Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 51 prej 51
  1. #41
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga land
    Baptist,thote qe udha te shpie drejt se ardhmes,une po bej nje pyetje keshtu kot,a eshte i mundur kthimi prapa ne te shkuaren,duke qene qe edhe dimensioni kohe eshte relativ,nuk eshte se une e besoj vete,por kam pare ne sajte te ndryshme te cilet flasin per kete fenomen
    Eshte absurde.

    E kam spjeguar dikund rrotull se koha nuk ekziston. Si do te kthehesh ne dicka qe nuk ekziston?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #42
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Vetem njerez te veēante mund te imagjinojne me shume se 3 dimensione hapsinore. Njerezit normale e kane shume shume te veshtire ose pothuajse te pamundur qe te imagjinojne apo perkufizojne nje dimension te katert hapsinor, lere pastaj qe per 5 apo me shume nuk behet fjale.

    Ndersa Analiza Matematike studion nje pafundesi dimensionesh, si psh llogaritja e Integralit te 5-fishte te nje funksioni behet ne nje hapesire me 5 dimensione, normale qe hapesira 5-dimensionale eshte vetem imagjinare.

    Per ato qe ka thene Borix, le te jete zbuluar qe numrat reale jane te fundem, gjithesi do kete ndikim vetem mbi historikun e matematikes them une, pasi ne llogaritjen e gjerave nuk do kete ndonje ndikim te madh, pasi sic dihet, limiti eshte nje perafrim shume i madh me vleren reale, gjithashtu dhe derivati varet nga limiti e sic dihet Integrali eshte shume limitesh. Pra cdo gje, duke filluar nga limiti eshte perafrim dhe jo vlere ekzakte e atij funksioni.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  3. #43
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Kjo nuk ka lidhje me vecantine e njeriut. une mund te imagjinoj miliona dimensione hapesinore, ne realitet une mund te imagjinoj infinit dimensione hapsinore dhe aspak nuk jam njeri i "vecante".

    Ajo qe ka folurt Boriksi nuk ka lidhje me shkancat natyrore ajo ka te beje me shkencat matematikore, me saktesisht me lemin modeleve te matematikes se fushes se hulmtimeve digjitale. Pra kompjuteristike.

    Shpejtesia e procesorit eshte finite, kurse kete limit ia cakton natyra fizike e konstruktimit te tij. Gjatesia valore. Po u barazua frekuanca e procesorit me jgatesine valore, porcesori nuk do te procesoje me!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Me sa shoh, Madaber, e ke keqkuptuar ate qe kam thene une, e cila eshte nje zbulim i matematikaneve. Nuk kam thene se numrat reale jane te fundem, ne kuptimin qe limiti i ndonje serie te tyre ka nje pike reale. Ajo qe kam thene (dhe njekohesisht ajo qe kane vertetuar ruset) eshte se midis dy pikave te dhena ne hapesire, numrat reale midis tyre arrijne deri ne konstanten M. Pra, kemi piken 1.5 dhe 1.6, numrat reale midis tyre, sipas teoremave aktuale, eshte i pafundem. Ne fakt, ruset vertetuan konstanten ne fjale, e cila kufizon numrat NE HAPESIREN REALE.

    E kam theksuar kete te fundit, sepse lexoj nga disa anetare me lart se ky eshte nje zbulim abstrakt, vetem per shkencat jonatyrore (duke perjashtuar matematiken si shkence natyrore - me absurdja). Nuk kam pse merrem me ta, sepse ia kane vene vetes per objektiv qe te ushqejne injorancen, por dua te them se koha nuk eshte aspak abstrakte, nga koncepti natyror. Per kete te fundit, duhet lexuar manuskripti origjinal i Einstein, per Teorine Speciale te Relativitetit, te cilin po e perifrazoj: "...shpejtesia e drites nuk mund te kalohet, sepse perndryshe diferenca ne faktorin e Lorentz, 1-v^2/c^2, do te ishte negative, dhe rrenja e nje numri negativ eshte e pacaktuar ne hapesiren reale. Megjithate, nese do te arrihej shpejtesia e drites, atehere koha do te ndalonte, nga pikepamja e hapesires komplekse, dhe nese do te kalohej shpejtesia e drites atehere koha do te kthehej prapa, nga pikepamja e hapesires komplekse." Pra, koha eshte nje variabel reale dhe teorikisht komplekse. Per kete arsye, meqenese eshte variabel reale, mund te konsiderohet si permase ose dimension hapesinor. Kete nuk e thote Borix, por kete po e citon Borix nga "ustallaret", do apo s'do dikush me lart.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  5. #45
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ka dy dekada tashme qe matematika eshte ndare nga grupi i shkencave natyrore sepse eshte pranuar se matematika eshte shkence ne vete dhe nengrupet e saj perbejne ate qe quhet "Shkencat matematike" njesoj sikur ato qe prej kohesh quhen "shkenca natyrore", etj.

    "Disa" paskan lexuar manuskriptin origjinal te Einstejnit sigurisht dhe tani u jane hapur dyert...

    Shprehja: 1-v²/c² nuk flet asgje as per kohen as per hapesiren v²/c² = num, qe nuk ka asnje madhesi fizike bile vlera e tij ne varesi nga vlerat e argumenteve v dhe c mund t'i takoj nje numri natyral por edhe te mos i takoje tij.

    Sa eshte rrenja katrore e numrit negativ?

    Nese rrenja e numrit negativ eshte "e pacaktuar" si arrine ta caktosh pra se do te ndalonte koha? Eshte absurd sepse ky numer nuk eshte madhesi fizike, ai nuk permbane me as kohen as hapesiren, eshte numer "cullak", i cveshur fizikisht.

    Koha e ciles "hapesire komplkese" do te ndalonte? Ose si do ta percaktosh koeficientin e rrjedhjes negative te kohes ne ate "hapesire komplkese" po u tejkalua ndryshimi 1-v²/c² ?

    Eshte i pacendrueshem pretendimi i kolegut dikush ka per qellim te ushqej injorancen e tij apo te kujte do tjeter. E kam thene shume qarte per ata qe duan ta kuptojne:
    Koha eshte epiefekt i universit ne transformim te perhershem qe arrine te shqisohet vetem permes manifestimit te vetise inerciale te saj.

    Ky eshte postulati im. Je i ftuar te argumentosh te kunderten.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anėtarėsuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Perpara disa kohesh hyra ne nje debat me nje mikun tim mbi dimensionet. tema u zgjat dhe mbroheshin 2 linja kryesore:
    njeri thoshte se nuk mund te kete per njeriun as me shume dhe as me pak se tre dimensione , dhe ne qofte se do te kishte ne nuk do te ishim kurre ne gjendje ti perceptonim kurse tjetri thoshte se ka dhe se mund te percepohen...fjala vjen sic mund te imagjinojme nje katror apo nje pike (2 dhe 1 dimensional)

    Sipas jush a ka realisht me shume apo me pak se tre dimensione
    (kohen e leme menjane) apo jo dhe ne qofte se ka a do te mund njeriu ti perceptoje ndonjehere keto te fundit.
    Jan gjithsej 11 dimesione kjo bote shkon deri ne dimesionin e 4,dimesioni i katert ėshtė qė ne lėvizim ,e ne dimesionin e 11 ėshtė teori se nuk asesi te vertetohet sepse ėshtė para bing bengut ne youtube ke sa te don qejfi lidhur me keto

  7. #47
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375

  8. #48
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga Milkway Lexo Postimin
    eshte goxha e vjeter ajo, ne fillim dhe une e kam ndjekur me kujdes ate individin qe flet per 10-dimension, dhe eshte goxha interesante dhe mjaft e vertete. Por per fat te keq pas atij shpjegimi shume te bukur mbi 10 dimensionet, qe personalisht e mbeshtes disi, ngecim aty, nuk shkojme me tej, mbetemi thjesht ne planin filozofik se sa shkencor, nuk arrihet te konkretizohet diēka me teper sesa thjesht aludime filozofike, dhe nese je regjistruar tek forumi i tij do ta shohesh se si flitet me shume per ngjashmerite e menyres se si e imagjinon ai dimensionin e 10 me Tree of Life, me teper prej numrit 10 se sa per ngjashmeri konkrete.


    perseri ai artikulli nuk thote shume per dike qe nuk ia ka idene e String Theory.
    Hapesi i temes kerkoi diēka me njerezore per tu kuptuar pa patur nevoje ti hyjme botes super komplekse te super string theory, jo per gje por shum here e verteta eshte teper e thjeshte. Kompleksiteti vjen vetem prej paditurise sone per ti thjeshtuar gjerat.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 03-05-2011 mė 03:37

  10. #50
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin



    perseri ai artikulli nuk thote shume per dike qe nuk ia ka idene e String Theory.
    Hapesi i temes kerkoi diēka me njerezore per tu kuptuar pa patur nevoje ti hyjme botes super komplekse te super string theory, jo per gje por shum here e verteta eshte teper e thjeshte. Kompleksiteti vjen vetem prej paditurise sone per ti thjeshtuar gjerat.
    mjafton te kuptohet c'jane fraktalet dhe hyperspace.
    le te fillohet me dimensionin e 5-te, i cili ben te mundur teorikisht qe elektromagnetizmi dhe graviteti jane dy aspekte te te njejtes force.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  11. #51
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Rri e rri, ne kete forum ca sdo lexosh ...

    Me falni, duhet te iki sepse kam nje takim tek "2Kullat" salla 6, kati i 4'te, ne ora 18:00 ...

    Dmth... gjatesi, gjeresi, lartesi=3D + Koha. Problemi qe disa kane me kohen si dimension eshte sepse ne kohe nuk mund te levizesh perpara apo mbrapa sic mund te levizesh me 3dimensionet tona standarde ... te pakten tani per tani lol . I gjith problemi vjen sepse, duke marre per reference 3dimensionet e para te cilat jane lehte te vizualizueshme dimensioni i 4'rt eshte dimension pa shkalle lirie ose te pakten ne dukje, ne fakt i gjith abuzimi qendron ne faktin se dimensioni i katert konceptohet si TIK-TAK dhe jo si permase e cila nen trysnine e dickaje qe graviton fuqishem mund te jete relative. Ndersa dimensionet tjera mbi 6 e lart jane dimensione mikroskopike (kunatike) ose te pakten ne si qenie 3d jemi te pa afte ti nuhasim e le me ti vizualizojme.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •