Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720

    Ne castet e veshtira kujt i hapni zemren?

    A e dini se shpesh njeriu ka nevoje te rrefehet ,ti hapi zemren dikujt.Ndoshta kjo eshte nje nevoje e brendshme e njeriut per tu cliruar nga ,brengat ,nga dhimbjet.
    Thone qe edhe Cehovi i madh e kishte nje brenge te madhe,dhe deshte ti fliste dikujt.Por asnjeri nuk kishte kohe ta degjonte.Edhe ata qe i hiqeshin si miq,u treguan indiferente dhe egoiste.Dhe Cehovi,nuk e zgjati po shkoi dhe ju rrefye kalit ne katua.Thone se kali e degjoi ,u renqeth dhe qau.Goditi pastaj token me kembe tre here dhe peshperiti "DESTUR"O Zot shtoi njerzit e mire si ky ne kete bote.U perqafuan me pas kali dhe Cehovi turbekuloz 40 kile burre.

    Po ju a keni ndjere shpesh nevojen e rrefimit ,dhe nese po ,kujt i hapni zemren ne castet e veshtira?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 19-05-2005 mė 21:33
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  2. #2
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anėtarėsuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjėkundi
    Postime
    297
    Ne ēastet me te veshtira i hap zemren ........vetem vehtes sime dhe bisedoj me ndergjgjen time.
    Nuk ka shok me te mire se vetja jote.
    Asnje fjale nuk te nxjerr dhe sekretet ti ruan sekrete.

  3. #3
    "innocent child" Maska e strawberrygirl_
    Anėtarėsuar
    09-10-2003
    Vendndodhja
    in my dreams
    Postime
    128
    Njeriu gjithmone ka nevoje te hapet tek dikush, tek nje njeri qe ka besim te plote, tek nje njeri qe nuk do e gjykoje per veprimet qe ka bere, dhe ky njeri eshte shume veshtire te gjehet. Te gjith kane nevoje per nje njeri te tille, dhe ata qe nuk e pranojne, por une kam dale shume e zhgenjyer keshtu qe dhe une bije dakord me DJ-Aldo, nuk ka shok me te mire se vetja.
    Ciao
    Love is like fog -- there is no mountain on which it does not rest
    ....makes the impossible possible
    ....rules without rules.

  4. #4
    Super Girl Maska e dionea
    Anėtarėsuar
    21-11-2003
    Vendndodhja
    In my place
    Postime
    251
    E kam te veshtire tu hapem te tjereve.
    Nqs do ti hapesha dikujt do te thote qe une e dua shume kete njeri dhe se kam nje besim te "tmershem" tek ai,por nuk e kam gjet akoma nje njeri te tille.
    I can love
    But I need his heart
    I am strong even on my own
    But from him I never want to part
    He's been there since the very start
    My angel Gabriel

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Postuar mė parė nga *DJ-ALDO*
    Ne ēastet me te veshtira i hap zemren ........vetem vehtes sime dhe bisedoj me ndergjgjen time.
    Nuk ka shok me te mire se vetja jote.
    Asnje fjale nuk te nxjerr dhe sekretet ti ruan sekrete.
    Jam i te njejtit mendim dhe keshtu veproj dhe une.

  6. #6
    (AHMEDI)
    i/e ftuar
    Une sjam dakort me asnje parafolesit ose tek ato egziston ndjenja e dyshimit ndaj miqve ose nuk kane miq te vertete megjithese kjo e dyta eshte shume reale per boten e sotme.Por une do theksoja se njeriu ka probleme qe i diskuton me miqte e tij dhe per mua ato jane te shumte dhe nuk kam keto paragjykime qe keni ju.Per mua shqeria ka obligime dhe njera nga keto obligime eshte ta ndihmojme njeri tjetri qofte edhe me keshilla.Prandaj duke qene qe ne shoqerine time egzistojne njerez te mire atehere mundesia per te diskutuar me to eshte shume e madhe shpesh here diskutoj dhe me veten(mendoj) sepse per kete pune eshte arsyeja ti dalloj gjerat e mira nga te keqiat ne mynyre qe te marri nje vendim sa me te mire shpesh diskutoj me prinderit ndonjehere ndoshta shpesh kete gje e bej duke e lutur Zotin qe ne problemet e mia te me japi dobi dhe keshtu ndosh mbas cdo kosultimi me krijesat ne fund i drejtohem Zotit per ndihme sepse krijesat jane shkaqe dhe Zoti eshte ai qe udhezon zemrat e njerzve dhe i rregullon ceshtjet qe te ndihmojne njerzit ty dhe me te vertete nuk ka boshllek ne shpirtin tim mbas kesaj kerkese qe i bej Zotit.Pra edhe une ju keshilloj qe ti zgjidhni miqte te konsultoheni me to .Tia hapni zemren per shume gjera po keshtu edhe me prinderit dhe pastaj ta lusni Zotin qe tua largoje ate te keqe ose tua jape ate te mire.Por shpesh ka gjera qe duhet te konsultohemi vetem me Zotin ose talusim ate per ate cka zemra ndien pikellim ose per ate qe zemra e do dhe skemi fuqi ta arrijme ose per te na larguar nje te keqe etj.

    I falenderoj shume ato miq qe kam ne forum dhe shpesh here ma kane hapur zemren per problemet e tyre dhe besoj se i kam ndihmuar sadopak me keshilla.

    Tek mua jeni te mirepritur per cdo konsultim dhe cdo gje qe doni te mbetet midis jush dhe meje vertet egzistojne njerez te mire ne kete bote mjafton ti kerkosh qofte edhe pa lupe .
    Jeni te mirepritur perzemersisht.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Personi i pare eshte nena ime.
    Edhe pse nuk e njeh jeten jashte Shqiperise,arrin perhere te me percjelli nje qetesi me keshillat e saj,qe nuk e gjej ne vend tjeter.
    Ne mungese te saj personi i pare eshte vetja ime.
    Ore te kaluara ne mendime dhe monologe.
    Dhe pse jo..kam njohur mire personin tim.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Ledina
    Anėtarėsuar
    09-10-2003
    Postime
    65
    Per mua njeriu qe mind ti flas pa ndrojtje e ti hap zemren, eshte nje mikja ime, qe nuk me keqkupton , me pret me zemer te hapur dhe me keshillon kur eshte e mundur.E besoj si veten time, sepse koha e ka provuar kete. Dhe pas nje ankthi te tmershem , thjesht nje bisede te lehteson e te ben te ndihesh ndryshe.

  9. #9
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Pershendetje,
    Well, ne nje fare menyre, pergjigjen time e kam dhene tek nje diskutim tjeter Rendesia e Ruajtjes se Sekretit, ndaj dhe nuk po flas ne hollesi ketu.
    Ne caste te veshtira une i hapem mikeshes time me te mire. Kam nevoje te shprehem diku dhe tek ajo gjej prehje ashtu sic gjen ajo tek mua.
    Po ndryshe nga Cehovi, dua nje replike, kam nevoje per nje fjale te mire, nje mendim te dyte, nje perspektive tjeter, nje pikepamje objektive, nje dore mbi sup, nje perqafim ose thjeshte nje buzeqeshje.....
    Per cdo problem, shqetesim, hall, dyshim, qofte dhe merzitje momentale tek ajo gjej kthjelltesine e mendimit, pastertine e keshilles dhe miresine e shpirtit ashtu sic i gjen ajo tek une.

    Kaltersi
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e christina54
    Anėtarėsuar
    09-12-2003
    Vendndodhja
    belgjike
    Postime
    80
    jam e mendimit qe njeriu kur ka nje hall dhe kur merzitet ka nevoj te flas me dike,qe mund ti thote gjithcka qe i rendon ne zemer. dhe ai njeri qe ta degjoj ne ato momente duhet te vendosi veten e tij ne tjetrit qe ta kuptoj dhe ti japi nje keshill te mir. lum si ai qe e gjen nje mik te vertet.un kam nje shoqe qe i tregoj te gjitha por me mungon shum familja dhe e ndjej veten nganjeher shum te vrar shpirterisht.

  11. #11
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Po ju a keni ndjere shpesh nevojen e rrefimit ,dhe nese po ,kujt i hapni zemren ne castet e veshtira? --Kolombi
    Besoj qe se cili nga ne ka kaluar nje periudhe kur ka patur nevoj te shprehet diku apo ta mbeshtesi koken te supi apo prehri dikujt. Te shoqeria nuk e kam gjetur k'te gje per arsye te ndryshme. (Eshte veshtire te krijosh shoqeri te mire sot). Por ama, te familja gjithmon e kam gjetur dhe do ta gjej. Ashtu si tha dhe (AHMEDI) : "shpesh diskutoj me prinderit", here te tjera zhytem ne mendime me veten. Jam dakort edhe me DJ_Aldo, pavaresisht se ndihesh me mire kur shprehesh, nga nje here eviton shume probleme duke ju shprehur vetes. Megjithse, lind edhe pyetja nese mund te tradhetosh veten ne mendime...

    vertet egzistojne njerez te mire ne kete bote mjafton ti kerkosh qofte edhe pa lupe --(AHMEDI)
    Shume bukur e ka then (AHMEDI), por mua me duket sikur duhet nje jete e tere ne vend qe te dish se ku ka dhe kush kan qene vertete njerezit e mire ne jeten time (ketu po perjashtoj familjen sepse ajo vine mbi gjithcka, ajo eshte nje dhurat per mua) ...

  12. #12
    *Forever* Maska e malli
    Anėtarėsuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    I hapem vetes se familjen e kam shum larg
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  13. #13
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anėtarėsuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Jam dakort me parafolsit me lart kur thon se nuk ka njeri me besuar se veten..ku shpesh here dhe une jam e mbyllur ne vetevete...
    Por jo gjithmon njeriu mund ti bej ball momentenve te veshtira pa pranin e fjaleve te ngrohta , apo keshillave te nje familjari , nje te afermi apo te nje shoku/e.
    Mamin qe e kam njekohesisht moter , dhe shoqe , eshte personi i pare qe i hapem.Me kupton gjithmone ndonse ka dhe raste te kunderta.....(po per ate moment i ve faj vetes mbase nuk dija sic duhet t'ia argumentoja)
    Kam dhe shok/e (vecanarisht njera qe eshte shpirti im binjak)
    qe u kam besuar e jam hapur , dhe nuk kam dal asnjehere e zhgenyer , perkundrazi kam marre keshilla shume te vlefshme,qe me kane ndimuar te eci para.....

    Pershendetje!

  14. #14
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Njerezit me kane "disappointed" gjithmone. Kam vene re se sa me shume t'u besosh aq me shume te lendojne.

    Zemren time ia hap vec atij qe e di qe s'do te ma shtype e te ma zgerrlaqe si nje domate e pjekur....e keto jane motra ime e prinderit e mi.

    Askush tjeter s'e meriton te "peek" brenda zemres sime dhe te hedhe helm ne te.
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  15. #15
    El-Letėrsia Maska e macia_blu
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    gjithekujt, mjaft te flas me dike.
    "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

  16. #16
    ....... E pergjuar....... Maska e vana
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Vendndodhja
    Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
    Postime
    346
    Shumicat e rasteve preferoj te zgjidh gjithcka vetem, jam tip i rezervuar, pavarisisht qe njeriu ka nevoj te hapi problemet dhe ti diskutoj me dike tjeter, pastaj varet edhe nga tipi i hallit, nese s'ja dal dot vetem eshte nena ime ajo qe me degjon dhe keshillon, ose nje shoqja ime e ngushte!

  17. #17
    ** Vijezim Drite ** Maska e Altina
    Anėtarėsuar
    07-09-2003
    Vendndodhja
    Ne kohe, ne diell, ne ere...
    Postime
    158
    Mendoj se cdo kush ndjene nevojen ti shprehet dikujt dhe te ndjeje se ajo qe shprehu u degjua, per mua eshte shume e rendesishme sepse gjithashtu pres nje mendim koment qofte edhe nje fjale pa kuptim por bolle te tingelloj rrefimi im. Dhe kjo me ndodh vetem me motren time qe e kam me shume se thjeshte moter. Eshte konstantja ime dhe sidomos ne raste te te tilla.
    I vizatoj keto shkronja ....
    Ashtu si ben dita me imazhet e saj, qe pastaj fryn mbi to dhe s'kthehet me pas...

  18. #18
    Veteran Maska e stiljano
    Anėtarėsuar
    23-11-2003
    Vendndodhja
    Ne Hėnė
    Postime
    53
    Sipas meje ne caste te veshtira duhet ti hapemi vetem vetes tone. Sepse vetem ajo i njeh hallet tona. Per tu hapurme nje njeri tjeter eshte e lehte por per te marre nje rrugezgjidhje eshte e veshtire
    ___________________________
    Me Duaj Kur Me Ke MOS ME KERKO KUR TE DUHEM

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e rudi c33
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    280
    Eshte shum e veshtire ne kete bote te gjesh njeres
    qe ja hapin vehten vehvetes.Mendimi im nga jete.
    Ti hapesh dikujt nuk dote thot ti marresh mendim,
    por te nxjerresh [mllefin]ose merziterine
    Per sa me perket mua prinderit jane ideal
    Por un kurre se kam bere nje gje te tille per faktin se do ti
    brengos me problemet e mia.
    Nje miku te mir ti mun ti shkarkosh....
    Te kuptohemi ti nuk mund te shkarkosh nqs ti [ke vrare nje neri]

    flm te gjitheve
    skyline

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 1013
    Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
  2. Njohja, Nevoja Dhe Frika Ndaj Zotit!
    Nga Muhameti-plisi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-11-2008, 11:33
  3. Pensionet, si ndahen profesionet nė tė thjeshta dhe tė vėshtira
    Nga Zemrushja nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 14-07-2007, 21:28
  4. Lypėsit: Pėr ne kanė ardhur ditė tė vėshtira
    Nga iliria e para nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 13-07-2006, 21:44
  5. Ditet e veshtira
    Nga i krishteri nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 07-06-2002, 14:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •