Close
Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 134
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    116

    Re: Perhapja e Kishterimit nder trevat shqiptare

    Postuar më parë nga Eni
    Qe te jemi sa me te sakte se kur u perhap Krishterimi ne trevat arbnore po postoj referatin e Zef Mirdites, mbajtur ne Tirane, me 1999 ne Simpoziumin Nderkombetare: Krishterimi ndër Shqiptarë - - Tiranë, 16-19 Nëntor 1999.




    Zef Mirdita
    Kroaci

    Gjashtë Shekujt e Parë të Krishtenizmit në Trevat Iliro-Shqiptare

    ................Phoenix
    Se pari kesaj i thone " Po nuk me besove mua shko dhe pyet vellane tim genjeshtar"
    Mbishkrimet ne gjuhen latine nuk mund te perdoren si prove te futjes se krishterimit.
    Ja se si shkruan nje shqiptar i shquar mbi Fene ne pergjithsi dhe ate te krishtere ne vecanti:

    "Cdo perpjekje per ta bere logjik zotin, e perjashton besimin, prandaj doli dhe e famshmja "Beso dhe mos kerko" qe gjithsejcili mund ta kuptoje sesa lidhje mund te kete me shpitin e lashte te paqete helen.[...]Popujt lindore, ne thellesi te llogjikes apo insiktit te tyre, vendosnin besimin qe eshte nje element prapambetes dhe lindes i fanatizmit, i KESAJ LEBROZE qe ne vazhdimesi ka shqyer njerezimin.Kjo ndjenje e verber, pranimi i paarsyeshem dhe nenshtrim i pafund ndaj nje zoti te panjohur dhe krejtesisht te pastudiushem, NDJENJA E SKLLAVERISE, e dorezimit ndaj zotit eshte e panjohur per Helene."

    Kola, Aristidh P.: Arvanitasit dhe prejardhja e grekeve, Veshtrim Historik-Folklorik-Politik-Gjuhesor, Shtepia Botuese 55,2002 Tirane

  2. #62
    Shpirt i Lirë
    Anëtarësuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Postuar më parë nga kastriot
    Nuk eshte aspak e vertete qe ka patur persekutime te motivuara nga feja islame kundrejt katolikeve ose ortodokseve.
    Dhe kjo per faktin e thjeshte se simbas fese islame pranimi i detyruar dmth. me dhune i fese Islame nuk perkon me mesimet e kuranit.
    Prandaj e gjithe kjo PROPAGANDE FONDAMENTALISTE qe behet ketu ose diku tjeter nuk ka aspak te beje me te verteten.

    Interesant!
    Po pse u var ne Tivar dom Gjergj Jubani (1646)?
    Po pse u pushkatuan ne Shkoder me 1649 eterit franceskane, Fernardin nga Albissola e Jak nga Sarnano apo frati Gjergj Suma?
    Po varja e Ipeshkvit te Shkodres, Mons. Negrit, me 1698 valle u be nga "toleranca" fetare qe Kurani propagandon?

    Kolia mund te kete shprehur c'te doje mbi Helenet, Arbrit apo paganet ne pergjithesi. Kjo nuk do te thote se ne akoma jemi pagane e besojme ne Zeus a ne orakull.

    Deshmi te Krishterimit ne Shqiperi ka qe ne kohet me te hershme te eres se re. Komunitetit i krishtere i Durresit eshte prova me e mire per kete dhe si nenshkrimet latine si ato greke e mbeshtesin kete fakt te pranimit te Krishterimit nder banoret vendas.

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    116
    Postuar më parë nga Eni
    Interesant!
    Po pse u var ne Tivar dom Gjergj Jubani (1646)?
    Po pse u pushkatuan ne Shkoder me 1649 eterit franceskane, Fernardin nga Albissola e Jak nga Sarnano apo frati Gjergj Suma?
    Po varja e Ipeshkvit te Shkodres, Mons. Negrit, me 1698 valle u be nga "toleranca" fetare qe Kurani propagandon?

    Kolia mund te kete shprehur c'te doje mbi Helenet, Arbrit apo paganet ne pergjithesi. Kjo nuk do te thote se ne akoma jemi pagane e besojme ne Zeus a ne orakull.

    Deshmi te Krishterimit ne Shqiperi ka qe ne kohet me te hershme te eres se re. Komunitetit i krishtere i Durresit eshte prova me e mire per kete dhe si nenshkrimet latine si ato greke e mbeshtesin kete fakt te pranimit te Krishterimit nder banoret vendas.
    "Schon 1388 muss Ragusa . den Verkauf von Albanern, die auf sein Territorium geflüchtet sind, als Sklaven untersagen, während Venedig einen regelrechten Handel treibt: Unter dem Vorwand der Rückzahlung der Reisekosten werden die Flüchtlinge zu vier-bis zehnjährigen Arbeit ohne Lohn verpflichtet [...]"

    (Ducelier, Alain: Byzanz, Das Reich und die Stadt, Campus Verlag, Frankfurt/Main/New York, 1990 Frankfurt/Main, Faqe 531)


    Sa per ndeshkimin e atyre te huajve qe permend ti, qe ne ate kohe kane punuar dhe jane denuar si Agjentet e Vatikanit e shteteve te tjera te huaja, me gjithe bashkepunetoret e tyre, mund te thuhet se ngjyrimet fetare jane bere me mbrapa.
    Ata jane denuar kryesisht per punen e tyre agjenturore dhe jo per arsye fetare.
    Por ndoshta edhe tregetia me njerez dmth me shqiptare,, si ne rastin e pershkruar me siper nga Ducelier, ka luajtur nje rol ne denimin e tyre.


    "Die Osmanen waren eben keine Missionere des sunitischen Islam [...] Ansonsten blieben Wirtschaftsstrukturen und Eigentumsformen, Berufsausübung und Gemeideverwaltung mehr oder weniger so wie vor der Okupation waren-
    Religionsausübung, Sitten und Bräuche erst recht
    [...] Nach einer allgemeinen Verteufelung der Osmanen als grausame Unterdrücker wandte sich das Blatt in der historiographischen Betrachtung und man ging zur Herausstellung so mancher Vorteile der christlichen Bauernbevölkerung im Osmanischenreich über, im Gegensatz zur jämerlichen Lage der Leibeneigene des Abendlandes der Frühen Neuzeit. "

    (Majoros, Ferenc/Rill, Bernd: Das Osmanische Reich 1300-1922, Die Geschichte einer Grossmacht,Bechtermünz Verlag, 1999 Augsburg, Faqe 48)

    Sa per ate qe shkrimet latine dhe greke deshmojne per Krishterimin ne Shqiperi, duhet bere pyetja se cfare deshmojne shkrimet latine ose "greke"(dmth greqishtja e vjeter) te para kohes se krishterimit dmth. perpara Krishtit,ne Shqiperi???

    Persa i perket "paganizmit" (qe ti nga Injoranca ose nga fanatizmi i verber Fundamentalist kerkon ta denigrosh) dhe krishterimit apo ndonje feje tjeter si bashkeelement i nje kombi Kola shkruan:

    "Ata kerkues te urte, qe e marrin parasysh gjithmone si element te nocionit fene e perbashket, bejne nje gabim qe nuk i falet intelektit te tyre. FEJA MUND TE KONSIDEROHET SI BASHKEELEMENT I KOMBIT atehere dhe veten atehere kur ESHTE KRIJIM I ATIJ POPULLI DHE JO I HUAZUAR. Kur Feja eshte krijim i nje populli(panteu pellazgjik, panteu hebraik, panteu indian, etj) atehere ajo eshte njekohesisht dhe pasqyra dhe hallka lidhese e atij populli. Eshte pasqyre e popullit, sepse eshte nje krijim i bere "simbas figures dhe shembellimit" te popullit krijues. "

    Kola, Aristidh, P.: Arvanitasit dhe prejardhja e Grekeve, Sht. Bot. 55, 2002 Tirane, faqe 502)
    Ndryshuar për herë të fundit nga kastriot : 18-03-2004 më 09:01

  4. #64
    Shpirt i Lirë
    Anëtarësuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Postuar më parë nga kastriot


    Sa per ndeshkimin e atyre te huajve qe permend ti, qe ne ate kohe kane punuar dhe jane denuar si Agjentet e Vatikanit e shteteve te tjera te huaja, me gjithe bashkepunetoret e tyre, mund te thuhet se ngjyrimet fetare jane bere me mbrapa.
    Ata jane denuar kryesisht per punen e tyre agjenturore dhe jo per arsye fetare.
    Por ndoshta edhe tregetia me njerez dmth me shqiptare,, si ne rastin e pershkruar me siper nga Ducelier, ka luajtur nje rol ne denimin e tyre.
    Me nje njeri qe pretendon se Ipeshkvi i Shkodres eshte agjent i Vatikanit nuk mund te behet debat, por vetem t'i shpjegosh ndryshimin si nje femi i vogel kopshti qe akoma s'ka te zhvilluar gjykimin e llogjiken personale se ndryshimet midis te qenit agjent i thjeshte e atij institucioni qe perfaqeson nje komunitet te tere besimtaresh shqiptare, qofshin katolike apo orthodhokse.


    " Ansonsten blieben Wirtschaftsstrukturen und Eigentumsformen, Berufsausübung und Gemeideverwaltung mehr oder weniger so wie vor der Okupation waren-
    Religionsausübung, Sitten und Bräuche erst recht
    Si mund te pretendosh se llojet e strukturave ekonomike apo pronesore mbeten te njejta pas pushtimit osman, kur ky sistem futi sistemin e timareve e me vone ate te cifligjeve nder bojaret e tokat shqiptare, sistem tipik i Perandorise Osmane.

    Mehr oder weniger (si me pak e si me shume) ne trojet arberore u fut nje fe e re, Islami; u futen sisteme te reja punesimi, apo tituj te tjere, ku u hoqen ata bizantine e u zevendesuan nga spahinjte, kadinjte etj., etj., apo nje legjislacion komplet i huaj per vendin, sic ishte Sheriati.



    Sa per ate qe shkrimet latine dhe greke deshmojne per Krishterimin ne Shqiperi, duhet bere pyetja se cfare deshmojne shkrimet latine ose "greke"(dmth greqishtja e vjeter) te para kohes se krishterimit dmth. perpara Krishtit,ne Shqiperi???
    Tregojne periudhen pagane, e pastaj?
    Kjo s'do te thote se akoma besojme ne Zeus si helenet, iliret apo romaket?
    Pastaj lexo nga Kolia dhe librin e tij "Greqia nen kurthin e Milloshevicit" dhe do te shikosh sesa Aristidh Kola mbron fene islame apo hiqet sio pagan.
    Ne te ai del qarte si mbrojtes i orthodhoksise e armik i Turqise & Co.

  5. #65
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    116
    Postuar më parë nga Eni
    Me nje njeri qe pretendon se Ipeshkvi i Shkodres eshte agjent i Vatikanit nuk mund te behet debat, por vetem t'i shpjegosh ndryshimin si nje femi i vogel kopshti qe akoma s'ka te zhvilluar gjykimin e llogjiken personale se ndryshimet midis te qenit agjent i thjeshte e atij institucioni qe perfaqeson nje komunitet te tere besimtaresh shqiptare, qofshin katolike apo orthodhokse.




    Si mund te pretendosh se llojet e strukturave ekonomike apo pronesore mbeten te njejta pas pushtimit osman, kur ky sistem futi sistemin e timareve e me vone ate te cifligjeve nder bojaret e tokat shqiptare, sistem tipik i Perandorise Osmane.

    Mehr oder weniger (si me pak e si me shume) ne trojet arberore u fut nje fe e re, Islami; u futen sisteme te reja punesimi, apo tituj te tjere, ku u hoqen ata bizantine e u zevendesuan nga spahinjte, kadinjte etj., etj., apo nje legjislacion komplet i huaj per vendin, sic ishte Sheriati.





    Tregojne periudhen pagane, e pastaj?
    Kjo s'do te thote se akoma besojme ne Zeus si helenet, iliret apo romaket?
    Pastaj lexo nga Kolia dhe librin e tij "Greqia nen kurthin e Milloshevicit" dhe do te shikosh sesa Aristidh Kola mbron fene islame apo hiqet sio pagan.
    Ne te ai del qarte si mbrojtes i orthodhoksise e armik i Turqise & Co.

    Se pari ku i dashuri jot Ipeshkvi i Vatikanit NEGRI duket per nga emri qe nuk eshte shqiptar dhe edhe per kete arsye e ka patur me te lehte ti sherbeje politikes se shtetit te Vatikanit.
    Qenia Ipeshkv nuk e pengon kete Negrin tend te merret me tregetine e njerezve dmth te shesi shqiptare si sklever ne tregjet e Evropes dhe te merret me veprimtari agjenturore. Prandaj edhe ja kane keputur koken dhe ja kane bere shume mire se keshtu ka lare Gjynahet qe ka bere duke shitur njerezit si skllever.
    Per krimet e tjera te Kishes katolike nuk po shkruaj me gjate.

    Persa i perket citimit qe kam bere une nga libri "Das Osmanische Reich 1300-19222" te autoreve Majoros/Rill, une as qe kam dyshim qe ti me Fundamentalizmin fetar qe te karakterizon do te kundershtosh perfundimet e autoreve, dhe per kete arsye nuk po hyj ne debate te kota.
    Mirepo per pjeset e cituara nga Ducellier perse nuk na ke bere komentin e radhes????
    Mos eshte gje edhe Ducellier Musliman????

    Sa per A. Kolen mos u mundo ta deformosh se ai ka qene nje patriot mbareshqiptar dhe jo nje fundamentalist fetar si ti edhe disa te tjere.


    Pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga kastriot : 18-03-2004 më 16:58

  6. #66
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Une e kam theksuar ne disa tema, se ceshtja e "shtypjes" osmane, apo detyrimit per te nderruar besimin, jo se nuk ka ekzistuar por se, duhet pare ne kontekstet e veta reale, te cilat kontekste jane shtremberuar shume nga perkufizimi qe i eshte bere idese "detyrim" e "imponim" ne kohe te ndryshme nga forca te ndryshme nacionaliste per qellime politike.

    Ne kete drejtim, prezenca e otomaneve ne Shqiperi, me duket mua, se eshte shtremberuar shume qe nga periudha e Rilindjes, si e si per tia arritur nje qelllimi tjeter, atij te krijimit te kombit.

    Faktikisht, Eni, vete datat e ekzekutimeve te prifterinjve katolike, tregpjne me teper tolerance se sa ashpersi otomane, sepse pergjate 500 viteve pushtim, me te vertete numri i ekzekutimeve eshte sa gishtat e dores, gje e pamendueshme per opozitat fetare politike te sistemeve te mevoneshme shoqerore politike ne Shqiperi e kudo.

    Se dyti, datat perkojne me perplasjet turko-austriake, si edhe kthesen perfundimtare te perandorise otomane, qe ne perpjekje per te mbijetuar, morri masa te ashpra kundra elemnetit, me te drejte te quajtur, agjent katolik, sic ishte prezenca e klerit jo shqiptar nder katoliket e veriut.

    Sa per greket, urrejta e tyre ndaj turqve, edhe ideja e tyre per ashpersine otomane, e ka burimin me teper tek kanosja qe civilizimi turk i beri ekzistences se civilizimit helen, se sa tek ndonje praktike shtypese te mirefillte.., pra eshte me teper urrejtje kulturore-raciale, ndaj kanosjes se asimilimit ne nje kulture krejtesisht te re.

    Ne nje liber qe kam lexuar se fundmi mbi Malin e shenjte, qendren e adhurimit monastik ortodoks, thuhet se turqit i dhane titullin "vendi ku Perendia adhurohet 24 ore", titull goxha tolerant per nje pushtues te nje feje krejtesisht tjeter.

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    116

    Thumbs up A ka pasur përzierje të popullsisë turke me atë shqiptare gjatë pushtimit osman

    "Was die Zeitgenossen bei der eben erst beseitigten Türkenherrschaft beobachten konnten, dass sie nämlich auf die innere Gestaltung des Lebens des Volkes, Sippenverfassung und Gesellschaftsgliederung mit allen ihren tiefgreifenden Wirkungen keinen allzu bedeutenden Einfluß übte, das dürfte-wenigstens bis zu einem gewissen Grade-ach für frühere Eroberungen gelten"


    (Jolk, Norbert : Geschichte der indogermanischen Sprachwisenschaft seit ihrer Begründung durch Franz Boop, Hrsg. Wilhelm Streitberg, Karl J. Trübner Verlag, 1917 Straßburg, Faqe 7-8)


    Pra edhe simbas deshmitareve, bashkekohor te Pavaresise se Shqiperise, sundimi turk nuk kishte arritur te ndikonte ne ndonje fare mase qe mund te merret ne konsiderate, shoqerine shqiptare me gjithe instituzionet dhe organizimin e saj shoqeror.
    Ky fakt tregon se perderisa nuk ka patur nje ndikim te tille atehere nuk ka patur as perzierje popullsie midis turqve dhe shqiptareve.
    Nje pretendim te tille e kane bere Fuqite e medha me 1878 dhe me pas kur nuk donin te njhnin eksistenzen dhe per rrjedhim edhe Pavaresine e Shqiperise.
    "I KRISHTERI" Bismark jo vetem qe thonte se Shqiperia eshte vetem nje shprehje gjeografike por i konsideronte shqiptaret si turqit e maleve. Ky perfundim i bazuar ne Racizem te mirefillte dhe ne nje INJORANCE TE PASHEMBULLT te Kanzelarit "te hekurt"(Hekuri ishte i ndryshkur ) u mbeshtet fuqimisht edhe nga fqinjet e Shqiperise dhe Rusia(te gjithe te Krishtere ) duke u perpjekur keshtu te justifikonin pretendimet territoriale ndaj Shqiperise si dhe krimet e gjenocidin ndaj popullit shqiptar. Ashtu sic i kishte mesuar Jezus Krishti("Une kam ardhur ne kete Bote me shpate ne dore" ) keto shtete te krishtera nuk lane krime pa bere per ta shuar kete populli shqiptar nga faqja e dheut.

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2003
    Vendndodhja
    Oakland, CA
    Postime
    738
    mu me duket se jevgjit e permetit vijn nga perzjerja me turqit. aty pran permetit ka qene nje qender vilajeti.

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    116
    Citim Postuar më parë nga manoklla
    mu me duket se jevgjit e permetit vijn nga perzjerja me turqit. aty pran permetit ka qene nje qender vilajeti.
    Kush ti ka dhene keto te dhena, gjyshja apo stergjyshja dmth mamagjyshja?????
    Ndryshuar për herë të fundit nga kastriot : 30-03-2004 më 12:32

  10. #70
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-03-2006
    Postime
    74

    ceshtja e shtypjes osmane

    Citim Postuar më parë nga Seminarist
    Une e kam theksuar ne disa tema, se ceshtja e "shtypjes" osmane, apo detyrimit per te nderruar besimin, jo se nuk ka ekzistuar por se, duhet pare ne kontekstet e veta reale, te cilat kontekste jane shtremberuar shume nga perkufizimi qe i eshte bere idese "detyrim" e "imponim" ne kohe te ndryshme nga forca te ndryshme nacionaliste per qellime politike.

    Ne kete drejtim, prezenca e otomaneve ne Shqiperi, me duket mua, se eshte shtremberuar shume qe nga periudha e Rilindjes, si e si per tia arritur nje qelllimi tjeter, atij te krijimit te kombit.

    Faktikisht, Eni, vete datat e ekzekutimeve te prifterinjve katolike, tregpjne me teper tolerance se sa ashpersi otomane, sepse pergjate 500 viteve pushtim, me te vertete numri i ekzekutimeve eshte sa gishtat e dores, gje e pamendueshme per opozitat fetare politike te sistemeve te mevoneshme shoqerore politike ne Shqiperi e kudo.

    Se dyti, datat perkojne me perplasjet turko-austriake, si edhe kthesen perfundimtare te perandorise otomane, qe ne perpjekje per te mbijetuar, morri masa te ashpra kundra elemnetit, me te drejte te quajtur, agjent katolik, sic ishte prezenca e klerit jo shqiptar nder katoliket e veriut.

    Sa per greket, urrejta e tyre ndaj turqve, edhe ideja e tyre per ashpersine otomane, e ka burimin me teper tek kanosja qe civilizimi turk i beri ekzistences se civilizimit helen, se sa tek ndonje praktike shtypese te mirefillte.., pra eshte me teper urrejtje kulturore-raciale, ndaj kanosjes se asimilimit ne nje kulture krejtesisht te re.

    Ne nje liber qe kam lexuar se fundmi mbi Malin e shenjte, qendren e adhurimit monastik ortodoks, thuhet se turqit i dhane titullin "vendi ku Perendia adhurohet 24 ore", titull goxha tolerant per nje pushtues te nje feje krejtesisht tjeter.




    patjeter qe ishte tolerant ujku mongol i islamizuar (osmanlliu)ndaj ortodoksizmit grek.Me siguri qe thua te verteten "qirjo"seminarist sepse ishte alenza tartaro-mogole,pasi megjithse nga feja te ndryshem,u nisen nga "motoja" armiku i armikut ti eshte miku im,d.m.th ketu armiku ishte shqiptari dhe rraces aziatike greko-sllave ju erdhe fati tek dera per te luftuar pasardhesit e pellasgo-ilyreve te shenjte.Keshtu sic e din kushdo qe greku u dorezua pa lufte dhe ju bashkua turkut bashke me sllavet e jugut per te zhdukur rracen shqiptare perendimore.Pra ju dha e drejta shqiptareve te behen ja greke turq ose serbe,pra te tjetersohen,gje qe nuk ja arriten qellimit as jevgu persian(greku) as jevgu tartaro-momgol sllavi as turku

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    A ka pasur përzierje të popullsisë turke me atë shqiptare gjatë pushtimit osman?

    Normale qe ,Po ka pat 500 vjet te Pushtuar e kusur nga Turqit Ca do Mendosh ka pas dhe shum blies !!!!!!

  12. #72
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Tema që në fillim kish marrë një kahje të gabueshme si p.sh.

    Postuar më parë nga shqipëtarët e Shqipërisë:
    Ne ju kemi mbajtë në shtëpitë tona kur iu dëboi shkjau nga Kosova
    Postuar më parë nga shqipëtarët e Kosovës:
    Ju na keni detyruar të paguajmë qira
    Këto që i citova më sipër nuk e kanë pasë vendin në këtë temë.

    Për temën:
    Pyetja është dashur të jetë, se sa jemi përzier.
    Me turq jemi përzier aq pak sa nuk ka ndikur në racën tonë aspak.
    Atë vajzën që kishte folë në fillim e kishin kritikuar mjaft kështuqë nuk pe nguci má, pasiqë qenka e re e mundet me u nervozue...lol..
    Veçse Shqipëtarët në Perandorinë otomane nuk ishin të ndarë sikurse sot, pra çfarë ka ndodhë me njërën krahinë ka ndodhë edhe me tjetrën.
    Gjithashtu përdhunime ka pasë por jo aq shumë sikurse ka pasë në shkjeni apo junan dhe turqët gjithëmonë kanë marrë femrat me vete në Anadoll, për këtë flet fakti se sot turqët janë më shumë të bardhë ndërsa turqët e vërtetë me fizionomi japoneze janë një pakicë apo një relikt në ditët e sotme.
    Në përgjithësi turqët kanë mbetur turqë këtu në Kosovë pasi deri vonë e konsideronin veten si më superiorë, ata nuk janë asimiluar në shqipëtarë.
    Përkundrazi shqipëtarët që posa vinin nga fshatrat në qytet, fillonin të flisnin turqishten dhe të mbaheshin për turq, në mënyrë që të barazoheshin me qytetarët e vjetër që në kohën e Halldupit kishin pasë statusin e "shehërlinjve".
    Pastaj një pjesë e madhe e turqve veqse janë larguar në Turqi pas shembjes së Otomanit, ndërsa shumica e turqve në Kosovë janë shqipëtarë të shëndrruar në turqë, apo shqipëtarë turkofonë.
    Serbët ndërkaq duke pasë parasysh se një pjesë janë rracë Dinarike pra iliroshqiptarë të asimiluar, një pjesë tjetër Neodanubiane (sllavë tipikë), ndërsa një pjesë tjetër janë nga raca mesdhetare, pra si u bënë mesdhetarë këta?
    Në kohën e Bizantit ushtarët pernadorakë flenin me shkina dhe kështu ua ndërruan rracën.
    Gjithashtu grekët kanë prejardhje aq të larmishme sa nuk u takon fare të flasin për neve.Ata kanë këtë mixim:
    -Turq mongolë
    -Egjiptas
    -Fenikas
    -Romakë
    -Shqipëtarë të vetëharruar
    -Shkije
    -Romë
    etj. etj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga alibaba : 16-09-2006 më 18:19

  13. #73
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga Benni

    Osmanet ne pergjithsi shkonin ne ekspedita pa grate e tyre.

    Grate dhe nevojat fiziologjike ata i plotesonin atje ku ngrinin caderet.
    Ne ate kohe nuk ka patur as abortime dhe as perzervativa,
    Se pari, nuk eshte e thene qe Osmani te jete "Turk Anadolli". Ushtaret ata i sillnin nga te gjitha viset e Perandorise.

    Se dyti, ushtri pa rrospi nuk ka.

    Se tredi, mos kujto zotrote se eshte e lehte ta lesh femren me barre.
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  14. #74
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga DeuS
    Nese nuk e ke kuptuar deri tani , gjynah me vjen.

    Nese ka komb qe do ta mallkoja , eshte vetem Turqia ( qe per cudi sot kembejme relata shume te mira me njeri-tjetrin ). Turqia te rrenoi . Turqia te dogji . Turqia te la 500 vjet mbrapa . Turqia te mallkoi . Turqia te ( kete e kupto vete ) katragjyshet. Me pak fjale Turqia te bastardoi.

    Sigurisht qe do kete nga ato qe do na mbushin mendjen qe keto gjera qe thashe nuk jane te verteta , duke na sjellur fakte te ndryshme per te provuar te kunderten ( keshtjella ne ajer ) , por uroj qe te mos genjehesh shume shpejt.

    Poshte Turku !

    Ps....Apo nuk po shoh edhe filmin " Skenderbeu " tani , te sjellur ne forum nga Rakku. Nje force me teper per te shprehur urrejtjen qe kam ndaj tyre.

    Ve bast qe dikush do thote prape qe nese kam pare filmin do ta kem pare edhe rezistencen Arbereshe ndaj tyre.

    Eh Katragjyshet tona te shkreta ........
    He, he, parimisht pajtohem me ty gjer ne fund, konkretisht dhe praktikisht , jo!
    E para, nuk ishin turqit ata qe na i bene te zezat drejtperdrejte, ishin greket dhe serbet dhe italianet, mos t'i harrojme dhe keta. Kurse budallenje me brire ishim ne shqiptaret. Te gjitha kombet perreth lidhen lidhen aleanca e vasalitete te qendrueshme me turqine ndersa ne luftonim per ti mbrojtur.
    Dhe kur u munden te gjitha ushtrite tona, pastaj keta si vezire te mire i kshillonin turqis si te na zhdukin faren. Si te na e marrin pushtetin qe kishim ne bizant kishat e shkollat, si te na e ndalojne faljen dhe shkollimin ne gjuhen tone amtare, gjithnje me keshille "se po u lejove shqiptareve krenare te marrin sado pak kembet dhe diturine qe kishin, per pake vjete do te hyjne ne stamboll si ngadhnjimtar, si gjithe te paret e tyre, po na jipni neve kishat dhe ingerencat tjera dhe ne do tu sherbejme me neshtrim dhe do te bejme c'mos ta ruajme pushtetin tuaj sa me gjate mbi racen e panenshtrueshme shqiptare" por duke perdorur termin "racen e eger".

    Tani qe kemi mbledhur pak mend, dhe tani qe e kemi kuptuar se vellezerit tane grek dhe serb per nga feja, jane aspak vellazeror me te krishteret shqiptar, perkundrazi do te lidheshin me djallin dhe do te digjeshin ne ferr vetem per t'i bere keq ketij vellau te madh, eshte me mire qe ne te miresojme punet tani me Turqine e modernizuar se sa armiqte tane.
    A s'thua ti?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #75
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    postuar nga Jamarber
    shume emigrante te kosoves dhe shqiptareve te maqedoniseqe punojn e jetojn ne kurbetkane dy tre lagje gra e femi,ata edhe ne muhabet kure pyesin per dikan pyesin :A ESHTE TURK APO KAURRE,NE VEND ME PYET A ESHTE SHQIPTARE ,
    Në Kosovë nuk të pyet kush se çfarë feje je, as që intereson kujt se si falesh ti, pos disa mjekrrave të pakta nga të dyja palët.Mjafton të dëgjoje se si flet shqip dhe muhabeti është i gatshëm ndesh me çaj e ndesh me kafe.
    Për në Diasporë nuk di ç'të them se nuk kam ndenjur shumë jashtë vendit.

  16. #76
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Kjo është përbërja e grekëve, jo dhe aq studiuar.Nëse studiohet si duhet dalin edhe raca tjera në pah.

    Greece = 40% East Mediterranean,
    25% Dinaricized Mediterranean,
    20% Alpine (most common in Epirus),
    10% Dinaric,
    5% Nordish

  17. #77
    Biznesmen i ardhshem Maska e Tepelenas_nr_1
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    Athina fck city
    Postime
    202
    Po ka ..madje ka nje perzerje te madhe .Por kjo gje ka ndodh per te gjitha vendet ballkanike edhe vet turqia .Turqit mirrnin popullesit e vendeve te cilat pushtonin dhe i benin turq ...duke marr popullesia turke karakteristika te reja..ndaj dhe sot ne turqi mund te shiko bjond ..sy bojqiell etc//keto gjera kan ndodh dhe ne vendet ballkanike ca vende e pranojen ca jo.Si do qe te jet ne serbi dhe ne greqi ka patyr gjithnje nje lloj rryme nacionalizmi e cila kjo rryme ka deformuar historin sipas interesave te veta.Fakti eshte kyj shqiptaret megjithese jan perzyer me shume popuj ..gjithnje i kan mbajtur karakteristikat e tyre ..ndaj dhe sot eshte e lehte te njoheh nje shqiptar..psh kur eshte ne nje vend te huaj ...kemi karakteristika te perbashketa dhe keto karakteristika dallohen me shume tek shqiptaret se sa tek cdo tjeter vend.
    Mind is like a parachute it works best when it is open
    Dalai Lama

  18. #78
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Tepelenas
    ti mund ta flasesh per veten tende.
    Sa per mua dhe Alibaben
    ne jemi te sigurte se kemi gjak dhe race te paster!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #79
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    teknollogjia zoterinj teknollogjia. u demaskuan te gjithe ata qe besojne akome qe atehere nuk kishte kyca p qe hapeshin vetem mbas kontrollit DNA.
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  20. #80
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    teknollogjia zoterinj teknollogjia. u demaskuan te gjithe ata qe besojne akome qe atehere nuk kishte kyca p qe hapeshin vetem mbas kontrollit DNA.
    Për t'i besuar testit të DNA, duhet që edhe unë të kam njohuri apo të dij t'i studioj ato.Pra duhet që unë vetë të jam hulumtuesi, e jo të vijë turli greku anglezi e francezi e të mashtrojë me sy në ballë.
    Sepse derisa ti nuk ke njohuri të mjaftueshme rreth gjeneve ai tipi e bën një analizë sa për sy e faqe e pastaj të thotë: ja rezultati ti je me prejardhje "greke"
    Dihet se gjenet dhe raca janë një.Çfarë gjene ke asaj race i takon.
    Prandaj mënyra më e mirë e studimit gjenetik është ajo e jashtme pra klasifikimi racor.
    Të përzihesh me një popull tjetër do të thotë të kesh ngjashmëri racore me të, dhe me sa di unë ne jemi larg nga raca mongole altaike.
    Unë personalisht deri në gjeneratën e tetë i njoh stërgjyshërit dhe stërgjyshet e mia si nga nëna si nga babai, që të gjithë janë shqipëtarë madje një pjesë e konsiderueshme nga Shqipëria e Veriut.

Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Letersia Shqiptare
    Nga new-man në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-01-2009, 12:28
  3. Mesjeta e hershme shqiptare
    Nga DYDRINAS në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
  4. Gjergj Kastrioti sipas pikëpamjeve antishqiptare
    Nga Davius në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
  5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •