Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609

    Katastrof ! Njëzet mijë të vdekur nga tërmeti

    Njëzet mijë të vdekur nga tërmeti



    Autoritetet qeveritare në Iran thonë se tërmeti i fuqishëm në juglindje të vendit ka vrarë së paku 20 mijë persona dhe lënduar më shumë se 50 mijë të tjerë.
    Numri i të vdekurve po rritet

    Pjesa më e madhe e qytetit historik të Bamit është shkatërruar, ndërkohë që ekziston frika se shumë njerëz të tjerë kanë mbetur nën gërmadha të shtëpive, dyqaneve dhe spitaleve.

    Procesi i gjatë dhe i ngadaltë i operacioneve të ekipeve të shpëtimit po vazhdon pa pushim për të përballuar numrat e shumtë të njerëzve të prekur nga kjo tragjedi.


    Pamje televizive tregojnë njerëz që ende nxirren të gjallë nga gërmadhat, disa që hapin e mbyllin sytë të hutuar pas shumë orëve të varrosur nën gërmadha.

    Presidenti Khatami ka mbajtur një fjalim në televizor duke thënë se shkatërrimi i shkaktuar është shumë i madh për Iranin për ta manaxhuar dhe i bëri thirrje gjithë vendit të mobilizohej për të ndihmuar.

    Irani gjithashtu ka kërkuar ndihmë ndërkombëtare veçanërisht me ekipe të kërkimit dhe shpëtimit, furnizime mjekësore dhe pajisje për pastrimin e ujit.

    Këto thirrje kanë gjetur përgjigje në gjithë botën duke përfshirë Zvicrën, Britaninë dhe Gjermaninë.

    OKB gjithashtu ka dërguar një ekip për të koordinuar operacionin e shpëtimit duke ofruar edhe një fond prej 90 mijë dollarësh.

    Presidenti amerikan ka shprehur ngushëllimet dhe tha se Amerika ishte gati për të ndihmuar me operacione humanitare.

    Në Bam njerëzit ndërtuan zjarre jashtë për t'u ngrohur pasi temperaturat ranë ndjeshëm.

    BBC
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  2. #2
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Si vellezer ne fe qe i kame nuk me ngalet gje tjeter vetem te lus All-llahun e Lartemadheruar qe ti shperblej me xhennetet e Tij te Larta

    Amin

    Ps: vellezer te nderuar musliman beni dua per vellezerit tane Iranian
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  3. #3
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anëtarësuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjëkundi
    Postime
    297
    Postuar më parë nga altini55
    Si vellezer ne fe qe i kame nuk me ngalet gje tjeter vetem te lus All-llahun e Lartemadheruar qe ti shperblej me xhennetet e Tij te Larta

    Amin

    Ps: vellezer te nderuar musliman beni dua per vellezerit tane Iranian

    Në rast se ekziston ai allahu,na thuaj pse mori jetë të pafajshmish??
    Pse i dërgoi tërmet??
    A thua se ekziston allahu??
    Bëja këtë pyetje dhe të shohim çfarë do të të përgjigjet!!

    Të vdekurit janë dyfishuar,dhe shpresa se mos gjejnë njerëz të gjallë poshtë rrënojave,pothuaj ,është shuar.
    Të mjerët janë ata , që humbën të afërmit e tyre në këtë fatkeqësi natyrore.
    Bashkohem me dhimbjen e tyre.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Numri i te vdekurve nga termeti ne Iran ka shkuar deri ne 35000. Deri tani njoftohet se 30000 te vdekur jane varrosur , ndersa te tjeret akoma nuk jane gjetur nga germadhat e termetit .

    Deri me daten 27 dhjetor jane numeruar 17000 te plagosur neper spitale. Rreth 100000 persona kane ngelur pa shtepi .
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  5. #5
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Postuar më parë nga altini55
    Si vellezer ne fe qe i kame nuk me ngalet gje tjeter vetem te lus All-llahun e Lartemadheruar qe ti shperblej me xhennetet e Tij te Larta

    Amin

    Ps: vellezer te nderuar musliman beni dua per vellezerit tane Iranian
    o altin ato iranianet qe ti thua jane njerez qe e kundershtojne kuranin dhe traditen e profetit a.s dhe kushdo qe e kundershton Zotin ai nje dite do ta meritoi denimin e tij por njeriu duhet te dije pse vjen denimi tek nje popull megjithate Zoti i udhezofte ato shia qe lusin varret dhe njerzit e vdekur dhe kane dale nga rruga e kuranit jane bere me keq se bektshinjte tone qe me riine gjithe diten teqe duke ndez qiri njerzve te vdekur.

    Lexoje pak kete temn te kuptosh pse vjen denimi.

    http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=21277

  6. #6
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anëtarësuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    O Klevis 2000 qe jeton ne epoken e gurit!

    Kur ndodhi tornadoja ne SHBA dhe pati te vdekur, ti fytyre e felliqur ishe ai qe the se i denoi zoti se po vrasin myslimane ne Irak....
    Tani me termetin ne Iran ku jane vrare kushedi sa myslimane, vjen e na thua perseri i ka denuar zoti...se lusin varret dhe njerezit e vdekur.
    E dime qe nuk ke respekt as per bashkeforumasit, as per gje tjeter....Po ne te tilla tragjedira eshte me mire te heshtesh se sa te vjellesh vrer si ti.
    Turp te kesh!
    "Who is John Galt?"

  7. #7
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    toro fol mire me mua se do fus ndonje cengel ne koke e do te var si medalion tek pantallonat e more vesh kacul cifuti .mos me thuaj mua futyre qelbet se e laj 5 here ne dite biles me ujin e qe laj une kembet hajde laj fytyren qe te shtohet bukuria .

    lexo mire se shkruaj edhe meso te flasesh me mua more vesh o kastarvec .

    Cdo keqe njeriut i vjen nga vetja e jo se Zoti nuk eshte i drejte me ate por njeriu e meriton ate qe i vjen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Klevis2000 : 04-01-2004 më 20:03

  8. #8
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Postuar më parë nga klevis2000
    o altin ato iranianet qe ti thua jane njerez qe e kundershtojne kuranin dhe traditen e profetit a.s dhe kushdo qe e kundershton Zotin ai nje dite do ta meritoi denimin e tij por njeriu duhet te dije pse vjen denimi tek nje popull megjithate Zoti i udhezofte ato shia qe lusin varret dhe njerzit e vdekur dhe kane dale nga rruga e kuranit jane bere me keq se bektshinjte tone qe me riine gjithe diten teqe duke ndez qiri njerzve te vdekur.

    Lexoje pak kete temn te kuptosh pse vjen denimi.

    http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=21277
    Klevis , bashkohem edhe une me repliken qe te beri Toro ( packa se beri gabim qe perdori fjale ofenduese ...qe nuk i lejohen nje MOD-ri ) . Nuk eshte mire o njeri te shprehesh ne kete menyre kur ke te besh me nje fatkeqesi qe morri mijera jete njerezish .

    Mesa po shoh Besimi yt ne Zot po merr permasa te tjera nga ato qe une kisha menduar me pare. Nje njeri qe ka dashuri , besim , bindje ne egzistencen e te Madhit Zot , nuk perdor fjale te tilla , percmuese , mallkuese dhe aq me keq , fjale te cilat i drejtohen Zotit. I drejtohen Zotit sepse sipas teje , eshte AI qe i krijon keto tragjedira . Sipas teje eshte AI shkaktari i shume e shume fatkeqesive ne Bote.

    Kush je ti qe gjykon ZOTIN ?!

    Kush je ti qe deklaron per veprat e TIJ ?

    Kush je ti qe akuzon ZOTIN dhe ku i merr ti keto te drejta si besimtar i denje qe je ?!

    Nje njeri i devotshem ndaj Frymes se Zotit , ka nje qendrim me human ne shoqeri . Nje njeri i tille , duhet te jete me i dhimbshem dhe me i perulur ne fatkeqesi te tilla masive.

    Ja keto gjera urrej une -----> rrokullisjen e emrit ZOT , sa here dhe ne cdo menyre qe ta konceptoni ju te ashtuquajturit " Besimtare te Denje "

    Edhe persa i perket Bektashizmit , mund te jete i gabuar si sekt , sepse njeriu duhet te besoje ne nje ZOT dhe jo ne fuqite njerezore , por ama ta jap une ty me garanci qe edhe ne disa njerez te pajisur me fuqi nga i Madhi ZOT ... duhet besuar nganjehere . Sepse kane shpetuar njerez nga semundjet etj dhe i kam pare me syte e mi ato mrekullira djalosh. Bektashinjte besojn ne TEQE ( te cilat jane te ndertuara nga nje njeri i shenjte me dhunti sherimi te falura nga ZOTI ) dhe eshte pothuajse gjysma e Shqiperise e tille ( nena ime eshte Bektashije nga Kruja ). Ama , edhe Profetet e tjere njerez ishin , por sheruan e shpetuan njerez nga vdekja , tmerri etj. Njeriu eshte qenie teper e dobet dhe jeton me Shpresen e tij . Jeton duke besuar ne dicka.
    Po ti degjosh Bektashinjte kur luten , permendin emrin e filan shenjtori duke e shoqeruar menjehere me fjalen " I MADHI ZOT "

    U zgjata gabimisht ne kete aspekt por me zhgenjeve shume tani qe te lexova.......

    ...DeuS....

  9. #9
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Klevis
    Do shtoja dhe une ca rreshta por DEUSI te tha gjithcka.Ja pra si bien maskat e atyre qe besojne vetem ne nje gje te shenjte URREJTJE PER NJEREZIMIN,qe nuk besojne perrallat e tua fetare.

    Sa per te lenduarit e kesaj tragjedie meazhim im eshte

    Te bekuar jane ata qe vajtojne se do te ngushellohen.
    Bashkoj dhembjen time me familjet e viktimave.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  10. #10
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anëtarësuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjëkundi
    Postime
    297
    Sa të egër në shpirt dhe në veprime janë disa nga ata që na mbrojnë këtu arabët.
    hidhni një sy më lart e do ti dalloni se kush janë.
    Kjo mos vjen vallë nga feja që trumpetojnë??
    Por po të marrësh parasysh se i hedhin benzinë vehtes dhe i venë zjarrin,që ta bëjnë tek tjetri,nuk ju kushton asgjë.
    Zakone ''fisnike'' po na paraqesin.

  11. #11
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    o genc ti dhe keto te tjeret sme keni kuptuar dikush kete tragjedi e hudh si dj aldo qe kur keto jane muslimane atehere pse Zoti i solli fatkeqesi meqe keto jane besimtare tek Zoti.Pra dhe une te thashe pse i ka ardhur denimi dhe jo qe sme vjen keq per to por thashe qe keqa dhe denimi njerzve u vjen nga vetja e tyre sepse ato kundershtojne urdherat e Zotit .
    Prandaj dhe bera ate lutjen Zoti i udhezofte ato.Nuk thashe qe sme vjen keq per to po ju ndoshta i keni marre fjalet me intonacion tjeter dhe mynyra e perceptimit skeni faj ju mungon timbri ,toni dhe degjimi i fjaleve.megjithese nuk kam kohe tani me kolombin dhe ndonje tjeter do debatojme nje dite tjeter.Do ti tregoj une ty kolomb se kush jane perralla dhe kush jane te verteta.do hap nje teme kastilen per ty dhe do diskutojme bashke per cdo mendim qe ke per fene ok ti do sjellesh argumente dhe une do sjell argumenta.ok

  12. #12
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    o genc dhe per ato njerzit e shenjte do bisedojme por tani skam shume kohe.Ndoshta do me japesh te drejte.

  13. #13
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Postuar më parë nga DeuS
    Klevis , bashkohem edhe une me repliken qe te beri Toro ( packa se beri gabim qe perdori fjale ofenduese ...qe nuk i lejohen nje MOD-ri ) . Nuk eshte mire o njeri te shprehesh ne kete menyre kur ke te besh me nje fatkeqesi qe morri mijera jete njerezish .

    Mesa po shoh Besimi yt ne Zot po merr permasa te tjera nga ato qe une kisha menduar me pare. Nje njeri qe ka dashuri , besim , bindje ne egzistencen e te Madhit Zot , nuk perdor fjale te tilla , percmuese , mallkuese dhe aq me keq , fjale te cilat i drejtohen Zotit. I drejtohen Zotit sepse sipas teje , eshte AI qe i krijon keto tragjedira . Sipas teje eshte AI shkaktari i shume e shume fatkeqesive ne Bote.

    Kush je ti qe gjykon ZOTIN ?!

    Kush je ti qe deklaron per veprat e TIJ ?

    Kush je ti qe akuzon ZOTIN dhe ku i merr ti keto te drejta si besimtar i denje qe je ?!

    Nje njeri i devotshem ndaj Frymes se Zotit , ka nje qendrim me human ne shoqeri . Nje njeri i tille , duhet te jete me i dhimbshem dhe me i perulur ne fatkeqesi te tilla masive.

    Ja keto gjera urrej une -----> rrokullisjen e emrit ZOT , sa here dhe ne cdo menyre qe ta konceptoni ju te ashtuquajturit " Besimtare te Denje "

    Edhe persa i perket Bektashizmit , mund te jete i gabuar si sekt , sepse njeriu duhet te besoje ne nje ZOT dhe jo ne fuqite njerezore , por ama ta jap une ty me garanci qe edhe ne disa njerez te pajisur me fuqi nga i Madhi ZOT ... duhet besuar nganjehere . Sepse kane shpetuar njerez nga semundjet etj dhe i kam pare me syte e mi ato mrekullira djalosh. Bektashinjte besojn ne TEQE ( te cilat jane te ndertuara nga nje njeri i shenjte me dhunti sherimi te falura nga ZOTI ) dhe eshte pothuajse gjysma e Shqiperise e tille ( nena ime eshte Bektashije nga Kruja ). Ama , edhe Profetet e tjere njerez ishin , por sheruan e shpetuan njerez nga vdekja , tmerri etj. Njeriu eshte qenie teper e dobet dhe jeton me Shpresen e tij . Jeton duke besuar ne dicka.
    Po ti degjosh Bektashinjte kur luten , permendin emrin e filan shenjtori duke e shoqeruar menjehere me fjalen " I MADHI ZOT "

    U zgjata gabimisht ne kete aspekt por me zhgenjeve shume tani qe te lexova.......

    ...DeuS....
    Ta marrim shtruar bashkebisedimin.

    Shume prej anetarve te forumit me kane bere pyetje pse ka rene termeti ne turqi kur ato jane besimtare muslimane po keshtu dhe dikush tjeter e hodhi pak kete teori si me stil.
    Tani por te tregoj dicka.
    Ne nje baze ushtarake ne turqi po gradoheshin disa gjenertale turq .Midis tyre ishin te ftuar dhe gjenerale iraelite dhe amerikane dhe po benin nje mbremje vallezimi.Nje gjeneral turk therret nja kapter turk dhe i thote me lexo dicka rreth kuranit.Ky kapiteni ia lexon.Atehere gjenerali thote ma trego kuptimin ky kapiteni i paditur tha nuk e di.Atehere gjenerali ateist e mori kuranin dhe tha ky eshte libri i Zotit qe Zoti ka premtruar se do ta ruaj dhe e hodhi poshte duke e grisur.Kapiteni u ul poshte e mori kuranin dhe bashke me te ne ato caste u largua nga mbremja dhe ajo baza.Per Zotin e madh nuk te genjej klevi nuk kane kaluar as 10 min qe kapiteni u largua nga baza dhe baza eshte fundosur me gjithe ato qe ishin brenda saj, baza ka qene buze detit. Kete lajm e kane dhene mediat turke dhe mediat angleze nuk e di ke degjuar dicka per kete por te betohem se kjo eshte e vertete nga goja e kapitenit qe u largua nga baza.Ndoshta nuk me beson dhe do ta quash si perralle por nese dikush tjeter ka ndonje link qe tregon per kete lajm ose pyesim dike qe rri ne turqi.

    Ajo cka desha te tregoj une eshte se historia dhe feja me ane te shembujve te popujve te meparshem dhe rregulla dhe ligjeve qe ju i quani ligje te natyres dhe une i quaj ligjet hyjnore sepse natyra eshte e krijuar prej Zotit na tregon ne si njerez pse popujt te ndryshem jane denuar .Kush kane qene shkaqet e denimit cfare veprash kryen keto njerez qe ju erdhi denimi prej Zotit shpesh ne si njerez themi pse Zoti se denon kete apo kete se ky ka kryer te keqija ka vrare njerez .Atehere kur vjen puna qe Zoti denon nje popull ne themi qe se denoi Zoti.Nuk ndodh fatkeqesi ne toke vetem se ajo vjen prej gabimeve te njerzve.Sepse kolombi diskuton por hudh nje kunj e iken.Kurse diskutimi ka nje "A" fillestare .Kush eshte qellimi i jetes njerzore.Pse cdo gje i sherben njeriut .Natyra dielli yjet toka ajri pemmet kafshet uji cdo gje pse i sherben njeriut.Atehere eshte me se e ditur per mendjet qe kane llogjike Qe njeriu te adhuroje Zotin nje te vetem dhe te falenderoje ate dhe tim binden urdherave te tij.Ky ka qene misioni i gjithe profeteve me ane te tyre mesojme rregullat hyjnore dhe urtesite e krijimit .Pra ne kohen kur ti ose une nuk i bindemi ligjeve te Zotit atehere Zoti keto krijesa qe na i pati vene ne sherbim i kthen kunder nesh ose me ane te tyre na denon.

  14. #14
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Fatkeqësitë, shkaqet, pse ndodhin dhe si të shpëtojmë prej tyre



    Ky mesazh të drejtohet ty o njeri, çfarëdo qofsh ti, i pasur apo i varfër, ministër apo punëtor, mbret apo shërbëtor, artist apo politikan. E rëndësishme është që ti ke nevojë të domosdoshme për të. Lexoje dhe do të bindesh. E nëse naiviteti yt të pengon të kuptosh, mos ia moho këtë të drejtë dikujt tjetër. Prandaj, ju lutemi që t’ia jepni këtë fletushkë atij.


    Pse ndodhin tërmetet? Pse ndodhin përmbytjet? Pse ndodhin epidemitë, uria, luftërat? Pse, pse? Pyetje këto që mundojnë shumë njerëz, e mjaft të tjerë qëndrojnë indiferentë ndaj tyre, ndërsa të paktë janë ata që e dinë përgjigjen.


    A thua ku ta kërkojmë përgjigjen e pyetjeve tona?! Le ta vëmë pak mendjen tonë në punë. Cili është ai që sundon tokën? Cili është ai që i zbret të mirat e të këqijat, jetën dhe vdekjen, thatësitë dhe shiun, fatkeqësinë dhe begatinë...?! E nëse e njohim Atë, pra tani le të shohim se ç’thotë Ai, Sovrani i Gjithësisë për këtë gjë: “Për shkak të veprave (të këqija) të njerëzve janë shfaqur në tokë e në det të zeza, skamje, shkatërrime, katastrofa etj., e për ta përjetuar ata një pjesë të asaj (të keqe) që të tërhiqen (nga të këqijat).” (Kur’an, 30:41) Po ashtu Ai thotë: “Këtë (masë ndëshkuese) e bëri ngase Allahu nuk ishte ndryshues i një begatie të cilën ia ka dhuruar një populli derisa ai të ndryshojë në vetvete...” (Enfalë, 53).


    Nga këto ajete të Kur’anit të Shenjtë, kuptojmë atë se vetë njerëzit me veprat e tyre janë përgjegjës për begatinë apo fatkeqësinë e një vendi. E ndërsa Zoti është Ai i cili u jep shpërblimin atyre për këto vepra me begati e mirësi, nëse ata u binden ligjeve të Tij dhe me vuajtje e fatkeqësi nëse njerëzit nuk veprojnë në patim me ligjet e Tij. Po cili është vallë morali i këtyre vuajtjeve që Allahu i zbret mbi njerëzit, a nuk është Ai Mëshirues dhe Falës i madh?!


    S’ka dyshim se Allahu është Krijuesi dhe i do e i mëshiron krijesat e Tij më shumë se kushdo tjetër, porse në të njëjtën kohë Ai është edhe i drejtë dhe nuk mund të rrijë pa e ndëshkuar të keqen herët apo vonë, sikurse edhe thotë: “Çfarëdo e keqe që mund t’ju godasë ajo është pasojë e veprave tuaja, e për shumë të tjera Ai ju fal.” (Shura, 30). Ndërsa, përsa i përket urtësisë dhe mençurisë së Tij, ajo mund të përmblidhet në këto pika:


    1. Nëpërmjet fatkeqësisë Zoti ndëshkon të keqen.


    2. Po nëpërmjet saj u jep mësim njerëzve dhe i bën ata më të përgjegjshëm për veprat e tyre, që të mos rikthehen përsëri në to.


    3. Nga e keqja njerëzit njohin vlerën e së mirës, nëpërmjet sëmundjes vlerën e shëndetit, e kështu ata mund të jenë më të përgatitur ndaj jetës për të ecur më përpara.


    Siç shihet, Zoti vepron me krijesat e Tij si mjeku me pacientin. Vërtet ilaçi mund të jetë i hidhur e të mos na pëlqejë, por në fund të fundit ai shëron.


    Le të përqëndrohemi tani dhe të përmendim disa nga ato vepra ndaj të cilave Krijuesi jonë nuk është i kënaqur.


    E para e cila përbën edhe mëkatin më të madh është mosbesimi, që është edhe shkaku kryesor i fatkeqësisë.


    MOSBESIMI


    Në të përfshihen politeizmi, idhujtaria etj., pra t’i bësh Allahut shok apo bashkëpunëtorë në zotërimin e punëve të Gjithësisë, apo të thuash se Ai ka bijë e bija, të besosh se dikush tjetër veç Atij mund të bëjë keq ose mirë pa përcaktimin e Tij, të besosh se ka njerëz që e dinë të fshehtën veç Tij, t’i lutesh e të adhurosh dikë tjetër qoftë edhe si ndërmjetës etj. Thotë Allahu për këtë gjë: “Ai i cili i shoqëron Allahut (shok, bashkëpunëtorë në adhurim etj), atij ia ka ndaluar xhennetin (hyrjen në parajsë) dhe shpërblimi i tij është zjarri”. (Maide: 79). Ky madje është edhe mëkati i pafalshëm për këdo që e mbyll jetën e tij me këto besime të kota: “Allahu nuk fal t’i bëhet shok Atij (në adhurim e sundim) dhe fal veç kësaj atë që do”. (Nisa: 48). Këtu përfshihen edhe të gjitha besimet e kota e të pabaza, për të cilat Zoti nuk ka zbritur argument: “E kush kërkon fe tjetër veç Islamit, atij nuk ka për t’iu pranuar dhe në botën tjetër do të jetë prej të humburve”. (Ali Imran: 75). Dhe thotë ajeti tjetër: “... dhe ata që besojnë në të kotën dhe mohojnë Allahun, ata janë të humburit”. (Ankebut: 52). Ndër të tjera mund të fusim këtu ateizmin apo laicizmin, si mjaft të përhapur në këtë kohë “... por ata që nuk besuan, e për shkak të asaj që bënë (mosbesimit), do t’i godasë vazhdimisht fatkeqësia e kohës ose do ta rrethojë (ajo fatkeqësia) vendin e tyre, derisa të


    vijë urdhri i Allahut (për ndëshkimin e njëpasnjëshëm). Allahu nuk e thyen premtimin” (Rad: 31). Por, për shkak të këtij mëkati të madh, Allahu ka dënuar mjaft popuj të hershëm: “A nuk e panë ata sa gjenerata para tyre i shkatërruam (në gjurmët e qytetërimeve të vjetra) e që ne u patëm mundësuar atyre (komoditet) në tokë, çfarë juve nuk ua mundësuam, u patëm lëshuar nga qielli shi me bollëk dhe u patëm bërë që të rrjedhin lumenj ndër ta. E për shkak të mëkateve të tyre i shkatërruam dhe pas tyre sollëm (breza) të tjerë“. (En’am: 6). “Allahu sjell si shembull një fshat (vendbanim) që ishte i sigurt dhe i qetë, të cilit i vinte furnizimi nga të gjitha anët me bollëk, kurse ata (banorët) i përbuzën të mirat e Allahut. Atëherë Ai, për shkak të sjelljes së tyre ua veshi petkun e urisë dhe të frikës”. (Nahl: 12). “E sikur banorët e këtyre vendbanimeve të kishin besuar dhe të ishin ruajtur (nga mëkatet), ne do t’u hapnim begati nga qielli e toka, por ata përgënjeshtruan, prandaj i dënuam me shkatërrim për atë që e merituan”. (Arafë: 96).


    IMORALITETI

    Këtu përmblidhen të gjitha veprimet e liga si prostitucioni, homoseksualizmi dhe të gjitha rrugët që shpiejnë drejt tyre. Allahu xh.sh. për to thotë: “E mos iu afroni imoralitetit sepse vërtet ai është vepër e shëmtuar dhe një rrugë shumë e keqe”.(Isra: 32). Thotë për të I dërguari Muhammed (a.s): “Nuk është shfaqur në ndonjë popull imoraliteti e të mos shfaqen në të sëmundje që s’kanë qenë më parë”, si p.sh. SIDA Po ashtu ai thotë: “O ju muslimanë, ruajuni imoralitetit sepse nga ia vijnë gjashtë të këqija, tri në këtë botë dhe tri në botën tjetër. Në këtë botë, të ikë me të (me imoralitetin) fytyra (nderi, morali), të shkurtohet jeta dhe të ndjek nga pas varfëria, e ndërsa në botën tjetër zemërimi i Allahut të Madhëruar, llogaria e keqe dhe ndëshkimi me zjarr” dhe përsëri I Dërguari (a.s) thotë: “Nuk ka mëkat më të madh pas politeizmit se sa ajo pikë uji që vendos burri në vendin që nuk është i lejuar për të” d.m.th marrëdhëniet seksuale jashtë martese.


    HOMOSEKSUALIZMI

    Thotë rreth saj Muhammedi a.s.: Ajo së cilës i frikësohem më tepër është puna e popullit të Lutit (homoseksualizmi), dhe i mallkoi ata që e bëjnë atë duke thënë: E ka mallkuar Allahu atë që vepron si populli i Lutit... e ka përsëritur këtë tre herë.” Ky popull njihet në histori me emrin Sodoma. Ja se ç’thotë Zoti për ta në Kur’an: “A shkoni pas meshkujve të kësaj bote? E gratë tuaja i lini anash, të cilat Zoti i krijoi për ju! Por ju jeni një popull që kalon çdo kufi”. (Shuara, 165-166). Dhe për këtë arsye u ndëshkuan. “Kur erdhi urdhri ynë dhe mbi ta hodhëm gurë pa pushim, ne i përmbysëm të gjithë ata duke kthyer çdo gjë nga lart poshtë.” (Hud, 81). Gjithashtu Islami ndalon edhe rrugët që shpiejnë drejt imoralitetit, duke i konsideruar ato të ndaluara pasi janë shkak për rënien në të. Thotë Resulull-llahu a.s.: “Katër (lloje njerëzish) gdhihen në zemërimin e Allahut dhe ngrysen në zemërimin e Tij. I thanë: ‘Kush janë ata, o I dërguar i Allahut?’ – tha: “Burrat që ngjajnë si gratë dhe gratë që ngjajnë si burrat, ai që i afrohet kafshës (siç ka njerëz që e veprojnë atë sot) dhe ai i cili i afrohet mashkullit, pra homoseksuali” si dhe “E ka mallkuar Allahu gruan që vishet si burrat dhe burrin që vishet si gratë”, pra, të gjitha paraqitjet e jashtme me të cilat femra i ngjan mashkullit dhe mashkulli femrës.


    KAMATA

    Totë për të Allahu: “O ju të cilët keni besuar, mos e hani kamatën që po e shumëfishoni, kini frikë Allahun që të gjeni shpëtim!” (Ali Imran, 130). “Ata që hanë kamatën nuk ngrihen ndryshe vetëm si ngrihet ai i çmenduri nga të prekurit e djallit. Kjo, sepse ata thonë: Edhe shitblerja është njësoj si kamata! Allahu e ka lejuar shitblerjen dhe e ka ndaluar kamatën...” (el-Bekare, 275) Në këtë përfshihen si marrësi ashtu edhe dhënësi i saj. Thotë për të I Dërguari (a.s.): “E ka mallkuar Allahu marrësin e fajdes dhe dhënësin e saj.” Ndërsa Ibn Mesudi, njëri nga shokët e Të Dërguarit (a.s.) thotë: “Kur imoraliteti dhe fajdeja shfaqen në ndonjë vend, atëherë Allahu urdhëron shkatërrimin e tij.” Nëpërmjet fajdes paraja mblidhet vetëm në duart e disa njerëzve të cilët marrin prej saj fitime të pamerituara. Ajo i bën njerëzit që të jetojnë me fantazi për një jetë pa punë e lodhje. Thotë për të Muhammedi (a.s.): “Nuk është shfaqur në ndonjë popull fajdeja e të mos shfaqet në të çmenduria, nuk është shfaqur në ndonjë popull imoraliteti e të mos shfaqet në të vdekja e as në ndonjë popull mashtrimi në peshë e mos t’ua ndalojë Allahu atyre shiun (bereqetin, begatinë).” Madje, ngrënia e kamatës është konsideruar nga Zoti si luftë ndaj Tij: “... e në qoftë se nuk e bëni këtë (nuk hiqni dorë nga fajdet), atëherë binduni se jeni në luftë me Allahun dhe Të Dërguarin e Tij.” (el-Bekare, 279). E kush mund të dalë vallë fitimtar në luftë me Zotin?


    NARKOMANIA, BIXHOZI

    “O ju të cilët keni besuar, s’a dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetës (për fall) janë vepra të ndyra nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar.” (Maide, 90) Thotë I Dërguari (a.s.) duke paralajmëruar: “Largohuni pijes alkoolike sepse ajo është nëna e të këqijave.” Si mos të jetë nëna e të këqijave, kur dihen më së miri dëmet dhe pasojat shkatërrimtare që sjell ajo në jetën e njeriut dhe të shoqërisë. Për këtë arsye çdo pije alkoolike është e ndaluar (haram) edhe n.q. konsumohet në sasi të pakta. Kur Muhammedi (a.s.) e pyeti Ebu Musa el-Esh’ariun (r.a.) njërin nga shokët e tij, se çfarë pijesh përdoreshin në Jemen, ai u përgjigj: el-Bitu (pije alkoolike nga mjalti) dhe el-Mizru (pije alkoolike nga elbi), e Pejgamberi (a.s.) i tha: “Çdo pije dehëse është haram (e ndaluar).” Në një rast tjetër, Muhammedi (a.s.) tha: “Më erdhi meleku Xhibril dhe më tha: ‘O Muhammed, Allahu e ka mallkuar pijen alkoolike, atë që përgatit lëngun për të dhe atë për të cilin përgatitet; shitësin e saj dhe atë për të cilin shitet; atë që e pi atë dhe atë që merr vlerën (e shitjes) së saj; mbajtësin e saj dhe atë për të cilin mbahet; atë që e servon dhe atë që pi prej saj.” Këtu hyjnë edhe të gjitha llojet e drogave si kokaina, heroina, marihuana, dopingu, hashashi etj. “Të pyesin ty për verën dhe bixhozin. Thuaj: Që të dyja janë mëkat i madh e ka edhe dobi në to (të pakta) për njerëz, porse dëmi është më i madh se dobia e tyre.” (el-Bekare, 219).Bixhozi dhe të gjitha lojërat e fatit janë të ndaluara. Për to Allahu thotë: “O ju që besuat, s’ka dyshim se vera, bixhozi... janë vepra të ndyta nga djalli.” (Maide, 90) Çdokush e ka parë se nëpërmjet këtyre lojërave persona të pandershëm u marrin pa të drejtë të hollat njerëzve, duke i mashtruar ata gjoja me shijen e fitimit. Edhe këtë Allahu e ka ndaluar: “Dhe mos e hani pasurinë e njëri-tjetrit në mënyrë të palejuar.” (el-Bekare, 188) “Shejtani nuk dëshiron tjetër përveç se nëpërmjet verës dhe bixhozit të hedhë armiq ndërmjet jush.” (Maide, 91) Ndër të tjera, mund të përmendim vrasjet, vjedhjet, mosrespektimin e prindërve, mashtrimin, korrupsionin, thashethemet... etj. Thotë Allahu xh.sh.: “Edhe ata që veç Allahut nuk lusin zot tjetër dhe nuk mbysin njeriun që e ka ndaluar Allahu, por vetëm kur e meriton në bazë të drejtësisë dhe që nuk bëjnë imoralitet, ndërsa kush i punon këto, ai gjen ndëshkim.” (Furkan, 68)


    Pra, nuk të mbetet gjë tjetër o njeri, vetëm se të largohesh prej këtyre mëkateve. “Nëse largoheni prej mëkateve të mëdha të cilat u janë ndaluar, Ne ua shlyejmë mëkatet e vogla dhe ju fusim në një vend të ndershëm.” (en-Nisa, 31) “Dhe kur Zoti yt njoftoi bindshëm: Nëse falënderoni, do t’ua shtojë të mirat, e nëse përbuzni, s’ka dyshim se dënimi Im është i vështirë.” (Ibrahim, 7).. Çdo indiferentizëm ndaj këtyre mëkateve dhe vazhdimi në to do të thotë që fatkeqësitë e katastrofat të mos kenë të mbaruar. “Por, ata që nuk besuan e për shkak të asaj që bënë (gjynaheve) do t’i godasë vazhdimisht fatkeqësi e kohës” dhe “E ju nuk mund t’i ikni dënimit në tokë (fatkeqësive, vuajtjeve) dhe përveç Allahut nuk keni mbrojtës e as ndihmës.” (esh-Shura, 31). E pra: “Thuaj: Ai ka fuqi t’ju sjellë dënim prej së larti ose nga poshtë nën këmbët tuaja, apo t’ju ndajë në grupe e ta luftoni njëri-tjetrin. Shih si i sqarojmë faktet në mënyrë që të kuptojnë.” (En’am, 65). Kjo ishte përgjigjja e pyetjeve, ky është ligji që vepron mbi shoqëritë njerëzore që kur Zoti e vendosi njeriun në tokë. Ky është vendimi i Zotit tënd: “Fjalët e Zotit tënd janë plot të vërteta (çka lajmërojnë) dhe plot të drejta (çka gjykojnë). S’ka kush që t’i ndryshojë fjalët (vendimet) e Tij.” (En’am, 115). Po e mbyllim këtë mesazh me shpresë se do të na keni kuptuar.


    “Pasha kohën! Nuk ka dyshim se njeriu është në një humbje të sigurt. Me përjashtim të atyre që besuan, që bënë vepra të mira, që porositën njëri-tjetrin t’i përmbahen së vërtetës e që këshilluan njëri-tjetrin të jenë të durueshëm.” (Asr).

  15. #15
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Shkaqet që kanë sjellur denimet mbi popujt e mëparshëm



    Shkaqet e denimit dhe shkatërrimit janë të shumta, ne do t’i përmendim vetëm disa prej tyre:

    1- Zullumi dhe kufri.

    Zullumi është tejkalimi i kufinjve dhe ka shumë forma, kulmi i zullumit është shikru. All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:


    “…O djali im, mos i përshkruaj All-llahut shok, sepse idhujtaria është padrejtësi më e madhe!”. (Lukman: 13).

    Prej ajeteve që na ndalin te madhësia e krimit të shirkut dhe kufrit është edhe ky ajet:


    “Ju (jobesimtarë) vërtet sollët një fjalë shumë të shëmtuar. Aq të shëmtuar sa gati u copëtuan qiejt, gati pëlciti toka dhe gati u shembën kodrat nga ajo (fjalë). Për atë se të Gjithëmëshirshmit i përshkruan fëmijë”. (Merjem: 89- 91).

    All-llahu [subhanehu ve teala] duke ua tërhjekur njerëzve vërejtjen nga shirku i cili i sjell denimet mbi popujt e mëparshëm, duke thënë:



    “Ato janë fshatra (vendbanime) që kur bënë zullum, Ne i shkatërruam dhe për shkatërrimin e tyre u patëm caktuar kohë të sakta”. (El-Kehf: 59).

    Ibn Kethiri [rahimehull-llah] thotë:

    “Popujt e kaluar dhe shekujt që kanë kaluar, i kemi shkatërruar nga shkaku i kufrit dhe inatit të tyre…poashtu edhe juve, o ju idhujtar: kujdesuni që mos t’ju godas ajo që i ka goditur ata, sepse keni përgënjeshtruar Pejgamberin më të ndershëm dhe më madhështor. Ju nuk jeni më të respektuar te ne se ata. Andaj keni frikë denimin dhe kërëcnimin Tim”. (Ibn Kethiri, 4/ 169).

    All-llahu [subhanehu ve teala] duke treguar për përfundimin e popujve të denuara për shkak të kufrit të tyre thotë:



    “Adi përgënjeshtroi, e çfarë ishte ndëshkimi Im dhe kërcënimi Im? Atyre Ne një ditë fatkeqe të përjetshme u lëshuam një erë të fortë. I ngrente njerëzit si të ishin trupa hurmash të shkulura”. (El-Kamer: 18- 20).

    Kurse për popullin e Faraonit dhe të tjerët thotë:


    “Si gjendja e pasardhësve të faraonit dhe e atyre që ishin para tyre, që përgënjeshtruan argumentet tona, e All-llahu i shkatërroi me fajet e tyre, All-llahu ndëshkon shumë ashpër”. (Ali Imran: 11).

    Ibn Kethiri [rahimehull-llah] thotë:

    “Këta idhujtar dhe përgënjeshtrues të asaj me të cilën të kemi dërguar ty, o Muhammed, siç kanë bërë popujt e mëparshëm përgënjeshtrues. Andaj Në u treguam se si veprojmë me të tillët, dhe cili është adeti dhe zakoni Ynë me të tillët, siç ishin përgënjeshtruesit e pejgamberëve nga familja e Faraonit dhe të popujve të mëparshëm”. (Ibn Kethiri, 2/ 320).

    All-llahu [subhanehu ve teala] denimin e mosbesimtarëve e ka bërë ligj të vetin mbi krijesat:



    “…Pra ata nuk janë duke pritur tjetër vetëm gjurmët e të parëve, e në ligjin e All-llahut kurrë nuk do të hasësh devijim”. (Fatir: 43).

    Imam Taberiu thotë:

    “All-llahu i Lartësuar thotë: o Muhammed, këta idhujtar të popullit tënd, vallë presin të zbatohet mbi ta ligji i Tij në këtë dunja, i cili parasheh denim të dhembësh për shkak të kufrit të tyre. Thotë: vallë, a mos presin T’i denoj për shkak të idhujtarisë ndaj Meje dhe përgënjeshtrimit të të Dërguarve të Mi, ashut siç i kam dënuar ata që kan qenë para tyre”. (Taberiu, 22/ 146).

    Shumë ajete u kërcënohen popujve mosbesimtar me zbatimin e ligjeve që kanë qenë valide mbi idhujtarët dhe mosbesimtarët:

    “Nuk ka asnjë nga fshatrat (nga vendbanimet e kundërshtarëve) e që Ne nuk do ta shkatërrojmë ose ndëshkojmë atë me një dënim të ashpër para ditës së kijametit. Kjo është theksuar në Libër (Lehvi Mahfudh)”. (El-Isra: 58).

    Ibn Kethiri [rahimehull-llah] thotë:

    “Ky është lajmërim nga All-llahu [subhanehu ve teala] se ka vendosur dhe ka caktuar gjëra, të cilat i ka regjistruar në Levhi-Mahfudh, se secilin fshat do ta shkatërron me shfarosje totale të banorëve të saja, ose do ti denon me denim të dhembshëm, ose me vrasje ose me telashe. Kjo ndodh për shkak të mëkateve dhe gabimeve të tyre, siç ka treguar All-llahu [subhanehu ve teala] për popujt e mëparshëm:


    “Ne nuk u bëmë padrejtë atyre, por ata vetvetes i bënë padrejtë...”. (Hud: 101


    “Sa shumë banorë të fshatrave, që ishin kryeneçë ndaj urdhrit të Zotit të vet dhe ndaj të dërguarve të Tij, Ne i kemi shpërblyer me një llogari të ashpër, i kemi ndëshkuar me një dënim të papërshkrueshëm. Dhe ata e përjetuan barrën e rëndë të punës së vet, kështu që fundi i çështjes së tyre ishte dështimi”. (Et-Talak: 8-9)”. (Ibn Kethiri, 3/ 47).).


    Nuk ka ikje nga ky ligj, sepse është Caktim i All-llahut, i cili medoemos do të ndodh, ndoshta All-llahu e vonon që të arrijë afatin e vet, mirëpo:


    “…e në ligjin e All-llahut kurrë nuk do të hasësh devijim”. (Fatir: 43).

    Imam Kurtubiu thotë:

    “All-llahu [subhanehu ve teala] ka caktuar denime për mosbesimtarët dhe këtë e ka bërë ligj për ta. Me denime të tilla i denon të gjitha ata që e meritojnë, dhe ska mundësi askush që ta ndryshojë këtë e as ta kalon denimin prej vehtes të dikush tjetër”. (Kurtubiu, 14/ 360).


    2- Tirania dhe padrejtësia ndaj njerëzve.

    Prej shkaqeve që e sjellin denimin e Zotit mbi një popull është edhe shtypja e popujve dhe padrejtësia ndaj tyre.

    All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:



    “Ato janë fshatra (vendbanime) që kur bënë zullum, Ne i shkatërruam dhe për shkatërrimin e tyre u patëm caktuar kohë të sakta”. (El-Kehf: 59).

    Zullumi, padrejtësia ndaj njerëzve është një mëkatm, të cilin All-llahu e denon qysh në dunja, para se të vjen ahireti.

    Ebu Bekrete [radijall-llahu anhu] thotë: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thënë:


    “Nuk ka denim që meriton më së shumti të denohet në dunja, përskej të atyreve që ia vonon për në ahiret, sikur është tirania dhe ndërprejra e marëdhënieve farefisnore”. (sahih, Ebu Davudi dhe të tjerët


    “Nëse njerëzit e shohin zullumqarin dhe nuk e kapin për dore (nuk e ndalin), së shpejti All-llahu do t’i kaplojë të gjith me denim”. (Sahih, Ebu Davudi dhe të tjerët).).



    Mundet të vonohet denimi i zullumit deri në një afat të cilin e di vetëm All-llahu [subhanehu ve teala]. Ebu Musa Eshariu [radijall-llahu anhu] thotë se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thënë:


    “All-llahu i jep afat zullumqarit që kur ta mer, nuk mund t’i shpëton”. Pastaj Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] lexoi ajetin:

    “Ja, kështu është ndëshkimi i Zotit tënd, kur dënon vendet që janë zullumqare. Vërtet, ndëshkimi i Tij është i dhembshëm, e i ashpër”. (Hud: 102)”. (Buhariu dhe Muslimi).


    All-llahu [subhanehu ve teala] tregon përfundimin e keq të popujve zullumqar dhe tiran, siç kanë qenë Adi, Themudi dhe Faraoni, duke thënë:

    “Dhe me Themudin, të cilët shpuan shkëmbinj në luginën (kura), Dhe me faraonin i fortifikuar me tenda (ushtarake)! Të cilët e tepruan me krime në tokë. Dhe në të shtuan shkatërrimin. E All-llahu kundër tyre lëshoi lloj-lloj dënimesh. Pse Zoti yt është që përcjell (u rri në pritë)”. (El-Fexhr: 9- 14).“Ne shpartalluam sa vendbanime që ishin mizore, e në vend të tyre sollëm popull tjetër”. (El-Enbija: 11).

    “E sa fshatra që ishin zullumqarë i shkatërruam Ne, e ato janë të rrënuara mbi kulmet e tyre dhe sa bunarë kanë mbetur shkret e sa pallate të larta!”. (El-Haxhxh: 45).





    -3- Mëkatet e shumta dhe mosurdhërimi në të mirë.

    Përhapja e mëkateve dhe imoralitetit dhe mos ekzistimi i burrave të mirë që urdhërojnë në të mirë dhe largojnë prej të këqijave, janë prej shkaqeve që All-llahu e dërgon denimin në një popull.

    All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:



    “Ruajuni nga e keqja (nga dënimi) që nuk i godet vetëm ata që bënë mizori prej jush, (por edhe të mirët), dhe ta dini se All-llahu është ndëshkues i rreptë”. (El-Enfal: 25).

    Zejnebeja [radijall-llahu anha] thotë: U zgjua Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nga gjumi me fytyrë të skuqur, dhe duke thënë:

    “La ilahe il-lall-llah, vaj për arabët nga e keqeja që u është afruar. Sot është hapur nga vrima e Jexhuxhit dhe Mexhuxhit sa kjo”. Sufjani bëri me gishta numrin nëntëdhjet ose njëqind. I thanë: a do të shkatërrohemi duke pasur në mesin tonë burra të mirë? Tha:


    “Po, nëse është shtuar shumë e keqeja”. (Buhariu dhe Muslimi).


    Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotë:

    “Ummeti do të vazhdojë në gjendje të mirë, përderisa nuk janë përhapur në mesin e tyre kopilat, e nëse përhapen kopilat, atëherë së shpejti All-llahu i kaplon me denim”. (hasen, Ahmedi).

    Mëkatet dhe të këqijat përhapen atëherë kur muslimanët nuk i realizojnë obligimet e tyre në lëminë e urdhërimit në të mirë dhe ndalimit nga të këqijat, saqë mëkati të bëhet dukuri normale në shoqëri. Në këtë rast denimi i kaplon që të gjith. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotë:

    “Pasha Ate në Dorë të të cilit është shpirti im, ose do të urdhëroni në të mirë e do të ndaloni prej të këqijave ose së shpejti All-llahu do t’ju dërgojë denim prej Tij, e pastaj do t’i luteni, mirëpo nuk do t’ju përgjigjet”. (Hasen, Tirmidhiu).

    Ibn Omeri [radijall-llahu anhu] thotë: U drejtua Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] kah ne dhe na tha:


    “O ju muhaxhir! Pesë gjëra nëse sprovoheni me to, kurse unë strehohem te All-llahu nga takimi i tyre:

    - Nëse përhapet imoraliteti në një popull dhe e publikojnë, te ata përhapet mortaja dhe sëmundjet që skanë qenë te popujt e mëhershëm.

    - Nëse vjedhni në peshojë dhe matje, do të vjen thatësia, jeta e vështirë dhe zullumi i pushtetarit.

    - Nëse nuk japin zekatin, u ndalet shiu nga qielli, po mos të ishin bagëtia, nuk do të binte shi.

    - Nëse tradhtoni marëveshjen e All-llahut dhe të Pejgamberit, atëherë All-llahu le që t’ju sundon armiku i huaj, e ua marin një pjesë të asaj që e keni në duar.

    Nëse prijësit e tyre nuk gjykojnë me Librin e All-llahut, dhe selektojnë nga ajo që kemi shpallur, All-llahu e futë luftën mes tyre”. (sahih, Ibn Maxheja dhe të tjerët).


    Imam Kurtubiu thotë:

    “Ky është ligji i All-llahut mbi njerëzit, nëse përhapen mëkatet dhe nuk i ndryshojnë, atëherë të gjith ata denohen”. (Kurtubiu, 1/ 401).

    Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotë:


    “Nëse në një popull bëhen mëkate, e ata kanë mundësi t’i ndryshojnë, mirëpo nuk i ndryshojnë, së shepjti All-llahu do t’i kaplojë që të gjith me denim prej Tij”. Sahih, Ebu Davudi dhe të tjerët).

    Tajibabadi, komentuesi i sunenit të Ebu Davudit, duke e komentuar këtë hadith thotë:

    “Ali el-Kariu [rahimehull-llah] ka thënë: nëse ata që nuk bëjnë mëkate janë më shumë se ata që bëjnë mëkate, e nuk i ndalojnë prej mëkateve, atëherë All-llahu që të gjith i kaplon me denim. Aziziu thotë: sepse ata që nuk bëjnë mëkate nëse janë më shumë se sa ata që bëjnë mëkate, zakonisht kanë mundësi ta ndryshojnë të keqen, andaj lëria e tyre, tregon dakordimin me ta”. (Aunul-Mabud, 11/ 329).

    Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotë:


    “All-llahu nuk i denon mbarë njerëzit për shkak të mëkateve të elitës, derisa kur elita të bëjë mëkate të cilat masa e gjërë mund t’i ndryshojnë, e nuk i ndryshojnë. Në këtë rast All-llahu jep leje për të shkatërruar edhe elitën edhe masën e gjërë”. (Hasen, Ahmedi).

    Ibn Abbasi [radijall-llahu anhu] thotë:

    “All-llahu [subhanehu ve teala] i ka urdhëruar besimtarët që mos të dakordohen me veprat e tyre, përndryshe i kaplon me denim edhe zullmqarët edhe ata që u bëhet zullum”. (Tefsiri i Begaviut, 2/ 241).

    Denimi i përgjithshëm i kësaj bote nuk domethënë se të denohen bashkarisht edhe në ahiret. Atje secili llogaritet për veprat e veta.

    Ummu Selemeja [radijall-llahu anha] tregon merfuan:

    “Nëse përhapen mëkatet në ummetin tim, All-llahu të gjith i kaplon me denim prej Tij. I thashë: o i Dërguar i All-llahut, në mesin e tyre atëbotë do të ketë edhe njerëz të mirë? Tha: po. E si do të veprohet me ta? Tha: i kaplon ajo që i kaplon njerëzit, e pastaj shkojnë te Mëshira dhe Kënaqësia e All-llahut”. (Sahih, Ahmedi).

    Imam Kurtubiu thotë:

    “Nëse thuhet: si ka mundësi që All-llahu ti kaplojë me denim të Vetin që të gjith, pasiqë në mesin e tyre ka edhe besimtar që nuk janë zullumqarë. U thuhet: shkatërrimin e zullumqarit e ban për hakmarje dhe denim, kurse shkatërrimin e besimtarit me kompenzim në ahiret. Imam Muslimi transmeton nga Abdull-llah ibn Omeri [radijall-llahu anhu] se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thënë:

    -[COLOR=BLUE]“Nëse All-llahu dëshiron ta denon një popull, denimi i kaplon të gjith ata që gjinden aty, e pastaj ringjallën sipas nijetit të tyre”. (Kurtubiu, 10/ 120).[/COLOR


    4- Mendjemadhësia, mburrja dhe kryelartësia.]


    Një popull mendjemadh, tiran, mburravec, kryelartë, është popull që meriton denimin e All-llahut, sepse i ban rival All-llahut në cilësi që janë të veçanta për te.

    All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:

    “Dhe Ai e shkatërroi Adin e lashtë. Edhe Themudin, që prej tyre nuk mbeti më. Edhe popullin e Nuhut më herët, vërtet ata ishin edhe më zullumqarë dhe më renegatë”. (En-Nexhm: 50- 52).

    Imam Taberiu thotë:

    “All-llahu i Lërtësuar tregon se ka shkatërruar popullin e Nuhit [alejhis-selam], para Adit dhe Themudit, të cilët kanë qenë më zullumqar ndaj vetvetes së tyre, mohues më të mëdhenjë ndaj Zotit të tyre, njerëz më kriminel dhe rebel ndaj All-llahut se sa popujt e denuar pas tyre. Prepotencën me të cilën i ka cilësuar All-llahu ka qenë më e madhe se sa e popujve tjerë”. (Taberiu, 27/ 78).

    All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:


    “A nuk udhëtuan ata nëpër tokë e të shohin se si qe përfundimi i atyre që ishin para tyre!? Ata ishin edhe më të fortë se këta, ata e lëruan tokën dhe e rindërtuan atë më shumë se sa këta, e rindërtuan, atyre u patën ardhur të dërguarit e vet me fakte të qarta. Pra, All-llahu nuk ishte që t'ju bëjë të padrejtë atyre, por ata vetvetes i bënë të padrejtë”. (Er-Rum: 9).

    Ibn Kethiri [rahimehull-llah] thotë:

    “Popujt dhe gjeneratat para jush kanë qenë më të fuqishme se ju…kanë pasur më shumë pasuri dhe fëmijë. Ju nuk keni as një të dhejtën e asaj që kanë pasur ata. Kanë sunudar botën në atë formë që ju nuk mund të arrini. Kanë ndërtuar godina të mëdha, e kanë rindërtuar shumë ma shumë se ju dhe e kanë shfrytëzuar ma shumë se ju”. (Ibn Kethiri, 3/ 428).

    Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] na ka treguar për izraelitët, të cilët filluan të mburren me numër dhe sasi, dhe si u erdhi denimi i All-llahut [subhanehu ve teala]. Ata i goditi ligji i drejtë i All-llahut, i cili e kaplon secilin që është mendjemadh, mburravec ose krenar me tjerkënd përveç All-llahut.

    Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotë:


    “Ju kujtoj një pejgamber prej pejgamberëve, të cilit Zoti i dha ushtri nga populli i vet, e ai tha: kush mundet kundër tyre, ose kush mundet tu rezistojë këtyreve? Atëherë Zoti i shpalli: zgjedh për popullin tënd njërën prej tre gjërave: ti sundojë armiku i huaj, t’i kaplojë uria ose vdekja. U konsultua me popullin e vet në këtë drejtim, e ata i thanë: ti je pejgamber i Zotit, kjo punë të mbetet ty, ti zgjedh për ne. U ngrit në namaz, sepse kur trishtoheshin nxitonin në namaz. U fal sa deshti Zoti që të falet, pastaj tha: o Zot, armik i huaj të na sundojë, jo. Urinë, jo. E zgjedhim vdekjen.

    Atëherë All-llahu ua dërgoi vdekjen. Prej tyre vdiqn shtatëdhjet mijë. Shushuritjen që e dëgjoni është:

    “All-llahu im, me ty luftoj dhe me Ty rezistojë. Ska mundësi e fuqi pa All-llahun”. (Sahih, Ahmedi).



    -5- Esktremizmi në fe.

    Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotë:



    “O ju njerëz, rujuni nga esktremizmi në fe, sepse ekstremizmi në fe i ka shkatërruar popujt para jush”. (Sahih, Ahmedi dhe të tjerët).

    Munaviu [rahimehull-llah] thotë:

    “Rujuni nga ekstremizmi, vështirësimi në fe, tejkalimi i kufinjve, hulumtimi i gjërave të paqarta dhe mundimi i zbulimit të defekteve të tyre”. (Fejdul-Kadir, 3/ 125).

    Ebu Hurejre [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thënë:

    “Sa t’ju lë të lirë, lërëmni (mos më pyetni), sepse janë shkatërruar ata që kanë qenë para jush duke i pyetur dhe duke polemizuar me pejgamberët e tyre. Kur t’jua ndaloj ndonjë gjë, largohuni, e kur t’ju urdhëroi ndonjë gjë, zbatojeni sa të keni mundësi”. (Buhariu dhe Muslimi).

    Imam Neveiu [rahimehull-llah] thotë:

    “Shkatërrimi i atyreve që kanë qenë para nesh ka ndodh ne fe, përshkak të mosbesimit dhe shpikjeve të tyre, andaj Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] na e tërhoqi vërejten nga veprat e tyre”.

    Kurse Ibn Haxheri thotë: Hadithi i qorton pyetjet ekstreme dhe të parealizueshme”. (Feth, 13/ 263).

    Ibn Tejmia polemizimin me pejgamberët e kosnideron kundërshtim të tyre, duke thënë:

    “I urdhëroi që mos të pyesin për atë që nuk i ka urdhëruar, duke treguar se shkaku i shkatërrimit të popujve të mëhershëm ka qenë pyetja e shumtë e pastaj kundërshtimi i tyre duke bërë mëkate. Siç na ka treguar All-llahu për izraelitët, të cilët e kanë kundërshtuar urdhërin e Musait [alejhis-selam] në luftë edh enë raste tjera. Pastaj për pyetjet e shumta që i kanë bërë për çeshtjen e lopës, të cilën duheshta ta therrin. Kjo polemikë me pejgamberët, All-llahu e di më së miri, është kundërshtim i pejgamberëve. Siç thuhet: polemizojnë njerëzit me udhëheqësin, nëse e kundërshtojnë”. (Iktidausiratil-Mustekim, 1/ 36).

    Prej ekstremizmit të ishtarëve të Librit është konsiderimi i Isaut si Zot, ose bir të Zotit dhe respektimi absolut i murgjërive dhe priftërinjve të tyre.


    6- Përbuzja e të mirave dhe dhunitve.

    All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:


    “Dhe (përkujtoni) kur Zoti juaj njoftoi bindshëm: "Nëse falënderoni, do t'ua shtoj të mirat, e nëse përbuzni, s'ka dyshim, dënimi Im është i vështirë!”. (Ibrahim: 7).

    Imam Taberiu [rahimehull-llah] thotë:

    O JU njerëz, nëse përbuzni dhuntitë e All-llahut dhe i mohoni, duke mos e falënderuar dhe duke u kundërshtuar urdhërave dhe ndalesave të Tija, duke bërë mëkate, dijeni se denimi Im është shumë i vështirë, ju denoj ashtu siç kam denuar ata krijesa që më kanë mohuar”. (Taberiu, 13/ 186).

    All-llahu [subhanehu ve teala] tregon për përfundimin e keq të njerëzve që i kanë përbuzur dhuntitë duke thënë:



    Allahu sjell l si shembull një fshat (vendbanim) që ishte i sigurt dhe i qetë, të cilit i vinte furnizimi nga të gjitha anët me bollëk, kurse ata (banorët) i përbuzën të mirat e All-llahut. Atëherë All-llahu, për shkak të sjelljes së tyre, ua veshi petkun (ua ngjeshi) e urisë dhe të frikës”. (En-Nahl: 112).

    Imam Munaviu thotë:

    “Asgjë nuk është më keq se sa marja e një dhuntie nga një popull, të cilën nuk mund ta kthejnë. Dhuntia mbetet në një popull duke e falënderuar All-llahu për ate dhunti. Një fjalë e urtë thotë:

    -

    Kush nuk i falënderon dhuntitë, ato mund ti ikin, e ai që i falënderon, i ka lidhur me litar të fuqishëm”.


    Gazaliu ka thënë: “Falënderimi është lidhje e dhunitve, me te mebeten dhe vazhdojnë, kurse pa te zgjidhen dhe ikin”.

    All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:

    “All-llahu nuk e prish gjendjen e një populli (nuk ua largon të mirat) përderisa ata ta ndryshojnë veten e tyre…”. (Er-Rad: 11)”. (Fejdul-Kadir, 3/ 41).


    Ashtu sikurse All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:


    “Këtë (masë ndëshkuese) e bëri ngase All-llahu nuk ishte ndryshues i një begatie, të cilën ia ka dhuruar një populli, derisa të ndryshojë ai vetë në vetvete (të bëhet përbuzës i së mirës) dhe ngase All-llahu dëgjon (çka thonë) dhe di (çka punojnë)”. (El-Enfal: 53).


    Imam Taberiu thotë:

    “All-llahu nuk ia ndërron një popullit shëndetin dhe dhuntitë që i ka, duke ia larguar e ti shkatërrojë, derisa ata nuk ndryshojnë vetvetën e tyre, siç është zullumi i ndërsjelltë, armiqësia e ndërsjelltë, atëherë e meritojnë denimin dhe ndryshimin e Tij”. (Taberiu, 13/ 121).


    7- Garimi për të mirat e dunjasë dhe kopracia për to.


    Prej shkaqeve të denimit është dhënia pas të mirave të kësaj bote dhe garimi për to. Kjo është sëmundja që i ka shkatërruar popujt e mëparshëm, siç tregon Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]:


    “Rujuni nga kopracia, sepse ajo ju shkatërron juve ashtu siç i ka shkatërruar popujt para jush. Kopracia e urdhëron njeriun në ndërprerje të lidhjeve farefisnore dhe imoralitet”. (Sahih, Ebu Davudi dhe të tjerët).


    Ibn Haxheri thotë:

    “Ky hadith na tregon se garimi për të mirat e kësaj bote e dërgon njeriun në shkatërrim”. (Fethul-Bari, 6/ 263).

    Nga kjo gjë na e ka tërhjekur vërejtjen Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] duke thënë:

    “Vall-llahi, nuk u frikohem juve për varfuri, mirëpo ua kam frikën se do t’ju hapet dynjaja, ashtu siç u është hapur atyreve që kanë qenë para jush, e të garoni për të mirat e saja siç kanë garuar ata që kanë qenë para jush, e t’ju shkatërron siç i ka shkatëruar”. (Buhariu dhe Muslimi).


    Dhe thotë:

    “Ajo që frikohem për ju pas meje, është hapja e dunjasë dhe zbukurimet e saja”. (Buhariu dhe Muslimi).


    U hapet dunjaja njerëzve për shkak të tejkalimit të kufinjve. All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:



    “Jo, është e vërtetë se ai i kalon kufijtë, për shkak se e ndien veten të pavarur (të pasur)”. (El-Alek: 6-7).


    Imam Taberiu thotë:

    “Njeriu i kalon kufinjtë e vet, tregohet mendjemadh ndaj Zotit të tij dhe e mohon, sepse e sheh vetveten të pasur”. (Taberiu, 30/ 253).


    All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:

    “Sikur All-llahu t'ua shumonte begatinë robërve të vet, ata do t'i kalonin kufijtë, por Ai i furnizon me masë që dëshiron, sepse Ai është i njohur hollësisht dhe i dijshëm për robërit e vet”. (Esh-Shura: 27).


    Ibn Kethiri [rahimehull-llah] thotë:

    “Po tu jepte ma shumë se sa u duhet, kjo do të bëheshte shkak që të kalojnë kufinjtë, të bëhen prepotent njëri ndaj tjetrit, nga mendjemadhësia dhe mburrja”. (Ibn Kethiri, 4/ 116).
    Ndryshuar për herë të fundit nga Klevis2000 : 05-01-2004 më 08:54

  16. #16
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    A dhe dicka ndodhja e eklipsit te dilleit ose henes tregon paralajmerim se Zoti do denoi nje popull me pas.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Klevis2000 : 05-01-2004 më 09:01

  17. #17
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    PER TY KOLOMB MJAFTON KJO QE MOS THUASH ME PERRALLA.LEXOJE ATE NE FOTO DHE SHIKO FOTON

    -JA DHE POPULLI QE I NDERTONTE SHTEPITE NEPER MALE

    Ne dërguam te populli i Themudit vëllain e tyre, Salihun. Ai u tha: "O populli im, adhuroni Allahun! Ju nuk keni të adhuruar tjetër të vërtetë përveç Tij…"
    Mos harroni se Ai ju bëri trashëgues pas popullit të Adit, duke ju dhuruar vendbanime në tokë, ndërsa ju ndërtoni për vete në fusha ndërtesa madhështore dhe ngrini shtëpi duke gdhendur shkëmbinjtë në male. Kështu pra, përkujtoni mirësitë e dhuruara nga Allahu dhe mos bëni ligësi në tokë. (El-Araf: 73-74)

    Edhe te populli i Themudit dërguam vëllain e tyre, Salihun. Ai u tha: "O populli im, adhuroni Allahun, ju nuk keni të adhuruar të vërtetë tjetër veç Atij. Ai ju krijoi nga toka dhe ju vendosi në të, kështu pra, kërkoni falje prej Tij dhe kthehuni tek Ai të penduar. Me të vërtetë Zoti im është gjithmonë afër (robit me dijen e Tij) dhe i përgjigjet lutjes së tij."
    Ata i thanë: "O Salih, më parë ne shpresonim shumë te ti. Si mund të na ndalosh që të adhurojmë atë që kanë adhuruar prindërit tanë? Ne me të vërtetë jemi në dyshim për çka po na këshillon." (Hud: 61-62)

    Populli i Themudit i përgënjeshtroi të dërguarit.
    Pasi ata thanë: "Si mund t'i shkojmë prapa një njeriu të vetëm, të gjithë ne? Nëse do ta bënim këtë, ne do të ishim të humbur dhe të çmendur!
    Si ka mundësi që shpallja iu dha atij që është një prej nesh? Ai është një gënjeshtar i pafytyrë!"
    Nesër do ta marrin vesh se kush është gënjeshtar i pafytyrë!
    Ne do t'u dërgojmë devenë për t'i vënë në provë, ndaj vëzhgoi dhe bëj durim.
    Tregoju se uji do të ndahet ndërmjet tyre dhe devesë. Secili do të pijë ujë sipas radhës së vendosur.
    Por ata thirrën shokun e tyre dhe ai e mori devenë dhe e theri. (El-Kamer: 23 - 29)Kështu ata e therën devenë dhe e mohuan në mënyrë të pacipë urdhrin e Zotit të tyre dhe thanë: "O Salih! Sille ndëshkimin që na premtove, nëse je me të vërtetë i dërguar i Allahut." (El-Araf: 77)

    Por ata e therën devenë, ndaj dhe ai u tha: "Kënaquni në shtëpitë tuaja për tri ditë. Ky premtim nuk do të përgënjeshtrohet." (Hud: 65

    Britma shkatërruese i përpiu keqbërësit dhe ata u shndërruan në kufoma të ngrira në shtëpitë e tyre, sikur të mos kishin jetuar kurrë më parë atje. Nuk ka dyshim se Themudi e mohoi Zotin e tij. I mallkuar dhe i shkatërruar qoftë Themudi! (Hud: 67-68)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Klevis2000 : 05-01-2004 më 09:06

  18. #18
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    PER DJ ALDON

    THUHET NE KURAN PER TRUPIN E FARONIT


    "Sot po të shpëtojmë ty (po të nxjerrim prej detit) me trupin tënd (të vdekur), që të shërbesh si argument për ata që vijnë pas teje. Vërtet, ekziston një shumicë njerëzish që nuk hulumtojnë argumentet Tona "[JUNUS]
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Bota : Nje 97 vjecare mbijeton nen rrenoja per 9 dite.


    9 dite pas termetit qe shkaterroi qytetin e Bamit ne Iran, nje 97 vjecare eshte shpetuar e gjalle. Sharbanou Mazandarani kaloi plot 9 dite dhe 9 net te ftohta nen rrenojat e ish-shtepise se saj. Sot ajo u shpetua nga qenet e perdorur nga skuadrat e shpetimit.
    Pasi kerkoi nje caj, ajo u ankua se caji ishte shume i nxehte per tu pire.
    Asnjeri nuk priste qe Mazandarani te kishte mbijetuar. Zedhenesi per qeverine tha qe fakti qe ajo mbijetoi eshte nje mrekulli. Normalisht njerezit mbijetojne per 3 dite nen rrenojat e nje termeti. Akoma nuk eshte e qarte nese ajo kishte uje dhe ushqime gjate ketyre 9 diteve.

    Nderkohe numri i viktimave ka arritur ne 35,000 dhe numri i te plagosureve 17,000. Sipas raporteve, 85% e banesave jane te pabanueshme dhe njerezeve u eshte dashur te flene ne tenda pa ngrohje.


    marre nga bbc
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Ja dhe nje foto tjeter e 97 vjecarit.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Nusja e vdekur, mes legjendës dhe të vërtetës
    Nga Xhuxhumaku në forumin Folklori shqiptar
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 18-01-2016, 08:48
  2. Diana Çuli: Ndjesë familjes së poetit të pushkatuar..
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 61
    Postimi i Fundit: 14-10-2009, 18:30
  3. Mjekët e deklarojnë të vdekur, kthehet në jetë 6-vjeçarja
    Nga ALBA në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-05-2004, 07:58
  4. Marok: të paktën 564 të vdekur nga tërmeti
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-02-2004, 03:19

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •