Majmuni eshte majmun dhe nuk mund te behet njeri as sot e as pas 30 miljon vjeteve dhe ariu eshte ari dhe nuk mund te shenderrohet ne balene edhe nese gjuan peshk 1000 vjet.
  3-mbi krijimin e qiejve dhe te tokes.
  Edhe mbi formimin e qiejve e te tokes ka shume hipoteza po ajo qe I afrohet me shme te vertetes eshte hipoteza bing-bong.
  Por valle cthote kjo hipoteze?
  Ajo thote: “Qielli dhe toka kane qene nje lemsh I mjergullt dhe jane ndare si rezultat I nje shperthimi”.
  Por valle cthote allahu I madheruar ne lidhje me kete?
  Thote: “A nuk e shikojne ata (mosbesimtaret) se qiejt dhe toka ishin bashke dhe ne I ndame ata dhe e beme ujin baze te te cdo krijese te gjalle…”.
  Ky kuran ka edhe shume mrekulli te tjera si carja e henes, ndryshimi midis dy deteve mbi rrumbullaktesine e tokes etj. Gjithashtu ka edhe shme te tjera te pa zbuluara ende dhe presim te zbulohen sipas premtimit te Allahut. “Ne do ju paraqesim atyre argumentet tona ne horizonte e ne vetet e tyre derisa tu behet e qarte se ai (kurani) eshte I vertete…”’.
  Edhe ne kete shekull qe konsiderohet si shekull I arsimit mendor, fjala e kuranit duket se zgjerohet dhe jep kuptim te ri. Sa here qe shkenca me perpjekjet e veta ben evolucjon ne zhvillimet e jetes, ajo gjen mbeshtetje ne theniet e kuranit te cilat duket se riperterihen gjate shekujve per cdo gjenerate, e keshtu argumentohet se mesimi I tij eshte I ri, per cdo kohe dhe se ai mesim nuk vjeterohet kurre sepse fjala e kuranit shkon paralelisht me zhvillimin e jetes.
  Pra nga te gjitha keto mrekulli del se kurani eshte nje ligj qe perputhet me te gjitha brezat koherat dhe shoqerite njerezore.
  Duke u nisur nga keto mrekulli profeti a.s tha: “Me I miri prej jush eshte ai qe e meson kuranin dhe ju a meson ate te tjereve.
  Dhe se fundi e lus Allahun te na paise me dituri te dobishme dhe me kete dituri te na sjelle dobi neve dhe te gjithe brezave te ardhshem.

  O Allah ne kerkojme dashurine tende
  Dhe dashurine e atyre qe kerkojne dashurine tende.
  Dhe dashurine per cdo pune qe na afron tek dashuria jote.
  Injoranca nuk zhduket me top

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Zgjerimi i Universit
  Dharijat
  47. Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjėrojmė atė.

  vazhdojme me vone

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Me gjithe qejf po te sjell emrin e librit:
  " Deshmija per krijimin"
  shqyrtimi i origjines se pralnetit tone.

  Shkrojtur nga:
  G.S. McLean.
  Roger oakland.
  Larry McLean.

  Tani Exorcis, kete liber mund ta gjesh pasi ai eshte perkethyer edhe ne shqip. Mund te shkosh tek qendra Stefan dhe atje do ta gjesh me siguri.
  Njeriu s'mund te kuptoje.... por jo dhe kaq. Djelli nuk eshte ENERGJI , por ENERGJIA krijon djegejn ne te. NEse ti nuk e kupton kete une nuk merem me ty. Kur djegim nje Dru, druri plus drites qe jep( me ane te flakes) cliron dhe ngrohtesi. Por nuk eshte Druri ENERGJIA, Eshte Energjia ajo qe krijon djegjen nga e cila perfitoje ndricim dhe ngrohtesi. Kur digjet druri? Kur ne perdorim ENERGJI mbi te. Cfare te te shpjegoj me teper??
  Sa per krijimin e djellit apo te tokes, bibla na tregon me radhe krijimin. Ndersa bingbangu kerkon djellin ne menyre qe te mbeshtet eksplozionin. Paditurija dhe verberia jote duken qe ne momentin qe ti me sulmove mua, sapo une shkrojte te dhenat e bibles, mbi krijimin, ku shkenca mer piknisje. Por ti nuk kundershtove deshmuesin, pasi une nuk jam shekncetar, por ti kundershtove pikerisht ata qe e kan shkrojtur kete liber, te cilet kane njohurine perkatse mbi ate qe flasin dhe deshmojne. Ja pra dole lakuriq se kush je.

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Me gjithe qejf po te sjell emrin e librit:
  " Deshmija per krijimin"
  shqyrtimi i origjines se pralnetit tone.

  Shkrojtur nga:
  G.S. McLean.
  Roger oakland.
  Larry McLean.
  Edhe une di ti kontrolloj burimet e tua dhe na del se Roger Oakland na qenka nje prift : http://www.creation-science.sk.ca/SkCN41/page3.html
  Titulli i websitit : World Wide Ministry by a Local Farmboy
  Pa dyshim ky autor eshte nje kristian dhe i devotshem biles. Cfare pret nga keta ? O deshmues pse nuk gjete ndonje burim jo te ndikuar nga feja kristiane ? Pse te ngec rrota ketu kur nuk gjen dot burime asnjeanese. ???
  Per me teper ky na del se nuk eshte astronom :sic thuhet tek linku me siper ky eshte : A former Biology lecturer and teacher
  Backgroundi : His background in agriculture, science and Bible-based Christianity

  Kurse Larry Mc Lean thote per te atin G.S Mc Lean : In spite of my father's very busy schedule as pastor as well as Bible school teacher, I (Larry) never felt neglected. (source : www.creation-science.sk.ca/ SkCN22/page8.html )


  Me kaq per tani se me lodhe deshmues. Nuk gjete asgje me shume se cfare thone misionaret. Me vjen keq per ty qe lodhesh kaq shume , pa nxjerre gje ne drite.

  Une nuk e kam problem per te pranuar fjalen e nje shkenctari por keta qe sjell ti nuk vijne era shkence shume. Behu me akademik heren tjeter. Gjej burime te tjera deshmues sepse une per vete ato qe kerkon ti dhe nuk po i gjen dot , i kam gjetur me kohe.


  UNe nuk thashe se dielli eshte energji. Nxehtesia qe clirohet nga dielli eshte forme energjie. HEna nuk eshte ndricuese sic the ti. Hena eshte reflektuese e drites se diellit sepse nuk eshte burim drite. Hena nuk eshte yll por satelit. "Energjia vepron ne diell" ??? Energjia ka forma te ndryshme deshmues , ajo qe thua ti nuk ka vlere me shume sesa nje fjali pa lidhje.

  Bing Bangu eshte Teoria me e pranueshme per krijimin e universit deri tani nga shkenctaret ...... NUk e di se cfare thone shkenctaret e Bibles apo Bibla per krijimin. Pike. Mos bej Spekullime mbi Bing Bangun sic mund te bejne injorantet , por studiohe ne radhe te pare pastaj jep mendimin tend.

  Eshte e 4 here qe po te pyes " Cfare eshte Hapesira , Lenda dhe Energjia tek Atomi "


  p.s : HUmbe prape deshmues sepse je i paafte te argumentosh me fakte ate qe thua

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Enbija

  30. A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė?


  Fussilet

  11. Mandej e mėsyu qiellin (krijim e qiellit) e ai ishte tym (mjegullinė qė ishte si materie e parė) dhe atij e edhe tokės i tha: "Qasuni urdhėrit Tim me dėshirė ose me dhunė!" Ato tė dyja thanė: "Po i qasmi me dėshirė!"


  Hadid

  25. Ne i dėrguam tė dėrguarit Tonė me dokumente tė qarta dhe Ne zbritėm me ata librin dhe drejtėsinė qė t'i pėrmbahen njerėzit tė sė drejtės. Ne e kemi zbritur edhe hekurin qė nė tė ka forcė tė fortė dhe dobi pėr njerėzdhe pėr t'u ditur tek All-llahu se kush ndihmon Atė (rrugėn e Tij) dhe tė dėrguarit e Tij duke i besuar tė fshehtės. S'ka dyshim se All-llahu ėshtė i fuqishėm, mbizotėrues.

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Postuar mė parė nga The exorcist
  Enbija

  30. A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė?

  ----------------------------------------------------------------------------------
  Kete e thote Bibla mijera e mijra vjet, para se profeti juaj te shkruante kuranin.Zan:1:9. Uji baze e jetes, ka qene teroi qe qarkullonte ne kohen kur u shkruajt kurani


  Fussilet

  11. Mandej e mėsyu qiellin (krijim e qiellit) e ai ishte tym (mjegullinė qė ishte si materie e parė) dhe atij e edhe tokės i tha: "Qasuni urdhėrit Tim me dėshirė ose me dhunė!" Ato tė dyja thanė: "Po i qasmi me dėshirė!"
  ----------------------------------------------------------------------------------
  Foli TOKa dhe QIELLI!? Ne krijimine qiellit, ku eshte ATMOSFERA dhe HIDROSFERA( e cila ka uje)? Lexo Zan:1:6-8.


  Hadid

  25. Ne i dėrguam tė dėrguarit Tonė me dokumente tė qarta dhe Ne zbritėm me ata librin dhe drejtėsinė qė t'i pėrmbahen njerėzit tė sė drejtės. Ne e kemi zbritur edhe hekurin qė nė tė ka forcė tė fortė dhe dobi pėr njerėzdhe pėr t'u ditur tek All-llahu se kush ndihmon Atė (rrugėn e Tij) dhe tė dėrguarit e Tij duke i besuar tė fshehtės. S'ka dyshim se All-llahu ėshtė i fuqishėm, mbizotėrues.
  --------------------------------------------------------------------------------
  HEKURI ka zbritur prej se LART?!?! Mineralet jane ne toke opo...

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Postuar mė parė nga The exorcist
  Edhe une di ti kontrolloj burimet e tua dhe na del se Roger Oakland na qenka nje prift : http://www.creation-science.sk.ca/SkCN41/page3.html
  Titulli i websitit : World Wide Ministry by a Local Farmboy
  Pa dyshim ky autor eshte nje kristian dhe i devotshem biles. Cfare pret nga keta ? O deshmues pse nuk gjete ndonje burim jo te ndikuar nga feja kristiane ? Pse te ngec rrota ketu kur nuk gjen dot burime asnjeanese. ???
  Per me teper ky na del se nuk eshte astronom :sic thuhet tek linku me siper ky eshte : A former Biology lecturer and teacher
  Backgroundi : His background in agriculture, science and Bible-based Christianity

  Kurse Larry Mc Lean thote per te atin G.S Mc Lean : In spite of my father's very busy schedule as pastor as well as Bible school teacher, I (Larry) never felt neglected. (source : www.creation-science.sk.ca/ SkCN22/page8.html )


  Me kaq per tani se me lodhe deshmues. Nuk gjete asgje me shume se cfare thone misionaret. Me vjen keq per ty qe lodhesh kaq shume , pa nxjerre gje ne drite.

  Une nuk e kam problem per te pranuar fjalen e nje shkenctari por keta qe sjell ti nuk vijne era shkence shume. Behu me akademik heren tjeter. Gjej burime te tjera deshmues sepse une per vete ato qe kerkon ti dhe nuk po i gjen dot , i kam gjetur me kohe.


  UNe nuk thashe se dielli eshte energji. Nxehtesia qe clirohet nga dielli eshte forme energjie. HEna nuk eshte ndricuese sic the ti. Hena eshte reflektuese e drites se diellit sepse nuk eshte burim drite. Hena nuk eshte yll por satelit. "Energjia vepron ne diell" ??? Energjia ka forma te ndryshme deshmues , ajo qe thua ti nuk ka vlere me shume sesa nje fjali pa lidhje.

  Bing Bangu eshte Teoria me e pranueshme per krijimin e universit deri tani nga shkenctaret ...... NUk e di se cfare thone shkenctaret e Bibles apo Bibla per krijimin. Pike. Mos bej Spekullime mbi Bing Bangun sic mund te bejne injorantet , por studiohe ne radhe te pare pastaj jep mendimin tend.

  Eshte e 4 here qe po te pyes " Cfare eshte Hapesira , Lenda dhe Energjia tek Atomi "


  p.s : HUmbe prape deshmues sepse je i paafte te argumentosh me fakte ate qe thua

  1-Exorcist. Injoranit nuk e ka te veshtire me nje budallaek ta kaloje paditurine e tij. Ja ku eshte injoranca dhe mosafteisa e nje diskutomi me ju: Ti kerkon te dish lidhjen e shkences me biblen, dhe kur ti sjellin FAKTET, thua: X eshte i krishtere biolog, Y eshte i keshte e ai tjetri eshte ashtu. . Por kutpo nj gje o njeri, Faktet qe te sjellin X dhe Y, jane te sjella nga ata qe e kane studjuar shkencen. X dhe Y bejn perputhejn e faktit biblik me ate shkencor. Tani cfare te flas me ty???? Ti kerkon nje shkencetar jo te krishtere, qe te thote se bibla flet tamam? Eshte njesoj si te kerkosh nje te verber te te tregoje sa re ka ne qiell?
  2- Energjia eshte energji dhe nuk ka forme te energjise. Fakti qe pohon sheknca eshte se, Djelli nuk eshte burimi i NERGJISe, pra nuk eshte energji. Energjia vepron ne te, dhe bibla e pohon kete fakt.
  3-Teorine e bingbangut, e di para tjeje , sepse e jam pak me i madhe se ty. Kjo teori e zvendesoi teorine e evolucionit, por me nje ndryshim pak me te besuaesh, duke u bazuar ne ekzplozioni. Qe shkenca mbeshtetet ne te , kjo nuk eshte 100%. binbangu eshte nje teori, ashtu si evolucioni, apo krijimi bilik. bingbangu ne qender nuk ka Perendine si krijues, sepse e na sjell universin ne jete nepermejt ekzplozionit te madh, gje qe bije ne kundershtim me Krijim i cili ne theemel te tij ka Krijuesin Perndise e Abrahamit, Isakut dhe Jakobit.
  4- Pergjigjen mbi HAPESIREN , LeNDEN dhe ENERGJINE ta kam dhene ne shkrimin e pare. Por po ta perseris mbase me te CALITUR. ATOMI eshte BLLOKU BAZE i cdo gjeja fizike ne univer. Perberesit baze te tij jane: HAPESIRA, LENDA, dhe ENERGJIA. Pra eshte HAPESIRa ne te cilen kryen levizje, eshte LENDA ( materje) dhe ENERGJIa , e cila e ve ne levizje.
  5- Mos u nxito ne perfundim, se ja cila eshte "ksipnia" jote: Ti pa LEXUAR librin (qe vete kerkove te dish) , dole ne konkluzion se ai nuk ben.
  Ja pra, cfare mund te diskutosh ju, te cilet japni perjgigje pa lexur azgje? A mund te diskutohet me nje te tille? Kjo eshte ceshjta....

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Postuar mė parė nga The exorcist
  Edhe une di ti kontrolloj burimet e tua dhe na del se Roger Oakland na qenka nje prift : http://www.creation-science.sk.ca/SkCN41/page3.html
  Titulli i websitit : World Wide Ministry by a Local Farmboy
  Pa dyshim ky autor eshte nje kristian dhe i devotshem biles. Cfare pret nga keta ? O deshmues pse nuk gjete ndonje burim jo te ndikuar nga feja kristiane ? Pse te ngec rrota ketu kur nuk gjen dot burime asnjeanese. ???
  Per me teper ky na del se nuk eshte astronom :sic thuhet tek linku me siper ky eshte : A former Biology lecturer and teacher
  Backgroundi : His background in agriculture, science and Bible-based Christianity

  Kurse Larry Mc Lean thote per te atin G.S Mc Lean : In spite of my father's very busy schedule as pastor as well as Bible school teacher, I (Larry) never felt neglected. (source : www.creation-science.sk.ca/ SkCN22/page8.html )


  Me kaq per tani se me lodhe deshmues. Nuk gjete asgje me shume se cfare thone misionaret. Me vjen keq per ty qe lodhesh kaq shume , pa nxjerre gje ne drite.

  Une nuk e kam problem per te pranuar fjalen e nje shkenctari por keta qe sjell ti nuk vijne era shkence shume. Behu me akademik heren tjeter. Gjej burime te tjera deshmues sepse une per vete ato qe kerkon ti dhe nuk po i gjen dot , i kam gjetur me kohe.


  UNe nuk thashe se dielli eshte energji. Nxehtesia qe clirohet nga dielli eshte forme energjie. HEna nuk eshte ndricuese sic the ti. Hena eshte reflektuese e drites se diellit sepse nuk eshte burim drite. Hena nuk eshte yll por satelit. "Energjia vepron ne diell" ??? Energjia ka forma te ndryshme deshmues , ajo qe thua ti nuk ka vlere me shume sesa nje fjali pa lidhje.

  Bing Bangu eshte Teoria me e pranueshme per krijimin e universit deri tani nga shkenctaret ...... NUk e di se cfare thone shkenctaret e Bibles apo Bibla per krijimin. Pike. Mos bej Spekullime mbi Bing Bangun sic mund te bejne injorantet , por studiohe ne radhe te pare pastaj jep mendimin tend.

  Eshte e 4 here qe po te pyes " Cfare eshte Hapesira , Lenda dhe Energjia tek Atomi "


  p.s : HUmbe prape deshmues sepse je i paafte te argumentosh me fakte ate qe thua

  1-Exorcist. Injoranit nuk e ka te veshtire me nje budallaek ta kaloje paditurine e tij. Ja ku eshte injoranca dhe mosafteisa e nje diskutomi me ju: Ti kerkon te dish lidhjen e shkences me biblen, dhe kur ti sjellin FAKTET, thua: X eshte i krishtere biolog, Y eshte i keshte e ai tjetri eshte ashtu. . Por kutpo nj gje o njeri, Faktet qe te sjellin X dhe Y, jane te sjella nga ata qe e kane studjuar shkencen. X dhe Y bejn perputhejn e faktit biblik me ate shkencor. Tani cfare te flas me ty???? Ti kerkon nje shkencetar jo te krishtere, qe te thote se bibla flet tamam? Eshte njesoj si te kerkosh nje te verber te te tregoje sa re ka ne qiell?
  2- Energjia eshte energji dhe nuk ka forme te energjise. Fakti qe pohon sheknca eshte se, Djelli nuk eshte burimi i NERGJISe, pra nuk eshte energji. Energjia vepron ne te, dhe bibla e pohon kete fakt.
  3-Teorine e bingbangut, e di para tjeje , sepse e jam pak me i madhe se ty. Kjo teori e zvendesoi teorine e evolucionit, por me nje ndryshim pak me te besuaesh, duke u bazuar ne ekzplozioni. Qe shkenca mbeshtetet ne te , kjo nuk eshte 100%. binbangu eshte nje teori, ashtu si evolucioni, apo krijimi bilik. bingbangu ne qender nuk ka Perendine si krijues, sepse e na sjell universin ne jete nepermejt ekzplozionit te madh, gje qe bije ne kundershtim me Krijim i cili ne theemel te tij ka Krijuesin Perndise e Abrahamit, Isakut dhe Jakobit.
  4- Pergjigjen mbi HAPESIREN , LeNDEN dhe ENERGJINE ta kam dhene ne shkrimin e pare. Por po ta perseris mbase me te CALITUR. ATOMI eshte BLLOKU BAZE i cdo gjeja fizike ne univer. Perberesit baze te tij jane: HAPESIRA, LENDA, dhe ENERGJIA. Pra eshte HAPESIRa ne te cilen kryen levizje, eshte LENDA ( materje) dhe ENERGJIa , e cila e ve ne levizje.
  5- Mos u nxito ne perfundim, se ja cila eshte "ksipnia" jote: Ti pa LEXUAR librin (qe vete kerkove te dish) , dole ne konkluzion se ai nuk ben.
  Ja pra, cfare mund te diskutosh ju, te cilet japni perjgigje pa lexur azgje? A mund te diskutohet me nje te tille? Kjo eshte ceshjta....

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Postuar mė parė nga The exorcist
  Edhe une di ti kontrolloj burimet e tua dhe na del se Roger Oakland na qenka nje prift : http://www.creation-science.sk.ca/SkCN41/page3.html
  Titulli i websitit : World Wide Ministry by a Local Farmboy
  Pa dyshim ky autor eshte nje kristian dhe i devotshem biles. Cfare pret nga keta ? O deshmues pse nuk gjete ndonje burim jo te ndikuar nga feja kristiane ? Pse te ngec rrota ketu kur nuk gjen dot burime asnjeanese. ???
  Per me teper ky na del se nuk eshte astronom :sic thuhet tek linku me siper ky eshte : A former Biology lecturer and teacher
  Backgroundi : His background in agriculture, science and Bible-based Christianity

  Kurse Larry Mc Lean thote per te atin G.S Mc Lean : In spite of my father's very busy schedule as pastor as well as Bible school teacher, I (Larry) never felt neglected. (source : www.creation-science.sk.ca/ SkCN22/page8.html )


  Me kaq per tani se me lodhe deshmues. Nuk gjete asgje me shume se cfare thone misionaret. Me vjen keq per ty qe lodhesh kaq shume , pa nxjerre gje ne drite.

  Une nuk e kam problem per te pranuar fjalen e nje shkenctari por keta qe sjell ti nuk vijne era shkence shume. Behu me akademik heren tjeter. Gjej burime te tjera deshmues sepse une per vete ato qe kerkon ti dhe nuk po i gjen dot , i kam gjetur me kohe.


  UNe nuk thashe se dielli eshte energji. Nxehtesia qe clirohet nga dielli eshte forme energjie. HEna nuk eshte ndricuese sic the ti. Hena eshte reflektuese e drites se diellit sepse nuk eshte burim drite. Hena nuk eshte yll por satelit. "Energjia vepron ne diell" ??? Energjia ka forma te ndryshme deshmues , ajo qe thua ti nuk ka vlere me shume sesa nje fjali pa lidhje.

  Bing Bangu eshte Teoria me e pranueshme per krijimin e universit deri tani nga shkenctaret ...... NUk e di se cfare thone shkenctaret e Bibles apo Bibla per krijimin. Pike. Mos bej Spekullime mbi Bing Bangun sic mund te bejne injorantet , por studiohe ne radhe te pare pastaj jep mendimin tend.

  Eshte e 4 here qe po te pyes " Cfare eshte Hapesira , Lenda dhe Energjia tek Atomi "


  p.s : HUmbe prape deshmues sepse je i paafte te argumentosh me fakte ate qe thua

  1-Exorcist. Injoranit nuk e ka te veshtire me nje budallaek ta kaloje paditurine e tij. Ja ku eshte injoranca dhe mosafteisa e nje diskutomi me ju: Ti kerkon te dish lidhjen e shkences me biblen, dhe kur ti sjellin FAKTET, thua: X eshte i krishtere biolog, Y eshte i keshte e ai tjetri eshte ashtu. . Por kutpo nj gje o njeri, Faktet qe te sjellin X dhe Y, jane te sjella nga ata qe e kane studjuar shkencen. X dhe Y bejn perputhejn e faktit biblik me ate shkencor. Tani cfare te flas me ty???? Ti kerkon nje shkencetar jo te krishtere, qe te thote se bibla flet tamam? Eshte njesoj si te kerkosh nje te verber te te tregoje sa re ka ne qiell?
  2- Energjia eshte energji dhe nuk ka forme te energjise. Fakti qe pohon sheknca eshte se, Djelli nuk eshte burimi i NERGJISe, pra nuk eshte energji. Energjia vepron ne te, dhe bibla e pohon kete fakt.
  3-Teorine e bingbangut, e di para tjeje , sepse e jam pak me i madhe se ty. Kjo teori e zvendesoi teorine e evolucionit, por me nje ndryshim pak me te besuaesh, duke u bazuar ne ekzplozioni. Qe shkenca mbeshtetet ne te , kjo nuk eshte 100%. binbangu eshte nje teori, ashtu si evolucioni, apo krijimi bilik. bingbangu ne qender nuk ka Perendine si krijues, sepse e na sjell universin ne jete nepermejt ekzplozionit te madh, gje qe bije ne kundershtim me Krijim i cili ne theemel te tij ka Krijuesin Perndise e Abrahamit, Isakut dhe Jakobit.
  4- Pergjigjen mbi HAPESIREN , LeNDEN dhe ENERGJINE ta kam dhene ne shkrimin e pare. Por po ta perseris mbase me te CALITUR. ATOMI eshte BLLOKU BAZE i cdo gjeja fizike ne univer. Perberesit baze te tij jane: HAPESIRA, LENDA, dhe ENERGJIA. Pra eshte HAPESIRa ne te cilen kryen levizje, eshte LENDA ( materje) dhe ENERGJIa , e cila e ve ne levizje.
  5- Mos u nxito ne perfundim, se ja cila eshte "ksipnia" jote: Ti pa LEXUAR librin (qe vete kerkove te dish) , dole ne konkluzion se ai nuk ben.
  Ja pra, cfare mund te diskutosh ju, te cilet japni perjgigje pa lexur azgje? A mund te diskutohet me nje te tille? Kjo eshte ceshjta....

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nuk do zgjatem shume me budallalleqet e tua sepse tani mu mbush mendja qe qenke k kandari.

  Deshmues ben mire ta lesh debatin sepse vetem po injoron veten tende pa sjelle asnje prove per ato qe thua , pavaresisht se je i frymezuar ne keto momente nga fryma e shenjte.

  Quotet me te bukura te deshmuesit :
  #1
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Energjia eshte energji dhe nuk ka forme te energjise.
  #2
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Teorine e bingbangut, e di para tjeje , sepse e jam pak me i madhe se ty.
  #3
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  ATOMI eshte BLLOKU BAZE i cdo gjeja fizike ne univer. Perberesit baze te tij jane: HAPESIRA, LENDA, dhe ENERGJIA. Pra eshte HAPESIRa ne te cilen kryen levizje, eshte LENDA ( materje) dhe ENERGJIa , e cila e ve ne levizje..
  #4
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Djelli nuk eshte ENERGJI , por ENERGJIA krijon djegejn ne te..
  #5
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Sa per Bing bangun, flasim me pas, sepse kjo teori , bazat dhe medimet e saj i mbeshtet ne rrenjet e terosie se evolucionit (Perjashto eksplozionin)...
  #6 Ora e punes me dru ne tetevjecare
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Qe te ndertohet fjala vejn nje NDERTESE, se pari nevoiten MATERJALET baze, me ane te te cilave do te NDERTOHET kjo Godine. Dhe keto materjale jane: Cimento , DRU, TULLA e tjera.
  #7
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Me sjelljen ne ekzistence te ketyre TRI elementeve te Atomit, ( HAPSERIEN, LENDEN, ENERGJINE) Perndia krijoi te gjithe UNIVERSIN. .
  #8 BIng Bang = Evolucion ? ?
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Po flasim per krijim dhe jo evolucion. Evolucioni nuk pranon ekzistence te Perendsie. .
  #9 Llojet e shkencave te ndara ne kategori
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Pra ky fakt tregon se kemi te bejem me dy lloj shekncash, ne ate qe mbeshtetet ne Krijim dhe ate qe mbeshtetet ne evolucion.
  #10 Hena eshte yll
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Ne lidhje me Djellin, bibla thote se, ai eshte NDRICUESI i dites, dhe Hena ndricuesi i nates. Pra te dy jane yje..

  #11
  Postuar mė parė nga deshmuesi
  Por ti nuk kundershtove deshmuesin, pasi une nuk jam shekncetar, por ti kundershtove pikerisht ata qe e kan shkrojtur kete liber, te cilet kane njohurine perkatse mbi ate qe flasin dhe deshmojne. Ja pra dole lakuriq se kush je...
  Backround-et e shkenctareve : Roger oakland. --A former Biology lecturer and teacher
  Kurse Larry Mc Lean thote per te atin G.S Mc Lean : In spite of my father's very busy schedule as pastor as well as Bible school teacher, I (Larry) never felt neglected.


  lol me shkrive deshmues. Kur te kem kohe ti tregoj une gabimet e Zanafilles. Tani per tani ik fli gjume se me vdiqe se qeshuri

  p.s : Ofendimet e tua nuk i marre per baze se vijne nga fryma e shenjte
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Newhost : 17-01-2004 mė 04:17

 17. #37
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Ore ca jane keta Alabaket e Muhamedit qe i japin shume gojes me ofeza?

  Cfare kerkoni tia kaloni Muhamedit ne alabakllik e rrugaceri, apo cfare?

  Ti exorcist, do te kete rone Qurroni ne ndonje qoshe te kaptines se nuk ka mundsi me shpjegu difektet e tua psiqike.

  _________

  Ja jua them une:

  Muhamedi eshte ne rrethin e shtate (jo te parajses) te FERRIT.

  Po te doje, le te nai mohoje.

  Shen Nikodemi i Beratit, martiri shqiptar i periudhes turke eshte nje nga ata qe jua ka thene kete gje haptazi.

 18. #38
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Ec e shofim ca pretendime shkencore te Kuranit:

  Sura 18:86

  "86. Deri kur vendperėndimin e diellit, e gjeti se po perėndon nė njėfarė burimii me lym tė zi dhe aty e gjeti njė popull. E Nei thamė: "O Dhulkarnejn, ose do t'i dėnosh, ose do t-i marrėsh me tė mirė e t'i udhėzosh!"

  - shpikje kuranore -

  Vendgjetja e perendimit te Diellit

 19. #39
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Fussilet

  11. Mandej e mėsyu qiellin (krijim e qiellit) e ai ishte tym (mjegullinė qė ishte si materie e parė) dhe atij e edhe tokės i tha: "Qasuni urdhėrit Tim me dėshirė ose me dhunė!" Ato tė dyja thanė: "Po i qasmi me dėshirė!"
  Dr William Campbell i eshte pergjigjur shkencerisht se keto vargje jane ne gabim shkencor sepse ato pohojne se ne nje hapesire kohore qielli u krijua nga tymi. Tymi perfshin pjese organike, prandaj edhe ky pohim eshte FALS sepse gjate kohes se gjendjes gazore primordiale ne te nuk gjendej materie organike.  Hadithi 6707, shpjegusi besnik kuranor:

  "Abu Huraira raportoi se i dergumi i Allahut (mpbuh, ec e merre vesh) me morri prej dore edhe tha: Allahu qe eshte i madhnushem e i lavdishem, krijoi balten te Shtunen e Ai krijoi malet te Dielen e Ai krijoi pemet te Honen.........e Ai krjoi driten te Merkuren edhe Ai beri qe kafshet te shperndahen te Enjten e krijoi Adamin (pbuh) pas Asrit te Premten......."


  Muhamedi besote se bimesia i parapriu krijimit te drites, dmth diellit. Na duhet te theksojme se Sahih Muslimi, autori i ketyre haditheve, eshte i dyti me i besueshmi ne burimin e permbledhjes se haditheve, keshtu qe ta heqesh kete hadith do te thote heqje e te gjithe permbledhjes se haditheve...!

 20. #40
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Postuar mė parė nga Seminarist
  Ore ca jane keta Alabaket e Muhamedit qe i japin shume gojes me ofeza?

  Cfare kerkoni tia kaloni Muhamedit ne alabakllik e rrugaceri, apo cfare?

  Ti exorcist, do te kete rone Qurroni ne ndonje qoshe te kaptines se nuk ka mundsi me shpjegu difektet e tua psiqike.

  _________

  Ja jua them une:

  Muhamedi eshte ne rrethin e shtate (jo te parajses) te FERRIT.

  Po te doje, le te nai mohoje.

  Shen Nikodemi i Beratit, martiri shqiptar i periudhes turke eshte nje nga ata qe jua ka thene kete gje haptazi.
  Degjo seminarist ti ske goje te flasesh per profetin Muhamed a.s per nje fjale te keqe qe nxerr nga goja nuk e di ci ben vetes tende.ne muslimaneve sna lejohet ti shajme profetet dhe kush do qe e shan jezusin ateher eshte sikur ka share Muhamedin a.s.NE sna lejohem te shjame jezusin perkundrazi kush e shan ate jemi te detyruar ti tregojme vendin.Prandaj mos perfito nga rasti dhe te tregosh se cfare kulture ke dhe cfare respekti ke per njerzit me vlere.na ke pare ndonjeher ne musliamnve te shajme profetet.Si do te vinte ty nese nje hebre te shante jezusin ose marine prandaj ki kujdes me fjalet qe nxjerr nga goja.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 2. Mrekullite shkencore te Kur'anit --- video dokumentar ---
  Nga Acid_Burn nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-03-2007, 12:46
 3. Mrekullitė e Jezusit
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 16-03-2006, 17:43
 4. Analize e nje muslimani
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 16-12-2004, 17:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •