Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 102
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e GJermani_HH
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    Atje ku nuk te ngroh dielli
    Postime
    4
    pershendetje te gjitheve shqiptareve ne gjermani sidomoc nje puthje te vecante per vajzat!
    Shijoje jeten se qenka shume e shkurter..................

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-01-2005
    Postime
    4
    Dini gje ju ketu si fitohet shtetesia gjermane? E kam fjalen te quhesh qytetar gjerman, jo thjesht te kesh te drejten e rezidences. Sa vjet duhen, c'a duhet te besh nonje gje

  3. #43
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Ligji i ri për migracionin ndryshon vetëm emrin dhe nuk sjell asgjë të re

    Gjermania, asnjë lehtësi për emigrantët


    Silvera Padori (dwelle)

    Ligji i ri i migracionit në Gjermani, sipas ekspertëve sjell disa lehtësime. Përsa u përket llojeve të lejes së qëndrimit, ato janë reduktuar në numër, por në thelb nuk është ndryshuar asgjë. Hajko Kleinshtojber nga Zyra e të Huajve në Frankfurt, shpjegon: “Që nga viti 1993 e deri në vitin 2004 në legjislacionin gjerman kishte disa lloje lejesh qëndrimi: Aufenthaltserlaubnis (leje qendrimi) me afat të kufizuar dhe të pakufizuar; Berechitgung, që ishte forma më e lartë e lejes së qëndrimit të pakufizuar; Bewilligung që jepej për një shkak të caktuar, punë, studime apo specializime, si edhe Befugnis, që u jepej refugjatëve, pra për shkaqe humanitare”.
    Që nga 1 janari i këtij viti numri i lejeve të qëndrimit që njihen në Gjermani është reduktuar në 3, saktëson Klaudia Langenhajne, drejtoresha e Zyrës së të Huajve në Berlin: viza, të cilën e jep ambasada gjermane në vendet amë, leja e kufizuar (Befristete Aufenthaltserlaubnis) dhe leja e pakufizuar për qëndrim (Niederlassungserlaubnis). Leja e kufizuar e qëndrimit do të diferencohet edhe më tej në bazë të qëllimit, për të cilin ajo jepet. Kështu për shembull, nëse deri më tani studenti ka pasur Aufenthaltsbewiligung, tani do të ketë Aufenthaltserlaubnis për qëllime studimi”.
    Përveç ndryshimit të emrit, nuk do të ketë asnjë ndryshim në status. Bernd Knopf, zëdhënësi i të ngarkuarës së qeverisë gjermane për migrantët, thotë se lehtësime do të ketë në aspektin teknik: “Risi është se bashkohet leja e kufizuar e qëndrimit me lejen e punës. Migrantët nuk duhet të shkojnë në dy shërbime të ndryshme. Shërbimi për të huajt në mënyrë të brendshme do të bjerë dakord me Agjencinë për Punësim, nëse do të jepet leja e qëndrimit apo jo. Pra migranti kështu do të kursejë rrugën për në zyrën e punës”.
    Edhe në të ardhmen në lejen e qëndrimit do të shënohet shkaku i ardhjes në Gjermani dhe përkatësisht edhe kufizimet në tregun e punës. Lejen e përhershme të qëndrimit (Niederlassungserlaubnis), sipas ligjit të ri, do ta fitojnë migrantët që kanë patur të paktën pesë vjet Aufenthaltserlaubnis, kanë të ardhura të sigurta dhe kanë paguar të paktën për 60 muaj kontributet e pensionit. Përveç të tjerave, migranti duhet të njohë gjuhën dhe kulturën gjermane, thotë Klajnshtojber. Organizatat e migrantëve e konsiderojnë këtë periudhë kohore tepër të gjatë, për të marrë vesh, nëse do të kesh të drejtë të sistemohesh në këtë vend apo jo. Pra, ndryshimet duken vetëm në sipërfaqe, në thelb kemi mbetur tek e vjetra
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-05-2003
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    19
    Qe te arrish te fitosh pashaporten Gjermane varet se si e keni fituar lejen e qendrimit ne Gjermani. Mundesite e fitimit te lejes mund te jene p.sh. jeni te martuar me nje femer gjermane dhe ekzistoni akoma te martuar atehere duhet te shkoni direkt pas kalimit te 3 vjeteve (pasi te keni marre lejen e qendrimit te perhershem ne gjermani) tek zyra e te huajve dhe mund te shtroni kontraten per pashaport gjermane (ne kete rast ju duhet te mos jeni te ndara nga femra gjermane, te keni kontrate pune si dhe te pervetsoni gjuhen gjermane).
    Menyra e dyte: Ne qoftese lejen e qendrimit e keni marre per shkak martese me nje femer gjermane por pas 2 ose 3 vjetesh jeni ndare (Lejen e qendrimit te perhershem eshte fituar) atehere duhet te prisni deri ne 8-vjet per te shtruar kerkesen per pashaporte gjermane (nenshtetas Gjerman).
    Menyra e trete: Leja e qendrimit te perhershem eshte fituar per arsye te tjera atehere duhet pas 5-vjetesh mun te shtrohet kerkesa, por duhet te jeni te punesuar dhe te pervetesoni gjuhen gjermane.

    Pershendetje nga

    Frenku-007
    Ju shkruajti Frenku-007.

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Fotzenland
    Anëtarësuar
    23-04-2005
    Postime
    85
    Tungjatjeta te gjitheve

    Njerez mos beshtyni aty ku keni ngrene e mos i fusni te gjithe me i thes!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fotzenland : 20-05-2005 më 06:01

  6. #46
    Larguar Maska e GrifshA_
    Anëtarësuar
    21-02-2005
    Postime
    361
    Yyyyyyy sa paska ketej! Dhe une mendoja se ska shqiptare ne Gjermani! :P:P:P
    Es war nur Spass! Po he nje here! Ca thote gjermania me kohen e shpifur qe cdo nje minute ndryshon
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Fotzenland
    Anëtarësuar
    23-04-2005
    Postime
    85
    Kush ta ka nxi synin ty iher?

  8. #48
    Larguar Maska e GrifshA_
    Anëtarësuar
    21-02-2005
    Postime
    361
    Ku e shef synin e nxime re? Eshte kualiteti i fotos shume kot, ngaqe duhej zvogeluar shume, qe te mund ti shtohej profilit tim prej Grifshe Jo per gje po se kam as synin e zi
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  9. #49
    dipl-ing
    Anëtarësuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    105

    Rruga Gjermani-Tirane

    Pashe temen po shume pak angazhime Ndoshta duhet hapur ndonje teme me interesante.
    Si mendoni per kete teme:
    Flisni per veten (pa emra nese doni te mbesni anonim) por ama te tregoni pervojat tuaja ne Gjermani.
    Si shkoni ne Tirane ju te Gjermanise se ndoshta na jepni ndonje pervoje si te kursejme te hollat qe po na i grijne linjat ajrore.

    ciao
    Studentja
    Rruga me e shkurter midis dy personave eshte nje buzeqeshje

  10. #50
    Buzeqesh optimist ! Maska e Miremengjes
    Anëtarësuar
    28-02-2004
    Vendndodhja
    -xyz-
    Postime
    261
    Pershendetje andeja.
    Desha te di se mos i ka ndodhur ndonjerit ti mbarohet pasaporta ne gjermani.
    Se mua po me mbaron dhe nuk e di si tja bej.
    Jam ne Berlin momentalisht.
    Nje anetare me tha qe te veja tek ambasada e alb ne Berlin.
    Por me thane ca shoke ketu qe ambasada nuk te ben pune sepse tani ka dale ligji ne alb qe te jesh prezent kur te besh pasaporte te re.
    A mund te me ndihmoni me ndonje informacion ne lidhje me kete problem.
    Suksese te gjitheve.
    Koha eshte jeta!
    Koha eshte si shpata po se preve te pret ajo ty.
    Ditet jane si shigjeta kurse njerzit jane shenjestrat e tyre!
    Dora qe nuk shkruan eshte kembe!

  11. #51
    Larguar Maska e GrifshA_
    Anëtarësuar
    21-02-2005
    Postime
    361
    Ehe. Une besoj shume qe normalisht duhet te ta zgjidhin kete prblem ne ambasaden shqiptare ne berlin! Informohu njehere vete. Kam pershtypjen se keto te dhena kontakti jane ende aktuale. Tento njehere dhe informohu vete:
    Botschaft/Ambasada
    Friedrichstrasse 231
    10969 Berlin
    Tel.Nr.: 030-259-304-0
    Fax-Nr.: 030-259-318-90
    E-Mail: kanzlei@botschaft-albanien.de

    Viel Glück
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  12. #52
    Buzeqesh optimist ! Maska e Miremengjes
    Anëtarësuar
    28-02-2004
    Vendndodhja
    -xyz-
    Postime
    261
    flm shume GrifshA
    Koha eshte jeta!
    Koha eshte si shpata po se preve te pret ajo ty.
    Ditet jane si shigjeta kurse njerzit jane shenjestrat e tyre!
    Dora qe nuk shkruan eshte kembe!

  13. #53
    Larguar Maska e GrifshA_
    Anëtarësuar
    21-02-2005
    Postime
    361
    As mos e permend !

    Ej o cuna goca...po ju pse nuk shkruani ketu mo? AIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII SA KOT
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  14. #54
    dipl-ing
    Anëtarësuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    105
    Lol, ke perkthy fjale per fjale "nichts die Rede wert" e? Ne shqip se kemi ne kete se keshtu ngjan si kercenim
    Neve i themi "S'ka perse"

    kendej nga Kölni ka filluar shiu!
    Ej kush do vij ne Köln per Weltjugendtag?

    Studentja
    Rruga me e shkurter midis dy personave eshte nje buzeqeshje

  15. #55
    Larguar Maska e GrifshA_
    Anëtarësuar
    21-02-2005
    Postime
    361

    Talking

    Hihihihihhihihi. Naja e di qe s'e kemi si shprehje, por "s'ka gje"...s'ma mbushi mendjen, as shprehja "as mos e fol" ... se me tingelloi si e forte kshuqe bera nje remix shprehjesh qe mesa duket paska dale e perkthyer e shprehjes "Nicht die Rede wert

    Dhe ku jam une... eshte nje kohe shume e shemtut
    Kur eshte weltjugendtag? Jo se do vij.. po kot per kulture! *Buzeqesh*
    Ej po he pra na tregoni ndonje gje!

    UnE!
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  16. #56
    dipl-ing
    Anëtarësuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    105

    Welt Jugend Tag 2005

    15-21 Gusht 2005 ne Köln (Gjermani) organizohet Welt Jugend Tag XX - World youth Day (dita boterore e rinise). Aty do te vije edhe Papa Benedict XVI. Priten rreth 800 000 te rinj nga e gjithe bota.

    Per me shume info shikoni http://www.wjt2005.de/index.php?id=5&si=0
    Rruga me e shkurter midis dy personave eshte nje buzeqeshje

  17. #57
    Larguar Maska e GrifshA_
    Anëtarësuar
    21-02-2005
    Postime
    361
    Uiii sdija gje une! Shume gje interesante! Ej po na trego ndonje gje mbi ngjarjen.. nese do jesh vete aty
    Kalofsh mire!

    UnE!
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Citim Postuar më parë nga studentja
    15-21 Gusht 2005 ne Köln (Gjermani) organizohet Welt Jugend Tag XX - World youth Day (dita boterore e rinise). Aty do te vije edhe Papa Benedict XVI. Priten rreth 800 000 te rinj nga e gjithe bota.

    Per me shume info shikoni http://www.wjt2005.de/index.php?id=5&si=0
    Lajm teper i mire , paska shkru zoti me kap femera me shumic at dite

    Flm per kete dhe e meriton nje
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-08-2005
    Postime
    14
    Pershendetje nga be_wild antari me fresh ne forum

    Edhe une ndodhem fat-mire(keq)sisht ne Gjermani, dhe po e them dhe une nje fjale meqe jam pjese e komunitetit te shqiptarve ne Gjermani.

    Studentja edhe une do jem ne Köln mbas afro dy javesh per Weltjugendtag, po me kaq shume masa sigurie dhe frike qe po na fusin mediat, me pikepyetje e kam.
    Per kohen kendej nga gjermania lere mos e pyet, eshte bere taman si vend tropikal, tani diell dhe koha xham, dhe mbas 5 min ja fillon nje shi.

    Ju pershendes dhe ju them halt durch!!!!!!!

  20. #60
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Pershendetje o forumista " gjermane " lol

    Une jo se banoj aqe ... por per cudi sot naten kam pa enderr sikur isha ne gjermani .. pfff cne une atje njehere ? lol

    Nejse .. Hi
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  2. Shqiptarët s`kanë pse të druajnë nga etno-identiteti i tyre
    Nga naqeta në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2009, 12:47
  3. Forumi Mysliman: Presidenti Moisiu ka fyer ndjenjat tona
    Nga Davius në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 88
    Postimi i Fundit: 30-11-2005, 16:53
  4. Kuvendi që na la trashëgim ADN-në e Dushkut
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
  5. Zgjimi Kombëtar
    Nga dodoni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-11-2004, 08:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •