Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 51
 1. #1
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime

  Question 1,2,3 dhe n Dimensionet !

  Perpara disa kohesh hyra ne nje debat me nje mikun tim mbi dimensionet. tema u zgjat dhe mbroheshin 2 linja kryesore:
  njeri thoshte se nuk mund te kete per njeriun as me shume dhe as me pak se tre dimensione , dhe ne qofte se do te kishte ne nuk do te ishim kurre ne gjendje ti perceptonim kurse tjetri thoshte se ka dhe se mund te percepohen...fjala vjen sic mund te imagjinojme nje katror apo nje pike (2 dhe 1 dimensional)

  Sipas jush a ka realisht me shume apo me pak se tre dimensione
  (kohen e leme menjane) apo jo dhe ne qofte se ka a do te mund njeriu ti perceptoje ndonjehere keto te fundit.

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  teme shume shume e gjate kjo te flasesh...tek tema teoria e telave (string theory) esht hapur nje diskutim i tille llogjikisht, pasi kjo teori flet per nje bote me 26 dimensione.
  Persa i perket matematikes esht me se normale qe te behen perpunime me n dimensione, se ne fund te fundit ato perodren thjesht ne aplikim, si te thuash ne ekonomi etj etj. Per ta imagjinuar esht e veshtire, ka njerez qe thone se arrine te vizualisojn ne 4 deri dhe ne 5 dimensione, se sa esht e vertete kjo nese ata vizualizojn apo jo nuk di cte them. Por psh cfar behet me 5 apo 6 apo 7 dimensione esht ajo qe quhet mapping. mapping nga dimension ne nje shkalle tjeter me te ulet, e deri tek nje model 3 dimensional qe mund te paraqitet dhe si holograme. Por edhe ne 2 dimensione mund te behet nje mapping nga 6 dimensione, mirepo do jete e veshtire te merret vesh se cbehet aty.
  Psh nje menyre se si flasin fizicistet per dimensione te tjera esht, imagjino nje milingone ne nje tub, dhe se si ajo leviz lart dhe poshte, por leviz dhe ne nje lloj dimensione rrethor, (rreth tubit). Ne fizike shtimi i dimensioneve ka bashkuar forcat e ndryshme (electro-weak, nuclear etj). Gjithashtu dhe bashikimin e Quantum-it me Teorine e Relativititet.

  Nuk po e zgjat shume por... per te vizualizuar ne mund te vizualizojm me ane te transformimeve matematike qe behen dhe qe arrijne te ruajn strukturen e objektit qe po transformohet.

  Sa per realisht apo jo realisht, nuk di cte them pervec se asaj qe thashe mesiper se shume fizikante te medhenj i jane futur ketij muhabeti te nje bote me 26 dimensione(flitet ne bote mikroskopike).

  Pyetjes nese njeriu do arrije te shofi apo perceptoj dicka te tille... hmm vetem me marre teorine e Darvinit edhe me e "superimpose" si te thuash. Por sma merr mendja qe njeriu te arrije te shofi me shume se 3 dimensione.

  PS: ikona ime qe kam aty ne cep esht nje hypercube
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Ne nje arsyetim llogjik, edhe ne rastin se keto bote multi dimensionale do te ekzistonin ne nuk do te ishim te mundur ti perceptonim (ka shume mundesi qe ne parim te mos mundim te perceptojme lende me me shume se 3 dim. sepse me 1 dhe 2 e kemi me te lehte...)
  nje shembull i thjeshte mund te jepej keshtu : le te imagjinojme sikur ne fundin e nje lumi jeton nje popullate bidimensionale katroresh , rrethesh e trekendeshash. ne rast se nje njeri do te notonte ne kete lume ka shume mundesi qe keta banore te arrini te perceptonin vetem prerjen e sip se ujit me trupin e njeriut dhe jo njeriun ne tre dimensione. e njejta gje mund te ndodhe edhe me ne... nqs do te binim ne kontakt me nje dukuri te tille do te habiteshim sepse nuk do te ishim te afte te perceptonim vetem 3 nga dimensionet, duke hasur keshtu ne nje fenomen qe nuk mund ti japim shpjegim.
  Apo ja futa kot eeee ???

 4. #4
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  ke te drejte spo ja fut kot ... por nuk preferehet me ju referu qe ne nuk perceptojm dot se se keto jane dimensione te mshehura.

  Kjo esht nje calabi yau space qe quhet... nga 4 dimensione esht reduktuar ne 3... nuk esht shume e veshtire nga ana matematike me bere dicka te tille... por veshtiresia vjen ne rapresentimin. Kur ka mbi 5 dimensione fillon dhe behet me te vertete pune shume e gjate qe te besh te tilla reduksione. Imagjino cndodh me 26 dimensione.
  Ideja eshte qe fizikantet preferojn te thone qe ne nuk i shohim dot ose me mire, keto jane dimensione te fshehura se sa ideja qe ne nuk i perceptojm
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Judges of Ur
  Anėtarėsuar
  10-11-2003
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nese mund te benim transformimin konceptual nga 2 dimensione ne 3 atehere mendoj se do te ishte e mundur te konceptualizonim nga 3 ne 4 dimensione. per shembull pamja e nje fotografie (nje objekt 2 dimensional) dhe trans-konceptualizimi yne nga nje foto ne nje person real. deri diku ne mund ta bejme kete gje, vecse jo plotesisht.
  I spoke to horrors of a dying planet, creatures of a dying sea. Nature was forever aletered, warped by reality. A truth to me was then revealed, born on wings of destiny. Decaying in my silent grave I spoke to kings of heirless thrones. An oath to me there was sung, the prophecy of their bones.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Judges of Ur
  Anėtarėsuar
  10-11-2003
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ciklo kam nje koment per sigun tend. arsyeja qe njerezit "fanatike" jane me te sigurt ne vetvete eshte sepse ata jan njerez me pak te komplikuar, dhe si cdo gje ne univers gjerat me te thjeshta dominojne. thjeshtesia eshte celsi i sukesit ne evolucion.
  I spoke to horrors of a dying planet, creatures of a dying sea. Nature was forever aletered, warped by reality. A truth to me was then revealed, born on wings of destiny. Decaying in my silent grave I spoke to kings of heirless thrones. An oath to me there was sung, the prophecy of their bones.

 7. #7
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  humbe fare ti ore nga je zhdukur ... hajde gezuar nje here per shume vite festat.

  ... eh qeka mire me qene fanatike atehere ... po a nuk do te sillte kjo valle nje bote me hipokrite se cfar eshte.... them qe ato qe jane ne medyshje jane ato qe thone "PRIT" se duhet me e shqyrtuar me mire se cfar po bejme... bie fjala.... pra un them qe per rastet e castit ke shume te drejte por kur vjen puna ne gjera madhore ai fool, fool esht dreqi

  hmm kalim nga 3 ne 4.... nga ana matematike nje pike pike eshte qofte ne nje dimension qofte ne 2000, vetem kordinatat ndyrshojn... por me sa cpo kuptoj ti po thua nje kalim konceptual qe nuk do te thote detyrimisht "strictly" matematik.


  per imagjinaten e ke fjalen??? me shume imagjinate?

  tung
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #8
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Eh po kjo pike e zeze. ore.
  Po mire kush eshte ai burre qe mund te dale e te thote qe une arrij te perfytyroj nje PIKE (ashtu sic ajo presupozohet se ekziston 1 dimensionale) Jam i sigurte se do te imagjinoje nje rreth shume shume te vogel i cili prape se prape sado i vogel, ka dy dimensione .....(per te mos te thene 3)

 9. #9
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Ska pune trimerie ketu ))))

  Ne matematike me keto gjera merresh... mbasi mbaron serine e calculusave, nuk ke te besh me me tre dimensione. Si te them une ty cjane keto numra imagjinar, ceshte ky sistem koordinatash me numra imagjinare, per mos ju futur fare muhabetit te fraktaleve. Ideja esht qe gjithcka zhvillohet nen kushtet logjikes aksiomatike. NE nuk i imagjinojm "realisht" se si mund te jene keto por ama arrijme ti rapresentojme. Nje hypercube ne 4 apo 5 dimensione esht thjesht nje kub ne 3, nje drejtkendesh ne 2 dhe nje pike ne 1. Verej qe e anasjellta nuk esht domosdoshmerisht nje soj(It doesn't follow). Pra nje pike ne R^1, pike do jete ne R^2 ne nje sistem x-y, pike do jete ne R^3 ne nje sistem x-y-z, dhe pike do jete ne R^n ne nje sistem (a1,a2,a3.....an) koordinatash. Kalimi ne n dimensione nuk esht ndonje gje qe vihet shume re nga ana matematike pra pika pike esht edhe se can koken shume njeri... cfar ndryshon shume esht kalimi i dyte qe nje student ben ne karrieren e tij, nga nje sistem metrik, pra nga nje bote n-dimensionale metrike me distanca, ne topology, qe nuk ka distanca fare. Nesje spo e zgjat.

  Tani pyyetja jote do te ishte... si mund ta perfytyrojm nje pike 1-dimensionale ne nje bote nje dimensionale. Sepse nje pike ne dy dimensione esht shume e thjeshte te perfytyrohet, esht dicka qe nuk ka praktikisht asnje gjatesi e gjeresi!!!!!! . Ideja esht qe fillon e perfytyron nje pike me ndihmen e limitit. Dicka qe i afrohet shume afer, ajo delta behet "infinitesimal small". Kjo esht pika.

  Ne kuptimin fizik pastaj ke dicka tjeter. Ne nje bote dy dimensionale nuk do te thote se je rrafsh me token si me thone, por qe thjesht leviz ne nje plan dhe ste lejohet te levizesh ne drejtim vertikal.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #10
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  FLM Cyclotomic per shpjegimet e tua.
  Vetem se kam dicka te vogel...sado qe shkon drejt "infinite small" kiurre nuk eshte e tille dhe e dyta : per pjesen e fundit per kuptimin fizik..nqs ky plan ku leviz pritet me vetveten (fjala vjen sikunder palosim nje leter a4 dhe takojme ekstremet e saj) i bie qe dy pika me koordinata te ndryshme ta kene largesine me te vogel 0... Nejse sidoqofte shpjegimi yt me duket pak a shume i kenaqshem..(them pak a shume sepse te them te drejten une nuk i referohem shume matematikes por preferoj ta shikoj gjithmone ne aspektin filo.) Flm edhe njehere...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Judges of Ur
  Anėtarėsuar
  10-11-2003
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  e cbehet ketu. Veshtire tja dalim mbane kesaj ceshtje o shoke ) Ciklo shpjegimet e tua kne vlere matematike, por lereni kete muhabet se skemi per ta zgjidhur dot, si te thuash "paradigmat" tona ecin ne drejtime te ndryshme. njeri flet per psikologji tjetri per matematike etj. varja thuaj, puna esht si ja kaluat me pushimet, a hengret ndonje cik kaposh etj.
  I spoke to horrors of a dying planet, creatures of a dying sea. Nature was forever aletered, warped by reality. A truth to me was then revealed, born on wings of destiny. Decaying in my silent grave I spoke to kings of heirless thrones. An oath to me there was sung, the prophecy of their bones.

 12. #12
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  i hapem telashe vetes thua ti ore... car pushime po cmendem me keto dreq aplikimesh qe kam. Neser kam deadline diten e fundit mo tu vrapu te posta. Nesje


  infinitesimally small behet ajo... puna eshte qe nuk esht kurre 0 por ne e marrim te tille per efekte te tilla, si derivati ne nje pike etj. Un them esht pak a shume dicka ne nivelin e 0! qe eshte 1. Pra nuk jane gjera me shume rendesi se sa i japin nje bukuri teoremave matematike.

  nqs je ne 2D nuk ke car palos nuk ke cfar zhubravit si te ta them sepse nuk behen dot ndryshime vertikale.
  Nqs te kam kuptuar mire.. ke nje leter pra ke 4 kulme. Nqs i puthit mire kete leter atehere do perfundosh me dy kulme.
  _____
  1 2
  | |
  | A4 |
  | |
  3____ 4

  Pra kjo esht letra dhe po e puthitem e zeme do perfundojm me rezultatin qe kulmi 3 perfundon tek 1 dhe kulmi 4 tek 2.... pra cifti 3 dhe 1 do kete te njejten koordinate dhe cifti 4 dhe 2 do kete koordinate tjeter doemos nga 3 dhe 1 por ama te njejte ndermjet vetes se tyre.

  Kete mund ta marresh edhe me dy letra te ndryshme ndodh e njejta gje. E zeme kemi planin A dhe B ose letren A dhe B.
  tani nqs plani A C B dhe B C A atehere nga 8 kulme do kemi 4 kulme. dy nga dy me nje fjale kshu qe prap koordinatat nuk ndryshojn.

  Plan levizez?
  nesje

  hmm ne aspektin filozofik duhet ta kishe hap ne tjeter vend temen ketu kam dte drejte tju fry koken me matematike e fizike ...
  nesje ne kuptim filozofik... po mendoja per Plato-n dhe se cfare thote ai per kater menyrat e te menduarit perceptuarit( se di mire si ta them shqip)... 4 modes of cognition.
  Ai e ndan boten ne keto 2 botera si te thuash me nga 2 seksione secila. Njera bote eshte e aparencave dhe tjetra e intelektit.

  Pa e zgjatur shume tani per tani se eshte me te vertete nje teme mjafte e gjate... them se bota e aparencave eshte bota 3D, dhe ajo tjetra esht N-Dimensional


  Gezuar Vitin e Ri
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 13. #13
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  eeeeeeeeeeee ky muhabet sme ka dal letra mire

  _____
  1......2
  |.......|
  |.......|
  3___4

  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 14. #14
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Cyclotomic....mu be koka pershesh me dimensionet. Ti mire e ke (teorikisht) por une s'e marr vesh...dmth, eshte veshtire ta perceptoj

  Pac fat me "aplikeshejns"
  Summertime, and the livin' is easy...

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Judges of Ur
  Anėtarėsuar
  10-11-2003
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jepi forca ciklo, se edhe pak mbaron simestri, hahaha. paske ber pushime interesante ne kompanine e numrave. po ne cilin universitet shkon ti ne MIT qe paske kaq shum detyra. papapa
  I spoke to horrors of a dying planet, creatures of a dying sea. Nature was forever aletered, warped by reality. A truth to me was then revealed, born on wings of destiny. Decaying in my silent grave I spoke to kings of heirless thrones. An oath to me there was sung, the prophecy of their bones.

 16. #16
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Who knows... rrofsh per urimet o cupke.

  MIT ne fakt ka aplikimin qe do me shume kohe nga te gjithe se te pyesin per nje si tip be..merr nje leter ene bo car te duash me te te na komunikosh pse duhet te vish tek ne.... ajo esht optional dhe nja dy pytje te tjera jane optional... po ku ka optional aty... o me te ngecme, se bone ik zhduku thote ai.

  nesje... vit i ri i merzitshem ne NY... me shume polica se sa njerez... nje lajm jep ai mjekrroshi andeja ene bum ketu si budallenj..

  ja dhe nje rapresentim artistik i 4 dimensioneve meqe na u be koka por'dhe me matematike
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Sot njihen vetem 3 diemensione ne hapsir dhe 1 ne kohe. Ne boten e teoris se quantum esht e vertet se mund te ekzistojne edhe dimensione te tjera, kjo shpjegohet me an te teoris stringjeve. Megjitate string theory nuk ka arritur te shprehet me ndonje ekuacion dhe mbase sdo arrij kurr sepse esht shum e komplikuar. String theory esht dicka qe i perket se ardhmes mbase pas zhvillimeve ne nanotechnology njerzimi dote dij me mir si ti afrohet problemit te string theory dhe ta shprehi me nje ekuacion.

 18. #18
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Pershendetje friendlyboy1..
  ekuacionet per tring theory ekzistojn problemi qendron ketu... ato jane ekuacione te peraferta dhe vete zgjidhja qe jepet eshte e perafert per aresye se jane shume te komplikuara sic the dhe vete. Pra kemi ekuacione te peraferta me nje zgjidhje te perafert ne nje model probabilistik dhe jo determinist. Sidoqofte ngaqe kemi te bejme me probabilitete qe duhen te jene tamam dhe jo te peraferta nga ekuacione te peraferta teoria mund te bie shume shpejt poshte sic ka rene dy here. Vetem ne 1995 eshte rrimarre ne konsiderate pas gati 10 vjet heshtje dhe mosbesim.

  E vetmja aresye qe u morr ne konsiderate qe zhvillimi i supersimetrise si rrjedhoje e QED(quantum elctrodynamics), dhe meqe ne supersimetri ekuacionet ekzistojn dhe pak a shume shkenca ashtu ka hecur me simetri.
  nesje sjam duke e zgjatur tani se esht me te vertete fushe shume e gjere.

  shendet
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Jam kurioz te di sa mundsi ka te te bjeri llotaria mega millions. Mesa kujtoj ekziston nje formul per serit por nuk e di si esht nese dikush e mban ment ta shkruaj ketu.

 20. #20
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  ky esht problem thjesht probabiliteti permutacione kombinacione etj


  un se di si eshte mega millions se nuk e luaj asnjerhere po po te jap nje shembull te sajuar te ngjashem me llotarite se si punojn

  e zeme se ke 40 topa ose me mire ke 40 topa me numer nga 1 deri ne 40. E zeme se duen 5 numra te fitosh.

  probabiliteti esht thjesht 1/ (n zgjedh k) = 1/ [n!/k!(n-k)!] ku n esht totali dhe k esht aq sa do zgjedhesh.

  1/(40 zgjedh 5) = 1/ { (40 * 39 * 38 * 37 * 36) / (5 * 4 * 3 * 2 * 1) }

  1/{658008) = qe esht dicka 1.5 x 10 ^ - 6

  sa per serite ato nuk quhen tamam seri po quhen shume probabilitetesh dhe hyne ne pune kur ke shume variabla dhe je duke e studiuar ne me thellesi problemin, variancen, mesataren, mesataren e mesatereve etj.

  per punen e serive mbase juve aludoni per ata qe kerkojn te gjejn ose predikojn dicka
  Ne vitet 60 nje llotari ne amerike arriti te crackoheshe si me thone nga dikush qe rrinte e merrte numrat per disa kohe dhe qeti nje pattern nje lloj sekuence numrash ku vlerat luhateshin, dhe pastaj gjindet nje lloj formule me ane te induksionit apo rekursioneve dhe fillon e manipulohet me serite dhe shifet se ku mund te konvergjoj seria.

  tung
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •